4 I I.M.B.V. ERPE-MERE STELT NIEUW JAARPROGRAMMA VOOR EEN DOP IN HET FIRMA-MENT AONIQUE BONTINCK: JAAR DE VERVULLING /AN EEN LEVENSDROOM De Voorpost - 16-9-1977 - 9 eenmaal het verlof achter de rug is worden overal zowat de *e programma's voor het komende werkjaar bekend ge it. Op maandag 12 september II. gebeurde dit voor het .V.-Erpe-Mere. Graeve-Vromman ging vervol gens over tot het voorlezen van het jaarprogramma. Kort en bondig, gewoon om een indruk te hebben welk gamma men te verwerken kreeg. Emilia pikte onmiddellijk in met een minder prettig gedicht van Karei Schoor. Sekretaresse Diny Van Til-Van den Brenk ging vervolgens over tot een meer gedetailleerd overzicht van het jaarprogramma. I.B.V. B.V. was oorspronkelijk de irting voor ««Christelijke nstands en Burger iwen», deze benaming irdt momenteel niet meer bruikt en nu opteert men tor ««Christelijke Middengroe- in, Beweging voor Vrouwen». ok het woord Christelijk mag et meer zuiver religieus be iken worden, het staat nu ior «een goed mens zijn», en larmee bedoelt de C.M.B.V. it zij open staan voor ieder- >n. van welke gezindheid die irsoon ook is of welk beroep ook uitoefent. UW WERKJAAR het nieuw werkjaar te ope- m had het bestuur van jM.B.V.-Erpe-Mere, be- inde uit voorzitster Lydie De leve-Vromman, adjunkt- irzitster mevr. Ameloot-De oeve secretaresse Diny van -Vanden Brenk, schatbe- .jarster, Myriamme Van Impe. junkt schatbewaarster Ra- onele De Leenheer-Goethals, V0I [gewone bestuursleden Emi- De Buck-Van Drogen- óek, Denise Maes-Bessems Cecile Fleurinck-Van Mello, t dok burgemeester P. De Lat en sukchepenen Van Durme en De rtx olf uitgenodigd. De heren De dabt en van Durme waren op dij ze opening aanwezigDe hr. g< i Wolfschepen van kuituur, ,)ds t zich wegens ambtsbezig- ille iden verontschuldigen, hu i een inleidend woordje n mevrouw Ameloot-De oeve werd als opening van gezellige avond door Emilia sin n Drogenbroeck een gedicht we n Annie G. Smith voorgedra- •sta n: «Pas op schat, een bus riei imiddellijk daarop werd er pro ffie geschonken, de koekjes ft daarbijhorende attributen t c inden reeds van op voor- gejoid op de tafels. De voorzit- mevrouw Lydie De Op 26 september, 3, 17 en 24 september ek. start een reeks van vier spreekbeurten gehou den door Dominee G.F. Wil- lems. De spreekbeurten gaan telkens door om 14u in de «Borse van Amsterdam» te Aalst. De thema's van de vier spreekbeurten zijn: «Het Jo dendom tot de verwoesting van de tweede tempel», «Het Jo dendom zonder tempel»«Het Protestantisme: de figuur van dr. M. Luther» en «Het protes tantisme vandaag». Als deel name in de onkosten wordt voor de vier voordrachten 400 fr gevraagd. Op dinsdag 4, 11, 18, 25 okto ber en 8, 15 november, telkens te 14u in het «Mereland» te Mere gaat een lessencyclus handwerken door. De deel name in de onkosten bedraagt hier ongeveer 250 fr voor de zes lessen. Op het programma staat macramé, guimpe, bordu ren, haken, tapiserie, enz. Op 7 oktober woont men om 20u te Gent een voorstelling bij van de musical «My fair Lady». Op 7 november houdt de h. Geeroms een voordracht met als tema: «Terug naar de waar den gaan leven.» Op 21 november wordt in sa menwerking met de C.C.C.- Aalst Culturele Contakt Club-Aalst. een spreekbeurt op touw gezet in de zaal «Carlton» te Aalst. Gastspreekster is Mi nister Rika De Backer die het zal hebben over «De taak van de vrouw in het behoud van het kunstpatrimonium.» Op 12 december zal de heer De Block nogmaals te gast zijn in het Mereland waar hij om 20u de dames zal bijstaan met woord en daad dm «Kerstver sieringen te maken». Op 19 december gaat het jaar lijks souper door in de zaal «Pa tronaat» te Mere. Met het oog op de Europese verkiezingen wordt op 17 JANUARI 1978 een spreekbeurt gehouden door de heer Leenaerts met als tema «Europa één». Terug in samenwerking met de C.C.C.