SYMFONIE «DOOR EENDRACHT GROOT» PAREL AAN AALSTERSE KROON LUCHTBALLON ATTRAKTIE VAN OPEN DEUR IN PSYCHIATRISCH INSTITUUT TE LEDE SUKSESRIJKE EN VISRIJKE LEEDS HENGELWEDSTRIJD 5# 8 - 2-9-1977 - De Voorpost In het kader van de voor betoelaging door het stadsbestuur noodzakelijke vier prestaties bracht de Koninklijke Symfoniekring «Door Eendracht Groot» verleden zondag in de prachtige stadsfeestzaal bij de sluiting van de Jaarbeurs een opgemerkt koncert op hoog niveau. Samen met het Cecilia-koncert in november, het zomerkoncert in mei en het koncert voor de derde leeftijd vormt dit dan een viertal prestaties waarop een stad als Aalst fier kan gaan o.a. door de leuze «Door Eendracht Groot» waarbij politieke verdeeldheid volledig is uitgeschakeld. Sche pen van Feestelijkheden Gilbert Bourlon en voorzitter van het Feestkomitee Frans Wauters woonden, samen met bloemenfee Magda Lambrecht en twee eredames alsmede de schei dende fee Gilly dit voormiddagkoncert dat niets te zien had met «Frühschoppen» bij. Deze Kring, die stilaan evolueert naar een eeuwfeest (1986) heeft steeds in het Aalsters kultureel, en dan vooral muzikaal leven een belangrijke rol gespeeld en we willen hem dan ook even nader voor u in het zonnetje stellen Ie gro lub nc ludiek In ver linnaa lenst i Ituur recht Bwekh I haar ronnei Lltuur Koncert ter gelegenheid van de jaarbeurs door symphonie Eendracht Groot JM Stichting In 1886 werd, teken des tijds, de «Cercle Symphonique» ge sticht door de leider van het Muziekkorps der Pupillen, Hendrik Vander Linden, Ernest Ladeuze (ja. die naam was er toen reeds bij) en Ferdinand De Clercq en dat in café «Concor dia», nu Cinema Palace, in de Schoolstraat. Met ais eerste voorzitter F. De Clercq nam de vereniging haar intrek op het Aalsters Keizerlijk Plein «In vier Winden», café gehouden door het echtpaar E. Ladeuze-Perreman, ouders van de huidige nog kranige di rigent Raoul Ladeuze. Vóór de eerste wereldoorlog In 190t volgde Comeille Van Branteghem de eerste voorzit ter op, taak die hij met het ambt van secretaris van de vereni ging kumuleerde tot 1919. In deze periode werd de Sym fonie achtereenvolgens gediri geerd door H. Vander Linden, Honoré Steppe, Ernest La deuze en Arthur Ghijsbrecht. In 1904 verhuisde de Kring van «de 4 Winden» andermaal naar café «Concordia» toen gehou den door het echtpaar August Gowie-De Mette en veran derde de franstalige naam in «Door Eendracht Groot». Vanaf 1904 tot het begin van de wereldoorlog begon de Kring een werkelijk interessante kunstbedrijvigheid aan de dag te leggen door o.a. het uitvoe ren van konserten, het inrichten van liefdadigheidsfeesten en het muzikaal opluisteren van de opvoeringen van het «Ko ninklijk Letter- en T oneelkundig Gezelschap Voor Taal en Vrijheid.» In 14-15 lagen de aktiviteiten uiteraard stil doch in 1916 ont stond kunstkring «Caritas» die de toenmalige bestaaide to neelmaatschappijen en ver enigingen van muziekliefheb bers verenigde teniende lief dadigheidsfeesten ten voor dele van behoeftigen en krijgs gevangenen in te richten. On der leiding van Ferdinand Coessens die de Kring zou blij ven dirigeren tot bij het uitbre ken van de tweede wereldoor log verleende de Symfonie haar medewerking bij de eerste reeks opvoeringen van de «spektakel-revue» «AalstWie doet er mee die doorgingen in de nu verdwenen stads schouwburg aan de Hopmarkt en zulks met daverend sukses. Op bevel van de bezetter stop gezet mochten ze in juli 1918 worden hernomen en volgde een tweede serie met evenveel sukses bij het Aalsters publiek. De «twintiger jaren». Na de eerste wereldoorlog her nam de symfonie haar herha lingen in 1919 doch nu in de «Graaf van Egmont» gehouden door R. Schattin en later door De Quidt en G. Steenhaut. De in 1919 overleden sympathieke en zeer verdienstelijke voorzit ter werd opgevolgd door Isi- door Van Trappen. Financiële moeilijkheden bleven ook de Symfonie niet gespaard en in 1920 werd de