Meh pikkels 1 L of ajontjes? J WILLY VAN DER BIEST WINT KWIS RAAKT SODIGA ER WEER BOVENOP? STRIK EN GLIMLACH EVENWIJDIG MIJ MON DE GEHUWDE De Voorpost - 9-8-77 - 3 Je ziet hem zo niet elke dag, Willy. De streep boven 't hoofd is geen voelhoorn, maar het scheelt toch niet veel. Straks zegt hij aan zijn leerlingen weer terecht dat ze beter moeten leren. (EL) wo IN TE BED OF NIET TE BED= 21 dagen De Aalstenaar Willy Van Der Biest (L.De Bethunelaan 82) heeft vorige zaterdag drie weken zon gewonnen aan de Costa Brava in Jos Ghysens «Te bed of niet te bed». Met gemak, zouden we zeggen, maar niet zonder moeite want de studie vooraf is niet te onderschatten. Willy Van Der Biest is onderwijzer. Hij heeft daarnaast nog journalis tieke kwaliteiten die hij uitwerkt in de Gazet van Antwerpen. Dit laatste is evenwel geen voordeel aan de startlijn van een kwis waarin het om krantenieuws gaat. Een bakker eet ook èl zijn eigen brood niet op. Willy is 43 jaar, gehuwd met een lieve ie echtgenote, Yolande die ook niet naar haar woorden moet zoekenen is de plichtbewuste vader van Piet en Christine (11 en 10 jaar) die gespannen zaten te wachten midden de drukte om Jos Ghysens' Bed-Kwis. Willy zelf maakte zich klaar om ziet het dan nog niet eens ook. den lange fluitglazen nog op 1 De woonkamerzat vol. De fami lie wil zoiets wel eens meema ken. Er waren ook veel kinde ren. Ik zou personen noemen, maar het gevaar dit verkeerd te doen, is te groot. Dan liever niet. Het zoemde daar als in een bijenkorf. Mevrouw Van Der Biest schonk koffie en zoe tigheden. Op een tafeltje ston- in Jos Ghysens bed te stappen. Toen wij binnenkwamen had hij zich als een monnik terugge trokken, om in eenzame afzon dering zijn lot af te wachten, het geheugen nog wat op te frissen en enigszins tot konsentratie te komen. Tenslotte zit je alleen vóór een mikro waar het ganse Vlaamse land achter zit, en je hun kop. Net alsof het al zeker was dat Willy zou winnen. Die glazen zouden in elk geval ge vuld en geledigd worden. Al leen was nu nog niet geweten of het een vreugdedronk zou worden, of vertroosting na een nederlaag. En dat scheelt wel wat. De smaak is gans anders. Alice Van Essche, medewerk- Met vrienden-supporters die een moreel handje toestaken kon het voor kwiskampioen Willy Van der Biest niet verkeren (EL) ster van Jos Ghysen, en hier onze BRT-gastvrouw legde ons uit hoe de vork aan draad. Alice was een heerlijke verschijning. Gekondenseerde charme in een waas van ver fijnd intellekt. De BRT heeft blijkbaar een eerste-keuze- recht. Of koos Jos Ghysen zelf? Wat hem betreft: indien de volmaakte radio-maker be stond, zou hij dat ongetwijfeld wel zijn. Intussen is het zo dat degenen die zich als kandidaat aange ven, op fiches terechtkomen. Eén van Alice's taken bestaat er in dan de kandidaten telefo nisch uit te testen. Ze moeten intelligent zijn, en zinnige praat kunnen vertellen. Begrijpelijk, gezien het feit dat Jos Ghysens bed uit degelijk materiaal is vervaardigd. Dat wil met an dere woorden zeggen, dat een kandidaat al gewonnen heeft, voor hij begonnen is, zelfs al kan hij na de kwis niet op reis. Hij heeft immers het predikaat «in telligent en bekwaam bevon den» opgeplakt gekregen Want hij heeft vierhonderd fi ches achter zich laten liggen. De kwis is evenwel niet zonder tegenslagen gestart. Het scheelde niet veel of er was zelfs niet eens een kwis ge weest. Hij is trouwens drie mi