J JtOTEST VAN BUURT TEGEN UITBREIDING IN VARKENSBEDRIJF TE OORDEGEM ÏRLANG MECHANISATIE VAN LEEDSE fKENDIENST EN ONTVANGERIJ VAN FEEST- EN SPORTKOMITEE NAAR FEESTKOMITEE TE LEDE LEEDSE BEJAARDENRAAD GEÏNSTITUTIONALISEERD PAUZE LUIDT VIERDE LUSTRUM IN De Vooroost - 14-10-77 - 9 iderzoek «de commodo et incommodo» als gevolg van juwaanvraag voor de uitbreiding van zijn bestaande nsvetmesterij, ingediend door de heer Robert Van ïtaele, Ouden Heirweg 33 te Oordegem, is aanleiding tot Dveelste protest vanwege de buurtbewoners. Een zaak n enkele jaren terug een gunstige wending scheen te n, blijkt nu terug verloren te gaan voor de bevolking van igem. licht bij woonzone leze bouwaanvraag zou edrijf, bij goedkeuring, uitgebreid worden met ingen of 1632 m2 welke n dienen voor het kwe- i1500 mestvarkens. om iet totaal van het bedrijf Kigen om 2500 stuks. Het venwel zo dat de uitba- bert Van Bockstaele de or nodige gronden nog iankopen van de huidige par. Alfred Van Langen- [Deze aankoop is ver in aan de goedkeuring e bouwaanvraag door de igde diensten. bewoners van de wijk en de Oude Heirweg, en el het centrum van Oor- komt heel wat protest I verband met deze uit-, ig. Het is zo dat sinds de uiting van 't bedrijf een- in de buurt klaagt over kriekende geuren. Mistig zuid-westen wind en weer zorgen er regelma- ir dat de toestand prak- inhoudbaar is. Zo kunnen lurtbewoners bij warm hun huizen niet eens ver in, als ze willen vermijden in ganse woning en heb- in houden verpest wor- ~r is ten andere reeds iaat een geval van be- mheid gesignaleerd bij -ijngetje in de buurt. Het is immers zeer dicht bij ionzone gevestigd. In een van 100 meter van het 11 huisgezinnen of een van 33 personen. Verder is het bedrijf amper 300 meter verwijderd van de dorpskom, en ligt het telkens ten zuid westen van deze woongebie den. Gezien dit juist de over heersende windrichting is, is het bijna dagelijkse kost dat de ganse gemeente kan meege nieten van de exploitatie van dit bedrijf. Diensten van Stedebouw te genstrijdig Een eerste bouwaanvraag voor uitbreiding van het bedrijf met 70Ó dieren werd ingediend op 29 november 1973. Deze aan vraag werd geweigerd door de diensten van de Provinciale Stedebouwkundige dienst. Volgens dit schrijven was hier- VQor volgende motivatie: «In derdaad de afstand tussen het voorgenomen gebouw be stemd voor intensieve veeteelt met ongeveer 700 dieren tot de woonzone bedraagt minder dan 300 meter, wat stede bouwkundig niet kan AAN VAARD WORDEN. Daarenbo ven isonder oogpunt van oriën tatie de ligging van de stalling ten zuid-westen van de woon zone DE MEEST ONGUNSTI GE». Tot daar het toemalig schrijven van hoofdingenieur Moeremans. De uitbater van het varkens bedrijf dient evenwel een nieuwe bouwaanvraag in begin januari 1975. Nu voor het bou wen van nieuwe stallen voor het vetmesten van 1500 var kens. Midden 1976 verleende de stedebouwkundige dienst een gunstig advies voor de bouw van de stallingen. Noch tans hadden diezelfde stede bouwkundige diensten en die zelfde hoofdingenieur Moere mans in 1973 een ongunstig advies gegeven voor de uit breiding van het bedrijf met 700 dieren. Het gunstig advies werd gegeven ondervoorbehoud dat de uitbater op het perceel langs de kant van de woonzone een groenscherm aanbrengt van hoogstammige boemen Aktiekomitee Gezond Leef milieu Oordegem Dit aktiekomitee, dat tot stand is gekomen naar aanleiding van de hinder welke door bo vengenoemd bedrijf wordt ver oorzaakt, diende reeds een klacht in in 1967. Toen moest de uitbater een groen-scherm aanbrengen. Een eerste ern stige klacht van het aktiekomi tee dateert van 21 mei 1973. En in datzelfde jaar werd dus bo vengenoemde bouwvergun ning geweigerd. Dit was ook de aanleiding voor het feit dat twee nieuwe woningen in de buurt opgetrokken werden. Men dacht dat alles voorbij