TOT SLOT GROOT REPERTOIRE MET KLEINE MEISJES, OF «JEUGD EN BALLET TRONCON» BALLETGROEP LEDE BALLETGROEP GIJZEGEM BALLET.. r Een mooie houding heb je pas na lang oefenen (SJ) Danseressen in spe demonstreren een figuurdans (JM) uit sd; i d van lans van de 15' eeuw, strijd tussen de Kriste- rg geliefd was bij grote in Frankrijk geworden, nderop gesteld. Zij lag iprong van het «ballet zê Lodewijk de XIV die zelf on op dansen (o.a.), deed s rspi tiek tot balletdanseres tot de aan ballet van zijn dertiende tot zijn dertigste jaar. Toen was hij er te dik voor geworden. Hij moest er van lieverlede mee ophouden, wilde hij zijn naam als balletdanser niet aan scherven springen. Hij bleef zich echter voor ballet interesseren. Racine en Molière schreven tek sten, en Lully maakte er muziek od. Het was ook «Le Roi Soleil» die het ballet uit het hofceremonieel weg haalde, en het overbracht op het toneel voor een groter publiek. Men kreeg hem zover ook vrouwen (totnogtoe verklede mannen) tot het publiek ballet toe te laten. De kleren bleven nochtans pompeus, en stonden lichtvoetige virtuositeit in de weg. Dit zou veranderen toen de zware barok plaats maakte voor de soepele rococo en men o.a. «herdersspelen» danste. Minder hinderlijke kledina werkte de vir tuositeit in de hand, die onheil soe pelheid op het oog had. Men ver langde echter meer en meer «in houd» aan het ballet te geven, wat gebeurde toen dichters ingescha keld werden om teksten te schrij ven. Maar hier houden we op. Het is niet de bedoeling hier de kroniek van het ballet te schrijven. We krijgen de Italiaanse school naast de Franse (die aan de oorsprong lag van de doorbraak, vandaar de Franse vaktermen). Ook de Russi sche school werd wereldberoemd (Peter de Grote voerde rond 1700 de Franse Hofdans in), denk maar aan de legendarische naam «Bols- hoi». Het ballet heeft hoogten en laagten en een grote evolutie gekend. Toch is het altijd een danskunst geweest die zeker wat het beoefenen er van betreft tot een bepaalde klasse mensen beperkt bleef. De laatste jaren is dit nochtans veran derd, hoewel... Het «modern bal let» heeft evenwel zijn plaats naast het «oude ballet» veroverd. Het balletonderwijs draait de laatste jaren weer goed. Een reden hiervoor is dat een zekere iichaams-kultuur herwaar deerd wordt Bovendien is het balletonderwijs al een heel stuk gedemokratiseerd geraakt, maar toch nog niet helemaal vrij van een taai soort snobisme: «mijn dochter volgt ballet». Ouders die een school kiezen voor het balletonderwijs van hun kinderen doen er goed aan zich in de school zelf op de hoogte te gaan stellen. De ene school is niet de andere. Veel hangt ook af van de gestelde verwachtingen en eisenBallet onderwijs is door de band een kwestie van liefhebberij (niet beroeps). Toch moet een pedagogisch verantwoorde begelei ding, een dwingende voorwaarde zijn. Inrichtingen die té hoog willen vliegen maken zichzelf ongeloofwaardig, om niet te zeg gen dat de resultaten gewoon lachwekkend kunnen zijn. En pas op: zo zijn er ook! Maria Trongon - Thienpont gaat stilaan naar de vijftig toe, hoewel het onbescheiden is dit te zeggen. Toch staat ze sinds haar zes tiende jaar nog aktief op de planken. Ze heeft een eigen ballet school die ze sedert bijna vijf jaar «Jeugd en Ballet Trongon» noemt. Veel ruimte heeft ze niet, daarom is het aantal leerlingen er tot 30 40 beperkt (tussen 5 en 17 jaar). Ze praat als een snelle dans, en voert de ene glassade na de andere uit. Tijdens onze «pas de deux» scho ven we alle richtingen uit, want mevrouw