PVV-VROUWENBEWEGING VERHEUGD OVER HET NEERHALEN VAN HET LAATSTE BOLWERK VAN DE CODE NAPOLEON GELOVIGEN MOETEN MET OPEN ARMEN ONTVANGEN WORDEN VU EREMB0DEGEM WIL 00K VAN DE KAAS LAND VAN AALST OPTEERT VOOR EEN SANITAIR STORT TE VLIERZELE 6 - 14-10-77 - De Voorpost Minister Van der Poorten: en de prinses zei neen en de prins leefde lane en gelukkig (EL) Napoleon was een groot man, wereldreiziger ook en de ma kervan gevleugelde woorden; een beetje de Galle van toen dus. Van hem bvb. de uitspraak «de vrouw is eigendom van haar man, zoals de boom eigendom is van de tuinman» alsook de diskriminatie van de dame dit tot voor kort in on ze wetgeving een erfgenaam was van zijn code. Het kan verkeren en zo hebben oud-minister Van der Poorten en zijn rechterhanden tijdens vorige legislatuur die onmondigheid een hakje gezet. De vrouw die vroeger weliswaar de deeg rol hanteerde om haar rechten te verwerven heeft nu nieuwe wetsbepalingen over het huwelijksvermogenstelsel. Een hele verandering dus. Om daar over te praten richtte het koördinatiekomitee van de P.V.V.-Vrouwenverenigingen van de kantons Aalst, Herzele en Zottegem in de Salons Carlton op 30/9 te Aalst een voordrachtavond over deze nieuwe wetgeving. Gastspreker was vorengenoemd oud minister. Een stemmige en leerrijke avond was dat. Padt, mandatarissen en de leden van het komitee. Zij dankte de heer Herman Van der Poorten hartelijk voor zijn aanwezigheid, temeer dat hij niettegenstaande familiale omstandigheden - het huwelijk van zijn pete kind- weerhouden was. Meteen onderlijnde ze ook Voor een eivolle zaal ver welkomde volksvertegen woordiger Diane D'haese- leer, in hoofde van haar funktie van voorzitster van het koördinatiekomitee te vens gastvrouwe, de aanwe zigen haar vader burge meester D'haeseleer en zijn echtgenote, senator De dat oud-minister misschien beter dan wie ook als pro minent jurist en kamerlid en tot voor kort als minister over de zaal kan praten: «U heeft in 1976 donkere bladzijden in de geschiede nis van de vrouwenemanci patie voorgoed helpen om slaan». TRAGE WEG Dat deze verandering waar van sprake er is vond me vrouw D'haeseleer niet te vroeg gebeurd: «sedert ja ren vroeg de vrouwelijke opinie in ons land dat het Burgerlijk Wetboek, inzake huwelijksköntrakt en we derzijdse rechten van de echtgenoten, aangepast zou worden aan nieuwe werkelijkheden. Van deze werkelijkheden, zo ging ze verder, is de emancipatie van de vrouw, in casu van de gehuwde vrouw, één van de belangrijkste gebeurte nissen in de evolutie van onze samenleving Achttien jaar zou het duren vooraleer de juridische be kwaamheid van de gehuwde vrouw, die in de wet van 30 april 1958 in principe vervat was, in feite zou kunnen uitgeoefend worden. Het is een trage weg geweest.» Dat men tot 1976 heeft moe ten wachten vloeide vol gens spreker allicht voort uit het feit dat de vrouwen lang te klein in aantal waren in het parlement. Zij onder streepte dat het wetsont werp betreffende de weder zijdse rechten en verplich tingen van echtgenoten en huwelijksvermogenstelsel in de senaat zowel als in de kamer unaniem werd goed gekeurd. Diane D'haeseleer: «Met deze overwinning heeft minister Van der Poo hier in België een ware tekenis aan «Het Jaar de Vrouw» gegeven. r w Terecht meende sprekei |e|C de nieuwe wettekst m lijk nog wel een paar a( tjes verbergt en om mei lichtingen en toelichfes gaf ze het woord door n de oud-minister die efce saai onderwerp met de di esf olie r w leC ivo ther ten sende humor wist te s iog ken. ber IN LIBERALE OPTIEK Oud-minister Van der P ten begon zijn toesp met de historiek van «trage weg» te omschrij De besprekingen dure sedert 1963. Een eerste werp werd neergelegd der de regering LefC Spaak. Een eerste rap in januari 1975 sprak 400 artikels die op de dienden veranderd. Pas KAREL VAN MIERT IN B.S.P. TE AALST Voorzitter van de B.S.P. Karei Van Miert was op 7 oktober in het Volkshuis te Aalst de gast van de Vereniging «De