ZESDE ANTIEKBEURS IN 'T APOSTELKEN WEINIG JONGE PVV MUTUALISTEN KWAMEN GEZELLIG UITFUIVEN RAL DEBATEERDE OVER KERNENERGIE MISLUKTE JUWELIERSKRAAK 6 - 23-9-1977 - De Voorpost sober j, 1 was t kunstscholen;het is dan ook in teressant te weten van welke school een bepaald voorwerp voortkomt om de waarde ervan te kunnen bepalen en in boe ken en musea gelijkaardige stukken op te zoeken. In de verschillende standen van 't Apostel waren nu talrijke voor beelden van alle bovengeci teerde gevallen te bekijken, gaande van klokken, kande laars, schilderijen, beelden al lerhande waaronder Oosterse, vazen van allerhande slag en formaat tot heiligenbeelden onder of zonder stolp, medail lons, kasten, kommodes, kof fers van allerlei grootte, bor den, koperen en andere ketels, enz enz. De verscheidenheid en de kwantiteit, en waarschijnlijk ook de kwaliteit, was zo groot en uiteenlopend dat het nauwe lijks beschreven kan worden. Rendez-vous dan voor wie er nu niet bij was, en ook voor de anderen, op de zevende an tiekbeurs volgend jaar. In afwachting kan U nog nu zondag van 10 tot 20 u de prondelmarkt komen bekij ken. L.H. Tijdens de nacht van maandag op dinsdagrond 4ul5 probeerden onbekenden zich toegang /Jchtic verschaffen tot de juwelierszaak van Mare Fleurinck nabij de kerk van Mere. Vooreerst probeerde#ken zij met een hefboom de deur te forceren, toen dit niet lukte sneden zij een groot gat in het rolluik. D/ifen moet echter zoveel lawaai gemaakt hebben dat een tegenoverwonende aan het venster kwam kijken ei de dieven aan het werk zag. Telefonisch nam zij kontakt op met de juwelier die als reaktie op heil zier telefoontje het licht in de winkel aanstak. De dieven opgeschrikt door het aangaande licht sloegen opL de vlucht, zonder buit. Toen de politie ter plaatse kwam vond zij een vreemde kranten een breekijzerIs Men is de daders op het spoor, vermoedelijk Italianen of Spanjaarden. prij 5.y.?onc Zo zou je 't kunnen stellen want zeg zelf: tweehonderd hele- ganse uitfuivers vanuit gans de provincie dat is toch niet zo bijster veel. We schrijven dit (uiteraard) zonder leedvermaak want aan dit weekend van 17-18 september was hard gewerkt door provinciale en regionale mensen. Hoeveel er ook op het programma stond, alles was tot in de puntjes geregeld... Hoe dan ook, het werd een fijn weekend voor diegenen die geko men zijn. Uitfuif '77 Uitfuif '77 dat zijn de dagen waarop het Provinciaal Ver bond van de Jonge PVV- Mutualislen van Oost- Vlaanderen haar leden en an dere geïnteresseerden uitno digt om eens duchtig te vieren. Uit te fuiven. Afscheid te nemen van een lange hete (sorry, re genachtige) zomer. Het is een enig initiatief want zelfs binnen de eigen beweging (JPWM is een jongerenbeweging met so- ciokulturele doelstellingen) waagt het alleen maar Oost- Vlaanderen met iets dergelijks op de proppen te komen. Van daar dat belangstellenden uit Limburg en West-Vlaanderen een kijkje kwamen nemen. We zegden het reeds en voor de organisatoren was het be paald een teleurstelling;waar ze meer dan duizend bezoe kers verwacht hadden, zagen ze slechts tweehonderd inge schrevenen. Uiteraard kwa men er naar Mi Amigo de za terdagavond wat meer kijklus- tigen hun oortjes spitsen in de Madelonruimte, maar dat is een ander hoofdstuk Wat stond er op het menu kaartje? We tellen vele gangen! Een fotorally als voorgerecht (verliep zonder kleerscheuren vlotjes van het station naar de Hammestraat), waarna een volkse kermis als aperitief. In derdaad. hier merkten we ori ginele dingen. De behendig heidsspelen bv. (naast een sfeervol ballenkraam en rare mannetjes waar je je gezicht kon doorsteken kon je zelfs je behendigheid bewijzen met elektnciteitsspelletjes). Er was ook een smulkraam dat behoor lijk wat te doen had. Zovelen hadden trek in een wafel of een pannekoek. Anderen gingen naar het restaurant een bro chette of wat ook verorberen. gende dag kon men wandelen door 't Herdersems na tuurgebied of deelnemen aan een videokadervorming. Hoe wel men slechts de helft van het ex-gemeentehuis ter beschik king kreeg (er is daar een peu tertuin ingericht) kon die toch raadslid André Doorns, ni nale JPWM-vrijgesteldenpjen trick Lamin en Danny Jamajoe I degenen die we vergeten %f C< De infrastruktuur aan de H^ mestraat is