IERSTE DUPLEX TE AALST Aa sterse f itsen INDERBRADERIE OP DE HOGEWEG EREMBODEGEM De Voorpost - 9-8-77 Het wordt een hele paternoster verhalen, van toen bokser Ka- rel Seys, Europees kampioen middengewicht, er kwam kam pen, van Leon Legrelle die er kwam spreken, van Simon Si mon die op bezoek kwam, van de «wehrmachtkino» tijdens de tweede oorlog, van luitenant Schmidt die zo vloeiend Neder lands sprak als wij enz enz. Albert De Winter had de eer sen korte toespraak te houden, dit op verzoek van de huidige eigenaar Walter Wauters. Spreker had het over de inzet van de familie sedert zij 55 jaar geleden met de uitbating van de zaal begon: «Dat was slechts 27 jaar na de eerste film van de gebroeders Lumière, zo zei de heer De Winter, zodat men mag veronderstellen dat hier ooit hun film «La roseur arosé» is geprojekteerd.» En verder: «De Aalsterse jeugd kon de Palace betreden zonder lief en nadien met een lief bui tengaan.» Maar ook: «Vanoaag is het meer en meer nodig alle ontmoetingscentra zo aantrek kelijk mogelijk te maken... de televiziekijker van vandaag de dag heeft zo'n uitgebreide pro grammakeuze dat je in feite zijn vrijheid van kijken kwijt is. Hij pikt er zowiezo toch iets uit... de boodschap die men in de bios- koop vindt is sterker dan op de beeldbuis., de bezoeker wordt hier gekonfronteerd met ont spanning zowel als een booa- schap enz.» In de bovenzaal «studio Palace» genaamd werd vervolgens voor het eerst op groot scherm een filpmje gepro jekteerd. Meteen de premiere •n deze 170 kijkers herber gende ruimte. Samen met de 495 zitplaatsen in de beneden zaal kunnen dus ruim 660 toe schouwers in de toekomst ter- zeltdertiid twee verschillende films bewjken. 660 gelukkige kijkers? Wellicht wel, want de heer Wauters wil nu dank zii zijn twee zalen de verschil lende soorten bezoekers aan trekken: Uitkijken dus. R.D.W letje dicht ging en 't aantal be devaarders van jaar tot jaar krimpt, wordt het voor de jeugd moeilijk. Enkele slimmerikken hadden er dit jaar echter iets op gevonden, zij gingen met hun kapelletje in de tunnel onder de spoorweg staan, het enige plekje van Erembodegem waar het meeste volk passeert. Je moei er maar aan denken. Op de Hogeweg is het ook de braderie van de kinderen. Een De Jong-Socialisten, nog maar pas weer goed aktief, hebben een eerste nummer van hun periodiek uit. Het ding noemt -Jong Rood» en wil vaste tema's aanhalen: binnenlandse politiek, kommentaren op plaatselijke gebeurtenissen, het programma en de standpunten van de Jong-Socialisten, enz. Verantwoordelijke uitgever is Luc De Blieck. St.-Jobstraat 40-5 Aalst. Het optreden van de «Nuovo Compagnia di Canto Populare» een koncert in het kader van het Festival van Vlaanderen dat voorzien was op 26 september in het V.T.I., zal niet door gaan. Personen die voor deïe manifestatie reeds kaarten hebben gekocht kunnen kontakt opnemen in het bespreekbu reau -gebiedshuisje». Belfort, Grote Markt. Het aktiekomitee ter bevordering van de ekonomische expansie van het arrondissement Aalst, richt op dinsdag 27 september een paneelgesprek in over de toekomst van de textiel- en kledingsbed- rijven. Aan dit gesprek, dat doorgaat in de Bloemenveiling om halfzes. zullen deelnemen, professor-senator John Van Water schoot en de heren Jan Van der Veken, Robert Van Royen en Piet Van Tittelboom. Willy All'oo werd door het politiek kollege van de VU ver plicht de vergaderingen van het feestkomitee bij te wonen. Hij zal niet nalaten kritische, maar opbouwende beschou