BIJZEGIM VERBROEDERT RET HET BRITSE MEMBACH Op! Met de spionkop naar het stadion! SEPTEMBER, MAAND DER MUZIKALE HDDGDAGEN ilNT HHBERIUS HIEID PEN-DEURDAG UNDER AALSTERSE iTADSPROMINENIEN Editie Aalst L wfiilpltCI ZEVENDE INTERNATIONALE 0RGELCYKLUS De Voorpost EEN UITGAVE VAN Vrijdag 9 september 1977 30c jaargang nr. 35 - 20 F r moeilijkheden in de communautaire betrekkingen komen reeds zo dikwijls aan bod dat het eens ^versterkend is in ons eigen Vlaamse Land een voorbeeld te zien van overeenkomst tussen de twee om A te zeggen alle drie, de taalgemeenschappen. rgelijk voorbeeld werd ons nog verleden week gegeven bij de verbroederingsfeesten tussen de Clbterse deelgemeente Gijzegem, bekend om zijn Normaalschool, zijn industrie, zijn vele nieuwbouw öjn gevaarlijke bochten en het Waals-Duitse Membach, zevende grootste gemeente van ons land met er dan 7.300 hektare waarop gedeeltelijk liggen het meer bij de afdamming van de Gileppe en het <0sachtig Hertogenwald op de weg naar het Duitse Monschau. I industrieel Schelfout, Gijze- pnaar geboren te Membach i het kontakt tot stand nadat lurgemeester Jozef Lejuste I Gijzegem een grote kerstspar jht voor het dorpsplein. Bur- leester Albert André van de nog zelfstandige gemeente nbach, sindsdien gefuzio- met Balen, schonk deze itboom gratis en dit leek dan begin te zijn, niet enkel van I groeiende vriendschap, maar teens van een algemene ver- dering jdent is toch dat een gemeente dembach, gedeeltelijk Frans els Duitssprekend, liggend e grens van twee kommunitei- kn bovendien bij de landsgrens Duitsland, vanzelfsprekend kr openstaat voor dergelijke re- s als een in de eigen gemeen- tap totaal ingekapselde ge- Inte |975 kwam dan ook voor de maal de bevolking van [nbach in groten getale naar iegem waar ze hartelijk werd wangen. geste die te Membach :den jaar voor de Gijzegem- Irs werd herhaald nog onder- fept door het te Membach in planten van een gedenksteen «Verbroedering Jumelage Gij zegemMembach, 1975-1976», steen waarvan de Gijzegemnaars een kopij meebrachten uit de Waals-Duitse gemeente en die nu het Gijzegems dorpsplein siert na dat het Aalsters bestuur voor de passende inkleding zorgde. Reeds zaterdag kwam een eerste afvaardiging af met een vijftigtal personen. Waar de eerste maal te Gijzegem naar logies moest wor den uitgekeken was en nu meer aanbod voor logies dan vraag waaruit wel blijkt hoe de vriend schapsbanden met Membach steeds nauwer worden toegehaald, 's Avonds was er in de zaal van het Rekreatiecentrum een Gezellig Samenzijn opgeluisterd door het «Klein Muziekske». een afdeling van de Gijzegemse Fanfare, dat duurde tot in de vroege uurtjes en naar het zeggen van rechter Bonte, erevoorzitter van het Komitee. in de beste stemming verliep. 's Zondags volgde dan. na aan komst van een tweede delegatie zodat er nu ruim honderd mensen uit Membach aanwezig waren, de legatie die in de ververij Dender- land een ontbijt werd aangeboden, een plechtige Hoogmis vokaal verzorgd door het Gijzegems St.