B H K GEKNIPT J ABC DRIE JAAR WINKEL VOOR DERDE WERELD Tussen haakjes ferav LETTERKUNDIGE PRIJS te AFFLIGEM De Voorpost - 23-9-1977 - 25 HEB STEEDS BIJ DE HAND VAN TELEFOONNUMMERS EN ADRESSEN iRCA tel. 052-21.22.72 Kunstgalerij Tentoonstellingen - retrospectieven - openbare ver kopingen - Antikwiteiten - Dorpstraat 46, Grembergen. EECKMAN 053-70.02.93 De specialist in maatwerk De laagste prijzen der matrassen. Schuimrubber, Latex. Staalveren, Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18, Aalst 'OMAR 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs. scholen en hande laars. Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in België). School straat 54, Aalst. 'HONDT SIMON 053-21.15.64 Wijngaardveld, Aalst Specialist in schuifdaken. voortenten, autogarnieringen en zonne- ESMEED 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitingen, poorten, enz M De Backer, Kon. Albertstraat 75, Dendermonde ERMAN 052-21.38.16 Michem Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem. Potiaulaan 16. St.-Gillis- Dendermonde Vraag vrijblijvend inlichtingen I NTERiEURVERZORGING 053-21.58.61 VAMOFLEX, Kasteeldreef 45 en Nieuwstraat 28, 9310 Lede- Centrum Vakkundige plaatsing van vasttapijt. vensterdekoratie. ploegstoffen. behangwerken O-SPORT 052-'21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sportkledij en camping. Statiestraat 21. Lebbeke Kroostrijke Gezinszegels OM, LEEN GERUST 053-21.60.16 op handtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhouding Inlich tingen bij Van den Berghe, Droeskouterstraat 12. Haaltert. ■UNCH 053-70.13.39 Stationsplein 6, Aalst. Specialist: koude schotels, bereide vlees waren, belegde broodjes IEUBELEN DE WOLF De grootste meubelzaak der streek Molendries 3. AALST 053-21.63.91 "VERGORDIJNEN 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v gordijnen, gardi- sette, tergal enz. Zonneblinden. Luxatlex. Louverdrape, vouw deuren. modern fold, meten, afwerken en plaatsen Guido Mi chem, Potiaulaan 11, Dendermonde UBLICITEIT 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een eenvoudig begrip wordt omgezet. Raadpleeg haar specialisten. [UANDO 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis. quid, quo, quando. quomodo enz: wie, wat, waar. wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuuper 053-21.76.08 Molenstraat 70, Aaist SERVAV heeft jaar in jaar uit. en voor om het even welke gelegen heid, het gedroomde geschenk' Van huwelijkslijsten tot prachtig-moderne zitmeubelen; van typische kleinere design geschenken tot en met klasrijke tapijten. COUPONNENHUIS 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken. Zelfbediening van alle stoffen (zelfs per Moorselbaan 556, Aalst. i RMAR 053-21.68.98 Moorselbaan 73, Aalst Het huis waar u alles vindt Voedingswaren aan discountprijzen Kom eens langs Dank U ERZEKERINGEN Van Den Hauwe Gaston en Zoon Financieringen Gentsestraat nr. 97, 9300 Aalst 053-21.71.45 ooninrichting P. Coecke 053-70.09.12 Hedendaagse woonkultuur Internationale vormgeving. Inrichten yan winkel - bureel - café - restaurant - keuken - living enz. Volledig werkteam - Binnenhuisarchitekt ter beschikking Molenstraat 42-44 - Aalst Vn 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking. Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw reklameproblemen. Bel even naar Groep De Cuyper. VONNE EN JOZEF 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Schoolstraat 48, Aalst Alle herstellingen i jaar waarborg. Gratis onderhoud. Prijzen vanaf 4.900 F tot 150.000 F Alle modellen uit voorraad leverbaar. Drie jaar bestaat de Aalsterse Wereldwinkel! In jeugdklub Terlinden stond de wieg een paar maand, de zuigeling groeide op in de Wellekensstraat en nu staat de kleine te trappe len van ongeduld in de Burchtstraat. Drie moielijke jaren eigenlijk. Hoevelen zijn er hier im mers echt geïnteresseerd in ontwikkelingshulp? Niet alleen zit de «twintig-frank-geven»- mentaliteit er nog sterk in, daar zijn ook nog al diegenen die zich overdonderd voelen en «die miserie van op teve» maar zo vlug mogelijk wegdrinken. Toch wil Wereldwinkel wat doen. Niet zonder moeite, niet zonder sukses. Door verkoop van produkten (wie kent de WW-koffie bv. nog niet?) in WW en op verkoopsstand elders, door het aanbieden van infor matie, brochures, boeken, door akties...duidelijk maken hoe er wat kan veranderen. En dat het nodig is dat er wat gebeurt. Drie jaar derde-wereldwinkelEr werd niet gefuifd, wel werd op vrijdag 9 september een in- fohearing ingericht, met dia's en kans tot diskussie omtrent doelstellingen en strategie. Er was een tentoonstelling, ook in het weekend daarop, met info van diverse aktiegroepen in het Aalsterse aktief voor derde-wereldhulp (ruim gezien dan). Het mocht wel 's. WERELDWINKEL? De zaal van het Fabrieksken was echt niet te klein, hoe wel een dertighoofdige be langstelling (op de spits uren nog verruimd) uit alle ideologische hoeken en leeftijdskanten toch bevre digend mag genoemd wor den. We praten over de vrij dag, toch wel de belang rijkste dag. Langs woord en dia's werd een stukje informatie gege ven omtrent Wereldwinkel. Dat hun winkelaktie één is: en hun projektiesteun (langs OXFAM) twee. Dat ze proberen langs de verkoop van hun koffie, tee, wijn, fruitsap en siervoorwerpen zoveel mogelijk de winst naar de mensen ginder te doen komen. Dat de infor matie daarbij belangrijk is. Ook de projekten die ge steund worden zijn belang rijk. Dia's werden getoond van het «Tin Talloest»-pro- jekt een drietal jaren terug. Een streek aan de sahara die dagelijks met een tempo van meer dan twee vierkante kilometer woestijn werd. Door een samenwerking van de inlandse toearegs en technisch onderlegde Bel gen konden dammen ge bouwd worden en de woestijn beetje bij beetje teruggedreven worden. Nu ziet men al weer maïsvelden met konstante irrigatie. Een ander projekt, en hier wordt momenteel aan gewerkt, is de steun aan het Polisario, een strijd van plaatselijke bevolking in ex-Spaanse sahara om in hun eigen land onafhankelijk te kunnen le ven. Misschien horen we hier in Aalst ook nog wel 's meer over. Eerst werden echter nog dia's vertoond over de strijd in de Derde Wereld en die 'hier (bv. van arbeiders, mensen die zich niet langer willen laten vervreem den...). Soms kartoonesk uitgebeeld, toch wel bij de zaak. Wereldwinkel wil im mers meer dan wat geld ge ven, men wil (hoe moeilijk ook) eveneens strukturen blootleggen die vrijheid en welzijn afremmen. WW AALST Deze informatie met ook wel debat ertussenin werd gegeven respektievelijk ge leid door iemand van WW Gent (Geldmunt 18). Een kern die met haar drie vrij gestelden, haar voortdu- end grote kern medewer kers, haar ruime belangstel ling, duidelijk meer kan dan het Aalsterse broertje. Een broeYtje dat al ergens ge komen is, naar de woorden van Luc Van Lierde, maar zich toch echt «nog» niet zoveel kan veroorloven. In Aalst gebeurt niet zoveel op gebied van echte ontwikke lingshulp (waar men wat dieper gaat dan het centjes geven, hoe lovenswaardig ook als eerste hulp) maar Wereldwinkel kan en wil het ook niet alleen aan. Daarom wordt dit jaar meer dan ooit samengewerkt met andere organisaties. Over aktivitei- ten verder meer. Ook op an dere gebieden echter laat deze samenwerking zich merken. Om de neutraliteit te bewaren en bevorderen ligt nu bij het informateriaal een groot pak K.A.J.-mate riaal. Met hen en ook met sommige K.A.V.