m w 1 WllÉf^ Aalsterse flitsen UNSTVERKOOP MOET GEHANDIKAPTEN HELPEN STEDELING: KIJKEN, LUISTEREN EN ONTMOETEN KOOPJESDAGEN IN MOLENSTRAAT De Voorpost - 30-9-1977 - 5 18 november tot 2 december ek. zal in het Oud-Hospitaal i kunst-verkooptentoonstelling doorgaan ingericht door werkgroep «Andy Cap S». Talrijke gekende kunstenaars nen hieraan hun medewerking, dit door het in eigendom tan van één van hun kunstwerken aan het Beschermko- b voor het Gehandikapte Kind. De opbrengst van de ver- hte werken zal integraal ten goede komen aan het projekt hoonderhage», zijnde de bouw van een gezinsvervan- id tehuis en dagverblijf voor volwassen, ernstig mentaal iandikapten te Sint-Lievens-Esse (Herzele). 5CHERMKOMITEE hele initiatief gaat uit van Beschermkomitee voor het landikapte Kind, een v.z.w. zoals de briefhoofdingen t, gehecht is aan het Rijks tuut voor Buitengewoon hnisch Onderwijs van velen kan misschien de tg rijzen waarom een rijks- slling dient beroep te doen iefdadigheid. daarop een antwoord te nen geven moeten wij be ien bij het begin. De vzw chermkomitee voor het landikapte Kind is gegroeid school, maar staat niette- Jstaande volledig zelfstan- Statutair is dit komitee sa- ild uit 2/3 buiten- nders en 1/3 mensen van len de school. Aangezien Rijksschool wel gesubsidi- ti wordt, maar niet voor al- werd het Komitee destijds lericht om deze niet gesub- nefeerde schoolaktiviteiten te i ^en financieren. Destijds enfen dat het aankopen van asjoolbenodigdheden, het no- 1 dfe geld verzamelen om de ankeren te kunnen laten deel- atfien aan vakantiekampen, u%olreizen, e.d. 1 Opat een gehandikapte de 1 hftijd van 21 jaar bereikt heeft i er weinig problemen, hij 3niopgevangen worden in de 2e|tr hem bestemde scholen, j moeilijkheden beginnen i vanaf zijn 21ste levens- ■"V Wat moet hij dan aan wen? jgehandikapten van het type r.w.z. de licht gehandikap- j kunnen zich integreren in ;normale maatschappij en ir werk vinden. Meer pro- Inen stellen zich met de ge- idikapten van 't type 2, de lig en ernstig gehandikap- Voor deze eerste klasse, latig gehandikapten zijn er beschutte werkplaatsen, de tweede klasse, de ern- gehandikapten bestaat er Hen resten slechts twee ilijkheden, ofwel terug- in bij de ouders, ofwel op- imen worden in een psy- itrische inrichting. En het jkédit laatste probleem dat de l (jisen van het beschermko- deed denken aan een ögheidscentrum'. ,elklE HOEVE Qk|vereniging zocht en vond hoeve waar voor deze isen een sfeer kan gekre- worden waar ze volgens eigen kunnen en eigen len kunnen leven en ge lig zijn. Rust, natuur, dieren, enz. meeste reeds bestaande ingcentra voor gehandi- len gaan er van uit dat de landikapte moet aktief gem eerd worden in de maat- |appij. Dit betekent met an-, woorden dat de gehandi- die reeds een achter- heeft, zich moet aktief issen aan de maat- ipij van de normale men- orjprojekt dat het komitee na- ft is juist andersom. Zij op- voor een passieve inte gratie, dit wil zeggen dat zij gaan een milieu scheppen voor de gehandikapten, vandaar de ietswat afgelegen hoeve. Bui tenstaanders, normale men sen, die belangstelling hebben voor wat er gebeurt zullen er altijd welkom zijn, maar zij zul len zich moeten aanpassen aan het leefwereldje van de gehandikapten en met hen sa menwerken. Om deze passieve integratie te kunnen waarmaken hebben de verantwoordelijken momenteel hun projekt ingedeeld