HET OPBOUWWERK VAN WILLY DE TURCK EENDRACHT AALST BLIJFT WAAR HET IS INTERNATIONALE MARATONMARS TE LEDE 14 - 30-9-1977 - De Voorpost Willy De Turck werd met één 'klap' in Aalst bekend. Aan hem werd immers verweten het «woord», dat de CVP en BSP elkaar in 1970 hadden gegeven, te hebben verbro ken. Of althans toch de man achter de schermen te zijn geweest. Zes jaar later, tijdens de recente verkiezingen, werd hij toch in de stedelijke raad verkozen. Hij zit nu op de banken van de CVP oppositie. Een toestand welke de lezers wellicht nog vers in het geheugen ligt. Door zijn verkiezing als raadslid en de oppositiekuur van de CVP verloor De Turck ook zijn positie als voorzitter van de stedelijke advieskommissie voor de Akademie voor Schone Kunsten. Een taak die hij van 1971 tot 1977 vervulde. De Turck woont wat op de uitkant van klein Aalst, een beetje afgezonderd van hen die hij wil verdedigen. Een ruime woning met een uitgebreide biblioteek, links en rechts kunstwerkjes aan de muur. Maar thuis is hij toch niet te veel. Als wij een afspraak willen maken is hij meermaals afwe zig, te werk of naar een verga dering. Hij is niet het type van een 'zittend gat' zoals men dat in Aalst al eens zegt. Meer voelt hij zich aangetrokken deel te nemen aan het beleid. Zijn am bities zijn daarop afgestemd. Men kan hem niet het verwijt toesturen in de stedelijke raad verkozen te zijn door de 'gla mour" van de propaganda al leen. Jarenlang is hij de bezie lende uitgever geweest van het 'welzijnsplan voor de Dender streek'. Een soort multiple boek met driemaandelijkse afleve ringen. Alles tesamen 'n eko- nomisch en sociaal vademe cum voor direkt gebruik. Het werd gratis verstuurd aan zo ongeveer 6000 adressen in de streek. Terecht merkt hij op dat het wellicht het meest gelezen boek uit de streek is Zeer recent werd hij nog voor de tijd van zes jaar verkozen als voorzitter van het 'subregionaal Tewerkstellingskomitee Aalst- Oudenaarde'. Om die verga deringen bij te wonen neemt hij onbezoldigd verlof. Zijn taak als voorzitter wordt ook al niet met zitpenningen gesmeerd. Daar gaat hij prat op! Het ganse verloop van het ge sprek dat we met hem hadden drukt hij erop dat hij vooral een gevoelsgeladen man is ten dienste van de sociale sektor Dit aspekt, zo zegt hij, heeft in zijn leven volstrekte voorrang Je hebt een uitgebreid werkterrein: redakties, verga deringen, aktiegroepen en re cepties te verwerken, fs dit een aangeboren behoefte van je of ondersteunt dit op langere ter mijn uw politieke ambities. DT: Eris geen politieke ambitie. Aktie en aktief leven is zeer ge bonden aan een menselijke na tuur. Van huis uit ben ik aktief geweest in jeugdorganisaties. Ik was er steeds een beetje haantje vooraan. Mijn vader was een sociaal ge- angageerde mens. Ik bewoner mensen die wat doen, die als het ware niet stil kunnen zitten. Heel speciaal ontwikkel je een aktiviteit in middens van kunst en kuituur. Bolaska, ad vieskommissie, vrienden mu seum oud-hospitaal, toneel medewerker enz DT: Ik heb 25 j arbeiders beweging achter de rug Ge kend als de man van de Kriste- lijke vakbond. Minder bekend is mijn sociaal kultureel werk. Kui tuur is een beetje mijn hobby. Ik heb geprobeerd kunst en kui tuur binnen de arbeidersbewe ging te brengen. Speciaal heb ik getracht aandacht op te wek ken voor muziek, toneel en kunst. Inspanningen geleverd om de kulturele voorzieningen te verbeteren. Niet steeds zon der moeite. Het glasraam in de nieuwbouw van het ACV aan de Hopmarkt heb ik met veel tegenstand laten plaatsen. Mijn grote aandacht blijft echter gaan naar het sociale leven. Een stuk sociaal engagement. Het neemt een groot gedeelte van mijn vrije tijd in beslag. Anderzijds kom je weinig of niet op de 'vernissages' in gale rijen. DT: Ik blijf op een terrein dat voor ieder toegankelijk is. Ik ben bang dat ik supporter zou worden van een galerij. Soms kom ik er wel eens. Maar in te genstelling hiervan woonde ik zowat alle