Klubfilms l Filmklubs Tussen haakje DE REGENSBURGER DOMSPATZEN te Aalst in de St. -Martinuskerk als eregasten van CANTATE DOMINO OPNIEUW EEN SCHITTERENDE AZYMUTH PRODUKTIE IN HET VOORUITZICHT! T INTERNATIONALE ORGELCYCLUS 10 - 30-9-1977 - De Voorpost Voor de zangers van de Schola Cantorum Cantate Domino die zopas terug zijn van een succesrijke Finlandreis met o.m. twee optredens in het raam van het wereldberoemde Helsinki Festival is 19 oktober e.k. niet de eerste kennismaking met hun Regenburgse collegae. tierijk koor maar ook het werk van Cantate Domino in de kij ker te stellen en aan het grote publiek voor te leggen. Wij doen daarom een oproep tot alle lezers van dit artikel om zich aan te sluiten en mee te werken waar het kan aan de werking van Cantate Domino en Azymuth teneinde in de toe komst een nog ruimere arms lag voor ons eigen koor te be komen. De strikte en doorge dreven opleiding zowel op lou ter studieplan als qua muzikale scholing waarborgt de Re gensburger Domspatz een on vervreemdbaar kultuurbezit, zoals het slechts in weinig plaatsen in Europa nog moge lijk is. Waarbij ons onwillekeu rig het vraagteken voor ogen komt: voor wanneer terug een eigen koorschool in ons bisdom en in onze provincie. Wat zeggen de zo bezige des kundigen van het V.S.O. hier op? Als nu eens Stad en Bis dom, Rijk en Provincie, peda gogische instituten en universi taire centra, belangstellenden en deskundigen, mecenaat en overheid, kortom allen die het voorbeeld van Regensburg zul len kunnen zien, de handen in elkaar wilden slaan. Het kon in Regensburg, Windsbach, in München in Wenen en Lim- bourg. in Haarlem en Montser- rat, in Cambridge, Oxford en Canterbury en London. Zou het dan in Aalst niet opnieuw kun nen? Internationale Faam! De wereldfaam van de Re gensburger Domspatzen legt hun ook de professionele ver plichtingen op der jaarlijkse concertreizen, sinds kort over alle continenten, televisie, ra dio en fonoplaatopnamen, waarvan de reeksen met de motetten van J.S. Bach en de Psalmen David van Schütz en de nog onlangs gerealiseerde sacrale werken van Vivaldi, ongeëvenaarde monumenten van koorzang uitmaken. Onder de eminente leiding van Mgr. Georg Ratzinger, broer van de wereldberoemde thpoloog en huidige Kardinaal Joseph Rat zinger, de waardige opvolger van Mgr. Theobald Schrems, blijven de Regensburger Dom spatzen een duizendjarige tra ditie getrouw. Zij zijn duizend jaar jong gebleven. De besten dige zorg voor de degelijke op voeding in het muziekgymna- sium, behoedt deze meester zangers voor het gevaar van schadende overdaad. Daarom ziet Azymuth en Cantate Do mino het als een voorrecht de Regensburger Domspatzen voor het eerst in een concert in Aalst te laten concerteren. Wij hopen dat U door Uw aan wezigheid op dit schitterende concert de koonwerking van Cantate Domino en van de Re gensburger Domspatzen eer zult aan doen. Op het programma werken van: Anerio, Hassler. da Via- dana. Gabrieli, Baumann, Schütz, Bach, Bruckner en Brahms. Duizend Jaar Koorkuituur: Om het wonder van het onver getelijke klankbeeld van de Regensburger Domspatzen te begrijpen, moet men duizend jaar teruggaan in de geschie denisvan de Donaustad. Nadat Karei de Grote de oude Ro meinse stad Castra Regina nalatenschap van die an dere grote keizer Marcus Aure- lius— tot koningsstad had ge maakt, verbond bisschop Wolfgang reeds in de tiende eeuw een Domschule aan d,e toen nog Romaanse kathe draal, waar later de belangrijkste Gotische kerk van Zuid- Duitsland, de Sankt- Petersdom, zou oprijzen. Met de bloeitijd van Regens burg toen Duitslands meest bevolkte stad groeide de uit straling van de «schola puero- rum episcopalis» zoals later, wanneer Regensburg reeds minder beduidend