r EEN BOEK OVER HOFSTADE OPENBARE WERKEN, NACHTLAWAAI EN NOG MEER1L AALSTENAAR VINDT TROITTOIRS TE ENG BELANGRIJKE AANWINST Hearing B. HOFSTADE jozef de brouwer HEARING TE AALST 8 - 16-9-1977 - De Voorpost Begin 1977 werd de zelfstandige gemeente Hofstade definitief onder Aalsters beheer ge bracht. Niet zo zeer met de zin van de bewoners en ergens in strijd met de huidige ideën van de overheid, we denken aan de organisatie van het «Jaar van het Dorp» dat in 1978 moet plaats hebben. Wat er tussen 't ontstaan van deze nederzetting en begin 1977 allemaal in Hofstade ge beurde vormt het onderwerp van 'n zeer interessant boek van de hand van E.H. Jozef De Brouwer. Verlucht met een weelde aan fotografisch mate riaal is het boek in zijn genre zeer leesbaar en goed gedo- kumenteerd geschreven. Een pluim op de hoed van het Genootschap voor Aalsterse geschiedenis die deze boeken- reeks over Groot Aalst reali seert en hiermee aan het zesde deel is. Deze geschiedkundige ver handeling van Hofstade, zo heet de schrijver het, is geen uniek dokument. Er bestonden reeds publikaties «De geschie denis van de gemeente Hof stade» en «De toponymie van Hofstade». Deze beide boeken dienden wel als basis van waaruit een herziening en her werking voortsproot. Hofstade was reeds vroeg be woond, in de prehistorische tijd, ten tijde van de Nerviërs, de Romeinen, en de Merovingers. Oorspronkelijk bestond Hof stade uit bossen, maar naarge lang de bevolking aangroeide werden er meer ontgonnen. Een verwijzing vinden we nog in de toponiemen: Eekhout, Fo- reest en Stokt. Heel wat namen eindigden op broek en dat wijst dan weer op het moerassige gebied, langs de Dender. Op gravingen moeten de oor sprong van nederzettingen bewijzen. Dat en nog veel an dere dingen leren we in het eerste hoofdstuk dat een brok geschiedenis brengt, gaande van het Romeinse tijdperk tot aan de Franse Revolutie. Er wordt eveneens aandacht be steed aan de bestuursvormen, de administratieve en rechter lijke instellingen, het dorpsle ven voor de Franse Revolutie en dat in de Moderne Tijden. Ook het onderwijs werd onder de loepe genomen met cijfers over het aantal leerlingen in de gemeenteschool, betalende of niet, en strubbeBngen rond de aanstelling van een dorpson derwijzer. Even een cijfer, de onderwijzer werd in 1844 100 fr per maand betaald. Laat ons even stilstaan bij een uiterst in teressant hoofdstuk dat han delt over het ontspanningsle ven. Het kaatsspel was een fa vorite sport, en alle vormen van bollen waren toen erg in trek. Te Hofstade vindt men zo te zien aan de weinig belangrijke opkomst voor de hearing van het gemeentebestuur amper 100 stedelingen waaron der heel wat stadspersoneel zelf is de Aalstenaar ofwel weinig echt geïnteresseerd in het beleid van zijn stad ofwel wantrouwig tegenover dergelijke hearing en de werkelijke inspraak-waarde. «Al is de kwantiteit er niet, dan is de kwali teit er wel», zei burgemeester D'Haeseleer maar daf zal wel overdreven zijn. Toch zijn er enkele merkwaar digheden. Zo bijvoorbeeld de regelmatige vragen aan het a- dres van schepen van Openbare werken en Huimteiijke Urde- ning Jan De Beve. Nu, De Neve trekt zich goed uit de slagen al waren de gestelde vragen qua inhoud in feite niet zo uiteenlopend, was het ant woord toch duidelijk: «Mijn de partement is zeker niet het ge makkelijkste». En inderdaad, maarwatinters- seert de Aalstenaar als we het publiek van de hearing als re presentatief mogen beschou wen (wat nu eigenlijk niet zo is), in feite? We zetten dat eens op een rijtje. Hoofdbrok waren vragen omtrent de toestand van de troittoirs, de fietspaden en zelfs de parkeerruimten.Een gehan dicapte schotelde de schepen een waslijst van klachten voor over de