vernissages bij van kunstenaars uit de akademie aangesloten bij Bolaska. De Turck is ondanks deze vele bezigheden geen revolu tionair, ook niet in de politiek. DT: Wat is een revolutionair fi guur. Mijn ervaring heeft me ge leerd dat ieder een vorm van radikaal revolutionaire begrip pen in zich draagt. Er is een evolutie. Wel wanneer ik dat een beetje zou kunnen versnel len ben ik al tevreden. Ge moet trachten uw jeugdige ideeën zo lang mogelijk trouw te blijven In totale vernieuwing geloof ik niet meer. Terrorisme? DTHet systeem is niet gezond als er zulke uitlopers zijn. De moeilijkste maar beste be stuursvorm blijft demokratie. Maar de mens groeit niet de- mokratisch op. Het ouderlijk gezag bijvoorbeeld. niemand kan dat goedkeuren. Maar ik weet zelf niet of ik het met mijn kinderen goed voor heb. Ben je dan behoudsgezind, afwachtend. DTZeker niet behoudsgezind. Ik sta open voor alle vormen van vernieuwing volgens een regelmatig proces. Wat zijn nog revolutionairen als ze vijftig zijn. Belangrijk is de geestes gesteldheid. Vernieuwing is niet altijd verjonging. Ik stel vast dat er ook wel mensen zijn van zeventig die nieuwere ideeën voorleggen dan jongere. Ri chard De Schepper technisch leraar VTI was zo iemand die op latere leeftijd zich steeds meer revolutionair toonde. Ik moet wel zeggen dat je een temperamentvol debatter bent. DTDat ben ik inderdaad. Daar waar het er om gaat de proble matiek van rechtvaardigheid te laten gelden. Ik heb nooit de onrechtvaardigheid tegnover mensen kunnen aanvaarden Ik ben een gevoelsgeladen ty pe Wanneer ik van iets over tuigd ben verdedig ik het. Ik heb me laten vertellen dat je in de advieskommissie van de akademie zowat het kom man do voerde. DT: Er zijn in de vorige kom missie nooit beslissingen ge nomen die niet unaniem geno men werden. Maar zo een le vensbelangrijke beslissingen zijn daar ook niet te nemen. Tenslotte beslist de gemeente raad of het kollege. Het is niet te ontkennen dat het nut van de kommissie niet door ieder er kend wordt, ook niet door de gemeenteraad In elk geval heb je gepro beerd je stempel op het beleid te drukken. DT Ik heb daar misschien mijn stempel op gedrukt. Als ik er gekomen ben was het een braakliggend terrein dat ik er gevonden heb. Er was in het kunstonderwijs een groot pro bleem met het loon van de lera ren. Door mijn relaties via de vakbond heb ik nationaal een herziening daarvan kunnen af dwingen. Tevens was ik in de kommissie regeringsafgevaardigde. Dat wat niet alleen een teoretische funktie. Zo heb ik in nationaal velen leren kennen die in Aalst hulp geboden hebben. In de kommissie is er belangrijk werk afgelegd in verband met de herstrukturerng van 't kunst onderwijs. Als voorzitter heb ik vooral en ordening van het programma algemene vorming voorgesteld. Dit heeft met zich gebracht het herboren worden var. dS dkaóemie. De eerste wettelijke diplomas werden in 1975 afgeleverd. Ik ben ervan overtuigd dat dit de redding is geweest. U begrijpt dat daar onder de leraren een stuk eer bied voor is geweest. Allen die behoefte hebben om zich in kunst te vervolmaken hebben nu mogelijkhedën, uit wegen. Maar dit heeft niets met de artistieke kwaliteit te maken. DT: Ik heb me inderdaad meer met de struktuur van het on derwerp en minder met de artis tieke kant bezig gehouden. Voormijkande kunstenaar ook in de akademie zijn artiestieke vrijheid behouden, zijn eigen persoonlijke kreativiteit aan wenden. Maar waar heb je dan een maatstaf om aan te tonen dat die kreativiteit er inderdaad is. piDat vernam ik uit de jury die jaarlijks de examens afneemt Vroeger was het zo dat ze een beoordelingsfaktor aanwezen voor elke discipline afzonder lijk. In de struktuur van de aka demie die je als voorzitter hebt verdedigd is weinig plaats voor experimentele begrippen. DT: Het kunstonderwijs ver overde zijn plaats in het alge meen onderwijs. Wat specifiek de dagschool in de akademie betreft moet worden begonnen met het VSO, (vernieuwd