«WIJNKOMMANDEUR» ROBERT DE PAUW - DRUGPROBLEMATIEK OPNIEUW AKUUT TE AALST HOGEVESTEN 1977 «LACHEND GEVEN» NAAR DE TWEE MILJOEN? DANSENDE POPPEN OP RUWBOUW K IP Gerechtelijke politie ondervraagt jeugdige druggebruikers ERE DIREKTEUR AKADEMIE ANTOON BLANCKAERT GEHULDIGD 4 - 30-9-1977 - De Voorpost ien c Vervolg van blz. 1 van 1 kg hasj te Terneuzen de groothandelaar gewapend hadden bedreigd en even later in de netten van de politie verstrikt geraakten. Het gebruik en de verkoop is toen 'n tijdlang gemilderd en heel wat van de toenmalige sporadische en regelmatige gebruikers lopen nu op dit gebied in het gareel. Toch is de verdeling doorgegaan en een hele groep gehaaide dealers (de gerechtelijke politie beschouwd de verdeler als een dealer wanneer hij er een winstgevende zaak van maakt; de kleine doorverkoDer aan vrienden en kameraden is nog geen dealer en wordt dus niet meteen vervolgd, tenzij hij aan minderjari gen verkocht) zorgden er in alle stilte voor dat het aantal drugge bruikers althier weer spoedig toe nam De speuraktie van verleden week heeft dat duidelijk gemaakt Wat erger is, de jeugdige leeftijd van de ondervraagden (soms niet ouder dan 13 jaar) en de informatie die door hen aanvullend bij het vooronderzoek werden verschaft, wijzen erop dat talrijke scholieren er niet vies zouden van ziin. Een belangrijk probleem dus, want op die leeftijd kan je niet genoeg be wust zijn van wat drugs in wezen inhouden. Maar hoe ging die vorengenoemde aktie in zijn werk? Vooreerst weze vermeld dat een zeventigtal agen ten deelnamen aan de aktie, drie drughonden werden ingezet Voorzien van een huiszoekingsbe vel werd rond zeven uur 's och tends binnengevallen op een der tigtal plaatsen, geen kafees, dus telkens in privé-woonsten De aktie was om viif uur reeds inaezet. Een veertigtal jongeren waaronder 30 minderjarigen werden betrapt op bezit of gebruik van verdovende middelen. Vier dealers werden ter beschikking gesteld van de proku- reur Toch zouden geen groothan delaars zijn aangehouden maar omdat het onderzoek nog aan gang is wordt daar natuurlijk de nodige diskretie rond bewaard. Ook over de grootte van de buit werd bij het ter perse gaan van dit artikel niets bekend gemaakt. De aktie zou alvast een andere vaststelling hebben met zich mee gebracht, meer bepaald dat de jongste tijden de drukgmarkt meer en meer verlegd wordt naar de «kleine grootsteden» als Aalst. De distributielijn zou overigens voortaan vooral lopen van Terneu zen via Gent naar Aalst. Zoals ge zegd, mikkend op een jong publiek en naar verluidt niet alleen met soft-drugs. Met dergelijke tussenkomst wenst de gerechtelijke politie vooral een psychologisch effekt te verkrijgen, nl. de jonge gebruiker af te schrik ken en vooral te doen afzien van het gebruik. Er wordt in die kringen van gebrui kers vaak beweerd dat de politie bij het verhoor niet zou terugschrikken voor intimidatie. «Onzin, beweert men er, morele dwang is van het lelijkste dat be staat. Wie gesproken heeft, heeft dat vrijwillig gedaan. Maar er is wel een wet die zegt dat wie spreekt minder zal gestraft worden. Wij hebben die wet zelf niet gemaakte- Tot slot weze gezegd dat de een voudige gebruiker niet vervolgd wordt, dat de ouders van de be trokkenen allen op de hoogte den gebracht ligt zowiezo vor hand vermits dé wet stipuleei een verhoor onder hun toest ming moet gebeuren en dat minderjarige door de politie t( naar huis moet worden gevoel Intussen gaat het onderzoek i der. Natuurlijk met die handi dat nadat het nieuws als een lop vuurtje de ronde deed velen hebben beveiligd. Velen zwij ook. (W m, Vervolg van