RANDWEER ZETTE EN DAG LANG DE DEUREN OPEN Meh pikkels off ajontjes? VERKIEZING VAN PRINS KARNAVALVAN OOST-VLAANDEREN VOOR OE VIERDE MAAL TE AALST De Voorpost - 19-9-1977 - 3 tv ar jaarlijkse gewoonte u zag misschien onze minister van Binnenlandse Zaken r »het scherm, maar toen was in Aalst de open-deur-dag alweer dichtkon men een g lang in de brandweerkazerne aan de Vrijheidsstraat het opgepoetste tuig van de h sndweer gaan bekijken. Een open-deur-dag gaat uiteraard met enige plechtigheid lj" paard. Deze was sober maar waardig, kort en verzorgd. Dire brandweermannen 1 ijlegen van de burgemeester 'n brevet uitgereikt, waardoor ze weer een stapje "inter bij de gouden officiersterren kwamen. Deze «goudzoekers» waren terecht 'op hun brevet. \L) zaterdag 10 september de brandweer van Aalst sde deuren open. Aalst, dat nu zeggen: met Moorsel en embodegem erbij. De euwkomers» moeten blijk- ar nog een beetje aan de sterse kazerne wennen, open-deur-dag had als doel organisatie en de materiële usting van ons brandweer- ps te doen kennen onder de 8' rolking. Dit korps bestaat uit '8evrijwilligers en 32 e oeps-brandweermannen. *e' t spreekt vanzelf dat er heel cs' I prominente figuren aanwe- waren op de openings- t A chtigheid: burgemeester vo aeseleer. kommandant De h ts, kapiteins De Naeyer en [i i Vaerenbergh, luitenanten :ot (ssinck, Carlé, Sonck en i Vaerenbergh. We bemerk- o.a. ook de schepenen De :ls' ve, Bourlon, en Van Den r je op, evenals de raadsle de Mw. Lievens-Borms, De ck, Pyck, Carlier, Uytter- i ii Dt. Muylaert en burgemees- njl De Lat van Erpe-Mere. ►LOMA'S plechtigheid werd ingezet de uitreking van de diplo- s aan de kandidaat ieren in aanwezigheid van wat toeschouwers en idweermannen die keu- rel jeuniformeerd in het ge ltonden, burgemeester overhan- Je de brevetten aan Jean- ie Van De Velde, brand- irman; Jozef Van Vaeren- 'n Jgh, korporaal; en Leo Huy- ,noeck eerste sergeant. Dit I i/et B maakt deel uit van de opleiding tot brandweer officier. Er werden 13 vakken onderwezen o.a. scheikunde, radioaktiviteit, elektriciteit, brandvoorkoming en bestrijding, materiaalkennis, enzoverder. De cursus werd in Gent gevolgd. Ze gaan immers door op de plaats waar zich het grootste aantal kandidaten be vinden. TOESPRAAK Burgemeester D'haeseleer hield een aandachtig beluis terde toespraak. Naar hij zei had de brandweer reeds vanaf zijn prilste jeugd een grote in vloed om hem gehad. Hij ves tigde onze aandacht op de grote branden in ons land; en de ekonomische en sociale ge volgen hiervan: vernielde be drijven en werkloosheid. 1976 is een bijzonder zwaar jaar ge weest: 26.694 branden tegen 13.357 in 1975, een verdubbe ling die misschien toe te schrij ven is aan de droogte die er toen heerste (in 1966 waren er «slechts» 8.915 tussenkom sten van de brandweer). Uit de toespraak van de burgemees ter vernamen we ook dat er vo rig jaar 1.024 mensenlevens in een brand zijn verloren ge gaan. De vraag dringt zich dus op: hoe moet daaraan verhol pen worden De burgemees ter had het dan verder ook over de tweeledige taak van de brandweer: voorkomen en be strijden van branden. In beide takken werd de laatste tijd evenwel grote vooruitgang ge boekt, dit in het belang van de veiligheid van de bevolking. Zo is men, sinds Jan Van Der lacht u Jat onze fotograaf Jan Muylaert zich op de hoge hranladder gewaagd om dit te schieten, maar hij kroop toch liever de vaste rm °Sloren °P- (RDW-JM) ere Heyden in 1672 de eerste slan genbrandspuit ontwierp, tot andere en meer aangepaste bestrijdingsmiddelen