-groepen is er trouwens een goeie sa menwerking. Ook tracht men permanente WW stands in te richten buiten de Wereldwinkel. Zo mo menteel bv. in Kreja, Mikis- klub (bij aktiviteiten) in Di do. Anderen (zoals Tanu) weigeren lettend op de ad ministratie die er bij komt. Wie heeft belangstelling? Het naar buiten treden houdt hier verband mee. Een stand stond op de week van de vrijetijdsbesteding JEBRON, BEGIJNHOF 1, AALST Zat 24: 19u30: Stedeling (kritische stadstocht) voor jon geren vanaf 15 jaar. (boterhammekens meebrengen). Zat. 24:18u30: Eucharistieviering in de Begijnhofkerk. Ver trokken wordt vanuit de stedelingervaringen). Woe 28: 19u30: gebedsuur in de stille ruimte. Zat.15:ELLYENRIKKERT (inSint-Annakerk) Kaarten 100 fr. (voorverkoop voor groepen: 10 kaarten voor 800 fr.) MARCELLINOKLUB, CAPUCIJNENLAAN 95, AALST Zon. 25: Asterix, de Galiër (naar de bekende tekenstrip) Zon. 2: Fantomas 1 (met Louis De Funès). Telkens om 14u. KSA-St.-Martinus. Erpe, Botermelkstraat, Erpe. Zat. 1groots bal ten voordele van hun nieuw lokaal in een reuzefeesttent. PVV-Jongeren in Klakson, Hammestraat 20, Aaist Vrij. 23: 20u: debat over Abortus. LVSV in Klakson, Hammestraat 20, Aalst Vrij. 30: Pannekoeken- en brochettenavond KLAKSON. Hammestraat 20, Aalst Zat. 24: 14u tot 17u: wandeltocht. KWB, KAV, CSV, KAJ, VKAJ, Jebron en Wereldwinkel: Vrij 23: in zaal 't Kapelleken. Meuleschettestraat 32, Aalst: 19u30: film en gesprek rond «Dorsten naar gerechtigheid» (de bevrijdingsboodschap van het evangelie) TANU, HOUTMARKT 1, AALST Vrij. 23: Filmavond Jerry op de maan» met Jerry Lewis en Conny Stevens te 20u30. Er is ook gezellig samenzijn en instuif van 18u tot 22u. Zat. 24: DJ-kampioenschap om 20u. Instuif van 13u tot 24u. Zon 25: Autotocht en bezoek aan Aalsterse jëugdklubs. Vertrek te 14u, Instuif van 13u tot 24u. Ma 26: Training meisjesbasketbal van 18u30 tot 20u. Re- daktieraad Noetjes van 19u tot 21u Di 27: Bibliotheek van 19u tot 21 u en instuif van 18u tot 22u Woe 28: Pingpongtornooi van 19u tot 21u. Training volley bal en instuif van 18u tot 22u Don 29: Kicker- en vogelpiktornooi en gezelschapsspelen van 18u tot 21u. Instuif van 18u tot 22u. Zat1: Retrospektieve van Will Tura van 14u tot 18u. Instuif van 13u tot 24u. P.D. en ook denkt men aan de markt. Stippen we aan dat Wereld winkel ook jeugdliteratuur aanbiedt die de bestaande maatschappij niet als van zelfsprekend aanvaardt en een heuse uitleenbiblio theek heeft. Eens gaan kij ken misschien? TENTOONSTELLING Naast inrichtend WW ston den daar ook: de 11.11.11.- aktie (dit jaar wordt de band gelegd tussen werkloosheid hier en ginder), Sodigg, Burgerdienst voor de Jeugd en Amnesty International. Met de twee laatste werkt WW trouwens vlot samen sinds geruime tijd. Uit het publiek kwam wel een vraag naar het verband tussen BDJ en ontwikkelingshulp Geantwoord werd dat bij burgerdienst ontwikke lingshulp één van de zinvol le mogelijkheden is en dat legerdienst onrechtstreeks een maatschappij in stand houdt die er beter anders zou uitzien (gelet ook op de ontwikkelingsproblema tiek). Dat er wederzijds moet ontwapend worden werd er nog maar 's aan toe gevoegd voor de duidelijk heid. Geïnteresseerden ne men voor BDJ kontakt op met Johan Van Herzele (in het CSV). Amnesty Internationalpro beren langs petities, infor matie en adoptiegroepen zich in te zetten voor wie - waar ook ter wereld - on rechtvaardig of om politieke redenen vastzit. Vaak met sukses. Over die adoptie- groepen volgende week meer (onze kopij wordt te lang). Een interessant adres nog: A.l.-Aalst, Begijnhof- lan 26, Aalst. (tel. 700.631) Als laatste was er ook Sodi- ga ofte Sociale Dienst voor Gastarbeiders. Een werk groep die zich «hier» inzet en moeilijkheden lenigt voor mensen van ginder, (huisvesting, werkgelegen heid, taal, administratie...). Zeer dringend vraagt Sodiga echter: drie vrijwilligers om een paar uurtjes te hel pen in het meubelmagazijn. Ben je geïnteresseerd bel dan naar dhr. Van Cauter. Slotstraat 37, Aalst. (21.81. 