HET «NEERHOF» AL TIEN JAAR LANG AKTIEF OVER «ENGELEN MET EEN VLAMMEND ZWAARD» EN EEN DRUPPEL ZWEET BIJ ELKE PINT 14 - 9-8-77 - De Voorpost Mevrouw Mortier en mevrouw Kuys. reeds tien dagen achter de tapkast (SJ) op 17 en 18 september houdt -.het Neerhof» een tentoonstelling in de Keizershallen. Dit was een gelegenheid om vooraf aan voorzitter Willy Coppens (Naarstigheidstraat 82) de vraag te stellen wat eigenlijk de bedoeling is van deze vereniging. «Het Neerhof» werd in 1967 ge sticht. en heeft als doel het kweken en veredelen van aue soorten neerhofdieren. Vandaar trouwens Willy Coppens bij een van zijn prachtdieren, een Tuzo of Japanse vechter de naam «Neerhof». Het gaat hier om alle soorten sierduiven, park vogels (fazanten bv.). watervo gels (eenden en ganzen), rashoen ders. krielhoenders (dwerghoen ders)'en zeldzame vechthoenras- sen. Deze laatste soort werd uit Japan ingevoerd. In België is het inrich ten van wedstrijden voor vechtha nen verbonden Toch worden deze dieren hier gekweekt, al was het maar om hun schoonheid, en om het ras in stand te houden. Willy Coppens heeft zich in Japanse vechthoenrassen gespecializeerd. Wij waren in de gelegenheid om enige prachtige exemplaren te be kijken van o.a. twee vechthoen rassen. Het ene had Willy inge voerd (langs zakenrelaties om) uit Japan, en het andere uit Amerika. Het is immers zo dat een bepaald ras in Japan zelfs niet meer te vin den is. De kuituur werd na de tweede wereldoorlog meegeno men naar de Verenigde Staten, en stierf zo ongeveer uit in Japan zelf. Uit Japan had Willy Coppens ze ven eieren laten versturen spe ciaal verpakt uiteraar. Van die ze ven bleken er slechts twee intakt gebleven te zijn. «Zelfs de manier van landen van het vliegtuig kan invloed hebben op de levenskiem in een ei»zei ons Willy Coppens. Dit om te illustreren hoe delikaat en complex het kweken van ras dieren kan zijn. TENTOONSTELLINGEN Rasdieren kruisen mag niet. Ieder ras"heeft een «standaard», dit is een super-model waarnaar men zich kan richten bij het kweken: de beschrijving hoe een dier moet zijn (gewicht, kleur, vleugels, po ten. enz.) Die standaard wordt erkend door een keurmeester. Het is immers zo, dat elke tentoonstelling ge paard gaat met 'n wedstrijd. Daar worden de dieren gekeurd naar bovenvermeld «model». Het is dus gewoon een schoonheidswed strijd. \len oordeelt niet volgens «plaatsen» (dus niet vergelij kend), maar volgens kategorieën: AA. A of BB of B, met andere woorden: van «buitengewone kwaliteit» tot «iets minder goed». C is nog juist voldoende en D telt al niet meer mee. KAMPIOEN De tentoonstellingen en dus ook wedstrijden spelen zich af op plaatselijk, provinciaal eri na tionaal vlak. Willy Coppens is vóór drie jaar met een «Hollandse witkuif» kampioen van België geworden (uit AA wordt het beste dier gekozen, en dit krijgt een me daille). BOEIEND Het veredelen van hoevedieren is een zeer interessante bezigheid. Men moet op de hoogte zijn van de erfelijkheidsleer, van eventuele ziekten, van voedingsmetodes, en wat daar allemaal nog komt bij kijken. Nochtans wordt de veredeling van hoevedieren in België niet biezon- der gestimuleerd (in Japan krijgt men er staatssubsidies van het mi nisterie van Kuituur voor. Hier een kleine subsidie van het minis terie van LandbouwDit vermin dert echter niet de vreugde van de kweker die men in de echte zin van het woord een natuurvorser» zou kunnen noemen. STRUKTUUR In volgorde heeft men lokale ver enigingen, een provinciaal ver bond en een nationale landsbond. De