in twee fasen. Vooreerst is er de reali satie van een dagverblijf voor een 15 a 20 gehandikapten. Dit is in feite een doortrekking van het schoolleven: 's morgens komen de gehandidkapten en 's avonds gaan zij terug naar huis. In een tweede fase zal gewerkt worden aan een ge zinsvervangend tehuis met een dertig bedden. Wanneer het projekt klaar is zal de hoeve dus een vijftigtal mensen kun nen opvangen. Het aanpassen en restaureren van de hoeve om aan de be hoeften van de toekomstige bewoners zoveel mogelijk te voldoen, kost natuurlijk veel in zet, inspanning en geld. Aan inzet en werkkracht is er geen gebrek, een vijftien - twintig mensen offeren pro deo hun vrije tijd op om in de hoeve te Sint-Lievens-Esse te gaan werken. Om de financiële mid delen bijeen te krijgen echter 'moeten' bedel-akties aller- handel op touw gezet worden. De subsidiëringen immers, die slechts voor een deel van de kosten gelden, komen slechts achteraf, toch wat betreft de eerste fase, zijnde het dagver blijf. De staat subsidieert slechts voor 60 na zes maanden werking en op voor waarde dat de verplichte in- spektie goede verslagen bin- nenlevert. In werkelijkheid komt dit er op neer dat een der gelijke instelling reeds één jaar moet aktief zijn alvorens zij de eerste centen ziet van vadertje staat. Wat het gezinsvervangend te huis betreft liggen de normen anders. Daar gebeurt de subsi die via aanbestedingen. De staat subsidieert tot 60% van in den beginne. In werkelijkheid is dit echter geen 60 aange zien men zich baseert op een maximum bedprijs, zijnde 675.000 fr. En om nog wat meer cijfers aan te halen. Voorzien wordt dat voor het in bedrijf stellen van het tehuis 30 miljoen nodig zijn. Daarvan moeten er zeker 14 15 miljoen uit eigen kas komen. Het is om dit laatste geld binnen te krijgen dat men moet beroep doen op allerlei mensen. Win keliers, firma's, scholieren, kunstenaars, officiële instan ties, kortom, gans de gemeente wordt erbij betrokken met ver koop van stikkers, steunkaar- ten, bals, tombola's, tentoon stellingen en noem maar op. KUNST, - VERKOOP TENTOONSTELLING Op initiatief van een paar leden van de werkgroep, bestaande uit projektverantwcordelijke Fons Schorreels, afgevaar digde van het komitee Bonnae- rens, prof. Vincke, Notaris Ver- bruggen, Schepen Roels, Frans Van Geert, Gracienne Van Nieuwenborgh, Vicky Ver stegen, mevr. De Winter, Gil bert De Smet, Willy De Turck, Toon Blanckaert, Jan De Nijs, Vic De Neve, Mia De Block en Georges Meert, kwamen voor enige maanden enkele men sen bijeen met het oog op het inrichten van een tentoonstel ling ten bate van het projekt «Schoonderhage», zijnde de hoeve te Sint-Lievens-Esse. Na als meest opportune vorm te hebben geopteerd voor het inrichten van een kunst - ver koop - tentoonstelling inplaats van bijvoorbeeld een veiling, en naarmate de werkgroep «Andy Cap S» meer vorm kreeg, groeide ook de lijst met namen van kunstenaars. Het oor spronkelijke opzet, namelijk kunstenaars uit eigen streek warm maken voor het projekt, volstond niet. Momenteel zijn er reeds een 75 kunstenaars die hun medewerking verleen den, ondermeèr vele niet- streekgebonderi. Hoe ging de werkgroep te werk? Aan de bij de leden ge kende kunstenaars werd een schrijven gericht, waarin zij na der werden geïnformeerd om trent het initiatief. Eveneens werd hen het bezoek van een werkgroeplid aangekondigd. Elk werkgroeplid