Symfonie willens nillens een afdeling van «Voor Taal en Vrijheid», onder het voorzitterschap van Alfree Bruyndonckx en Robert Klaes. Het werd nu een periode van veel bedrijvigheid o.a. door het speien van konserten, het op luisteren van de opvoeringen van «Voor Taal en Vrijehid» en het medewerken aan de eerste Vlaamse Kermis in de hovin gen van «De Jager». Drie be kende operettes werden uitge voerd, nl. «De klokken van Comeville», (1921 - 7 opvoer ingen), «De Lustige Boer» (1922 - 16 opvoeringen) en «De Zwansbaron» (1923 - 8 opvoeringen) In 1923 - 24 richtte «Voor Taal en Vrijheid» de eerste Landju weelprijskamp in die doorging in het nieuwgebouwde Feest paleis Na een reeks sukses- rijke opvoeringen ontstond bij de laatste vertoningen een ge schil tussen de Symfonie en «Voor Taal en Vrijheid» en be sloten werd de Symfonie weer zelfstandig te laten worden met als voorzitter fluitist Robert Nijs en als secretaris- pennina- meester Gaston Eemans tot 1929 en Jan De Clippel tot 1932. In 1924 werd Edward De Wilde voorzitter en werd de operette «De Zingende Molens» van Van Oost gebracht waarna, na het ontslag van de voorzitter, Kamiel Boterberg aan de lei ding kwam. Het intussen fel ge slonken ledenaantal werd on der impuls van voorzitter Bo terberg opgedreven tot een honderdtal en kenden de «Bloemenkonserten» waarbij alle medewerkers en hun dame met bloemen werden bedacht en het «Boerenbal» alshalfvas- tenbal in de zaal «perre», nu kinema «Alfa») kende, veel bij val. In 1928 verwierf de Kring dan op 21 november de titel «Koninklijk». Vóór de tweede wereldoor log In 1933 kwam Florimond Ee mans aan het bewind en werd de oorlogsrevue «Aalst, Wie doet er mee heropgevoed. De Symfonie nam nu terug haar intrek in de «Graaf van Egmont» waar ze zou blijven tot bij het uitbreken van de tweede werelctorand. Morele en finan ciële steun mocht de Kring on dervinden van ere-voorzitter Frans Anné terwijl eerste viool Frans Van Cauwenbergh se cretaris werd en Raoul La deuze penningmeester. Oorlogsjaren In mei 1940 werd alle aktiviteit stopgezet doch reeds op 22 ok tober 1940 werd besloten de repetities in café «Emile» (De Waegeneer, Korte Zoutstraat) te hernemen doch daar het er te klein bleek werd overgestapt van café «Tebor» Gentsestraat bij Hektor Beeckman 1961) en daarna bij zijn weduwe Ke- lagie Van Damme die later in het huwelijk trad met bestuurs lid Leon De Maeseneer. Chef Coussens, ziek diende te worden vervangen en Frans Van Cauwenbergh nam die taak op zich. Niettegenstaande allerhande moeilijkheden werd elke week gerepeteerd en in 1942 verleende het orkest zijn medewerking aan de winter- en zomerrevues van «Voor Taal en Vrijheid». Ook te Lebbeke traden muzikanten van de Symfonie op met het Operette gezelschap Van Mol. Grote bloei De na-ooriogse periode was er een van grote bloei onder lei ding van Frans Van Cauwen bergh. Het aantal muzikanten steeg tot een dertigtal en me dewerking werd verleend bij de opvoering van revues als «Zonder er op te boffen», (1945), «Geeren boy» (1947) en «Ge meigt gerest zèn» (1955-56). Hoogstaande en zeer geprezen konserten wer den uitgevoerd in de feestzaal van het stadhuis en aandachtig door een trouw en kunstmin nend publiek beluisterd. De Halfvastenbals ingericht door feestbestuurder Louis De Rid der kenden een ongemeen sukses en spijsden daarenbo ven flink de kas. Uitstappen werden georganiseerd naar de Kempen en de kust, kamaval- bals genoten buitengewoon sukses en met vaderkensdag werd de mars «Défilé des Na tions» herdoopt in «Mars der Bolhoeden», door vele orkes ten achteraf overgenomen. De jaren vijftig Van bij de stichting van de Jaarbeurs verleende de sym fonie haar medewerking en in de vijftiger jaren kwamen feesta vonden met gekende formaties als «Vrij en Blij (1951), «The Ramblers» (1952). «Malando» (1953), «The Skymasters» (1954) en Helmuth Zacharias (1955). Ook vermeldenswaard zijn de jaarlijkse onvergeetbare mei-avonden bvb in de hovin gen van voorzitter Charles Panné. In 1954 kwamen de op voeringen zo in het Feestpaleis als in de K.N.S. Gent van «Sa- biria», studenten-operette van medelid Robert Devoghel in samenwerking met het Athe neum. In 1957 volgde Raoul Landeu- ze, penningmeester, die sinds 1916 klarinet speelde en daarna klavier Frans Van Cau wenbergh op als dirigent, taak die hij nog steeds vervult. 