DAVIDSFONDS IMPE BEGINT AAN ZIJN 24STE WERKJAAR OPENBAAR ONDERZOEK BPA-RONKENBURG TE LEDE GESLOTEN W.L LEDE ONDERZOCHT SITUATIE VAN VARKENSKWEKERIJ TE OORDEGEM IMPSE KERMIS ZAT MET EEN FUSIEKATEF HET REGENT FORELLEN OP WIJK VOGELENZANG TE LEDE VTB-VAB OORDEGEM STAAT VOOR EEN AKTIEVE PERIODE 10 - 21-10-1977 - De Voorpost Tijdens de vorige weken heeft de Davidsfondsafdeling van Impe zijn jaarprogramma opgemaakt voor het seizoen 1977- 1978. Dit betekent eveneens dat het Davidsfonds van Impe aan zijn 24ste werkjaar begint! Het programma voor dit nieuwe werkjaar laat in ieder geval het beste verhopen voor een passende inkadering van het 25ste seizoen, een dergelijk jubileum waardig. Opgericht in 1954 Onder impuls van de toenma lige pastoor E.H. Jozef De Brouwer, schoolhoofd Jos De Mesel, Gerard Van der Snickt, Alfons De Rick en Cyriel De Prez, werd in 1954 de afdeling Impe boven de doopvont ge houden. Het ledenaantal schommelde van 1954 tot 1967 tussen de 40 en de 50. Toen E.H. De Brouwer in 1964 Impe verliet om naar St-Gillis- Dendermonde uit te wijken en daar pastoor te worden en toen in 1965 eveneens de heer De Mesel ontslag nam als be stuurslid zakte het ledenpeil tot 34. In 1967 werd 't bestuur vernieuwd, of beter, verjongd. Het Davidsfonds Impe kreeg dan ook een radikalere Vlaamse vorm. Dit alles gebe urde dus in het jaar nadat Impe in het brandpunt der belangstel ling had gestaan. De jaren 1965, 1966 en 1967 zijn im mers mijlpalen in de geschie denis van het kleine Impe. Dit zijn inderdaad de jaren der be ruchte, verboden 11 juli- vieringen. De jongeren Gerard Impens en Denis De Pauw hadden tijdens die jaren ook het 11 julikomitee gestalte ge geven. Ze hadden een harde strijd moeten leveren tegen de toenmalige dorpsoverheid, maar waren hoegenaamd niet zonder sukses uit die strijd ge komen. In dat jaar 1967 werd dus Gerard Impens voorzitter van het Davidsfonds Impe, en sekretaris werd Denis De Pauw. Zij vervulden diezelfde funkties tevens in het 11 juli komitee. Zij traden bovendien allebei toe tot de Gewestbond Davidsfonds van het Land van Aalst en in de Algemene en ar- rondissementele raden van de Vlaamse Volksbeweging. Deze twee jonge strijders kregen eveneens de steun van twee andere jonge elementen, na melijk Gustaaf Rasschaert en Remi Van den Eeckhoudt. In 1968 steeg het leden aantal tot 58 en in het jaar 1972 bereikte men een ledeneffektief van 71 De wind zat dus in de goeie zeilen. In 1976 telde het Da vidsfonds Impe 58 leden en dit jaar is men aan 62 leden ge raakt. Aktief op vele fronten Het Davidsfonds Impe is steeds aktief geweest op vele fronten. Wijd en zijd bekend zijn uiteraard de jaarlijkse 11 julivie- ringen. Zij namen ook jaarlijks deel aan de Ijzerbedevaart en aan het Vlaams Nationaal Zangfeest. In de archieven vindtmentevens nog organisa ties als boekenbeurzen, ge- spreksavonden, filmvoorstel lingen, toneelbezoeken, dans feesten, fietsrally's en een aan tal tentoonstellingen met hierin als hoogtepunt: de fameuze tentoonstelling in 1968 in het Gemeentehuis te Impe naar aanleiding van het 100 jarig be staan van dit gemeentehuis. Het bestuur Op het einde van vorig seizoen werd het bestuur terug uitge breid Dit huidige bestuur ziet er als volgt uit: Ere-voorzitter is een man van het eerste uur, Gerard Van der Snickt