TRIJDPERK VOOR STOERE HAASJE-OVER-SPRINGERS ELEKTRICITEITSPROBLEMEN IN DE KATTE-EN RIDDERSTRAAT STEFAAN KUNSTTENTOONSTELLING TESSELY»: luimE BELANGSTELLING WERKGROEP «LEEFMILIEU» REAGEERT TEGEN LAWAAI en STANK De Voorpost - 9-8-77 - 7 zien de laatste loodjes steeds het zwaarste wegen, hopen zij dank zij de aanmoedigingen en de steun van de plaatselijke be volking de resterende zwaarste kilometers zonder moeite te kunnen afleggen. De supporters moeten hen over de te verwach ten inzinking helpen. DOEL Wat kan nu de bedoeling zijn van een zo gek initiatief? Deze Chrio-afdeling heeft al heel wat op z'n palmares en om nieuwe initiatieven zitten zij niet verle gen. Om geld te verzamelen voor een of ander projekt. Vorig jaar organiseerden zij in Erondegem en omstreken een reuzen-car- wash ten voordele van een missieprojekt. Dit jaar pakten zij al uit met een Boerenkermis ten voordele van de eigen kas en nu willen zij met hun rekord- poging «Haasje-over-springen» geld verzamelen voor een missie projekt in Zuid-Afrika. Enkelen van hen zijn ginds te gast geweest en als tegenprestatie willen zij nu op deze manier wat geld bij elkaar halen voor die missie. Zij hopen natuurlijk op de mildheid van de bevolking van Erondegem, Ottergem en Vlekkem. De inwoners van de gemeente zullen vooraf gesensi biliseerd worden voor het initia tief en tijdens de rekordpoging zelf zullen zij via luidsprekers van begeleidende auto's ge vraagd worden hun financieel steentje bij te dragen en een aanmoedingingspremie op naam van één of andere deel nemer is uiteraard steeds mee genomen! Dat het een sukses wordt, daar zijn de Chiro jongens zeker van! Zij hebben het volste vertrouwen. DE LAATSTE VOOR BEREIDINGEN. Deze laatste week werd nog hard getraind. Woensdag laatsleden werd het als het ware een laatste kracht-meeting. Het groepje werd vijftien kilometer ver van Erondegem weggevoerd. Die vijftien kilometer werd dan de laatste en definitieve training: haasje-over terug naar Eronde gem dat werd de training van de waarheid. Dan zouden zij weten of zij het aankunnen of niet. «Alhoewel», aldus mark van Caeneghem, «een training is nog altijd niet hetzelfde als een echte rekordpoging. De inzet, het entoesiasme zijn niet zo groot. En de aanmoedigingen van het publiek zijn er niet bij. En dat mag toch niet worden onder schat! Daarom ben ik zo bang voor plaatsen op het parkoers waar geen huizen staan, waar dus geen supporters langs de weg ons zullen aanmoedigen. Dat zijn plaatsen waar het moreel het gemakkelijk begeeft. Vooral het stuk tussen Ottergem en de «Dievenput» en van de «Dievenput over de Witte Brug» naar Erondegem vrees ik. Die hele lange weg staan er slechts enkele huizen! Ik hoop dat een massa supporters ons hier volgt en komt aanmoedigen...» Hun voorbereidingen en trainingen sluiten zij af in totale rust. ontspannen-zijn en kon- centratie. Daarvoor trekken zij zich zaterdagavond terug in het Chrio-lokaal waar zij de nacht doorbrengen, om zo te zeggen in totale afzondering van de bui tenwereld. Zondagmiddag ne men zij dan heel vroeg een licht middagmaal om ongemakken van de spijsvertering te vermij den. Medisch worden zij bijge staan door de alomvertegen- woordigde en sportieve dokter Schockaert. Zij zijn er vast van overtuigd dat zij moreel en fysich totaal in topvorm aan de slag zullen kunnen gaan. Veel hangt natuurlijk af van de supporters. Daarom: suppor ters, allen op post! En weet dat een applausje of een aanmoedi ging steeds welkom is. Maar vooral telt uw financiële bij drage. Dat betekent voor hen de grootste stimulans. Daar re kenen zij ten volle op... GHISLAIN HENDERICKX De «Werkgroep Leefmilieu Aalst», aangesloten bij Raldes, wil o.a. via de suksesvolle affichen- akti zelden kwamen zoveel honderden mensen openlijk voor hun mening uit zoveel als enigszins mogelijk de milidhinder voortspuitend