wingen in te brengen. Een eerste opmerking uit de mond van Willv Alloo: de brandbeveiliging tijdens de jaarbeurs liet te wensen over. Uit welingelichte bron konden we vernemen dat de marktkom- missie er - voor spek en bonen bijzit». Nader verklaard, niette genstaande de nieuwe aanvragen voor standplaatsen op de weke lijkse zaterdagmarkt door bovengenoemde kommissie zouden moeten behandeld worden, moet men konstateren dat er tot op heden in dit verband nog niets werd doorgestuurd. Alles werd door het stadsbestuur zelf geregeld. Uverige mensen toch! In de nacht van donderdag op vrijdag werd weer ingebroken in het Aaisterse. Er werden telkens geldbedragen ontvreemd. Opvallend is dat er steeds gebruik gemaakt werd van een ouistiti-tang. Dit instrument wordt op de buitenzijde op de staaf van een sleutel geklemd om de deur te ontsluiten Een raad van de rijkswacht: beveilig de deuren met een grendel of hecht de sleutel langs binnen vast zodat hij niet omgedraaid kan worden. De noodklok die boven het gemeentelijk onderwijs hing, heeft niet zo luidruchtig geluid als verwacht. Het aantal leerlingen is te Nieu werkerken gelijk gebleven zodat de schooi daar blijft be staan. Ook te MoorseI bestaat geen reden tot klagen, daar is de schoolbevolking wat aangegroeidIn de stadsscholen te Aalst kan men echter niet juichen daar houden wei klassen kunnen wegval len. Als u dacht dat gazettenschrij vers enkel maar hun eigen kopij lezen dan hebt u het slecht voor. Dat leidt soms tot openbare korrespondentie onder streekreporters. waarvan volgend staaltje. Zaterdag schrijft dubbelklinker Ee in een Brusselse krant dat Volksunie-schepen Jan De Neve vrijdag voor de bestendige deputatie van de provincie Oost-Vlaanderen ver scheen wegens machtsmisbruik gevolgd door moeilijkheden met de politie in een oktobernacht tijdens de verkiezingspe riode verleden jaar. Schrijver van dit artikel voegt daaraan toe dat de bestendige deputatie het dossier onderzocht heeft en een schorsing van drie dagen VOORSTELDE, en u leest nu goed dat dit voorstel eerstdaags aan de gouver neur ZOU voorgelegd worden. Driedubbele klinker Aaa maandag in een andere Brusselse krant over dit artikel: «Niets van aan». U leest nu weer goed: «Het is niet waar dat De Neve voor drie dagen ZAL geschorst worden door de gouverneur». U heeft beter gelezen. En verder: «Er is een onderzoek geweest wegens smaad aan de politie, doch niet wegens machtsmisbruik,» liet De Neve via laatstgenoemde zeggen. Nu, een boete liep de man ondertussen wel op in de politierechtbank en jawelhij betaalde. Onze vraag: een schepen in funktie die agenten bedreigt («we zullen wel zien wie het volgend jaar voor het zeggen heeft i doet die niet aan machtsmisbruik? Hoorden we goed? Zal er binnenkort in de trouwzaal van het stadhuis een kursus welsprekendheid ingericht worden? Voor stadsprominenten? Neen dat geioven we niet. ROEL VAN DE PLAS Uitblazen doen de Draeckenieren ook graag. Hier halverwege de Hogeweg (SJ) paar kraampjes waren wel ty pisch. De gebroeders 'Rom mel' bijvoorbeeld. Dit duo, dat verkleed achter het kraampje stond, trok de aandacht van ve len. Aan de overkant van de straat stond een bord opges teld die de lezers duidelijk maakte dat hun kraam langs de overkant stond Op de wegbe- dekking was met kleefband een grote affiche aangebracht: «Grote veiling van de gebroe ders 'Rommel', Internationaal bekend voor hun slordigheid» Rad van tong waren ze ook. Vele volwassennen trokken glimlachend voorbij dit stalletje