1B0NSAI WORDT BEKEND 25 JAAR GELEDEN GINGEN VIER KEER MEER MENSEN NAAR DE BIOSCOOP MUZIEKKONCERTEN TE M00RSEL «LIPPEKESKERMIS» TEHERDERSEM BOMEN KWEKEN OP JE TERRAS De Voorpost - 16-9-1977 - 15 De bewering dat de televizie heel wat filmkijkers uit de bioscopen houdt zal wel niet uit de lucht gegrepen zijn. Dat wijzen recent in het stadhuis op een rijtje gezette cijfers alleszins uit. Als de cijfers juist zijn en waarom zouden ze dat niet? dan trokken anno 1976 ruim vier keer minder mensen in klein-Aalst de filmzalen in om er hetzij Bardot, Loren, Bogard of Delon te bewonderen. In 1950gingen zo 832.205 al dan niet echte cinefielen de vloer over terwijl hun aantal in 1976 geslonken is tot 192.003. Vermeldenswaardig is de piek in 1955: 839.419 bezoekers. Van toen af ging het steeds bergaf. In '60 waren er dat maar 438 duizend meer. vijf jaar later net geen 300 duizend, nog eens vijf jaar later zelfs geen 210 duizend meer. In 1975 ging het plots weer de hoogte in: 243.914 om dan pardaf weer de dieperik in te vallen. De gemiddelde ticketprijs volgde een omgekeerd verloop. In '50 kon de bezoeker voor 13 frank voor het doek gaan zitten. Dat liep tot '65 langzaam op naar 25.50F. om dan met een ruk 40 F. in '70 en 63F. in '75 te worden. Een jaar later noteerde men aan dc kassa's reeds 74.35F. Op iets meer dan 25 jaar is het dus 5,7 keer duurder geworden om film te kijken. Om de mindere belangstelling te kompenseren is het percentage stadsbelasting niet zo indrukwekkend veranderd. Dc stadskas slorpt zelfs proportioneel heel wat minder dan vroeger. In '50droegen de uitbaters ruim 16% af (in '65 kende men een hoogtepunt: 19,44%). Sedert 1972 werd dan intussen reeds verlaagde belasting nog 's verminderd tot 10% en dit, om tegemoet te komen aan de problemen die de stagnatie in het aantal bezoekers met zich meebracht. Het weze herinnerd dat twee zalen aan die teruggang zijn bezw eken cinema Royal in '62 en Cinémax in '66. Men kan zich afvragen welke de invloed zal zijn van de vernieuwing van Palace en straks, het Feestpaleis. Op zondag 18 september, achtste dag van de gemeentekermis, houdt de Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia Moorsel, een der oudste korpsen van de provincie, haar jaarlijks verbroederingsfeest. In de voormiddag geeft de harmonie op de kiosk op het Dorpsplein een koncert «voor elck wat wils» waarbij zowel jeugdige als oudere luisteraars aan hun trekken kunnen ko men. Naast moderne stukken als b.v. de «Jazz-Fantasy» van Julien Jourquin en de Baïon «Anna» komen ook landelijke stukjes als marsen, walsen en polka's op het programma voor. 's Namiddags volgen dan op tochten door de verbroederde muziekmaatschappijen van Baardegem. Hekelgem en Erembodeeem die ook elk hun beurt krijgen op de kiosk. Te 19.30 uur treedt dan de Herdersemse Harmonie «Con cordia et Docilitas» op met shows op het Dorpsplein. L.H. TUIN We stapten in de tuin, voorgelicht door een zaklamp, want het don kerde al. Het heerlijke parfum van siertabak vulde de tuin. Zo erg groot is de tuin met. Er stonden enkele loofbomen in. Mevrouw houdt erg veel van loofbomen en coniferen. Er stonden ook veel bloemen. Op bepaalde plaatsen waren de takken met zwarte plas tiek omzwachteld. Hieronder had men een «heelkundige ingreep» verricht. Dc schors van de tak was over een lengte van amper een paar centimeter weggesneden. Hierop was dan hormonenpocder gestrooid waarna men de wonde met een prop mos had afgedekt. Mos stimuleert wortelvorming. Want hierom was het te doen: wor tels voor nieuwe plantenMarko teren» noemt men deze vorm van vermenigvuldigen. Intussen vertelde mevrouw ver der. Over de vruchten van dwerg bomen die eigenaardig genoeg hun werkelijke grootte houden. Over boomchirurgie die in Neder land druk wordt beoefend. Zelfs erg beschadigde