Rank» Centrale voor Socialistisch Kultuurbeleid. Bedoeling was de nieuwe en jonge voorzitter van de partij met de roos aan de achterban voor te stellen. Te dier gelegenheid zou Karei Van Miert praten en vragen beantwoorden over «aktuele proble men». Een nogal vaag gesteld tema dus dat overigens nipt en dan vooral naar het einde toe aan oppervlakkigheid ontsnap- rige regering aan een hele af- braakpolitiek heeft gedaan. Toch vond hij een verbetering te mogen vaststellen. Volgens hem zijn de huidige socialisti sche ministers goed werk aan het presteren en CVP- voorzitter Wilfried Martens aanhalend, zei hij dat deze in de regering meer dan hun plaats aan het innemen zijn. Toen besprak Karei Van Miert de huidige situatie wat uitge breider, evenwel zonder in de tails te treden. Hij had het over de werkloosheid, de kommu- nautaire problemen («we zitten volop in de richting van een fe deralisme»), zgn. plan Spitaels enz. In al deze problemen heeft de BSP sedert de regerings deelname («deelnemen was voor ons een noodzakelijk heid») het sociaal overleg be vordert, aldus spreker die ook nog de nu noodzakelijke struk- tuurhervormingen besprak. Vragen De tijd was toen aan het pu bliek. Kritische vragen werden Karei Van Miert niet bespaard. Een eerste vraag had het over hoe men bij het doorvoeren van de arbeidsduurvermindering kan verhinderen dat de arbei der daar moet voor opdraaien door een hoger arbeidsritme. Verder: staat de BSP nog vol ledig achter het ABVV, is er geen kloof Waarop spreker herinnerde aan de wens zelf van de vakbond om zo onaf hankelijk mogelijk te staan. Komt het socialisme vandaag de dag nog geloofwaardig over (KMV: «ik ben voor een gema tigd socialisme») wat met de socialistische pers (KMV: «ik ga ermee akkoord dat daar dringend iets moet aan gedaan worden; ik wil ze helpen red den, maar niet om te blijven want ze nu is, maar om ze te veran deren») enz. Allemaal vragen die spreker wel delikaat noemde maar niet ontliep. Ook niet toen Hendrik Strijpens de paneelleden een bloempje toegooide toen hij zei dat hij ondervond dat je op de verga dering je gedacht mocht zeg gen, dat de gesprekken niet gemanipuleerd worden zoals in de CVP gebeurt (nvdr. zijn vroegere partij). Volgde toen een gedachten- wisseling tussen Bert Van Hoorick en Karei van Miert over de gelovigen binnen de partij. Van Miert vond dat het plura lisme van de BSP impliceert dat de gelovigen welkom zijn en met open armen moeten ont vangen worden, maar dat hun opname niet mag leiden tot een neutralizering die de BSP-ers als sociaal-demokraten moe- Hoe dan ook, het lovenswaar dige initiatief wist heel wat sympatisanten naar de koele zaal van het Volkshuis te lok ken Nokvol was die, mogen we wel schrijven. Aan de sprekerstafel naast voorzitter Van Miert hadden volksvertegenwoordiger Mare Galle en voorzitter van De Rank, Silvain Bogaert plaats genomen. Laatsgenoemde om het vraag- en antwoord- gesprek in rechte banen te lei den eri Dr. Galle om de gast- streker in te leiden. «U bent jong,» zei de volksver tegenwoordiger. «en u staat voor een moeilijke taak. Met u verloopt de definitieve gewest vorming, u zal onze partij moe ten voorzitten in een tijd van zware ekonomische krisis En verder: «Het was nodig dat wij als Vlaamse socialisten ie mand aan de top kregen die het even goed zou doen als Willy Claes en ik heb u gekend als een vlaming en een zeer goed socialist.» Galle beperkte zich evenwel niet tot een loutere voorstelling van de persoon Van Miert. Zijn aandacht ging ruimschoots naar de socio-ekonomische problematiek van onze streek («wij hebben behoefte aan een groot bedrijf of aan een grote overheidsdienst») maar ook naar de problemen op natio naal vlak («ik zal opnieuw het wetsvoorstel indienen dat de maatschappelijke zetel van bedrijven die werkzaam zijn in Vlaanderen niet in Brussel is gelegen, maar in Vlaanderen zelf») en de gemeenschaps- jproblemen. Over de partij zelf zei hij dat de BSP naast een