MET TELETIJDMACHINE OP K VISITE BIJ RUBENS IN 1622 JESUS PEOPLE: ZINGEND EN BIDDEND HEM VERKONDIGEN POLITIE KON ONDER ZON KORPSDAG FLIKKEN IN MEMORIAM LOUIS DELSEMME «Het is het Rubensjaar of het is het niet» dachten de leiders van KS A Sint-Maarten Aalst waarschijnlijk want de openings ronde van het nieuwe kampjaar stond helemaal in het teken van de man die 400 jaar geleden geboren werd. Het werd een kleurrijk en plezant vertoon op de speelplaatsen van het Sint-Maarteninstituut en ook daarbuiten. In de voormiddag van die zondag 18 september ging een eucharistieviering door en een receptie waarbij getoost werd op het nieuwe, het veertigste kampjaar. Een ondertussen flink aangegroeide groep KSA'ers popelt van ongeduld om weer een gans jaar te knutselen, op tocht te gaan, aan sport te doen en vooral te spelen. Want het nieuwe jaartema luidt «spelen... meer dan een spelletje!» KSA Sint-Maarten: wasdad- de? Veertig jaar bestaat die bond (wellicht wordt dat in maart duchtig gevierd met gedienden en oudgedienden) die gehuis vest is in het Sint- Maarteninstituut (hoofdge bouwen). Iedere zaterdag van 14u tot 17u gaan de aktiviteiten door voor alle leeftijdstakken behalve twee. Tiptoppers hou den hun «rondes» op zondag namiddag (dat zijn kinderen van het vijfde en het zesde leer jaar) en Hernieuwers (pluszes- tiengroep) om de veertien da gen op zaterdagavond. Kinde ren of jongeren die wat voelen voor het jeugdbewegingsleven kunnen op die uren best eens een kijkje nemen. Nu we toch de identiteitskaart aan het invul len zijn kunnen we maar me teen vermelden dat er een le denaantal is van zo'n ruwe 250 stuks en dat wil toch wat zeq- gen. Barstend van levensvreugde Onder dit ietwat Rubensiaanse tema werd er in de voormiddag eucharistie gevierd samen met de KSA-jongens, hun ouders en familieleden. Steeds weer kwam terug hoe belangrijk en- thoesiasme in een jaarwerking is, hoe je blij kunt zijn met een voudige dingen, hoe je met Toon Hermans kunt dankuwel zeggen als je op een morgen merkt dat je leeft, je handen en doen. De oudsten tekeni* hoekjes van de Grote Markt!"" een zelfgesjorde schilderse# mochten over een apenbf over de Molenbeek, en i veel meer leuke opdrachtenl ze met zoveel ijver volbrachT dat ze een klein half uurtje! laat hun glorieuze intrede in| kollege konden doen. Een «levensvreul barstende» tijaja-dans besï Hel zou Aalst niet zijn of men verkleed t Rubenstentoonstelling (RDW-SJ) zich. Zo ook tijdeni 4 - 23-9-1977 - De Voorpost Een week lang stond tot gisteren nog een tent achter de Keizershallen. Een gewone tent van buitenaf, alleen een evangelietekst aan de ingang maakte voorbijgangers duide lijk waarom er binnen gezongen en gebeden werd, de bijbel in stukjes voor de poppenkast kwam, bijbelteksten bestudeerd werden. Meteen is het duidelijk dat Jesus People (een o, zo bekende naam) hier hun tentkampagne houdt. Slechts wei nigen steken echter hun hoofd binnen. Uit nieuwsgierigheid. Om te zien hoe hartelijk en spoptaan geloven hier kan. Om wat te babbelen met die jonge- en ook oudere lui. Om van gedacht te wisselen. Over Jezus dan want Hij staat hier centraal. Hij is de weg, de waarheid en het leven Naief of echt Met in je achterhoofd de Jesus Revolution in Amerika, naar de Krantekoppen te oordelen ook al in de nabloei terecht geko men, en