■li ELITAIRE SCHILDER IN VOLKSKRING IN LEDE VAN INGELGEM GAF OPENINGSKONCERT SUKSESVOL STAF FRANCOIS STELT TEN TOON E. VAN DEN BREMPT STELT TENTOON VERZAMELTENTOON STELLING IN CENTRAAL KOMPLEX TE DENDERLEEUW 7E INTERNATIONALE ORGELCYCLUS B< 14 - 16-9-1977 - De Voorpost Vorige zondag heeft titularis-organist van de Sint-Maartenskerk te Aalst, Kristiaan Van Ingelgem, de door hem zelf ingerichte jaar lijkse orgelcyclus geopend. Een orgelcyclus die reeds zijn zevende uitgave kent en steeds meer in de belangstelling schijnt te komen. Terecht: reeds meerdere malen brachten nationale en internationale orgelvirtuozen onvergetelijke koncerten. Zo ook heeft de nu lopende cyclus 'n succesvolle start gekend. We hoeven Kristiaan Van Ingel gem nauwelijks voor te stellen aan onze muziekliefhebbers en even min hoeven we zijn grote kwaliteiten als organist aan te halen. Het koncert van voorgaande zondag kende een ruime publieke belang stelling en bood de opgekomenen een boeiend en smaakvol gebracht programma. Er werden werken gespeeld van Lieven Duvosel (1877-1956), dit in het raam van de herdenking van diens honderste geboortedag. Flor Peeters er. vaiï Kristiaan Van ingel gem zelf. Hoewel Duvosels «Pas- sacaglia en Fuga», gekomponeerd in 1950 geen al te boeiend werk is, wist Van Ingelgem voor deze kompositie een overtuigend plei dooi te houden. De passacaglia werd eerder bescheiden naar voor gebracht, met het doel alle troeven aan te wenden in de fuga. Het korte tussenspel in grote terts toonaard, net voor de aanvang van de fuga wijst er op dat dit ook wel de bedoeling van de komponist zou kunnen zijn geweest. Wanneer men Van Ingelgem werk van Hor Peeters hoert voordragen is gauw duidelijk dat hij een op recht bewonderaar van deze mu ziek is, en derhalve een dankbaar vertolker. Prachtig, edel en ernstig klonk het begin van de passacaglia in mi klein. Naar het einde van de passacaglia toe hadden we wel iets meer spanning verwacht. Of lag de fout soms bij de registrant Een grandioze fuga besloot het werk dat men terecht rekent tot het mooiste wat Flor Peeters voor het orgel schreef. Voor en.na dit werk speelde Van Ingelgem twee prelu des uit «Hymn Preludes tor tne Liturgical Year» opus 100 van de zelfde komponist. Vol verwachting werd uitgekeken naar de vertolking van Kristiaan Van Ingelgems eigen werk; een Orgelsonate gekomponeerd in 1967Aanvankelijk was het werk getiteld «Prelude, Adagio en Fuga» De prelude echter is een prefekte sonatevorm, vandaar de benaming «orgelsonate» voor het werk in zijn geheel. Analogie komposities maakte Paul Hinde- mith. Op 25 september zal Ed- mond Saveniers Hindemiths eer ste Sonate ten gehore brengen. Van Kristiaan Van Ingelgems so nate zou men nauwelijks kunnen vermoeden dat dit het werk is van een 23-jarige. Een zeer mooie kompositie die getuigt van gede gen vakmanschap door haar per- fekte vormgeving en eveneens ge tuigt van grote muzikaliteit door haar inhoud. Onnodig te vertellen dat het werk in Van Ingelgem de meest dankbare vertolker vond. De aanwezigen uitten hun bewon dering in een welgemeend ap plaus. HET VOLGENDE KONCERT Als tweede in de reeks zal de Ne derlander Klaas Hoek op zondag 18 september een recital ten beste geven. Zelfde plaats, zelfde uur: Sint-Maartens kerk te Aalst, 15u30. Klaas Hoek is de Aalste- naar niet helemaal onbekend: in het Dirk Martensjaar werkte hij mede aan 'n koncert van eigen tijdse muziek in de Begijnhofkerk te Aalst. Klaas Hoek werd geboren te Has selt (Noord-Nederland) in 1949. Hij studeerde aan de Militaire