Aalsterse vereniging is zeer ak- tief. Om de maand vergadert men Er worden voordrachten gegeven en dia's getoond. Er worden ten toonstellingen gehouden en be zocht (van september tot januari) zelfs in het buitenland (Hannover, Utrecht, Parijs, Londen). De klub van Aalst (verspreid tot Zottegem, Geraardsbergen en Dendermonde) telt ruim 180 leden. Alle lagen der bevolking zijn erin vertegenwoor digd: arbeiders en bedienden, evengoed als kaderpersoneel. Voorzitter is Willy Coppens, on dervoorzitter Petrus Buggen- houdt, sekretaris Maurits Van de Perre, tweede sekretaris Marcel Eeckhout en één der bestuursleden is Paul Vinck. De Aalsterse klub, altans Willy Coppens, is gespecia lizeerd in vechthoenrassen. Hij heeft internationale handelsrela ties (Japan, USA), zodat één en ander wel vergemakkelijkt wordt. Door de band kost het kopen van een zeldzaam ras echter veel geld. Willv zelf is een fervent dieren- Een Hollandse kuifhoen (SJ) vriend. Dat is een eigenschap die trouwens alle Neerhof-mensen hebben. En meteen de reden waarom ze zo aan hun hobby hou den. Dieren kweken in deze om standigheden is fascinerend. En dan is er nog de kompetitie, waar door men zichzelf verplicht steeds maar betere rezultaten te halen. Hoewel ik persoonlijk toch vind Ook prachtige pentekeningen behoren tot de verzameling van dhr Cop pens (SJ) Elders loeld «perk Ie foil peeft v ien e< ichied belede word! i Martin :arti FOLKI m lartin inschi eer iolkzar ischt ;chucl ereld lezet rele ar de iterrer ;omer: larthy mder i rage d onnie eriod' faitaar fle-vol| (Rory dat men een doodgewone ficht in over een erf loopt te kakel«<00S K als minderwaardig mag bepoor d' wen. Dat doen Neerhof-nivan zij trouwens ook niet. We zllij bec nieuwd voor het weekeindetoudere en 18 september (inkooiiButher september, en keuring zatetfen Jos september van 9 tot 12 uuijderen WILFRIED LISfeingen 'terecht Een Aseel of Aziatische vechter (SJ) De wakende ogen aan de ingang van de «Keizershallen» valse lading onder een trotse vlag behoren toe aan Oscar Mortier en Frans Lievens. Oscar trekt daar al twintig jaar de ingangskaarten stuk, en Frans zo ongeveer drie jaar. Ze doen het graag. Het is een levendig bedrijf. Alle «hallevaarders» (en dat waren er niet-te-geloven-veel tijdens de handelsbeurs) zijn tussen deze tweeschaar doorgeschoven. Soms met zwermen tegelijk. Dan gaat vader op stap, ge volgd door kroost en echtge note voor wie hij een vaatwas- mschins QaSt keuren- Hij heeft buiten de prijs gerekend, maar niet buiten de waard. Daar gaat hij van die prijs en de slag be komen Stellafir en Affligeuze doet hem herleven. De dorst is weg De famil -;tapt op en zit even later wee. jorstte krijgen vóór Wemer Bejlon die avond vedettes zit warm te orgelen. Freddy Reading, Golden Gate Selection, Fiëtamachucambos. De hallen zijn ook zonder deze zingende en dansende ther mostaten al een sauna op zich zelf. Ze doen erom, zo denken we. De tapkranen staan ijskoud te gloeien. Het bier spuit onaf gebroken koele lafenis voor uitgedroogde kelen. De tap pers glimmen van het zweet. Naast elke pint valt een druppel zout vocht. Gelukkig niet erin. Hier en daar flitsten witte bier dragers als maratonlopers voor bij Te snel om ze tijdig bij de jas te grijpen. Achter de tapkast staan een viertal dames. Tappen en spoe len. «Elkaar wat aflossen» zei den ze. toen we ook met hen een lichtvoetig gesprekje de den omtrent hun bezigheden. Uiteraard niet op een druk mo ment. Maar na de middag toen het volk nog niet zover was doorgestoten, en de dames nog