-Martinuskoor met ook Franse en Duitse gezangen. Door beide oud-burgemeesters, André en Lejuste, werd dan de ge denksteen onthuld waarna in het dienstcentrum door het stadsbe stuur 'n receptie werd aangebo den. In aanwezigheid van schepen De Neve die de burgemeester en eerste schepen Monsieur veront schuldigde, schepen Gilbert Bour- lon en Mw. De Maght, van beide oud-burgemeesters, raadsleden Van den Neste, Stockman, Ver- eecken, Carlier en Vinck, van de leden van het komitee, van sche pen Vilvorder van de fuziege- meente Balen en van tal van per sonaliteiten. spraken achtereen volgens. zo in het Frans als in het Nederlands (Duits hebben wij er niet gehoord, althans niet offi cieel), schepen De Neve en Bour- lon. Deze laatste bevestigde dat elke deelgemeente de eigen aard moet kunnen bewaren en dat het stadsbestuur de verbroedering met Membach zal helpen in stand hou- DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- R0BBERECHT P.V.B.A. I Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER' 1 Oude Vest 34 1 9330 Dendermonde I Tel 052-21.40.60 I PCR 000 0115692.68 I 3 MAM: 280 F 6 maand: 475 F I 1 1 900 F I Redaktie I Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel 053-70 41 19 den waarna hij aan burgemeester André een gedenkplaat overhan digde. Oud-schepen Van Humbeeck be klemtoonde dan nogmaals de ban den van vriendschap tussen beide bevolkingen die nog zullen ver stevigd worden, waarna schepen Vilvorder van Balen 'n dank woord uitsprak, eindigend met een paar woorden Nederlands. Nadat bloemenfee Magda neer kwam als een «uit de hemel neer gedaalde fee» (dixit schepen Bour- lon) schuimde de wijn en volgde een kopieus middagmaal hetzij bij de gastheren hetzij een Breughe- liaans maal in het Rekreatiecen trum. 's Namiddags kwam ook de jeugd aan haar trekken met wandelin gen, volksdans, kreativiteit aller hande en sportbeoefening terwijl de KWB de volwassenen Gijze gem rondleidde ter betere kennis making. Vorige week meldden wij dat Eendracht nu eindelijk een eigen spionkop heeft. Al na de eerste weken liep het aantal ingeschreven supporters op tot 160. Ondertussen stijgt dat aantal. Het bestuur pakt de uitdaging die het zich zelf heeft opgelegd met alle ernst op. Om de spelers en de andere supporters een riem onder het hart te steken en hen te laten zien hoe sterk de nieuwgebo ren Spionkop wel is, rukken zij nu zondag 11 september op naar 't stadion. In groep. Met de nieuwe vlag en een fan fare op kop. Verzamelen wordt uiteraard geblazen in en rond (160 man kan natuurlijk niet binnen in het vroegere kafeetje van L. Becqué het lokaal «De Club» op het Vredeplein, nu gehouden door Georgette Wauters. leder een die in z'n hart nog een sikkepitje vuur branden heeft voor onze Aalsterse Eendracht wordt verwacht op het Vre deplein om zich aan te sluiten bij de Spionkop. Vertrek 13u30 Het moet een feestelijk gebeuren worden. Een vie ring van een nieuwgeborene waardig, ledereen is welkom. Maar vergeet de nodige attributen waarover een echte spionkop>-supporter wordt verondersteld te beschikken, niet mee te brengen GH.H. Twee oud-burgemeesters, links André uit Membach en rechts Lejuste uit Gijzegem, doen de doekjes van rond LHde verbroedering der twee vorenge noemde gemeenten (EL) K het organiseren van een open deurdag beoogden de verant- 'delijken van het dierenasiel Sint-Hubertus zoveel mogelijk sen naar het asiel te lokken, de kas wat te spijzen en de werking I de instelling wat ruimer bekend te maken bij de bevolking. ierenasicl Sint-Hubertus nog Stellen is hopelijk overbodig, fe instelling die op 24 septem- 4e.k. haar eerste verjaardag viert, heeft in deze korte tijd spanne reeds heel wat gepresteerd. Een oude, vervallen boerderij, het hof Canout te Nieuwerkerken, werd grotendeels opgeknapt en ingericht als dierenverblijfplaats. Aanvankelijk eigende deze ver eniging zich de naam «stedelijk» toe, maar aangezien het stadsbes tuur daar