-Aalst organiseert de C.M.BsMrErpe-Mere op 23 ja nuari eep.spreekbeurt: «De ge neeskunde vroeger, nu en in de toekomst». Spreker is profes sor dr. Sebruyns van de R.U.G. Het gebeuren gaat door in de zaal «Carlton» te Aalst. Op 2 februari O.L.Vrouw Lichtmis, de dag waarvan de volksmond zegt: «Geen vrouw, noch zo arm, of ze maakt haar panneke warm», lokt de hr De Block terug naar het C.M.B.V. waar hij «Pannekoeken met kruiden» zal bakken. Vervolgens zijn er ook nog een aantal voorstellen gedaan voor aktiviteiten tot en met juni, de laatste maand vóór de vakan tie. Definitief liggen deze aktivi teiten nog niet vast omdat er vanuit Brussel nieuwe richtlij nen kwamen. Ook in het C.M.B.V. wil men naar meer in spraak toe. Volgende maand zullen daarover vanuit Brussel nadere gegevens volgen. Het bestuur dat nu maar kriskras is samengesteld zal vanaf vol gend jaar verkozen worden. In principe is ieder lid kiesbaar, dit wil zeggen dat ieder lid zich kan kandidaat stellen. Ook in de samenstelling van het jaarpro gramma zal naar meer in spraak gestreeft worden. Een blanko blad lag dan ook open en bloot voor ieder die de avond van de voorstelling van het jaarprogramma suggesties had. Het programma door het hui dige bestuur vooropgesteld, maar dan nog kan gewijzigd worden ziet er als volgt uit: Februari 78: Toneelbezoek. Maart 78: naar aanleiding van Pasen een spreekbeurt «Ge wetensvorming voor Volwas senen». Op 6 maart 78, in samenwer king met de C.C.C. een spreekbeurt «Het profiel van de K.M.O. manager». Spreker is dé h Dehondt, psycholoog, lec tor R.U.G. Plaats: zaal «Carl ton» te Aalst. In april 78 zou men een literaire avond organiseren, men dacht aan Aster Berkhof of Jeffi Smith als gastsprekers. In de maand mei, voor de exa mens, zou men de jaarlijkse uitstap plannen. In juni nog twee aktiviteiten, een spreek beurt «De TV, trouwe vriend of tiran in huis» en een wandeling in eigen omgeving. Gedacht wordt aan een wandeling door heen de Blauwbossen. Verder vestigde men er ook de aandacht op dat vanaf 1 okto ber e.k. en dit in samenwerking met de C.M.B.V. Aalst, kan be schikken over het Zwembad in de Pontstraat. Dit elke donder- &H A rgemeester De Lal en schepen Kan Durme in het gezelschap van 50 dames. En toch nog een woordje er en in. (RDW-EL) inique is de achtste uit het rijtje van dertien kinderen die de irbekende familie Bontinck uit Mere rijk is. Monique heeft cheid van ons genomen! Ze heeft haar gulle lach, haar mdelijk woord voor iedereen noch haar eenvoud kunnen iterlaten. Ver van haar familie zet ze de eerste stap in haar luwe leven;op zaterdag 10 september deed ze haar intrede ihet kloosterleven. Haar medezusters van het «Heilig Graf» iTumhout zullen gelukkig zijn met het nieuwe zonnetje on- kr hen. n onder ons kennen Moni- als het jonge meisje met de iwige lach. En voor velen kende ze meer dan een 'allige voorbijganger. Ze is vriendelijkheid zelve en haar lende hand zal niemand jeten. Ja, we zullen haar it gemakkelijk in de vergeet- ik duwen. it is geen bevlieging van Mo- ie;reeds jaren voelde ze de iping. Doch haar levens- id maakte het haar niet lakkeiijker bij haar keuze, lan raakte ze er echter r en meer van overtuigd voor haar het kloosterleven ideale plaats was om zich te kunnen inzetten ir dê medemensen. Ook in ir studies legde zij die rich- vast. Zij behaalde het di- ia van bejaardenhelpster, wie nu denkt dat dit nutte- s