Trongon had veel te ver tellen. OPLEIDING Ze volgde les in de privé-school van Mevrouw Sarkoff te Gent, een bal lerina die geen onbekende was in de opera te Gent, Bordeaux en Pa rijs. Meer dan vier jaar kreeg ze les bij Lydia Chagoll en meer dan twee bij Mevrouw Tcesnesky. Ze zong, danste en speelde lange tijd operet tes in het «Land van Riem» en Moorsel. Ze trad op in alle operet tes in de Minnartschouwburg te Gent (met Romain De Koninck die haar «ontdekte») en met Leo Mar tin. Ze was ook kandidate- lesgeefster in een Canadese Staatsschool in Toronto, maar een ongunstig doktersadvies hield haar tenslotte hier. Ze volgde ook nog les in de Stedelijke Akademie, «maar uitsluitend, zoals ze zei, om de praktijk te onderhouden». OPTREDEN Sinds ze een eigen balletgroep heeft, treedt ze regelmatig hoe wel niet dikwijls op in «krin gen» omdat ze geen eigen zaal be schikbaar heeft. Over de kwaliteit van het gebrachte ballet hoorden we in Aalst verschillende klokken luiden. Toch verzekerde ze ons dat heel wat terzake gezaghebbende mensen entoesiast waren over haar danskunst en de optredens met haar dansgroep. Zij voelde zich het slachtoffer van een kunstmatig op gezette hetze tegen haar school: «beroepsjaloezie». We keken een album in met foto's waarop prach tige kostumes te zien waren. Ook die ontwerpt ze zelf. Het zaaltje waarin ze les geeft is eigenhandig opgericht door haar echtgenoot, zelf een muzikant (trombone). Er is nog heel wat werk aan. MET HART EN ZIEL Door een stukje klassieke (ballet-) opleiding wil Mevrouw Trongon bijdragen tot de vorming van de jeugd, waar ze met hart en ziel bij is. Ze beklaagde zich wel over het feit dat ze over geen jongens be schikt in haar groep, waardoor ze voor de optredens meisjes in jongens moet verkleden. Reeds twee van haar leerlingen deden ook auditie bij Jeanne Brabants en wer den aanvaard. REPERTOIRE Haar leerlingen krijgen evenwel een zwaar klassiek repertoire af te wer ken (volgens sommigen te zwaar en dus niet haalbaar), want heel wat grote balletkomponisten staan op haar programma dat dan ook op het podium afgestemd is. Ze houdt er echter aan «familiaal» te werken. Sommige kinderen noemen haar zelfs «moeke ballet». De kinderen doen het graag. VOORZORGEN Opmerkelijk is, dat de ideale aan- vangsleeftijd voor ballet bij kinde ren verschilt van lerares tot lerares. Mw. Trongon gaat zelfs tot vijf jaar. De één is ervoor, de ander ertegen. Ons inziens hangt veel ook af van wat men met de kinderen uitricht. Of men ze bijvoorbeeld laat punt- dansen of niet. Mw. Trongon zei ons dat ze de kinderen om het jaar naar een geneesheer stuurt. Mw. Trongon vormt ook de majo rettes van de Postharmonie en heeft nauwe betrekkingen met de majorettes van Herdersem, omdat ook die balletvorming krijgen. We zagen evenwel geen recente optre dens van «Jeugd en Ballet Tron gon», en spreken dus uiteraard geen oordeel uit. We herhalen slechts wat ze zei: «bijdragen tot het schone in de ieuürt» Waar we in de vorige inrichtingen met de leraressen spraken, omdat zij de best geplaatsten zijn om over hun school te praten, stelden we ons hier tevreden met iemand die als «public relationsman» optreedt voor de school: Herman De Neef. De lerares, Erna Parmentier, woont in Deinze en konden we niet meer bereiken. GEEN ALLEENSTAANDE SCHOOL Deze inrichting is eigenlijk een ne- venaktiviteit van de Koninklijke Harmonie St.