1AARDEGEMSE FAUBOURG-JAARMARKT Men pikkels of ajontjes? ivT^jpa 'T ES IN DE VALIES De Voorpost - 2-9-1977 - 3 geitje, kanaries, goudvissen, een kat in een vogelkooi, langharige zeeratten. watervlooien, salaman ders en noem maar op. De jury, samengesteld uit Alfons D'Hooge van Dendermonde. Dé- siré Van Hoorde eveneens uit Dendermonde. Roger Rubbens uit Grcmbergen, Jan De Bolle uit Essene-Hekelgem, Veearts Luc De Loore en sekretaris ingenieur Leo De Wael u it W iezehad er dan ook een quasi onmogelijke taak aan deze hele dierentuin te katalogcrcn en waardecijfers toe te kennen. Een algemeen laureaat kiezen ging niet gezien de te grote verschei denheid maar wel werden de die ren in reeksen geklasseerd en speelde ook de faktor «aanmoedi ging» een rol. Er werden dus slechts eerste en tweede prijzen toegekend met telkens voor elk dier bij de kleinere 100 F vooreen eerste en 50 fr voor een tweede en bij de groter 50 F meer. Vele kinderen konden er dan ook aan aardig wat drink- ofte kermis geld geraken zonder al te veel in spanning waarbij dient opgemerkt dat het budget van de Faubourg Jaarmarkt dan ook flink begint te stijgen. straat werd de wegwijzer enigs zins gewijzigd zodat de stoet nu tweemaal door de dorpskom kwam. eens uit de richting Kerk straat en eens uit de Europastraat. Ook een hele eind op de Elderberg en tot aan de hoek Hoogstraat- Parijs te Meldert kon men deze kleurrijke optocht bewonderen. Voorafgegaan door de keurig uit gedoste ruiters van Wilfried De Koker kwamen dan de reuzen waarbij een aanwinst te noteren viel. Reeds een ferme kleuter, al hoewel nauwelijks vier jaar oud een «rcuzekind» mocht zoonlief Kamillcken voor het eerst mee in de stoet. Wie hem soms niet kende kon zijn initialen wel zien op zijn hoed want ja, die droeg het «wicht» reeds. Daarvoor had Mat- thieu Saeys wel gezorgd. BAKT MEN TE BAARDEGEM PLATTE BROODJES VOOR AALSTENAARS? In 't oogspringend mooie wagen was die met de zeven ambachten waarbij men zowel de beenhou wer, de bakker, de schrijnwerker, schoenlapper, de metser, de smid PAREL UIT HET OOSTEN Zeer indrukwekkende realisatie was de wagen van de Molenstraat van J. Verhasselt waarbij een mooie witte wagen met vergulde torentjes en minaretten bezet door oosters personeel en een talrijk gevolg fel opviel. Bij tussenpo zen werden zakjes rijst. Oosters van oorsprong in de massa kijklus- tigen gegoooid. ROBIN HOOD: Deze Baardegemse groep waarbij reeds Aalstcnaars waren gevoegd toonde een kampvuur in het bos met een soort originele barbecue en flink roodgroen uitgedost met ook de sekretaresse van eerste schepen Eddie Monsieur. Realisa tie van 't Kliekske van E. Merckx. EN MEXICO Zeer talrijke groep van de Europa- straat o.l.v. Eticnne De Kimpe met veel jeugd met mandjes op het hoofd gevolgd dooreen ferme wa gen met een wit kerkje, guitaris- ten, drummers en... kaktussen. Volgen dan nog «Wilma en Bet- Vervolg van blz. 1 ■ee. Een bok en een hond, vriendschappelijk of niet? JM Biekens - Specu- 2768 Produkt specu- 1959 Produkt Specu- 3577 >a< Honig zo Honig Ire Pop v Canastra-koeken Canastra-Koeken 'Canastra-Koeken Canastra-Koeken Cacao Cacao Band 3112 3306 8211 2544 8173 4208 4816 4252 12487 8411 RKIEZ1NGEN igtcpunt van het Pottenbal, jwel de verkiezing voor de tc- jng van de Baardegemse eretit- Victor De Bolle, énig gega- le voor de titel van vierde narktprins kon zich probleem- in zijn ambt bevestigen. 