geweest is heeft het mis: I eerste jaar zal Monique ge rende drie dagen in de week helpende hand kunnen rei- 1 naar de oudjes van Tur- ut De rest van haar tijd zal ze dan doorbrengen met de ken nismaking met het kloosterle ven. En om de stap niet te radi- kaal te maken zal Minque elk week-end naar huis toe kunnen stevenen Dat is dan de periode van het postulaat (zeg maar observatie). Na dat jaarfje gaat Monique dan de definitieve stap zetten;ofwel zoekt ze een andere weg, ofwel begint ze de twee jaar noviciaat die naar de eeuwige geloften leiden. Maar ondertussen heeft Monique toch al een lange periode van zoeken achter de rug. De ze kerheid om binnen te treden werd soms verwisseld voor twij fel. En die twijfel lag vooral in de vrees voor het afscheid van ouders, broers en zusjes maar ook in de vrees voor de tè over dreven bombast van sommige kloosters. Die stak te schril af tegen haar eenvoud. Tot ze, na lang zoeken, een orde vond die haar uitstekend beviel;de zus ters van het «Heilig Graf» te Turnhout. En zaterdag was het dan zover. En waar de familie een streng slotklooster ver wachtte viel hen de hartelijkste begroeting te beurt. Met open armen werd iedereen ontvan gen. Niet door in lange gewa den gehulde begijntjes, maar door sympathieke levensechte mensen. Om je direkt thuis te voelen! ledereen weet nu dat Monique in goeie handen is. En dat zal wel een arote troost we zen voor de familie. Dan volgde een bezoekje aan de school die aan het klooster ver bonden is en aan de van prach tige brandramen voorziene kloosterkerk. En toen de ter plaatse gebakken boterham metjes verorberd waren werd het stilaan tijd om afscheid te nemen. Wanneer dat gebeurd was ging iedereen naar de vespers waar Monique voor het laatst een plaatsje vond tussen va en moe. Op het einde van de (trouwens prachtig gezongen) vespers kwam moeder Priorin Monique halen om haar naar de plaats in het koor te brengen waar ze van nu af aan haar nieuwe thuis gevonden heeft. Het was hard voor de familie, zeer hard. En toen de ceremo nie voorbij was, verdween Mo nique tussen haar medezus ters naar haar nieuwe werkter rein. We zeggen je geen vaarwel, Monique, maar tot weerziens en wensen je veel geluk! Het bestuur van CMBV Erpe-Mere stelde een nieuw jaarprogramma voor (SJ) dag van 20u tot 21u. Tot de cember betaalt men 300 fr, voor elke bijkomend gezinslid betaalt men 10 fr. Emilia gooide het geheel om in vrolijkere stemming met een gedicht van Annie G. Smith «Als mannen op reis gaan». Vervolgens werd gevraagd of men, indien men akkoord ging met het voorgestelde pro gramma, wou tekenen op de achterkant van een van de pro gramma's. Voor 1 november immers moet een dergelijk pro gramma, vergezeld van 20 handtekeningen ingediend worden te Brussel. De burgemeester schetste met enkele humoristische zinssne- den het verzoek van de C.M.B.V.-voorzitster om aan wezig te zijn op de avond en bekende eerlijk dat hij niet wist dat een dergelijke dynamische organisatie in Erpe-Mere be stond. Hij verzekerde de aan wezigen dan ook in de toe komst in de mate van het moge lijke te zullen meewerken. Tot slot van het officiële gedeel te, en voor het gezellig samen zijn, las de voorzitster nog het gedicht uit «Bloemen van ge luk» dat gedrukt stond op de voorpagina van het programma en dankte de aanwezigen voor hun komst. ««Voor mij hoefje niet volmaakt te zijn, Hou van de mensen zoals ze zijn. Er bestaan geen anderen Wie geen fouten maakt Maakt meestal niets.» S.J. Het hoeft niet altijd slecht nieuws te zijn dat deze klok slaat. Zo vernamen we volgende nieuwtjes. Het papier dat door de direktie van