WEGENFONDS 9% LENING 1977-1985 DIREKTIE-ADJUNKT DE KOMMANDVERKLARING (aanwijziging van lastgever) DUITSE BONDSREPUBLIEK TE GAST IN «DE TINNE POT» «DON CARLO» in uitzonderlijke galavoorstelling GEZINNEN BLIJVEN SPAREN INSCHRIJVING 0PV0ERGR0ND EN TEELTAARDE 26 - 14-10-77 - De Voorpost Wat is k.ommandverklaring? Het gebeurt vaak dat ie mand een eigendom wil ko pen, doch ten opzichte van de verkopers of andere kooplustigen onbekend wil blijven. Een vriend van zulke kandi daat-koper kan, zelfs zon der voorafgaandelijke vol macht, in zo'n geval kopen en nadien (als hij de kandi daat-koper heeft gekontak- teerd en deze akkoord is) de naam van de uiteindelij ke koper bekendmaken. Di gebeurt in een afzonderlijke akte, genaamd kommand verklaring. Indien alle wet telijke voorwaarden vervuld 'zijn bestaat er voor de Ont vanger der registratierech ten slechts één enkele ver koping. Hij zal den niet tweemaal het evenredig re gistratierecht heffen, doch slechts één enkele verko ping Hij zal dan niet twee maal het evenredig registra tierecht heffen, doch slechts éénmaal en daarna het vast werk van 225-fr, op de akte van kommandver klaring. Zowel op burgerrechtelijk valk sfis op fiscaal gebied verdwijnt dan de ogen schijnlijke koper en wordt de indeplaatskomende als de echte koper beschouwd, met terugwerkende kracht tot op de datum van de ver koping. Deze handelswijze komt vooral voor in openbare ver kopingen. De ogenschijnlijke koper heet «kommandverklaarder» of «gekommandeerde» en de persoon voor wie hij ver klaart gekocht te hebben noemt men «kommand». (Er weze nog opgemerkt dat zo bij een openbare verko ping de bieder ter plaatse zelf, onmiddellijk verklaart geboden en gekocht te heb ben voor een ander, er van geen kommandverklaring sprake is; dit is een zuivere en eenvoudige verkoping rechtstreeks aan die per soon, en deze mag zelf nog kommand verklaren!) Wanneer heeft kommand- VERKLARING UITWERKING? Enkel als de navolgende re gels gezamenlijk vervuld worden: 1. de kommandverklaring moet uitdrukkelijk toegela ten zijn door de wet (bij ge rechtelijke openbare verko pingen met opbod bijv.) of wel door de verkoopsvoor- waarden (bij vrijwillige ver kopingen). 2. de kommandverklaring moet gebeuren bij authen tieke (notariële) akte. 3. de voorwaarden waarvan zij door de verkopers afhan kelijk gemaakt wordt, moe ten stipt nagekomen wor den (bijv. zo de verkopers geen hersplitsing, of ge deeltelijke kommandverkla ring toelaten, mag het niet). 4. de kommandverklaarder mag geen voorwaarden wij zigen of de prijs verhogen (zo niet wordt het een nieu we verkoping met nieuwe registratierechten. 5. de kommandverklaring moet aanvaard worden door de kommand (anders blijft de ogenschijnlijke koper werkelijk koper). 6. de kommandverklaring (met vermelding van de kommand) moet gedaan worden binnen een bepaal de termijn. a) bij gewone verkopingen de akte van commandver- klaring moet door een nota ris aangeboden worden ter registratie, uiterlijk op de eerste werkdag na de dag van de toewijzing of van de akte van aankoop (d.w.z. dat in de praktijk de kom mandverklaring voor de no taris van de verkoping (of een andere) gedaan moet worden de dag zelf van de verkoping of de eerstvol gende werkdag zeer vroeg in de morgen, aangezien de akten maar geregistreerd worden tot 12 uur 's mid dags. Evenwel kan gedu rende heel die werkdag nog kommandverklaard worden bij de notaris, doch dan moet deze verklaring door een deurwaardersexploot betekend worden aan de Ontvanger der Registratie, wat bijkomende kosten medebrengt). b. bij alle toewijzingen die wettelijk gedaan zijn onder de opschortende voorwaar den van ontstentenis van hoger bod, moet de kom mandverklaring gedaan worden voor de notaris van die toewijzing of hem bete kend worden door deur waardersexploot (als ze voor een andere notaris ge beurde) uiterlijk op de eerste werkdag na die waar op de termijn voor het hoger bod