EEN JAAR POLITIEWERKING IN CIJFERS -DERDE LEEDS KLEINVEETENTOONSTELLING KLEURT SEPTEMBERKERMISDINSDAG RODE MOLFUIF TE AALST WILLY DE MUNTER DE TROUWSTE LEEDSE KERMISGAST De Voorpost - 30-9-1977 - 7 iar aanleiding van de 23° korpsdag, de eerste van Groot- Jalst, gaf het politiekorps van de stad Aalst traditiegetrouw en herinneringsalbum uit. Dit album dat door vele inwoners |el als 'reklamebrochure' zal bestempeld worden, wat inder- lad ook zo is, bevat daarnaast toch ook een aantal bladzij- len die zeer interessant zijn voor mensen die zich bezig louden het reilen en zeilen van de stad. OUD it herinneringsalbum begint lals gewoonlijk met een inlei- rnd woord van de burge- leester, hoofd van de politie, t programma van de 23° rpsdag sluit hier onmiddellijk aan. Het volgende punt zijn politieaktiviteiten die statis- ;ch worden naar voor ge- :ht in het jaarverslag 1976. gegevens betreffen nog pt dienstjaar 1976. dus ge- ivens over Klein-Aalst. De cij- rs voor Groot-Aalst zijn nog te lledig. Ze publiceren zou in ook voorbarige besluiten jnnen tot gevolg hebben, de inleidende woorden van burgemeester krijgen ook i komissarissen de gelegen- iid om hun visie op de korps- ig uiteen te zetten. Tevens is it een welgekomen gelegen- iid om hierbij enkele foto's smede uitslagen van sport- ianifestaties te publiceren, leer informatief is de nieuwe it van gemeenteraadsleden, iet ingang van 29 juni 1977. ier positief is ook de indeling in de advertenties volgens elbepaalde specialiteiten. Op ladzijde 240, de laatste blad- ijde van het herinneringsal- im komt een bladwijzer voor. ien weinig voorkomend snufje reklamebrochures die even- Ie geïnteresseerden heel lat pusselwerk uitsparen, iveneens naar het einde toe in de brochure, zijnde blad- [jde 235 staat een lijst met de im en het adres van de estkomiteeleden van de stad llSt. Jfwee bladzijden verder een lijst aaian de middenstandsraad der oatad Aalst, met de vertegen- de loordigers van het stadsbe- jtuur en van de dieverse deke- tstajjen. Igt bp de voorlaatste bladzijde tenslotte 'n nuttige wenk om reijorrekte gegevens door te ge er jen bij het oproepen van de enjoo-hulpdienst. |a'iTATISTIEKEN: let Aalsterse politiekorps dat (ver één hoofdpolitiekommis- laris beschikt, twee politie- kommissarissen, één adjunkt politiekommissaris inspekteur e n vijf adjunkt politiekommissa- rissen nam in de loop van 1976 toe met één personeelslid. De verschuivingen zagen er als volgt uit. Het aantal bijzondere agenten werd van 9 op 10 ge bracht, het aantal inspekteurs kwam van 8 op 11In totaal be tekent dit een steiging met 4 manschappen. Bij de gewone politieagenten vielen er echter 3 manschappen weg, zodat het totale politiekorps van 115 man naar 116 werd gebracht. Ook onze politie doet iets om het aantal werklozen te helpen verminderen. Dit blijkt althans uit de gegevens over de inde ling van het korps. Bij het ge meentelijk strafregister zijn er 4 typisten in dienst. Eén typiste is in vast verband een andere be hoort tot het tijdelijk personeel en twee typisten zijn tewerk gestelde werklozen. In 1976 werden 15.519 inko mende teletoongesprekken geboekt. Rekordmaand is sep tember met 1581 telefoontjes. De daaropvolgende winter maanden oktober (1331), no vember (1355) en december (1376), scoren eveneens hoge cijfers. In juli kwamen de minste oproepen binnen, 1164 Voor de opgestelde processen verbaal en de behandelde dienststukken zien de cijfers er in vergelijking met 1975 als volgt uit: De aanvankelijke overtredin gen namen af met 357 en kwamen op 1597. De aanvan kelijke wanbedrijven, even tuele misdaden inbegrepen, en onmiddellijke inningen bij ver keersovertredingen daarente gen namen toe met 170 en kwamen op 3568. In de loop van 1976 liepen 22.031 brieven binnen, dit is een meeraantal van 988. 4.818 handelden over wanbe drijven en 2.792 behandelden verkeersovertredingen. Het aantal exploten van gerechts deurwaarders liep op met 56 en kwam op 2.477. 