was. Dit was blijkbaar verkeerd, want in 1976 werd er-wel een gunstig advies gegeven voor een gro tere uitbreiding. Toen kwam een erntig protest los bij de be volking. Hiervan getuigen de volgende klachten: een bur- gerbeklag van 28 september 1976 gericht aan het ministerie van Volksgezondheid en het Gezin en ondertekend door 82 burgers;de klacht gericht aan de heer goeverneur op 28 sep tember 1976 en getekend door 83 burgers. Eind november 1976 wordt aan de kontestanten medegedeeld dat uit het verslag van de Rijks- gezondheidsinspekteur blijkt dat de gestelde streng uitba- tingsvoorwaarden nageleefd worden, wat betreft de beplan ting en de ventilatie. Er werden evenmin hinderende geuren waargenomen en de hokken waren goed onderhouden. Het is duidelijk, aldus het schrijven dat uitgaat van de 8ste afdeling van het Provinciaal Goever- nement dat de geuren eigen zijn aan zulk bedrijf en niet he lemaal uit te schakelen zijn. De situatie is nu zo dat de Pro vinciale Stedebouwkundige dienst een gunstig advies ge geven heeft voor de bouwaan vraag. Van 5 tot en met 21 ok tober te 11 uur loopt het onder zoek «de commode et incom modo» op het gemeentehuis van Lede. Het Leedse gemeen tebestuur moet dan een advies geven. Doch daar het gaat om een bedrijf van eerste katego- rie, dient de uiteindelijke be slissing in verband met de ex ploitatievergunning genomen te worden door de Bestendige Deputatie. Ondertussen is er dus protest losgekomen bij de buurtbewo ners en zij steunen hun protest op volgende feiten: de uitbatingsvoorwaarden kunnen door de aanvrager niet nageleefd worden en dit omdat deze strijdig zijn met deskun dige adviezen van de Rijksge- zondheidinspektie en het on derzoek van het bestuur van de landbouwstrukturen. Hieruit blijkt trouwens dat de aanvra ger gedurende 4 jaar de advie zen niet nageleefd heeft en dat de gegeven oplossing geen be tering bracht gezien de steeds toenemende klachten van de omwonenden. dat de nieuwe geplande stal lingen de bestaande ventilatie lucht zullen terugkaatsen in de richting van de dorpskom en dat deze opmerking ook geldt n.ns de gemeenteraad van vrijdag 30 september vroeg eiilollege van Lede om een princiepsbeslissing voor de e janisatie van de rekendienst en ontvangerij. Aldus zou vcyeefd worden naar een aanpassing aan de gebruiken (£e 20ste eeuw voor berekeningen van matematische >rriciële aard die tans nog manueel moeten gebeuren s de gemeentediensten. erHANISCHE b(*HOUDMACHINE i»lns de zitting schetste emeester Gravez het Hdeem. Gezien de bere- ig van lonen en wed en andere boekhoud- lige bescheiden nog ueel moet gebeuren op jemeente, zou het Kol- een mechanisatie na- jen van bovengenoem- inkties. pa. andere mogelijk- teHzou zUn een beroep l op een gespeciali- isde firma ter zake. Maar in jezien een dergelijke ^eflanische boekhoud- i (jtine tevens zou kunnen rdaiikt worden om de be- k piingen van de ontvange- etuit te voeren, zou voor rrij) oplossing geopteerd dwjen. Men zou dus een ihoudmachine aan- 'e jffen met mechanische r Men, en dat vele funkties lWTkunnen vervullen, zo- maandstaten bereke- kasboek opmaken en uden, wedden en lo- lerekenen, en dus ook funkties bestemd de diensten der ont- irij. lard zijn er verschil- j firma's die dergelijke ratuur aanbieden en jen goed beeld te krij- ivan wat aangeboden iedt op de markt, heeft je^meester Gravez reeds ikten gehad met ge- ïn tebesturen die van ilijke apparatuur ge- maken, zoals te Wet- Roeselare, Ninove, eke en de zaak wordt nog verder gevolgd. Er ïnwel één firma die een oordelig aanbod doet ir introduktie zelfs een grijke vermindering aat. Van deze gele- eid zou het Kollege gebruik maken om de line aan te schaffen, zou, naargelang de ge- de funkties tussen 00 fr. en 1 miljoen fr. Het toestel zou te vens kunnen aangesloten worden op het rijksregister. GEEN