ZATERDAG 17 EN ZONDAG 18 SEPTEMBER: EEN DRUK WEEKEND IN LEDE DE MELDERTSE ZANDSTEEN IN DE KIJKER BILJARTKLUB «ONDER ONS» FEESTMAAL EN VIERING KLUBKAMPIOEN WAT MOETEN MELDERTENAARS NA DE FUSIE BETALEN? 10 - 23-9-1977 - De Voorpost Op het Dorpsplein gaf hel majorettenkorps een demonstratie EL «JAAR VAN HET DORP» Meldert revalorizeren als voornaamste centrum tussen Brussel en Aalst zoals het in de Middeleeuwen werd vermeld en dat door zijn zandsteengroeven kan een taak zijn die kadert in de aktie Jaar van het Dorp». Een voorbereidende vergadering van enkele geïnteres seerden, groep die kan uitgroeien tot een aktiekomitee na opneming van alle andere gegadigden om zo breed mogelijk te stoelen, maakte een round-up van mogelijke aktiepunten. Om het niet te laten versnipperen in enkele kleine initiatiefjes te rea- lizeren door uiteraard dan toch be perkte groepen werd besloten geen namen van verenigingen te ver noemen maar te trachten te komen tot een zo breed mogelijke bazis. Betracht zal worden dat de voor gevel van elk huis met bloemen zal worden getooid. Anderzijds wil men komen, daarom nog niet tot afbraak maar dan tcfch tot camou flage met allerlei groen van alle minder fraaie kleinere gebouw tjes, hangaars of hokken aller hande. Vastgesteld werd eveneens dat onze akkers vaak ontsierd worden door kleine barakjes en zelfs door autowrakken of resten van kamions. Om de speurzin van de Meldertc- naars te helpen scherpen en tevens aan waardevol dokumcntatiemalc- riaal te geraken zal een foto wedstrijd worden uitgeschreven waarbij eenieder zal worden uit genodigd zowel een typisch mooi hoekje als het slechtste dat hij te Meldert vinden kan op de gevoe lige plaat vast te leggen. Op een reusachtige stafkaart van het dorp zou dan al wat hinderlijk lijkt kun nen worden gestipuleerd, even tueel met de foto's erbij zodat een overzichtelijk beeld wordt opge hangen van wat in het kader van -Het Jaar van het Dorp» kan ge beuren. Buiten deze bovenstaande sugges ties, vatbaar voor realizatic in quasi elke gemeente, werd het voornemen geuit uit de nog steeds goed voorziene Meldertse zand steengroeven enkele karakteris tieke en volumineuze specimens te halen en ermee op het Dorpsplein, in het parkje, een soort «monu ment» op te richten om de aan dacht te vestigen op de rol die Meldert vroeger via zijn zand- hardsteengroeven speelde. Namen van straten en wijken wijzen ten andere nog steeds op deze vroe gere aktiviteitcn. Zo komt «Doment» van het Luxemburgse «Thidoumont» vanwaar de te Meldert in de groe ven noodzakelijke steenkappers kwamen. «Huizekcns» zou sprui ten uit de vele kleine huizen door gelijkaardige werklui in de na bijheid van bos en groeven opge richt en «Parijs» zou de straat ge heten zijn langswaar karrevrach- ten van deze steen vertrokken naar de nabije dorpen om verscheept te worden naar Belgische en ook bui tenlandse steden. Torens van de kerken uit de omgeving maar ook, althans gedeeltelijk kerken als de St.-Romboutskerk te Mcchclen en de O.-L.-V.-Katedraal te Antwer pen zouden met Meldertse hard steen zijn opgetrokken. In het kader van het «Jaar van het Dorp» zou een beklemtoning van Meldert in die zin dan ook niet ongepast zijn. In een periode in augustus waarin te Meldert ook in hetzelfde kader toneel zou worden gespeeld kan een grootse onthul ling van dergelijk historisch stuk dan met luister, met toneel, zang en noem maar op plaats hebben waarbij zelfs vuurwerk zou te pas komen. Ook boerderijen zouden kunnen in het daglicht worden gesteld, bvb. met opendeurdagen en via wande lingen in de vier seizoenen zou een