87). Sodiga zelf:Ghee- raerdslaan 6, Aalst. (779. 179) EERSTVOLGENDE WERELDWINKEL- AKTIVITEITEN Op 23 september richt men mee de film- en gespreks- avond in «Dorsten naar Ge rechtigheid» maar dat wist u wellicht al. (Zaal 't Kapel leken). Zaterdag 22 oktober richt men vanaf 9 uur 's morgens een speel goedruilbeurs in (kinderen kunnen hun speelgoed ko men verwisselen), kan men zelf leren speelgoed maken en is er om 19 uur een film over kinderen in deze weg werpmaatschappij met dia's en gesprek. Voor wie het nog niet mocht weten: Wereldwinkel, Jaja, 't begint stilaan koud te worden. Nog een paar weken geduld en de schoolkinderen mogen een opstel maken over «de herfst is weer in 't land» en mogen ze afgevallen blade ren gaan zoeken. Openluchtmanifestaties zoals Erpe- Mere-Mallemunt en Cedo-Nulli-Parkfestival zitten er dus niet meer in de eerste maanden tenzij de ijsberen een jubileum gaan houden. Onwillekeurig denken we aan de zalenarmoede in Aalst. René stipte het aan twee weken geleden en wij willen er nog twee puntjes achter zetten. Aan den lijve ondervond het een jeugdbeweging die haar veer tigjarig bestaan wou vieren en een zaal van een redelijke omvang aan het zoeken was. Keizershallen daargelaten (kostrpijs voor hen niet betaalbaar^was er slechts één zaal (FFR) geschikt en die was dan nog niet vrij. Dan maar verschoven van november naar maart. Als ze nu eens onder alle autostrades zalen zouden bouwen voor in de winter Amnesty International Beloofd is beloofd. Wegens plaatsgebrek kon het vorige week niet. Dus deze keer heel beknopt wat omtrent A.l.De naam is vodoende bekend: die staat voor een onafhanke lijke vereniging die opkomst voor slachtoffers van politieke onverdraagzaamheid, religieus fanatisme, rassendiskrimi- natie, machtsmisbruikwaar ook ter wereld. Sinds 1961 werkt A.l. voornaleving van het recht op vrije meningsuiting. Alleen voor gevangenen die geen geweld hebben gebruikt komt A.l. op. Hierop zijn slechts twee uitzonderingen: in alle gevallen waarin gemarteld wordt en in alle gevallen waarin de doodstraf wordt uitgesproken treedt Amnesty op. nuim 70.000 leden in meer dan 65 landen zijn er. Samen vormen ze een aanhoudende druk op gezagvoerders die bijna overal gevoelig zijn voor de publieke opinie. Wie wil mee werken met A.l. (in Aalst is er een kern, Begijnhof 26, tel. 700.631) kan meedoen met een maandelijkse brievenaktie, met een werkgroep (die akties plant), met een kampagne tegen martelingen, of geldelijk bijdragen in de gelenigde noden. Ook meedoen in een adoptiegroep. Voor Aalst en omstreken (en hier is de aktualiteit) werd zeer onlangs een adoptiegroep (de 47ste in België) opgericht. Dit is een groep die zich heel intens inzet voor het lot van drie gevangenen (voor de onpartijdigheid: één uit een wes ters. één uit een oosters en één uit een ontwikkelingsland). Het werk bestaat uit brieven schrijver naar staatshoofden, ministers en ambassadeurs, de gevangene (indien moge lijk) en zijn familie. Verder ook materiële steun: voedsel, kleren voor hem en zijn familie (indien nodig). Voor de Aalsterse groep zijn er slechts twee: Ahmed Bouras uit Marokko (23 jaar en veroordeeld tot 10 jaar opsluiting wegens lidmaatschap van een verboden studentenvereni ging) en de Argentijnse Mario Amaldo Usobiaga. Deze laatste is prof aan de ekonomische fakulteit te Bahia Blan- ca, waar hij in juli II. werd aangehouden om «subversieve aktie». Binnenkort wordt hij gevonnist. De werkgroep Aalst bestaat nu twee jaar. Aanvankelijk leunde hij aan bij -Buggenhout; nu eerder bij Liedekerke. Belangstellenden kunnen kontakt opnemen met Herman en Nelly Laus (adres zie hoger) of Luc Van Lierde in het CSV. Petitielijsten kunnen ook bij hen verkregen worden. Schooljeugd Voor scholieren M.O. zijn er niet zoveel ontmoetingsplaat