werd als stad, taande die grootheid en overleefde nauwelijks in traditie van de Karwoche in de negen tiende eeuw, wanneer Domka- pellmeister Joseph Schrems de Regensburger Tradition kon doen herleven. Het was echter eerst in 192S dat men terug ging grijpen naar het roemrijke verleden. Aarts bisschop Michael Buchberger haalde prof. Carl Thiel in als di- rekteur van de Kerkmuziek- school. Deze vond in de sinds 1924 benoemde Domkapell- meister Theobald Schrems de drijvende kracht om hun beider muziekpedagogische theorie tot werkelijkheid te maken. Na lange jaren voorbereiding en pleitbezorgen kon Theobald Schrems een levensopgave in vervulling zien gaan. op de rand van de afgrond bij het einde van de oorlog. Noodgedwongen waren de koorknapen van de Dom uit geweken naar Etterzhausen, even buiten Regensburg, waar zij in een soort barakken- schooltje huisden: de bittere belichaming van de schola puerorum. Maar de erkenning kwam er en in 1948 kon de ei gen school gesticht worden als humanistisch gymnasium, d.i. klassieke humaniora, met mu ziek als hoofd- en kernvak. Er was weer een Domschule, die met de steun van het «Verein des Regensburger Domchors» van mgr. Buchberger en van de stad Regensburg, die de grond schonk, in 1952 de nieuwbouw van het Muzikgymnasium der Regensburger Domspatzen kon aanvatten. De verklaring van het muzikale wonder. «Cantate Domino» ook voor de Domspatzen! Hoofdtaak blijft steeds de ere dienst in de Dom, een voor recht voor wie mogen uitvoe ren... en beluisteren. Want mu ziek schenkt zoals prof. Gerhard-Wilhelm, de dirigent van de Stuttgarter Hymnus Chorknaben, die nog onlangs bij Azymuth en Cantate Do mino te gast waren, niet alleen een grote vreugde voor dezen die het kunnen beluisteren maar ook voor hen die het uit voeren. De Musica Sacra vormt de basis van hun zangkunst en repertoire: de Gregoriaanse koralen, de grote klassieke poli- Tijdens de concertreis van ons eigen koor Cantate Domino in juli 1976 naar Regensburg ont vingen de Domspatzen hun Aalsterse collega's broederlijk in hun muziekgymnasium en maakten onze zangers een in drukwekkende reeks manifes taties mee en wisselden beide koren hun beste muzikale pro gramma's uit. Met de belofte van een hopelijk spoedig weer zien in Aalst werd nu opnieuw dankzij de tussenkomst van het Centrum voor Internationale Kulturele Betrekkingen AZY MUTH werk gemaakt van een nieuwe concertreis. Vier dagen zullen de Regens burger Domspatzen bij de fami lies van Cantate Domino te gast zijn. Vier dagen die voor Cantate Domino niet enkel een eervolle opgave vormen, maar bovenal een oproep tot navol ging- Wanneer de lezer van dit artikel zojuist heeft gelezen dat de Regensburger Domspatzen een duizendjarige traditie bezit ten, welke over de ganse we reld bekend is, hoort daar ook de bedenking bij dat ons eigen koor nu ruim 18 jaar een onver vangbare taak op zich heeft genomen in het Aalsters mu ziekleven. De grote Duitse koorzangtradi tie was er oorzaak van dat de renaissance van de kathed raalkoorscholen aldaar vlugger is doorgebroken en dat Re gensburg in eigen land navol ging heeft gevonden zoals te München (TölzerKnabenchor), te Limbourg aad Lahn (Lim burger Domsingknaben), te Windsbach (Windsbacher Knabenchor) en nog zeer re cent andere muziekgymnasia werden opgericht. Hoe gelukkig en oververdien- stelijk ook de inzet en de kwali teit van Cantate Domino zowel in het verleden als vandaag gebleken is, toch dringt zich reeds sedert enige jaren de wens bij velen in Oost- Vlaanderen op om, naar het voorbeeld van de gekroonde kathedraalkoren die over een eigen koorschool met aange past leerplan kunnen beschik ken, en in het raam van de nu bij de hervorming van zowel la ger als middelbaar