betere kennis gevolgd door meer waardering voor het eigene kun nen ontstaan. Alvast in elk geval een reeks bruikbare suggesties. LH. Naar we vernemen zouden de gemeentelijke lasten er als volgt uitzien: Grondbelasting: 1500 opcentimes tegen vroeger 1200 Vermakelijkheden en vertoningen: zoals te Aalst;vroeger niets Brandstofverdelingsapparaten: 3.000 fr;vroeger niets Diensters 7.500 fr; vroeger niets Taxis: 10.000 fr vergunning en 15.000 fr uitbating.vroeger niets Administratieve stukken: zoals klein-Aalst Tapperijen: 1/5 van de huishuur;60 meer dan vroeger Reklameborden: nieuwe taks Leuren: peil van klein-Aalst;vroeger niets Afsluiting bouwwerken: 5 fr. de m; vroeger niets innemen openbare weg: 150 fr per m Verkoopmarkt: 40 fr de m Trouwen 1250 fr;vroeger niets Begraving 1.000 fr;vroeger niets Ontgraving 1.000 fr;vroeger niets Opening grafkelder 300 fr;vroeger niets. Volgen nog komend jaar: belasting op gemakstoelen, huis vuil, personeel, drijfkracht, motorvoertuigen, rijwielen, ta bakslijterijen, riolering, enz. L.H. Na zijn treffende inleiding, nam E.H. Temmerman, superior van het St- Maartenskollege en proost van de St - Gerolfgroep KSA Lede het woord. Hij dankte voor de gulle ontvangst van wege het gemeentebestuur en deed een oproep tot steun aan onderwijs en jeugdbeweging, die hij de beste inves tering voor de jeugd noemde. Na de E.H. Proost kwam de huidige leider van de afdeling Hubert Dé Sutter aan het woord. Hij dankte eveneens het ge meentebestuur en alle aktieve en stille medewerkers, sprak zijn vertrouwen uit over de huidige jeugd en sloot zich aan bij zijn proost voor steun en medewer king. Hierop werd het traditionele feestglas geheven. KAMPIOENEN Rond vier uur in de namiddag arriveer den de Koninklijke Harmonie St - Martinus van Oordegem, het Majoret tenkorps «De Klaproosjes» en de Tam- boerkes op het Dorpsplein Ordelijk, onkreukbaar. In het Kultureel Centrum zouden zij worden gehuldigd omwille van hun talrijke kampioenentitels en enkéle aktieve muzikanten zouden het Koninklijk Ereteken ontvangen. Burgemeester Gravez heette iedereen warm welkom- en gaf toen het woord aan raadslid Jules Henderickx. Hij wen ste de Heer Etienne de Winne proficiat met zijn akkordeonschool die in die 14 jaar dat hij ermee bezig is, uitgegroeid is tot een ware kampioenenschool. Reeds als heel jonge kerel begon Etienne met zijn school, na zijn hele jeugd doorgebracht te hebben in muzi kale middens Dat muziek zijn hele le ven is, komt duidelijk naar voren als men het palmares van zijn school even overloopt Paul Lemmens won twee maal het Europese kampioenschap en viermaal het Belgische Annaert John is in 77 en was ook al in 76 Belgisch Kampioen. De Mil Paul komt eveneens voor op het palmares 1977. Bonnae- rens Paul is voor de derde maal Bel gisch Kampioen en voor de eerste keer Europees Kampioen en dan is er nog Rottiers Johan die vorig jaar kampioen van België werd. Deze opsomming is onvolledig. Zijn leerlingen behaalden nog plaatselijke titels, provinciale en wonnen allerlei wedstrijden. Daarenbo ven werd de school zelf vele malen be dacht met de Belgische kampioenstitel en kreeg de leraar, Etienne de Winne, zelf een Europese onderscheiding. En Etienne de Winne leidt daarbij nog het Tamboerkeskorps van de Koninklijke Harmonie St.-Martinus van Oordegem En als de tijd het hem toelaat springt hij nogal eens in bij orkesten die gebrek hebben aan muzikanten Als de tijd het hem toelaat... Alle kampioenen werden bedacht met een diploma en Etienne de Winne zelf werd voor zijn hele werk een herinne- ringspiaket bezorgd Na de Kampioenenschool kwamen de Majoretten en de Koninklijke Harmonie St.