en proost is E.H. Jozef Van Cauwenberghe. De voor zitter is Gerard Impens en on dervoorzitter is Gustaaf Ras schaert. Als sekretaris fungeert Denis De Pauw en als pen ningmeester Jozef Van Wese- mael. Programmator is Remis Van den Eeckhout en de be stuursleden zijn Etienne Van Herreweghe en Piet Rooms. Het programma Zoals reeds vermeld betekent het seizoen 1977-1978 een aanloop naar het jubileumjaar 1979, waarin het Davidsfonds Impe dus 25 jaar bestaat. Het programma ziet er dus als volgt uit: het seizoen start op zater dag 17 december met 'n dans avond. In januari is een be zoek gepland aan de KNS te Gent en in maart wordt er een gespreksavond ingericht over het gevangeniswezen. In de maand mei wordt deelgeno- Vorige week donderdag 13 oktober is dus het onderzoek ge sloten voor het Bijzonder Plan van Aanleg van de wijk Ron- kenburg te Lede. In onze vorige editie zijn wij daar uitvoerig op ingegaan Nu het openbaar onderzoek gesloten is, gingen we even informeren naar het verder verloop van het geheel. Zes bezwaarschriften Op de technische dienst zegde de heer Lievens ons dat er in totaal zes bezwaarschriften binnenge komen zijn. Hiervan zijn er vijf indi viduele gevallen, die dus handelen over de eigendom van één individu. De zesde reaktie is een globaal be zwaarschrift met alternatieve voor stellen van Raldes en de werk groep LeefmiSeu Lede. Dit doku- ment publiceerden wij reeds ge deeltelijk vorige week Opheteinde van dit artikel zullen wij nog de op merkingenen bezwaren publiceren die gemaakt werden bij de voor schriften die het BPA begeleiden. Nu moet het ganse dossier met de bezwaren naar de Provinciale Kommissie voor Advies overge maakt worden. Deze zal advies uit brengen en daarna moet het ganse dossier behandeld worden door de gemeenteraad van Lede. Ingeval de Leed se ge meenteraad de klach ten dan ontvankelijk verklaart of de bezwaren en voorstellen aie ge formuleerd werden, aanvaardt, moet het ganse plan van voorafaan opnieuw hernomen en herwerkt worden Wordt alles verworpen, dan moet het plan overgemaakt aan de Hogere overheid en de Ko ning voor de definitieve bekrachti ging en dan is de kous af. De voorschriften van het plan Zoals hierboven gemeld, hadden Raldes en WLL ook nog opmerkin gen en bezwaren betreffende de voorschriften die het BPA vergezel len. In hun inleiding tot dit gedeelte zeggen zij: «ongeacht de inhoud van deze voorschriften stellen wij vast dat deze op vele plaatsen in een vrij stuntelige Nederlands zijn opgesteld, wat al geen referentie is voor het belang dat de ontwerper eraan hecht.» Verder menen zij dat art. 3 quasie vrijhe id toelaat tot het inplanten van gemeenschapsvoorzieningen. Zij zijn van oordeel dat dit artikel in strjd is met de hoofdbedoeling van een BPA. namelijk een nauwkeu rige affijning van alle bestemmin gen. Indien aan de partikulieren door middel van een BPA min of meer belangrijke beperkingen worden opgelegd kwa zonering, moet dat ook zo zijn voor de over heid. Zij zijn tevens van oordeel dat art. 4 hier niet noodzakelijk is, gelet op het estetrsch bestaand karakter van het gebied. Een reklamereg- lementering is trouwens een speci fieke zaak van een bouwverorde ning (art. 59 en volgende van de wet), die dan van toepassing is voor het ganse grondgebied van de gemeente en niet enkel