J LL Vrije Tribune lü 5 W SINT HUBERTUS HIELD OPEN-DEUR-DAG ZONDER AALSTERSE STADSPROMINENTEN - 9-8-77 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. KINDERVAKANTIE Dat het veertig jaar na het verove ren van de eerste vormen van be taald verlof nog lang niet al is wat men er toen kon van verwachten, weet iedereen die in dat verband een blik werpt in het werkersmi lieu rondom zich of op de rezulta- ten van sommige enquêtes of sta tistieken. Om daar een gunstige wijziging in te brengen zal er een verbeterde informatie bij te pas komen, ver scherpte kontrole op de aktivitei- ten van sommige gespecializeerde firma's, meer hulp van de staat aan sociale organizaties die zich voor de zaak inspannen, maar ook een mentaliteitswijziging enméér gewaarborgde werkgelegenheid en koopkracht, gezien vaststaat dat in heel wat gevallen net vakan tiegeld nog dient gebruikt te wor den om gaten in het gezinsbudget te vullen. En de kinderen in deze gezinnen? Het staat in elk geval eveneens vast. dat duizenden kinderen de steden niet verlaten. In een lande lijke omgeving is dit minder erg, al lijden zij daar voor hun verdere vorming ongetwijfeld een verlies, maar vooral in zeer dichtbe bouwde centra waar de lucht en de straten verpest worden is dit wel zeer erg. De gemeenschap moet ingrijpen. En dit gebeurt wel langs de weg van sommige organizaties zoals de ziekenfondsen, maar in tegenstelling tot sommige landen is het in ons land eerder zelden het geval dat een gemeente over een eigen kindervakantiehuis beschikt en kinderverlofkuren organizeert. De vakantiejeugdateliers die door het Aalsters gemeentebestuur op het getouw werden gezet zijn een lofwaardige inspanning om aan deze tekortkoming te verhelpen. In hoeverre zijn ze geslaagd? We hebben zelf rondgekeken en ons licht opgestoken, maar voegen aan onze eigen bevindingen toch graag de besluiten toe van een jongsocialiste en haar blad Jong Rood», die zelf meegewerkt heeft en die er moeilijk kan van verdacht worden de BSP-schepen op de korrel te willen nemen. Kort samengevat: pozitief initia tief met enkele negatieve kanten, maar dat zeker verdient voortge zet EN uitgebreid te worden. Nut tig en aantrekkelijk. Kinderen die er één dag kwamen, keerden na dien vrijwillig dagenlang terug. Maar, zo stelt ze de vraag, waarom waren er van de 12.000 kinderen van 4 tot 12 jaar die Aalst telt. slechts van 100 tot 300 kinde ren per dag voor vijf vakantie ateliers? Waarom stonden er bui ten de ateliers kinderen te kijken die blijkbaar niet mochten komen? Het is duidelijk dat een grote in spanning zal moeten gedaan wor den voor informatie van de bevol king. Ook de prijs en de admini stratieve rompslomp kunnen sommige ouders afgeschrikt heb ben, en rondom de aanwerving en de vergoeding van de monitors zal zeker een en ander moeten onder zocht worden, zoals trouwens ook omtrent het gebruik van de be schikbare pleinen en gebouwen. Wij menen dat deze gezonde kriti sche beschouwingen niet alleen de aandacht verdienen van de betrok ken schepen, het kollege en zelfs de ganse gemeenteraad, maar van de bevolking in haar geheel. Baita Dolores voegt er trouwens aan toe, dat waar geld voor andere zaken voor handen is, er ook voor dit initiatief dient gevonden te wor den. We zullen haar niet volgen wan neer ze wat al te oppervlakkig een vergelijking maakt tussen de ver goeding aan de monitors en de be taling van de jobstudenten op het stadhuis, maar voor de monitors moet de zaak zeker herzien wor den en helemaal naast de kwestie is de kritiek omtrent het overige bepaald niet. Maar om met de grond van de zaak te besluiten, wij verwachten van het stadsbestuur dat het ganse va- kantieprobieem van de duizenden kinderen in onze stad aan een ern stig