Gilbos, Herdersem, enkele weken geleden voor het per soneel werd uitgehangen en waarbij het ontslag van zo'n 150 mensen werd aangekondigd is weliswaar nog niet weggenomen, maar toch blijkt de toestand minder dramatisch dan mocht verwacht worden. Een aantal werknemers blijft echter één of twee dagen per week stempelen. Een beetje verder in de streek, meer bepaald in chocolaterie Callebaut te Wieze ging het maanden geleden ook daar minder goed met de werkver schaffing. Thans zou evenwel zelfs worden gewerkt op zater dag en zondag. Tóch niet om wijn te bottelen zeker? Bij bonnetterie Bosteels te Aalst werden zopas 80 nieuwe werk neemsters aangeworven. Dat blijkt echter slechts voor zes maanden te zijn. Minder goed nieuws voor de schuldeisers van de failliet verklaarde Analyticus uit Aalst (tevens school voor komputer-programmeurs, en destijds goed aangeschreven in de bedrijfswereld). Vooreerst wordt nu bekend gemaakt dat dit faillissement te wijten zou zijn aan een andere faling, nl. deze van Weinreb uit Brussel. Dat de gewone en zelfs de bevoorrechte schuldeisers niet te veel moeten verwachten van de algemene vergadering die on dertussen zal hebben plaatsge nomen is alleszins duidelijk als men bedenkt dat het totale passief niet zoals verwacht werd 10 tot 12 miljoen bedraagt maar wel ruim 68 miljoen. Tegenover een aktief van 4 miljoen wil dat wel wat betekenen. Schepen van Ekonomische Ekspantie, Gilbert Bourlon had tijdens de jongste hearing van het stads bestuur ook geen goed nieuws voor de toehoorders. Hij herin nerde eraan dat zijn dienst samen met de handelskamer en de R.V.A. vóór de vakantie de 129 belangrijkste bedrijven uit de streek had aangeschreven om te peilen naar de opvangmoge- lijkheid van de nieuwe lading afgestudeerden. Een zeventigtal bedrijven zouden momenteel hebben geantwoord en de resul taten zouden erg povertjes zijn uitgevallen. Beter nieuws van de schepen was dat door o.m. de tussenkomst van hem de ge meente de N. V. Honda uit Aalst gunstige voorwaarden heeft ge kregen (wellicht bedoelde de schepen tussenkomsten als de rentetoelagen e.d.) om de bouw van een aanpalend stuk bedrijf aan te vatten. Vijftig werkne mers zouden hierdoor kunnen worden aangetrokken. Een toe maatje. In bedrijven wordt wel eens geld verduistert. Een Aalsterse bankmaatschappij heeft dat in januari van dit jaar ondervonden van de 55-jarige Victor D.B. die zich, gebruik makend van zijn bevoorrechte positie in de bank. van juni '74 tot januari '75 niet minder dan 1.537.000F. eigen maakte. Enkele dagen terug bekende de man voor de rechters te Dender leeuw de hem ten laste gelegde beschuldigingen. Dat leverde hem één jaar gevangenschap op waarvan acht maanden voor waardelijk. en een boete van 8.000F. De veroordeelde werkte al 31 jaar in de instelling. Beschouwt u dat maar als spijtig nieuws. RENE DE WITTE Deze week opnieuw twee films in de zalen Palace en Palace-Studio. Als eerste, en belangrijkste «1900» (Nove- cento) van Bernardo Bertolucci;als tweede «Transamerica Express», iets voorde liefhebbers van de aktiefilm, «Trans america Express», met in de hoofdrollen Gene Wilder, Jill Claybürgh, Richard Pryor, Patrick Mc Goohan en Clifton James is een film waar van het begin tot het einde vaart in zit. Het is een ontSDanningsfilm in de ware zin van het woord. De auteur verzon het scenario tijdens een transkon- tinentale treinreis. Het is een spektakel gekruid met komi sche vondsten en met als uiterst spektakulaire finale een onbemande luxetrein die van Los Angeles in een dolle vaart door de wijken van Chicago scheurt en pas zijn helse vaart uitblaast als hij