blz. 1 haar ouderdom, nog steeds bij de pinken is. De andere be stuursleden. Van de Winckel, Amant. Van den Berghe, Huy- brechts en Van Handenhove (x2) dragen natuurlijk hun steentje bij. Zoals nu ook weer dit jaar waar de feestelijkheden begonnen met een openluchtmis, opge'- dragen door E.H.Deken De Vos op zaterdag. Gans de buurt, kerkgangers of niet, was aan wezig, want aan de traditie mag niet getornd worden. Vanaf 10 uur is de kermis officieel ge opend en 't spel kan beginnen. Om 20 uur was er een optocht met muziek met bezoek aan de «leden herbergiers» en evenals verleden jaar werd deze op tocht opgeluisterd door enkele muzikanten van de Groot- Aalsterse deelgemeente Erembodegem. 't Scheen dat die muzikanten zelf er «geren boy» waren... In zoverre als op dit ogenblik nog mogelijk waren de deelnemers aan deze op tocht in oude klederdracht al lerhande gestoken. Kwam dan de zondag. Prak tisch alle huizen die de Hoge Vesten rijk is, waren versierd met bonte papieren slingers, bloemen, postuurkes en de vindingrijkheid wedijverde met de verscheidenheid in kleuren. Reeds om 10 uur in de voormiddag was het inrichtend komitee op ronde om de ver sierde huizen te keuren en elke deelnemer kreeg een pakje kof fie (is 't omdat hij afgeslagen is?) aangeboden samen met een pakje kleurkrijtjes a rato van het aantal kinderen in dat huis aanwezig. Deze kleur krijtjes moesten dienen voor de tekenwedstrijd voor kinderen, op straat natuurlijk. Misschien prijken die tekeningen nu nog op het asfalt. Dan volgde er nog een modeshow voor mannen (vrouwelijk uitgedost) en een wedstrijd in mastellenbijten. Al lemaal zaken die men elders nog zelden aantreft. En dan kwam maandag. Om 10 uur 's morgens een grote dieren markt, levende dieren en nog woord is. waar men nog weet hoe plezier gemaakt wordt en waar men nu reeds bezig is om de Hogevesten 1978 nog beter (als dat nog kan) maar even vrolijkte laten verlopen. We we ten dat de Ajuinboer een van de grootste bezielers van dit fol kloristisch festijn is, we weten dat hij zonder de hulp van de andere bestuursleden alles moeilijk alleen zou kunnen af haspelen, maar we weten ook dat zij allen niets, zouden zijn zonder de medewerking van heel de buurt. Als de Hogevesten kermis viert, dan is dat de kermis van gans de Hogevesten. Van alle «schoapen» en van alle «kinje- ren», envan«aaldejongesvan d' Hoeige Vesten». Tot 't noste joor! A.B. P.S. Het Bestuurvan «Hoe lan ger hoe liever» - Kermis Hoge vesten, dankt ook de Suske- wieten, de Aalsterse Gilles en de jongens van de Koolstraat voor hun bezoek en hun sym- _patie. Amen. Wat «Les Chevaliers du Tastevin» zijn voor de Bourgogne streek zijn de «Commandeurs de l'Ordre des Compagnons du Bon Temps» voor de streek van Bordeaux en inzonderheid voor de streek van de Médoc en de Graves, in het zuidwesten van de Bordelese wijnstreek. leder jaar trekt de ex- burgemeester van Baardegem Robert De Pauw met een groep bedrijfsleiders naar een of an dere wijnstreek, naar Bourgog ne, Champagne. Cognac, naar Hongarije maar reeds twee maal naar Bordeaux, wijn streek die bizonder in de gunst staat van zijn eminent gezel schap niet alleen wegens de goede smaak van de produkten uit die streek maar ook omdat Bordeauxwijnen, zoals alge meen medisch aanvaard, door iedereen, ook door quasi elke zieke, mogen worden gedron ken wat niet van andere wijn soorten kan worden beweerd. Met een charter trekt men er dan op uit, ook Spanje en Portugal komen nog aan de beurtin de periode van de wijnoogst die dan aanleiding geeft tot wijnfeesten allerhan de. Dit jaar was het reisdoel Chateau-Giscars met het