nuten te laat begonnen. Maar dat merken de luisteraars niet. Jos Ghysen praat er wel een plaatsje doorheen. Maar intus sen kregen we bijna de kramp van de spanning, als we zagen hoe de techniekers daar voor aan met draden, stekkers en knopjes tegen de tijd stonden te worstelen. De verbinding met Hasselt was plots uitgevallen. Ofwel hoorden wij Hasselt niet. Ofwel hoorde Hasselt ons niet. Het bleef éénrichting gepraat. «Georges, hoort ge ons?» klonk het bijna als ven een drenkeling. Alice glimlachte onze bezorgdheid weg. Dat was nog nooit gebeurd. De technieker zouden we intussen als «man van de week» willen uitroepen. Op dit ogenblik was hij de held. En inderdaad, plots riep hij: «Georges, ik stuur u duizend op min negen. Maar de verbinding!» En de verbinding was er. De ingreep was ge slaagd. De kandidaat werd de «kooi» binnengelaten, en ging vóór de mikro zitten (men ge bruikt zender en ontvanger voor de kwis;de telefoon geeft teveel storingen). We hoorden Jos Ghysen de kandidaat be groeten en hem aan de luiste raars voorstellen. Willy zat er kalm bij, zeker van zichzelf. Het heen- en weergeloop omwille van de panne had nochtans zijn zenuwen op de proef gesteld. Jos Ghysen noemde Willy Van Der Biest een pechvogel. Amnesty International wil helpen Het gaat Sodiga niet meer voor de wind. De Sociale Dienst voor Gastarbeiders heeft met financiële moeilijkheden te kampen. We spraken hierover met Louis Van Cauter (afgevaardigd beheerder). Hij vertelde ons over zijn zorgen, maar gaf toch de hoop niet op. Misschien komt voor Sodiga weer de zon boven de horizon schijnen. Hoopgevend is het feit dat «Amnesty International» Sodiga wil helpen. Ook van deze vereniging was 'n vertegenwoordiger aanwe zig tijdens ons gesprek. Financiën Louis Van Cauter had het vooraf over de financiële nood. Van -Welzijnszorg» ontving men 70.000 F. Van de Stad amper 3.000 F! En dit terwijl 'n dieren asiel het niet zo moeilijk heeft om te kunnen bestaan Sodiga wil gas tarbeiders helpen die hier zonder have of goed aankomen. Sodiga zorgt dan voor huisvesting, kleren en wat al meer. Dat kost heel wat geld. Sodiga heeft 't gevonden o.a. door «schuldbekentenissen» uit te schrijven (elk van 1.000 F). Die zullen echter gaan vervallen. Maar Louis Van Cauter is ervan ^overtuigd dat men wel nog enig uitstel zal knjgen. Ook al omdat wie deze «aandelen» kocht weet wat Sodiga presteert. Praatjes zonder grond Een ander spijtig verschijnsel in verband met Sodiga. vertelt ons Louis Van Cauter, is het feit dat er over de gastarbeiders geroddeld Wordt. «Ik hoorde nog niet zolang geleden iemand zeggen, vertelde Louis, dat die persoon een vrouw kende die zomaar lieft 32 kinderen had, en dus rijkelijk van het kin dergeld kon levenTen eerste is dit ongelooflijk dom en lasterlijk Ten tweede; de gastarbeiders beta len er toch ook voor! De dame kreeg van mij l .000 F indien ze mij kon aanwijzen wat het adres van die moeder was. Ik neb ze totnogtoe niet teruggezien. Ie mand wou het werkloosheidspro bleem oplossen door de gastarbei ders over de grens te zetten. Maar er zijn 900.000 vreemdelingen in ons land, en 215.000 werklozen. Zet die vreemdelingen allemaal over de grens en zet er de werklo zen voor in de plaats - maar die willen geen vuil werk doen - dat is da| nog 685.000 werkplaatsen te weinig. Dat betekent dus dat onze ekonomie helemaal achterover zou liggen.» Louis Van Cauter begrijpt niet waar