de mensen treft die toevallig in het BPA Ron- kenburg wonen. Aangaande artikel 5 zeggen zij: «dit art. 5 vermeldt «zijdelingse perceelsgrenzen bij verkaveing en herverkaveling van gronden zullen grenzen der per celen haaks op dé bouwlijn worden gebracht tot op minstens 20 meter vanaf de bouwlijn, desnoods door uitwisseling of aankoop». On geacht de foutieve zinskonstruktie (die in de definitieve tekst verbetert moet worden), vragen wij ons af of er geen tweede mogelijkheid moet geboden worden, bijvoorbeeld bij een voldoende breed perceel voor open bebouwing (bijv. 25 m) waar een schuine perceelsgrens zonder bezwaar kan bïjven bestaan.» Zij zijn tevens van mening dat mi nimum 15 meter voor percelen voor open bebouwing veel te weinig is, gelet trouwens op de zijdelingse afstand van 4 meter, er schiet dus slechts 7 meter over als breedte van de open bebouwing, wat veel te weinig is Zij stellen een mini mum breedte van 20 meter voor. De dakheling bij gesloten en halfo pen bebouwing wordt opminder dan 45° gesteld. Zij stellen voor, gelet op de gebrufoen in de bouw nijverheid dit te veranderen in «45° of minder». Aet. 10 i) vermeldt afwijkingen voor de zone voor open bebouwing en hierin staat: «op deze percelen is het toegelaten een koppelwoning te bouwen, voor zoveel ze in uit zicht en stijl een geheel wordt. Ten einde hierover te kunnen oordelen zullen de bouwaanvragen gelijktij dig gebeuren, zoniet heeft de eer ste boui*aanvraag voorrang». Vol gens WLL en Raldes houdt deze redenering een interne tegenstrij digheid in hoe kan 'n oordeel ge-, veld worden over de harfnonische realisatie van twee koppelwonin gen, indien men ze afzonderlijk vergunt? Zij menen dan ook dat de laatste zinsnede «zoniet heeft de eerste bouwaanvraag voorrang» dient te worden geschrapt. Deze strengere zienswijze kan gemakke lijk verantwoord worden wegens het feit dat het hier toch gaat om een uitzonderingsmaatregel (kop pelwoningen in een strook voor open bebouwng). Dit zijn de voor naamste opmerkingen en bezwa ren van Raldes en WLL op de voor schriften van het plan. Hun konklusie in verband met voor lichting van de bevolking bij derge lijke plannen en hun andere voor stellen publiceerden wij reeds bij gelegenheid van de vorige bezwa ren en opmerkingen. Wij verwijzen hiervoor naar ons blad van vorige week. De eerstvolgende weken zullen de leden van de VTB - VAB afde ling van Oordegem zeker aan hun trekken komen. Gedurende de maanden oktober, november en december zijn heel wat verschei den aktiviteiten gepland, zodat iedereen aan bod zal komen, zowel de kultureel geïnteresseerde als de doe-het-zelver als de smul paap en de sportieve ling. Op dinsdag 25 oktober is er een dia- en voordrachtavond gepland met Marcel en Linda De Smedt over hun tocht door Zuid-Oost Azië. Zij zullen het onder meer hebben over Birma, Thailand, Afganistan en vele andere. .Een exotische streek die zij verkenden met hun 2PKtje, dus onge- !twijfeld de moeite waard om eens te gaan zien en luisteren, up zondag 30 oktober komt dan de wandel- en natuuriieineDDer aan zijn trekken tijdens een herfstwandeling te Haaltert Daar zal het «Van Brandegempad» verkend worden. Heel wat mooi hoek jes zuiien aaar de natuurliefhebber vergasten op een heerlijke namiddag Op dinsdag 22, woensdag 23, donderdag 24 en