bomen krijgt men daar terug gezond. Enorme gaten in een stam, doet men onmerkbaar verdwijnen. NIEUWE KLUB Mevrouw Muylaert maakt plan nen om hier een nieuwe klub op te richten. Indien er voldoende leden komen opdagen, kan men dan nog verder ontdubbelen. Maar dat zijn zorgen voor later. Geïnteresseer den kunnen hiermee dan toch al het adres en zijn uiteraard wel kom. Vast staat in elk geval dat Bonsaieen Aziatisch kultuur- produkt is, dat men hier blijkbaar meer en meer gaat waarderen. WILFRIED LISSENS en hazelaar tortuosa of Corylas Tortuosa (SJ) PI S het huis in de Eikstraat immer 60 moet je niet lang zoe- Het hangt langs buiten vol kl iet bloemen. Binnenin lijkt het 't 2 irder al op een bloeiende fauna flora, en in de tuin is het zelfs in dichte groene begroeiing ge- atl orden. •g« i'e praatten lang over Bonsai met heer en mevrouw Muylaert. ooral met mevrouw, want Bon- is haar hobby. Het werd een tew ■er'lj^e' verrijkende avond ver Bonsai valt ook veel te zeg- Mevrouw raakte niet uitge- dcfaat lat 'al onsai is nog niet zo heel lang ;o2 :kend in Europa. Het begon in 'j. 771 in Nederland met de Floriade 1 aarop een vertegenwoordiging m' in Japan aanwezig was. Daar aren miniatuurboompjes te zien. v e in niets verschilden met hun ote broers en zusters in de na- ur, tenzij dan hun afmetingen. 01.WAARDIGE BOMEN ze dwergbomen (die vanuit Ja de Verenigde Staten al na de cede wereldoorlog werden in- 'oerd) zijn normale bomen die het ware tot «kamerplant» zijn 'leid. Maar het blijven bomen, mmigc kunnen in hun pot zelfs paar honderd jaar worden, en n grote soortgenoten soms zelfs erleven, omdat zij een grote Zorging genieten. it klein houden van die bomen is bijzonder sekuur werk. De «els worden geknipt, en zowat het jaar wordt een hoofdwortel orzichtig verwijderd om geen nodige schade aan de worteltjes ite brengen. Dat is dan het «on- rgronds- werk. Maar ook de dsnoei is belangrijk. je een groot bos planten Toen we vroegen waarom zij zich zo gepas sioneerd aan deze hobby had ge hecht. antwoordde ze dat Bonsai erg boeiend is. «Je bent met de natuur bezig. Gedeeltelijk spelen faktoren mee waar je geen vat op hebt, omdat natuur eenmaal na tuur is, en vol verrassingen zit. Maar anderzijds kan je zelf ingrij pen. De planten verzorgen, ze in bepaalde vormen laten groeien. Op ziektes letten, uitplanten. Een bijzonder verrijkende bezigheid. Het is echt kreatief werk». LITERATUUR De literatuur over Bonsai is even wel niet bijzonder uitgebreid. Er bestaat slechts één goed bock in het Nederlands: «Bonsai: boom in pot» en de rest verschijnt hoofdza kelijk in het Engels. Deze litera tuur steunt ook meer op de prak tijk. «Het laat volgroeide planten zien die je soms wel kunnen kom- pleksen bezorgen, want jijzelf be gint nog maar pas». Er stonden nochtans enige prachtige boomp jes in dc woonkamer. Mevrouw Muylaert beoefent haar hobby nauwelijks één jaar en heeft al zeer mooie resultaten. Tevoren had ze geen tijd voor Bonsai. «Je hebt je aandacht nodig voor de kinderen. Van de zes zijn er nu al vier uitgetrouwd. We merkten wel dat we te maken hadden met een kreatief gezin. Mevrouw Muylaert maakte zowat een jaar geleden kennis met een grote Nederlandse klub, gesticht in Amsterdam, maar met het se- kretariaat in Haarlem, een stad die Mevrouw Muylaert goed kent. Maar Nederland is een beetje ver, en dus zou men hier graag met een eigen klub beginnen. NIET DUUR >OR IEDEREEN vrouw Muylaert legde ons uit Bonsai een hobby is die door srecn kan beoefend worden. Je t er niet veel plaats voor nódig, ken en gehandikapten bijvoor- ld kunnen hei gemakkelijk "etenen Opeen klein terras kan Het zou dan de bedoeling zijn boompjes uit onze eigen streek te kweken. Het hoeven niet noodza kelijk Japanse bomen te zijn. In het begin der jaren '70 was het een ware