die vijandige mentaliteit tegenover vreemde arbeiders van daan komt. evenals het domme ge roddel. Borden: «verboden voor vreemdelingen» zijn ten andere in strijd met de wet. Daar zou de poli tie ten andere eens werk kunnen van maken. Er mag hoogstens «vreemdelingen ongewenst» op staan. en dat scheelt al wat In Aalst verblijven (en werken) er Marokkanen. Tuncsicrs, Algerij nen, Turken en vooral Spanjaar den. De Turken zijn overgekomen uit Zele, waar de tapijtweverijen harde klappen hebben gekregen. Een groot bedrijf in Aalst waar men stoffen kleurt en een ander waar men plastiekwaren vervaar digt. hebben tientallen gastarbei ders opgenomen, en tonen zich bijzonder tevreden over deze werknemers. Maar Louis Van Cauter komt te rug op de financiële problemen Men heeft een sociale assistente moeten wegzenden, omdat men ze niet meer kon betalen Van een sociale instelling aan de Hopmarkt Louis Van Cauter (SJ) kreeg men een geldsom, terug te betalen zonder intrest. Bovendien zijn ook banken vriendelijke geld schieters geweest. Maar het is te begrijpen dat het geld moet terug komen. Van een brouwerij wer den, wat hun vestiging betreft, reeds bijzonder gewaardeerde te gemoetkomingen gedaan. Amnesty Amnesty International is bij toeval bij de zaak betrokken geraakt. De heer en mevrouw Herman en Nelly Laus vertelden ons hoe dit gebeurde. Op 9. 10 en 11 septem ber gaat in 't Fabriekske een in formatieweckend door, waar Ox- fam Wereldwinkel de problemen evenals de kulturele en menselijke rijkdom van de Derde Wereld wil kenbaar maken. (Vrijdag 9 sep tember om 20 u diareeks en in formeel gesprek) - zaterdag 10 (vanaf I4u) en zondag 11 septem ber (vanaf 19u) tentoonstelling over wat er in Aalst leeft aan «ontwikkelingssamenwerking» In dit kader kontakteerdc Amnesty Sodiga om er een stand op te zet ten. En toen hoorde Amnesty over de moeilijkheden bij Sodiga. Men bleef niet bii de nakken zitten en Inderdaad, op iö juni was jos Ghysen ziek, en moest hij zelf het bed houden, waardoor het bed voor de luisteraars onbele- gen bleef. Willy Van Der Diest had een week pro Deo gestu deerd. Daardoor kreeg hij nu als eerste de kans in de ope ningsuitzending van het nieuwe seizoen. Jos Ghysen praatte even met Yolande. Ja renlang had hij van die naam gedroomd, zei hij. Zodat wij ons afvroegen of hijzelf niet de grootste pechvogel was. Jos begon aan de eerste vragen, die eigenlijk meer een opwar- mingsoefening zijn. Maar na vraag drie, - vier wordt het ern stig. We gaan de vragen niet herha len, evenmin als de antwoor den. Het zou ons te ver bren gen. Maar Willy gaf blijk bijzon der goed te weten waar hij het over gad. Hij gaf niet alleen de antwoorden, maar kruidde ze met pittige kommentaar en de tails. Een dankbaar kandidaat, zouden we zeggen. Over Parijs ging het naar Londen, Stresa, Tirol enzoverder. En telkens kwamen er dagen bij. Zo mid denin, was het nu in de Vo gezen of in Tirol hield Jos Ghysen even stil om een bab beltje te slaan, en wat op adem te komen. Toen ging het door tot vraag tien. Willy wipte ero ver. en zat meteen drie weken lang vóór de klotsende golven aan de Costa Brava. Applaus. Willy kon niets meer verliezen. Vraag elf mislukte evenwel. Willy wist nochtans goed waar over het ging. een Oxford-prof had de Galileo-Galilei-prijs ge kregen voor een studie over 16e en 17e eeuwse muziek De namen van de drie komponis- ten had Willy evenwel niet meer genoteerd. In