verstrijkt. c) bij nieuwe toewijzing na wettelijk opbod: evenzo verklaring of betekening aan de notaris die de toe wijzing deed op de eerste werkdag na de dag van die toewijziging. De aanvaarding door de kommand dient echter niet noodzakelijk te gebeuren binnen die termijn; doch als de kommand weigert te aanvaarden blijft de ogen schijnlijke koper definitief koper. In welke gevallen mag kommand verklaard worden? Enkel bij verkoping van roe rende of onroerende goede ren. Een pachter die koopt bij toepassing van de uitoefe ning van zijn recht van voor koop, mag enkel kommand Ter gelegenheid van «Europa- lia 77 Bundsrepublik Deutschland» is dit land ook te gast in de tentoonstellingszaal «De Tinne Pot» van de Krediet bank op de Grote Markt te Brussel De tentoonstelling «100.000 Miljard Mark. Duits noodgeld uit de jaren 1919-1923». georga niseerd in samenwerking met Europalia v.z.w., illustreert de inflatie die in de jaren onmiddel lijk na de Eerste Wereldoorlog 't toenmalig Duitsland heeft getroffen. In 1919 stegen de prijzen er tot het drievoudige. Deze prijs stijging hield aan tot in 1920. Nadien volgde een korte pe riode van betrekkelijke stabili satie op ongeveer 14 maal het peil van vóór 1914. In de nazo mer van 1921 gingen de prijzen echter weer de hoogte in en haalden tot 35 maal de vooroor logse waarden. Tegen het einój van 1922 lagen zij zelfs 1 475 maal hoger dan vóór de Eerste Wereldoorlog. Op 27 novem ber 1923 stonden zij dan op 1.422.900.00.000 maal het vooroorlogse niveau. Om te kunnen voldoen aan de hierdoor ontstane massale be hoeften aan betaalmiddelen werden her en der muntateliers opgericht. Lander en steden, Kamers van Koophandel en grote bedrijven sprengen bij om noodgeld uit te geven Het geld werd weiara vólkernen waarde loos, terwijl het Duitse econo misch leven grondig was ont redderd. Deze sociaal- economische noodsituatie werd de voedingsbodem van heftige revoltes. De tijden wer den rijp voor de dictatoriale re gimes die de springladingen voor de Tweede Wereldoorlog zouden in gereedheid brengen In het noodgeld proeven wij ook de sfeer van de intellectuele re volte en vinden we tevens een weerspiegeling van een boei end artistiek gebeuren: de doorbraak van het expressio nisme dat resulteert in Dadaïs me en Surrealisme, in de tentoonstelling «100.000 Miljard Mark» is een uitge breide selectie van noodgeld- biljetten bijeengebracht. De bil jetten zijn gegroepeerd volgens plaats van uitgifte (Lander, ste den, bedrijven), volgens be handeld thema (Legende. Ge schiedenis. Heraldiek Handel en Nijverheid, Politiek, Folklo re, e.d.m.), of nog volgens de artistieke vormgeving (stijlen: expressionisme. dadaïsme, surrealisme) en aangewende gratische technieken (steen druk. houtsnede, zeefdruk off set, Sine, gemengde techniek). Het geheel wordt omlijst met een evocatie van de historische achtergronden De tentoonstelling is te bezoe ken van 10 oktober tot 10 no vember 1977: op werkdagen van 10 tot 17 uur; op zaterdag van 15 tot 18 uur, op zondag van 10 tot 13 uur (gesloten op 1 november). De Koninklijke Opera te Gent stelt voor Er zijn van die legendes die, hoewel ze de historische waar heid duidelijk geweld aandoen, toch een lang leven beschoren zijn en die door de eeuwen heen tot de verbeelding zijn blijven spreken. Zo is de vclkse interpretatie van de geschiedenis van Don Car los iot op heden blijven voortle ven zender rekening te houden met geschiedkundige feiten De Spaanse prins, zoon van Philips II en kleinzoon van r\a- rel V, wordt ons voorgesteld als eer, voorvechter van de vrijheid, als de verdediger van ae onafhankelijkheid der Ne derlanden en als een onvoor waardelijk bewonderaar van Willem van Oranje. Eigenlijk voorbestemd om de Spaanse troon te beklimmen, zal hij nochtans nooit regeren over zijn land. De legende, die wil dat Don Carlos door zijn eigen vader vermoord werd, vormde een dankbaar onderwerp voor