-Martinus aan de beurt Spreker maakte een korte historiek van de Ko ninklijke Harmonie St.-Martinus van Oordegem, die sinds de oprichting van het Majorettenkorps «De Klaproos jes» een ongekende vlucht genomen 'heeft. De Majorettes hebben de laatste tijd nationaal en provinciaal heel wat prijzen binnengerijfd Individueel, in trio of in groep. Zij kregen allen een herinneringsdiploma van de gemeente. Na hen kwamen de vereremerkte muzi kanten van de Harmonie aan de beurt: Biljartkluh -Onder Ons- gaat zijn 5de levensjaar in. De keuze van de naam is de weergave van de geest die heerst onder de klubleden in het lokaal hij Marcel Boumon te Terjoden. De promotor van de kluh is de ere-voorzitter Robert De Rijck en zijn Simonneke die er altijd wel iets op vinden om de kas en de magen te spijzen. Verder bestaat het bestuur uit voorzitter Gunter Nickas sekretaris Jo De Krey, schatbewaarder Rik De Bock, lokaalhouder Marcel Boumon en kommissaris- sen Willy Baetens, Johny Van Den Berghe en Gilbert Ghyssens. Benevens hogervermelde telt de klub nog volgende spelers-leden: Albert Boumon, Frans Heyman, Willy De Meyer, Albert Moens, Albert Van De Spiegel, Gilbert De Vulder en Alain Van Den Berghe. Als eerste klubkampioen werd G. Foncé gevierd. Vervolgens was het de beurt aan Johny Van Den Berghe en Herman Perdaens. Als huidige klubkampioen wordt thans Rik De Bock in de bloemetjes gezet. Het voorbije weekend was druk in Lede. Er was de ballet-auditie «De Schone Slaapster», zaterdagavond 17 september. Zondagochtend dan werd de KSA-afdeling van Lede ontvangen door het gemeentebestuur Lg.v. het 40-jarig bestaan. Zondagnamiddag dan rond vier uur werden de kampioenen van de Akkordeonschool van de heer Etienne de Winne, de Koninklijke Harmonie St-Martinus van Oordegem en het Majorettenkorps «De Klaproosjes» omwille van hun talrijke provinciale, nationale en Europese kampioenentitels in de bloemen gezet Na die huldiging in het Kultureel Centrum bracht de Harmonie en het Majorettenkorps een fel toegejuichte demonstratie. Ondertussen cirkelde een vliegtuig boven Lede met een spandoek waarop de droge tekst stond «Lede KSA 40'Jaar». In de straten rond het centrum en op het Dorpsplein namen ondertussen talrijke scouts deel aan een «stadsspel» en de Chiro-meisjes maakten hun opwachting om de majoretten te kunnen bewonderen. En dan waren er nog de tientallen familieleden, simpatisanten en kijklustigen, zodat het centrum die namiddag omgeschapen werd tot een waar mierennest. perfekte vorm en uiteraard dan met nog meer belangstelling. Meteen gooide hij een pluimpje naar de persoon die toch wel haar stempel gezet heeft op het hele gebeuren, in wiens handen de choreo grafie en de algemene leiding lagen: Erna Permentier. 40 JAAR KSA De Belgische kampioenen van de akkordeonschool Etienne De Winne gehuldigd op het stadhuis te Ledi DE SCHONE SLAAPSTER Wat wij zelf als een gewaagde onder neming beschouwden is uitgegroeid tot een sukses. De leerlingen van de ballet scholen van de Koninklijke Harmonie Ste -Cecilia van Lede en deze van Deinze hebben zich aan een subtielere kunstvorm dan het majoretten-spel gewaagd Zij zijn erin gelukt een hoog staande vertoning te geven van het toch wel zeer simbolische stuk «De Schone Slaapster» van Tsjaikovski. Naar ons gevoel zijn de leerlingen van beide bal letscholen en de muzikanten van de harmonie erin geslaagd een harmo nieus geheel op het toneel te brengen. Voor een balletschool in een gemeente als Lede is dat zeker een hele verdien ste. Maar de verdienste komt tweevou dig te goed aan de Harmonie. Het bestuur van de Harmonie maakt het immers mogelijk, in tegenstelling tot andere gemeenten, waar een ballet school normalerwijze van de openbare instellingen afhangt, dat deze ballet school in stand kan blijven, via privé- initiatief. Een tweede verdienste van de Harmonie is het feit dat zijzelf de muziek brengt bij het ballet Dat betekent dat de Harmonie Ste.