WERKGROEP LEEFMILIEU LEDE ONDERWERPT BPA RONKENBURG AAN EEN KRITISCH ONDERZOEK ARBEIDERSSOLIDARITEIT EN INKOMENSHERVERDELING k BPA RONKENBURG TE LEDE IS EEN LEIDRAAD VOOR DE TOEKOMST t 0 ïpl GROOTSCHEEPSE KONTROLE OP HOPMARKT TE AALST 4 - 14-10-77 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 In deze optiek vinden zij het onver antwoord dat de Kromme Elleboogweg, Vrijdagmarkt en het grootste gedeelte van de Blikstraat 12 meter breed zou worden. Er dient integendeel in deze straten zoveel mogelijk de bestaan de klein-schaligheid be houden te worden. De Ron- kenburgstraat en het ge deeltevan de Blikstraat tus sen de toegangsweg naar de wijk «Kleine Kouter» en de Ronkenburgstraat, kan men beschouwen als wege van doorgaand verkeer waar de op het plan voorziene breedte verdedigbaar is. In dit verband menen zij ook dat de verbreding van de Bremenhulweg niet ver antwoord is zoals trouwens door de betrokken bevol king reeds vroeger werd naar voorgebracht. 7. In het licht van de opmer king 3c) is de reusachtige breedte van de weg ten Oosten van het Ronken- burgpark (22 meter) geens zins te verantwoorden. (Wat trouwens evenmin het geval is in de funktie van de be stemming op het huidige ontwerp-BPA). Anderzijds is een beperkte verbreding van het begin van de Krom me Elleboogstraat, palend aan de Ronkenburgstraat wel aangewezen. 8. Verder stelt WLL vast dat door de voorziene verbre dingen van bestaande stra ten een aantal woonhuizen getroffen worden door de rooilijn, zodat de verbou wingswerken niet meer toe gelaten zijn, bijvoorbeeld op de Vrijdagmarkt en in de Blikstraat. Diskriminatie 9. Wat de WLL nog minder verantwoord vindt, is dat een aantal bestaande wo ningen gedeeltelijk gelegen zijn in de voortuinstroken, wat in vele gevallen tot so ciale moeilijkheden kan lei den voor de betrokken be woners (bijvoorbeeld bij verbouwingswerken, zie ook punt 8). Deze situatie stelt zich zeer duidelijk on dermeer in de Vrijdagmarkt en de Kromme Elleboog straat. Wil stelt nochtans vast dat voor sommigen een uitzondering gemaakt wordt, bijvoorbeeld in de vrijdagmarkt. WLL is dan ook van mening dat hier ei genlijk een aantal burgers gediskrimineerd worden. 10. Als detailopmerking vermeldt WLL nog dat in de Kromme Elleboogstraat een half-open bebouwing niet als af te werken wordt voor gesteld, doch op het naast gelegen perceel gewoon een open bebouwing wordt voorgesteld. Degelijke informatie gewenst Als besluit meent de werk groep Leefmilieu Lede dat het bij dergelijke belangrij ke initiatieven van het ge meentebestuur, welke een zeer groot deel van de be volking aanbelangen en interesseren, het veel de- mokratischer zou zijn om deze bevolking uit te nodi gen op een informatie avond. De problemen zijn meestal zo technisch, dat het nodig is dat er meer en duidelijke uitleg verschaft wordt. In deze kontekst vin den zij dan ook het ge bruiksklare antwoord van de technische dienst «Me- vrouwke trek het u niet aan, de realisatie van dat plan zal waarschijnlijk toch voor uw tijd niet zijn» niet op zijn plaats. Verder wijst WLL erop dat De tematiek die de komende twee jaar centraal zal staan in het programma van de KWB vindt zijn oorsprong in de plaatselijke besprekingen zowel over de «K» als over de «W» en de «B». Naast het uittekenen van eigen gelaat en opdracht van de KWB brachten de leden ook problemen aan waaraan de KWB de volgende jaren aandacht zal moeten besteden. Dit de vele voorstellen werden vooral twee problemen weerhouden, nl. de «arbeiderssolidariteit» en de -inkomensherverdeling-. Richtpunt hierbij was de plechtige afkon diging van wat de KWB eigenlijk is en wil met daarbij de start van het nieuwe jaarprogramma. 