fa- meuse wijnfeest, «Ie Ban des Vendanges» in de Margaux. Niet minder dan 47 personen uit verschillende landen wer den er dit jaar tot «Comman deur» geïnstalleerd en dit we gens hun prestaties hetzij in de artistieke wereld, in de gastro nomie, in de financiën of ge woon in de politiek. Verschil lende burgemeesters van het Vlaamse land waren er even eens aanwezig als bvb die van Haaltert en die van Geel. Onder de aanwezigen waren tal van prominenten als de ambassa deur van België in Parijs, prins Werner de Ligne met zijn da me, de Belgische konsul in Bordeaux, de oud-Franse mi nister, nu député, Fould, bur gemeesters uit de wijnstreek en hoogwaardigheidsbekle ders van de wijngilden. Het gaat er uiteraard plechtig en met veel ceremonieel aan toe. De stafhouder, in groot or naat, komt, gevolgd door de commandeurs in een soort ad- vokatentoga, uit het kasteel en er wordt een soort «tribunaal gevormd waarbij de kandidaten worden voorgesteld door een Peter. Peter van R. De Pauw was de heer Castelain, een mooie naam voor de kasteel heer van het beroemde Cha teau St.-Pierre. De «proku- reur», ja die is er ook bij vraagt dan naar de verdiensten en de persoonlijke kwaliteiten van de kandidaat waarbij dan, vaak op zeer gevatte spirituele wijze, het leven van de commandeur-in spe onder de loupe wordt genomen en aan de openbaarheid prijsgegeven. Is de rechtbank akkoord, dan wordt de kandidaat benoemd tot «Commandeur d'honneur des Compagnons de l'Ordre du Bon Temps du Médoc et des Graves» en wordt hem de in drukwekkende, met goud af- geborduurde toga met stola omgehangen. Als hij dan de eed heeft afgelegd dat hij de streek en de wijn van de streek altijd zal trouw blijven wordt hem bovendien een diploma overhandigd en hem de ere medaille opgespeld wat hem in de streek allerlei faciliteiten kan bezorgen. Hoeft het gezegd dat dergelijk gezelschap deze zitting besluit erich met een kopieus maal me >erde teraard uitgelezen wijnen i>en kenners en dit aan tafelen en d, de naam van een wijnkaj oolbe uit de streek dragen. Dat d> geit intronisatie niet van belan leren ontbloot getuigt het feit dat ien krant als de «Sud-Oue jolrei krant met een zeer grote ojjat e ge, een hele pagina eraan hfojd v£ gewijd. Heeft Baardegem nu geen! °P9{ gemeester meer, het heel!r her wel een «wijnridder». «Levensvreugde», een veel-omvattend opvangcentrum voor mentaal-gehandikapten, worstelt voor het ogenblik met een reeks problemen die de dagelijkse moeilijkheden ver overtref fen. Niet alleen staat de bouw voor dertig gehandikapten voor de deur en is de nood groot, niet alleen zijn er moeilijkheden met de betoelaging van personen boven de twintig jaar, er zijn ook busmoeilijkheden voor het dagelijks vervoer en niet te noemen perikelen die een merkbare vertraging kunnen ver oorzaken. En de nood is er De aktie «Lachend Geven», een vrijwilligersaktie gestart onder impuls van ex-prins Kar naval Bob, destijds door sommgen gekontesteerd om dat hij niet meer bij de jeugd kon worden gerekend doch die niet alleen als prins maar ook door zijn durf en initiatief spo ren in het Aalsterse nog voort durend achterlaat waar andere reeds lang in de vergeethoek zijn geraakt, heeft de kaap van het eerste miljoen voor 1977 overschreden en dit dan vooral door de suksesrijke akties te Kerksken, Vlierzele, Letterhou- tem en Zonnegem. Waar in 1976 1,6 miljoen werd bereikt wordt nu het getal 2.000.000 fr als streefcijfer vooropgesteld. Denderhoutem wil hierbij dan een dikke duit in de zak doen. Niet alleen beschikt het plaat selijk komitee er reeds over 135.000 fr ook waren er maal tijden waaraan een vijfde