geko men, waar water ongepast bleek: schuim, mist en poeder. Ook in de uitrusting is de laatste jaren een aanzienlijke evolutie merkbaar geweest, zo zei de burgermeester. Het ministerie van Bihnenlandse Zaken heeft bijvoorbeeld grote brandlad ders en up-to-date hijstoestel len tegen interessante voor waarden ter beschikking ge steld. De heer D'Haeseleer vond het dan ook gepast de overheid hiervoor te danken. GEVAARLIJK Hij noemde verder het beroep van brandweerman één der gevaarlijkste beroepen die hij kende. Een aangepaste oplei ding was dan ook een absolute noodzaak. Zij vereist een grote fysische en intellektuele in spanning (kennis van materia len. bouwtechnieken en be strijdingsmiddelen). ANDERE TAKEN De burgemeester vestigde onze aandacht ook op de an dere opdrachten die de brand weermannen uitvoeren: ver voer van slachtoffers van ver keersongevallen, zoeken naar drenkelingen, ledigen van kel ders, neerhalen van gebouwen die dreigden in te vallen na een ongeval, wegnemen van olie op de wegen, enzoverder. Maar naast de kennis is ook de ervaring een voorname faktor. Hij bracht ook hulde aan de le den van het Aalsters korps die al jarenlange ondervinding hadden, en in onberispelijk ge drag dit korps hadden gediend. Hij vermeldde voornamelijk de drie kandidaat-officieren die hij zopas een brevet had over handigd. NIEUW GEBOUW TE MOOR SEL De burgemeester sprak de overtuiging uit dat de bevolking de brandweer naar waarde weet te schatten. Hij besloot zijn toespraak met de medede ling dat de hoofdpost van Aalst verder degelijk zou uitgerust worden. Erembodegem en Moorsel blijven behouden. Aan Openbare Werken was zelfs het voorstel gedaan door het Kollege van Burgemeester en Schepenen om te Moorsel een moderne brandweerkazerne op te richten. Na deze woorden van de bur gemeester besloot komman dant De Vidts de plechtigheid. We kregen toen de gelegen heid het vele materiaal van de brandweer te bekijken. Er volgde ook een demonstratie met de grote materiaalwagen, uitgerust met rookzuiger, uit schuivende verlichtingsappa- ratuur, enzoverder. RUIMTEPAK Een brandweerman trok eveneens op verzoek van de burgemeester een zilver kleurig asbest-pak aan, erg ge lijkend op de uitrusting waar mee voor de eerste keer de maan werd betreden. Met dit Geen astronautenontvangst hier, maar wel een voorstelling van een brandvrij pak door een Aalsterse brandweerman tijdens de open-deur dag. RDW-JM ag- pak kan men in een brand stappen. Het zou ons echter te ver bren gen al het materiaal op te sommen waarover het Aalsters brandweerkorps beschikt. Het is er heel wat. En zeer degelijk. Opgemerkt was ook de grote Mercedes, de reanimatiewa- gen met 4 ligplaatsen erin. Hij wordt gebruikt bij grote onge vallen. Maar meestal doet hij dienst tussen Aalst en het A.Z. te Gent. En dat wil niets goeds zeggen. Tot zover had alles zich op de binnenkoer van de brandweerkazerne afge speeld. In een zaal boven in het gebouw, was nog een tentoon stelling ingericht met aller hande rampen- en brandmate riaal. O.a. een uiterst nauwkeu rig meettoestel voor radioaktivi teit. Er was ook een stand met brandbeveiligingsapparatuur waar uitleg werd verstrekt door iemand van de firma zelf. ZILVEREN MEDAILLE In de kantine bood de stad ver der een receptie aan. Hierop reikte burgemeester D'haese leer de zilveren medaille uit die het Aalsters korps had be machtigd tijdens een Europese brandweer-sportwedstrijd in Trento, Italië. Een tiental Aals terse brandweermannen had aan die internationale ontmoe ting meegedaan