4.000 militanten gingen dan ook geestdriftig naar huis om in hun eigen afdeling deze moeilijke pro blemen eens te bepraten. KONKRETE AANPAK Op de vergadering die in het begin van het nieuwe werkjaar in elke afdeling plaats heeft in Aalst gebeurt dat in oktober worden de leden via een dia-montage inge leid in de tematiek «arbeiderssoli dariteit en inkomensherverdeling en opgeroepen om mee te werken aan het jaarprogramma. Dit pro gramma bevat gespreksavonden. De klemtoon ligt op het verstrek ken van informatie. Te Aalst komt bij deze eerste vergadering een «solidariteitsspel» en de bestuurs verkiezing. Gesprekstema's voor de leden zijn vorengenoemde «arbeiderssolida riteit- en «inkomensherverde ling», de eerste in november - de cember en de tweede in januari - februari met in maart - april een bespreking van de betekenis van beide tema's van de kristelijke ar beiders zelf INKOMENSHERVERDELING Te ongelijke verdeling van inko mens is alleszins een remmende faktor voor de solidariteit binnen de arbeidersgroep. Toch is voorde arbeiders deze solidariteit het wa pen bij uitstek om in de bredere samenleving een grotere inkomens- en bezitsgelijkheid te verwezenlijken In dit werkjaar wil de KWB vooral inzicht verwerven in de toestand in België wat de inkomens betreft, zowel deze verworven uit arbeid als deze afkomstig uit roerende en onroerende goederen. Belangrijke vraag daarbij is uiteraard welke oorzaken aan de basis liggen van de onrechtvaardige verschillen en in welke mate de belastingen en de RMZ aan deze scheefgetrokken si tuatie iets verhelpen. Ook in welke mate de kollektieve voorzieningen als kulturele centra, onderwijs en openbaar vervoer een herverde lend effekt bewerkstelligen. ARBEIDERSSOLIDARITEIT De natuurlijke basis voor solidair optreden van de arbeidersgroep lijkt afgebrokkeld. De strijd voor het levensnoodzakelijke neemt voor de meesten immers met meer dezelfde afmetingen aan als tien tallen jaren terug. Doorheen deze strijd zijn er binnen de arbeiders groep zelf belangrijke verschillen ontstaan die de solidariteit in 't gedrang brengen Toch komt ie dere werknemer, op basis van ver standelijke argumenten, tot het besluit dat een meer rechtvaardige samenleving een meer solidaire arbeidsgroep veronderstelt; dat de oplossing van problemen van de derde wereld internationale arbei derssolidariteit vragen, dat arbei ders en niet-produktieven (werk lozen, gehandikapten. langdurige zieken, gepensioneerden...) hun rechtvaardig aandeel in de wel vaart en de macht slechts zullen bekomen na solidaire opstelling. Het inzien is reeds iets. Daarbij moet dan komen het aanvoelen, het handelen en het er naar leven. Via regelmatige bezinning moet arbeiderssolidariteit tot stand kun nen komen. GRONDBELEID Het groot-bezit dient te worden ontvet. Bezit van gronden en hui zen geeft immers aanleiding tot inkomensvorming. Via het onmo gelijk maken van spekulatie, via het herverdelen van het bezit, via het zwaar belasten van luxe-bezit enz. kan een bijdrage worden ge leverd tot meer gelijke verdeling der inkomens. Op lokaal vlak kan hieraan iets worden gedaan mits het gemeen tebeleid erop gericht is KULTUUR In de lente van volgend jaar komt er een debatavond waarin vooral de verwachtingen op socio- kultureel vlak aan bod dienen te komen. Manifestaties van het departement van Nederlandse Kuituur zijn niet te verwaarlozen Er is een ruime keuze: dans-, muziek-, poëzie-, toneel- of filmgroepen GEZINSWERKING Samen met het KAV is er een ge- spreksavond voorzien rond het tema «verbonden en toch vrij» waarbij zowel de ontplooiing van het individu zowel als het paar aan bod komen Ook de «grote witte wereld» (van het ziekenhuis) kan worden besproken. VARIA Samen met L.V.C.C. en K.A.V. komt de prijsvorming van voe- dingsprodukten aan de dagorde, konkreet toegepast op vlees en brood. Op gebied van de gods dienst wil men de basisideeën van Mgr. Cardijn onder de loupe ne men en volgt een speciale paasvie ring. Qua onderwijs zal onder het motto «Een betere school vooreen betere wereld» de vraag worden gesteld hoe de school meewerkt tot be houd van de sociale ongelijkheid en hoe hieraan verholpen kan worden. Om de sport te bevorde ren gaat de aandacht hoofdzakelijk naar het gemeentelijk sportbeleid een nationaal koiloqium zal star ten aan rekreatiesport wordt meer aandacht besteed. Er is ook nog de Lourdcswcrking met een spaaraktie voor 1979. Via gesprekken en filmvertoningen wordt inzicht beoogd in het tema «Licht voor alle volkeren» en in het «Leven van Bcmadcttc» voor de inzage van het plan de personen welke gaan werken minimum een halve dag verlof moeten nemen om het plan te kunnen in kijken, en iedereen is in de ze mogelijkheid niet. Wel noemt WLL het positief dat het kollege een aankondi ging heeft geplaatst in het reklaamblad om de bevol king aan te kondigen dat het publiek onderzoek aan gaande dit plan aan gang was. Mon D.G. I I L laat —in tc Sinds gisteren, 13 oktober 1977, is het onderzoek gesloten over het B.P.A. (Bijzonder Plan van Aanleg) voor de wijk Ronkenburg te Lede. Dit is het eerste BPA voor de gemeente Lede dat om zo te zeggen bijna klaar is. Dit plan is eerder beperkt in oppervlakte, doch grotere projekten zullen later volgen, deze zijn nu in voorbereiding. Ter deze gelegenheid zijn wij naar het hoe en waarom gaan vragen van een dergelijk plan op de technische dienst van de gemeente Lede. Wij werd daar te woord gestaan door burgemeester Gravez en de heer Willy Lievens, hoofd van de technische dienst. Wat is een B.P.A.? Het begrip Bijzonder Plan van Aanleg betekent voor de leek niets. Wanneer deze zich dan de moeite getroost om even gaan te zien wat daar van de kwestie is, wordt de zaak voor velen nog onduidelijker. Hij wordt gekonfronteerd met min of meer futuristische opvattin gen over Stedebouw en Ruim telijke Ordening. Als hij dan op dat plan ergens een lijn door zijn huis of tuin ziet lopen, slaat hij volledig in paniek, in de me ning verkerend dat hij morgen reeds zijn hebben en houden zal moeten opofferen aan de ruimtelijke orde. Uit ons infor matief gesprek op bovenge noemde dienst, bleek dat niets minder waar is. Als we willen van vooraf aan beginnen, moeten wif terug gaan tot een basiswet van 1962. In deze basiswet worden verschillende soorten plannen voorzien, meer bepaald vijf: Een nationaal plan. dat voor namelijk de grote lijnen moet weergeven, zoals inplanting van wegeninfrastruktuur, woonzones, enz.. Hieraan is men nog niet begonnen, evenmin als aan de volgende stap in de hiërarchie der plan nen, namelijk de streekplan nen, die opgesteld worden voor grote gebieden en reeds wat nauwkeuriger uitgewerkt zijn dan de nationale plannen Waar men wel al aan begonnen is en waarover in Parlement en Senaat reeds heel wat over te doen is geweest, zijn de ge westplannen. Deze geven per gewest gedetailleerd weer waar zich de bouwzones, land- bouwzones, groenzones, re- kreatiezones, industriezones, enz... bevinden. De vierde stap wordt cjevormd door de Alge mene plannen van Aanleg die per gemeente opgesteld wor den. Als laatste etappe ten slotte vinden we ons Bijzonder Plan van Aanleg