DE OSBROEK, WAARDEVOL NATUURGEBIED BOEFJE TE BAARDEGEM KAATSERS AAN DE EER! EN STEEDS MAAR SLUIKSTORTEN !r[ 8 - 30-9-1977 - De Voorpost vs. Hij zou] advokaat sd gevoel inmiddj eeuwige verw Idcr. Frans H< Bij 'n geleide wandeling door de Osbroek waarvan U elders in dit blad een relaas leest konden we ons persoonlijk de visu overtuigen dat sluikstorten nog steeds niet heeft opgehou den... Full speed reed te 16.45 u langs de Kasteeldreef voorbij de muur met de tweetalige borden waaronder «Propriéte privée» en «Passage interdit» een rode open kamion, type kipwagen, volgeladen met brokstukken beton waarin het metalen vlechtwerk nog was bevestigd. Wie zou zich bij een romanti sche wandeling door een toch nog steeds waardevol natuur gebied verwachten, op een zomerse zaterdagnamiddag, aan een dergelijke raid van een wagen van «G. Van De Velde, Statiestraat 38 te Wichelen». Nog maar pas is enige stilte ge komen na de deining verwekt door de belangrijke stortingen van huis- en industrieel vuil in het natuurgebied Osbroek. Het stadsbestuur kon reeds maat regelen treffen om een gebied van 2 hektaren te nivelleren en enigszins af te dekken doch nu weer worden hele wagenla dingen vuil uiteraard illegaal in de Osbroek gestort. N.V. Be- tonwegenbouw stortte beton blokken in de voormalige koel- vijver van de elektriciteitscen trale terwijl Amylum haar vaal grijze pulpachtige afvalstoffen kwijt wil langsheen de Kas teeldreef. Waar het stadspark reeds geklasseerd is wordt het hele Osbroekgebied waar schijnlijk begin 78 eveneens geklasseerd. De procedure duurt zowat negen maanden en er zijn er daarvan reeds een zestal voorbij. Wegens de zeer typische en weelderige flora en eveneens wegens de fauna blijft dit gebied, op nauwelijks een kilometer van de Aalsterse Grote Markt, een wild en waar devol natuurgebied dat beter verdient dan te worden volge stort- Schepen van Leefmilieu De Maght stelde klaar en duidelijk dat dergelijke stortingen ille gaal zijn, dat ze met de betrok ken firma's kontakt opneemt en dat zo nodig politioneel zal worden opgetreden. Gaan kijken kunnen we U per soonlijk niet aanraden want, naar men zegt, zouden reeds «klopjachten» op «indringers» zijn georganiseerd L.H. Luc Kieckens verstrekt uitleg op het plan van het stadspark voor de wandeling door de Osbroek. Boefje staat voor de derde keer op het programma van de Baarde- gemse toneelgroep Hoop in de Toekomst. De allereerste opvoeringen waren gepland voor februari 1945. Hieraan stelde de oorlog op tweede kerstdag 1944 brutaal een einde. Frieda Pauwels, nog steeds lid van de kring, diende die dag dringend gehospitalizcerd te worden. Een nachtelijke rit was in die tijd niet van gevaar ontbloot, het von Rundstcdt-offensief was immers volop aan de gang en de Duitsers zochten hun kerstvierendc tegen standers tot in onze nabijht sar Blindeman, de latere van Hoop in de Toekomst, schatte de gevaren niet ma edelmoedigheid en haalden de bovenhand, de familie naar Aalst Pauwels en Frieda bleven kliniek achter, Cesar en Nauwelijks buiten de Aalsterse stadskern vinden de Aalste- naars een nog zeer waardevol natuurgebied, volgens Luc Kieckens anders dan maar toch even waardevol als het Mei derts Kravaalbos, dat evenwel aan ernstige indirekte pogin gen tot vernietiging blootstaat. Gedurende een drietal eeuwen gebeurde er aan dit hele ge bied, ruim 45 hektare groot, niets;het bleef onaangeroerd en onbesmeurd. In 1916 werd het stadspark door schepen De Wolf bedacht ingericht met drainering van de moerassige streken erbij. De Parklaan werd aangelegd na en ballonvijver). Kuipvormig, met een ongewoon hoogtever schil van 7 tot 21 meter, wordt het gebied begrensd door de hoogten aan de Haring, het syphon onder de Dender zelf. De stad zelf kocht voor 29 mil joen 9 hektare van de Osbroek aan. Er zijn verder enkele eige naars met een eerder beschei den areaal doch eigenaar van het leeuwenaandeel is de fami lie Moeyersoen. Rijke flora: De wandeling, zeer deskundig geleid door Luc Kieckens en Paul Van den Brempt, legde ook het aksent op de zeer typi- Hier trekken de wandelaars over één van de gedempte vijvers in de