uit stank en lawaai trachten te beoerken. in afwezigheid van voorzitter Frans De Sadeleer door ziekte weerhouden, zette secretaris Ja- cues Van Besien 't standpunt van de Werkgroep uiteen onder het motto «Wij zijn de stank en het lawaai in onze stad beu i de zaal Pax (SJ) Industrie en Gemeenschap Elke dag bezoedelt de mens zijn natuurlijke omgeving, zijn «Umwelt» door bepaalde han delingen en remt tevens de zelf- regelende funktie van zijn bio toop. Daarenboven put hij op ongehoorde wijze de natuur lijke rijkdommen uit. In groeps verband akkumuleren zich deze negatieve faktoren en dit zowel voor de woonkoncen- traties in de steden als de werkkoncentraties in de nij verheid. Wanneer kan worden gezegd dat de laatste periode geken merkt is door inspanningen op het gebied van woningbouw als stadskernvernieuwing, winkel straten, woonerven en derge lijke meer schijnt men te wach ten naar konfliktsituaties als «Seveso» of «Baeyer- Rickmann» om de bezoedeling verwekt door de nijverheid te beperken en aan banden te leggen. Aanduiden van sluikstorten en beschermen van groen en bloemen is lofwaardig doch nu gaat het om de «echte kan- kergezwelen». Uiteraard is de voornaamste opgave van een bedrijf winst te realiseren. Hierbij dient wel op gemerkt dat de gemeenschap buiten de eigenlijke arbeids prestatie een indrukwekkende bijdrage levert aan de industrie door aanleggen van het we gennet voor aan- en afvoer en dislributie, de talloze vormen van nutsvoorziening, het in le ven roepen van industriepar ken met allerlei financiële facili teiten, indrukwekkende subsi diëring voor nieuwe nijverhe den, voor uitbreiding of voor nijverheden «in nood», diverse soort hulp bij het aanwerven van werkkrachten en vaak door brugpensioen het uit de omloop halen van minder produktieve krachten. Het lijkt de Werk groep dan wel logisch dat de industrie zorg draagt voor de gezondheid van de mens, ook deze die buiten het bedrijf, in de omgeving, vertoeft. Overheid en Industrie Van overheidswege is men vaak weinig «milieu-minded». Op de gewestplannen worden bestaande nijverheidszones gewoon geakteerd ook al zijn ze totaal verkeerd gelegen. Binnen deze zones bestaat geen differentiatie zodat bvb een koekjesfabnek kan worden opgericht naast een petroche misch kompleks en verder zijn weinig of geen zones voorzien voor kleine en middelgrote be drijven die dan in de praktijk ge situeerd zijn in bebouwde kommen en er een bestendige bron van klachten allerhande vormen. Wetten en reglementeringen ter bescherming van de omge ving falen vaak in de praktische toepassing door het uitblijven van uitvoeringsbesluiten of omdat de technische appara tuur of de administratieve mo gelijkheden ontbreken ofwel omdat beslissingen kunnen «blijven hangen»- Nieuwe wet-, ten laten vaak «subtiele ach terpoortjes» open door te al gemene formulering, door mo gelijkheid afwijkingen toe te staan of te behouden of door ongelooflijke tijdsmarges als overgansmaatregel om dan nog te zwijgen over invloeden en de macht der relaties. Toestand te Aalst Door invoering van een sche penambt voor Leefmilieu schoof de nationale overheid een groot deel van de macht door naar de gemeente die deze taak moet aankunnen omdat ze juridisch de be- voegheid heeft via politiere- glementen en bijkomende ver plichtingen aan haar onderho rigen kan opleggen. Bovendien beschikt ze over het nodige ka der, administratie en financiële mogelijkheden. De «Werkgroep Leefmilieu» verwacht daarom dan ook van de Stad Aalst een konkrete, positieve, doorgedreven aanpak niet enkel bij het ver helpen van gemakkelijke en politiek-ongevaarlijke wantoe standen maar vooral bij het vrijwaren van wat nog goed is en een ernstige aanpak van se rieuze kwalen en toestanden op het grondgebied van Groot-AalstHiervan geven we nu een viertal voorbeelden. «Modernite» Bij een relatief