de stilte vóór de «storm in het bierglas» zaten weg te wachten, o.a. Mevrouw Mor tier, 15 jaar dienst en Mevrouw Kuis, 20 jaar dienst. De stad (kon-)trakteert ze ai zolang. Andere schoenen aantrekken, «want het zal weer laat wor den». En handdoek om het middel: «als deze handdoek zo ongeveer rot is, is de handels beurs gedaan». De stad is blijkbaar niet zo kwistig met handdoeken De pinten ston den nog omgekeerd te blinken naast een lege zaal. Dat zou vlug veranderen. De stad heeft zich veertien da gen lang een roes geleefd in de Keizershallen. Heeft soms show gebracht voor vijftig frank, die anders (bijna) niet te betalen was, wat trouwens zeer werd gewaardeerd. De Oilsj- terse avond was voor Aalst zelf een hoogtepunt wat opkomst betreft. Ander hoogtepunt, maar dan met opeengesta pelde laagten, was de bloe- menfeeverkiezing. Hier deec loomheid en adembenemende «putch» mislukken. De Aal sterse feestneus blijkt dan toef niet zo erg puntig te zijn. Het ils de m or volop Onder als Ew Lloyd. Martin izwangi feest ig ders ei de eer: fcegroe hiet te volk droop af. Magda was in geslaagd, maar we vragefechrijv elk geval de beste. De moeite of het met voldoening of Teecjs waard om ervoor als laatste te onderscheiding was. led vlartir blijven Dat zal zij doen, een mag punten geven. De v - jaar lang. Adieu, handelsfoor. tie is voorbij. Je deed weer je best. Je bent Wilfried LiafT «Stampen en daven», en zoe ken waar de deurwachters staan om hen de kaartjes te la ten scheuren. Het is nochtans niet moeilijkSoms verwondert het mij dat die twee wachters geen twintig meter verder wor den meegespoeld door die golf hallegangers, zoals strandbal len aan de rand van de zee. Of ondergedompeld. Maar nee. telkens steken ze het hoofd weer boven. Ze houden stand. En dat moet ook. Want er lopen handelsbeurzesnijders rond die van het hoogtij gebruik ma ken om ongemerkt binnen te glibberen. Maar pas op. De deurwachters vissen ze wel op, en schudden ze terug uit het net. Aan de grote ingang zijn er nochtans niet te veel moeilijk heden zei ons Frans Lievens. Oscar Mortier heeft een keel operatie ondergaan, en heeft daardoor enige moeilijkheid bij het spreken. Toch maakt hij zich duidelijk. «Aan de kleine ingang, zegt het tweetal, ver loopt de volksstroom soms wat minder vlot. Dat is dan na 21 uur wanneer de hal met de stand gesloten wordt, samen met de grote ingang. De be zoekers die dan langs de grote ingang op weg zijn om buiten te stappen, gaan dan wel eens aan het sakkeren, maar het moet nu eenmaal, anders houdt die volksstroom naar binnen en buiten nooit op. Aan de kleine ingang is het soms wel wat onrustiger. Vooral jonge mensen maken daar wel eens herrie om zonder betalen binnen te geraken. Ze proberen wel, maar dat merk je gauw. En dan begint het gekibbel. Er is evenwel politie in de buurt. En die hoort wel waar we aan toe zijn. Ze komt dan een handje helpen als het wat te erg wordt.» Maar dan toch zonder «vlammend zwaard», zoals we in de titel een beetje overdre ven. Intussen is het wel zo dat Oscar Mortier en Frans Lievens op stevige benen staan. Het is al gebeurd dat zij er dienst van twee tot twaalf hadden op zit ten. Rechtop. Erger dan wacht kloppen Vooral zaterdag, zon dag en 's avonds na 6u30 is de toeloop groot, ledereen heeft gedaan met werken, een bo- terhammeke gegeten en een proper hemd aangetrokken. AUL erendi pnieu een c reet angen al Sc lakkei rankl ede r Oscar Mortier en Frans Lievens. trouw op wacht bij de poort van de jaarbeurs (SJ)

De Voorpost | 1977 | | pagina 14