se cundair onderwijs). Dat bete kend uitbouw naar onder. Maar we moeten ook uitbouwen naar boven naar het hoger niet uni versitair onderwijs. Iets wat in Aalst aanwezig is voor alle an dere onderwijs inrichtingen Voor wat de avond en week end betreft moet er ook aan dacht gegeven worden aan ik denk kunstgeschiedenis. Dat veronderstelt degelijk ge vormde kunstenaars. Als leraar moet men open staan voor alle vernieuwingen. Een opleiding in de kunstgeschiedenis met bijzondere aandacht voor de hedendaagse strekkingen is noodzakelijk als onderdeel van de vorming. Het experiment? DT: Er is wel plaats voor. Na tuurlijk moet een leraar in de eerste plaats zijn programma afwerken. Ik denk dat hier een taak voor Bolaska is wegge legd zoals oijv. de schetsavon- den die we hebben ingericht, omdat we meenden dat er te weinig aktiviteit in deze richting was. Ik denk aan gastleraren. In elk geval is er een grote taak weggelegd voor het experi ment, meer dan in gelijk welk ander onderwijs. Als het stad-bestuur in 1972-73 is overgegaan tot het aanstellen van twee direkteurs, was dit met je volle goesting. DTNeen. Integendeel. Mijn vi sie was dat er bijv. een peda goog zou komen met zin voor de kunst, ondersteund door hoofdieraren per groep van disciplines. Maar is dat haal baar voor subsidie? Ik ben voor twee direkteurs omdat het een noodzaak is. Maar ik ben niet gelukkig voor een direkteur voor dag- en avond onderwijs afzonderlijk. Ik zei het meer in een splitsing van de vakken zoals archiktektuur, binnenhuis en etalage enerzijds en de kunstrichtingen anderzijds. Het was in elk geval een poli tieke oplossing. DTDe namen zijn politieke op lossingen geworden. Was men daar in de akade mie mede gediend? DTHet valt niet te ontkennen dat er nietemin een kentering is geweest in de goeie zin. De politieke verhoudingen in het bestuur liggen nu anders, wijzigt dit je houding ten op zichte van de adviesraad. DT: Ik denk dat al mijn bijdra gen positief uitvallen. Ik wil me daar ook buiten en boven de politiek stellen. Wat niet uitsluit dat een goed kunstenaar een politiek geangageerd man kan zijn. De CVP heeft in het vorige kollege weinig of niets onder nomen ten voordele van beide akademies, alhoewel ze in een numerieke meerderheid was. DT: Hoe de politieke partijen tegenover het beleid staan is van minder belang. Dit geldt ook voor de CVP. Belangrijk is hoe de vertegenwoordigers van een partij zich gedragen tegenover het kunstonderwijs. Wanneer ik terugblik, dan moet ik zeggen dat die belangstelling van de partijen minimaal is ge weest. Dat merk je aan de in- frastruktuur van onze akade mies. Ze zijn niet uitgerust ge worden met bijv. de noodzake lijke apparatuur. Ter ontlasting van de CVP wil ik zeggen dat het ambt van onderwijs en openbare werken in de handen waren van andere partijen. Het zijn fundamenteel twee pri maire afdelingen die er wat konden aan doen. Je kan de goh'jJd tCCt*. niét enkel op de PVV schepen schuiven. DT: Inderdaad, daarmede pleit ik inderdaad niet helemaal de andere leden van het vroegere schepen-kollege vrij-uit. U bent een verdediger van het stedelijk onderwijs in zijn globaliteit. DTJa, ik voel aan dat het ste delijk onderwijs een roeping en mogelijkheden heeft, naast het Rijks- en Vrij onderwijs. Het sted. zou een ontmoetings plaats moeten worden waarop de gemeenschapsschool is gebouwd. Wij kunnen ons geen luxe blijven permiteren van het onderwijs konkurentieel te blij ven ondergaan. Zowel voor het lager als voor kunst en alle on derwijsinstellingen. Was je voor dat voorzitter schap ook al in de kuituur ak tief. DT: Ik ben al meer dan 12 jaar lid van de adviesraad, waarvan zes jaar als regeringsafge vaardigde. Je bent voorzitter van Bolas ka, maar geen oud leerling van de akademie. Hoe ben je aan dat voorzitterschap gekomen? DTJarenlang ben ik bestuurs lid geweest van Bolaska. Om dat ik in mijn vroegere werk situatie veel mogelijkheden had heb ik hen ook kunnen