720 gerechts- brieven werden verstuurd, dit is 80 meer dan het jaar daarvoor 106 kwamen terug als zijnde onbestelbaar. Verder werden er nog 88 inre- keningsbevelen (-6), 68 kos- tenstaten (-11) en 1968 verze keringspapieren +189) be handeld. 427 kontroleerbare waarschuwingen van het eigen korps werden uitgevoerd, dit is 49 meer dan in 1975. 228 der gelijke nazichten van waar schuwingen uitgereikt door an dere diensten werden even eens uitgevoerd. Hier bete kende dit een steiging met 173 eenheden. Kwartieragenten: De kwartie ragenten behandelden in de loop van het jaar 1976 8.336 bestuurlijke stukken en 10.071 gerechteriijke stukken. Dit is in totaal 18.407 stukken. Daaron der. ingevolge voorgaande, stelden zij op aan verslagen, 549 bestuurlijke, 2.109 gerech teriijke verslagen en 818 pro cessen verbaal. Een totaal van 3.476. Het aantal aan huis be stelde stukken en kleine op drachten liep op tot 6.837. Gemeentelijk strafregister: Bij het gemeentelijk strafregister, in het vooruitzicht van de fusie en het afdrukken van de fichen als «inlichtingsbulletin» bij mid del van reproduktieapparaten, diende het strafregister volledig omgewerkt en overgeschre ven. Om deze reden werden vier burgerpersoneelsleden tij delijk ingezet. Volgende aantal len formulieren werden in de loopvan 1976 afgeleverd: 1653 bewijzen van goed gedrag, 122 bewijzen voor de uitbating van een herberg, 9886 rechterlijke inlichtingsbladen. 856 leerver- gunningen. 1477 rijbewijzen, 2380 nieuwe straffiches. 841 adresveranderingen op de au toboekjes, 1371 veroorde lingsbulletins, 2256 minnelijke schikkingen, 1551 intredingen in de stad, 1455 uittredingen, 17 bewijzen voor de verkoop van geestrijke drank, 487 for mulieren als bewijs van verlies identiteitskaart, 855 eretekens, 389 leurkaarten, 213 nazichten om toelating te verstrekken voor het houden van duiven. 738 nazichten voor oorlogs pensioenen en 469 nazichten van het straf register van de mi litaire klas. Gerechteriijke aktiviteit 1976 en statistieken kriminaliteit: Dit hoofdstukje dat drie bladzijden beslaat wemelt naar wij veron derstellen. zetfouten. Reeds in de hoofdinq werd een 'k' verge ten: gerechtelijke. Verder zijn er de talrijke fouten in de positieve en negatieve verschillen. Een paar frapante voorbeeldjes. Het aantal beledigingen be droeg in 1975: 60. In 1976 wa ren er dat 56. Volgens het boekje betekent dit een afname van -1. In 1975 boekte men 6 gevallen van dierenbescher ming, in 1976 slechts vijf. Vol gens het boekje is dit een toe name van +3. Bij de algemene opsomming ziet de statistiek van verkeer songevallen er als volgt uit: doden 9 zwaar gekwetsten 61 licht gekwetsten 356 materiele schade 876 In totaal 1.302 gevallen. Op de volgende bladzijde, waar de verkeerongevallen gedetail leerd behandeld worden ziet de statistiek er reeds als volgt uit: doden 9 zwaar gekwetsten 60 licht gekwetsten 343 stoffelijke schade 864 In totaal 1276. basisgetal waarop de detailcijfers steu nen. Globaal gezien kan men zeg gen dat de statistieken krimina liteit lichtjes stegen. Enkele opmerkelijke cijfers maar uit de lange reeks. Het aantal bran den liep op van 37 tot 85, dit is 143% meer dan in 1975. Het aantal diefstallen nam of wel af, ofwel nam zij toe met enkele eenheden. De fietsdief stallen echter namen toe met 81 gevallen en kwamen op 579. Overtredingen van het ge meentereglement betrof 98 ge vallen +13). Op fiskaal vlak was het 10 +4). Het aantal verkeersovertredingen nam af met 375 en kwam op 421Het aantal onmiddellijke inningen daarentegen liep op met 519 en kwam op 1972. De in 1976 in gevoerde nieuwe verkeerswet ten zullen daar wel niet vreemd aan zijn. Ook het aantal gevallen van smaad is meer dan verdubbeld, van 9 op 19. In 1976 viel ook één bomalarm te noteren, ter wijl het aantal zelfmoorden konstand bleef, 16. Verkeersongevallen: 384 ver keersongevallen van de 1276 gebeurden