of kochten een kleinigheid Eer: ander kraam eigendom van a'wa oudere jeugd name lijk een klompenstand trok eveneens de aandacht De rage naar hev verleden kreeg terug zijn gaciing. Het klom- Denmakersaiaam aeed velen sti«siaari wie echter wat afweet var klompenmaker zal wei da delijk gemerkt hebben dat het alleen maar dekoratief was, want alle klompen die er ver kocht werden waren machinaal vervaardiad. De smulpapen, en die zijn er ook in Erembodegem, konden terecht op het Hof van Honoré Roeland, waar ze konden de voeten onder tafel schuiven voor 'n heerlijk mosselsouper. Naast de reeds opgesomde bezienswaardigheden, waren er ook nog enkele attrakties. o.a. een bezoek van de Aals terse Draeckeniers aan Erem bodegem. Deze orde. die tus sen haakjes reeds druk aan het werk is aan het volgende deel van den «Oiljstersen diksjo- neer», liet even de pen rusten en kwam op uitnodiging van Remi 'van Vaerenbergh. naar Erembodegem, ornaat ze er door hem up een pintje getrak teerd werden Een zeer groef deei moet echter nog geer btei kunnen zien hebben, want er kwam slechts één derde van de orde opdagen, de rest stuurde zijn huisdier, nog niet nuchter of vermoeid door de diverse akti- viteiten die zij achter de rug hadden, zoals handelsforen en jaarmarkten. Diegenen die wel kwamen zul len het zich niet beklaagd heb ben. Het begon schiefrechtover de kerk in het café 't Pompier ken' (heeft niets te maken met Remi Van Vaerenbergh!). een trouwe adverteerder van het gele boekje der draken, en ein digden halfwege de Hogeweg. Begonnen met bier en geëin digd met sjampanje hadden de mannen met hun zwarte man tel, bolhoed, nagel en slaber- dasj, nog maar eens getoond dat er overal kan gefeest wor den. De ialrijke belevenissen door de Drakei: tijdens hor oe- /oek verteia hebber, de kuituur van Erembodegem een heel stukverrijkt. S.J. Er was donderdag nogal wat volk komen opdagen om de gloednieuwe studio Palace met de eerste druk van de voetzool in te huldigen Een gelukkige familie eerst, uitbaters Wauters die de komplimenten en de vreugde deelden met architekt Verbeeck Verder ook enkele genodigden uit de politieke hoek: burgemeester D'haese- leer en schepen Van den Eede met hun respektievelijke dame. schepenen Bourlon en Hoog- huys e.a. Heel wat vnenden en sympatisanten ook. Verre her inneringen waren er te over Zo deze van schepen Van den Eede die met een knipoog naar zijn echtgenote vertelde hoe «de Palace» vroeger zaai Concordia genaamd en tot een poos na de eerste wereldoorlog het liberaal lokaal een uitge lezen plaats was om verliefde paren naar mekaar te doen blikken: «Hier kwamen we vrijen. Het was hier geweldig donker.» Het gezelschap lacht In 1932 zou de zaal veranderd zijn. Het was een van de grote ruimten van de stad. In dat zelfde jaar zo herinnert ie mand zichwerd de eerste gesproken film '«Sunny Boy» met Al Johnson) gedraaid. Ie mand anders brengt in dat de derde film daar is ze zeker van «Le fou chantant» was. Marcel De Bisschop heeft ook zijn verhaal: «Voor de 1e W O vertrok hier de Oude Garde de vrijdag van karnaval. Hier ging het karnavalbal trouwens ook door Tijdens ae oorlog zelf mochten de mensen zich rond de kachels komen verwarmen Het was ijzig koud en niet ie dereen kon zich de luxe van verwarming veroorloven. Ik herinner me dat kort na de oor log in de Concordia twee cine- mas waren: één cinema cabaret voor ae beter- begoeden Die zaten aan een tafel om film te kijken. Er was ook een aparte vertoning voor de ongeletterden. er