onderzoek wordt onderwor pen En is er niet genoeg geld voor handen, dan is dit een reden te meer om het probleem hoger op te stellen en de openbare opinie om trent het antwoord in te lichten. Praten over de welvaartstaat staat schoon, maar het is pas wanneer een probleem ernstig uitgerafeld wordt dat de tekortkomingen aan het licht komen. Wij feliciteren Baita Dolores met dit knap en moedig artikel. RAY DE SMET Tientallen jaren lang heeft het vakantiepatronaat de zorg gehad voor de opvang van de kinderen uit het lager onderwijs gedurende het verlof. Aanvankelijk werd de koer van iedere (vrije) lagere school ter beschikking ge steld voor spelende kinde ren. De aantrekkingskracht van het gezamelijk vrij spe len in de verloftijd deed het getal aangroeien, maar een begin van parochiale orga nisatie was nodig om ge- zamelijke uitstapjes, fiets tochten, stadsspelen moge lijk te maken. De beschik king over het Beukenhof maakte een interparochiale concentratie mogelijk. In het tot dan toe ongerept beukenhofpark met het ou de patershuis beleefden toen honderden Aalsterse stadskinderen met tiental len «leiders», jongens en meisjes uit het middelbaar onderwijs in los hiër archisch verband, weerga loze vakantiedagen. Er wa ren zogenaamde comman- dospelen in het bos, plein- spelen op het groot gazon achter de grot, zwempar tijen in het openluchtzwem bad en alle dagen was het eetmaal in de landelijke ref ter onder de hoge beuken bomen een pret van je welste. De aantrekkings kracht van gans dit jaarlijks zomergebeuren lag niet al leen in de ideale ontspan ningsomstandigheden. Ook de inzet van de leiders, de aanwezigheid en de steun van de geestelijke overheid, de nieuwe vriendschaps banden tussen collegejon gens en vakschoolstuden ten, het beroepsmatig meesterschap van de onder wijskrachten die kosteloos meehielpen, het spontaan naar boven komen van alle goede kwaliteiten die jonge rakkers op die leeftijd kun nen vertonen, als hulpvaar digheid, handigheid, spor tiviteit, genegenheid brach ten de hele sfeer mee die ie der deelnemer half-oogst, bij het eindfeest, bij zich zelf deed zeggen: volgend jaar kom ik terug. Ik wilde U deze herinnering beschrijven omdat ik her haaldelijk over de vakantie jeugdateliers las, ingericht door het stadsbestuur. Het is wellicht het zoeken naar een nieuwe formule voor verlofbezigheid die dit ini tiatief d/eed geboren wor den. Nu niet meer met de kleine middelen van het VP van vroeger, maar met de machtige geldelijke en materiële steun van de stad wordt de zaak opgezet. Veel succes hoor, maar voor ie mand die het vroeger alle maal meemaakte is het dui delijk dat het georganiseerd ontspanningsleven tijdens het verlof niet enkel kan be staan in het aanleren van vaardigheden of het be oefenen van hobby's in ate lier. Het spelende kind zoekt op de eerste plaats spel en daarom ook vriend schap, geborgenheid, ploeggeest, geestelijke mo tivatie en interesseert zich, jawel hoor, zeer belangrijk, tenslotte ook aan handig heid, techniciteit en we tenswaardigheid. Wat boeiend is voor het kind-in-, verlof is een zeer complex en alomvattend geheel. De magere deelnemerscijfer tjes en vervolgens de zege bulletins van de vakantie ateliers stellen mij achter dochtig. In onze gesociali seerde maatschappij komt alles van de staat en nu ook al van de stad, zelfs de ont spanning van onze kinderen tijdens het verlof. In feite moest het initiatief veel spontaner komen uit de pri- vé-hoek en diende de stad slechts op suppletieve wijze hulp te verschaffen. Want er is ook «ziel» nodig, be geestering en overtuiging. Ook dit stelt mij achter- dochting. Eugeen Van der Biest namoontor93iHcliH Tijdens de voorbije vakantie maanden is de toch al geringe politieke belangstelling