opvolgende wegen of kruispunten: Gentsesteenweg 67 Brusselsesteenweg 70 straat-Korte Zoutstraat 25 Dendermondse steenweg 27 Bredestraat-Zwarte hoek- brug 40 Botermelkstraat - Binnen straat - Slot 36 Moorselbaan-St. Annabrug 69 Gentsestraat-Nieuwstraat 50 Het hoogste aantal ongevallen gebeurde in de maanden mei (123) en december (120). Het laagste aantal valt te noteren in juli (94) en juni (101). De zaterdag en de maandag zijn hoogdagen wat betreft ver keersongevallen. De zaterdag 211, de maandag 229. De zon dag gebeurden er het minst, 126. Het veiligste uur om te rijden Op dinsdag 27 september om 9 uur richten de Leedse Kalveren oor de derde keer een kleinveetentoonstelling in op het Pastorij- lein. Ieder kind tussen 4 en 12 jaar mag deelnemen met één of eerdere dieren (honden - katten - konijnen - kanaries - hamsters - liven - kippen - pony's - muizen - geiten - varkens - ganzen - ilkoenen - enz...) Een kompetente jury zal de tentoongestelde eren beoordelen en de prijzen toekennen-. Tot zover de aankondi- van de karnavalgroep «De Leedse Kalveren» in hun eigen 'iemaandelijks blad. EN SUKSESRUK ITIATIEF oor de derde maal reeds was het U deze aktieve Leedse karnaval- pep een dergelijk initiatief met ikses uitwerkte op kermisdins- 'g derdaad. met sukses, want toen e in de voormiddag de Leedse armarkt betraden, keken we heel 'en bedenkelijk. Wij werden niet ïrdrongen door de massa, zoals e dat enkele jaren geleden ge- oon waren. Nochtans waren er :el wat marktkramers op post. 'e zakten dan maar onmiddellijk 'naar het Pastorijpleintje waarde einvectcntoonstclling plaats ad. gewoon om even de toestand peilen. Tot onze grote vcrwon- jo| Kring konden wij daar amper een slei limp opvangen van de tentoon- estelde troeteldieren. Inderdaad, eel wat kijklustigcn verdrongen ich rond deze huis en andere die- uikin Onder de armen en over de .'houders (alhoewel!) konden wij ich wel het tweelingpaar Cali- ero's zien. evenals een nest big- ;tjes. een mooie St- emardshond en nog enkele rachtige rashonden, kippen en onijncn. heel wat pony's, geiten Ifs een prijsschaap of bok of •iets. leen poging om een opdringerige lassa te ontlopen botsten we :gen een gelukkige voorzitter van e organiserende vereniging. Wij laakten een afspraak voor tijdens e namiddag en togen prompt om en slechte pint kermisbier. IK HEB 41 TROETELDIE REN totaal mochten de organisatoren 8 deelnemers inschrijven, enkele lindcr dan vorin iior moor hrtt aantal ingeschreven dieren was de hoogte ingegaan, niet minder dan 136 troeteldiertjes konden er be wonderd worden. Mejuffer Mieke Matthijs kwam op de inschrijving zelfs opdagen met in totaal 41 troe teldiertjes. waarvoor de organisa toren grote ogen zetten, inderdaad 41En trocteldiertjes waren het al lemaal. of het nu katjes, konijn tjes. pony's of biggetjes waren, en hoe de organisatoren ook hun best doen om de dieren in kategoriën in te delen, zonder uitzondering, zoiets kon men duidelijk merken dinsdag voormiddag. Zoiets geeft ergens een speciale stemming en we kunnen niet meer dan Keizer Padova bijtreden wan neer die zegt over de voorzitter van de organiserende vereniging De Leedse Kalveren: Dat is nog eens een echte! ik heb hem weten beginnen op 't Hoeksken. Met niks. totaal niks heeft hij daar uit eigen zak een groep bijcengc- bokst: de Denisvrienden. Ik heb het toen gezegd: in die zit er wat inMet de Leedse Kalveren heeft hij furore gemaakt In derdaad Petrus, zo is het. DE UITSLAG: Onderhavige uitslag werd bepaald door bovengenoemde kompetente jury bestaande uit de heren De Backer, voorzitter van de Dieren bescherming Moorsclbaan Aalst; Huylebroeck. lid van bovenge noemde dierenvereniging de Leedse veearts Walter Schollaert, Voorzitter van het Feest- en Sportkomitee Julien De Cremeren Petrus Neirinckx, Keizer Padova. Deze vijf mensen zorgden voor het volgend resultaat:. Algemene hoofdprijs: Katrien Smckens. Overimpcsiraat. Zii.be- haaldc 84 punten met een St.