ontoeganelijkheid van trottoirs zowel als openbare gebouwen voor mindervaliden en dit in strijd met de diverse K.B.'s die desbetreffende zijn uitgevaardgd, iemand hekelde de slechts staat van de par keerruimte aan de Albrechtlaan («het is een echt proefterrein voor wagens, ik weet dat het een overheidsweg is, maar u moet toch kunnen tussenko men»), men had het over het hobbelige fietspad aan de St. An na laan, mogelijke interesse van de stad voor de fietspaden- aktie van de BRT, het ontbre ken van papierbakken enz. Nog groter bleek de bekom mernis om de veiligheid op straat. Iemand vroeg wanneer eindelijk wat ging gedaan wor den aan het kruispunt Leopoldlaan-Groenstraat, of de politie niet meer kon inzetten voor de regeling van het ver keer van de schoolgaande kin deren enz. Ook de Lokeren- veldstraat kwam te berde (men vreesde de vroeger voorziene onteigeningen én achtte nutte loos), over het park werd ge zegd dat er daarrond geen be heer op lange termijn bestaat. dat de toestand veel te wensen overlaat en tot slot, hekelde ie mand de verkrotting aan van een aantal privé-woonsten. Burgemeester D'Haeseleer gaf een eerste reeks antwoorden. Hij zei bewust te zijn van dat probleem van de voetgangers en kondigde voor eerstdaags richtlijnen aan. Hij schetste het probleem waarmee de politie te kampen heeft: dagelijks wor den 21 agenten op evenveel posten gezet om het verkeer te regelen, «maar dat is te weinig, toch blijkt men vanuit het oog punt van het huidige potentieel aan staand personeel een maksimum aan mankrachten uitte sturen». De burgemeester zei ook een grote voorstander te zijn van schoolbrigades (een regeling waarbij kinderen van de school zelf speciaal worden opgeleid om in de omgeving van de instelling hun school makkers wegwijs te helpen; de burgemeester bleek evenwel niet te weten dat men in België nogal huiverig staat tegenover het systeem. Men is bang dat de opgeleide kinderen te rap een machtsgevoel zouden kweken in die toch wel deiikate verkeerssituaties. In Nederland en Amerika zou men zelfs af stappen van dergelijk gebruik). Schepen De Neve nam toen het woord om in één rush door zijn antwoord te formuleren: «Ik zou een lijvig boek kunnen schrijven over wat hier in de stad allemaal vergeten is. U moet evenwel rekening houden met de grenzen op ons werx.» Volgens spreker gaat het om financiële (openbare werken staat vaak geboekt op buiten gewone diensten) en materiële problemen (mankrachten). Toch, en dat is wel het minste wat een schepen kan zeggen, wou hij de aanwezigen de «verzekering» geven dat men alle aangehaalde projekten uit zonderlijk belang zou hechten. Over de beplantingen: «Op de laaste gemeenteraad hebben we in dat verband het laatste dossier voorgelegd», over de De Paepe-straat en de hoek P. Daemsstraat - Bevrijdings straat ;«We zullen daar oplos singen voor trachten te vinden», over dé voetpaden aan de Al brechtlaan: «daar wordt bin nenkort mee aangevangen», over het kruispunt aan de kli niek: «we zoeken daar kon- krete oplossingen voor; we denken aan 'n voetgangers tunnel, maar eerst zullen we een middenberm bouwen», over de voetpaden( «het is zo dat wij in het verleden vooral belang hebben gehecht aan de bekleding van het wegdek eer der dan de omkleding) verle den jaar is daar ongeveer 75 miljoen in geïnvesteerd, er zijn er nog een paar maar het einde is in zicht. Nu zijn we ook al voetpaden aan het hernieu wen, maar er zijn zodanig veel kilometers dat u begrijpt dat dat niet op één dag gedaan is». Over de Lokerenveldstraat: de plannen zullen worden herno men. Die straat wordt voortaan beschouwd als 'n verkeers arme straat en zal ook die be handeling krijgen. Daardoor zullen er heel wat minder ontei geningen zijn