een Aalsters meisje dat ongelovig was tot ze Jesus People leerde kennen stap je de tent binnen. Er wordt nog wat gewerkt aan verlichting en verwarming want het is de eer ste dag. Een geluidsinstallatie ziet er degelijk maar sober uit; toch valt ze op tegen het primi tief tentzeil. Er staan rozen en zonnebloe men en mensen komen bin nengewaaid. Opmerkelijk veel oudere mensen ook. Iemand van Jesus People komt naast jou zitten. Je knoopt een ge sprek aan. Intussen worden Jesus-liederenteksten rond gedeeld. Achter jou zit een Ne derlander. Geloofde voorheen niet, maar reist al drie maanden mee met de tentkampagne. Hij vertelt hoe ze uit Zuid- Vlaanderen komen en nog maar pas klaar zijn met het rechtzetten van de tent. Zowat overal zijn ze geweest. Oos tende noemt hij op en Gent, Geraardsbergen, Telkens van donderdag tot donderdag. «Om Jezus te verkondigen, hij is de redding van deze wereld», hoor je. Een hoop vragen heb je, maar je wacht ermee. Want vooraan hebben twee gitaris ten postgevat en een meisje de luidspreker in de hand. «Wel kom allemaal, we gaan begin- klinken de teksten me onbe kend in de oren op de cariot- melodieën. Is dit een kinderlijk-naief geloof of is het echt in zijn spontane overgave Ons hoofd stelt zich die vraag. Wie gelooft... Na een half uur deugdzaam zingend bidden verschijnt 'n baard die aan een rabbi zou van de Aalsterse kern) me na afloop. En hij dacht aan de Itali aanse tent waar ze tijdens hun huwelijksreis zo goed ontvan gen werden. Het meisje naast me schuift haar bijbel wat op in mijn rich ting. Ron zal een Johannes- tekst gebruiken bij zijn predi- kfng. 't Is stil geworden, merk waardig stil in deze tent. De passus handelt over een Ro meins officier wiens dochtertje ernstig ziek is. Omdat hij heel sterk gelooft, werd ze weer ge zond. Elk zinnetje krijgt een be- Jesus People verblijft veertien dagen achter de Keizershallen en houdt in een grote tent zangstonden. (JM) nen met nummer...» Was het zeven Je laat je hoofd wachten. «Voe len», «je hart» daar komt het op aan hier. Luid wordt er gezon gen en diep. Oprecht. Handen rijzen de hemel in als God ge prezen en geloofd wordt. Een hartelijke reaktie tegen de kille atmosfeer in onze kerken stel je vast. In het Engels en het Ne derlands wordt Jezus geloofd, bedankt, geprezen. Er zitten traditionals tussen als «we shall overcome» maar meestal kunnen toebehoren. Ron Mun- stra is het, stichter van de Nederiands-Vlaamse groep. Vóór drie jaar was hij lid van een Evangelisch Kerkgenoot schap. Hij kreeg evenwel lak aan de kerkse strukturen die zoveel geloof echt afremmen. Hij trok naar het Vondelpark. Veranderde geloofsuiting en leven. Met mensen rondom hem werd de eerste kern ge vormd. Naar het Amerikaanse voorbeeld. Overal zijn zo'n groepen, vertelde Koen Vervolg van blz. 1 Bovendien hoopte spreker de politie te kun nen motorizeren, tevens over vol doende manschappen te kunnen laten beschikken om «zonodig grootscheepse akties en razia's te ondernemen-. De burgemeester drukte ook zijn bezorgdheid uit i.v.m dejeugdkriminaliteitenzei tot slot veel te verwachten van de verkeerskommissie om samen het knellende verkeersprobleem trachten op te lossen. Volgde toen het banket en tussen door de vereremerking van enkele verdienstelijke personeelsleden. later een konsert van de harmonie