nam dan per soonlijk kontakt op met de kun stenaars die hij diende aan te spreken. Tijdens de kontaktname werd de kunstenaar gevraagd éér van zijn werken in eigendom al te staan aan het Beschermko mitee voor het Gehandikapte Kind, vzw. Dit werk zal worden verkocht op de tentoonstelling aan de door de kunstenaar vastgestelde prijs. Het komitee verbond er zich bij de kunste naar toe het werk niet te verko pen aan de door hem opgege ven richtprijs. Zelfs bij gebeur lijke niet-verkoop blijven de werken eigendom van het Be schermkomitee. De opbrengst van de verkoopstentoonstelling komt integraal ten goede aan het projekt «Schoonderhage». De tentoonstelling gaat door in het Oud Hospitaal, Oude Vis markt te Aalst en dit van 18 no vember tot 2 december 1977. Momenteel, 27 september, kon er reeds worden gerekend op de medewerking van volgende kunstenaars: André Algrain (Brugge), Martin Baeyens (Smetlede). Etienne Bauwens (Aalst), René Be- kaert (Aalst), Marcel Beeck- man (Smetlede), Anne-Marie Beulens (Moorsel), Leon Boel (Erembodegem), Jo Boon (Erembodegem;, Louis-Paul Boon (Erembodegem), Mietje Boonen (Kalmthout), Boonen-Meeuwissen (Wilrijk), Rachel Braeckman (Zotte- gem;. Jan Burssens (Meren- dree), Armand Calders (Ede- gem), Marcel Cardon (Laarne), Jef Claerhout (Sijsele), Luc Claus (Brussel), Raf Clermans (St-Lievens-Houtem), Hugo Clocheret (Asse), Yves Coop- man (Aalst), Marc Cornette (Geraardsbergen), Jean- Pierre Cosijns (Pollare). Leslie Dauw (Denderleeuw), Hilde De Bruyn (Aalst), Mare De Bruyn (Aalst)Maurice De Clercq (Oordegem), Emiel Cooman (Appelterre-Eichem), Lutgarde De Gendt (Aalst), Frans De Koninck (Aalst), Robert De ->%. a Maandagavond was er nog veel volk om van de koopjes tijdens de braderijdagen van de dekenij Molenstraat te profiteren (EL) Lange (Geraardsbergen) Omer De Landsheer (Beersel), Jos De Man (Dendermonde), Gil bert De Meester (Aalst), Dirk De Middeleir (Sint-Lievens Es- se), Lyliane De Moor (-), Rita De Moyer (Aalst), Vic De Neve (Aalst), Jan De Nijs (Aalst), Lieve De Pelsmaeker (Erem bodegem), Luc De Petter (Id- dergem), Tuur De Rijbel (Bug- genhout), Paul De Rijck (Den- derhoutem), Walter De Rijcke (Denderleeuw), Jozef De Schrijver (Aalst), Herman De Schutter (Nieuwerkerken), Gil bert De Smet (Sint-Lievens- Esse), De Smet (Aalst), Etienne De Vis (Aalst), Frans De Vree (Aalst), Joseph De Witte (Aalst), Wilfried De Witte (Erpe), Camille D'Havé (Gent), Felix Everaert Gustaaf Frangois (Aalst), Vic Gentiels (Hingele) Stephan Gorus (Den dermonde), Gustaaf Guns (Aalst), Myriam Hesbain (Aalst), Luc Hoenraet (Brus sel), Achiel Hutsebaut (Aalst), Juul Keppens (Lebbeke), Fritz Kieckens (Aalst), Octaaf Lan- duyt (Heusden), Stan Laurey- sens (Kalmthout), Henrico Le- clair (Aalst), Etienne Lecompte (Hekelgem), Jos Leemans (Vil voorde), Frans Lemaitre (Aalst), Cyrille Los (Dender monde), Fons Macharis (Aalst), Denis Marteaux (Brus sel), Noel Matthijs (Erembode gem), Wilhelm Mechnig (Aalst), Achiel Meersman (Aalst), Pe trus Mertens (Meulebeke), Frans Minnaert (Zandbergen), Roland Monteyne (Herder- sem), Ilse Muller (Idegem), Monique Muylaert (Denderhou- tem). Herman Muys (Dender- houtem), Nicolas (Everbeek), Frans Pans (Brussel), Maury Pasternak (Brussel), Luc Piron (Kessel-lo), Luc Poot (-), Roger Raveel (Machelen), Stefanato Remacle (Marcinelle) Yves Rhayé (Voorde), Alfons Rog geman (Sint-Martens-Latem), Gaston