ELEKTRONISCH BOEKHOUDSYSTEEM Raadslid De Cuyper repli keerde hierop dat de moge lijkheden bestaan om der gelijke apparatuur te huren. Via firma's in Brussel was hij met deze gebruiken in kontakt geweest, en hij vroeg zich dan ook af waar om men deze machine zou kopen als men ze kan hu ren. Raadslid De Cuyper be doelde hier de financiële techniek die in dito kringen gekend is onder de naam Leasing. Dit zouden we al gemeen kunnen omschrij ven als de techniek waarbij de huurder met de leveran cier van produktiemateriaal overeenkomt om de ge wenste apparatuur te nuren in plaats van te kopen. De duur van het kontrakt of de huur met andere waarden, is gelijk aan de normale le vensduur van het produktie materiaal. Naargelang het systeem van leasing heeft de huurder op het einde van de duur van het kontrakt de mogelijkheid enerzijds ver der te huren of de huur stoppen, of anderzijds ei genaar worden van de ge huurde apparatuur. In laatste geval moet de huur der de kosten van onder houd van verzekering, e.d. zelf dragen. Dergelijke financiële tech nieken worden zeer veel ge bruikt wanneer het gaat over produktiematerieel dat veel kost en vlug verouderd is. Op deze manier huren inderdaad alle bedrijven hun elektronische appara tuur ofte hun komputers. Nu is het wel zo dat dit al tijd gaat over machines die bij de aanschaf fabuleuze bedragen als kostprijs heb ben. Konkreet betekent dit een kostprijs van honder den miljoenen tot zelfs meerdere miliarden Bel gische Frank. Nu zal he wel niet de bedoe ling zijn van het Leedse ge meentebestuur om een komputer aan te schaffen die ettelijke miljoenen zal kosten. Anderzijds zal een firma zeker niet ingaan op de vraag om een leasing- kontrakt af te sluiten als het gaat om een mechanisch boekhoudmachine die am per 1 miljoen Fr. kost. Op een dergelijke aanbod zal geen enkele leasingmaat schappij ingaan. Daar de te maken kosten zeker te hoog zouden liggen voor de ver zekering van een dergelijk klein bedrag. We kunnen hier dus wel stellen dat raadslid De Cuy per een gesofistikeerde komputer verward heeft met een eenvoudige boekhoud machine die zeker meer dan de door de gemeente diensten gevraagde funk ties zal aankunnen. Ten an dere had burg. Gravez reeds een meer geëvolueerd systeem zien werken bij het bestuur van St.-Niklaas en had er verder ook inlichtin gen over genomen en het blijkt dat deze niet zo in teressant is voor het werk op een gemeentehuis. Ten slotte stelde raadslid De Cuyper nog voor om tij delijk mensen aan te nemen in plaats van een machine te kopen en deze het werk verder manueel te laten uit voeren, gezien de ekono- mische toestand en de hoge werkloosheid. voor een van de twee ge vraagde stallingen. dat er in een straal van 100 meter 11 huisgezinnen met to taal 33 personen gehuisvest zijn. zij verwijzen ook naar bo vengenoemde motivatie van de Stedebouwkundige diensten van 29 november 1973, en zeggen dat hetgeen toen geldig was voor 700 dieren nu zeker voor 1500 dieren zal gelden. verwijzen naar twee nega tieve adviezen van het toema- lige gemeentebestuur van Oordegem dat de voorwaarden voor de aanleg van een groenscherm van hoogstammige bomen praktisch niet aanvaardbaar is, gezien de te kleine afstand tus sen de geplande gebouwen en de naast liggende eigendom. dat de teoretische stelling als zou een groengordel de stank verhinderen inde praktijk niets uitmaakt en dat de stank zich verspreidt tot de Noord oostelijke zijde van de dorps kom en dit gezin de overheer sende zuid-westen en wes tenwinden. dat de gevraagde stalling tussen de woonhuizen gelegen zijn en volgens het gewestplan op 75 meter ten Zuid-westen van de bouwzone en op 250 meter van de dorpskom dat de gronden voorzien voor de gevraagde uitbreiding nog moeten aangekocht wor den, zodat het mogelijk moet zijn met eenzelfde of