niet zo gelukkig mee was. en het tenslotte geen door de Lees door blz.2 -fer mdenafrichting van St. Rochus: laat de dieren dier zijn. Op zondag 11 september, dit week-end dus, start in de Sint- Maartenskerk te Aalst de zevende Internationale Orgelcyklus. Een evenement waarop vele muziekliefhebbers waarschijnlijk gewacht hebben: vorig jaar kon deze reeks konserten immers niet doorgaan wegens de slechte staat van het instrument in de Sint-Maartenskerk. Hoewel het orgel nog steeds niet voor hon derd procent in orde is reeds vroeger schreven we dat een grondige restauratie allernoodzakelijkst is heeft inrichter organist Kristiaan Van Ingelgem het dan toch gewaagd om een zevende orgelcyklus te programmeren. De werken die zullen gespeeld worden zijn aangepast aan de mogelijkheden van het instrument, zodat de luisteraar geen hinder zal ondervinden van de technische tekortkomingen. Het programma ziet er uit als volgt Het eerste konsert, nu zondag te 15.30 uur in de Sint-Maartenskerk, wordt verzorgd door Kristiaan Van Ingelgem zelf. Hij zal werken spelen van Lieven Duvosel (Prelude, Koraal en Dubbelfuga - Levensschets voor orgel - opgedragen aan Flor Peeters), van Flor Peeters, de magistrale Passacaglia en Fuga in e klein opus 42 en ook eigen werk: Prelude, Adagio en Fuga. Een programma dus met werk van eigen bodem. LIEVEN DUVOSEL werkzaamheden fungeerde hij tevens als muziekleraar aan de Gentse stadsscholen. Tijdens de eerste wereldoorlog werd hij betrokken bij het Vlaams akti- visme. Hoewel hij niet vervolgd werd besloot hij in 1918 ons land te verlaten. Tot 1921 zien we hem te Berlijn, waar ver schillende van zijn werken wer den uitgevoerd. Nadien trof men hem te Nederland waar hij verschillende koren en orkesten dirigeerde. Steeds kompo- neerde hij verder: uit die pe riode dateren «Aussöhnung» (Verzoening) op tekst van J.W. von Goethe (gekomponeerd in 1930) en tevens de voltooiing van zijn Leiecyklus. Op het einde van 1940 keerde Lieven Duvosel terug naar Bel gië en vestigde zich te Sint- Martens-Latem. het beroemde Leie-dorp bij Gent. Hij overleed te Gent in 1956. PASSACAGUA EN FUGA Duvosel schreef een viertal werken voor orgel. Dit Passa caglia en Fuga dateert uit 1950. Daar waar normalitair 't fuga- tema afgeleid wordt uit de pas sacaglia is bij Duvosel het om gekeerde gebeurd. De fuga, oorspronkelijk vokaal, was een der werken waarmede Duvosel de Prijs van Rome won. Later werd ze voor orgel aangepast en werd een passacaglia toege voegd. De beperkte tessituur en de gemakkelijke toonafstanden in de fuga verraden de oor spronkelijke vokale opvatting. Lees door blz.4 Lieven Duvosel is een geboren Gentenaar 1877). Hij stu deerde aan het Konservatorium van zijn geboortestad en toog nadien naar Parijs, waar hij als leraars niemand minder dan C.M. Widor (orgel) en Gabriel Fauré (kompositie) had. Zijn eerste komposities dateren uit 1890. Hij was toen pas dertien jaren oud. Tijdens zijn studieja ren in Parijs ontstonden talrijke werken die er ook werden uit gevoerd. We schrijven 1904- 1905 en 1907-1908. Naast zijn muzikale studies volgde hij ook leergangen aan de Université Libre aldaar. Na zijn verblijf te Parijs vestigde hij zich terug te Gent. Uit die tijd dateren werken als de eerste symfonieën, koorwerken en «De Morgen», het eerste deel van zijn grote «Leiecyklus». Naast zijn kompositorische Kristiaan Van Ingelgem aan het orgel van de St. Martinuskerk te Aalst

De Voorpost | 1977 | | pagina 1