Vlaams gelaat ook een Vlaams lichaam moet krijgen. Tot slot wenste hij Karei Van Miert hartelijk welkom. AALST: BAROMETER VAN HET POLITIEK LEVEN Voorzitter Karei Van Miert was verheugd in zijn Volkshuis zo hartelijk te zijn ontvangen maar hij voegde daaraan toe steeds met een zekere angst naar Aanst te komen. Van Miert: «Aalst is de barometer van het politieke leven zowel in als bui ten de partij.» In een uitvoerige toespraak had hij het dan over de politieke toestand op nationaal vlak. Toestand die hij niet als roos kleurig wenste te bestempelen («ik ben niet gekomen om de advokaat van de regering te spelen Trouwens, zo meende hij, men mag een re geringsploeg niet beoordelen na amper vier maanden be leidsvoering, zeker niet in deze moelijke tijden en nadat de vo- ten aanhouden. Van Hoorick vond het antwoord niet vol doende en voegde daaraan toe dat de oude vizie «het geloof bij ons is een privé-zaak» hope loos voorbijgestreefd is («daarmee hebben we het nooit gehaald»). Spreker stelde de cruciale vraag: «welke is onze strategie in dat Vlaanderen met die sterke CVP. Met ons best te doen alleen gaat het niet. Ons Vlaams gelaat mocht er al tien jaar lang zijn, dat is veel te laat gekomen. Maar wat doen We moeten aan de zijde van de zwakste staan, we moeten ze «brood en rozen» geven. We strijden niet alleen voor een beetje verbetering maar ook vooreen andere maatschappij. En wat dan met de progres sieve frontvorming De CVP is vulnerabel omdat zij wa ter en vuur verenigt. Er zijn ruime mogelijkheden bij de jonge kristenen.» Karei Van Miert antwoordde daarop dat hij zich aansloot bij Van Hoorick's opmerkingen. Hijzelf komt uit een kristelijk mi lieu en toen men sprak overzijn mogelijke voorzitterschap klonk nog altijd de vraag of hij daarom wel betrouwbaar was. Spreker sprak daaromtrent over verdraagzaamheid en mentaliteit en hoopte op dit ge bied dat het debat weer zou geopend worden, in de zin zoals die destijds door Collard werd gesteld. (RDW) de PVV op het kabinet Justitie is in het geheel een liberale optiek aarschi diskriminatie op definite da wijze een einde gest'val Een diskriminatie die het 1804 tot 1932 slechts wefce bl verbeterde van de code poleon. In '58 kwam er eindelijk een nieuwe Toen zei men dat dat eerste luik was van de voogding van de «weldra zal nu het steL van huwelijksvermogen anderen». Nu, achttien later is aan de status vai hei eels ;ger be I iste Cc ridische on bekwaamst van de vrouw definitief einde gesteld. De wet van 24 oktober si bracht zo de mogelijklir I E tot echtscheiding na 10 feitelijke scheiding. I volgens was de wet vafet dc Karei Van Miert, gastspreker i, (JM) het gezelschap van Sylvain Bogaerts en volksvertegenwoordiger Mare Galle juli er. Totaal in het deel van de vrouw, spreker. Vader en moeder hebl/ hl d£ ie re ger en r ide nur rverl :elfc bew duo king da s Cout r eei nde; prei apGE het voortaan hetzelfde oude gezag, de uitkeringen onderhoudsgelden woi nu geaktualizeerd. In verband met de wet U bent jong, zei de burgemeester aan BSP-voorzitter Van Miert (SJ) 'tig foute groei kro eeuv i). Zi telt. \i dat 18 september 1976 op ep gé huwelijksvermogenstels ent d< zegde de heer Van der pjei ten dat de juristen zich buigen over de betv punten. Spreker kondi dus aan dat de wet in toekomst nog kan aar past en verbeterd wort iets wat hij niet zo gr zou zien gebeuren orr het een fundamentele geving gaat. Deze wel ving is volgens hem deeld in vier punten echtelijke woonpli wordt door de echtgeno aangeduid, zoniet door vrederechter, de echtgen kan niet meer over de r« ten van zijn wederhelft schikken, het huweli vermogen Fee Liefl «De Soc in z «En- zijn Het groc disk zow spel werd gere( £on n ac ae, c met revolutionaire begir ien en ten slotte de reef van de langst levende e< veni telef voor genoot. Spreker onderstreepte n maals dat het huwelij van (sic)...enz. in alle mogelijke stadsdiensten. Opdat ook anderen aan hun trekken zouden komen worden de mogelijk niet zelf geïnteres- In een rondschrijven via het berichtenblad van de V.U.