vrijdag 25 novem ber kan de doe-het-zelverzich gaan bekwamen in het zelf opknap pen van enkele kleine pannetjes aan zijn geliefkoosd karretje Tijdens deze pechverhelpingskursus wordt met didaktische aal geïllustreerd hoe men een kleine panne zelf kan verhelpen, zonder hiervoor onmiddellijk een beroep te moeten doen op een autodeskundige De fijnproever kan zich de vingers gaan aflikken in het jeugdhuis Levet Scone tijdens de Wijn- en Kaasproefavond die doorgaat op zaterdag 3 december. De heer Vijverman van de wijngilde zal interessante uitleg verschaffen over enkele keurige Bourgognes. Ten slotte is er ook nog iets voor de kultuurliefhebber Meer be paald een teaterbezoek aan de KVS te Brussel is gepland voor de maand november De datum hiervoor staat nog niet vast, maar er wordt toch reeds gedacht aan zondag 27 november, maar daarover later meer. Mon D.G. MON D.G. men aan het Nationaal Zang feest en op 2 juli aan de Ijzer bedevaart. Op 9 juli gaat dan de traditionele 11 juliviering door, ook al een jubileumuitgave, meer bepaald de 20ste viering te Impe. Op O.L.H. Hemelvaart (dus 15 augustus) vindt de tra ditionele fietsrally plaats. Ver der vertegenwoordigen voorzit ter Gerard Impens en sekreta ris Denis De Pauw het Davids fonds Impe op de Egmontbeto- ging te Dilbeek op zondag 23 oktober e.k. Men overweegt voor 1978 nog een aktiviteit in het kader van «Het jaar van het Dorp». Voor Impe, nu deelgemeente van het grote Lede, is dit zeker no dig wil het niet volledig wegzin ken in de annonimiteit. Als we zien dat voor de jaarlijkse grote St-Denijskermis vorige zondag 16, maandag 17 en dinsdag 18 oktober niet eens een kermisaf- fiche meer is en geen enkele aktiviteit meer gepland is. Alles beperkt zich dit jaar tot een zie- ledienst voor de overleden pa rochianen op maandag 17 en de dienst voor de gesneuvel den op dinsdag 18 oktober, dan wordt het tijd om er iets aan te doen. Daarom zal het Davids fonds Impe hier ook volle aan dacht aan wijden in 1978. MON D.G. Op de visvijver Sint-Jozef op de wijk Vogelenzang te Lede kan er dagelijks op forel gevist worden. En dagelijks worden er meerdere van deze vissen opgehaald door de vele vissers, zodat men werkelijk kan gewagen van een forelregen. In deze natuurlijke omgeving, waar het water nog niet vervuild is. kan men tijdens het vissen ook nog werkelijk genieten van een gezonde natuur. Op zondag 2 oktober haalde de heer Leopold Baeyens een reuzeforel van meer dan 2 kg op het droge. D och ook andere vislustigen halen regelmatig een groot aantal forellen op. De kampioenen in het bovenahlen zijn de heer Luc D'Hondt, Gustaaf Lemmens en Mare Tombeur. Maar de heer Richard Brondeel is volop bezig deze krakken te overweldigen, want in minder dan 2 uur hallde hij 14 stuks naar boven. Er wordt uitgekeken naar een visliefhebber die het beter doet. Dus de vislustigen weten waar ze aan toe zijn en waarheen ze moeten. Morgenzaterdag 15 oktober 1977 gebeurt er op bovengenoemde vijver een gratis forelzetting om 9.30 uur. Twintig kilogram forel wordt aldus te grabbel, of beter te vissen gegooid. Samen met Raldes (Regionaal aktiegroep Dender en Schelde, vzw) heeft de werkgroep Leefmilieu Lede de bouwaanvraag tot uitbreiding van het varkensbedrijf Robert Van Bockstaele, te Oordegem onderzocht. Zij dienden dan ook