Akademie te Breda. In die periode echter had hij ook reeds muziek studies aangevangen en het stij gende sukses in deze discipline zette hem er toe aan zich definitief aan de muziek te wijden. Hij zette zijn muzikale studies verder aan het konservatorium met als specia liteit het orgelspel. Naast talrijke nevendiploma's behaalde hij met brio het praktijkdiploma orgel, Alleen mét als ingrediënten een stuk papier, pastelkrijt en een ge voelige vinger of doezelaar roept Edgar Van den Brempt natuurge trouwe kopies van ludieke hoekjes voor je op. De perspektieven zijn perfekt, de wolken overweldigend, pikturaal. Het licht omfloerst het geheel en plaatst het in een sprookjesachtige wereld. Wanneer je de werkjes van Edgar Van den Brempt bekijkt lijken zij natuurlijker dan de na tuur zelf. Je zou hem gaan verden ken de natuur geweld te hebben Edgard Van den Brempt. SJ zijn onderwijsakte voor hetzelfde instrument en tenslotte het solis tendiploma. Het programma dat Klaas Hoek zondag zal presenteren ziet er uit als volgt: MAX REGER (1873-1916): Symphonische Phantasie und Fuge opus 57, bijgenaamd «Die Infemo-Phantasie» CHARLES VALENTIN AL- KAN (1813-1888): Uit «Treize Prières pour Orgue ou Clavier de pédales» opus 64 de nummers 5 (Adagio) en 12 (Allegretto). OLIVIER MESSiAEN (1908): Uit «Livre d'Orgue» (1952\ Les mains de l'Abime Pièce en trio Chants d'oiseaux Les yeux dans les roues. Max Reger schreef zijn meeste or gelkomposities tussen 1899 en 1901; de werken die de opusnum mers van 27 tot en met 60 dragen. In die tijd ontstonden komposities als de grote koraalfantasieën, de B.A.C.H.-fantasie, de sonates en de Inferno-fantasie opus 57. In al de werken, getoonzet in deze pe riode, valt een gekweldheid, een door angst bezeten zijn te onder kennen. Als motto yan het opus 57 verwijst men vaak naar het begin van Dante's Divina Comedia waar staat: «In het midden van de reis door ons leven hervond ik mezelf in een duister woud, want de rechte weg was geheel verloren. O, wat een hard ding was het te zeggen hoe het was, dat woeste en ruwe en ondoordringbaar woud, dat in de ge.dachte mij de vrees hernieuwt. Zo bitter is't. dat de dood dat nauwelijks meer is: maar om te verhalen van het goed, dat ik De wei er vond, zal ik spreken van de dere dingen die ik er gew werd.» Een muzikaal vervolg op tekst zal door Klaas Hoek ten hore worden gebracht. CHARLES VALENTIN ALK leefde van 1813 tot 1888. Hij van joodse afkomst en leefde Parijs. Hij komponeerde bijna sluitend pianomuziek. Zijn i ziek werd erg gewaardeerd d Liszt, Chopin en Schumann, d< werd zelden uitgevoerd; dit wille van de grote technic moeilijkheden en het gesloten rakter van zijn muziek. Alkan feite pseudoniem van Chai Morhange) wordt vaak in adem genoemd met andere ko ponisten die zich bewogen randgebieden van de muziek tie, Ives en Skrjabin). OLIVIER MESSIAEN werd boren te Avignon in 1908. Van nu nog levende komponis 1 wordt hij als de belangrijkste a zien. Tot zijn beste werken rel hij de «Livre d'Orgue en Corps Glorieux». De muziek Messiaen is in feite de resulta van het samengaan van het zijn komponist en het zijn in het Kri lijk geloof. In vele van zijn k( posities beoogt hij de mistt van het geloot te verklanl Mooie voorbeelden hiervan het misterie van de geboortt «La Nativité du Seigneur» (193 de verrijzenis in «Les Corps rieux» (1939), de hemelvaar! «l'Ascension» (1933), de ne<|? daling van de H. Geest in «Mi 0 de la Pentecöte» 1950) en het terie van de Drieëenheid in «h Meditations sur le mystère d< Sainte Trinité» daterend