jSchepen De Neve geschorst EREDIREKTEUR AKADEMIf ANTDON BiANCKAERT GEHULDIGD DRUGPROBLEMATIEK OPNIEUW AKDUT TE AALST DE HOGE VESTEN KERMIS: STEEDS EEN PRETTIG ERVAREN tan Editie Aalst De Voorpost VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1977 30e JAARGANG NR. 38 - 20 F. EEN UITGAVE VAN DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. 0E CUYPER- ROBBERECHT P.V B A Verantwoordelijke uitgever A DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052-21 40 60 PCR 000.0*15692 68 Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel 053-70 41 19 260 F 475 F 900 F PORCELEIN- EN GESCHENKENZAAK <"T?an ^imberc/en-, HOOGSTRAAT 28 - 9300 AALST - TEL. 21.23.22 KATTESTRAAT 78 - 9300 AAST - TEL. 21.56.00 I De verkiezingshitte van 10 oktober 1976 is er de oorzaak van dat [schepen van Openbare Werken Jan De Neve momenteel een I nogal geducht koud stortbad kreeg. Hij werd immers door de gouverneur geschorst voor drie dagen. Reden: na een scheld- tijtje met politiemannen besloten deze laatsten klacht in te Idienen tegen de schepen. Zij vonden dat hij van zijn positie I misbruik gemaakt had door te zeggen «We zullen wel zien wie I het volgend jaar voor het zeggen heeft». De schepen werd hiervoor door de Dendermondse rechtbank tot een boete veroordeeld. Maar daarmee was de kous nog niet af. Ook in Gent had men iets in de pap te brokken. Op 2 september verscheen de schepen voor de Bestendige Deputatie van de pro vincie Oost-Vlaanderen. Deze onderzocht het dossier en stelden jeen schorsing voor van drie dagen De gouverneur ging op dit voorstel in. Deze schorsing, die intrad op maandag 26 september [gaf aanleiding tot een aktie binnen het stadhuis uitgaande van de jpersoneelsleden van Openbare Werken zelf. "lesloten werd op maandag 26 september over te gaan tot een ;pontane staking en een petitie neer te leggen bij de burgemeester. ÏOmdat de schepen die dag zitdag hield werd aan de Kattestraat een ipaneel aangebracht waarop te lezen stond: jOpenbare Werken op 16 september 1977 gesloten voor het pu bliek. Schepen De Neve zal afwezig zijn van 26 tot en met 30.9.77 'lurgemeester D'Haeseleer vroeg de afvaardiging van Openbare l/erken die hij maandagmorgen een onderhoud verleende dit pa- Jneel te verwijderen. Dat gebeurde even later Het personeel besloot jniet over te gaan tot de geplande spontane staking, omwille van de iwerkgestelde werklozen. Wel woonde men kollektief de begrafe nis bij van kollega Timmerman. Op aanraden van de burgemeester was echter op elke dienst een permanentie aanwezig. In de namiddag werd dan door een delegatie representatief voor openbare werken met als woordvoerder en bemiddelaar stadsin genieur Rik Galle, vergezeld van vertegenwoordigers van alle syn- dikaten. een brief afgegeven bij de burgemeester, gericht aan de Gouverneur van de Provincie Oost-Vlaanderen, met volgende in houd: Mijnheer de gouverneur. Wij, personeelsleden van de Afdeling Openbare Werken en Ruim- elijke Ordening van de Stad Aalst, vernemen dat de heer J. De Seve, Schepen die voornoemde aangelegenheden in zijn be voegdheid heeft, met ingang van heden voor drie dagen geschorst 'ordt. Zonder ons iriet de opportunitiet van de bewuste maatregel in te 'aten en rekening houdend met de vigerende wetgeving vragen wi 'J. toch te aanvaarden dat de volledige personeelstaf van onze tfdeling dit voorval betreurt. Vooral omdat wij beter dan wie ook geplaatst zij" om de beroepsernst van onze Schepen te kennen en veten dat hij de hem opgedragen taak met een totale inzet en 'tennis van zaken vervult. Vij drukken onze spijt uit omdat de aanleiding tot deze tucht- naatregel geheel vreemd is aan de bestuurlijke opdracht van de khepen. Aangezien onze dagelijkse arbeid steunt op de inspira- ie en de stimulansen die de Schepen ons geeft, hopen wij dat deze gebeurtenis de goede werking van onze openbare dienst niet zal •chaden. Om deze redenen houden wij eraan U dit schrijven te hten en heden aan de Heer Burgemeester van de Stad Aalst te werhandigen. Overtuigd van uw begrip voor onze gemoedstoestand tekenen vij. Mijnheer de Gouverneur, met gans bijzondere hoogach- ing-. fvijlnze woordvoerder van Openbare Werken ondervraagd over het *aarom van deze aktie ging heftig tekeer tegen het feit dat een ■chepen geschorst wordt volgens een artikel van de gemeentewet laterend uit 1800 en zoveel en vroeg zich af waarom een gerechter- i|ke straf moet gekoppeld worden aan een administratieve straf, "ot een staking is het op openbare werken niet gekomen, toch lag Ie dienst er een ganse dag lam Ms u deze regels leest is er waarschijnlijk reeds op de gemeente raadszitting van woensdag II. over deze zaak fel geïnterpelleerd. m 3emeenteraadslid Etienne Bogaert bracht maandagmorgen een ei Dezoek aan de diensten van Openbare Werken, terwijl het over- da jrote deel van het personeel met aanwezig was om bovenge noemde reden. d.0nze medewerker Wilfried Lissens nam kontakt op met verschil- ende mensen uit de stadsmagistratuur en stelde de vraag: «Is het jpportuun dat men akties onderneemt voor iemand die van hoger- land een sanktie opgelopen heeft?» De meeste waren in hun intwoord zeer duidelijk en konkludeerden dat de Diensten Open bare Werken zich wat te ver gewaagd hebben in hun solidariteit. Van aktie was er overigens op het stadhuis niet veel te merken. Schepen van Openbare Werken Jan De Neve. die voor de ganse v week met vakantie was, voelde zich niet zo gelukkig met de aktie ler van zijn personeel en wenste er de nadruk op te leggen dat hij van 3r' de gebeurtenissen niet op de hoogte was en zeker zijn medewer- I king niet verleende. E Bit sommige hoeken waaide een heftige anti-CVP wind. Sommige personen zien deze gehele affaire als een politieke aangelegenheid litj We laten deze geruchten voor wat ze waard zijn Roel Van de Plas 3rc Erg nuchter heeft Antoon Blanckaert, architektenere-direkteur vande akademie voor Schone Kunsten, de viering ter zijner ere ondergaan. Zoals hij het eerder zelf reeds had gewenst, sober en ordentelijk. Blackaert is niet de specialist welke zich als een gevierd kunstenaar kan laten huldigen. Bescheidenheid is een troef dat ook in zijn architekturaal werk tot uiting komt. Behoudens zijn eerste en roemoerigste periode heeft hij zich niet overgegeven aan overdaad. Vanwege de minister van kuituur mocht Antoon Blanckaert door een afgevaardigde een prachtig Rubensboek en een medaille in ontvangst nemen. (JM) Een aantal elementen uit zijn eerste periode is ook op te merken doorheen zijn volledig werk. Dit oeuvre wordt zeer sumier tentoongesteld in de expositie welke daaraan wordt gewijd in het Oud-Hospitaal, tot en met 10 oktober. Deze omvat eigenlijk alleen maar foto's en dia's van de woningen welke door hem zijn ontworpen. Weinig interieur aspekten van deze gebouwen zijn te zien, terwijl de plattegronden in grote mate onderbreken. De ten toonstelling verschaft weinig diepgang in het werk van Blac kaert. De katalogus welke in de laatste uren voor de opening nog voor mekaar werd ge bracht verschaft evenzeer weinig toegang tot zijn bouw kunde. Op de koop toe hebben de talrijke toespraken op de opening van vrijdag 23 sep tember dit euvel niet aange vuld. Willy De Turck, voorzitter van Bolaska, trachtte het opzet te omschrijven. Maar teorie en realiteit liggen toch ver uit el kaar. Schepen Herman Roels sprak zijn dank uit namens on derwijs. Rijksinspekteur Theo Van Looy resumeerde dertig Verleden week, meer bepaald de negentiende, pakte de gerechtelijke en jeugdpolitie van Aalst in samen werking met dezelfde diensten uit Gent en met behulp van drie door de Rijkswacht uitgeleende drughonden, uit met een nogal grootscheepse zoekaktie. Doel was op verzoek van het parket te Dendermonde en na een drie weken lang durend vooronderzoek in te grijpen in een circuit van druggebruikers, -bezitters en voortverkopers dat naar verluidt steeds maar grotere proporties aanneemt Het resultaat daarvan noemt men in de gerechtelijke kringen bevredigend maar toch vernamen we uit de best ingelichte bronnen dat amper de top van de ijsberg zou zijn aangeboord. Men zou nog maar een vijftigste van het circuit in onze nabije streek hebben betrapt De aktie is nog niet ten einde. Het druggebruik onder de jongeren is een oud zeer. Niet alleen interna tionaal gezien, maar ook, en dat zal U nauwer aan het hart liggen, ook te Aalst. U zal zich herinneren dat in het begin der zeventiger jaren en vroeger zelfs het druggebruik en de hele dealing mede dank zij talloze vaak onnauwkeurige en sterk