JAAR\AM r Klubfilms k Filmklubs TONEELKRING DE SCHAKEL FLEURT OP, DE DAG DAT DE PAUS ONTVOERD WORDT AKTIVITEITEN TE AFFLIGEM - 14-J 0-77 - De Voorpost zaterdag 16 oktober: leken-, schilder- en boetseeratelier voor de jeugd vanaf 9 30 u maandag 17 o ktober: Kulturele voordracht door lie, Renaal Devisch «Is een centraal-afrikaanse samenleving primi tief?». Deze navorser bij het Nationaal Fonds voorweten schappelijk Onderzoek en Lektor aan het Centrum voor sociale en kulturele antropologie aan de KUL stelt de vraag of een orale kuituur, samengaand met een eenvoudige subsistentie-ekonomie «primitiever» of «minder ontwik keld» is dan de westerse samenleving. Geen enkele globale teorie laat toe zonder etnocentrische vooringenomenheid het probleem van de grondige technologische en socio- kulturele verschillen te behandelen. Om op zeer konkrete wijze onze vertekende waarde oordelen m.b.t. andere kuituren bloot te leggen zal spreker gebruik maken van gegevens geïllustreerd met dia's uitzijn tweejaarlijks anthropologisch onderzoek te midden van een lokale Yeke-samenleving op 600 km ten zuiden van Kin shasa in Zaïre. woensdag 19 oktober: Poppenspel voor de jeugd «Koks ken in Schotland» 14.30 u. vrijdag 21 oktober: maandelijkse werkvergadering van de plaatselijke VTB-VAB-Diaklub. (20 u) zondag 23 oktober: teken-, schilder- en boetseeratelier vanaf 9 30 u. «Jaar van het Dorp» U heeft nog tijd tot 15 oktober, dus nog maar even, om uw tekst van maximaal drie getypte bladzijden i.v.m. uw dorp in te sturen naar A. Van Nieuwenhove, Pastorijweg 42, 1790 Hekelgem. L.H. n-m DE NATUUR VAN HET KWAAD ZIT IN ONS ALLE MAAL (Robert Mulligan). Op 27 oktober vertoont de Katolieke Filmliga in de zaal aan de Pontstraat 11 Robert Mulligan's «The Other». De kineast zelf noemt de prent een «psychological terror story». U weet dus waar u vanaf 20 uur aan toe kan zijn. «The Other» speelt zich af in een landelijke gemeente van i Connecticut (USA) in een prachtig dekor van bossen, heu vels en weiden. De familie Perry woont in een grote hoeve, I de hele film door heerst daar een levendige bedrijvigheid in de kamers. i De film gaat over de tweelingbroers Niles en Holland. Hol- J land is een plaagziek, koel, gesloten, zelfs wreed jongetje terwijl zijn broer net het tegenovergestelde is. Niles is teder en liefhebbend. Er gebeuren echter vreemde dingen: vader stort van de keldertrap wanneer een valluik boven zijn hoofd dichtslaat, een neefje wordt op een uit een hooi stekende riek dood JC gespietst, moeder, die in een depressieve toe stand ve rkeert, rolt van de trap en blijft verlamd en stom vool de rest van haar leven, de boorling van de oudste zusteifl wordt gekidnapt en verdronken teruggevonden in een wijn-| ton. Wat is de verklaring van dit alles? Ziedaar het scenario dat Thomas Tyron schreef op basis van zijn eigen boek. Een fantastiek filmwerk zal u dus wel begrijpen dat net al^ p één der andere prenten van Mulligan, «To kill a mocking bird» baadt in het terreurklimaat van een klein stadje zoalgewoi die wordt ervaren door kinderen. «The Other» is geen gej te s makkelijke film, bij wijlen zelfs luguber maar toch echt erteind aanvaardbaar gemaakt voor de toeschouwer. Het is eenerkei cinematografische poëtische evokatie die verkennindiillnc brengt naar de duistere aspekten van de kinderpsychologe c gie. indiè De sentimentele en emotionele wereld van de personage id .w. krijgt hier zoals we van Mulligan gewoon zijn, een apart^ond dimensie door het gebruik van een realistische beschrijvingen ir en rekonstruktie van een specifieke omgeving en periode, (oners houdt de Russische grootmoeder Ada, de engelbewaarde^r m< maar ook de motor van vele handelingen, maar in het oog Moeilijk om zomaar uit te leggen, want ook haar verhaal i£N omwevenmet magisch-realistische en parapsychologisch^, i elementen. De regisseur: Robert Mulligan behoort tot een reeks Ame- rikaanse kineasten die hun job leerden bij de Californischei 9 en-of New Yorkse televisie en dan later naar de film over! stapten (allemaal geboren tussen 1920 en 1930). VooPj Mulligan gebeurde dat overstappen in 1957 toen hij vie producer Pakula aangezocht werd om «Fear strikes out»^ te regisseren. Vier daaropvolgende produkten van zijn ham ontgoochelen maar wanneer hij in 1963 weer met Pakula i^ de boot stapt om «To kill a mockingbird» te maken schiej hij raak. De film is een sukses. En zo groeit Mulligan uit tot een Amerikaans bioscoopfilmef op hoog