uit 19 Met het werk van deze kompo ten kunnen we dus zondag staande kennis maken Ongeil feld wordt ook dit koncert een te missen evenementalleen ri door het ongewone karakter de werken die zullen ges| worden. A. De Gn Op vrijdag 16 september gaat in het Affligems Kultureel Centrurt vernissage door van de tentoonstelling van werken van de Aalslel kunstschilder Staf Francois, expo die U kan bezoeken tot en mei oktober op zaterdagen van 14.30 uur tot 20 en op zondagen van 111 13 en van 14.30 tot 20 uur. Op aanvraag kan U ook buiten d gestelde periodes komen. Inleider bij de opening is licentiaat Jan 1 der Hulst. De naam «Staf Francois» doet onmiddellijk denken aan eerstens de landschapsschilder en daarbij de kenner van de materie «verf». Onmiddellijk vloeit daar ook uit voort dat de landschappen van Francois niet alleen esthetisch zeer genietbaar maar dat ze daarenboven technisch onberispelijk zijn. Ten andere, voor het ruim publiek van de Affligemse kunstgalerij is Staf ver van een onbekende vermits hij reeds in 1970 een schitterende tentoonstelling met 46 van zijn doeken in dit Centrum hield. Geboren te Aalst in 1910 volgde hij twaalf jaar lang de artistieke scholing aan de Aalsterse Aka demie en is verder leerling van Isaby. Van Malderen, Van de Panhuize en van generatie genoot Maurice Schelck. Zijn grondige kennis van de «materies» zal hij wel hebben gehaald uit de vele jaren akti- viteit als dekorateur en als chemicus in het labo van een kleurenfabriek. Nadat hij zich in 1960 uit het beroepsleven had teruggetrokken heeft hij zich volop aan de kunst gewijd alhoewel hij voordien ook re gelmatig met het penseel werkte en deelnam aan groepstentoon stellingen. Buitenlandse reizen als naar Griekenland, Italië en Israël bezorgden hem een dere kijk op de natuur en totaal ander «licht», een bi dend licht dat het landscl exotisch accentueert. Volgi Prof Vyncke «ziet Francois dingen uit een eigen standpi met een toets die, vooral speling van de zon op de ding zeer persoonlijk is. Het gaat h nooit om realistische weerg van landschappen, stilleven figuur maar om het herschepj m. J van hem bijgebleven indrukl et b tot een werk doordrenkt met z rder persoonlijke sfeer». Als het werkt hij niet «naar» de nati ;n maar wel «vanuit» de natti orc]e waarbij de eigen gevoelsge denheid in zijn werken e\ belangrijk is als de weer te gev c Pr elementen. Die sfeer is versti niet uitbundig, vaak even n lancholisch en die sfeer «si gereert» hij dan ook liefst. 8e\» 'er_ j van zijn meesterschap en geri kunstenaarstalent is zeker hij zich zelfweet mee te delraal langs zijn werken om, lat zuiver pikturale middelen, lat onsa vluchtige maarzoexakt gekoz toetsen. Daar juist begint 'yj kunst, daar waar de realit aa ophoudt zichzelf te zijn ma m" j wordt vergeestelijkt als de dt are^ ger van de persoonlijkheid v de kunstenaar. Q(e ur. t ver 1 '.n. I >71 i ken en invloedrijke personen, die ook een schilderij willen van die schilder die ook aan de ko ning en aan Van Den Boey- nants heeft mogen leveren. Aan het meisje dat tijdens de afwezigheid van Tessely de «parmanence» verzorgt, vra gen wij wat die NV inhoudt. Het lieve kind moest ons het ant woord schuldig blijven. Bij Het Davidsfonds informeren wij of Tessely hen benaderd heeft om mee te werken. Ja, hij zou een poging gedaan hebben. Maar daar is het bij gebleven. En de voorzitter vond het niet opportuun om de naam van het Davidsfonds aan deze ten toonstelling te verbinden. Kunst Kunst is een subtiele en uiterst subjektieve beleving. Ons uit