ideaal! Nu hfi Klakson daar een lokaal haar jeugdatelierwerking n r m Ook optreden van popgroepen tijdens de uitfuif. (EL) Er was een swingkot met dis- kobar Atlantis Thunderflash. Men kon volksdansen, aan vol ley doen e.d.m. ledereen kon dus naar keuze zijn lunch samenstellen. Trek pleisters waren overigens ook de popgroep Hatch en de har monie «de oude garde» (trouwe vrijdagavondburen van JPVVMü!) die bijwijlen tot sa menspelen verlokt werden zo dat de popharmonie de nieuwe rage wordt! Muzikaal werd die eerste dag eveneens besloten met een Mi Amigo Drive-ln- Show in de Madelon. Nou ja, besloten... Zowat zestig mensen bleven overnachten in de Hamme straat en nog veertig anderen zochten een zachtere slaap stee in het Hotel des Arcades. Anderen zochten hun malse bedje op in Aalst zelf De vol- nog suksesvol doorgaan. Men leerde hoe je kan opnemen, welke mogelijkheden er zijn, hoe je je gedraagt voor een kamera e.d.m. Nadien was er een plenaire zitting waarbij het woord gevoerd werd o.a. door burgemeester D'Haeseleer en mensen van JPVVM zelf uiter aard Een smakelijk middag maal was tevens een af scheidsmaal Uitfuif '78 zal wel licht ook niet in Aalst, zoals de laatste twee jaar, maar wel in Eeklo plaatsvinden. Nog wat weetjes Onder de bezoekers werd ook de belangstelling in levende lijve vastgesteld van burge meester D'Haeseleer. schepen Gilbert Bourlon, schepen Anny De Maght- Aelbrecht, gemeenteraadslid Richard De Gols, gemeente- ook de JPVVMutualisten f ben een aanvraag ingedien de stad. Het V.N.J. is dit wens ook zinnens of ondertussen reeds Zien wat het wordt, paald denkt JPVVM aan kaal waar ze op de uitstuif tentoonstelling inrichtte trent de werking, een pluim daarvoor toch in - lcci Nog heel wat hebben de PW-Mutualisten in hun Maar omdat teveel ineens een indigeste b houden we die dingen achter. Nog een proficiat't4|jjk| aan al wie zijn beste beentje voorgezet heeft voorbije weekend. ^Nat of Vrijdagavond ji. ging er in de stadsfeestzaal een debatavond door tussen voor- en tegenstanders van kernenergie. 35 geïn teresseerden waren daarvoor komen opdagen terwijl Pol Markey, ambtenaar van het ministerie van Ekonomische Za ken en voorstander en Oscar Steenhout, professor aan de VUB en medewerker van de Rode Mol, hij was tegen kerne nergie aan de tafel plaats namen. Moderator was Michel Mar key. Het begon allemaal met de pro- jektie van een Franse film over het probleem en waarmee een schets werd gemaakt van het gevaarlijke werken in een op- werkingsbedrijf voor radio- aktieve afval. Titel was «Con- dannés réussir». Tijdens de daaropvolgende uiteenzettingen verklaarde Pol Markey zich voorstander van kernenergie. Volgens hem is een keuze in die richting de enige oplossing om tegemoet te komen aan de stiiaende energiebehoeften van ons land. Hij wees op rentabiliteits- verschillen tussen de traditio nele energiebronnen (steen kool, petroleum en aardgas) en de fel omstreden kernenergie. Spreker zei dat deze traditio nele bronnen immers op korte of middellange termijn zullen uitgeput zijn en bovendien ook duurder zijn dan de kernener gie die enkel een zwaardere startkost vraagt- De zonneen- ergie, aldus Markey, zou en- kol hrnikhaar 7iin vnnr ne Vfir- Echt antiek en zo mooi op de antiekbeurs in 't Apostelken. JM warming van zwembaden en dit omdat ons land niet zonnig genoeg is. Hij ontkende de gevaren van de kernenergie niet. doch hij vonc de veiligheidsvoorschriften ir België streng genoeg om ern stige ongevallen te voorkomen. Om het probleem van de afval op te lossen pleitte hij voor kernfuzie (geen afval), die evenwel nog niet kan toege past worden omdat de weten schap het procédé nog niet on der kontrole heeft gekregen. Oscar Steenhout daarentegen ontkende niet dat de kernener gie het best ekonomisch ge schikt is om aan de almaar stij gende energiebehoeften te voldoen in onze kapitalistische maatschappij van overproduk- tjp pn -knncumntip Tnrh ver weet hij hij de voorgaande spreker toch uitsluitend in eko nomische termen te denken, dus in termen van winst («kern-i energie verzekert onze indus trie meer winst dan de traditio nele energiebronnen). Daarom pleitte de heer Steenhout voor een ander maatschappijbeeld met een industrie die beant woordt aan de reële behoeften van de mens