'O fr de titel van zesde Jaarmarkt- aren er echter drie kandida- Rita Peirlinckx die erin ge niet minder dan 1300 kaarten de man te brengen, Martine reman en Martine Eliano, zus- Linda op hetzelfde ogen- jtc Aalst in kompetitie voor de jjftjvan Bloemenfee. drie kandidaten werden dan lof de tand gevoeld vooral qua nitiliis van de geschiedenis en de d 4ore van de Falluintjes in 't i gfnieen en Baardegem in 't bij- pfper Zo kwamen achtcrecn- odjens aan bod de oude stoom- m#Leireken»de Baardegemse VOfn. het jaartal van de eerste jaPourg-Jaarmarkt (1887), het lafljncnhof waar pastoor De Haen odfns de Boerenkrijg verscholen x (fdc bouwer van de Moorselse dUprburcht, de Baardegemse «De Fribbeleirs» die be am waren bij de geboorte Kamilleken, eerste telg van in Melle. Jan Frans Vonck en :rt De Pauw, de boottochten Dender als nieuwigheid bij inde Pikkeling. de namen van Fee en eredema van vorig :igk de Franstalige naam die on- 5 «nden verleden jaar juist vóór gilfaubourg-feestcn aan de Me- GROOT VEE In grote weiden langsheen de weg naar het kerkhof vond dan, ge keurd door hetzelfde team specialisten, een gemeentelijke en tevens een gewestelijke prijskamp plaats voor groot vee met paarden zware, rijpaarden en pony's en rundvee, al dan niet stamboekvee met stieren, vaarzen, geklasseerd volgens het aantal tanden, mest- vee en koeien. Hierbij waren de prijzen uiteraard veel aanzienlij ker wat weer eens zwaar in de jaarmarktbeurs zal hebben gegre pen. DE STOET Blikvanger, uitschieter en para depaard van de Faubourg- Jaarmarkt is natuurlijk de stoet, waarbij talloze mensen maanden op voorhand hun week-ends en avonden vrij houden bij het ge reedmaken, liefst in het diepste geheim, van hun praalwagens of het in drillen van dansjes of bezig heden allerhande bij het perso neel. Wegens de werken aan de Hoog- met een brandend vuur als de «naaidames» aan 't werk zag. Was het symbolischdat men vanop deze wagen aan Frans Wauters voorzit ter van het Aalsters Feestkomitee, een «plat broodje» overhandigde? Mooie wagen onder het motto «In de goeie ouwe tijd», gerealiseerd door de Kickersklub met als lokaal «Ons Huis» doch wagen gemaakt in de Molenstraat. ZONDER ONZEN DOP... De «Luilakkers» van P. Ael- brecht, Elderberg, konden niet le ven zonder hun dop, als we hun liederen mogen geloven. In café «De Nachtridder» waren ze allen blijkbaar zeer «plezant met de dopkaart in de hand». Over de «Luiz Night Show» van Erik Teek leest U verder nog wel. Hoek Elderberg, Europa- en Dorpstraat bracht dan café «In den Bareel», een oude herberg uit 1841 waarna «Vuile Mongen zijn vieze gasten» uit de Statiestraat onder kommando van R. De Mol defileerden. chelseweg gaven (rue des petits incendies), de naam van de over leden Baardegemnaar auteur van Pee Klak en van de Keizer van de Jaarmarkt Etienne De Plecker. Uiteindelijk haalde Rita Peir linckx het en werd de zesde Baar degemse Jaarmarktfee terwijl beide andere kandidaten eredames werden uitgeroepen. KOFFIETAFEL: Ook de Ouden van Dagen werden hier te Baardegem niet vergeten en op maandag volgde dan in Gasthof Vonck een gezellige koffietafel voor de derde leeftijd waarbij ook volksvertegenwoordiger Jan Caudron aanwezig was. Daar op dezelfde dag de reis door het stadsbestuur aangeboden aan de gepensioneerden met ruim 700 deelnemers doorging naar de Meli te Adinkerke, tocht waarover men zeer tevreden bleek te zijn, moes ten naast de Burgemester de sche penen die eveneens naar Adin kerke waren. Monsieur, De Neve, Bourlon, De Maght en Hooghuys te Baardegem verstek laten gaan. H, Daeleman, alias het «Ketje», voerde er zijn one-man-show op en dit voor de 302e maal met veel bijval KLEINVEE: Wat eerst begonnen was als een gelegenheid voor de jeugd om hun vindingrijkheid te toetsen en hen enig genot te verschaffen is stilaan uitgegroeid tot een grote markt van klein vee. Opnoemen welke dieren men er allemaal tentoon stelde is een onmogelijke opgave Uit de veelheid wil ik toch een greep doen. Er waren inderdaad dwerg- en andere pony's, konij nen: Vlaamse reuzen. Dender- mondse witte zowel als de zeld zamere Belgische zilvere (ar- genté) honden in alle grootten en rassen, een kraai in een kooi. kip pen en velerlei pluimage, een aap die eigenlijk een meerkat was, ge vonden in een tuin te Meldert, diertje met zeer clever uitzicht, schildpadden gevonden langs een graskant, dikke ganzen en Guine- se biggetjes, kalkoenen, een De Europastraat met een prachtige uitbeelding van de Mexicaanse sfeer JM Eric Teek bracht de Luiz Night Show, een parodie op het nachtleven (JM) Uwing van hel groot vee tussen een haag van belangstellenden (JM) d'Handelsfoeir es weiral ne kier verboy. Olsjt heid 'n nieve blommedinges, allei, blommefei en de manen van 't stad kennen d' hallen gon beginnen opkooisen. Oever die verkiezink van de blommendinges 'n goon ekik hier ni klappen; door zèn der ander veir en dedie zeilen da veil beiter kennen as ekik. Doboy, oever jonge maskes klappen es attoyd danzjereis as a vraa van toyd tot toyd ne kier oever a schavers komt sjoeren. Op ander plosjen in de Veirpost zal der door wel genoeg oever te leize vallen, meh aal den moedegen ooitleg. Wa da 'k wel kaan vertellen oever de joorbezze dad es da 'k dor toch veil kontente gezichten gezing hem; van de die die door meh eh kroam, perdong, meh ne «stand» stonten te stoon. 't Schantj da ze allemool om ter miest kommerse gedoon hemmen en 't es toch doveir da ze dor kommen hein. Van de leiden van 't kommetoyt die noeit ni gepeisd 'n hooin dat deis dertigste joorbezze azoei gink meivallen en van kaffeibozen die hier ne kier veir nen toeig koste stoon woor da ze thoois anders achter den toeig moete stoon. Of oeik van ander kaffeibozen die hier naa ne jier achter nen toeig stonten woor da ze thoois anders veir den toeig stoon. Van nog ander knols die naa ne kier iet straffer as eh gewoein pintjen kosten ooitkroezen, zugezeid vér ne kier te «proeven». Allei. 'k moen 't zeggen 'k hem veil kontente mensjen gezing; malkontenten zeilen der woyneg ge- weist hemmen, mor ja. dad ejje toch oeveraal al ne kier... Oever da spel op 't seen, door zwoyg ek oeik oever. Doveir zen der oeik ander en ik 'n kaan ni goed teigen veil Iawoyt. Dorom zal ek mor verom oever iet anders beginnen. Per eksempel nog insj oever 't weir. 't Was lank lein wa da 'k verleide weik gezing hem azoei in 't begin van den aoved: ne schoeinen dobbe len regenboeg. De zonne schein en 't regenden. «Zé, zoy 'k, 't es keiremis in d'helle»En dor passeirdegen zjustekes ne kleinen die meh meh eh vies oeig bezag. De jongsken 'n hooi da ghiel zeikes nog noeit ni ghoeird. En da wird vroeger pertank veil gezeid newoor. Mor ja, 't er zèn eh zuveil dinges en woerden of gezeg des die ge den dag van vandoag nimmer 'n hoeirt vernoemen, 't Er hei meh wel van de weik ienen gevroagd wa da 'k verleide weik waa zeggen as ek schreif oever «toeiverparapliekes». 