steunen. Na het overlijden van Fons Singelijn, een groot hu manist, bleek dat men nood had aan een nieuwe voorzitter. En ik ben op de statutaire le denvergadering verkozen tot voorzitter met algemeenheid van stemmen. De achtergrond situeert zich daar dat men mij wellicht het liefst als voorzitter had. Sommigen hebben daar kri tiek op. DT; Dat is mij niet bekend. Er zal wel altijd kritiek zijn. Wij trachten in 't bestuur ons bes te te doen. De tentoonstellin gen van Bergen en Gouda zijn daar voorbeelden van. En nu eerstdaags de tentoonstelling Antoon Blanckaert. Denk je dat men als politieke figuur in de kulturele middens ernstig genomen wordt, op het gevaar af dat men je verwijt en kel politiek nut na te streven. DT: Dat is geschiedenis. Wie geen politieker is en hij doet iets verwijt men dat hij politieker wil worden, als ben «ik» ook maar een kleine, dan veimijt men je dat men politiek nut nastreeft. Waar het in mijn leven, in welke funktie ik ook gestaan heb of op welk domein ik ook gewerkt heb, altijd op aankwam (leefre gel) was, dat ik mij nuttig kon maken, kan ik helpen, kan ik anderen dienen. Men heeft je eens tot 'zon debok' gemaakt na het afsprin gen van de CVP-BSP coalitie in 1971. DT: Dat is een hele lange en droeve geschiedenis. Ik was toenmaig kantonaal voorzitter van de CVP en het is in die hoedanigheid dat ik als voorzit ter, zoals de arrondisimentele en stedelijke voorzitter, mijn verantwoordelijkheid heb moe ten nemen Daar gaan we niet meer op te rugkomen. Hoe heb je dat politiek ver werkt? DT: Wie verantwoordelijkheid draagt moet kunnen beslissin gen nemen ook al zijn ze niet aangenaam. In de vakbond heb ik stakingen helpen beslis sen in ondernemingen waar ik bevriend mee was. Ik heb mij steeds in die beslissingen laten leiden door een rechtvaardig heidsgevoel, al komt dit nu ook altijd niet zo bij de publieke opi nie over. Maar dat moet je erbij nemen. Na het einde van de Gazet Van Aalst heb je het initiatief genomen om 'n Aalsters Ma gazine uit te geven. R. Bogaert van de G.V.A. zit daar nu ook bij. Wordt daarmede de geest van vroeger, een kristelijk mo ralistische visie, verder gezet. DTDit is niet mijn eerste publi- katie Mijn 'welzijnsplan' met een groep van jonge intelektue- len is zeker voldoende bekend. Vrienden dachten dat het weg vallen van de G.V.A, een leemte naliet, en ik ben daar van ook persoonlijk overtuigd. Het is spijtig dat een stad als Aalst nog als enige weekbla den ofwel politieke gerichte bladen heeft als «Voor Allen» of bondsbladen als «Volks macht». De Voorpost, die ondertussen vanuit Dendermonde in Aalst verschijnt doet lofwaardige po gingen, maar kan desondanks nog niet als een Aalsters blad bekeken worden zodat hier in derdaad een leemte is. Nieuw Aalsters Magazine, dat met een blijvende waarde op de markt is, in funktie van het 'opbouwwerk', brengt zowel sociale als kulturele informatie. Het volgende nummer komt straks uit. Hiermede beantwoord je nog niet de visie over de kriste lijk moralistische visie. DTN.A.M. wil een onafhanke lijk blad zijn, dus los van poli tieke partijen of richtingen en van socio ekonomische strek kingen. Er zijn natuurlij aantal waarden in onz« tuurgemeenschap waar ge| Vlaming trouw aan blijft, m dan met een grote openheio met telkens opnieuw hey vraag stellen van deze zog» ten waarden. Voelt U zich niet te zeer perkt in de oppositie. U I meer het type van een leidsman. DT: Oppositie voeren is iedereen beperkt. En dit i: reden waarom ik van uit d positie tracht van positieve! dragen te leveren. In het lej, F komt het er trouwens op i- welke politieke partij iets seert, maar wat telt is dat eri gebeurt ten goede van de nr sen. it Lyi (kon laat* Vanuit die gedachtengang ik ook vrienden, zelfs g< vrienden, in alle ideologie ze st; arti: lijf h denkrichtingen en politieke tijen. ROGER D'HOÜa'dei zeur ins in lis ho igest iw v ichte i sts appe jfqnie Er wordt gezegd dat Eendracht Aalst binnen een tijdslimiet van hooguit