dan nog in hoofdzaak blijven uitgaan naar het Egmontpakt. Daarbij zijn een paar gebeurtenissen op het achterplan geraakt die nochtans voor de verdere evolu tie in het land waarschijnlijk be langrijker zijn dan het Egmont- plan zelf. Zo is er de sociale situatie in Wallonië. Er zijn de jongste weken in Wallonië een aantal stakingen geweest, in sommige gevallen veroorzaakt door futi liteiten. zoals b.v. de staking om de signalementsfiche te Charleroi. Wanneer men deze stakingsbe weging ziet tegen de achter grond van het ekonomisch klimaat in Wallonië dan houdt men zijn hart vast voor de toestand van dit landsgedeelte. Het is onwaarschijnlijk dat er nog investeerders zullen gevon den worden die hun geld nog ten zuiden van de taalgrens zullen beleggen. In de rand van deze stakingsbeweging heeft zich het drama van Rodange-Athus af gespeeld. Door de teloorgang van de staalnijverheid R-A. wordt de te werkstelling in de provincie Luxemburg tot de helft teruggebracht. Het is inderdaad een dramatische si tuatie wanneer een provincie met één klap vijftig procent van haar werkgelegenheid verliest. De regering is dit probleem tegemoet getreden met een aantal maatregelen die men enerzijds kan begrijpen en billijken maar die anderzijds toch ook een aantal vraagtekens doen rijzen. De opvangrege- lingen die voorzien zijn voor de afgedankten van R-A. scheppen eens te meer een nieuwe kategorie van werklozen. Hier door wordt de sociale ongelijk heid tussen werklozen steeds maar groter. Hoe billijk het ook is dat er een oplossing gezocht werd voor de arbeiders van R-A. toch is het een levensgroot probleem voor de toekomst van het sociaal leven in dit land dat wij steeds .méér af te rekenen hebben met verschillende werkloosheids regimes, verschillende schalen van werkloosheid, en verschil lende vormen van vergoedings uitkeringen. Men kan zich onder meer de bedenking maken wat er ge beurt wanneer een bedrijf met een tiental werknemers sluit en men voor die tien werknemers doorgaans geen opvangregeling voorziet. Nochtans is de werk loosheid voor iemand uit een klein bedrijf een even belangrijk en angstwekkend persoonlijk probleem als voor een arbeider die een sluitend groot bedrijf moet verlaten. Er zijn aan deze gebeurtenissen ook een paar kommunautaire aspekten. Men kan niet loochenen dat de staalnijverheid in Wallonië een zeer harde krisis doormaakt. En het ziet er naar uit dat wij nog maar op de drempel staan van de eigenlijke krisis en dat wij over enkele maanden zullen gekonfronteerd worden met nog spektakulairder sluitingen en nog méér opzienbarende vor men van de teloorgang van de W aalse siderurgie. Nochtans moet men zich niet ontvijnzendat zich in een aantal nijverheidstakken in Vlaan deren een even dramatische ontwikkeling voordoet. Het vol staat. en zeker hier te Aalst, te verwijzen naar wat in de Vlaamse textielsektor gebeurt, naar wat in de Vlaamse scheepsbouw gebeurt. Is het demagogisch of extremistisch te beweren dat de Vlaamse textiel- en konfektie-industrie, met haar 37.000 volledig werklozen, zeker een even groot sociaal-ekono- misch rampgebied vormt als de Waalse staalnijverheid. Wij staan dan ook op het standpunt dat er geen éénrichtingsverkeer in de sociaal-ekonomische hulp verlening mag bestaan, en wat voor de bedreigde Waalse nij verheidstakken gedaan wordt evenzeer moet gedaan worden voorde Vlaamse, het is trouwens niet overbodig er op te wijzen dat wij van de VU steeds van mening zijn geweest dat investeringen in de kleine en middelgrote bedrijven (KMO) uiteindelijk voor de tewerkstel ling heilzamer zijn geweest dan de miljardeninvesteringen in nijverheidstakken die achteraf opnieuw met miljardenin vesteringen van de ondergang moeten gered worden. De