-Cecilia, en valt ook onder de bevoegdheid van de be heerraad ervan. De balletschool werd in 1973 opgericht en ook zij heeft het klassiek ballet als voor werp. De school richt zich even eens tot de bevolkingslagen die totnogtoe niet aan het ballet toe geraakten. De bedoeling is een fy sische elegantie bij te brengen, in een pedagogisch kader. Elk jaar wil men, samen met de 28 leerlingen, een voorstelling brengen. De bal letschool moest, naast het majoret- tenkorps, een leegte vullen. Eigenaardig is wel dat er geen proeven op het einde van het jaar worden afgenomen, en de leerlin gen zomaar in het volgend iaar kunnen overstappen. Men streeft ook naar kollektiviteit en men doet niet aan individuele 1 vorming. De meergevorderden I worden slechts voor een opvoering als «soli» opgeleid. Een zekere I splitsing is echter onvermijdelijk. In deze school rekruteert men reeds vanaf 5 a 6 jaar. Men streeft I niet het perfektionisme na. De kin- I deren zelf geven de «allure» aan i hun school. De pedagogische 1 waarde staat centraal. Daarvoor jy staat de lerares borg. Erna Parmen- I tier, die nog in een privé- balletschool in Aalter les geeft en in de akademie te Deinze. Een pas de deuxvan mevrouw Trongon. U doet het maar na (EL)- Mevrouw Parmentier geeft les te Lede (EL) Deze groep, die gevormd wordt door Mevrouw De Witte, is er ge komen op aandringen van Juffrouw Adrienne Van Hauwermeiren en de beheerraad van de «VZW Sport- en Rekreatiecentrum van Gijzegem». Momenteel volgen in dit centrum een dertigtal kinderen ballet, wat Mw. De Witte voorlopig voldoende vindt. Voornoemd centrum komt financieel tussen in de werking, door gratis een zaal ter beschikking te stellen, en de verzekering voor eigen rekening te nemen. Er wordt slechts een minieme bijdrage g&- vraagd zodat niemand om finan ciële redenen weg moet blijven. De VZW heeft dus blijkbaar wel iets gezien in die balletschool. JONGENS OP HET TWEEDE PLAN Opvallend was dat Mw. De Witte vooral het gracieuse van het meisje willen benadrukken langs het (klassieke) ballet, dat alleen al door de inhoud meer gericht is op het meisje. De jongen speelt er slechts een bijkomende rol: hij ondersteunt bijvoorbeeld het meisje om het gracieuse ervan beter te laten uit komen. De jongen staat er dus in funktie van het meisje. Altans wat het romantisch ballet betreft. VOORAL DE VORMING TELT Mw. De Witte was zich evenwel bewust van de beperktheid van haar school. Men begrijpe ons niet verkeerd. Het is immers vooral haar bedoeling de smaak van de klassieke muziek bij te brengen, gepaard met een elegante beweeg lijkheid: de kinderen dus de smaak van een zekere verfijning en kuituur bijbrengen, aangepast aan hun be vattingsvermogen. Het opzet is dus niet prima ballerina's te vormen. Ook dé voorstellingen moeten in dit kader gezien worden. Wel een eventuele basis leggen, wie hoger op wil doet dan maar. Een school "dus zonder pretenties, die het vooral op de inhoud heeft gemunt, en haar eigen grenzen kent. Mw. De Witte is tamelijk streng in haar lessen. Het kaf wordt dan ook vlug van het koren gescheiden. (De les sen worden de woensdagnamid dag gegeven). DEMONSTRATIE Dochtertje Linda danste voor ons in tutu (kort bailetjurkje) een wals uit Coppélia, en een stukje Faust. Er zat echt klasse in deze korte voorstelling. ZELF DANSEN KIEZEN Mw. De Witte genoot gedurende zeven jaar haar opleiding bij Mw. Vidy, gewezen directrice van de stadsmeisjesschool, die zelf een fervente balletliefhebster was. Zij heeft de beste herinneringen aan 4 haar lerares. Zelf stelt ze nu de figu ren samen en dansen die het ballet vormen dat op die manier aan haar leerlingen is aangepast.

De Voorpost | 1977 | | pagina 15