tien jaar, op een ander plein de netten zou opspannen. Er zou een nieuw stadion worden opgericht tussen de Popperodendries en de Oude Dendermondsesteenweg. Uit kontakten die we hadden met verschillende bevoegde instanties, blijkt dat deze geruchten vooralsnog niet meer dan geruchten zijn. De aftrap wordt dus voorlopig nog altijd gegeven aan de Bredestraat. En dat zal nog wel plein nog ruimschoots voldoet aan de eisen, mits enige wijzigingen. een poosje zo blijven. NIEUWE KANTINE Er zijn echter wel plannen klaar om op de parkeerplaats vóór het huidige voetbalplein een kantine te bouwen. De eerste steen hier voor kan binnen afzienbare tijd ge legd worden, zo zei men ons. De plannen zijn klaar. De kantine zal door de «Herscholing» worden opgericht, waardoor dus alleen het materiaal moet worden betaald. HERSTELLINGEN Intussen zijn er al herstellingen gebeurd aan de afsluiting, de bal- lustradcs, de tribunes en de trap pen. Ook aan de vertrekken van de spelers zal worden gedacht. VOORBARIG Wat het bouwen van een nieuw stadion betreft; moet evenwel worden gezegd dat hiervoor nog niets is beslist. Er is op de voor melde plaats zelfs nog niet tot on teigening overgegaan. Er zijn vra gen geweest aan de gemeenteraad, maar verder staat men toch nog niet. Ook de Sportraad is met de zaak bezig geweest. Trouwens, waarom zou men een ander terrein moeten bouwen voor een ploeg die in ■■tweede» speelt, op wiens ter rein het aantal plaatsen voldoet, zo zei men ons. Omtrent de plaats van een eventuele vestiging is evenmin nog iets beslist. Enerzijds toont men zich optimis tisch over de bouw van een nieuw speelveld, maar anderzijds blijkt men niet gehaast te zijn, temeer daar men oordeelt dat het huidige Het komt ons dus voor dat een definitieve beslissing nog jaren lang op zich kan laten wachten, terwijl men intussen niet geneigd is nog zware kosten aan het plein van de Eendracht te doen, buiten het nodige. ANDERE SPORTVELDE Groot Aalst heeft na zie te weinig sportvclde »r aan de normen van BLOSO t doen. om gesubsidieerd te den. Hier zal men wel tot het aanli van bijkomende sportterrjei overgaan, en wel in hel plan van Openbare Werk» sommige wijken zijn er troi al komitces opgericht die de beoefening onder de loepe nemen. 4js.E Volgende zondag 2 oktober 1977 heeft de jaarlijkse intefr' tionale Maratonmars plaats. De organisatie van deze Lee manifestatie berust in handen van de Wandelsportverenit van de plaatselijke Bond der Grote en Jonge gezinnen, te' lid van de West- en Oostvlaamse Wandeibond. STARTPLAATS: zaal «Volks- met zorg afgestempeld, kring», Kasteeldreef 20, Lede Een bezemwagen is vooi Vla tziek- t alle '4tsche kse oor ••-spek had nist gma£ Pue tel re hetf ngen e het imo€ Ie re wij in. G ejeder; is d< vjmenl iken 'erge ride I AFSIANDEN: 42 km, startuur: 9u30, kosten 60 fr. 21 km.; startuur: 9u30 - 13u; kosten: 40 fr. 12 km; startuur: 10u - 14u; kos ten 20 fr. 6 km; startuur; 10 u- 14u; kos ten 20 fr Het PARKOURS dat loopt over landelijke wegen is aangeduid door pijlen De 42-km. Wordt in 8-vorm af gehaspeld Speciale PRIJZEN: groeps- en gezinsplaketten worden uitge reikt. De VERZORGING op het par- kours en bij de aankomst ge beurt door het Vlaamse Kruis. De WANDELBOEKJES zijn aan de start te koop en worden cjrte i kiwe voor de pechvogels. Gratis konsumpties voor deelnemers aan de 21 ei km. Versnaperingen woi aan alle deelnemers aangi den. In de zaal is er gelei heid tot lunch aan demo! sche prijzen. De INSCHRIJVINGEN gel ren de dag zelf vanaf 8 uur zaal. De VOORINSCHRIJVING Ie kunnen gebeuren door stoi i op P.R. 000-0251248-18 l André De Smedt,Poprtendr|u\ straat 41, 9310 Lede worden ook alle inlichtingr graag verstrekt. BELANGRIJK: voor het koers over 12 en 6 km. speciaal gedacht aan de handikapte wandelvnendei [tien skau ir in Pi tejdooi b 'e, on first v Ge •neer evi iweli awe iner olks Gent wgner de iekb Willy De Turck over kunst van eigen bodem (EL)

De Voorpost | 1977 | | pagina 14