en zal de grote beuk kunnen gered worden. Over het kultureel centrum: «dat zal nog honderden miljoe nen kosten, maar we hopen in de kortst mogeSjke tjjd, waar- schijnlijk vier jaar, klaarte zijn». Onder meer kondigde schepen De Neve ook aan dat hij voort aan alleen nog één zitdag zal houden per week. Meer be paald de maandag. «De rest van de dagen heb ik dan vrij óm door te werken aan al onze plannen». RDW heden ten dagen nog uitschie ters van deze populaire spelen. Onder de volksontspanning staan kermissen op het voor plan en zoals nog steeds wer den wijkburgemeesters inge haald Oude Volksgebruiken, gewoontes die nu bijna volledig verdwenen zijn kan men er ok lezen en onthouden dat doorp- suiker «kindjessuiker» ge naamd, er geworpen werd na het doopsel. De vele pagina's die handelen over de demografische evolutie zijn rijkelijk voorzien van verge lijkende tabelen, die vanaf de 14de eeuw hoofdzakelijk uit pa rochiale registers kwamen en vanaf 1800 bij de Dienst voor Statistieken van het Ministerie van Ekonomische zaken be komen werden. In de sociaal-ekonomische ge schiedenis van het dorp schenkt men vooreerst aan dacht aan de versnippering van de bedrijven, de kuituren, de veestapel, de sociale samen stelling van de bevolking en aan de welvaart en de ontwik keling. Ook het parochieleven krijgt ruim aandacht en evolueert er vanaf de bekering tot het kris- tendom, tot de kerk en de hui dige parochie, tussendoor werden zeer lijvig de stichtin gen in de voorbije eeuwen doorgenomen. Tot slot een brok Hofstade «nu», met een diepgaande uit leg over wijknamen en straat namen, met een fotografische inventarisatie van straten en gebouwen in beeld gebracht door Mimi De Loose. Aan de hand van dit fotomate riaal en andere prentkaarten die eerder in het boek afgedrukt zijn, kunnen we afleiden dat het doqp Hofstade een sterke elek- trifikatie ondergaan heeft. Bijna geen enkele foto kon gemaakt worden zonder het storend ef- fekt van elektriciteitspaten -of draden. Onmogelijk ze te tellen zonder de draad te verliezen. Het boek van Hofstade, een lo vend woord, een onmiskenba re, aanwinst is een geschenk in de bibliotheek van elke Aalste naar. Roel Van de Plas GROOT AALST Een psdfatomiige reitaiéelffls bbs imaitsrissBe m zjn sratai pstamai kieei HJW saki M.B ,M.B .M.B '5 GÏ*&OTSe««P vpon .ft*UTE*6Ê In de zaal Madeion waarvan werd verondersteld dat ze zou te klein zijn doch die uiteindelijk te gróót bleek, de belangstelling was maar matig, ruim honderd man of 1 inwoner op 450 ging de laatste hoorzitting van het jaar door met een voltallig schepenkollege waarbij voor de eerste maal schepen van pereoneel Blommaert en als waarnemend stadssekretaris Leopold Van Varenbergh. Voor de gelegem heid hadden de mandatarissen zich laten bijstaan door deskundigen van hun departement. Er was maar weinig animo in de zaal, op uitzondering dan van iemand die te diep in 't glas had gekeken en, na het opbrengen van eindeloos geduld, manu militari werd buitengeleid. Financiële problemen schenen er in Aalst niet te bestaan want schepen Van den Eede kreeg geen enkel probleem voorgeschoteld. Ook schepenen Hooghuys en Blommaert brachten er een ultra-rustige avond door zonder énige interpellatie. Vragen werden vooral afgevuurd op de heer burgemeester en op Jan De Neve, schepen van Openbare Werken die beiden ruim hun deel kregen waarbij schepen De Neve niet minder dan 22 vragen mocht beantwoorden. INLEIDING een informatiebureau, jeugdate- Burgemeester D'haeseleer- noemt deze vergadering een primeur voor Aalst want waren er vroeger reeds inspraakvergaderingen dan handelden ze over een bepaald on derwerp terwijl nu het algemeen beleid mag op de korrel worden genomen. Het Kollege is gekomen