niveau, die evenwel dat sprankje mist dat hem tq een groot kineast zou maken. Toch leverde hij nog mod werk af: «Summer of '42» (1971), «The Other» (1972) eF onder meer ook nog «The Nickel Ride» (1974). In bijna al deze films treft 't meesterschap van. Mulligan k het gebruik van stilte en schaduwen. Twee middelen val kameravoering en klankband die we ook in «The Otheri terugvinden want daar is de struktuur eveneens geschoeii op de overgang van de helderste klaarte naar de duisternisj Generiek: Regie: Robert Mulligan Scenario: Thomas Tryon gebazeerd op zijn eigen boek. Fotografie: Robert Surtees, De Luxe Color Montage: Folmar Blangsted, O. Nicholas Brown Muziek: Jerry Goldsmith. t Vertolking: Uta Hagen (Ada), Diana Muldaur (Alexandlp Perry), Chris Udvarnoky (Niles), Martin Udvarnoky (Hof land). Produktie: Robert Mulligan en Tom Tyron voor Re*J Benchmark productions. F1' Duur: 100 minuten ft USA, 1972. te: René De Witte. (ir jP'geb Jovera leen I iepen d aar Enkele fundamentele opties i.v.m. de aktiviteiten ter gelej heid van het «Jaar van het Dorp» werden te Meldert r vastgelegd. Centraal wil men stellen het in het Centruni stellen van markante zandstenen aldus verwijzende nafl funktie van het Middeleeuwse Meldert dat destijds mei zandsteengroeven het bizonderste centrum was tuT Aalst en Brussel. Rond dit centraal punt, tevens blikvanger die met de nodige luister zou worden ingehuldigd, wil men door de Kulturele Kring een tentoonstelling over de Meldertse geschiedenis en dan vooral in het thema «Meldert Vroeger» laten organiseren zoals trouwens reeds vroeger door deze organisatie werd ge realiseerd. In het Parochiecentrum zou de stal worden ingericht tot een herberg van rond de jaren «1900» en ook typische volks spelen zouden eraan te pas komen, Als daarbij dan de pa rochie wordt opgevrolijkt met zoveel mogelijk bloemen aan elke gevel en er wordt een aktie gevoerd om milieu onvriendelijke gedrochten uit 't. landschap te weren zoi «Jaar van het Dorp» gemerkt te Meldert voi gaan. Ook, om de gemeente bej leren waarderen, wil mei wandeling inrichten per zoen, eventueel gekoppeli bezoek aan een of boerderij waarbij deze boi rijen dan een typische zouden krijgen. Moest men bij deze aktivi' dan nog het boek over di schiedenis van Meldert kul presenteren dan zou deze zeker aan standing en vj aan historische waarde nen. Aardappelen schillen met Sara, geen werk voor de paus dacht je? (JM) Kijken naar de kommentaar op zijn eigen ontvoering, een zichtbaar opgeluchte Paul (paus) Seghers. (JM) Herman Daelman als Samuel Leibowitz typeert uitstekend. Het natuurlijk akteertalent van Chris Verhoeven als Sara en Ella Looman als dochter My- riam werd bevestigd. Paul Seghers zette de figuur van de minzame paus stevig op de planken terwijl Herman Ravijts een statige kardinaal vertolkte. Nogal sterotiep en overdre ven was de vertolking van de rabijn, een sluwe, vrekkige en bange vent, te weinig in de verf gezet door Ulrich De Boitselier. Een revelatie was het optreden van de uit Gijzegem afkomstige Hendrik Wijnendaele. Deze jongeman bewoog zich zeer vlot over scène maar kan best wat lessen diktie gebruiken. Film en techniek Om filmshots te verwerken in een toneelstuk moet met veel faktoren rekening gehouden worden. De belichting mag niet te sterk zijn. Wat vooral hin derde was het dubbel gebruik van het scherm. Enerzijds was het een wandversiering en an derzijds verving het het TV scherm waar de familie zit naar te kijken. Het doet 'n beetje onnatuurlijk aan dat men staart op een uitgeschakeld toestel. Beter had men met video ge werkt en gewoon op twee toe stellen de toeschouwers laten meegenieten. Waarom niet zo realistisch mogelijk zijn? Nu goed het was toch een fijn idee om de aktie buiten te verfilmen, goede opnamen waren dat! Kon niet gezegd worden van het studiowerk. De twee TV kommentatoren waren goed ter taal maar hun werk werd enigszins verknoeid door de slechte kwaliteit van de film. Tenslotte nog een woordje in verband met de toneelattribu ten. Het ontploffingsmecha nisme kon veel lachwekkender en bombastiser uitgewerkt worden. Tijdens de grandioze akties van Sam, eens met de hulp van de paus, kon het pu bliek wel lachen, maar het werd geen dijenkletserij. Alleen al het systeem om mieren met dynamiet te verdelgen is zo lachwekkend dat het best sterk benadrukt mag worden. Met deze opvoering heeft de toneelkring De Schakel bewe zen dat het onder de regie van Tuur Van Den