terug. Dit plan regelt het meest in detail en wordt opgesteld per straat, per wijk. Dit plan is getekend op kadasterschaal zodat er zeker geen problemen zijn om we gen, percelen, huizen en derge lijke te herkennen. Op een B.P.A. vindt men dus alle nodige inlichtingen terug om zich een beeld te vormen hoe een wijk er in de toekomst zal uitzien. Op dit plan staan mogelijke straatverbredingen voor de toekomst, eventueel ook tracees van nieuwe wegen, voetwegen, enz... Verderwordt er ook op bepaald, per perceel, welke bouwwijze in de toe komst zal toegestaan worden. Aan de hand van konventionele kleuren kan men zien of op een bewust perceel 'n open, half open of gesloten bebouwing zal komen Verder vindt men er ook groenzones en parkzones op terug. Dit plan is dus niet bedoeld om in de onmiddellijke nabijheid uitgewerkt te worden, het is evenwel 'n leidraad voor de toekomst en vooral een streef- plan. Dit betekent dus dat men daar geen jaren kan opplakken, zoals volgend jaar, over vijf jaar, over tien jaar, over twintig jaar. Het is een streefdoel op lange termijn. Maar eens zo een plan volledig goedgekeurd, betekent dit voor de enkeling dat hij met alle be palingen van dit plan nauwkeu rig zal moeten rekening houden als hij wenst te bouwen of te verbouwen. Het B.P.A.-Ronkenburg Het gebied dat door het BPA voor Ronkenburg geregeld wordt, wordt begrensd door de Blikstraat, Kromme Elleboog- weg, Vrijdagmarkt, Ronken burgstraat. Op dit plan wordt voorzien dat de Blikstraat een breedte zou krijgen van 12 me ter. Verder wordt het gebied in feite in twee gesneden door de voetweg die de Blikstraat met de Kromme Elleboogweg ver bindt, langs de hulpkapel van Ronkenburg. Het ene gedeelte, dat nu grotendeels in beslag wordt genomen door het park van het Kasteel van Ronken burg, blijft parkzone. en wordt iets uitgebreid, zodat deze zone in sommige tuinen komt te liggen, zelfs in een atelier. Dit betekent evenwel niet dat de gemeente de delen van de tuinen zal onteigenen, evenmin als dat gedeelte van dat atelier, om daar bomen en groen aan te planten, zoals op plan is voorzien. Maar nogmaals, zal voor veranderingen of aan bouwen in de toekomst moeten rekening gehouden worden met deze voorziene parkzone. Het andere deel, dat dus om sloten wordt door bovenge noemde voetweg, de Blikstraat en de Kromme Elleboogweg, is op het gewestplan voorzien als woonzone. Dit is dan de nieu wigheid op het plan: in dit ge bied wordt een nieuwe weg euc, vorr Ge live n f Dok de ste ialis gepland, die loodrecht loopttmol bovengenoemde voetw lelij Deze weg loopt dood en helset op het einde een keerpunt, wordt een pijpekop genoem k wi het vakjargon. Deze woom wordt naar de Blikstraat er^uite Vrijdagmarkt verbonden kens met een wandelweg, dus geen verkeer door kan.fe led woonwijk kan met de wa bezi Mei iden rssi bereikt worden via Ronk burgstraat en begin Kromme Elleboogweg. Dit dus zijn voor verkeer dat injsch, ind blee en iifn te l< eerst De K.W.B. Mijlbeek stelde het nieuwe jaarprogramma voor (JM) Vervolg van blz. 1 De heren Deuvaert en Van Cauter waren het hiermede volkomen eens. Voorpost: Hield de voorbije ak- tic verband met de eerder ge houden drug-razzia? Kapitein Michiels: «In feite niet. want de aktie van voorbije zater dag was reeds gepland voor de drug-razzia. Wel werd alles na tuurlijk zo lang mogelijk geheim gehouden. Anders heeft dergelijk onderzoek niet de minste zin.» Hoofdkominissaris Deuvaert: «Voor ons was de aktie in zekere zin een vervolg op de drug-razzia die op touw werd gezet op 19 sep tember. De gerechtelijke politie werkt immers repressief. We be