onderwijs, geboden kansen ook in Aalst misschien iets te ontketenen dat de toch wel beperkte mid delen van het uiterst verdien stelijke koor Cantate Domino meer armslag kan geven, door o.m. een ruimere subsidiëring. Onder impuls van Michaël Ghijs sinds 1960 dirigent van de Schola Cantorum Cantate Domino werd onafgebroken ge ijverd om het koor in leven te houden. Tot één der hoofdob jectieven van Cantate Domino behoort uiteraard de liturqische opgave te zingen voor de Heer, EDMOND SAVENIERS: UITSTEKEND ORGANIST maar daartoe beperkt de wer- fonisten en de grote Duitse componisten als Bach en Schütz. Deze technische vaar digheid en ongehoorde koor klank dienen ook de heden daagse, zowel als de romanti sche meesters als Mendels sohn, Bruckner, Brahms en Reger en uiteraard het volks lied. Naast het optreden van de Re gensburger Domspatzen met het eerste concert te Aalst in de St. -Martinuskerk te Aalst op woensdag 19 oktober e.k. or ganiseert Azymuth ook een omvangrijke concertreis met het Knabenchor Hannover: Verder inlichtingen kan men bekomen bij het Centrum voor Internationale Kulturele Betrek kingen AZYMUTH, Torenstraat 11 te 9100 Lokeren tel. 091- 48.38.36. 48.43.44, bij de le den van Cantate Domino en in het St. -Maarteninstituut te Aalst 053/70 44 91 Jean-Pierre van Avermaet CONCERTREIS MET DE REGENSBURGER DOMSPATEN (in de periode van 19 tot 21 oktober 1977 19 oktober 1977 Concert in de Sint-Martinuskerk te Aalst (2ou30) 20 oktober 1977 Concert in de O.L.Vrouwkathedraal te Antwerpen (20u30) lokatie: Sint Jan Berchmanscollege, Meir 36 en receptie kathedraal, Groenplaats 21 te Antwerpen. 21 oktober 1977 Concert in de Abdijkerk te Grimbergen (20u30) REISPLAN CONCERTREIS MET HET KNABENCHOR HANNOVER (1 tot 9 oktober 1977) 30 sept 1977Aankomst van het Knabenchor Hannover 1 oktober 1977. Concert in de Hoofdkerk te Eupen (Sankt-Nikolaus 20 u) (Lokatie: Mockel, Klötzerbahn, Eupen/Caidart, Haasstras- se, Eupen telefonisch: 087/55 44 81) 2 oktober 1977: Concert in de Collegekerk te Sint- Niklaas (16u) Lokatie: St.-Jozef-Klein-Seminarie, Collegestraat 31 te St. Niklaas tel. 031/76 07 34 3 oktober 1977: officiële ontvangst door Burgemeester de Vidts van St Niklaas/Bezoek aan Antwerpen (namiddag) 4 okfober 1977: Concert in de Sint-Petrus- en Paulus- kerk te Wommelgem (20u) 5 oktober 1977: Concert in de kerk O.L.Vrouw-Ter- Sneeuw te Destelbergen (20u) 6 oktober 1977: Concert in het Sint-Teresiacollege te Kapelle-op-den-Bos (20u) Lokatie: St. Theresiacollege Veldstraat 11 Kapelle-op- den-Bos tel. 015/71 11 94 - 71 13 80 7 oktober 1977: Concert in de Sint-Andreaskerk te Balen (20u) Lokatie: Jeugdcentrum BIESAKKER BALEN tel. 041/31 18 58 8 oktober 1977Concert in de Sint-Jozefskerk te Roese- lare (20u) Lokatie: A. Van Der Schaege, Rozenstraat26 te Roeselare tel. 031/20 94 05 king van Cantate Domino zich allerminst. Het zijn voorname lijk de rijke waarden die alle zangers, welke deel uitmaken van het koor voor hun ganse leven meekrijgen dankzij de in zet van rondom de figuur van Michaël Ghijs, die telkens op nieuw en toch maar in slaagt het herleven boeiend en verrij kend te maken. De komst van de Regensburger Domspatzen is voor ons een aanleiding een oproep te richten tot al diege nen welke begaan zijn met de opvoeding en de diepere vor ming van onze eigen zangers. De bestaande koorscholen in Duitsland, Oostenrijk, Enge land en Nederland en de on derzoekingen welke momen teel aan gang zijn op de dien sten van het departement van de Minister van Onderwijs en Cultuur hebben alles in zich om in het toekomstige onderwijs bestel, zich spiegelend aan de leerzame buitenlandse voor beelden een grotere armslag te verlenen en 'n betere staats- tussenkomst af te