en nog later op avond een taptoe. Een laatste optocht dus. Of de dienstdoende Rijkswacht brigades nog later hun kollega's hebben doen blazen? Moet u dat echt weten? (RDW) Open-deurdagen bij de politie en jongeren die graag veel weten. (JM) tekenis,wordt geïnterpreteerd. Weer staat centraal: Jezus, God, is de enige weg naar ge luk. Daar wordt letterlijk aan vastgehouden want dat is de grote boodschap. Er volgt nog een gebed en een gezang. Dan kan er wat koffie geschonken worden. De rest volgt vanzelf Bij zo'n kopje geurend koffiea- rom- ^-ricWTit'iwe onze inge slikte vragen krae raken. Hoe ze staan tegerveroekumene, maatschappel® problemen, ..Vooral dit laste bleef opval lend achterweg. Steeds lag de klemtoon op jjjijl en geluk, letterlijk overgenomen. Koen vertelde, en een paar familiele den kwamen er bijzitten, dat wie zich volledig aan Jezus overgeeft zich die vragen niet stelt. Wie zich laat leiden door hem zal zien dat de rest van zelf volgt. Hij was vroeger erg aktief in sociale aktiegroepen (in Sint-Niklaas) maar daar ontbrak een «hart» Jezus- People wil gewoon de weg naar Jezus tonen, vertelt hij, dus ge loofsverkondiging, en de daden zullen wel volgen. Naar maat schappijanalyses hoefde ik dus niet te vragen. Wel is er wat doorgaans «buurtwerk» ge noemd wordt: kinderoppas, ziekenverzorging en zo wan neer die nood er is. Maar de verkondiging staat centraal. Tegenover oecumene (dus de beweging naar eenheid onder de kerken) staan ze min of meer afkerig. Niet alleen zijn ze tegen alle «gepraat», ze vinden ook hun weg de enige juiste. Wel komen ze soms op ver zoek van godsdienstleraars, jeugdgroepen, parochies wat informatie geven, of een Je- suszangstonde inrichten. Zich opsluiten doen ze dus wel niet. Maar ze hebben hun eigen werking en die primeert wel. Bij elk woord elke daad wordt een bijbeltekst bij te pas ge bracht. Alles gebeurt bewust dat wel, maar niemand schijnt zich af te vragen op welke basis men interpreteert, men uit de kontekst rukt e.d.m. Het hart primeert. In Aalst In de Caudronstraat nummer 28 is er een hoekhuis waar Je sus Peoplemensen wonen en waar ook een soort ontmoe tingsruimte is. ledereen is daar welkom. Ook wie niet kon naar de tentkampagne gaan. Aan te stippen is dat elke zaterdag om 20u er een «dienst» is. dat er elke maandag om 20u een ge bedsuur is en iedere woensdag om 20u bijbelstudie l m hoop gestolen en gevonden voorwerpen op de binnenkoer van het politiekommissariaat. normaal gesloten voijr publiek, tijdens de open-deur-dagen met een blik gediend. (JM) Om even terug te komen Op de tentkampagne, die is nu gedaan Wegens het slechter wordende weer was Aalst de terminus. Naast de avondakti- viteiten waren er 's namiddqgs poppenspelvertoningen van bijbelstukken (bv. Jonas in de walvis) en om 11 u bijbelstudie (waar wel meer gedialogeerd wordt dan geluisterd). Op dit ogenblik weten we niet of er veel belangstelling geweest is In ieder geval voor nieuwsgie rigen en-of belangstellenden staat Caudronstraat 28 altijd open Peter Dauwe Spelen om en rond het tema -Rubens- (SJ) tenen bewegen, enz. Toch was 't ochtenduur minder bars tend van levensvreugde, ze ker na een zaterdagavond, zo dat men meer dan eens met binnenpretjes zat te grinikken (inside-joke). Tijdens deze vie ring werden ook een aantal nieuwe leiders