de bumper, de muren, de winkels en de passagiershall van het eindstation heeft verpletterd. Gene Wilder speelt de rol van George Caldwell, een.jonge uitge ver van de Westkust, die de «Silver Streak» neemi naai Chicago om eens lekker van de rust te genieten en wat te lezen. Zijn kompartiment grenst aan dat van Hilly Burns, privé-secretaresse van een bejaarde kunsthistoricus, Pro fessor Schreiner, die aan een boek werkt over vervalsingen van doeken van Rembrandt. Door een gekke speling van het lot en een beetje litteraire vindingrijkheid, gaat de deur tussen de kamers van George en Hilly niet op slot en al vlug vinden zij samen een meer aangename manier om de tijd te doden dan het lezen van boeken. «1900» van Bertolucci (1e deel) Volgende namen gaan lopen met de hoofdrollen in deze produktie: Burt Lancaster, Laura Betti, Robert de Niro, Do minique Sanda, Sterling Hayden, Gerard Depardieu, Stefa- nia Sandrelli, Donald Sutherland en Alida Valli. «1900» of «Novocento» beschrijft de overgang van de landbouw naar de industriële kuituur, dit samenlopend met de ge schiedenis van een provincie (Emilia) en de geschiedenis der twee hoofdpersonages, waarvan de ene de bezittende klasse, de andere de arbeidersklasse vertegenwoordigt. Het werk werd door Bertolucci verwezenlijkt op het ritme der seizoenen (zomer voor kinderjaren en jeugd der jaersona- ges, herfst en winter voor de periode van het fascisme en lente voor de bevrijding en hoop op de toeKomstj. ue speeiouur van «1900» vergt niet minder dan 5u20 zodat deze week het eerste deel aan bod komt en volgende week het tweede deel. De auteur van «Prima della Rivoluzione»De Strategie van de Spin», «De Conformist» en «Last Tango in Paris» be schrijft symbolisch de langzame ontbinding en de dood van de figuur van de «baas». In vlammende beelden, beheerst zowel als emotioneel geladen, en in een totaal nieuwe en vrije stijl. Tijdens de zomer van het jaar 1900 worden op het domein van de Berlinghieri in Emilia twee kinderen geboren. Het eerste, alfredo is de kleinzoon van de patriarch-eigenaar, het tweede, Olmo is de kleinzoon van de patriarch-pachter Leo Dalco. Bij de dood van hun grootvaders (symbolisch einde van een quasi feodaal tijdperk) en het begin van een nieuwe periode (landbouwersvakbonden en het socialis me) gaan deze twee kinderen, verenigd en tevens geschei den door hun afkomst, hun haat en hun liefdes, de sociale omwentelingen meemaken van de twintigste eeuw. Wanneer Olmo Dalco op het einde van de Grote Oorlog in 1918 terugkeert merkt hij hoe de machines een steeds grotere rol beginnen te spelen in de landbouw. Met zijn toekomstige vrouw, de onderwijzeres Anita Foschi, neemt hij het op tegen de Koninklijke Gardes, die jacht maken op een bij traditie verdrukte aitieidersklasse. Alfredo Berlinghieri wordt verliefd op een meisje uit de stad, Ada Paulhan met wie hij in 1922 trouwt nadat hij het familie domein erfde. Wanneer het Volkshuis door de handlangers van de mees tergast Attila in brand wordt gestoken merkt men ook de eerste symptomen van de onweerstaanbare opkomst van het fascisme... De fatale bevalling van Anita, de ontgoochelde eenzaam heid van Ada, de machtsovername door de Zwarte Hem den, de verzaking van Alfredo aan zijn liberalistische idea len en de bekering van Olmo tot het kommunisme zijn enkele van de*iweede wereldoorlog voeren. Op 25 april 1945 valt de republiek van Mussolini. De partisanen en de opstandige boeren overrompelen de vallei van de Po en 't domein van de Berlinghieris. Wordt dit voor hen de'laaiste konfrontatie met de «meester»? A.D.G. 1900

De Voorpost | 1977 | | pagina 9