Belgische geschiedenis leert ons dat wie het hardst roept in dit land ook het meest bekomt. De vurige Waalse hanen hebben met succes op de Belgische regeringstafel geslagen. Wan neer zullen onze Vlaamse sindi- kalisten hun schapenvacht ver wisselen voor die van een fiere Vlaamse leeuw??? JANCAUDRON LICHTVOETIGE ZOMERMAANDEN VLIEDEN OVER ZWARE GROND... De vooruitzichten voor de ko mende herfst zijn somber. Zelfs zij die het allemaal dachten te veranderen na de regeringswij ziging, moeten nu toegeven dat er geen zonnestraaltje door de ekonomische onweerswolken kan. Het grote slachtoffer zal onze portemonnee wel wezen. Naar het voorbeeld van het parlement is ook een paar weken terug de regering met vakantie gegaan, na de begro ting voor 1978 op papier te hebben uitgewerkt. Het recces was de excellenties gegund, want als straks de heropening van het parlement dient voorbereid, zal het erop aankomen de algemene beleidslijnen in praktische in terpretaties te vertalen. Dat dreigt zowel voor het Egmont- gemeenschapspakt als voor de keuze op sociaal-ekonomisch terrein, een harde dobber te worden. Immers, bij herhaling al. werden ministers op tegenspraak be trapt. De heer Eerste Minister diende zelfs enkele malen tus senbeide te komen en achtbare heren Ministers op de vingers te tikken. Als de samenhorigheid in de kleedkamers al zoek is, wat wordt dat dan morgen op de grasmat? De sociaal-ekonomische politiek sluit uiteraard dicht aan bij de begroting. De struktuur van het budget in dat verband geeft ook aanleiding tot een aantal op merkingen. In de eerste plaats wijkt het dokument, in tegenstelling tot de belofte, helemaal niet af van de geijkte vorm. Het is vaag ten aanzien van de besparingen maar duidelijk wat de nieuwe inkomsten betreft. De keuze daaraan stelt het bijkomende fiskale pakket van de vorige regering ver in de schaduw. Dat blijkt echter geen zorg te zijn voor de socialisten die plots geen behoefte meer voelen aan vrij dagstakingen. Maar misschien is dat om de vakantiestemming niet te storen? Bij het opmaken van de begro ting 1978 is ook weer gebruik gemaakt van het gekende truuk- je dat erin bestaat appelen met citroenen te vergelijken Om de uitgaven voor volgend jaar te berekenen heeft men de te verwachten groei van het nationaal produkt (inflatie in begrepen) toegevoegd aan de met bijkredieten aangepaste cijfers voor 1977. Wat de inkomsten betreft, vertrok men evenwel van de raming voor 1977, die, zoals bekend, al niet bewaarheid werd. De nieuwe begroting is dus aan de basis dubbel vervalst, en vermits niemand gelooft dat er volgend jaar geen bijkredieten zullen nodig zijn, zal het aangekondig de tekort weer schromelijk onderschat blijken en meer dan ooit. De huidige regering neemt het ook niet zo nauw met de zgn. «bezuinigingspolitiek». Akkoord dat men in tijden van laagkonjunktuur hier en daar een financiële inspuiting doet om de ekonomie «bij te sturen». Maar er dient uiterst onizit met dit middel omgespron Het geld moet van er komen, d.w.z. van de tingsbetaler en van de levenskrachtige ekonomi sektoren. Maar die dreigen er overdreven wordt op beurt in de verdrukkinj raken. Het heelmiddel kan ii omstandigheden erger woi dan de kwaal. Het ziet er. een aantal reo beslissingen indachtig, he naar uit dat de aandacht zal toegespitst worden op kunstmatig in leven houden wat zieltogende bedrijven, plaats van uit te kijken nieuwe mogelijkheden op wereldmarkt, dus echte ii teringen aan te moedigen. De «Liberale reflexen» wai sommige achtbare Ministers deze regering zich tussen lijnen zo graag beroemen ma dus geen kans in dit kabinet duidelijk door de rode en kollektivisten beheerst word En als de daden er niet hebben de waarden geen zin DIANE D'HAESELF bllN 