om te luisteren naar de verlangens en de noden der bevolking en wil een beleid voeren niet naast maar mét de bevolking. De beleidsverkla ring zal dan daartoe heel konkreet in een vijfjarenplan worden uitge drukt. Volgend jaar gebeurt hier weer een hoorzitting en dan kan U na gaan wat ingevolge de interventies van het publiek zal gerealiseerd zijn. Deelgemeenten en stad hebben elk hun eigen funktie; de landelijkheid heeft een grote aantrekkingskracht op de stedeling en de landbouw is van levensbelang. Anderzijds heeft de stad een centrumfunktie met haar handel, haar nuts- en welzijnsvoorzieningen. Beide dienen elkaar aan te vullen en daarop zal effektief worden gewaakt. VOORSTELLING De burgemeester wil besturen in samenwerking met het kollege, de raad, de kommissies, de adviesra den en de stadsdiensten en onder zijn bevoegdheid vallen vooral de politie en de brandweer waar zo wel de technische uitrusting als de menselijke relaties zijn aandacht gaande houden. Ook de fusiepro blemen met het onthaal en de dienstverlening liggen hem ter harte en verder de organisatie, de algemene administratie en de public-relations. Eerste-schepen Eddie Monsieur wil niettegenstaande de déficitaire toestand van de stadskas de sport stimuleren (de sportraad sloot reeds 135 verenigingen aan), de buiten de politiek om opgerichte jeugdraad laten funktioneren en ageren via het jeugdsekretariaat. liers, kadervorming voor monito ren, enz. Om zijn aktie i.v.m. de vrijetijdsbesteding te vemaren restte er geen vrije tijd meer. Schepen Van den Eede Gaston een schepen zijp «van beton» en wil werken van sociale aard voor rang verlenen. Voor wat betreft de ruimtelijke ordening dient ieder een in de mogelijkheid te worden gesteld de uiteindelijke bestem ming van zijn eigendom te kien- nen. Scheopcn Van den Eede Gaston beheert een begroting van meer dan een miljard waarvan echter 52 wordt opgeslorpt door wedden en lonen en 20 gaat naar schul denlast. Per werkdag vloeit er zo een vier miljoen uit de stadskas. Van Schepen Hooghuys verne men we onder andere dat de Ge zinszorg die voorheen bij zijn ambt ressorteerde nu wordt behar tigd door schepen Monsieur en ook dat sinds nieuwjaar te Aalst reeds meer dan 6.500 nieuwe iden titeitskaarten werden afgeleverd. Schepen Bourlon houdt zich o.m. bezig met voorlichting van het be drijfsleven voor de afzet, proble matiek van land- en tuinbouwer en middenstander, uitbreiding van de KMO's en helpt op allerlei wijzen Dij organisatie van feestelijkhe den, o.a. door gratis nadar afsluitingen te bezorgen. Schepen Roels deelt mee dat niettegen staande de daling van het geboor tecijfer het leerlingenaantal in het stedelijk onderwijs status-quo bleef en schepen De Maght behartigt de huisvesting, het leefmilieu waar onder stads- en dorpkemvemieu- wing in samenwerking met Open bare Werken en verder het grond beleid o.a. door het aanleggen van een grondrepertorium en het tegengaan van woekerprijzen. Schepen Blommaert houdt op de hearings nu zijn maiden-speech en verzekert dat bij vakatures bij het personeel objektieve normen zul len worden in acht genomen. Wat betreft het kankeronderzoek wer den te Erembodegem meer dan duizend inschrijvingen genoteerd. VERKEERSPROBLEMEN Gezegd werd dat adviezen van de verkeerskommissie worden uitge voerd zonder de minste inspraak van de bevolking en zonder goed keuring door de Raad. Misschien was dit vroeger zo in de deelge meenten, zegt de burgemeester, doch te Aalst worden om de drie maand alle gegeven adviezen be krachtigd, verdaagd of gewijzigd. Voor belangrijke beslissingen als bvb. éénrichtingsverkeer of par- keerreglementeringen zullen in 't vervolg de aangelanden worden geraadpleegd. POLITIEPROBLEMEN Kan er niet