Osbroek. (JM) verhoging van het weggedeelte van de toenmalige «Spinazie- straat», zo genoemd wegens de vele groenten, waaronder spinazie, die tijdens de wereld oorlog aldaar werden geteeld. Even verder had men immers ook nog de «ajuinenkouter». In de jaren '20 kwam dan het «stort» en werden vijvers aan gelegd waarvan de helft reeds sinds een twaalftal jaar zijn ge dempt en er nu, nadat er on langs nog een werd volgestort, nog twee overblijven, (het gaat hier uiteraard niet om de vijvers van het stadspark als spiegel- Burgemeestersplein en de Do- kusberg (naam van een vroe gere herberg). Vierde en voor lopig laatste verandering aan dit gebied is het recente stort onzaliger gedachtenis van be gin van dit jaar. Of dit gebied iets te maken heeft met een vroegere mean dervorming van de Dender wil len we voorlopig in het midden laten. Feit is dat er nu geen rechtstreekse afwatering naar de Dender, wegens het te laag peil in de Osbroek, mogelijk is en dat de afwatering gebeurt naar de oude Dender via een sche en niet minder weelderige plantengroei met zowel moeras- als zompvergeetme- nietjes. (In een zomp kan men een stok nauwelijks een paar decimeter induwen;in een moeras wel een meter). Hierbij was het blauwe zompvergeet- menietje het laatste in bloei staande bloempje in de Os broek op dit moment. Dat de flora rijk en gevarieerd is toont U de opsomming van en kele gevonden planten: gele waterkers, distels, leverkruid, wolfsblad, de parasiet bitter zoet, de kale jonger, een scha- Cedo Nulli: Het oude stort: Bij dit stort uit de twintiger jaren waant men zich in de Far-West qua wildheid van uitzicht. Berg op, bergaf is er een enorme verscheidenheid van planten groei en staat het hoefblad op manshoogte. Verder zagen we nog een Ontvangst op het stadhuis van de kaatsklub 'De Belskesvan de Oude Dendermondse steenweg. JM waren kapitein Lodewijk De Bruyn, Johnny Tempels, Freddy De Ridder. Gilbert Heirwegh, Willy Degroot, Theo Aeibrecht en Richard Van Der Straeten. Het bestuur is samengesteld uit voorzitter Constant Aeibrecht, ondervoorzitter Gilbert Ver specht, sekretaris Etienne De Gols, penningmeester Alfons Van Der Straeten en bestuurs leden Jan Putteman, Etienne Van Landuyt en Jozef Ebraeri. De «Belskes»werden hier, na hun voorgaande sportieve prestaties van het bovenste schóf, gehuldigd wegens het feit dat ze op 17.7.77 op de Houtmarkt de Beker van de Stad Aalst wisten te veroveren. Schepen voor de Sport Eddie Monsieur huldigde beide ploe gen van het Kaatsliefhebbers- verbond waarvan schepen Gil bert Bourlon ere-voorzitter is, wees op hun prestaties die ze ker het gevolg moeten zijn van gestadige ononderbroken to tale inzet waarbij na elke «val» een «wederopstanding» moest volgen, en prees het volkse ka rakter van de kaatssport die zich op de straat en tussen het volk manifesteert en een model kan zijn van zuivere, spontane vrijetijdsbesteding met daar enboven een kompetitief karak ter. De schepen beloofde dan ten slotte de hem nauw aan 't hart liggende kaatssport te willen stimuleren waar mogelijk. Na een dankwoord van de voorzitter van de «Belskes» Jean Schockaert volgde dan de klassieke uitreiking van plaket ten en herinneringsgeschen ken, de receptie en uiteraard de groepsfoto's. L.H. s van dc voor J aardegem. keelE t tijdstip per fil[ naar huis ten) :ich nog hoe DS Frieda's twintigjarige zus, den midden in de nacht Ooggetuige Henri Joostens, laatste sekretaris van dc ligc gemeente Baardcgei eveneens op dat t van Denderbelle r Hij herinnert zich nog I Duitse vliegtuigen heen en patrouilleerden. Hij hoorde geschut. Datzelfde schieten vanuit de kliniek ook door duwe Pauwels gehoord, schien bevroedde ze op dat blik iets van de vreselijke heid: dc auto van Cesar wü mers onder vuur genomen, op slag gedood. Cesar zelf fen in schouderen been. kelde in een gracht waar zelf het leven redde door wond been af te binden. Joostens vernam dezelfde d het vreselijke nicuv Boefje de rol van de len, Maria zou zijn vrouw Twaalf jaar later, in I957, Boefje toch ten tonele Cesar Blindeman, voorzitter geworden, speel rol van broeder-kok. Van de voerders van 1957 