dwingen De komst van de Regensbur ger Domspatzen, de overtui gendste exponent van deze vorm van waardevolle muzisch-pedagogische kui tuurvorming, biedt ons de gele genheid om het bijzonder waardevolle werk van dit tradi- Zondag laatstleden gaf de uit Wijnegem afkomstige organist Ed- mond Saveniers het derde en laatste konsert in het kader van de 7' Internationale Orgelcyclus in de Sint-Maartenskerk te Aalst. Met dit koncert werd op waardige w ijze een suksesvolle reeks afgesloten. Het programma vermelde werken van Paul Hindemith (Sonate nr. I), Flor Peeters (Toccata, Fuga en Hymne, op - Ave Maris Stella) en Franz Liszt (Phantasie und Fuge iiber den Choral «Ad nos, ad salutarem undam-J. Elk der komposities vond in Edmond Saveniers een bezield en uitstekend vertolker. blad). Als men daartegenover de ont spannen en gemoedelijke stem ming tijdens de orgelkoncerten plaatst, samen met het hoge artis tieke peilkan men niet anders dan deze koncertcn die een privé- initiatief zijn alle lof toe zwaaien. ANDRE DE GROEVE Met het optrefen van Klaas Hoek in ons achterhoofd (hij konser- tcerde in dezelfde cyclus de week voordien) was vanwege Edmond Saveniers veel overtuigingskracht nodig om ons ook in hem te doen geloven. Die overtuigingskracht was er: hoewel het spel van Klaas Hoek en dat van Edmond Save niers fundamenteel verschilt wisten beiden ons zeer te boeien. Klaas Hoek, door. we schreven het reeds, zijn geweldige aanpak. Edmond Saveniers dopr de schit terende registratie en de ernst in uitdrukking. Bijzonder edel bijvoorbeeld klonk Flor Peeters. Terecht werden hier minder spektakulairc registers ge bruik Hindemith klonk zoals het moest: zonder 19" eeuwse overdrijvin gen, duidelijk en geestig geregis-- treerd. Groots van aanpak, om het optre den te besluiten, weerklonk Liszts Fantasia en Fuga over «Ad nos, ad Salutarem undam-. Hoewel deze kompositie ons ietwat langdradig leek te zijn bevatte ze voldoende mooie en indrukwekkende mo menten om de zevende orgelcy clus op waardige wijze af te slui ten. Alles bij elkaar, een zeer ge slaagde en artistiek hoogstaande konccrtenreeks. Wijzen we op de inleidende teksten bij elk gespeeld werk, samengesteld en voorgele zen door de heer Gaston De Cock Telkens kwamen allerlei wetens waardigheden naar voor die voor de luisteraars het betreffende werk bevattelijker maakten. We wezen reeds op de gering pu blieke belangstelling voor deze manifestaties. Ook van het stads bestuur werd niemand opgemerkt. Liever heeft men blijkbaar de op gesmukte en met champagne doordrenkte Festival van Vlaanderen-sfeer, waar men voor middelmatige prestaties staande ovaties geeft (zie elders in dit Nu zondag 2 oktober is Fillemin 't Fabrieksen een eerste voorstelling in een interessante prente) reeks toe. «Dr. Strangelove or how I learned to stj warrying and love the bomb» noemt het ding. De b bijn begint om 8.30 uur te rollen in het gebouw de Burchstraat (naast Okapi). Dr. Strangelove werd in 1963 gemaakt en wordt vaker de beste film van Stanley Kubrick genoemd. Kubrick kent u van 2001, A space Odyssey waarm hij in 1969 naam ging maken, Clockwork Orange ze u ook wel iets en zoniet, dan toch zeker zijn jongs kassukses, Barry Lyndon. Dr. Strangelove is ook het hoogtepunt uit Kubricl tweede filmperiode. Immers, na een Hollywood-c( rière (Spartacus o.m.) kwam hij naar Engeland om vrij typisch Britse prenten te maken. Lolita was zo'n dokument en twee jaar later volgde film die nu zondag in 't Fabriekske wordt gedraa Dr. Strangelove is een vlijmscherpe satire, anarchistische boodschap ook nog een eind verw derd van de vizuele manie die zijn latere films z kenmerken, verscherpt door agressieve humor m; ook bittere ernst. Zoals al zijn getuigenissen