75-jarig jubileum Op 25 mei 1961 vierde de Kring, met steun van het stads bestuur en deelname van ver schillende muzikale verenigin gen luisterrijk het 75-jarig jubel feest, onder voorzitterschap van Charles Panné die de sym fonie naar een hoogtepunt wist te leiden. De laatste periode kan de Sym fonie zich verheugen in veel geapprecieerde prestaties en konsertstukken en solonum mers o.a. door Achiel Kiekens, viool, Gilbert De Sadeleer, ho bo, Burton, Fluit, Piet Kiekens, piano, H. Van den Bossche, fa got, Veldeman, trompet, Sa- eys, cello alsmede zangavon den met medewerking van Go- delieve De Geyseleer, H. Siagmulder, G. De Fleurquin, W. De Swaef. De Symfonie heeft daarmede inderdaad in de Aalsterse muziekwereld en ook ver daarbuiten een benij denswaardige positie verwor ven, getuige daarvan de ban dopnamen door Gilbert De Sa deleer vanaf 1957 tot op heden. In april 66 vestigde de Symfo nie zich in café Palace. De jongste jaren ontvielen de symfonie volgende getrouwe leden: Edward De Wilde, ge wezen voorzitter, Jozef De Sa deleer, hobo en gewezen be stuurslid, Frans Anné, ere voorzitter, Achiel Gheys, on dervoorzitter, Jan Verbrug- hen, cellist, Louis De Ridder, hoornist en andere. Kleine «cello» Ook van humor is men in de Symfonie nietgespeend Na 'n repetitie raakten twee cello's in dezelfde autokóffer, nl. de cello «Marie» van Jan Ver- brugghen en de cello «Jef» van Edmond Backaert. Negen maanden later werd een kleine cello geboren die dan gedoopt werd en waarbij suiker werd rondgedeeld. Peter was Ray mond Cottijn en meter Em. Boin. De Jongste jaren In 1971 konsert in de feestzaal van het stadhuis ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan van de Kon. Harmonie «Al groeiend Bloeiend» en konsert voor het 100-jarig bestaan van «Voor Taal en Vrijheid». In 1973 operetten-parade met solisten Lea Grauwels en Syl- vafn Adriaenssens en het Koor van 't Land van Riem». In 73 ook medewerking met het Dirk Martenskomitee en uitvoering van de ouverture «Boer en Ba ron» van Gustaaf Pape. In 1974 was er een optreden van het Koninklijk St.-Jobskoor met de Symfonie waarbij Anne-Marie Bleyene en Gilbert De Sadeleer solistisch werk le verden en het St.-Jobskoor begeleid door de Symfonie, prachtig konserteerde. In 74 had nog een hulde plaats aan Charles Panné, 20 jaar voorzit ter. In75 had o.a. 'n prachtige lentekonsert plaats met mede werking van bariton Herman Slagmulder en een reis naar de Ardennen met koncert te Gem- blours waarbij een lid, samen met de «ballekens» zijn instru ment in Dinant had vergeten. Jaarbeurskonsert Voor een behoorlijke belang stelling waarbij het oudere element domineerde waarbij de vraag kan worden gesteld of een symfone nog attraktief is voor de jeugd bracht de Sym fonie nu haar konsert ter gele genheid van de sluiting van de jaarbeurs, konsert dat vroeger in de jaarbeurs zelf doorging en daarna op de kiosk op de Markt maar dat om begrijpelijke rede nen beter past in een konsert- zaal. Wegens de vakantie ont braken enkele muzikanten en werd beroep gedaan op Xavier Cleys en Duez van het Om roeporkest van de BRT die u kortelings cok kan bekijken en beluisteren in Mezza Musica met Eva Maria. Orpheus in de Onderwereld van Offenbach is een gekend en dankbaar stuk waarbij de benjamin van 't orkest, William Ruyssinck een opgemerkte solo verzorgde gevolgd door Gilbert De Sadeleer, gerepu teerd hobo en violist Cleys in een zangerige melodie gevolgd door 'n grandiose tutti. Beslo ten werd met de allerlei remini scenties oproepende «French Cancan» In