reikten tastbare resultaten RESULTATEN Kommissaris Van Cauter deelde ons mede dat 87 personen werden opgeleid. Eén vreemdeling werd uit het land gezet; een andere moet binnen de vijf dagen verdwijnen. Het grootste gedeelte der opge leidden was niet in het bezit van een geldig identiteitsbewijs Hoewel rond 0.30 uur de ganse zaak beëindigd leek te zijn hadden de mensen van de gerechtelijke politic nadien nog heel wat werk voor de boeg om de opgeleiden te identificeren en de minderjarigen naar we konden vernemen 46 in totaal, die zich daaronder bevon den naar huis te brengen. De drie betrokken diensten zijn het una niem eens over de pozitieve rezul- taten die de aktie met zich heeft meegebracht. De meest verheu gende gevolgtrekking is. volgens kommissaris Van Cauter. het feit dat de toestand in het Aalstersc avond- en nachtleven niet zo slecht is als door velen vooropge steld wordt. Het feit dat een nauwelijks 15- jarig meisje in het bezit van verdo vende middelen werd gevonden, lijkt dus op het eerste zicht ecrdei een uitzonderingsgeval. ANDRE DE GROEVE wijk zelf moet zijn, er kan geen doorgaand verkeer dc jijle heen de wijk komen. De wij t n dus niet volledig verkeers lra< maar het verkeer wordt tot i minimum beperkt, in feite ertn nc plaatselijk verkeer. Deze woonwijk is eerder fcasti kleine wijk met zo'n 20 251 udt. zen. De gemeente zal deze vengenoemde nieuwe aanleggen, evenals de nod infrastruktuur laten aanbi gen;zodanig dat de bouwpe len bouwrijp worden gema Eens dit gebeurd zal een mijn worden vastgelegd wa binnen de percelen zullen m«war ten bebouwd zijn, dus £V (k bouwverplichting opleggen.il aai Privé of gemeente? |ge In eerste instantie zullen deler s genaars van de gronden inichie woongebied zelf kunnen nt d< staan voor aan de man brivóói gen van de bouwgrondenbd ei deze zelf behouden om opdigd bouwen. Doch de realiteit lèoort dat er op deze kleine oppdemt vlakte veel verschillende ei|lech naars voorkomen. Daai verwachten het gemeenteb tuur en de verantwoordel gemeentediensten dat er g< listra oplossing zal kunnen gev®rs zc den worden tussen de one advie scheiden eigenaars en da hrifte zelf zullen moeten ingrijj door de grond van de naars af te kopen of, in van o ne nigheid, doo r ge recliierk lijk onteigenen. Dan zou h( zijds de bedoeling liggen van ergur gemeentebestuur om I alen enigszins aan grondbeleidtns de doen, evenwel op kl( >ze ki schaal. Het is zo dat het atten wuste gebied de grond op ma d ogenblik gebruikt wordt enee landbouwgrond, daardoorhun I len niet de dure prijzen kumrhanc aangerekend worden van Ralde bouwgrond, wanneer de ei >vere naars hun gronden verkop im to Dus de gemeente zou dus rr noeili tief goedkoop de grond kuni^n bij aanschaffen, het aanbrenr het van de nieuwe wegen en derlai dere infrastruktuur zou ook i >r zur deze grote kost zijn. Het gev we hiervan is dat de gemeente grond dan relatief goedkr kan worden verkocht aan k didaat bouwers. Dus samenvattend kunnen zeggen dat de gemeente ingrijpen als de eigenaars sv geen akkoord komen. Kon ze wel tot een akkoord, vervalt al het voorgaande zal de gemeente enkel wegen- en andere infrastr tuur laten aanleggen Samenvattend kunnen we stellen dat een BPA wel v plichtingen inhoudt voor privé personen bij eventu verbouwingen of nieuwl Voor de gemeentelijke o> heid schept dit plan enkel aantal mogelijkheden, z hiervoor reeds aangehai toch dit impliceert niet dat gemeente deze mogelijkhei zal uitvoeren in werkelijkl Op het ogenblik bestaan dit verband ten andere konkrete plannen, dus ook geen uitvoeringstermiji MON DE GEf

De Voorpost | 1977 | | pagina 4