schrijvers en opera-librettisten. Schiller onderandere waagde zich aan het thema en Giu seppe Verdi maakte er een opera van één van de meest imposante werkstukken uit de negentiende-eeuwse operali teratuur, overweldigend en te der tegelijk, een werk met een overwegend somber koloriet dat doet denken aan Gova en Velasquez. Met «Don Carlo» overschrijdt Verdi de grenzen van het opera-genre en voegt een nieuwe, diepmenselijke, dimensie toe aan zijn werk. Opvoeringen in de Koninklijke Opera te Gent op 14,16, 21 en 23 oktober, telkens te 20 uur. Anne Edwards (Covent Gar den) staat in voor de rol van Elisabeth de Valois, Michèle Vilma (Opéra Parijs) zal de rol van Eboli vertolken, Bruno Se bastian zingt de titelrol, Dimiter Petkov is Philips II, Marco Stecchi vinden we weer als Rodrigc en Jan Scheffers speelt de Groot Inquisiteur. Nieuwe decors van Albert Vermeiren. Regie: Prof. Votto- rio Patane. Dirigent is Atanas Margaritov. De houders van een abonne ment krijgen voorrang bij de aankoop van tickets en kunnen van een rangverhoging genie ten. Verder loopt er een opvoering van Millöckers «Der Bettelsiu- dent», (Buiten abonnement) op zondag 16 oktober 1977 te 14u30. Het locatie bureau is geopend iedere dag, behalve op maan dag en zaterdag, van 9u30 tot 15 uur, op zondag van 10 tot 12 uur. Eveneens één uur voor de aanvang van iedere voorstel ling (tel. 091-25.24.25.). Het financieel sparen (dit is de toename van het bruto financi eel vermogen) steeg in België tot 1972 sterker dan het natio naal inkomen. In laatstge noemd jaar werd zelfs een re cord gevestigd Daarna volgde een zekere stabilisatie in de trend van de spaarquote; in 1976 werd door de gezinnen en bedrijven nog 17 van het B.N.P. gespaard. In zijn jongste nummer onderzoekt «Weekbe richten» van de Kredietbank de evolutie van het financieel spa ren in België en gaat terug tot 1963. Uit de situatie blijkt onmiddellijk een anticyclisch verloop, m.a.w de spaaractiviteit is het sterkst geweest in de periodes van recessie en beginnende herleving. Bij verdere econo mische expansie verzwakte hel om daarna in periodes van hoogconjunctuur een minimum te bereiken. Ook is eruit a' te leiden dat het grootste gedeelte van de spaargelden van de ge zinnen komt, namelijk onge veer 75% en dat 't conjunctu reel patroon van de bedrijven sterk verschilt van dat der ge zinnen. De studie gaat ook na welke spaarvormen vooral worden aangewend. De meest liquide vorm zijn de kasmiddelen die worden aangehouden om cou rante uitgaven te financieren, en bovendien met een specula tie - of begeleidingsmotief be paald door de renteverwach tingen. De vastrentende beleggingen op lange termijn hadden tijdens de beschouwde periode een opvallend succes: 30 van het spaargeld in BF wordt ge vormd door beleggingen voor een periode langer dan een jaar Toch blijven de spaar boekjes een zeer populaire spaarvorm bij de gezinnen. De invloed van de inflatie op de spaaractivitert is geen klaar uit gemaakte zaak. Twee verkla ringsmodellen staan tegenover elkaar. Enerzijds zou de inflatie het sparen drukken (zoals in 1974) omdat de beleggers van financiële in reële activa vluch ten. Anderzijds zou (zoals in 1975) de inflatie het sparen aanwakkeren, omdat de spaarders de verminderde koopkracht van hun spaargel den willen goedmaken In de toekomst zal de globale financiële spaarquote zich op een hoog niveau handhaven, mogelijk licht stijgen. Bij een aanhoudende hoge werkloos heid zal de spaarneiging der gezinnen door de grotere fi nanciële onzekerheid inzake inkomen immers worden aan gewakkerd. De ondernemin gen zullen hun gehavende fi nanciële posities in de mate van het mogelijke trachten te verbeteren door extra te spa ren. verklaren voor zijn afstam melingen die daadwerkelijk aan de uitbating deelne men. De overdracht van het recht van voorverkoop door de pachter onlangs moge lijk gemaakt door een wijzi ging aan de pachtwet kan