Dream of Owen» van Ch. Williams vertolkte stadsgenoot Oktaaf Boone de klavierpartij in de plaats van de heer Kiekens en dit met een volumineuze, krachtige aanslag afgewisseld met poëtische, zangerige pas sages diskreet begeieio ooor een samenvoelend orkest o.l.v. Raoul Ladeuze. Bij wijlen sterk onderlijnd door de kopers vierde de romantiek hoogtij. Na de Parijzer sfeer en de An gelsaksische noot worden we met «Oosterse Suite» van Ke- telbey ondergedompeld na doffe gongslagen in een oriën- talistisch milieu waarbij de hobo-partij vertolkt door G. De Sadeleer uiteraard de typische kleur verleende samen met de fluit soms in voor Westeuro- pese oren in eigenaardige sa menklanken vol geheimzinnig heid, misterie en wijdingsvolle piëteit. Oktaaf Boone neemt nu even de leiding over voor de pre mière van een stuk door hem omgewerkt voor de symfonie in een vakantieperiode in Spanje. «A la bonheur» is een modern arrangement waarbij afwisse lend de verschillende instru- mentenf ami lies aan bod komen met een voorname rol voor trompetten hoorns en bazuinen terwijl de rest tegenzangen weeft of allerhande fiorituren er rond slingert. Met modulaties en soms minder goed gevolgde vertragingen blijkt uit het arran gement de voorliefde voor het modem jazz-orkest en de big band. Alleszins een waar genot om te beluisteren en een eerder on gewone sound in deze formatie waaraan ook leraar Honoré Verstraeten zijn medewerking verleende; Misschien komt 't nog eens tot een ko-produktie symfonie en big-band. Een hoopvolle verwachting In «Plaisir d'Amour» van We- niger horen we korte interven ties van trompets en hoorn en echo-vorm, samen spel cello en fluit en klarinet, hobo, fluit. Komt dan de ons allen overbe kende melodie gekruid door een woelige, fougeuse pas sage gevolgd door een dreu nende presentatie door de ko pers. Besloten werd met «oosterse Suite», een vierdelig stuk van Popy, ook door harmonies te spelen. Vielen hierbij vooral op de belangrijke rol van de hobo en de even van instrument wis selende piccolo waarna de cel lo, na een turbulente nacht, niet altijd 100% zuiver bleek en ook «ken taande sommige aanheffen te weriwisse overlieten. pgspu Schoonheidsfoutjes bij diPserv£ zijn geheel genomen op «anten niveau staande orkest, w|rzami misschien wel het ontbre['neral van een al ware het maarP heer stencild programma en de jkse der minder verzorgde v£n wa mentaire uitrusting. »n en De gebruikelijke bloemen vk gec den overhandigd, waarnabrdt wel Feestkomitee-voorzferp bi Frans Wauters als Schel dia-p Bourlon, deze laatste dan groi feestelijkheden in sour<£iiVpn dankten. |aand( Als u het ons vraagt, een pL,,rh. tatie op niveau |streei Iks m te er en V. er* Andermaal heeft de familiekring van het Psychiatrisch Instituut «Zoete Nood Gods» een kontaktdag georganiseerd. In het kader van de Zomerfeesten aldaar kreeg het publiek traditioneel de gelegenheid een kijkje te nemen in en rondom de gebouwen van het instituut. Om wat ekstra nieuwsgierigen te lokken werd een vlucht van een luchtballon gepland. Zoals verwacht lokte dit zeer veel volk. DE BEDOELING Dit jaar is de opendeurdag met een speciale bedoeling opgezet geworden. Enerzijds wenste men de ongegronde vooroordelen tegenover de psychiatrische sek- tor ontzenuwen, de publieke opinie sensibiliseren voor de psychiatrische problematiek en een duidelijk beeld te schetsen van de evolutie die zich momen teel voltrekt in de behandeling en de benadering van de psychiatrische patiënten. An derzijds wensten de organisato ren de reintegratjemogelijkhe- deri voor de psychiatrische ex-patiënten uit te breiden dóór het konkreet kontakt met de extra-murale samenleving te stimuleren. HEERLIJKE VAART Om bovenstaande in konkreto uit te voeren hadden de orga nisatoren voor het volgende gezorgd: de mogelijkheid voor de bezoekers was er om door heen de grote hovingen een verkwikkende wandeling te maken. Ondertussen konden kontrakten gelegd