rage met die Japanse boom pjes. Die werden ginder voor de uitvoer gekweekt en haalden hier zelfs prijzen van meer dan duizend Met heel wat geduld en een stevig aantal draadjes errond, krijgen de takjes de gewenste vorm. Althans toch bij mevrouw Muylaert (SJ) Wie meende dat het hier gaat om een charmant «lippenspel», een georganiseerde «kusserij» met of zonder rouge-baiser, vergist zich deerlijk. «Lippe» is namelijk de naam van een klok, een klok die er na het plaatsen van «Abt Antoon» verleden najaar in de kerktoren te veel was en die, o zo graag, overgenomen werd door het wijkkomitee «de Kapellevrienden» van de Pontweg. Als u nu zaterdag een nieuwe Her. deze hier. (JM) Zoals U op bijgaande foto kan zien werd er werk van gemaakt en huist de klok in een prachtige toren opgetrokken bij de grote kapel op de Pontweg die dateert van 1873 en dus reeds meer dan een eeuw oud is. Pastoor Mussche zal de klok morgen zaterdag plechtig inzegenen. Meter is mevrouw Willem Willems-Van Nuffel en peter Clement De Cock. De inze gening heeft plaats na de mis van 17 uur doch te 16 uur gaat reeds een receptie door. Hoeft het gezegd dat de Harmonie ook van dc partij is en dat na de inzegening een gezellig samen zijn is voorzien in de feesttent op het erf van Clement De Cock. Op zondag is er dan een mis te klok hoort luiden dan is het 18 uur waarbij de «klokken- kantate» zal worden uitgevoerd door het Parochiaal Zangkoor en daarna volgt, van de hand van amateur-fotograaf Willem Willems. een interessante dia montage onder het motto «In en rond de Kapel». De feestelijkheden worden dan besloten op vrijdag 23 septem ber met een souper in het Parochiaal Centrum waar ook de leden van het «Boskant- komitee» zullen aanzitten. Mocht uit dit kontakt tussen beide komitees een vruchtbare samenwerking groeien dan zou de enigszins verwaterde wijk- kermis weer tot hernieuwe bloei kunnen uitgroeien. Een miniatuur esdoorn (SJ) jeneverbes, een haagbeuk en wat weet ik nog meer. Merkwaardig toch. Tot in de nerven is zo een blaadje volkomen identiek aan een groot blad. Een ander voordeel van een klub is het feit dat je ken nis aan elkaar kan doorgeven. Want alleen is het maar een sukke ling. Je hebt dan met veel tegen slagen af te rekenen. frank. Dit is tamelijk duur, vooral ook omdat je dan nog niet weet of die plant het na veertien dagen niet opgeeft. Het voordeel van een klub is o.a. ook dat je onderling kan ruilen en dat je voordelige aankopen kan doen. Bonsai is maar zo duur als je zelf wil. Je kan met «Materiaal van eigen bodéin werken». En zo een boompje kan je in de vormen leiden die je zelf wil. Je Iaat dc plant gewoon groeien langs een ijzerdraad die rond de takken wordt gevlochten. Als de groene tak verhout» is. mag die er dan af. Er stond een prachtige esdoorn (14 jaar oud) een geschenk, een De wereld wordt kleiner, en onze aktieradius groter. Ons gezichtsveld kent eigenlijk nog weinig grenzen. We gaan op zoek naar nieuwigheden en merken dat er elders ook nog dingen gebeuren die de Westerse mens kunnen boeien. Kultuurvormen uit het Verre Oosten zijn allang bezig ons eigen patrimonium te bevruchten. En Iaat ons maar zeggen: in veel gevallen dl verrijken. Japan heeft in dit proces al een groot aandeel gehad. Sinds enige jaren is van daaruit ook «Bonsai» overgewaaid. Dit is het kweken van echte bomen, maar dan in madurodam-formaat. Letterlijk vertaald, maar vrij weergegeven, zou «Bonsai» zoiets als boom in pot» betekenen. Ook in Aalst wordt die kuituur beoefend, o.a. door Mevrouw Agnes Muylaert - Luycx (Eikstraat 60). Naar we konden merken met groot sukses. Keents een Lupressus Arizonica Glanca zoals hij er normaal ioor mensenhand geleid (SJ) zou uitzien. Links een identiek boompje, maar Mevrouw Agnes Muylaert-Luycx (SJ)

De Voorpost | 1977 | | pagina 15