o.l.v. Willy Al loc die de monitor was. KLAROEN GEVRAAGD Iemand vroeg ons, een oproep te doen aan klaroen-spelers (en andere muzikanten) om het brandweer-muziekkorps te komen versterken. De kandida ten moeten zelf geen brand weermannen zijn. De brand weer luistert te Aalst de officiële plechtigheden op. Geïnteres seerden kunnen terecht bij Pierre Van Holder. Steenstraat 9 te Aalst. Wilfried Lissens A meester D'haeseleer feliciteert de gebreveteerden Van de Velde en Huylebroeck. (JM) Op zaterdag 12 november e.k. zal te Aalst in de zaal Madeion voor de vierde maal de verkiezing van de Prins Karnaval van Oost- Vlaanderen doorgaan. Deze verkiezing wordt georganizeerd door de G.A.K.G. de Gaa-Lowies, aangesloten bij het N.K.C.N. Op zaterdag 12 november 1977 zal provincie zijn. de zaal Madeion op de Grote Markt te Aalst terug te klein zijn. Nog maar pas is het verlof achter de rug of van alle kanten beginnen reeds karnavalsakliviteiten op te laaien. Een ervan is de verkiezing van de Prins Karnaval van Oost- Vlaandcren, ingericht door de G.A.K.G.. de Gaa-Lowies. In het kort komt het er in feite op neer dat elke Belgische provincie zijn eigen provinciale kamaval- prins kiest. Achteraf, als kroon op het gebeuren, kunnen deze pro vinciale kandidaten dan meedin gen naar de titel van Prins van België, en daarmee is de kous van de hiërarchische ladder dan af. Om aan het gebeuren op 12 no vember e.k. te kunnen deelnemen moet men op deze avond zelf titel- voerend karnavalprins zijn. De kandidaten kunnen hun prinsschap bewijzen aan de hand van een bul die zij tijdens de kroning ontvin- 'gen, ofwel aan de hand van pers knipsels of dergelijke Aangezien het hele gebeuren overkoepeld wordt door het N.K.C.N. (Nationaal Komitee Comité National), en dus onaf hankelijk staat, kan om het even welke prins, behorende tot om het even welke federatie of verbond, deelnemen aan deze prinscnver- kiezing. Het N.K.C.N. heeft zelfs beslist dat de Prins Karnaval van Soest, lid van de Orde van de Fabiola-militairen te Soest (Duits land). mag meedingen in Oost- Vlaandcrcn aangezien de zetel van de vereniging in Oost-Vlaanderen is gevestigd en alle leden uit onze Naast de prinsen verkiezing zal op de avond zelf ook nog de «Doktor Humoris Causa '77» van de ver eniging worden bekend gemaakt, en zal deze 'hoogwaardigheidsbe kleder' de versierselen van zijn waardigheid mogen in ontvangst nemen. Om Doktor Humoris Causa te kunnen worden dient men be- schcrmlid van de groep te zijn en moet men zijn lidgeld 1977-78 be taald hebben vóór 1.11.1977 PALMARES Aangezien het reeds de vierde maal is dat de verkiezing van de Prins Karnaval van Oost- Vlaanderen doorgaat betekent dit ook dat er reeds drie prinsen zijn geweest: in 1974-75 was dat de ons alombekende Antoine I van Aalst, in 1975-76 verhuisde de prinsenscepter naar Wetteren waar Rik I er ging mee lopen, echter niet voor lang, want een jaar later was het de beurt aan Norbert I van Heusden om het begeerde klein ood in ontvangst te nemen. En dit jaar De aanstelling der Doktores Hu moris Causa van de Gaa Lowies dateert reeds van vroeger, meer bepaald van in 1971Bij deze he ren ziet het palmares er als volgt uit: 1971: Jo de Meyere - Gaa-Lowie van de pers in de Ronde van Frankrijk. 1972: Jo van Os. Nederlands kar- navalist. 