- Bemardshond. Zij sleepte aldus de pony in de wacht, evenals een tro fee en een vijftal waardevolle na slagwerken voor dierenvrienden. In de kategorie huisdieren luidde de uitslag als volgt: 1Peggy De Slovere, Molenstraat, Lede (80 punten). 2. Tom De Grauwe 77 p. met Russiche Blaupunkt), 3. Brecht Quintijn (76 p. met Russi sche hazewind.) In de kategorie hocfachtigen: I. Mieke Matthijs. Blekte 13 A Oor- degem (75 p. met 2 pony's en 2 berggeiten), 2. Ronny VanCauter (72 p. met een 6 jaar oude en rijk- behangen schapebok) en Ilse Cop- pens (72 p. met een Shetlander pony). In de kategorie pluimvee: 1Joris De Wolf, Keibergkerkwcg 7, Lede (71 p, met Chinese Zijde- hoenders), 2. Stefaan Marinckx (70 p. met een Hollandse kuif- schijnt te zijn tussen 6 en 7 uur. Op dat tijdstip vielen er maar 7 ongevallen te noteren. Tussen 16 en 19 u is het het gevaar lijkst, 332 ongevallen (106 121 +103) 861 ongevallen gebeurden bij daglicht, 411 bij openbare ver lichting en 4 op plaatsen waar geen verlichting aanwezig was. Voetgangers, fietsers en brom fietsers ziin meestal de slach toffers. Bij hen vielen 7 doden of 78 'vari het totaalaantal genoteerde doden in 1976 (9). Het aantal zwaargekwetsten was 42 of 70 het aantal lichtgekwetsten 267 of 78 Diegenen die er met stoffelijke schade of helemaal niet ge kwetst vanaf kwamen beliep 44 of amper 5 570 verkeersongevallen ge beurden op kruispunten, 586 in straten, 101 op pleinen en 9 op bruggen. De oorzaken van deze ver keersovertredingen zijn: over dreven snelheid. 221 gevallen, Schending van de voorrang over dag 302. 's nachts 98. het niet rechts houden: 67, gevaar lijk inhalen: 59, onoplettend heid van de voetgangers 26 dronken sturen 47, defekt voer tuig 5 en andere oorzaken 457. 247 personen pleegden vluchtmisdrijf. In tegenstelling met wat men soms denkt gebeurt het groot ste aantal verkeersongevallen bij droog weder: 1066. Bij re genweer 198, bij sneeuw 7 en bij ijzel 5. Het grootste aantal verkeersongevallen wordt ver oorzaakt door bestuurders tus sen de 21 en de 31 jaar. Be stuurders jonger dan 16 en ou der dan 70 veroorzaken het minst verkeersongevalen, res- pektievelijk 56 en 32. S.J. Zaterdagavond 24 september ging in de zaal Kreja voor het eerst een fuif van de RAL-Rode Mol in het Aalsterse door. De fuif werd om 21 uur ingezet door de groep Skabbernak- van Gent. een duo van de RAL-Gent die een aantal Vlaamse strijdliedjes bracht. Daarop volgde een optreden van de Aalstenaar Gustaaf Meersman die een aantal sketchen over de linkse beweging opvoerde, wat veel bijval genoot bij het publiek. Het eerste gedeelte werd afgesloten met een korte speech van Eric Corijn. lid van het politiek bur o van de RAL, over de huidige politieke situatie. Hierna werd er een denderende maralondanspar- tij ingezet die duurde tot vijf uur 's morgens (zomeruur). Naast de fuif ging er tegelijkertijd een info-beurs door met een rijke variatie aan stands: naast de plaatselijke RAL waren immers tevens Wereldwinkel, Agitat. Dolle Mina en de Rooie Vlinders en Vies Oilsjt van de partij. Alles te samen was het voorde RAL-Rode Mol een geslaagdfeest daar ze konden rekenen op ongeveer 150 aanwezigen en veel ambiance. (JM) haan), 3. Koen De Jonge (67 p. met een Chinese kip). De prijs voor het uniekste dier werd toegekend aan Jurgen Van den Brempt uit de Herdcrgemse- straat 18, te Lede die was komen opdagen met een woestijnvos. En dus zoals reeds vernoemd Mieke Matthijs de prijs voor de meeste dieren, zij had er 41 Iedere deelnemer aan deze origi nele prijskamp, waarvoor de in schrijving ten andere gratis is, kreeg een aantal prachtige prijzen. Voor de best geklasseerden waren er mooie trofeeën voorzien en naslagwerken over de dierenwe reld. De prijsuitreiking die plaats had dinsdag zelf om 16 uur in zaal Lelie werd bijgewoond door de voorzitter van het Feest- en Sport komitee Julien De Cremer en door Schepen De Paepe. MON