bezwaar in tegen de bovenvermelde bouwaanvraag op grond van vol gende elementen. WETTELIJKE MAATREGELEN W.L.L.en Raldes menen dat uit ge tuigenissen van 'n aantal omwo nenden blijkt dat de bestaande var kenskwekerij nog steeds erge hin der veroorzaakt. .Deze hinder situ eert zich vooral rond luchtveront- reiniging (stank) en rond waterbe zoedelingUrn deze redenen ai- leen reeds lijkt het hen onaan vaardbaar dat een vergunning tot uitbreiding van het bedrijf zou wor den verleend. Zij dringen dan ook aan op de toepassing van alle wet telijke maatregelen teneinde be staande stank- en waterbezoede ling uit te schakelen. WETTELIJKE AFSTANDEN RESPEKTEREN Zij wijzen op het feit dat het be staand bedrijf op dit ogenblik, vol gens het ontwerp gewestplan van Aalst gelegen is in een landbouw- zone Volgens art. 11 van de bij zondere plannen van planologi sche voorschriften die terzake gel den (K.B. van 28 december 1972); mogen gebouwen bestemd voor in tensieve veeteelt slechts opgericht wordenop ten minste 300 meter van een woongebied. Het bewuste varkensbedrijf bevindt zich in wer kelijkheid slechts op 75 meter ten zuid-westen van de bouwzone en op amper 250 meter van de dorps kom. Zich baserend op hogerver- roemde voorschriften kan aan 'n uitDrening mei geaacni woraen. MEEST ONGUNSTIGE LIGGING Daarenboven is onder oogpunt van oriëntatie de ligging van de stalling ten zuid-westen (de meest over heersende windrichting in onze gewesten) van de woonzone, de meest ongunstige. Hierbij volstaat het te verwijzen naar de brief van hetBestuur van de Stedebouw en de Ruimtelijke Ordening» van 23 oktober 1973, welke deze ongun stige ligging vernoemt. GROOT VARKENSBEDRIJF GROTE HINDER Volgens het K.B. van 17 september 1976 tot wijziging van hoofdstuk II B vantitel 1 van het algemeen reg lement van arbeidsbescherming art. 1-B «varkensstallen» word deze bedrijven met meer dan 1.01 gespeende dieren in de 1* kateg rie geklasseerd wegens hun grd hinder. Men baseert zich hierbij] volgende argumenten: sleet reuk, afvoer van ronenae en vo rotting vatbare fecale stoffen, t) vaar voor ontsnapping van dien voortwoekeren van insekten, stapeling van voor venrotting vatw afval, lawaai van dieren, vercj reiniging van het grond en oppj vlaktewater. (Belgisch staatsb» van 19 oktober 1976) Om al de hiervoor opgesomde denen achten Werkgroep Leefn lieu Lede en Raldes het op ogenblik niet opportuun om er nieuwe exploitatievergunning alj leveren en zij verzoeken het g meentebestuur van Lede dan i deze gevraagde uitbreiding neg tief te adviseren. MON D Vorige week had in de Leedse deelgemeente Impe de jaar lijkse sint-Denijskermis plaats. Sinds jaar en dag, het hoogte punt van het dorpsleven in dit kleine, sympatieKe aorpje mei zijn amper 900 inwoners. Maar 1977 zal steeds het jaar van de kermis met de minste kermisattrakties blijven. Hopelijk wordt het jaar van het Dorp voor dit nog echte dorp een jaar van heropleving. TWEE AKTIVITEITEN Toenwij enkele weken geleden bij de bevoegde instanties navraag deden naar het programma van de Impse kermis, kregen wij te horen dat er nog geen reaktie was geno men op de aankondiging in het plaatselijk reklameblad. Het Feest- komitee en de gemeentesekretaris bleven dus wachten zoals op de duiven. Maar deze kwamen maar niet tot een tweetal weken