iESTEENTEN, FOSSIELEN ■N NOG VEEL MEER «KONING DER KONINGEN» BIJ SINT-SERVATIUS VERBROEDERINGS FEESTEN GIJZEGEM-MEMBACH PROGRAMMA SEPTEMBERKERMIS 1977 SMETLEDE K *.m jftBb. 0* m (0r BALBOOGMAATSCHAPPIJ AAN DE EER DE WERKEN IN LEDE-CENTRUM De Voorpost - 2-9-1977 - 9 [erleden vrijdag werd in het Affligemse Kultureei Centrum 3 tentoonstelling «Wording van onze Bodem», gereali seerd door de vereniging «HO-NA», staande voor «Homo et latura», «Mens en Natuur», geopend. eze groep, reeds aan haar 'i/aalfde werkjaar toe, is >n vzw aktief als socio-kul- irele vrijetijdsbesteding. groep wil geen hobby- ub noch gespecialiseerde udiekring zijn maar wel in vereniging van natuur- innaars en speurders die jenstaan voor al wat de ituur hen biedt. Daartoe acht Hona belangstelling wekken voor de natuur in haar uitingen en voor de onnen van de menselijke iltuur. Om dit doel te be iken organiseert de groep aandelijkse tochten' met en wisselende belangstel- igspunten als natuur- ,-jjj jservatie, waarnemen van (janten, dieren en vogels, Wi rzamelen van fossielen en xeineralen, veldarcheologie ar i heemkunde. In maande- le(kse spreekbeurten wor- v$n waarnemingen bespro- jn en vondsten gezamen- n\jk gedetermineerd en ook taordt een bepaald onder- )rzjerp belicht in konferentie hejdia-projektie. infe groep, met standplaats ir(%uven, zendt om de drie aanden aan de' leden het dschrift «Hona» met geïi- streerde bijdragen, jaar- ks minimaal 140 bladzij- !n tekst en tekeningen. ;ren der worden tentoon- ellingen ingericht en nu an U, in het Kultureei ceri um Affligem, lid worden ïn de verenigingen. Ook it de jeugd richt zich «Ho- a» met aangepaste voor- rachten en tentoonstellin- sn. j «Wording van onze Bo- ^m» wordt aanschouwelijk stoond hoe de aarde in de |000 miljoen jaren van haar efcstaan evolueerde tot wat 1 nu is. ioral de laatste 500 mil ten jaren, sinds levende ^zens de aarde zijn gaan Tvolken, is de geschiede- van de bodem zeer ver achten met de geschiede- van het leven zelf. de loop ter tijden waren d en zee op een andere ijze over de aarde ver- ireid. In alle streken van is land vindt men trou- fis resten van vroegere ibodems en. dit uit de verschillende tijd irken. Afzettingen van jnd, kiel of krijt hebben in telkens opnieuw sporen in vroeger bestaand leven [egedekt. De fossielen die fbij ontstonden zijn, om dat de levende wezens over die lange periodes andere vormen zijn gaan vertonen, nu gidsen geworden die el ke laag chronologisch de termineren en ons toelaten de ouderdom van elke laag met andere lagen te verge lijken. Hoe zee en land in onze streken over die 500 miljoen jaar verdeeld waren wordt aan de hand van uiteraard benaderende landkaarten getoond. Fossielvondsten, door leden verzameld en geïdentificeerd, af komstig uit de zee- en ri vierbeddingen, illustreren de dieren en planten die in elk deze tijdperken in onze streken woonden. Voor het grootste gedeelte is al het tentoongestelde gevonden in ons eigen land. Sommige komen evenwel uit bekende grensgebieden zoals de krijtafzettingen bij het Franse Calais of uit Neder lands-Limburg of nog uit de devoonkalksteen uit de Duitse Eifel. Grond- en gesteentesoorten zijn zeer verscheiden. Door druk en temperatuur zijn zand, klei of krijt zo samen geklit tot zandsteen, schie fer en kalksteen of zelfs tot kwartsiet, schalie of mar mer. Gesteenten kunnen zelfs smelten tot magma en dan weer uitkristalliseren als stollingsgesteenten zo als bvb graniet. Elk ge steente bestaat uit mine raalbrokjes. Sommige mi neralen werd.en door de mens uitgekozen om er zijn werktuigen uit te vervaardi gen als bvb. silex, koper, brons, ijzer. Ook dit kan U op deze merkwaardige ten toonstelling zien. Ook de flora is zeer afhan kelijk van de aard van de bo dem; vandaar verschillende geografische gebieden als duinen, polders, kempen, aluviale riviervlakten, leemstreek, kalksteen, ar dennen enz. elk met uiter aard kenmerkende planten- associaties. De bijeenho- rende worden hier in door- lichtraampjes getoond. Ook de mens verscheen op de aardbodem en als getuigen van zijn eerste aanwezig heid zien we hier vooral de werktuigen die in de grond bewaard bleven. Aan de hand van vele veldvondsten werd aangetoond hoe de eerste mensen uit silex hun werktuigen vervaardigden Enkele typischeinteressan te blikvangers uit deze rijk gestoffeerde en weten schappelijk hoogstaande verzamelingen zijn o.a. een zeer grote haaitand gevon den te Edegem bij Antwer pen, wervels van de was beer gevonden te Edegem bij Antwerpen, wervels van de wasbeer gevonden in de Rupelstreek, een St.