1 De A weke ge mi onck tieke geer bakk echti pllch wact Willy in Jos Toen zich i trokkt derini gehei enen kome vóór Vlaan Vervolg van blz. 1 stad gesubsidieerde instelling be trof, zal men voortaan deze bena dering weglaten, zodat we vanaf heden nog alleen zullen horen spreken van het dierenasiel Sint- Hubertus. Dat een dierenasiel oprichten geen gemakkelijke taak is zullen de mensen die er met hun beide voe ten instaan het best weten. Dat twee verenigingen ter bescher ming der dieren in één stad af en toe wat teveel van het goede kan zijn en daarmee heel wat verwar ring kan ontstaan lichtten we reeds toe in een voorgaand artikel. Dat de ene dierenbeschermingsor- ganisatie over een asiel beschikt en de andere niet brengt de stad- sautoriteiten in een moeilijk par ket. Een feit dat misschien een verklaring kan geven voor de fei ten die gebeurden om en rond de open deurdag van 3 en 4 septem ber 11. OPEN DEURDAG Op de open deurdag van Sint- Hubertus was Jan en alleman wel kom. Op de zaterdagmorgen- markt. naast het postkantoor, werd een ballonnetjeswedstrijd gehouden, enerzijds als aandachts punt voor de opendeurdagen en anderzijds om het zo nodige geld in de kas te brengen. Vanaf 14 u. in de namiddag dan gingen de poorten van de oude hoeve aan de Restert nr. I te Nieuwerkerken open. Het was er een ware Vlaamse kermis, echter zonder de traditionele werp-, schiet- en smijttenten. De kraampjes waren wat origineler. Vooraan links bij het binnengaan stond een kraam waar de antiek- en prondelkopers hun gading konden vinden. Wat duur volgens sommigen, maar ja. het was voor het goede doelLinks nog waren de hokken opengesteld en konden de kijklustigen er aan hun trekken komen. Achter de tra lies op de binnenkoer zaten eens geen honden, maar was een kraam opgesteld waar je voor enkele dui ten een «suprise» kon kopen. Tus sen al die honden ontbrak ook het kraam met de «hot-dogs» niet. Wie geschilderde bloemetjes in kadertjes of medaljons wou kon terecht bij een lieve dame die je in een oogwenk de gewenste ruiker schilderde. Dames die in de bloe metjes wensten gezet te worden konden er hun kleed laten beschil deren tegen een demokratisch prijsje. De oude schuur was omgetoverd in een bodegahoekje waar we tus sen de wijnkenners ook An Christy met haar troeteldier op merkten. In de smalle doorgang die van de binnenkoer naar de boomgaard leidt waren twee tenten opgesla gen. De eerste deed dienst als poppenkasttent en de tweede als biertent. Op het grasplein achter de hoeve zorgde Sint-Rochus voor een fel gewardeerde demonstratie hondenafrichting. Onder de aanwezigen die de open deurdag van Sint-Hubertus bij woonden waren er naast Ann Christy ook nog andere bekende namen. Zo was er Keizer Kamiel die de ogen even van de fietsen afhield om een kijkje te komen nemen, Jean-Paul De Boitselieren zijn kamavalgroep, de Direkteur van het Schuthok van Gent en een afgevaardigde van de Wase Die renbescherming. Wie men echter niet zag waren de Aalsterse stads- prominenten. De burgemeester die persoonlijk was uitgenodigd Een ruime belangstelling voor de open-deur-dag in het dierenasiel St. llubertus SJ Een antiek- en prindelmarkt moest er o.avoor zorgen dat er geld zou geweigerd hebben op de open deurdag te verschijnen. Volgens officieuse berichten zou hij aan zijn schepenen eveneens gevraagd hebben niet naar Nieuwerkerken te gaan. Feit was wel dat schepen De Maght die reeds mondelings had toegzegd niet kwam opdagen en dat schepen Roels schriftelijk liet weten dat hij wegens ambtsbe zigheden belet was om de open deurdag bij te wonen. 