worden tus sen patiënten, familieleden en vrienden sympatisanten. Verder konden de bezoekers verschil lende verkoopsstanden bekijken waar zich werkjes van de patiënten bevonden. Tevens was er de mogelijkheid het geluk te beproeven in een doorlopende tombola Ondertussen werden de tuinen overstelpt door de geluiden van een radioverzoek- programma. opgezet voor de patiënten en hen aangeboden door familieleden en vrienden. De attraktie van deze dag was evenwel de luchtballon die zou vertrekken vanop de grasper ken. Heel wat belangstellenden hadden zich rondom de ont vouwde ballon geschaard toen een aanvang werd genomen met hel opblazen van dit luchtvaart- tuig. En na enkele minuten evenwicht zoeken steeg de heer Sqhaut met zijn ballon boven de hoofden van de kijlustigen en dreef weg over de gebouwen van het instituut naar een andere bestemming. De kinderen kon den zich op hun beurt eveneens een ballonvaarder voelen bij het oplaten van hun ballonnetje voor de ballonwedstrijd, waar aan heel wat prijzen verbonden waren. Ondertussen ver/.orgde de Koninklijke Harmonie Sint- Cecilia uit Lede voor een koncert op het terras van de afdeling Sancta Maria, afgewisseld met een optreden van de majoretten en het trommelkorps. Dit alles onder leiding van de heer Arthur Van Migerode. Verder konden de hongerigen zich te goed doen aan lekkere hapjes in het etooni jOOOrr restaurant of de kremeric etstaar dorstigen en danslustigen |nu js den terecht in de feesttent *ora| het orkest van André Baertdgp jg stemming inblies. MONDE GE izens Open deur dag in psychiatrisch instituut, met als attraktie de luchtballon (EL) iklustiz Voor de derde maal werd vorige week zondag voor de grote prijs van de gemeente Lede gevist. Ditmaal was het de beurt aan de visklub •De Golden Bliek» om voor de inrichting in te staan. De inrichters mochten dan ook prat gaan op heel wat belangstelling, zowel van de vislustigen, ais van de gemeentebestuurders. Inderdaad een aantal van hen zijn eveneens een kijkje komen nemen en 's avonds tijdens de prijsuitreiking waren de raads leden Pierre Everaert. Impens. Jules Henderickx aanwezig, ter wijl schepen Maurice Minnebo zich de karwei op de schouders nam om in naam van het ganse schepenkollege de trofeeën aan de verdienstelijke vissers te overhandigen. Dus een evene ment die voor de derde keer reeds heel wat meer wind in de zeilen kreeg. Dit kon tevens gemerkt worden aan het aantal deelnemers. Niet minder dan zestig vislustigen waren op deze wedstrijd afgekomen. Ook van buiten Lede. zoals de visklub «Het Loze Vissertje» uit Ovcrmer Donk. die oo deze hengelbeurt heel wat prijzen in de wacht sleepte. Doch de grote overwinnaar van deze derde Leedse grote prijs werd de Ledenaar Johan D'haese van de organiserende klub «De GOlden Bliek'. Hij won niet alleen de trofee van de gemeente Lede. hij sleepte. Doch de grote overwin naar van deze derde Leedse grote prijs werd de Ledenaar Hij won niet alleen de trofee van de gemeente Lede. hij sleepte tevens de juniorestrofee in de wacht. Een ware Leedse belofte dus. DE UITSLAG Johan D'Haese Lede, 745p.. Louis Van de Velde. Looze Vissertje, 669p.. Oscar De Smet. 00G. 660d.. Adlof Hersens. GBL. 565p.. Gilbert De Calu Grembergen 565p.. Ma Heerman GBL 550p; Goosi Looze vissertje 350p., R Marie, Grembergen. 500p.. De Brucker. GBL. 500p.. Ft Vergeylen. OOG. 280p.. G( Roelandt. ML. Junior 411 Roger Duquet. GBL. 350p., Migerode. Looze vissertje, 21 Van den Broeck. BVM 36! Paul Keppen Lede. 320p.. Jfl Ecckhoudt BVM. 260p.. Ft De Pauw. BVM. 335p.. U Van Dunne, Grembergen. 30 Gustaaf De Vleeschouwer. 235p., Remi Van den Broé BVM. 315p.. Oscar De Ra( Oud-Turnhout. 235p.,Arti D'hoge. LVL. 270p.. Geert Smet. ML. 240p. In visserskringen wordt re met belangstelling uitgekej naar de vierde Leedse gr1 prijs, volgend jaar gcorganisej door visklub Sint-Jozef op h visvijver op de w ijk Ronkenbu MON DE GENI 3Ê i Je ug

De Voorpost | 1977 | | pagina 8