-Ja kobsschelp uit Kallo, in ons land gevonden zwerfstenen komend uit Zweden, wer vels van een mammoet uit Vrasene, van de neushoorn uit Weerde en van de holen- beer. Verder ziet U er samenge bundeld wat groeit langs wegbermen op graanak kers, in eikenbossen, in beukenbossen, langs rivier armen op hooiland, op de heide en op het strand. Ook kan U er kasten bewonderen met zeedieren als de zee ster, de krab, zeeappels, zeeduizendpoot en slan genster. Niettegenstaande voortdu rend verergerende vervui ling ziet U nog mossels en zpetwaterslakken, een ver zameling gerealiseerd door een knaap van nauwelijks 15. Verder ziet U werktuigen in silex, evoluerend van zeer primitief naar fijn gepolijst, vuurstenen. Zeer interessant kwam ons de landkaart voor met het ontstaan van de Vlaamse kust en Polders. In de 2e eeuw vóór Christus was er de Belgische transgressie waarbij de zee terugtrok tot Oudenburg gevolgd door de Romeinse regressie in de 1e eeuw na Christus. Van de vierde tot de achtste eeuw kwam dan de Merovin- gische transgressie waarbij de zee kwam tot voorbij Diksmuide gevolgd in de twee latere eeuwen door de Karolingische regressie. In de Vroeg-Middeleeuwsë transgressie trok de zee weer tot voorbij Brugge en Bikschoote waarna in de 13e eeuw de Middeleeuwse regressie plaatsvond tot nu verloren gebieden met dor pen als Harendijk (1404), Scarphout (1384), Coude- kercke (1334) en Reigers- vliet). Meer details en een grondi ge wetenschappelijke basis kan U verkrijgen door aan dachtig bestuderen van de PIEK tai» Uklustigen en organisatren op de tentoonstelling in her kultureei Centrum re Affligem (SJ) Jeugdklub Level Scone richtte een fototentoonstelling in over de geschiedenis van Oordegem (EL) te koop gestelde «Hona- Gids» voor slechts 40 fr. Een voor elk geïntereseerd publiek zeer bezienswaar dige tentoonstelling waarbij uiteraard tentoongestelde vondsten o.a. uit de Mel- dertse zandsteengroeven niet ontbreken. De tentoonstelling blijft ge opend tot en met 12 sep tember op zaterdagen van 14.30 uur tot 20 uur en op zondagen van 11 tot 13 en van 14.30 uur tot 20 uur. Op andere dagen op aanvraag (tel. 053/66.70.25). Aanslui tend kan U de recente op- gravingswerken en het klei ne museum van opgegraven stukken bezoeken. L.H. Te Affligem had een tentoonstelling van archeologie en planten plaats. Een werkgroep uit Leuven zorgde voor de organisatie JM Samen met klubs uit de hoofdstad («Le Grand Serment»), Tienen («Willem Teil»), Hemiksem en Oostende wordt te Aalst een eerder zeldzame maar nog volledig amateuristische sport beoefend, nl het schieten met de balboog. Niet te verwarren met de gewone schietingen op staande of liggende wip maar dan met een pijl of met de kruisboog. Schieten met de balboog ge beurt met een zeer speciale boog, niet meer te kopen, die van vader op zoon voortgaat. Wel werd door een klub wel een aantal nieuwe dergelijke bogen eigenhandig, en met sukses, vervaardigd maar betrachting van elk balboogschutter-in-spe is toch een échte boog van vroeger, een boog die nog kan gediend hebben als oorlogs wapenen waarmede nog op de vestingen van Aalst werd ge schoten, te kunnen gebruiken. Zoals 't woord zelf zegt schiet men met een balletje van een diameter gaande van 12 tot 15 mm, en eigenhandig bij middel van een soort gietlepeltje in een soort gekalibreerde tang gego ten uit een legering van lood, tin en antimonium. We zagen ten andere dat elke schutter een metalen plaatje op zak had om het juiste kaliber van vallende ballen vast te stellen. Ge schonden en niet meer hele maal bolvormig wordt de bal onbruikbaar en wordt hij dan maar hersmolten en hergoten. Ook de pezen van de boog maakt men in de klub zelf zodat een hele apparatuur nodig blijkt voor het instandhouden van een dergelijke eerder zeld zame klub. Aalst zelf telt niet minder dan drie dergelijke verenigingen, nl de «Klauwaarts» uit de Pont straat, de «Ware Vrienden» uit de Geraardbergsestraat en last but not least, de oudste van al, «Sint-Servatiuj» daterend uit 1840 die voor een paar jaar haar 135-jarig bestaan vierde. St.