'Waren er speciale redenen waarom de burgemeester en zijn schepenen niet naar de open deur dag zouden komen? Ja. Noch het dierenasiel, noch de vzw Dieren bescherming van groot Aalst zijn momenteel door de stad herkend. Daarbij komt dat in het artikel «Wijk bang voor geur en lawaai stuurt dierenvrienden de laan uit», verschenen in onze editie van 29 juli 11., enkele uitspraken van Francois De Backer, voorzitter van de VZW Dierenbescherming van Groot Aalst, voorkomen die de burgemeester op zijn hoede ge steld hebben. Enerzijds wordt er op gezinspeeld dat in de ene ge meente een asiel zou toegestaan worden, terwijl een andere ge meente een dergelijke instelling weigert (twee maten?), anderzijds is er in deze uitspraken eveneens op gezinspeeld dat burgemeester Guns en burgemeester D'haese- leer onder een hoedje zouden spe len, evenals mevrouw Guns en mevrouw Van Langenhove, voor zitster van Sint-Hubertus. Zowel van de kant van burgemees ter D'haeseleer als van de kant van mevrouw Van Langenhove wor den dergelijke geruchten als on waar bestempeld. Wat het weg blijven van de schepenen tenslotte betreft, daarover is burgemeester D'haeseleer zeer kordaat. Nooit heeft hij zijn schepenen de op dracht gegeven niet naar Nieu werkerken te eaan. evenmin heeft hij hen gevraagd ginder weg te blijven. De schepenen zijn mans of vrouw genoeg, aldus de burge meester. om voor zichzelf uit te maken waar ze zich vertonen. Het wegblijven van de stadspro- minentcn moet dus gezien worden in het kader van het momenteel aan de gang zijnde administratieve onderzoek. Dit onderzoek moet uitwijzen of de dierenbescher- mingsorgamsaties van Aalst door de stad kunnen herkend worden. Zolang dit onderzoek niet beëin digd is wil de stad zich niet met de privéaangelegeheden van de orga nisaties inlaten. MOEILIJKHEDEN Momenteel zijn er ook geruchten als zouden er klachten binnenge lopen zijn over Sint-Hubertus. Meer bepaald over het nachtelijk lawaai aldaar. Volgens mevrouw Van Langenhove dateert deze la waaihinder van vroeger, toen het echtpaar Simal nog instond voor het asiel. Zij zouden 's nachts met volle koplampen en met heel wat tamtam de binnenkoer van de hoeve opgereden zijn. Alle hon den werden door het rumoer wak ker en hielden logischerwijze een hevig kabaal. Het euvel zou nu verholpen zijn het bakje kwam. (SJ) aangezien het nieuwe asielhou zijn. De rust zou dus teruggen jje( zijn op de Restert. Gas(a Hoe de zaken ook staan. lndi< werkelijk klachten binncngel zijn kan dit betekenen dat in administratief onderzoek dat menteel aan de gang is het geklasseerd wordt als zijnde hinderende onderneming tweede klasse, en dat kan zij delige gevolgen hebben. Het onderzoek dat maandag Restert plaats had werd doo paalde mensen van Sint-Hutx aanzien als zijnde in verl staande met de weigering van gemeester D'haeseleer om o open deurdag te verschijnen, gens wat wij echter hebben nen vernemen is er in die zit lemaal geen verband. Waarsc lijk gaat het hem om een va fases van het administratief oi zoek die toevallig juist na de deurdag plaats hadden. Hoe dan ook, op het vlak van renbescherming is in Aalst laatste woord nog niet gespro Hoe meer valse geruchten, er ter worden rondgestrooidho gewikkelder de situatie wordl dit is zeker niet in het voordce de dierenvrienden. WERKTEN MEE AAN DIT NUMMER: Dolf Boel Peter Dauwe Mon De Ghendt André De Groeve René De Witte Roger D'Hondt Lieve Haverals Ghisleen Henderickx Eindredaktie: Roel Van de Plas Willy Hostens Eddy Lamin Wilfried Lissens Mare Marcel Jan Muylaert Jan Strickx Erich Van der Eist Jet Van Hove sprak Hij vi Misse Hoop; helpei «R tij Finar Louis over Wel: 70.00 3.000 asiel I te kun tarlvi have (Zorgt en wa geld. uit te Die z Maar pvcrti uitste wie d wat S Praal Een verba Louis over wordl geled Louis kendi had. derge ongel Tent' len e kreeg mij k van c tot no mand bleen

De Voorpost | 1977 | | pagina 2