was ie mand die de teksten voor hen voorlas.» de aktiviteiten om en rond Aalst van nabij volgt zal wel dat Erembodegem kwa aktiviteiten bij de eersten te <en valt. Vorig weekènd was er terug iets speciaals, iraderie op de Hogeweg. Speciaal aan deze braderie is wel alle stands opgericht zijn door kinderen en dat men er kinder-verkopers aantreft. De Hogeweg, waarschijnlijk wel de meest hellende straat van de deelgemeente is niet al leen een van de drukste ver keersaders van Erembode gem, het is ook een belangrijke t stand van de gebroeders Rommel (SJ) vJnipenmakersalaam naast machinaal vervaardigde klompen (SJ) handelsstraat. Zoals elke han delsstraat die zich wil laten res- pekteren houdt ook deze straat haar jaarlijkse braderie. De braderie od de Hoaewea wordt gedragen door 'n paar handelaars. Om en rond hen draait alles. De overige winke liers en caféhouders blijven passief tot op het ogenblik van de gebeurtenis zelf, dan pas beginnen zij uit hun kram te schieten en profiteren zij mee van de inspanningen van die enkelen. Kortom, op de Hoge weg bestaat er geen eensge zindheid en samenwerking tussen de handelaars, winke liers en caféuitbaters. Specifiek voor het gebeuren is wel dat de eigenlijke kooplui met hun wa ren niet op de openbare weg komen. Het is braderie, maar de waren blijven binnen, waar ze het ganse jaar door staan. En dit is misschien een van de redenen waarom er geen eensgezindheid bestaat tussen de winkeliers van de Hogeweg. Omdat de winkeliers geen kramen buiten zetten wil dit echter niet zeggen dat de Ho geweg niet baadt in een sfeer van 'braderie, integendeel. Kriskras op de voetpaden zijn kraampjes opgesteld. Een paar bierbakken met een plank op, een tuintafeltje, of gewoon een deken op de voetpadbedek king. De kinderen die er de kraampjes optimmeren hebben verbeelding genoeg. Oude rommel, afgedaan speelgoed, krakende plaatjes, beduimelde leesboeken en verschoten beeldverhalen liggen er netjes geordend of doorelkaargesme- ten bij De verkopertjes liggen, staan of zitten, de ene al wat bedeesder dan de andere, bij hun kraampje, wachtend op ge ïnteresseerde kopers. Erembodegem is wel een ge meente waar de kinderen hun eigen geplogenheden en tradi ties hebben Nog niet zolang geleden, tijdens de Kapelle- tjesdagen, was er nog zo'n tradi tie. Op die dagen namelijk trek ken de kinderen naar de buurt van de Kapel aan de Kapelle- kensbaan, waar zij dan met schelpjes, bierdopjesof lucifers een kapelletje vormen waarin middenin een potje staat waar voorbijgangers een muntstuk je- het mag ook een briefje zijn. kwijt kunnen Deze traditie be staat al jare-; Aange.ach ter de overweg nabis he* kaoel- ïep-Lls Aalst op een gebied wel een lelijk eendje is dan zal dat wel zo zijn voor het zalenpotentieel. Iint-)e akko modatie is hier niet om naar verre oorden over te schrijven. Dat is zo zeker en vast voor igs-jc konsertzalen (kerken buiten beschouwing gelaten);dat was zo voor de bioskopen. Als daar 3Q pju verandering aan komt dan is dat zeker niet te vroeg. Palace gaf het voorbeeld, meer bepaald 1 september, met de opening van een eerste uitbating van twee zalen. Duplex noemt men f dit niet genoeg was is Feestzaal een miljoenennieuwbouwprojekt aan het realizeren. De Isterse cinefiel lacht zich een stuk in de kraag. gedeeltelijk vernieuwde Palace. Diversifikatie van stijlen zou je zeggen (SJ) de burgemeester en enkele van zijn schepenen brachten een bezoek aan de vernieuwde bioskoopzaai (SJ

De Voorpost | 1977 | | pagina 5