-af- deling Erembodegem-Centrum informeert het V.U.bestuur de V.U.-leden o.a. over de wijze waarop men mogelijk in stads- of OCMW dienst terecht kan. De afdeling Erembodegem, zo heet het in dit schrijven, heeft in de Groot-Aalsterse VU-werkgroep voor Sociaal Dienstbetoon en Wervings reserve een afgevaardigde en ziet hierdoor de kans om zijn leden op dit belangrijk vlak (sic) van dienst te zijn. Hiertoe wordt gevraagd in het bezit te worden gesteld van naam, volledig adres, gedane studies en behaalde diploma's van de gegadig de. Deze informatie wordt verwacht van alle werkzoe kenden, ook van diegenen welke reeds tewerkgesteld zijn en die zich «intresseren aan» een funktie in Groot- Aalst. De liefhebber wordt ter ken nis gebracht dat het meren deel van de vrijkomende be trekkingen bij het O.C.M. W. te begeven zijn. Er is zelfs plaats voor onge schoolden, onderhouds personeel, techniekers seerden verzocht hun naast- bestaanden, vrienden en kennissen hiervan op de hoogte te stellen. Hiermee, zo heet het in dit schrijven, hoopt de VU-afdeling Erem bodegem iets te veranderen aan de heersende werkloos heid. Zo simpel is dat alles, iedereen in stadsdienst, en uit is het met de werkloos heid. Wie dit alles gaat blij ven betalen, wordt in dit schrijven niet vermeld; een kleine vergetelheid wellicht. Liefhebbers, allen daar heen! De Beheerraad van Land Van Aalst heeft op donderdag 22 september 1977 beraadslaagd over het probleem van de vuilverwerking in het arrondisse ment Aalst. Men herinnert zich dat de inter- kommunale vereniging Land van Aalst drie jaar geleden een gekon- troleerd stort heeft ingericht te Voorde. Die beslissing moest het probleem oplossen voor gans het arrondis sement en ze heeft inderdaad toe gelaten meer dan 40 stortpleinen op te doeken en gans het arrondis sement te bedienen. Met de dag is de aanvoer van stadsvuil en industrieel vuil aange groeid. Thans bereikt met 1.000 vrachtwagens huisvuil en 200 vrachten industrieel vuil per maand Deze oplossing die ruim voldoe ning heeft gegeven is echter maar tijdelijk, omdat de oppervlakte waarover Land van Aalst beschikt slechts 15 ha behelst en de kapaci- teit van Voorde zich beperkt tot circa 600.000 m2. Aan het hui dige aanvoerritme kan Voorde nog een drietal jaren duren Een oplossing op lange termijn moest dus gevonden worden. Die oplossing wordt geboden door de zandgroeven van Vlierzele, die in hun geheel een kapaciteit van 3.00000.000 m3 bieden - genoeg om gedurende minstens dertig jaar te storten. Land Van Aalst zal aldaar het vuil in diepe kloven delven, het samen drukken door middel van een bulldozer-kompactor en met grondlagen bedekken. Deze zandgroeven zijn gelegen ver van de woonkernen, en studies on dernomen door het Instituut voor Hyfiëne en Epidermiologie bewij- sen dat er geen gevaar bestaat voor grondwaterbezoedeling. Deze oplossing, die moet gelden voor gans het arrondissement, biedt het enorm voordeel kontrakt voortaan kan *i den veranderd tijdens huwelijk; iets dat in het leden verschillende pa voor voldongen feiten s de. Vroeger dacht men veel aan het echtelijke s eerder dan aan het slui van een degelijk kontn Fouten of nalatighet kunnen dus nu wor< rechtgezet. Vandaar de o minister: «Stoei gerust naar de echteli stonde». En om het vrouwelijke t hoorderspubliek met glimlach afscheid te la nemen: «Vroeger eindi| men mooie verhaaltjes een prins die aan de prins vroeg om te trouwen en. kent het verhaal wel gaat dat zo: en de pr vroeg dan haar hand. Neen, zei de prinses prins leefde lang en gel kig» Aldus Herman Van Poorten. Een stemmig banket o.m. het geprezen opt rei van Nicole Schellinck sloot deze liberale vrouw dag gekt moe Mad ten. haar béVv< der. gebc misd die r Murr kers. Pala Inde The film Lore to Ike Een nisat is do< onge hede static Expr doktc besn te lac land kunn neen lain.

De Voorpost | 1977 | | pagina 6