D G. Tijdens de ontvangst van de foorreizigers door het gemeentebestuur ter gelegenheid van de opening van september,kermis, overhandigde de schepen van feestelijkheden Vlinnebo 'n speciaal herinnerings plaket aan de heer Willy De Munter. Dit omdat hij reeds 50 jaar een vertrouwde figuur is op de Leedse kermissen en karnavalgebeurte- nissen. EEN BROK FAMILIETRADITIE Zijn beroep als foorkramer stamt uit een heuse familietraditie. Reeds voor de 1' wereldoorlog kon men Leander De Munter, de grootvader van Willy, op de Leedse kennissen aantreffen met zijn paardemolcn. Zijn met paar den getrokken molen werd even wel tijdens de oorlog in beslag ge nomen door de Duitse bezetter, en grootvader Leander werkte toen in een fabriek. Na deze trieste periode, meer be paald in 1919, zijn de ouders van Willy herbegonnen met het afrei zen van de strcekkermissen met een schommel. Toen reeds was Willy, zelf 2 jaar oud, van dc partij op de Leedse De muzikanten van de koninklijke Harmonie St.-Cecilia werden gehuldigd. 28 leden ontvingen een ereteken. kermis met zijn ouders en hij is er nu nog, dus ongetwijfeld één van de trouwste Leedse kermisklan ten. Heeft Willy De Munter veel pret tige herinneringen aan het kermis- gebeuren van Lede. ook 'n heel wat minder prettige gebeurtenis speelde zich op één van de Leedse septemberkermisscn af. Zijn va der Vincent De Munter stierf op 42-jarige leeftijd tijdens de sep- temberkermis te Lede. Vanaf 1941 werd aldus de zaak op naam van Willy gezet, om niet naar Duitsland te moeten en aldus kon hij tijdens de oorlog de kermissen verder bezoeken. Willy De Munter heeft één zoon en aangezien deze een andere le vensweg ingeslagen is, denkt hij dat hijzelf de laatste schakel zal worden in een lange familietradi tie. Hi) zegt dit met zeer veel wee moed, begrijpelijk. .DE VERTROUWDE FIGUUR MET DE KINDERMOLEN De heer Willy Dc Munter is de vertrouwde Figuur die met die even vertrouwde kindermolen tel kens weer op dat even ver trouwde plaatsje rechtover het gemeentehuis, heel wat kinderhar ten opvrolijkt ti jdens de kermisda gen. Reeds 28 jaar doet hij met deze kindermolen de Leedse ker missen aan. Uiterard zijn er wel een aantal aanpassingen gebeurd Maar ook de tijden zijn veranderd, zegt Willy. Vroeger was een ker mis iets uniek. Het volk kwam met horden van de trein om bij hun familie kermis te komen vieren. Dat was de periode van eenmaal krentenbrood per jaar, namelijk met de kermis. Dat was de gouden periode, want gebeurde het dat dc foorkramers zelfs staangeld kre - gen, nu moeten ze het betalen. Ook het vermaak is heel wat ver anderd. vooral de televisie en de dancings overal hebben geen goed De heer De Munter gedaan aan de kermissen. En te vens voelt men nu de slechte eko- nomische toestand aan. Een foor- eizigcr verdient nog goed zijn brood, maar de zaken stabiliseren, er is geen vooruitgang. Volgens Willy De Munter speelt ook het groter aantal foorreizigers een rol. want de kinderen van de zen beginnen meestal ook in de zelfde branche, omdat zij niet ver der kunnen. De meeste foorreizi gers gebruiken hun kinderen al heel vroeg om te werken in de zaak en zij zijn dan meestal ook met voor ander werk geschikt. Hier draagt ook wel het schoolsysteem voorde foorreizigerskinderen zijn steentje toe. Zo heeft hijzelf even veel scholen bezocht als hij stand plaatsen aangedaan heeft met zijn ouders Daarin is er nu wel enige verbetering met de speciale scho len voor foorreizigers en schip pers. WEL KUISEN Willy De Munter doorkruist met zijn kindermolen gans Uost- Vlaanderen en dit vanaf de periode der kanavals tot november. Zo n molen optimmeren is ongeveer 8 uur werk, maar aangezien hij een kindermolen exploiteert, moet hij uiteraard zeer veel kuisen en boe nen, maar dit neemt hij er graag bij. bij de kinderpret. Tijdens het zogenaamde dood seizoen moet hij het onderhoud van zijn molen verzorgen. MON D.G

De Voorpost | 1977 | | pagina 7