niet bij wijze van kommand verklaring gebeuren. Zo de kommand niet aan vaard is er geen beletsel om een volgende kommand te verklaren, zolang men maar binnen de termijn blijft. Doch de kommand mag zelf geen kommand verklaren. Een medeverkoper kan niet kommand verklaren noch voor een andere medever koper, noch voor een derde, doch een niet medeverkoper kan wel kommand verklaren zowel voor een medeverko per als voor een derde. Ten voordele van wie kan kommandverklaring gebeu ren? Ten voordele van iedere be kwame persoon. Zelfs ten voordele van een onbekwa me of morele persoon die toestemming behoeft van de hogere overheid, op voorwaarde dat hij mag kontrakteren of behoorlijk vertegenwoordigd is op het ogenblik waarop hij de kommandverklaring aan vaardt. Ten voordele van verschil lende personen of met be trekking tot een gedeelte der goederen met behoud van het overige voor zich zelf mag, zo de verkoops- voorwaaren het toelaten, (een ongebouwd onroerend goed waarvoor de notaris de splitsing niet op voor hand heeft genotificeerd aan stedebouw zal in de praktijk niet meer bij kom mandverklaring in meerdere privatieve loten mogen ge splitst worden). Degene aan wie een appar tementsgebouw werd toe gewezen mag voor elk ap partement een andere kom mand verklaren. Dan dient evenwel in de akte van kommandverklaring of in een andere gelijktijdig te verlijden akte het reglement van medeëigendom gere geld te worden. Men kan ook kommand be noemen voor het vruchtge bruik, en de blote eigendom zelf houden, of omgekeer, of het vruchtgebruik voor A en de blote eigendom voor B. Kommandverklaring voor de te vellen bomen op een terrein dat men zelf koopt mag, zo de notaris het in de verkoopsvoorwaarden voor ziet en op voorhand de re gistratie verwittigde (art. 226). De bomen zijn dan vrijgesteld van het evenre dig registratierecht. In alle gevallen waar het ge kochte door kommandver klaring gesplitst wordt en er meerdere privatieve kopers in de plaats komen, moeten de oorspronkelijke prijs en lasten noodzakelijk ook ge splitst worden. Deze split sing ontsnapt echter als zodanig aan de controle van het bestuurder registra tie, zolang de oorspronke lijke totale prijs en voor waarden niet verzwaren, en onder voorbehoud van het recht van de Staat om een expertise te vragen over een of meerdere goederen. Bij splitsing of hersplitsing in meerdere loten mag de kommandverklaarder som mige lasten en voorwaarden bedingen op en ten bate van de alzo gevormde loten, L. EEMAN Vrij en beschikbaar na betaling koopsom en onkosten met 1 noven OPENBARE VERKOPING VAN SCHOON EN BESCHIKBAAR WOONHUIS te 0ENDERM0NDE (Sint-Gillis) Koning Albertstraat 125 Notaris Luc EEMAN, te Lebbeke zal on der de gewone voorwaarden, openbaai te koop stellen: STAD DENDERM0NDE (Sint Gillis) Een schoon en geriefelijk woonhuis met aanhorigheden op en met grond, staande en gelegen, Koning Albert straat 125, ten kadaster bekend, derde afdeling, sectie A nummer 391-P, groot 2 are 40 centiaren, palende of gepaald hebbende van voren de straat met een gevelbreeote van ongeveer 6 meter, van de ene kant, de Cock Victo- rina Frans te Dendermonde. van de an dere kant, Bultereys- Strobellaers Frans te Dendermonde en van Achter de stad Dendermonde. Indeling: beneden: gang met mari bekleed, drie achtereenvolgende sen, waarvan 2 bekleed met tapisj derde plaats met lichtkoepel, haard en ingemaakte kasten) kei met kasten en gootsteen; geïnstalle badkamer (bad, wasbekken, doi spiegel, warm water met centrale warming), stal waarin centrale v« ming met mazout, W C.; mazoutt koer en tuin. Vensters in voorg voorzien van vitreauxglas. Boven, twee grote slaapkamers op ste verdieping: twee mansardekai en zolder op tweede verdieping Voorzien van electriciteit - lopend w ^en centrale verwarming. Te bezichtigen: Elke zaterdagnamii rsf,a|| van 2 tot 5 uur. Slechts ingesteld 1.200.000 F DEFINITIEVE TOEWIJS Dinsdag 25 oktober 