1973: James Cummings Promotor VOOIL MANIEREN, dad es iet woor dat er 't best zuveil meigelèk oever ge- zweige werd, mor woor dat er gralèk veil over geklapt werd. Ba de klein kadeikes omda ze zuveil meigelèk wille weiten oever de «groeite mensjen». Ba degein die al 'n betje groeier zèn omda ze peinzen da ze al groeit genoeg zén vér doroever 'n tieterken kennen te stoeten. Ba de groeite, die in here volle fleir zèn, omda ze peizen da ze da moeten doeng of da ze anders vèr flaveschieten zolle kennen ver- sleite werren. En tèn ba d'aakes omda ze toch nog zu geren ne kier klappen oever iet da ze spoyteg genoeg nimmer 'n kennen Mor t es 'ter ons vandoag na ni om te doeng vèr oever vooil manieren te klappen. Te kontrore, 'k zol ne kier wille klap pen oever «proepere manieren» of «schoein beleefde manieren». Door werd er veil minder oever geklapt, 'k Zol pekanst teive zeggen da ze den dag van vandoag be- schomd geworre zèn van loten te zing dat ze «schoein manieren» kennen hemmen. Da schandj in veil mensjen heer oeigen as averwesj of antik, allei van den aa stempel, let woor dagge pekanst beschomd zodj moete van zèn. En toch, 't leven hangt vantoyd van kleinegheden onien, en sommegste van die kleinegheiden kennen da leven toch 'n betje schoeinjer of pleziereger moaken. 'k Rappeleir meh nog dat er in vroeger joran in 't schoei lessen gegeiven wirten in wa da ze «wellevendheid» noemden. En door stonten tèn van alle dinges in die ge nie 'n mocht doeng en ander dinges die ge zjustekes wel most doeng, as ge be leefd wadj zèn. In 't begin von iederien da gralèk ambetant en zelfs 'n betje fiaa. En dagge dad allemol most omthaven Mor ja, as ge tèn 'n betje aver zed en ge peist dor ne kier goed oever noor, awei, tèn zèn der toch veil van die reigels die ge meigd zeggen da ze ver heer zeiven spreiken. Of die woorlèk voesjkommen ooit vroeger joren as 't allemool nog nie 'n was gelèk as naa. Missching dat er domei naa ziveul zèn die dad allemool vér aan flaa zjiever versloyten.. Gelèk as pereksempel de gewoeintje van imand 'n hand te geiven, da zol voejskommen ooit den toys as ze domei on makenderen liete zing dat ze gen wcapes in heer fiem weggeschameteird hooin. Worom zol da zèn da ne maan attoyd 'n vraa moe loten lanst de kant van de mier goon op stroot, zojje peizen Simpel omdat er vroeger nog gien kassoyn, makkadam of asfalt op de stroten loyn. En as 't er tèn 'n koesj passeirden tèn kreig de maan de klasjen moer teigen zèn bienen in de plosj van de vraa. 'tZelde as denne maan en die vraa iveranst binnegoon, in ne kafei beveir- beldj. tèn moet de maan zènnen iesten binnegoon en ni peizen datten beleefd es meh heer lote veiren te goon. Nie, hè moet iest binnen tèrren, ver iest ne kier spèkse te moa ken of dat er dor binnen niet 'n es dad on die vraa zol kennen misvallen en ofdat alles proeper, serjeis en deftig es. 't Zelde as dinne maan en die vraa nen trap moeten opgoon, tèn moet 'n hoy zennen ieste goon. Natierlèk omdat 'n hoy gien «vooil» manieren zol kennen doeng en onder here rok sjoeren Naa da 't vraavolk bekanst allemool broeken droagt es da vanoyges nimmer van tel, mor toch. 'k Begin azoei stillekesoon te peizen dat de vraan zelf zèn die ni geren nimmer 'n hemmen da ze omzu te zeggen in de watte geleid werren deir de mans. Want ze willen toch van lang- sommier geloyk stoon meh die mans. Ze willen 't zelfde weirk doeng, ze willen 't zelfde verdienen,allei ze willen tèn toch oeik mot 't zelde g'antierd werren En naa da ze oeik al meige sadoot werren, leig het er hem nor oon dad aal die «manirkes» van vroeger in 't hoeksken gon gedaven werren ver ieweg en droy doagen. Da zojje kennen emansipoosje noemen, of verooitgank die 't leven toch gemakkelèkker mokt, zonder aal denne «zjiever» woor dagge standvasteg most op