voor gezorgd worden dat aan de hoek Windmolenstraat - Hoogstraat geen samenscholingen van leerlingen meer zijn zodat men er met de wagen niet doorge raakt? De burgemeester zal kon- takt opnemen met bedoelde school om de studenten vroeger binnen te laten. In verband met «verkeersvrije straten» zouden de automobilisten de moed moeten kunnen opbren gen te parkeren waar er mogelijk heid is i.p.v. eindeloos en vaak nutteloos door het stadscentrum te voeren. Kunnen politieposten geplaatst worden 's morgens en 's namid dags aan de poort van grote scho len? De politie bezet reeds dage lijks 21 posten, zowel de staande als die van de burelen treden hier bij op, zodat voorlopig niet meer hooi op de vork kan worden ge nomen. De burgemeester is voor stander van het heroprichten van «verkeersbrigadiers» om het ver keer bij de school zelf te regelen en anderzijds wil hij het verkeerspark herinrichten en mobiel maken. Hiertoe zal kontakt worden geno men met de schooldirekties. In de Nieuwstraat kan het pro bleem zich stellen dat de brand weer, bij spoedgevalniet doorkan wegens het aantal en het formaat der langs weerszijden geparkeerde wagens Aan de politie zal hierom trent een verslag gevraagd woi den. NACHTLAWAAI Bij overdreven lawaai treedt politie steeds dadelijk, en met sulfchept ses op. De volgende dagen hert gint het spel echter nc_ Wanneer in 1978 het Koninkliji; Besluit tot vaststelling van de gcfe luidsnormen met de nodige mot liteiten zal zijn verschenen zulle! hieromtrent vele problemen hu) beslag krijgen. BEVUILING? In de omgeving, en vaak een einj verder, van frietkramen is de v soms bezaaid met zakjes. De sta) maakt een inventaris van de friel kramen op en bestudeert het prcM bleem. In de stad Antwerpen schijnt c een verordening te bestaan tegei uitwerpsels van honden op openbare weg. De stad Aalst z navraag doen niet alleen naar c tekst van de verordening mat vooral naar de manier waarop n die kan in toepassing brengen. PARK EN OSBROEK Het stadspark werd inderda; lange tijd verwaarloosd. Er is wj het dagelijks kleine onderhouf doch een beleid, een optie ontl breekt totaal. De oevers van visvijvers kankeren uit en zijl dringend aan verbcteringswerkel toe die in 78 zullen gebeuren. Wellicht hadden de Aalsten; ongelijk zolang over de toesta van het park te zwijgen. In he| Kollege wordt de algehele stand inzake beplanting, bomene^ visvijvers besproken en zulleii maatregelen worden genomen] «Vrijwilligers» die 't park willig helpen onderhouden zijn welkom. LEEFMILIEU De vele affiches «we zijn de stan J en 't lawaai beu» toont de levens wil van de stadsbewoners, word rgem gezegd Ondertussen wordt eeissen i zuiveringsstation gebouwd waar van de 70 motoren echter het la-a waai nog zouden kunnen verho 1U gen A Qua hinderlijke bedrijven moetei '"I we onderscheiden deze van 2t a i klasse waarvan de bevoegdhei/ ligt bij het Kollege en deze van l)oniqi klasse waarvoor de aanvragen ge ver be richt worden naar de Bestendig* SChe Deputatie en pas daarna volgt he leridt advies van de stad dat dan word hterl geformuleerd na rijp beraad ei BUwe onderzoek de commodo et in het k commodo. Turn Gevraagd werd de toneelverent gingen samen te roepen, niet voo jgn 0 het opmaken van de kalender wa e als onlangs vlot van de hand ging Uwjq( maar om op tijd te zijn om eci teker planning op te maken voor het ge Bva||,( bruik van het nieuw Kultureel vrjep Centrum. Nog tijd genoeg daar- |penc voor, wordt geantwoord, zeke<rgete nog vier jaar waarop een spuiter gen vroeg of men geen nul vergeten ek du was. swnrgr,* mm VOO' Hearing in zaal Madeion: ofwel heeft de Aalstenaar geen vertrouwen in de zaak, ofwel laten beleidszaken hem koud. (RDW-EL)

De Voorpost | 1977 | | pagina 8