spreken over de kunstwaarde van zijn werken durven wij niet. Wel moeten wij toegeven dat hij weet om te springen met kleu ren. Zijn houtskooltekeningen zijn wel dekoratief. Maar hij ven/alt verdraaid zo vaak in herhaling. Maar Tessely heeft het antwoord klaar. Voor wie dat als kritiek opwerpt, hoeft hij maar te verwijzen naar een be geleidende tekst bij zijn houts kooltekeningen, waarin staat dat hij zijn kunst zozeer be heerst, dat hij het zich kan (wij citeren) veroorloven in herhaling te vallen». Business Bij Tessely is een tentoonstel ling blijkbaar een zaak van snel opbouwen, zo veel en zo duur als maar mogelijk (wij hebben gastronomische getallen ge hoord) verkopen, de rest weer opladen, en op, naar een an dere kermiskoers. En prijs u ge lukkig! De tentoonstelling is «Vrije toegang». Vrijdag 9 september ging onder matige belangstelling de ten toonstelling open van de werken van kunstschilder St.Tesse- iy. Het is de gewoonte dat een of andere kulturele vereniging of kunstminnende kring tentoonstellingen of voordrachten in richt. Kunstschilder St. Tessely heeft dat allemaal niet nodig. Een man die via een reklaamblad zichzelf opdringt als een elitaire kunstschilder die het liefst verkoopt aan sjiek volk als koningen, sjahs, sjeiks en politieke figuren, heeft die vereni ging niet nodig, heeft zijn eigen NV. Die doet het werk voor hem. In Lede, in de Volkskring liep op zaterdag 10 en zondag 11 september een tentoonstelling van werken van kunstschil der St.Tessely, die werd georganiseerd door de NV «Krist'l De Medici». werkjes die door hun eenvou dig lijnenspel en figuratief in zicht soliede kunstwerken vor men. Pater Juliaan, met zijn wereld lijke naam Piet Debusschere, de autodidakt en leraar aan de Normaalschool te Gijzegem toont er enkele van zijn lino- en plastieksneden, een krijtteke ning en een tekening met con- tépotlood. Deze werken, een voudig van konseptie, zijn niet temin volledig en missen geen details. Ook de tentoonsge- stelde geboortekaartjes, huwe lijkskaartjes, ex-librissen, e.d. tonen de vaardigheid van de kunstenaar met het snijmes. Freddy Van Cothem, de publici- teitstekenaar uit het St.- Lukasinstituut te Brussel mo menteel zeefdrukker en ont werper van affiches stelt er een reeks prachtige portretten ten toon elk met hun eigen karak tertrekken. Sief aan Tessely Men zou zich kunnen afvragen wat een kunstschilder als Tes sely die zichzelf tot de «laatste van de school van St-Martens Latem» rekent (wat die school van St.-Martens Latem ook zou mogen zijn) hier komt zoeken in onze kleine gemeenten in de Denderstreek. Oordegem. Er- pe. Lede. Het doet mij denken aan een fietskampioen die kermiskoersjes komt rijden. Maar goed, Tessely is niet dom. Hij zal er zijn reden wel voor hebben. Waarschijnlijk vindt hij hier in deze kleine ge meenten wel een beschikbaar potentieel aan plaatselijke rij- Nog tot zondag 18 september stellen in het Centraal komplex te Denderleeuw, nabij het station, zes hobbykonstenaars hun werken tentoon. Het zijn Emma Backaert, Theo Borloo, Jan De Petter, Paul De Vriendt, Pater Juliaan en Freddy Van Cotthem. De goede bedoelingen van de inrichters, VAB-VTB Groot- Denderleeuw, ten spijt moet er toch opgemerkt worden dat de voor dergelijke verzamelten- toonstelling beperkte ruimte van het centraal komplex te Denderleeuw niet uiterst ge schikt lijkt om het tentoonge stelde tenvolle tot z'n waarde te laten komen. Het werk van Theo Borloo en Jan De Petter doet wat naief aan. De perspektieven zijn noch kunstzinnig noch juist, de kleurmenging