letten, mor gelèk as 't meh veil dinges goot, 't heit toch oeik nen andere kant van de madolje. Gelèk as 't er al zuveil verloere gegoones, volksgebrooiken, landschappen, stielen en ambachten en wa wet ek allemool verdwantj er meh «d'etiket», gelèk as ze dat oeik noemden, verom al iet ooit 't leven va vroeger, 'k Weit dat die manirkes in den toyd miestaai mor gebeirden in sommegste kategories en dat de mieste pensjen die vroeger van 't smeires vroeg to 's avonds loot mochten heer pansj afdrooin en travakken vér 'n kést broeid, gienen toyd 'n hooin ver heer domei allemol beizeg 't haven. Doboy, hoe zolle ze dat in 't schoei kenne gelierd hemmen as z'al va kinsjbien af in 't febriek gedaven wirten Z'hooin wel ander dinges ver heer de kop oever te breiken. Mor toch vin 't ek spoyteg dat er verom al iet verloere goot, al zèn da tèn mor ienegte reigels. Want weg es weg. Ienegte zèn der toch nog oevergebleiven en zelfs Pollit zeigt'hetdagge noeit ni meh anne vinger meigd woyzen en dagge ni meigd in annen neis piltjeren... Toch ni as 't imand ziet I Dagge on't toafel ni looidop a moag meigd lote kieren of meh a mes fissen a tannen koeteren, da wedj iedereen, zelfs DOLF steelbands (Trinidad Tobago) 1974: Marcel de Bisschop, Aal sters kamavaiist. 1975: Raf Bonte, journalist en kamavaiist (Zemst). 1976: Voor de eerste maal drie laureaten: Gustaaf De Stobbeleir, stich ter van het Aalsterse Karnaval. Harry Vereecken, de Keizer Kamiel van Oostakker. Frans Wauters, Aalsters kari katurist en kamavaiist. ALGEMENE GEGEVENS Het gebeuren heeft plaats op 12 november e.k. in de zaal Madeion op de Grote Markt te Aalst. Titel dragende prinsen uit Oost- Vlaanderen-die wensen deel te nemen aan deze verkiezing dienen hun kandidatuur in te zenden voor 15 oktober 1977. Voor de kandidaten zijn er prach tige naturaprijzen. Firma's en sponsors mogen de avond van de verkiezing, zoals in het verleden, zelf hun prijzen komen overhan digen. Een neutrale jury wordt samenges teld in samenwerking met de in richters van de Verkiezing van Prins Karnaval van België. De kandidaten dokter humoris causa moeten beschermhd zijn van de groep en hun bijdrage betaald hebben vóór 1 november 1977. Aan de verenigingen en enkelin gen wordt door de inrichters met aandrang verzocht op het feest de nieuwe stelregels te eerbiedigen die het aanbieden (leuren) met al lerhande steunkaarten, kamavals- attributen enz. aan de bezoekers, ongepast en ongewenst vinden. De organizatoren menen dat dit in het belang is van elke rechtgeaarde kamavaiist, en wij delen deze me ning. SHOW Naast de nummertjes die zullen gebracht worden door de kandi daat prinsen staat er.op het pro gramma ook rtog een optreden van de zanger Jean-Pierre, ons onbe kend, maar in de koelissen fluis tert men dat dit een zeer goed imi tator is van Will Tura. Dus kort, een optreden van de Will Tura nr. 2. Daarnaast is er ook nog het karna- valsensemble «The Familie band», presentator, ex-prins An toine I en «De Chevaliers van de Koolstraat». Eventueel zullen er ook nog optredens van andere Aalsterse kamavalisten ingelast worden. Wie belangstelling heeft voor dit gebeuren kan nu reeds kaarten be komen tegen 50 fr., met voorbe houden plaatsen tot 21 u., en dit door betaling op bankrekening G.A.K.G. «De Gaa-Lowies» bij K.B. te Aalst op het nr. 432- 5099451-13. Op de avond zelf zullen de kaarten aan de kas verkocht worden tegen 70 fr. Naast een tombola is er die avond ook nog drank- en eetgelegenheid voorzien aan matige prijzen. S.J.

De Voorpost | 1977 | | pagina 3