Rossignol (Essene), Jan Sanders (Brussel), Mau rice Schelck (Sint-Martens- Latem), Herman Schepens (Gent), Jurgen Schneider (Gent), Geo Sempels (Vilvoor de), Roger Serras (Sint- Amandsberg), Henri Slem- broeck (Oudegem), Frank Ste- yaert (Denderbelle), Francine Urbin Choffray (St-Lievens- Houtem), Jacqueline Uyter- sprot (Aalst), Edgard Van den Brempt (Erembodegem), Frieda Van den Broeck (-), Jo seph Van den Steen (Aalst), Miki Van der Eecken (Nevele). Herman Van der Eist (Schel- lebelle), Felix Van der Eist (-), Jean Van der Smissen (Polla re), William Van der Straeten (-), F. Van der Veecken (Tem- se), Wally Van De Velde (Drongen), Marcel Van Dries- sche (Zele), Pierre Vdan Flete- ren (Gent), Roland Van Hauwe (Hekelgem), Hedwig Van Holsbeeck (Aalst), Annemie Van Hoorick (Aalst), Jean- Pierre Van Oudenhove (Voor de), Agnes Van Ransbeeck (Hekelgem), Luc Van Saene (Roosdaal), Maurits Van Saene (Ninove), Pros Van San (Aalst), André Van Schuylen- bergh (Gent), Luc Van Schuy- lenbergh (Aalst), Clement Ver- helst (Aalst), Inge Verhelst (Aalst), Jef Wauters (Deurle), Marcel Wauters (Brussel) en Amadeus'Wellekens (Teralfe- ne). Tevens werd in het kader van deze tentoonstelling een ere- komitee opgericht. Dit op een tweeledig vlak. Een gratis toe treding werd aangeboden aan de mandatarissen van het ar rondissement, de gemeente raad van Aalst, e.d. Een toetre ding mits storting van 5.000 fr. ten bate van «Schoonderha ge» werd gevraagd aan bank instellingen, serviceclubs, fir ma's, e.a. ANDERE PROJEKTEN Alle beetjes helpen is ook hier de leuze. De tentoonstelling en de daaraangekoppelde ver koop van kunstwerken alleen zal niet volstaan om alle kosten te dekken. Voor de toekomst heeft men dan ook nog andere plannen. Op 22 oktober ek. organiseren de monitoren van de speel pleinen een vrij podium in de jeugdklub Krea. Diverse groe pen en orkesten zullen er te gast zijn. Op 4 november treedt Will Tura op ten voordele van de gehan dikapten. Afspraak in de dan cing «Witte Hove» te Sint- Lievens-Esse. Op 6 november is Urbanus Van Anus te gast in de zaal Moté te Mere waar hij eveneens op treedt ten voordele van «Schoonderhage». Op 11 november heeft in «'t Kelderken» te Sint-Lievens- Esse een T-dansant plaats voor dezelfde instelling. Eind november, begin decem ber plant men een van deur tot deur-aktie te Sint-Lievens- Esse. Nieuwjaarskaarten van plaatselijke kunstenaars zullen te koop aangeboden worden. Op 10 december tenslotte wordt een groot bal ingericht in het RIBTO zelf, ten voordele van «Schoonderhage». S.J. Heel prozaïsch kunnen we schrijven: op 24 september 1977 startte Jebron pas echt haar werkjaar met een «stedeling». We kunnen er nog aan toevoegen dat tientallen jongeren in kleine groepjes de stad introkken met kijk-, luister- en ont moetingsopdrachten, dat er gepicknickt werd en eucharistie gevierd werd, maar dan nog hebben we niets geschreven over deze Stedeling- Met dat woord «steaeung» Kun je alle richtingen uit. Voor Je bron was het de bedoeling met zoveel mogelijk jonge mensen 15 a 30 jaar) de stad in te trekken. Niet voor het kilome- tervreten (er waren er zo acht) maar wel om 's bewust te kij ken: waar en hoe wonen we, ontspannen we ons, studeren en werken we? Ookom mekaar op tocht echt te ontmoeten. Dat «ontmoeten» stond de hele dag centraal. Mekaar vinden, zon der masker, bij elkaar entoe- siasme vinden, met