-Servatius wordt geleid door voorzitter Alfons Veillefon, reeds 3 jaar président na 25 jaar penningmeester te zijn geweest, ondervoorzitter Mar cel Schepens, sekretaris Ed ward Schockaert, penning meester Kamiel Rabier en be stuursleden Hendrik De Neve, Lode Petit, Remi De Boeck, Ka- rel Viellefon en van rechtswege de koning. De vereniging telt 54 leden waarvan ongeveer de helft schutters zijn, is a-politiek en volledig ongeïnteresseerd aan geldelijk gewin. 1977 is wel een topjaar voor St.-Servatius waarbij praktisch alle te schie ten titels naar haar toestroom den. Willy Vinck, 38 jaar, is er in derdaad in geslaagd een unieke drieslag te realiseren. Niet alleen werd hij «kalleko ning» (een «kalle» is hier een vogel met de hamer vastgesla- gen op de staande wip) maar ook «koning»van de klub als laureaat van de koningsschie- ting die ook op vaste vogels gebeurt. Als men daarbij dan weet dat de acht klubs die deejüitmaken van de federatie, gevestigd te Brussel maar ge leid door de Aalsterse «Klau- waert» Valery De Gendt, elk een koning hebben en dat dié koningen dan samen in kompe titie komen voor de opperste ti tel «koning der koningen» en dat WiHy Vinck ook deze op- pergaai wist te behalen kan men wel van een énig wapen feit gewagen. Pierre Bou- lonne wist met het grootste aantal vogels in de zes over het jaar verdeelde schietingen de titel van nationaal kampioen in de wacht te slepen. Ook per maatschappij is het St.-Servatius die de kampioens titel behaalde, nationaal dan, en wat betreft het kampioen schap tussen de drie Aalsterse klubs zelf staat St.-Servatius 21 vogels los en is dus flink op weg om ook deze trofee bij haar reeds zo grote verzameling te voegen. In een korte hulde beklem toonde de voorzitter dan ook de verdiensten van Willy Vinck en Pierre Boulonne en overhan digde hen een passende, door de Aalsterse firma Rupa uitge voerde trofee waarbij het em bleem van de balboog, eerder zeldzaam, niet ontbrak. Me vrouw Vinck mocht wegens de schutterskwaiiteiten van haar echtgenoot bloemen in ont vangst nemen. Spektakulair zijn dergelijke schietingen op de staande vaste wip achter het lokaal «Bristol» op de Markt wel en gevaar schijnt er voor gerouti neerde schutters niet aan ver bonden alhoewel vroeger ge schoten werd steeds met hoofddeksel met metaaldraad erin verwerkt. Een kijk in de plaats met de trofeeën overtuigt U dadelijk van de aktiviteiten en vooral van de suksessen van de klub waarbij o.a. ook een oude af- fichte te zien is met vermelding dat de klubs van buiten de stad Wij schreven toen (ook nog elders kon dit gelezen wor den) dat wij vernomen had den dat eerstdaags een eerste laag asfalt zou aan gebracht worden op de steenslagfundering. Nor maal moest dit gebeurd zijn vorige week, maar nieuwe onvoorziene moeilijkheden hebben dit in het gedrang gebracht. Meer bepaald het net van afvoerbuizen heeft terug voor de nodige vertra ging gezorgd. Het is niet de eerste maal dat het riole- ringsnet de aannemer heel wat kopzorgen berokkent. Doch nu zal de eerste as falt laag meer dan waar met muziek van aan het station zullen worden afgehaald. Mu ziek is er nu uiteraard niet meer bij tenzij met de tweejaarlijkse koningsschieting waar de scheidende koning door de «Oude Garde» traditioneel wordt afgehaald ten huize en naar het lokaal geleid. Als men dan weet dat een groot deel van de trofeeën in de brand bleef in het midden der vijftiger jaren in de FFR waar de klub destijds was gevestig is men nog meer verbauwereerd van het aantal waardevolle en originle kunststukken door de maatschappij bijeengescho- ten. Van de stichters van de Aals terse verstandhouding van balboogschieters blijven nog enkel over Valéry De Gendt;fe- deraal voorzitter en de voorzit ter van St.