sen buiten de kommerciële instellingen. En toch is daar een nood toe. Bv. na vier uur. Ook al om eens een klasvergade ring te beleggen. Enz, enz. Twee instellingen middenin de stadskern willen daar wat aan doen. Vooreerst is er Jebron. Daar is een ontmoetingsruimte die echt ook wel voor 15-18 jarigen bestemd is. Net zoals hun inforuimte elke schooldag (behalve vrijdag) open van 16 tot 18u. Daar is ook het CSV in de Burchtstraat waar men een oplossing aan het zoeken is om scholieren 's middags er hun boterhammekens te laten veroberen. Buiten de schoolmuren én in 'n «niet- kommerciële ruimte», zullen de scholieren deze mogelijk heden grijpen Danskursus Kwiek in de Maat Deze in onze kontreiën zeer goed bekende danskursus met Trees en Roel als kwiek-kwiek-snel-aanleerpaar is net weer begonnen. Op twee plaatsen dan nog wel omdat er. net als voorgaande jaren, weer zoveel belangstelling voor is. In het leugdcentrum (Zonnestraat 20) is men zaterdag 17-9 gestart om 18u voor beginners en om 20u voor gevor derden. Telkens een duur van twee uur. In zaal Bistro (grote markt) doet men met 's zondags. Gestart werd op 18-9 en dezelfde uren zijn voorzien Wie zich haast kan misschien nog invallen. Het lesgeld is 400 fr. maar daar krijg je dan informatie, tijdschriften, verze kering voor naast een permanente toegang tot het nieuwe jeugdcentrum in de Zonnestraat (ook voor Bistrokursisten uiteraard). Er zijn negen lessen. Informatie en inschrijvingen: Sint-Jorisklub, Keizerlijk Plein 2, Aalst. Tel. 21.96.11.) Varietee-avond Chirojongens H. Hart 't Is de tijd van 't jaar dat jeugdbewegingen ook een krante- kop waard zijn en dat ze de deuren wagenwijd openstellen. Wat de Chirojongens van 't Heilig Hart betreft, die geven dit weekend een varieteeavond in de zaal Kring. Dr de Moor straat 104, Aalst. Vanavond beginnen ze om 2Öu met een belotting Twintig frank inleg wordt gevraagd, maar je kunt daarvoor prijzen behalen als kippen, konijnen, flessen wijn, e.d. Morgen zaterdag 24-9 is er om 17u een groepsmis met optocht door de parochie. Om 20u begint een reuze panne- koekenslag waarna een kwis (met waardevolle prijzen zegt en schrijft men), sketchen en dans. Toegang gratis. Een bezoekje waard voor ouders, sympathisanten, vrienden, geburen,... P.D. Burchtstraat 20, Aalst. Open op vrijdagavond en zaterdagavond en op aan- Ter gelegenheid van het Jaarlijks Allerheiligenfestival schrijft de afdeling Hekelgem-Essene-Meldert-Teralfene van de Vlaamse Toeristen- en Automobilistenbond een letterkun dige prijskamp uit waaraan iedereen kan deelnemen. In het vooruitzicht van 1978, het «Jaar van het Dorp», werd «HET DORP» als thema weer houden. Bedoeld wordt hier mede dat in het letterkundig werk het «Dorp» zo niet cen traal staat, dan toch onder èen of ander aspekt aan bod komt. bvb door beschrijving van het landschap, de karakteristieke gebouwen, de landelijke sfeer, de dorpsgebruiken en beroepen. Er zijn twee reeksen. Reeks A met poëzie waar alle vormen zijn toegelaten en reeks B met proza waar zowel beschrijving, verhandeling, portret van een dorspfiguur legenden of sa gen welkom zijn. ledereen kan deelnemen zowel aan alleibei de reeksen als aan een van beideEen extra-prijs wordt voorzien voor het werk dat het best één van de dorpen Hekelgem, Meldert. Essene of Teralfene ofwel de abdij Af- fligem als onderwerp heeft, hetzij in ruime zin of onder één of ander aspekt. De werken dienen genaamte- kend te zijn met een schuil naam met, onder afzonderlijke omslag, de werkelijke naam en adres bij de passende schuil naam. Vóór 15 oktober e.k. dient alles verpakt onder een gemeenschappelijke omslag te worden bezorgd op volgend a- dres: «Letterkundige Prijskamp, Het Dorp», p.a. de heer A. Van Nieuwenhove. Pastorijweg 42, 1790 Hekelgem.

De Voorpost | 1977 | | pagina 25