elkaar in gesprek komen. Kijken, luiste ren en ontmoeten... als aller eerste begin. Naar jeugdklubs werd getrok ken (voor zover die op zater dagnamiddag open waren), naar kafees, voetbalterreinen, en waar nog jongeren komen. In de kleine groepjes kwam het tot gesprekken, die al dan niettot nadenken stemden. In het Jebronhuis kwam men daarna tesamen om bij een lekkere koek en een kopje warme wijn ervaringen uit te wisselen en verder te ontmoe ten, mensen te leren kennen als mensen. Nog was de dag niet ten einde. In onze joernalistieke woor denschap waarmee we begon nen zijn zouden we vermelden: om 18.30 u werd er naar een eucharistieviering getrokken. Ook niet-stedelingers waren daar en samen werd de hele tocht opnieuw beleefd binnen de kerkruimte. De tocht van plkp mpne pinpnliik Hno ip eerst niets dan dingen ziet wandelend en lopend door me kaar. Hoe je dan personen merkt, net zoals je de dingen zag. Haast vijandig ontvlucht je die en pas na lang aarzelen reik je een hand. Aan iemand wiens naam je vraagt. Nog iemand. En nog... Tot je heel dicht met de hele groep bij mekaar bent. Toen sloot men de ogen en dacht men na terwijl door een mikrofoon gesproken werd over mensen en God. Kinde ren, jongeren en volwassenen, het was stil en goed bij mekaar want ze hadden mekaar ont moet. Gejubeld werd om God, brood en wijn werden geofferd als tekens van eigen pogingen. Zo was deze eucharistie, zo ook voelden de aanwezigen zich één met mekaar en God toen ze «te kommunie gingen» Zo eindigde deze stedeling, deze startstedeling, die voorde Ter gelegenheid van de 50 ste karnavalstoet zullen de gilles hun groep uitbreiden. De kandidaten moeten echter liefst meer dan 16 jaar oud zijn. Ze kunnen terecht bij de sekreta- ris van de filles Rony De Bruyn, Sint Jobstraat 137. Op zaterdag 8 oktober ontvangt schepen Bourlon de besturen van oud-strijdersverenigingen in verband met de verschillende vieringen op 1 en 11 november. Te Brussel zijn op 18 september door Prins Albert, voorzit ter van het Rode Kruis heel wat Aalsterse bloedgevers onderscheiden. Voor 80 bloedgiften was dat Camille Van Impe, Augustin Daelemans, Adolf Van Droogenbroeck, Omer Meerman, Marcel Van Den Eede, Clemens Hoste, Remi Van Der Straeten en Petrus Michiels. Voor 100 bloed giften werden Marcel en Michel De Bodt vereremerkt. Adolf Libaut uit de Koolstraat kreeg een speciale vermelding voor 160 bloedgiften. Kunstschilder Gustaaf Francois, bestuurslid van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon werd aan vaard als werkend lid van 't Kristelijk Vlaams Kunste- naarsverbond. De tweede fase van de werken aan het kultureel centrum zijn voltooid. Tot op heden voor de ronde som van 125 miljoen frank. Pro Arte programmeert voor het seizoen 1977-78 weer verschillende konserten. De eerste gaat door op 11 ok tober eerstkomend. Het is een Beethovenkonsert door Ed. del Pueyo. Esdoorn tiert welig in het Aalsterse stadspark. Te Welig zelfs, want de boom en boompjes overwoekeren andere planten. De werkgroep Bomen Park doet een dringende oproep. Personen die een dagje in de natuur willen werken om het park te zuiveren kunnen best kontakt opnemen met de heer Kieckens, Keizerlijk Plein. Beter nog. neem zater dag een hakbijltje, een mes of zware snoeischaar en stap energiek naar het stadspark. Moorden in het Aalsterse, gelukkig eerder zeldzaam. Vorige vrijdag moest de dader