zelfs een kleinere investering op een meer gunstig gelegen plaats deze uitbreiding te verwezenlij ken. dat gezien de nabijheid van verschillende woningen de openbare gezondheid ernstig kan aangetast worden: ten eer ste door de onmogelijkheid bij zomertijden de woning te ver luchten, ten tweede de on draaglijke stank irriterend werkt op de omwoners;ten derde bij eventuele ziekte van de dieren (bijvoorbeeld varkenspest) deze ernstige besmettingen kan meebrengen. Naar wij vernoemen hebben zal ook de Werkgroep Leefmi lieu Lede korteling de zaak be studeren, terwijl Rdaldes hier mee reeds bezig is. MON D.G. Op zaterdag 1 oktober bracht de Aalsterse Kunstgroep Alkuone zijn laatste optreden in het Duitse stadje Neheim nabij Soest. Dit optreden, het laatste van het seizoen, zette een punt achter negen tien jaar aktiviteiten. Alkuone, trekt zich momenteel uit het showgebeuren terug om zijn vierde lustrum, of twintigjarig be staan voor te bereiden. Van 15 tot 19 november e.k, zullen zij in de Keizershallen een nieuw programma aan het publiek voorstellen dat de kroon moet zijn op twintig jaar dansen, koreografie en vendelzwaaien. Op dinsdag 15 november om 15 uur zullen zij optreden voor de derde leeftijd en de gehandicapten. De woensdag, donderdag en vrijdagnamiddag zijn schoolvoorstellingen voor de diverse Aal sterse scholen gepland. Op zaterdag 19 nov. tenslotte om 20 uur zal een grootse gallavoorstelling plaats hebben. Achteraf is nog een gezellig samenzijn voorzien voor de leden van Alkuone en al hun sympatisanten en vrienden. De toegangsprijs voor deze gallavoorstelling bedraagt 100 F. Kinderen onder de twaalf jaar betalen slechts 50 F. Voor studen ten, houders van de 3+ passen, houders van kultuurkaarten zal eveneens een reduktie toegekend worden. Kaarten kunnen vanaf nu besteld worden op het sekretariaat van Kunstgroep Alkuone, Abeelstraat 17 te Aalst. Tel. 053-77.93.67 Over de moeilijkheden in het Feestkomitee van Lede hebben we het hier reeds uitvoerig gehad. Aanleiding tot een bitsige diskussie in de Leedse gemeenteraad, was de goedkeuring van de nieuwe statuten van dit orgaan. Uit deze nieuwe statu ten leren we dat het Feestkomitee niet langer het Feest- en Sportkomitee is. Tevens is het een komitee en geen raad, zoals de bejaardenraad, de kultuurraad, de sportraad, dit voor de mensen die juridische kluiven lusten. Ondertussen heb ben we vernomen dat eerstdaags ook een kultuurraad en een sportraad(of wo rdt het een sportkomitee?) zouden gelnstitu- tionaliseerd worden. Tijdens de gemeenteraadszitting van 30 september werd het statuut van de Leedse bejaardenraad toepasselijk gemaakt op het nieuwe grondgebied. Dit omdat de Leedse gemeente raad het noodzakelijk acht dat de inspraak van de bejaarden in het gemeentelijk beleid georganiseerd wordt. Adviesorgaan Deze gemeentelijke bejaar denraad wordt erkend als offi cieel adviesorgaan voor het gemeentebestuur. Deze be jaardenraad heeft tot doel de samenwerking te bevorderen in het bejaardenwerk en de be jaardenzorg. Hij heeft tot taak alle kwesties te behandelen op plaatselijk vlak die, hetzij recht streeks hetzij onrechtstreeks de bejaarden aanbelangen. Hij is tevens bevoegd om op eigen initiatief voorstellen te doen en op verzoek van de gemeente raad en het O .C.M.Wadvies te verstrekken als hier om ge vraagd wordt. Samenstelling en vertegen woordiging De bejaardenraad is samen gesteld uit een niet beperkt aantal stemgerechtigde en raadgevende leden. De stem gerechtigde leden zijn leden die een rustpensioen genieten of de normale pensioengerech tigde leeftijd in het stelsel van de werknemers nf de zelfstan digen bereikt hebben, die te vens aangeduid worden door de erkende bonden van be jaarden in de gemeente geves tigd, in verhouding tot het aan tal leden. Zij moeten uiteraard het grondgebied van de ge