plechtig in hun leiderstaak bevestigd: Jo Haeck, Erwin De Cremer, Filip Luypaerdt, Herwig Schockaert, Johan Van Lierde. Piet Van Schuylenbergh, Albert Schol- laert, Mare Roels, Bart Lievens en Patrick Van Schandevijl. Zij geloofden in goede en kwade dagen hun groep jonge men sen te begeleiden samen met de oudere leiders. Nadien kon men het glaasje heffen, gezellig een babbeltje slaan en uiteraard was er geen voetbalverbod zodat weldra meerdere beentjes achter een bal aanliepen. Met Barabas en Rubens Kunnen we deze voormiddag als een aanloop beschouwen? Het Zwaartepunt van de dag lag duidelijk op de «openings ronde» in de namiddag. Een Rubensschilderij was verdwe nen Gestolen? Wie kon het anders weten dan de geleerde professor Barabas... Alle aan wezigen waren blij de bekende stripheld eens in levende lijve te zien, temeer daar hij zijn tele- tijdsmachine meegebracht had! Hij zou iedereen overflit- sen naar 1622, een jaar waarin Rubens nog leefde. Na door een rokende tijdmachine ge kropen te zijn, ging men met fanfarebegeleiding naar het Rubenshuis waar men de be roemde meester om raad vroeg. Pieter Pauwel vroeg hierop de medewerking aan de KSA-ers zelf. wat ze maar wat graag de den. De oudsten trokken de stad in op zoek naar een gou- denpenseel terwijl de min- twaalfjarigen met opdrachten een puzzelschilderij konden samensteiien. Vast werd het een boeiende namiddag: verf smokkelen naar de Antwerpse stadspoorten, Rubens'naam schilderen met penselen van vier meter lang, leiders be schilderen zoals een leerling- meester dat zou doen, lange wapper in krijt tekenen, dat konden de kleinsten allemaal deze zonnige dag. Op één van de eerstvolgenl rondes ontvangt iedere ai wezige een foto-aandenkj zodat de pret en de lol, spanning en 't plezier van de; dag in vele Rubenstinten nt lang kan blijven nawerke| Van zeewiergroen tot bof mosgroen om het met Rubei te zeggen. «Bien mop» zou ij man anders opmerken ofte* «final joke». Op dinsdag 13 september II. overleed op 45-jarige leeftijd Loui: Delsemme. bestuurslid van S.K. Erembodegcm. Sinds hij bestuurslid werd. heeft hij steeds aangedrongen op rechtvaardigheid en hoffelijkheid onder de spelers en de bestuurs leden van deze klub. Gedurende zijn te korte leven heeft Louis Delsemme zich steeds ten dienste gesteld van zijn medemensen. Als schietmeester van beroep was hij een van de weinigen in België die in staat was een steenkoolmijn uit te baten. Op zijn kennis en vaardigheid werd meermaals beroep gedaan bij mijnrampen, waar hij de leiding van reddinsoperaties op zich nam. Vervolgens nam hij ook verscheidene jaren de wegenwacht op zich. Dag en nacht paraat om mensen in nood te helpen. Als hartpatiënt was hij de laatste jaren van zijn leven aan een gedwongen rust tqe, niettemin was hi j haast dagelijks op de baan. hetzij voor zijn geliefde klub S.K. Erembodegem, hetzij voor de minderbedeelden. Vooral zi jn echtgenote en kinderen verliezen een gede man en vader, maar daarnaast zijn/ er ook de velen voor wie Louis Delsemme zich dagelijks inzette die met het afsterven van deze dynamische man een goede vriend en gewaardeerde helper heb ben zien weggaan. Langs deze weg bieden wij aan de familie van Louis Delsemme. die ook voor ons geen onbekende was. onze oprechte deelneming aan. S.J

De Voorpost | 1977 | | pagina 4