vóór de kermis melding werd gemaakt van twee aktiviteiten De traditionele aktiviteiten voor bijna ieder kermis: op maandag 17 oktober de ziele- mis voor de overleden parochianen en op dinsdag 18 oktober een mis voor de gesneuvelden van de tweede wereldoorlog. Dit was alles. Voor deze twee aktiviteiten kon men bezwaarlijk een affiche laten drukken. Voorzitter Julien De Cre- mer zegde nog kontakt te zullen opnemen met de vroegere burge meester van Impe. de heer Ras schaert. Doch ook dit moet niets opgeleverd hebben. Impe had dus een kermis zonder een kermisaffi- che en met twee kermisaktiviteiten. De koördinerende taak van het Feestkomitee beperkt zich dus tot het konstateren dat het niet de moeite was een affiche te laten drukken. Het feestkomitee heeft evenwel nog een tweede taak, namelijk het stimuleren van feestelijkheden. Wij weten niet of er overwogen gewor den is deze taak op te nemen Feit is dat men moeilijk op enkele dagen nog een aantal aktiviteiten uit de grond kan stampen en ander feit is dat men moeilijk kon voorzien dat de Impse verenigingen geen ker- misplannen hadden. Ten minste zonder zich tijdig te informeren. Bleef dus de mogelijiheid van af wachten. Dit deed het Feestkomi tee maar het was niet alleen, ook in Impe wachtte men af Wat zou de fusie geven? Zou men ons in Lede niet vergeten? Wat zou men voor ons nu gaan doen? En inderdaad zo gebeurde het dat geen enkele Impse vereniging iets voor de kermis plande. Een mis verstand tussen de Impenaren en het Feestkomitee of een gebrek aan kommunikatie tussen beide? Men noeme het zoals men wil. Doch het is ongetwijfeld een spij tige zaak. WAT NU VOLGEND JAAR? Ons inziens zou een afwachtende houding van beide zijden verme- denmoeten worden. Een dergelijke houding vanwege de gemeente lijke officiële instanties zou zelfs een grove vergissing zijn in 1978, het jaar van het Dorp. Want als Lede werkelijk iets wil doen vol gend jaar in het kader van het jaar van het Dorp, dan komt hiervoor enkel deze kleine sympatieke deelgemeente met haar nog enig echte dorpskern in aanmerking. Doch alles laat voorzien dat er ze- kerniet zal gewacht worden van de Impse kant, meer zelfs, er bestaan reeds plannen. Want toen het Da vidsfonds Impe konstateerde wat er niet was. of zelfs dat er niets was. heeft zij het uitbouwen van de Sint-Denijskermis 1978 onmiddel lijk op haar jaarprogramma opge nomen. Deze aktieve vereniging wil zelfs meer. want naast het zor gen voor enkele aktiviteiten, zou den zij tevens de jaarmarkt d begin der zestiger jaren verdwi is, willen opnieuw laten doorg Deze jaarmarkt ging voor het door in 1876 onder irnjjuls va toenmalige burgemeester Steyvendael. Deze jaarmarkt zou dan ongetw een stimulans betekenen voor wat hernieuwde aktiviteiten in kader van de jaarlijkse kermis Zo zouden de impenaren du; leszins kunnen voorkomen dat vroeger gemeente achteraan rijden in de Leedse fusietrein zouden zij dan ook vlug de fusii ter van de kermis van 1977 kur vergeten Mon Zaterdag II. vierde de BSP feest. Marc Galle was gastheer en zijn uitnodiging tot zijn bal was goed voor niet minder dan 2.400 danslustigen. Een stemmige festiviteit was dat en daar hadden de Prinsencaemere, de ActifClub, Micha Marah en ondermeer ook nog de Big Band hun aandeel in(JM)

De Voorpost | 1977 | | pagina 10