de krant was het een berichtje van hooguit vijf regeltjes geweest. De vreugde laaide op. Ik merkte niet of Jos Ghysen nog altijd «bij leven en welzijn tot volgende week» zei. Het was 10 uur. Toen rinkelde onafgebroken de telefoon en de huisbel. Willy had verdiend gewonnen. Een eerste fles knalde open: een spranke lende fontein overeen woestijn van tien hele kranten en hon derden krantenartikels (van za terdag tot donderdag, telkens twee kranten, één naar keuze en één verplicht). Willy toonde ons de vellen papier die hij vol gekrabbeld had, de neerslag van urenlang studiewerk. Zijn taktiek: eerst de kranten door bladeren, dan ze lezen. Artike len schiften, en daarna schrij ven en samenvatten. Een tak tiek die slaagde. Proficiat Willy! Hij was er gelukkig om. En te recht. En hij had Alice warem pel op bloemen bedacht. wilfried Lissens DE MENSJEN ZEN TOCH OORDEG HEIN? As 't er iveranst iet te doeng es zolle ze geren hemmen da jaan en allemaan die iet of wad es in 't nief Olsjt, da groeit genoemd werd, dor presaan es. Ze zollen der den berremiester en aal de scheipenen nortoe sleipen, plus dorboy nen hoeip kamavalgroe- pen en -prinsjen, 't fiestcometoyt en 't koeir, de blommefei en ver den hoeip te villen nog ienegte reporters van de Veirpost. En as dedie heer tèn gedéplaseird hemmen en lintjen kommen deirs- noyn hemmen en blommekes en hanjekes gei ven, awei tèn loei- pen der dor ander tissen die van heer kèzze beginnen te moaken. Zjust omdat de die dor rondloeipen. En die beginnen te driegen van de scheipenen op «zèn bakkes» te sloon (ikke ni gezeid zee) en van den dienen die die «profeteurs van Olsjeteneers meh heer dikke nekken» hier geinviteird hooi, ne kier goe zèn zoleghèd te geiven, en azoei nog van die lieve dinges.Allei, ge zodj va lifst nor azoei nen ommegank of 'n joormèrt, of ne keiremis nortoe goon. Mor ja, da spel van die fuzie 'n es nog gin dracht aad, der zèn der nog veil die nog gralèk veil moete lieren. En kwestje van die «profiteurs» en die «dikke nekken»peize ze geer na (letj op, ik 'n zeg ni woor dat da veirgevallen es hein) dat die mensjen dor allemool vér heer plezier nortoe gegoon zèn, of ver te profe- teiren, of ver heer kolleknopken doeng af te springen? Ze zollen geer allemol zuveil meigelèk volk willen hemmen zee, mor 't en zollen gien Olsjeteneers meige zèn. 'n Role manier van reklam te moaken! Gelikkeglèk 'n es 't oeveraal azoei ni. Door zèn nog veil mier plosjen woor da ze woorlèk kontent zèn as 't er hem imand wildj de moeite generen van hem loten te zing. Want ge moetj na toch ne kier reikenen oeik dat da ver die jonges op den dier gien pertie plezier nimmer 'nes, mor ierder ne korvei. Ne korvei die ze zu goed en zu kood as dat goot vervillen. Pier omda ze 't mandoot of de plosj diezebeklien, ïer wil lenoon doeng. En peis na ni da 'k hier platte broeikes on 't bakken ben. Mor azoei tissendeir wer ekkik oeik ne kier iveranst geïnviteird. En as ek tèn kaan goon, awei tèn doen ek da meh plezier. En 'k moen ïerlèk zeggen da 't ek meh nog noeit ni bekloagd 'n hem. Stoog het meh dor ni oon tèn moois ek er rap van onder en 'n zelle ze meh dor ni gaa nimmer zing Veleide weik nog was de sozjetoyt woor da 'k oeik diel van ooitmoak. iveranst in 'n fuzegemintje ooitgenoeidegd. En al petank dat er ni veil van ons sozjetoyt prezaan 'n woren (den ienen hooi familjole verplichtingen, den anderen was hies en nog ienegte ander 'n