'k Stond er zelf van verschocsjt want ik peisden da dat iet was dad ailemaan toch wist. Mor kom, 't es zjust, naa spreike ze allemool over «paddestoelen» of oever «sjampignongs».. Ik vér moy poort hoeir tèn toch nog liever «toeiverparapliekes»'k vin dat er dor mier meziek in zitj. En da zèn allemool van die woerden die men zolle moete woysmoaken on d' oonkommelingen, want anders goon die grad verloere goon en 'k zol da spoyteg vinnen. Want ailemaan 'n leist den Olsjterschen Diskjoneer van de Droackenieren ni woor dat er allemool azoei van die dinges in stoon, meji of zonder den noeidegen (zjusten?) ooitleg. Hoeveil van die gasten zollen der nog zén die weiten wa dad eh poapeloen- jeken es. Sprekt heer over «een dikkopje» en ze zeilen zeggen: aanja, 't begin van ne pooit, mor oever eh poapeloenjeken. 'n hemme ze nog nooit ni ghoerd. Mor zegna ne kier: woor zojje nog poapcloenjekes vinnen eh in 'n beik? Joag. plastikke flessen en mazoet of zjiepzop meh alhier of adoor ne kapotte schoeng. 't Zelde meh steikelbabbekes. Wa dat dad es? Allei toe, wacht insj, naa noeme ze da «stekelbaars jes» mor hoeveil zollen der da vazeléven al gezing hemmen, booiten in 't ien of 't ander boeksken? En wie zol der nog weiten dagge most oppassen as ge gink steikelbabbekes vangen, da ge per malheir gin leek vast 'n hodj. want de die zoegen a bloed ooit. 'n Leek bloedzooiger, en da zat op de steilen van 't lés. As 't er mèh vantoyd imand kaan zeggen woor dagge dad allemool nog kendj zing, merci op veirhand hein. Tèn zol der ne kier ne safari kennen gemokt werren. 'k Zing 't hier al stoon in de Veirpost: neem deel aan de safari van paddestoelen, dikkopjes, stekelbaars jes en bloedzuigers! Schoein hein? Mor tristeg as ge bepeist hoe dat er op azoei ne kérten toyd zoeiveil kaan nor de sis goon. In Holland zitte ze meh 'n ander kwestje hein. Dat d' Hollanders hért van afgank zèn, weite men al lank, mor naa.'t £s 't er geer niet op verbeiterd zee, t' kontrore. As ge ne kier bepeist hoelank da ze geer on 't zoeke zèn nor eh kabineten ze 'n hemmen nog attoyd gien gevonnen! Wiste dat er van 't ministeire van den boerenbond (of hoeid da Landbaa?) es 'terne sirkileer op komst on aal de die die 'nhofken hemmen. Wa dat er in stoot? Awei, ne goeie rood vér aal degein die tomaten gezetj hemmen. Door werd er in gezeid dad ailemaan zèn tomatten moe roeid verven want anders 'n zei Ie ze van de joor ni roeid werren meh 't weirdammeg'had hemmen. Wie dat domei ni 'takkoerdes kaan ek nog iet anders woysmoaken: vcrteljd ze 'n voort, mor tèn 'n vrie vooile, ze zeilen door missching beginnen van te bloezen. En komt tèn mor gerést die voort oeik ne kier vertellen on gineel transportmiddel en twee bloemenwagens waarvan een met jaarmarktprinses Rita en keizer Etienne (de prins zat in de vorige wagen) samen met bloemenfee Magda van Aalst met eredame Ber- nice en een andere wagen met een groepje t-allumtjesmuzikanten met daarbij, aan de grote trom, duivel-doet-al voorzitter Marcel Van Den Broeck. Dubbeldekkers waren dan de op elkaar gemonteerde fietsen, een unieke tweewieler. Daar een der twee realisatoren van de stoom trein «Leireken» er de brui aan gaf kon de steeds rijvaardige trein dit jaar niet mee. UITSLAG In aanwezigheid van Schepen Gil bert Bourlon stond de jury samen gesteld uit Feestkomiteeleden Frans Wauters. Daniël Jacobus, Odilon Mortier. P. De Gols. Jac kie D'Herde. Paul Boeykens en Omer Van der Veken stond hier wei voor een moeilijke taak. Pun ten zouden worden toegekend volgens de algemeen artistieke waarde, de folkloristische en de humoristische. De reuzen Pie-Melle en zoontje Kamilleke. (JM)

De Voorpost | 1977 | | pagina 3