van de moord op Maria Van De sype, de 28 jarige Herman Wauters tijdens een wedersamenstelling zijn misdaad overdoen. Vorig jaar in juni vermoordde de 44 jarige Alfons Verleysen zijn echtgenote Jeanine Robbrecht. De dader werd door de aangestelde deskundige, een psychiater en een psy choloog, ontoerekenbaar geacht. Verleysen die zijn vrouw, moeder van zes kinderen met een kussen ver stikte was behept met een ziekelijke jaloersheid. De voorbereidende werkzaamheden voor het klasseren van een gedeelte van het Kravaalbos te Meldert werden ingezet. In verband met moeilijkheden in het Sint Maartensinsti- tuut na de aanstelling van een leek als direkteur van de handelsafdeling vernamen we dat een motie, nagenoeg ondertekend door het ganse lerarenkorps werd over gemaakt naar het bisdom. Sommige oudere leraren voelen zich door de aanstelling van Rony Schelfout, technisch ingenieur, in opvolging van E.H. Colpaert, beledigd. In de school zijn inderdaad leerkrachten aanwezig die over het diploma licentiaat handelswe tenschappen beschikken en reeds jarenlang diensten bewezen aan de school. De vindingrijkheid van sommige dievenbenden grenst aan het spetakulaire. Over de daken lopen hoort er immers ook al bij. Dat kon een vrouw in de nabijheid van een elektrici teitszaak aan de Alfred Nichelstraat, zondagmorgen vast stellen. Zij belde de politie. Een eerste politie patrouille joeg de mannen op de vlucht. Maar ze hadden niet gerekend op een tweede versterking, en liepen regelrecht in de armen van de wet. Antonio Damascio, een Italiaan die te Brussel woont en de Brusselaar Thierry Pont, beiden 28 jaar werden gevat, 's Anderendaags ging de derde Etienne Couplez uit Brussel zich aanmelden. Het drietal zou met het gestolen geld een wereldreis beginnen. Recht naar de Dender- mondse gevangenis! Natte bijzonderheid. De tweede sprong inde Dender om zich te redden en werd er op eerder hardhandige wijze door de politie 'gered'. Een pikant gerucht: een vooraanstaande CVPer was maandagavond nogal verbolgen over het feit dat een syndikalist van diezelfde partij als eerste zijn handte kening zette onder een brief aan de gouverneur in ver band met de schorsing van VU schepen Jan De Neve. Tijdens het PVV kongres afgelopen week-end verliet bur gemeester D'haeseleer met zijn aanhang de zaal. Voorzit ter Frans Grootjans ging niet in op zijn verzoek om de PVV voorzitter van het kanton Herzele een verklaring te laten afleggen in verband met de politieke toestand in het arron dissement Aalst. Zoals men weet werden drie PWers uit het kanton Herzele uit de partij gestoten omdat zij voor de gemeenteraadsverkiezingen met een scheurlijst opkwa men. Deze leden tekenden ondertussen beroep aan Niet tegenstaande de heer Grootjans verzekerde dat het dossier Herzele een korrekte behandeling krijgt wenste de burge meester niet meer aanwezig te blijven en dreigde opnieuw met ontslag. Enkele astronomische bedragen die de afwerking van het kultureel centrum inhouden. Hoog, hoger, hoogst. De technische uitrusting van het podium wordt ge raamd op 44.536.072 fr.;de roltrappen 5.147.100fr. en de gevelreinigingsinstallatie 2.534.220 fr. Zeer veel centen dachten we zo. Roel Van de Plas deelnemers wellicht meer be- den op papier te zetten, tekende dan wij hier probeer- PD Jebron wandelde, amuseerde zich en liet de kritiek de vrije loop. (EL)

De Voorpost | 1977 | | pagina 5