kosten pekanst ooik heer broek nimier van oevermoeidhèd) zèmmen dor gralèk veil ïer oongedoon. Spoyteg vér degein die dor nie 'n woren, mor ja, wie dat er nie 'n es werdj ni geteldj Bréf. sommegste prochenen hemmen heer rap oongepast on de sittewoosje van da spel van de fuzie. Ander zèn nog 'n betjen ten achteren... mor ja. den ienen es rapper van oonneimen as den anderen. Azoei hem ek verleide weik nog iet ghoeird. Op 'n plosj woor dat er ne meideweirker van de Veirpost binnentort. Oei, zoy der dor ienen. de manen van de «Lastpost» zèn dor aal. Serjeid bleiven hein jonges. Eh streikblad gelèk as de Veirpost moe nies geiven ooit de streik. En ver da nies kennen te geiven moeten ons mensjen toch oeveraal boy zèn. Want gebeirt er iveranst iet en 't stooni inde Veirpost, tèn zegge ze: ocheiremcn, wisten de die dat tèn ni? Pas het gè tèn meh a stoyf hannen zee... 'k Wil ajjer al verom 'n toyken op avans verwittigen dagge nie 'n meigt vergeiten van binnen 't kért ajjer arlozje te verzetten hein. Want 't es pekanst afgeloeipen meh 't zoemerier. 't Zal verom gon vroeg donker zèn. Da 't 's meires vroeger kleer es 'n doet er ni toe. tèn sloapen de miesten nog. En domei zelle men nog beiter zing hoe rap dammen zeilen on de wintjer liggen. Verom don kere, natte en kaa doagen. snotvallingen en natte voeten. Mor van den andere kant, veil deigd as ge thoois achter de stoef kendj krooipen en a ne kier goed ooitweiremen. Allei, verdecliedie nog 'n stoef hemmen, want achter ne radijateur van de sjofaasj krooi pen 'n es oeik alles ni... In elk gevalik begin al te peizen op mèn nievejoorsbrieven die 'k zal moete schroyven. Da 'k van de mondj verom al eh jorken aver geworrden ben, da moen ek op den hoeip toe pakken, 'k Hem toch nen troeist da 'k, nieteigenstondjen da mennen averdom al begintj te tellen, nog attoyd gebleiven bèn wa dat er woyneg meige zeggen: 'n MAAGD verzon plannen om Sodiga te hel pen. Er komt een stand voor So diga die deze vereniging bekend zal maken. Men zal een werkkem aanwerven om de financiële problemen op te lossen o.a. aan Hebron. K.A.V. en Humanistisch Verbond zal me dewerking gevraagd worden. Eventueel kunnen terug «schuld vorderingen» aangeboden wor den. Men gaat onderzoeken wat er best kan gedaan worden. In elk geval moeten de financiële pro blemen van de baan. Louis Van Cauter opperde ook de mogelijk heid dat in één van de leegstaande café's, die als verblijf voor vreemdelingen worden omge vormd, een «klerenwinkel» kan ingericht worden. Ook werden subsidies aangevraagd bij het Mi nisterie van Kuituur (maar of er wat zal van terecht komen...) Sodiga wil in elk geval vermijden dat hier toestanden ontstaan zoals in Engeland: integratie moet wel doordacht gebeuren. 'n Heel arbeidsterrein staat dus nog open voor wie Sodiga wil hel pen. Zowel Sodiga zelf als Am nesty International heet allen welkom die willen helpen. (Louis Van Cauter - Sodiga - Slotstraat. 37, Aalst. Herman en Nelly Laus - Amnesty International, Begijn hof, 26, Aalst). Met dank voor de inzet! Wilfried Lissens Je zou gaan zeggen dat de Voorpost een kanoklub wordt. Niets van dat. maar in huwelijksbootjes wordt er wel regelmatig geroeid. Zo ook onze medewerker Edmond De Gendt uit Lede die zijn geliefde Berenice Van Der Snickt meeneemt op de wegen van het geluk. U zal begrepen hebben dat ze pas getrouwd zijn. Waarvoor onze gelukwensen (RDW-EL)

De Voorpost | 1977 | | pagina 3