Brulle boeiend teater kon brengen. De twee dracht die vorig jaar in haar ran gen heerste en die resulteerde in minder goede produkties is voorbij. De Schakel bewees dat haar oude glorie nog niet hele maal tot het verleden behoort. Roel Van de Plas Sara Chris Verhoevenhoudt haar hart vastA Is Sam Herman Daelmankwaad wordt kan van alles gebeuren De toneelkring De Schakel zette het toneelseizoen in de stadsschouwburg in met een puike voorstelling van het beroemde (en beruchte) blijspel «De Dag waarop de paus ontvoerd werd» van de Braziliaan Joao Bethencourt. Bij het schrijven van dit stuk werd de auteur geïnspireerd door de menselijkheid van paus Johannes XXIII die in de bijna vijfjaar dat hij te Rome zetelde een nieuwe sfeer van verdraagzaamheid schiep. Het stuk dat onder de regie van de auteur (ook beroemd toneel-film- en TV regisseur) voor 't eerst opgevoerd werd in het Teatro Copacabana in Rio de Janeiro werd in Zuid- Amerika en in Europa een groot kassukses. Het was het Thea tre de la Mar in Amsterdam, dat, met in de hoofdrol de ge kende Lex Goudsmid, de Ne derlandse kreatie bracht. Wat nu de inhoud van het stuk betreft, kan men al naar gelang zijn ingesteldheid, zich aan de meest uiteenlopende beoorde lingen wagen. Niet iedereen kan het eens zijn met het tema: een ontvoering (de paus) en een losgeld (een dag vrede). Sommigen zien het een fun damenteel oneerlijk werk dat vrede beoogt, ten/vijl anderzijds het geweld aangewakkerd wordt en zelfs in het stuk, zij het dan vrij onschuldig, sterk tot ui ting komt. Anderen denken dan weer aan een geëngageerd godsdien stige boodschap. Laten we hier bij dergelijke diepzinnige dis- kussiepunten niet te lang blij ven stilstaan en het eenvoudi ger stellen. Ontvoeringen en gijzelingen zijn aktueel, een paus wordt ontvoerd. Astrono mische bedragen als losgeld zijn de gewone gang van za ken. Komen we hier bij het los geld dan slaan we een utopi sche weg in en daar struikelen nogal wat filosofen over. Hoe zou een vredesdag in de letter lijke zin over gans de wereld kunnen bestaan? De auteur zegent de wereld met zo'n dag maar stelt dat tegelijkertijd erg relatief voor. Immers pas voor bij en het geweld laait in alle hevigheid op. Ontvoerd met weinig dwang Tijdens een offcieel bezoek aan New York slaagt de paus erin ongemerkt langs een ach terdeur het luksueuze Waldorf Astoria hotel te verlaten. Taxi chauffeur de Jood Samuel Lei bowitz moet hem naar een na bijgelegen Karmelietenklooster brengen maar ontvoert hem met zachte dwang naar zijn ei gen woning in Brooklyn. Als los prijs vraagt hij voor zijn «ge vangene» aan de UNO 24 uren volledige vrede over de ganse wereld. Samuel had drie kinderen, maar verloor zijn oudste zoon in de oorlog in Vietnam. Zijn haat tegen geweld werd dan geboren. Terwijl de paus zich best thuis- voelt bij Sara, Irving en Myriam er helpt bij het schillen van de aardappelen, het plukken van groenten en met smaak eet van de kosjes soep, schaak speelt met Rabijn Meyer staat de we reld op stelten. Door het ver raad van de rabijn wordt de villa omsingeld. Overal politie die Samuel op afstand houdt door een vernuftig ontpioffingsme- chanisme dat oorspronkelijk moet dienen om ongedierte te verdelgen. Uiteindelijk komt de vrede er toch, 24 uur en geen minuut meer. Goede vertolking Wij zijn zeer opgetogen dat een amateursploeg een dergelijk moeilijk stuk, vooral dan tech nisch, durft programmeren. Deze durf is slechts een begin. Als er daarna hard gewerkt wordt dan zijn de resultaten evenredig. En inderdaad een homogene ploeg van de Scha kel heeft deze komedie, die vol steekt met plezierige dialogen en met een vleugje sentiment tot een zeer genietbare voor stelling gemaakt. Toch enkele tekortkomingen. Wat ons het meest hinderde was het ont breken van een typisch joodse sfeer en een onvoldoende kon trast tussen joodse en katolieke gebruiken. Wat wel tot in de puntjes bewerkt was, was de techniek. Maar de technische moeilijkheidsgraad zit niet al leen in elektrische en elektroni sche snufjes maar zeker ook in het dynamisme waarmee de akteurs over scène evolueren. En was deze vlotheid bij de aanvang zoek, (op rekening van het zenuwstelsel te schrij ven?) dan was het tweede be drijf één en al beweeglijkheid én aktie. hielp daaraan mee het uiterst funktioneel en verzorgd dekor. Ook de paus (Paul Seghers) steekt een handje toe om met springtuigen de politie op afstand te houden. (JM)

De Voorpost | 1977 | | pagina 28