van de bevolking, een elfhonderd eters deelnamen 20%, wel 'n bewijs dat de aktie er inslaat. Een sneltombola leverde niet minder dan 90.000 fr boni op. Op vrijdag 30 september, na een mis in de parochiekerk te 20 u, zal de globale som (getal nog onbekend) in de zaal «Hand in Hand» plechtig aan een vertegenwoordiger van Levensvreugde worden over handigd. Deze som wordt dan verder besteed aan de «kelders» van het opvangcentrum, kelders die oorspronkelijk niet waren voorzien, enkel een kruipkelder zou er komendoch door toe vloed van water was men ver plicht kelders te maken en die evolueerden dan tot prachtige hobby-lokalen die eerstdaags te bezichtigen zullen zijn. Deze zijn, dan financieel althans, he lemaal de vrucht van «Lachend Geven». Zo zal het komend geld o.a. worden gebruikt om een lift te bekostigen. Verdere akties zijn geplam 8 en 9 oktober te Erembi gem, op 15 en 16 oktobi Nieuwerkerken en verdei Bavegem Erondegem, Heli, gem, Hof stade, Herderseq Wieze. Te Baardegem gaat, op d Q'J16'' dag 4 oktober, te 20 u irftriscl Parochiale zaal (de noodkédit la een kontaktvergadering tsen met afgevaardigden van B f de degem, Meldert en Moorsi ighei Op de vrijgevigheid en het .,c u ciaal begrip van de bewoi wordt gerekend om ook snuifje van de suksesrijke «Lachend Geven» volwaa'800 te laten slagen. wor eige men 1igzijr enz mee: angci ten g andik eerd ippij. i woc e, di K.SA.-Sint-MartinusErpe isbezig met een nieuw lokaal aaifd he het bouwen. Wist u reeds. Aan de Botermelkstraat. Momen passi teel is de ruwbouw reeds zo goed als af. maar beginnen ooi appij de rekeningen zich op te hopen. Een poging om toch maa geen nieuwe putten te moeten gaan graven geschiedt mor gen zaterdag 1 oktober. Er is een hele grote tent opgesteld aan de Botermelkstraa n vo< waar om 15u poppenteater 't Ajuintje (Mark Van Laethei de poppetjes laat dansen. Tot 17u duurt het stuk dat boor devol avontuur en leute steekt. Alle jeugdgroepen en Erpse kinderen zijn welkom. 's Avonds is er een bal vanaf 20u in de (verwarmde) tent Ook hier is iedereen overwelkom. Er zullen pijlen staan vanaan de Vijfhuizen naar de Botermelkstraat. Deze festiviteiten zijn rrteteen ook een hoogtepunt in de Erpse KSA-werking zodat, mede wegens energietekort, di grote openingsronde (bv. «één tegen allen») dit jaar niet vai de partij is. In januari komt er wel een ouderavond. proje eft is meer levendige vrouwen. Na de middag patattenkoers voor vrouwen en om 16 uur valie- zenkoers. Waar vindt men nog zo 'n verscheidenheid aan vermakelijkheden? Om 20 uur opnieuw dezelfde (verklede) muzikanten ter opluistering van de aloude «boegiekeskoers». Fantastisch zicht, al die bou- giekes, oud en jong, ouders met kinderen (jong geleerd is oud gedaan). En dan de dinsdag: trekking van de tombola voor de steun- kaarten, belotwedstrijd en dan komt het: daar werd gegeven een groot banket en daar wer den 250 kilo pellepatatten, 500 gebakken haringen en 30 kilo varkenskop (niet van Dender- monde) op de tafels gezet. Vijf tien bakken zwaar bier om door te spoelen stonden ook nog op het menu. Wij hebben er van alles gezien, maar vooral veel vrolijke mensen, mensen van de Hoge Vesten, die er fier op gaan te behoren tot een der oudste wijken van de stad. waar solidariteit geen ijdel Schepen Roels tijdens de openingsplechtigheid van de tentoonstelling gewijd aan Antoon Blanckaert Kinderen verkleden zich op de Hoge Vesten of jong geleerd is oud gedaan (JM) Ook een zoeken naar de beste voil jeanet op de Hoge Vesten. (JM) E.H. De Vos, deken, droeg zaterdagmorgen een mis op op de Hoge Vesten (JM)

De Voorpost | 1977 | | pagina 4