-Cecilia Lede op een hoog muzikaal peil staat en zelfs de subtiele balletmuziek aandurft En dat werd gewaardeerdEr was ruime belangstelling, zij het weinig van offi ciële zijde. Dirigent A. Van Migerode sprak de wens uit dat dit niet bij een eenmalig initiatief zou blijven. Hij hoopt dat het bestuur van de Harmonie en andere instanties het nodige zullen doen opdat een dergelijk initiatief her haald zou kunnen worden, in een meer De zeven leden van de harmonie St.-Martinus die een ereteken in ontvangst mochten nemen. (EL) De KSA Lede werd ontvangen op het gemeentehuis ter gelegenheid van hun 40-jarig bestaan. (EL) Zondag 18 september om 11 u.werd in het Kultureel Centrum de plaatselijke KSA-afdeling ontvangen t.g.v het 40- jarige bestaan. En dit gebeurde onder ruime belangstelling de Heer Burge meester en Schepenen, talrijke raads leden, de voorzitter van het Feestkomi- tee en verscheidene leden ervan, E.H Deken Scheire, E.H. Superior van het St.-Maartenskollege Temmerman (te vens proost van de KSA-afdeling), oud-leden, ouders, en huidige be stuursleden en leden. De Heer Burgemeester J. Gravez schet ste de historiek van 40 jaar KSA- beweging in Vlaanderen en hij dankte en feliciteerde diegenen die het moge lijk hebben gemaakt dat dergelijke jeugdbewegingen ook in kleinere ge meenten kunnen bloeien. Hij bedacht vooral de vroegere en huidige leiders en vooral de proost, E H Temmerman, met een bloempje. Hij stond niet alleen toen hij het een verlies voor de jeugd beweging en voor heel Lede noemde dat E.H. Temmerman binnenkort de gemeente zal verlaten. De Rouck Sylvain, Gouden Palmen in de Kroonorde, Moens Paul, Gouden Medaille in de Kroonorde, De Moor Ger main, Zilveren Medaille in de Kroon orde, De Rouck Jéróme (idem), Brac- quené Jozef, Zilveren Palmen in de Kroonorde, Steenhaut Edgard en Gus- taaf van Wesemael: Zilveren Medaille in de Orde van Leopold II. Ook hun voor zitter werd in de eer betrokken. Voor de hele Organisatie kreeg hij een diploma en een herinneringsplaket van de ge meente aangeboden. Hierop bedankte de H. Sekretaris in naam van de Konin klijke Harmonie en Majorettenkorps de heer Burgemeester, het Schepenkol lege en de gemeenteraad voor de ont vangst. Hij drukte uiteraard de hoop uit dat die Muziekvereniging waarvan hij nu de spreekbuis was. nog vele jaren omwille van haar verdiensten hier op het Leedse gemeentehuis ont vangen zou mogen worden. Ook de Heer de Winne sloot zich aan bij deze bedanking Hierop werd het feestglas geheven en werd, zoals gepland op het Dorpsplein een demonstratie gegeven door de Ko ninklijke Fanfare en de Majorettes Een voorstelling om de vingers af te lik ken... Die demonstratie betekende dan me teen het einde van een druk weekende Dat betekent niet dat "t volgende end er rustiger uit zal zien. De Leedse St.-Cecilia-Harmon alleszins op maandagkermis v aantrekkelijk programma. I wordt verwacht op het gratis koi de kiosk aan het Kultureel Op het programma staan o.a. Ten Basses (mars) (Huffin); (Malando), Fusiemars (Paul Mexican Trompet (R Beck): I (R Cardon): Jesus Christ S (popopera); The Chairman (Beck)Kunst en Vrijheid en Ita sen) Ghislain He

De Voorpost | 1977 | | pagina 10