werd soms wat geweld aangedaan. Voor de meeste werken was een krea- tieve inslag nodig, de houtsne den van Jan De Petter vergden enke! en alleen maar vaardig heid. Eigen ontwerpen zullen het wel niet geweest zijn, want zowel de motieven als opvat tingen deden ons sterk denken aan de hobbysets die in Neder land verkocht worden. EmmyBackaert, regentes plas tische kunsten en leerlinge van Octaaf Lariduyt, draagt in haar glasramen wel de stempel van de Aalsterse Akademie van Schone Kunsten, waar men het niet enkel houdt bij het zuivere glasraam, maar waar men ook op het glas gaat schilderen, hetzij motieven, hetzij het aan brengen van schaduwen. Haar tekeningen die de indruk nala ten onafgewerkt te zijn ken merken haar. Paul De Vriendt, de modelma ker uit de technische school te Aalst die in Dendermonde ging beeldhouwen aan de kunsta- kademie bre ngt er een zevental Van 10 tot en met 18 september e.k. stelt Edgar Van den Brempt, geboren Erembodegem-Terjodenaar, tentoon in de parochiezaal van Erembodegem Terjoden. Deze tentoonstelling gaat door in het kader van een reeks waarbij de organizatoren. Vlaamse Kring - Davidsfonds - VTB-VAB, proberen mensen uit eigen streek te laten expozeren in de parochiezaal. De belangstelling voor de opening was zoals gewoonlijk groot. Opmerkelijk voor de werken van deze kun stenaar was wel dat 3/4 van de tentoongestelde pasteltekeningen reeds verkocht waren één uur na de 'opening, een geluk dat weinig expozanten te beurt valt. Edgar Van den Brempt werd gebo ren te Erembodegem-Tcrjoden op 23 februari 1926. Hij studeerde architektuur, respektievelijk te Aalst en te Gent, in de stedelijke akademies voor Schone Kunsten. Gedurende zijn studieperiode hield hij zich aktief bezig met het schilderen van olieverven en aqua rellen. Na verloop van tijd nam het bouwkundig tekenen hem zodanig in beslag dat hij de schilderkunst voor geruime tijd vaarwel zegde. Toch keerde hij naar zijn oude liefde terug, en wijdde zich met hart en ziel aan het pasteltekencn. Dit sterk-boeiend werk, met liefde en overtuiging ontworpen, is een ode aan de schoonheid van de na tuur. Het ludieke, het speelse ele ment dat hier tot uiting komt is typerend voor deze kunstenaar. De inleiding tijdens de opening werd uitgesproken door de ge broeders Renaat en Frans Die- rickx, eveneens streekgenoten. Renaat Dierickx, architekt, leidde de kunstenaar kort in en lichtte het doel van de tentoonstelling toe. Zijn broer Frans Dierickx, licen tiaat pedagogie, ging dieper in op het werk van de kunstenaar. Om te beginnen nodigde hij de aanwezigen uit om samen met hem een wandeling te gaan maken door de prachtige natuurhoekjes van Erembodegem-Terjodcn en de streek van Oostkerke (kustge bied), de twee verblijfplaatsen van de kunstenaar. aangedaan, maar niets is minder waar. De kunstenaar zelf beweert immers dat alles juist is. De wol ken zijn pikturaal en doen door hun fantastische konstruktie onna tuurlijk aan, maar nochtans durft de kunstenaar de uitdaging aan nemen om Armand Pien er bij te roepen en te vragen of dergelijke wolkenkonstrukties mogelijk zijn. Zij zijn mogelijk. Over het werk van Edgar Van den Brempt valt weinig te zeggen. Ze zijn mooi, realistisch en technisch volmaakt. De prijzen zijn zeer demokratisch. Wie het werk van deze kunstenaar wil bekijken kan tot 18 september e.k. nog terecht in de parochiezaal van Erembodegem-Terjoden, dit elke dag van 15 tot 20 u. en op de zondagen ook nog van 10 tot 12 u. Een boerentafereel van S. Tessely (EL)

De Voorpost | 1977 | | pagina 14