ge- romanceerde reportages in de pers een op z'n minst ongezonde publi citeit kreeg Geïllustreerde relazen over duistere kelders met tapijten van peukjes en LSD-spuitjes. be wogen reizen naar Kathmandou e d. spraken tot de verbeelding van vele jongeren en 'n stap verder dan nieuwsgierigheid was dan ook rap gezet Het fenomeen is dus niet van van daag. In 1972 kwam het zelfs sterk in de belangstelling met de aan houding van verschillende Aals- terse en niet zo oude trafikanten die na een roofoverval bij het afhalen Lees door blz.4 lange minuten enkele gege vens uit het leven van de ge huldigde. Van Looy met een gezalfde taal had daar weinig moeite mee. Namens de Minis ters van Nederlandse Kuituur werd Blanckaert vereremerkt. Hij ontving'een kunstboek en een medaille. Tenslotte opende burgemeester D'hae- seleeropde hem bekende wij ze. In zijn globaliteit heeft deze opening weinig allure gehad. Misschien is die taak wegge legd voor de twee omlijstende manifestaties met inzonder heid het 'paneel' gesprek van 4 oktober. Voor dit gedeelte van de herdenkingstentoonstelling is immers een uitgelezen aan tal deskundigen bereid te ant woorden op vijf vragen hen door de inrichters gesteld. Het belooft eens te meer een grote boterham te worden. Want deze vragen kunnen in een zeer breed perspektief worden uitgelegd. Tenslotte is er nog een prijs kamp onder het motto: «Aalst, stad waar ik leef». Deze teken wedstrijd is voorbehouden aan de leerlingen van de lagere scholen van alle onderwijsnet- ten gevestigd op het grondge bied van Aalst. Honderd twintig tekeningen zullen weerhouden worden en bekroond met een diploma. Onder punt veertien van het reglement staat ver meld dat alle werken eigendom blijven van de inrichtende ve reniging Bolaska en dat deze laatsten ook het 'copyright' daarop verwerven. Wat dit in konkreto inhoudt mag joost we ten. maar men ziet niet goed in hoe een vereniging de 'erf rech ten' kan verwerven van teke ningen door kinderen ge maakt? Over het inhoudelijke werk van Antoon Blackaert hadden wij het vorige week al in onze ru briek kunstkijken. R.D. Wat zou Parijs zijn zonder zijn Montmartre? Wat zou Brussel zijn zonder zijn terzijde gestaan door de on- Marollen? Wat zou Aalst zijn zonder zijn Hogevesten? Daar klopt het oude hart van dervoorzitster Maria Van den Aalst nog levendig, daar worden nog de oude geplogenheden in ere gehouden, daar Bossche die. niettegenstaande weet men nog wat «kermis-vieren» is. Lees door blz.4 Niet dat het tot zich nemen van soft-drugs (bedoeld wordt de zgn. ««grass»' marihuana, hasj e.d.) in zichzelf gevaarlijk is (althans voor zuivere produkten) maar, en daar gaat eenieder wel mee akkoordhet gevaar duikt op wanneer de hard drugs worden aangesproken en de gebruiker zich in het wilde weg gooit in een zoektocht naar steeds meer ervaringen en nog het meest, wanneer hef goedje voor het indi vidu eerder dan een stimulans voor het eksploreren van de eigen ego een fopmiddel wordt om de realiteit te verdoezelen Verstaanbaar ge zegd: wanneer het op ongezonde wijze wordt gebruikt. Nu is dat vaak zo dat die stap naar hard-drugs voor de betrokkene een katastrofale faze van onbeteugelde drift inluidt met overdosis inkluis en het in de kringen zogenaamde «flippen», het mislukken dus van de «trip»Ook daar heeft Aalst spij tig genoeg zijn gevallen van ge- kpnrt Als men bedenkt dat deze ker mis reeds dateert van in 1898, toen hij gesticht werd door Mong Buys en nu anno 1977 nog steeds niets aan vitaliteit heeft ingeboet, dan kan men daar wel niet van slijtage spre ken. Als een der oudste wijken van de stad, vlak achter de wal len, de «vesten» gelegen, heeft zij nog haar typisch Aalsters ka rakter behouden. Het is daar dat men nog regelmatig spreekt over «meh schoap» of «meh kindj», wat sommigen doet beweren dat er op de Ho- gevesten niets dan kinderen of schapen rondlopen. Maar in werkelijkheid lopen daar nog mensen rond die van aanpak ken weten. Reeds 31 jaar is 't Caoutchoe- ken, alias Bert Verbestel, sa men met zijn rechterarm- sekretaris Richard Amant, praktisch een gans jaar doende om telkens weer de Hogevesten-kermis tot een vernieuwd sukses te Bougiekes optocht, elk jaar opnieuw een grote attraktie. (EL) ot

De Voorpost | 1977 | | pagina 1