op gevoelige plaat is het een pessimistische klank i wanhoop om de menselijke toekomst) die er de o dertoon geeft. Niet alleen vinden vele kritici Dr. Strangelove beste produkt van Kubrick maar beschouwen zij prent tevens als één der beste, zoniet de beste, ari oorlogssatire ooit gefilmd. Het verhaal: een dolg worden generaal geeft een eskader B-52 bommi werpers het bevel atoombommen op Rusland droppen. Zowel Amerikanen als Russen trachten te verhinderen, maar dat lukt niet helemaal Het weze vermeld dat Peter Sellers er naast Sll Pickens een knappe akteursprestatie levert in drievoudige rol. Peter kent u misschien wel ook s de figuur Quilty waarmee hij de show stal in Lolita Zoniet, dan leert u hem zondag wel waarderen. I kom:50fr.) Lc René De Wij sc n voor jeugdklubs i Reinaertdreef 4, Aali ma: «Socialisme en demokratie» te 20 uurT Er is ol m >2 uur. M (Aktiviteitenkalender van groepen. Inzendadressen Gent, Pontstraat 64, Aalst) ijaco, ZONDER LOKAAL IN TERJODEN Zon2Wandeltocht door het Waasland (Sinaai). V trek per trein vanuit Station Haaltert om 9.05 stipt menkomst om 8.45 uur aan het station). Terug ro 19.00 uur. Deelname in de onkosten: 86 fr. Pickni en wandelkleding meebrengen! Inschrijven in kafee's Monsken of Tikki in Terjoden. Zat. 8: Optreden Kampheren Winoda (voorprogra ma) in zaal Rubens, Ninovestraat, Terjoden. Toega 40 fr. Leden en voorkopers: 30 fr. Aanvang: 20uur. TANU, HOUTMARKT 19300 AALST Vrij. 30: 20 uur: voordracht door E. Hooghuys. T: gezellig samenzijn en instuif van 18 uur tot 22 Zat. 1retrospektieve van Will Tura van 14 uur t1 18 uur en instuif van 13 uur tot middernacht. 0/ Zon. 2: wandeltocht naar het Kravaalbos in samej «te werking met de Wielewaal. Verzamelen om 14 U aan de klub. Er is ook instuif van 13 uur tot 24 uur Ma. 3: Training meisjesvoetbal van 18.30 uur tot uur en redaktie Noetjes van 19 uur tot 21 uur. Di 4: Bibliotheek open van 19 uur en instuif van uur tot 22 uur. Woensdag 5: Pingpongtornooi van 19 uur tot training volleybal en instuif van 18 uur tot 22 uur. Don. 6: Kickertornooi van 19 uur tot 21 uur en insti van 18 tot 2 uur. Vrij. 7: voordracht door Blosovertegenwoordig: «sport in het algemeen». Begin te 20 uur. Gezellig samenzijn en instuif van uur tot 22 uur. Zat. 8: M.J.A.-film: «Lemans» te 20 uur en instii*. van 13 uur tot 24 uur. Zon. 9: Autocht en bezoek stad Dendermonde. Ve zamelen om 14 uur aan de klub. Instuif van 13 uur tif 24 uur. LANSELOET-IN 'T KAPELLEKE, MEULESCHETTESTRAAT 32, AALST Jeugdtoneel «De Maanezel» in regie van JP Van Ste tegem op: woe 5: te 14.30 uur Zat. 8: te 14.30 uur Zon. 9te 14.30 uur en 19.30 uur Vrij. 14: te 19.30 uur. Inkom 60 fr. voor volwassenen. Jeugd en 3 pas fr. Kinderen onder 12 jaar 30 fr. LANSELOET IN FEESTZAAL V.T.I. VAKSCHOOLSTRAAT 9300 AALST Toneel «Pastoor Munte» (regie Maurits Balfoort) op Vrij. 30: te 20 uur. Zat. 1te 20 uur Zon. 2: te 14 uur voor jeugdbewegingen en te 20 ui ten voordele van VZW De Weide. Ma. 3: te 20 uur. MARCELLINOKLUB, CAPYCIJNENLAAN 95, AAL: Zon. 2: 14 uur: Fantomas 1 Lachen verzekerd. Zon. 9: hartelijke kussen uit Hong-Kong. (de vil Chariots). Enkel voor min-zestienjarigen. KSA SINT—MARTINUS ERPE IN FEESTTENT BOTERMELKSTRAATTE ERPE Zat. 1ten voordele van de bouw der nieuwe lokale is er een groots bal. C.S.V.-'t FABRIEKSKE, BURCHTSTRAAT 20, AALST Zat. 1 kabaret om 20.30 uur: de Dolle Tantes m «Schoolziek». (met Louis de Funè^| M YPSILON, MEULESCHETTESTRAAT 32, AALST Zat. 1TD van 6LG van het St.-Maarteninstituut. Zon. 2: filmvoorstelling: Raid on Entebbe om 20 uu 45 fr. leden en 50 fr. voor niet-leden. Zate viert Organist Saveniers gaf een hoogstaand recital in de Sint-Martinuskerk Joch Stefi

De Voorpost | 1977 | | pagina 10