i.p.v. «de door de kapitalistische reklame ge schapen valse behoeften», Tot slot wees hij erop dat er een groot gevaar bestaat van de hoogradioaktieve afval voor de mensheid. Men kan, zo vond hij, op dit ogenblik immers niet voorspellen of de containers waarin de afval wordt opgebor gen niets zullen laten ontsnap- npn fRDWl is dat dergelijke beurs door an tiquairsgilden of andere ei genmachtige orden met vaak grote allures wordt ingericht maar dat het ook eenvoudig kan. Initiatief hiertoe namen destijds E.H. De Rouck, mede pastoor, nu pastoor te Baarde- gem en voorzitter van K.O.S.I. de heer inspekteur van be lastingen Van Geert. Antiek is nu echt «in». Velen zijn fier en blij met in hun huis een of ander antiek voorwerp. Misschien komt hierbij het heimwee naar het verleden om de hoek kijken, misschien heeft het aanvoelen van koude arme hedendaagse «kunstgewroch ten» ermee te maken, mis schien omdat een paar antieke voorwerpen rust en warmte in huis brengen, misschien ook omdat antieke voorwerpen een blijvende,, meer nog een groei ende waarde hebben. De vraag «wat is antiek» ware beter aangevuld met «wat is waardevolle antiek?». De waarde van een voorwerp is vaak subjektief;het heeft soms waarde in zoverre men er aan houdt. Zo kan een oude foto van een overgrootvader, zijn wandelstok of zetel, of eenvou dig boerenalaam voor iemand zeer waardevol overkomen. Het wordt dan piëteitsvol opge hangen of bewaard en als an tiek beschouwd. Doch om écht antiek en objektief waardevol te zijn moet het voorwerp niet en kel meer dan honderd jaar oud zijn maar moet het tevens «van zijn tijd» zijn, of. zoals men in antiektaai zegt «d'épo- que». Toch kan het voorwerp wel «van zijn tijd» zijn zonder grote waarde te hebben. Het moet daarbij immers ambach telijk of kunstig goed gemaakt zijn, bvb een prachtig oud meubel of een eeuwenoude dokumentenkoffer met inge wikkelde ijzeren sloten. Verder wordt de waarde van een kunstwerk eveneens bepaald door de wet van «vraag en aanbod», dus door zijn zeld zaamheid. Bepaalde porselein die zeer zeldzaam wordt, ui terst schoon is gemaakt en «van zijn tijd» wordt dan ook een kostbaar stuk antiek. De su perklasse, in de antiek wordt dan bereikt wanneer alle voor gaande kondities zijn vervuld en daaraan het element «kunst» kan worden aan toe gevoegd omdat het inderdaad de ware oude kunstenaar ver raadt. Een dergelijk stuk is dan uiteraard niet voor een appel en een ei te vinden. Kunst werd vroeger vaak voortgebracht in De «K.O.S.I.«Kuituur, Ontspanning, Sporten Inspraak» ven het «Centrum van de O.L.V.-Parochie» te Mijlbeek-Aalst, in de volksmond «'t .Apostelken», weet van aanpakken. De snrekers tiidens het RAI.-debat in de stadsfeestraa! (SI Antiek in het Apostelken, jaarlijks een voltreffer. (JM) bedoening in en uit te lopen zo dat ook de jan met de pet gele genheid wordt geboden kennis te maken met allerlei antiek, liefst dan met échte en daarbij niet al te dure. Drie dagen lang, zaterdag 17, zondag 18 vooral en maandag 19, om niet te spreken over de openingsreceptie op vrijdag 16 september kwamen massa's mensen naar 't Apostelken zich tussen de vele antieke zaken bewegen, sommigen om te trachten zich aan een schappe lijke prijs een degelijk stuk te kopen, anderen alleen maar omdat ze van schone dingen houden en zich reeds gelukkig voelen bij het bekijken, en vaak bewonderen, van het vele mooie dat er prijkte in de niet minder dan 12 verschillende standen. Hiermede is wel be wezen dat het niet noodzakelijk Pas één week was de groep zeker dat, wegens het verdwij nen van jeugdklub Okarina, de kelderruimte vrij kwam zodat menig toeschouwer aange naam verrast was dat ook in de kelders kostbaar materiaal werd tentoongesteld waardoor de totale ruimte met ongeveer 50 is gestegen. Dat daarbij in een week tijd de hele akkomo- datie diende te worden herzien waarbij ook een trap kwam kij ken is een krachttoer die men maar moet aan kunnen. Voorzitter en ziel van het ge heel, de heer Van Geert, stelt als voorname bedoeling van deze antiekbeurs die reeds aan haar zesde editie toe is o.a. het overwinnen van drempelvrees. Elders, in gerenommeerde ga lerijen, durft vaak de gewone man niet binnen doch hier, in 't Apostelken, is het een normale

De Voorpost | 1977 | | pagina 6