klein geval te Gijzegem werd vastgesteld dat vanuit de werkhall een buis met papachtige bleekgrijze afval vertrekt en laat lopen op een grote hoop. Het vloeibaar ge deelte sijpelt en verdwijnt naar de Dender? naar ander opper vlaktewater in de Bodem De vaste stof, die asbest bevat, blijft in open lucht liggen en is; bij wind, zeer schadelijk voor de ademhalingsorganen. Ontleding van door ons geno men stalen en doorsturing naar de provinciale dienst bleven onbeantwoord. «Asfaitplant» Eveneens een verhoudings gewijs klein geval doch nu ge legen in de stad. Het asfaltbe- drijf aan de Zeebergbrug bezorgt sinds jaren last aan de omwo nenden. Na akties en druk werd uiteindelijk een filter geplaatst. Wegens de kostprijs en de on- derhoudslast schijnt hij blijk baar buiten werking. De «Werkgroep» eist dat vernieu wing van vergunning wordt ge weigerd en dat wordt gewaakt op optimale werking van de fil- ter(s). Industriepark Gijzegem Een belangrijk geval is het in dustriepark te Gijzegem met «Denderland» en «Martins Processing» en het nieuwe «Eutron»Geloosd wordt hierbij in oppervlaktewaters die non derden meter verder biologisch dood zijn. Hierbij komen dan de uitgestoten dampen waarbij men vaak onder het roef/te zit ten. Opmerkenswaardig is dat «Eutron» een exploitatiever gunning kreeg met daarbij een deel supplementaire, zelfs niet gevraagde toelatingen. Ook voor «Eutron» is nergens sprake van een zuiveringssta tion. De «Werkgroep» vraagt bestendige kontrolemetingen van uitgelaten dampen, gassen en rook en metingen van het geluid. «Amylum» Een belangrijk geval en dat in het centrum van de stad. Dit bedrijf met zijn 850 werk nemers in vier ploegen wer kend, zal zich bij gebrek aan üitbreidingsmogelijkheid, ver plicht zien elders zich te gaan vestigen. Zo zal de afdelina «Isosweet» reeds in 1978 geher- lokaliseerd worden. Toegevin gen aan dit bedrijf noemt de «Werkgroep» dan ook totaal misplaatst. Na het verdwijnen gaat de erfenis inderdaad een onmogelijke opeenstapeling van fabrieksgebouwen blijken te zijn die nog gedurende vele jaren als een estetische vloek voor de historische stadskern zullen zijn. Sinds jaren bekla gen de omwonenden zich zo wel van de reukhinder als van lawaai en neerslag. Omlig gende scholen werden tot ur gentiemaatregelen verplicht, dienden leerlingen met hoofd pijn huiswaarts te sturen en kunnen 's zomers geen venster in het klaslokaal geopend laten. In plaats ervan dat de hinder zou verminderen verhoogt hij nog door uitbreidingen meestal van het type «open konstruk- tie» met erbj 'n zeventigtal nieuwe motoren die de ge luidshinder zullen doen aan zwellen. De «Werkgroep» wil de openbare mening mobilise ren opdat het stadsbestuur snel en diepgaand zou optreden want de bedrijfsleiding scheen bij vroeger kontakt met de «Werkgroep» niet vatbaar voor een redelijk gesprek. De Werkgroep vraagt dan ook bestendige kontrolemetingen van dampen, gassen en rook alsook van de geluidshinder Die hinder moet worden terug gebracht beneden de wettelijke norm. Mensen van de stad moeten al zo lang de hinder slikken en tegen deze hinder zijn voldoende remedies. Wel kosten deze geld. Bovendien lijden de omwonenden buiten de dagelijkse fisische miserie verlies door de minwaarde van hun eigendom en de daling van de verhuurwaarde Andere geluidshinder als van moto's en te schreeuwerige leurders wordt eerlang op de korrel genomen. EDAS VERHOOGT DE ELEKTRICITEITSKAPACITEIT STR00M0NDERBREKINGEN WELDRA OPGELOST. Door een samenloop van omstandigheden werd de elektriciteitsbede ling in de omgeving van de Kattestiaat en de Ridderstraat te Aalst in de loop van de maand augustus drie maal onderbroken. Deze onderbrekingen hadden plaats op vijf, vierentwintig en vij fentwintig augustus, telkens in de late namiddag en steeds ingevolge een defekt aan de ondergrondse kabels. De oorzaak