hebben er, als dc dappere Cesar en regis Lowie Brandt reeds hcelwat tijdelijke met het seld: Jef De Rid vaert. Theo Van Neyghem. V Mocns en Frans Dierickx. Me opvoeringen van Boefje kwam een lange suksespcriode van in de Toekomst een einde, groep lag drie jaar te delijke distel, de grauwe abeel, de waterwilg, de zwarte els, enz. Geklaagd werd wel hierbij dat noch privé noch door de stad gedaan wordt aan verant woord bosbeheer. Na langs de monumentale poort achter de spiegelvijver te zijn gewandeld, poort die de in gang was van de stallingen Van der Haeghen wiens huis stond waar men nu de «Inno» vindt, zagen we leden van Cedo Nulli, reeds enkele zaterdagen doende aan het verwijderen van overtollige esdoorn die het gebied ontoegankelijk maakt en die, na aanvraag bij het stadsbestuur, nu maar zelf de handen uit de mouwen steken. Waterbeheersingswerken: In dit moerassig gebied, in alle richtingen doortrokken met grachten, is waterbeheersing een noodzaak, vooral dan om rioolwaters van de huizen aan Parklaan en Ninovesteenweg te verwerken. Voorzien is dat alle vuil water rond de Osbroek dient te worden geleid via een pompinstallatie. Helaas moest men hierbij private grond be treden en werden de werken al thans gedeeltelijk gestopt of vertraagd. We kwamen dan verder aan de Dreef die men meende te moe ten doortrekken tot Erembode- gem wat uiteraard een zeer winstgevende zaak, via verka velingen zou kunnen worden maar die niet doorging. Ongeveer ter hoogte van het cafetaria is men wel op stads- grond maar mag men toch niet door door het jachtrecht van een familie. Maar ze kwam geleidelijk nieuw lot leven. Vandaag de voelt ze zich sterk genoeg nogmaals het moeilijke stuk zijn vijf dekors en zijn twintig tol kers op te voeren. U kan Boefje zien in Ons 5. 6. IQ. II en 12 november Broederlijk naast elkaar, in één receptie, werden een Klein- Aalsterse kaatsploeg, de «Belskes» en de Groot-Aalstenaars «De Groenendaelers» uit Moorsel, door schepenen Mons- sieur, Bourlon en Hooghuys in de trouwzaal van het stadhuis verleden zaterdag ontvangen in aanwezigheid van raadsle den Freddy Pijck, Louis Saerens en Raymond Uyttersprot, van prins-karnaval Edy en van Petrus Moens, lid van het hoofdbestuur van het Liefhebbersverbond. De «Groenendaelers» heb ben steeds opgetreden in het Liefhebbersverbond waarbij in 1972 een eerste kampioenenti- tel werd behaald. In 76 was het de tweede maal dat die titel naar de Groenendaelers ging en ook in dat jaar werd voor het eerst door het Liefhebbersver bond deelgenomen aan het Na tionaal Kampioenschap waar de «Groenendalers» in reeks C de titel in de wacht sleepten. Dit jaar werden ze tweede na de ploeg «Michiels» van Kerksken en ook in de Beker van Aalst werden ze vice-laureaat, ver slagen dan door onze «Bels kes». Als kampioenen zouden ze dit jaar moeten optreden in reeks C «speciaal» waarbij ze, na een eerste rivaal in twee matchen te hebben uitgeschakeld, door hun overwinning op Herne St.-Pieter weer kampioen wer den. Wakkere spelers dit jaar Ontvangst van de kaatsklub 'De Groenendaelers' uil Moorsel op het Aalsterse stadhuis. IJMl Aandachtig de kommentaar van groepsleider Kieckens volgen bij de wandeltocht door de Osbroek. j weinig gekend stukje openbare weg van nauwelijks een meter breed die U naar de Osbroek leidt, «openbare weg» alhoe wel liggend op eigendom van de familie Moeyersoen en ver der een terrein toebehorend aan de Dames van Maria, in ver verwaarloosde toestand. Langs de Alfons Van de Maele- straat komend zien we in de verte het «kasteel Moeyer soen» en het stort, gedeeltelijk genivelleerd en bedekt. Met het omgevende deel van de Os broek is er een hoogteverschil van een drietal meter. Tussen massa's tomatenstruiken (men kon er plukken), pompoenen, kalebassen en reusachtige zonnebloemen ontwaart men drie bulldozerwrakken. Een interessante, leerrijke veel verklarende wandel mochten we verleden zat dagnamiddag, onder een st lende zomerzon meemaken Bij een volgende gelegenh moet U zeker van de partij want de belangstelling van publiek stond niet in verh ding met de waarde van gebodene.

De Voorpost | 1977 | | pagina 8