meente bewonen en zij mogen geen deel uitmaken van de gemeenteraad. De raadgevende leden zijn: de schepen die het bejaardenbe leid onder zijn bevoegdheid heeft, in dit geval schepen Al- fons Grepdon; een vertegen woordiger van het O.C.M.W., die nog moet aangeduid wor den; een secretaris die door de gemeenteraad aangesteld wordt. Hiervoor werd de heer Alois De Coensel aangesteld. Elke bond beslist over de aan duiding van zijn vertegenwoor digers naar rata van één verte genwoordiger per erkende bond in de gemeente gevestigd en één aanvullend vertegen woordiger per honderd aange sloten leden of een fraktie daarvan boven het eerste hon- HprHtal Inr" -iw/pnst kan rlp. bejaardenraad deskundigen raadplegen. De stemgerech tigde leden zijn aangesteld voor een periode van 6 jaar en worden niet bezoldigd. De sekretaris stelt een verslag op van elke vergadering. De vergaderingen van de bejaar denraad zijn niet openbaar. De verslagen dienen overgemaakt aan de leden van de bejaarden raad, de leden van de gemeen teraad en het O.C.M.W., even als de adviezen en voorstellen. Alle werkings- en administra tiekosten zijn ten laste van het gemeentebestuur. MON D.G. EEN MOEILIJK MOPJE Kent gij het verschil tussen een kanariepietje? Tussen een kanariepitje en wat? Gewoon tussen een kana riepietje. Wel, de twee pootjes zijn even lang, vooral het rechtse. Het doel van het Feestkomitee is nog altijd als gemeentelijk orgaan het ontspanningsleven in de gemeente te bevorderen. De middelen waarover het hiervoor beschikt zijn: het koördineren van de aktiviteiten en het zelf inrichten van allerlei feestelijkheden. De infunktie zijnde leden blijven behouden. Voor de kandidaat leden kunnen we zeggen dat het komitee zelf de leden aan vaardt bij eenvoudige meer derheid (de helft plus één) in een geheime stemming. Min stens de helft van de stemge rechtigde leden dienen hier voor aanwezig te zijn. De kan didaturen dienen schriftelijk in gediend te worden bij de voor zitter van het komitee. Opvallend is de strenge proce dure om iemand de laan uit te sturen. Een lid dat drie opeen volgende vergaderingen of ak tiviteiten zonder reden afwezig blijft, wordt aanzien als ont- slaggevend. Voor het uitsluiten van leden is minstens 2/3 meerderheid vereist van de op de vergadering aanwezige le- den;evenwel dient minstens de 2/3 van de totaal der stemge rechtigde leden aanwezig te zijn. Verder wordt het komitee bij gestaan in lief en leed door een afgevaardigde van het ge meentebestuur en tevens door de schepen van feestelijkhe den, in dit geval schepen Mau rice Minnebo. Zij hebben geen stemrecht. Het bestuur Om de zes jaar, in de loop van het tweede kwartaal volgende op de gemeenteraadsverkie zingen, wordt het bestuur ver kozen door de leden;alle be stuursleden zijn op dat ogenblik ontslaggevend, maar zijn evenwel herkiesbaar. De voor zitter zal voorafgaandelijk door de gemeenteraad worden aan geduid. De leden van het be stuur worden bij geheime stemming verkozen. Het be stuur wordt samengesteld als volgt: een voorzitter, twee on dervoorzitters, een sekretaris, een penningmeester, en twee kommissarissen. De afgevaar digde van het gemeentebe stuur wordt door 't schepenkol lege aangeduid. De betoelaging leder jaar verleent het gemeen tebestuur aan het komitee een toelage om de werkingskosten te dekken. Het komitee mag evenwel door eigen initiatieven trachten bijkomen gelden te verwerven ter financiering van haar uitgaven. De gemeente raad stemt de jaarlijkse subsi dies voor de verenigingen, nochtans moet de aanvraag hiervoor langs het komitee in gediend worden. Het feestko mitee moet in de maand okto ber zelf zijn begroting voor het volgende werkjaar opmaken en deze voorleggen aan het kol lege van Burgemeester en Schepenen, voor goedkeuring door de gemeenteraad.

De Voorpost | 1977 | | pagina 9