van deze kabeldefek- ten is volgens Edas te zoeken in beschadigingen van de kabels bij vroeger uitgevoerde grondwer ken. Immers, wanneer een onder grondse kabel gekwetst wordt kan het maanden, zoniet jaren, duren vooraleer men de nadelige gevol gen ervan ondervindt. Naar aanleiding van deze feiten heeft Edas beslist de oudere kabels in de omgeving van de Kattestraat en de Ridderstraat te vervangen door nieuwe met grotere kapaci- teit VIERDE KABINE Tot heden gebeurt de elektriei- tcitsbedeling in de Kattestraat. de Ridderstraat en omgeving via drie kabines, één in de Vrijheidsstraat, één in de Ridderstraat en één ka- bine in de kelder van het Belfort. Dank zii de niedewerkinp van het stadsbestuur zal de in aanbouw zijnde elektriciteitskabine op de koer van het stadhuis een nieuw elektriciteitleveringspunt vormen voor voormelde zone. Door deze vierde kabine wordt de energiekapacitcit in de Kattestraat en omgeving aanzienlijk ver hoogd Dit is een noodzaak gezien de energieke uitbouw en modernise ring van onder meer de winkels in de Kattestraat. dan toch een van de belangrijkste winkelstraten in Aalst. Door deze stevige aanpak van wege de handelaars is een steeds hoger ingesteld vermogen vereist. De vierde kabine laat dan ook toe aan de steeds groter wordende vraag te voldoen, terwijl de nieuwe kabels, met P V.C.- mantcl in plaats van loodmantel. ook heel wal bednjfszekerder zijn dan de oude Vooral het leggen van de nieuwe kabels zal de bewoners en gebrui kers van de Kattestraat en de Rid derstraat ietwat last bezorgen. Om dit ongemak tot het strikte mini mum te beperken zal Edas in nauwe samenwerking met het stadsbestuur, alle passende maat regelen nemen. Zo zal o.a. aan de aannemer wor den gevraagd een maximum aan personeel in te zetten en zijn werk zaamheden zo te organiseren dat de tijdelijke hinder, veroorzaakt door het openen der stoepen be perkt wordt tot ten hoogste twee dagen. Het werk zal in étappes worden aangepakt in die zin dat een strook van een paar honderd meter volle dig moet afgewerkt zijn vooraleer een volgende strook wordt aange vat. Volgens de heer De Bie. gewes-, thoot'd bij de interkommunalc Edas, moeten alle werkzaamhe den. nieuwe kabels én kal ine. zc-- ker en vast tegen de eindejaars-' feesten klaar zijn, gezien dan de- feestverlichting voor een extra be-, lasting zorgt. iniging veel voll ;rootstad zijn zo veel I beoefend pmde Latem ifaan Tessel had durven denken dat het internationaal meest verspreide derspel, haasje-over-springen, ooit nog eens aanleiding zou geven een rekordpoging! Acht stoere uit de kluiten gewassen >emannen maken er meteen een grotemensen-sportdiscipline Zij willen het rekord «haasje-over-springen» aanvallen en indien lelijk heel wat scherper stellen, zodat niet de eerste de beste Sjlagers binnen de kortste tijd hun nieuwe rekord kunnen j, norzelen. Dr n v |n nt van een nieuw rekord •ken zij al. Hun eerste uchtere «poging tot het ken» is na een duchtige ningsperiode veranderd in overtuigde «breken van het e rekord en meteen het uwe rekord veilig stellen». )e(j nt lef hebben zij ondertussen gekregen. Na groeps- Slu ningen thuis bij de familie Windt, waagden zij zich aan eerste achtkilometer- narfn'ng- Nadien voelden zij zich lekker, zodat enkele over- ya edigen al meteen aan de slag pen. En het is soms wel yyWeilijk om jeugdig entoesiasme e tomen, maar hier sprak de idigdheid en het gezonde tand: geen overmoed, 8 mieter is nog geen 15,3 km, (vorige) rekord dat op naam it van een Westvlaamse ploeg •leden en studenten. AROVER GAAT HET J ALLEMAAL? ele leiders van de Chiro- ling van Erondegem- rgem hadden ergens gele een Westvlaamse Chiro- en een studenten een krachttoer had- uitgehaald: haasje-over- met acht man, 15,3 km hoe gaat dat. wanneer de groep nogal aktief is en men steeds op vinkenslag ligt om initiatieven te nemen: de ge dachte groeide om dat rekord te evenaren, te kloppen en scher per te stellen. Een hele op dracht! De ondernemende or ganisatoren van de suksesvolle «Bloemenwijkfeesten». kre gen er lucht van en zij stelden voor die rekordpoging te onder nemen t.g.v. de jaarlijkse Bloemenwijkfeesten. Zij zouden voor de publiciteit, de organi satie, de begeleiding enz. zor gen. De jongens van de Chrio moesten enkel het projekt uit voeren: springen, lopen, spring en, minimum 15,3 km ver! Het voorstel werd in de Chiro-schoot besproken en aangenomen. Werden bereid gevonden om de strijd aan te gaan: Tone en Willem De Windt. Rudy Parrez, Mark van Caeneghem, Fons en Benny De Keyzer, Luk De Smet, Jef Roggeman en reserve Patrick Troffaes. Al dadelijk werd gestart met een intensieve training. En alhoewel die ploeg op sportief vlak al heel wat gepresteerd heeft, besefte men maar al te best dat het huzarenstukje een zware op dracht zou worden. De trainingen moesten worden aan gepast: loopoefeningen, pols oefeningen. oefeningen ter ver sterking en versoepeling van de buikspieren. Zij zijn vooral bang voor omgeslagen polsen. En zij vrezen de te zwakke buikspieren zodat, van zodra de moeheid zich Iaat voelen, de sprong niet meer opgevangen kan worden en stetin en springer samen tegen de vlakte gaan. Dat zijn reële moeilijkheidsfaktoren waarmee rekening moet worden gehou den. «Maar», zegt Mark van Caeneghem, de meisjes van de Chiro zijn er ook nog. Zij hebben een handje weg van verzorging. Zij weten wat er hen te doen staat. Wij rekenen op hen. Telkens na 50 minuten lopen, springen, lopen, hebben wij 10 minuten rust. Dan moeten zij aan de slag: massage, verzor ging, bevoorrading. Die tien minuten rust zijn voorzien in het reglement. En daar staat een deurwaarder voor in. Ook voor de afstanden. Weet, dat het parkoers netjes uitgestippeld wordt en dat volgens het reglement om de acht meter gesprongen moet worden. Dus om de acht meter moet een streep aangebracht worden waar de «steun» moet gaan staan; dat wordt een hele karwei voor de organisatoren!» HETPARKOERS/ De start wordt gegeven zondag 11 september om 13.30 uur in de Bloemenwijk. Dan gaat het via Nieuwstraat, Zandstraat en Dorp naar Ottergem en Vlekkem en verder via de «Dievenput» en de «Witte Brug» terug naar Erondegem. waar dan begonnen wordt aan de plaatselijke ronden. Een aange- Mijn lievelingspaard (SJ) Tessely stelde tentoon tijdens de kermisdagen te Erpe, in de Pax. Hij probeert zo wat heel de streek van Aalst af te reizen: weekend bijvoorbeeld staat hij te Lede. Zijn expozitie heeft Niet te verwonderen: het lijkt een oaze Tessely nam zelf 't ini-i aan de Paro- Werken om een eigen ten- itelling te mogen houden. «In parochiezaal gaat het er ern- aan toe dan in de galerijen,» Tessely, «daar wordt je als uitgebuit. Men vraagt een ongelooflijk per- in de verkoop»- Hier krijg een gratis lokaal, alhoewel is. Bovendien komt er volk kijken, watje bv. in niet hebt.» wordt de laatste van de van St.-Martens - Latem «alhoewel je feitelijk van een school kan spreken, zo veel verschillende gen- door de zoge- Latemse kunstenaars». Tessely heeft reeds een aktiviteit achter de rug. Het twaalf jaar dat hij professio- die richting gekozen heeft. is burgerlijk ingenieur, maar i die job staan omdat «hij een jj leven verkoos»Hij richtte een r in nabij Toronto in Canada zo vlotte het. Daarna een :cde atelier in de Verenigde Sta- j (California) en tenslotte een fde in de eigen Leiestreek te kisden bij Dcinze. Blijkbaar pt men als kunstenaar toch te- naar de bron want Tessely 1 in '33 te Deinze geboren, i de tentoonstellingen vallen houtskooltekeningen op: tel- s kiest hij een paard als objekt geschilderde clowns en zijn landschappen, waarin het kleuren spel naar voor komt, krijgen grote aandacht. Tessely mag er zijn. W.H.

De Voorpost | 1977 | | pagina 7