-Servatius, reeds 28 jaar aktief, Alfons Veillefon. Nu wordt de «verstandhouding» gepresideerd door Philemon Vlasschaert. Als bij al de verworven titels 1977 nu ook nog die van de Aalsterse klubs komt dan hoopt St.-Servatius door het stads bestuur, waaraan het nooit toe lagen vroeg en'zich steeds zelf wist te bedruipen, ten stad- huize te worden ontvangen voor een, naar onze mening, zeef verdiende hulde. L.H. Op zaterdag 3 en zondag 4 september grijpen te Gijzegem de verbroederingsfeesten met Membach plaats. Membach zelf, een dorp met ruim duizend inwoners, is hét meest uitgestrekte van de provincie Luik. De ons allen welbekende stuwdam van de Gileppe staat voor 2/3 op het grondgebied van deze gemeente waarvan ruim zesduizend hektare deel uitmaken van het Hertogenwoud, eeuwenlang jachtdomein van de Limburgse Hertogen. Verder heeft Membach een oud kasteel (van Vreuschemen) en is het een druk bezochte bedevaartplaats. Op zaterdag is er een ontvangst van de delegatie uit Membach op het Kerkplein te 17 uur; te 20 uur is er een grote Bellotwedstrijd met 1000F. vooruit in café «Klein Gijzegem» en te 21 uur is het verbroederingsfeest in de zaal van het Rekreatiecentrum. Op zondag luistert het Sint-Martinuszangkoor van Gijzegem de Eucharistieviering van 10 uur op en te 11 uur gaat deinhuldiging door van de gedenksteen «verbroedering Gijzegem-Membach» waarna het Aalsters stadsbestuur te 11.30 uur in het vroegere gemeentehuis een receptie aanbiedt. Te 13 uur is er dan in het Rekreatiecentrum een Breugheliaans feestmaal en vanaf 15 uur volgen ontspanning, een wandeltocht en sportmanifestaties. Anderzijds zijn Gustaaf Van Medegael en zijn medewerkers erin geslaagd te komen tot een Gijzegemse jeugdraad. Na een opbouwend gesprek tussen vertegenwoordigers van de jeugdklubs Wielewaal, Jopa. Popov, Jome en Free Time kwam men tot een positief resultaat en wil men regelmatig samenkomen om de werking te koördineren. Uitwisseling van de programmatie en samenwerking tussen de verschillende realisatoren van aktiviteiten komen hierbij dan ook aan bod. L.H. Enkele weken geleden brachten wij hier een verslag over de werken in het centrum van de gemeente Lede. schijnlijk aangebracht wor den op woensdag 1 sep tember, zodat, bij het ver schijnen van deze regels, de Kerkevij verst raat, het Dorp en het eerste deel van de Kasteeldreef met asfalt zul len bedekt zijn. Dit zou dan een einde moeten stellen aan een hele reeks moeilijk heden. Eens alles dan in orde is, wordt het tweede gedeelte van de Kasteel- dreef opgebroken. Volgens ons vorig artikel zou dit pas na septemberkermis gebeu ren. Mon D.G. De tweede in dc rij der grote kermissen in de deelgemeenten is de septemberkermis van Smetlede. Ondanks de fusie is de affiche zeker niet minderwaardig tegenover de vorige jaren. Moge dit een troost zijn voorde sceptici. Zaterdag 3 september Om 15uur: Internationale rolschaatswedstrijd. 3de grote prijs schepen Roger De Paepe. Om 20.30 uur: uitbetaling der spaarmaatschappij «De Sparende Vrienden» in kafee «Onder den Toren» Dorp. Smetlede. Zondag 4 september Om 13.30 uur: wielerwedstrijd voor liefhebbers B.W.B. Grote prijs schepen Roger De Paepe inrichting wielerklub «De Zwaluwen». Maandag 5 september Om 9 uur: diehst voor de overleden parochianen, daarna traditioneel bezoek aan het kerkhof. Tijdens de kermisdagen in het «Veerle Heem» dansgelegen heid met «Ludwig Diskoteek» ten voordele van Chiro Veerle, Smetlede. 1 ijdens de kermisdagen dansgelegenheid met discobar in zaal «Sint-Jozef1 Dorp. Smetlede ten voordele van de plaatselijke voetbalklub gratis toegang. Zondag 11 september Om 15 uur: wandelkoncert door de Koninklijke Harmonie SInt-Martinus. Oordegem met bezoek aan de leden herbergiers.

De Voorpost | 1977 | | pagina 9