1977 om 3 uur stipt namiddag, ter hert «Herleving», te Dendermonde, Bu man meester Potiaulaan nummer 4 gel den door Mevrouw Ryckaert. - (Herm, De Hau» k Bae Alle inlichtingen te bekomen op het I ra toor van notaris Eeman. voor zover dit door de na tuur van de plaatsen en de betrekkingen tussen de ver schillende eigenaars gebo den is, als noodzakelijk ge volg van de verdeling, doch zonder persoonlijk voordeel voor hemzelf te bedingen. Er ontstaan dan zoveel ver kopingen als er onderschei den prijzen bedongen wor den. Bedingen omtrent de beta ling van de prijs tussen de kommand en de verkoper zijn toegelaten, doch de prijs mag niet verhoogd worden. De kommandverklar blijft mogelijk zelfs als ogenschijnlijke koper prijs reeds betaalde. mag men bedingen dat oorspronkelijke verwer' solidair gehouden blijft. Een kommandverklaring onderhandse akte (bijv. gevolge een voorlopige fjeks - koopsovereenkomst) is caal gezien steeds een verkoping (2 maal heffine Besluit: de kommand' nChin klaring is dus een voor! 50 U praktijk zeer nuttige reclfntenu figuur I55 w lerika; 141)- rrot: d: De avoi rdt he g-15 rsen sl lio- e PP (N n)- Ar .30-1 32 Bi 40 amma vrij al iks -1 ikrant sney p avo 55 Lii KONINKRIJK BELGIE Rente: 9% 's jaars vanaf 28 oktober 1977 - Betaalbaar op 28 aprf" van de jaren 1978 tot 1985. EFFECTEN: Toonderobligaties van 5.000 10.000, 25.000 50.000, 100.000 en 500.000 frank. De coupures van 5.000 frank worden als bijpassing afgeleverd AFLOSSING: Vanaf 28 april 1979 uitsluitend door terugkoop. TERUGBBETALINGSPRIJS: Tegen het pari op de eindvervaldag va 28 april 1985 WAARBORG: De betaling van de rente en de terugbetaling van d obligaties worden door de staat gewaarborgd. "too San: 10 Inte Dienst van de lening: De betaling van de coupons en de terugbet; ipaansi ling van de obligaties geschieden aan de loketten van de RijkskasDn iaui sier bij de Nationale Bank van België, te Brussel en buiten hoofdstad. Uitgifteprijs: 00% (jjoolgaar ïmotief ctacles 17 Ante OFFICIËLE NOTERING De obligaties zullen officieel ter beurzo nw: rail jazine - wis, U) van iLefèbi noire d' ienindu 20' eei 55 Nws genoteerd worden van donderdag 13 tot donderdag 27 oktober 1977 Aan de inschrijving kan vóór laatstvermelde datum eer worden gesteld. De inschrijvingen worden zonder kosten aangenomen bij de Nalioj- nale Bank van België en bij de in België gevestigde banken, wissel agenten en de ertoe gemachtigde financiële instellingen van openbare sektor en spaarkassen De uitgifteprijs is voledig in speciën te betalen bij de inschrijving. Brussel 6 oktober 1977 De Minister van Openbare Werke belast met het beheer van het Wegenfonds G. MATHI !5 Teke l-12 45 -16 4 in nfilmpn 5 Dal 10 Syst prograr The I iereeks Ameril pe - 2 nma's v te bekomen te Aalst. Tel. 056-60.15.56 's avonds na 20 uur te 056-71.98.49 VOORUITSTREVENDE K.M.0. Gewest Sint-Niklaas - Dendermonde zoekt Wij zijn een gekend dynamisch metaalkonstruktie-werkhuis met verkoop van materiaal voor sport enste vrijetijdsbesteding Wij zoeken een betrouwbare bekwame mannelijke kracht die voor volgende taken zal instaan: Adjunkt van de zaakvoerder in kommerciële en administratieve zin op het interne vlak. Onderhoud prospektie Toezicht op het personeel. Vereist wordt: Goede algemene vorming (min. niveau A2) Vlot voorkomen en omgang, zin voor verantwoordelijkheid. Zeer goede kennis van nederlands en frans Goede kennis (briefwisseling) Duits en Engels Bij voorkeur enige indusrtriële ervaring. 28 40 jaar Wij bieden een stabiele en toekomstrijke betrekking voor gezond ambitieus persoon. Degelijke verdienste. Belangstellenden gelieven schriftelijk te solliciteren met curriculum - vitae en recent; pasfoto aan B.I.P. - Koning Albertplein 37 - 9000 GENT Regior Tifins: ips-12 ren -13 nuziek- nilieum; avec not Idagmac ns d'an Les Tifii ane auti pour vi lagazine Le mes 9.45 Eh hes - 2C muz loor ma Un

De Voorpost | 1977 | | pagina 26