NWONERS ZIJN VANDALISME BEU ASTEEL VAN fERDOEMENIS NU -TADSEIGENDOM m sf Weekblad Editie I Aalst DIRK MARTENSPRIJS VOOR BRUGGELING 'cd Jorisstraatje ORDT ER EINDELIJK GEVOLG GEGEVEN AAN HUN GRIEVEN 19i D'HAESELEERS WENSEN IN VERVULLING 1 1 HO w 11 i|n V i VII I De Voorpost slagbrief uit de PW aan Grootjans. Op dit ogenblik werd nationaal de zaak pas ernstig aangepakt. De dag nadien houdt D'haeseleer zijn ontslag in beraad. Op 12 augustus neemt het uitgebreid bestuur van het kanton Herzele de be slissing. unaniem ontslag te nemen, indien geen beslissing van de partijlei ding komt voor 15 september Een mo tie wordt in die zin aan voorzitter Groot jans overgemaakt. Op 8 september beslist het uitvoerend komitee bij meerderheid van stemmen de scheurmakers uit te sluiten Op 14 september tekenen de scheur makers beroep aan tegen deze beslis sing Op 6 oktober komt een motie van het kanton Aalst waarbij de mandatarissen en de bestuursleden van de verschil lende organizaties beslissen om geza menlijk ontslag te nemen uit de partij, indien de bevoegde instanties niet vóór 15 oktober 1977 tot de definitieve uit sluiting van de scheurmakers zouden overgaan. Dit alles om te voorkomen dat in Her zele de PW de slag van tweedracht niet te boven zou komen. Op 11 oktober vergadert het politiek komitee in de partijzetel te Brussel. IN POLITIEK KOMITEE Op deze bijeenkomst wordt het beroep iric al alsewoners van de St. Jorisstraat zijn hoegenaamd niet ge-f te spreken over het vandalisme dat in deze straat elk eqeinde ('s nachts) plaats vindt. Wat men daar soms te 3enerken krijgt, is het resultaat van een verregaande morele tingilling bij «pretmakers» die soms gewoonweg aan het )lo|ke grenst. indien worden herhaalde oproepen om politioneel ingrij- 3e<(d.w.z. vragen om politionele hulp of bescherming die ïrtezonder meer van 'n politiekorps mag verwachten) vaak 'ineen indien wel, dan nog meestal te laat beantwoord. De Qjners van de St. Jorisstraat vragen zich af hoe het nu defer moet. Of staan zij alleen °g ileine bloemlezing: het is j zeldzaamheid dat men lagvoormiddag brieven brievenbus haalt die nog n van de urine die er de tevoren werd in geloosd. worden deuren of porta- nlgebraakt, wrijft men een pak frieten open op vensters, of besmeurt men gevels of deu ren op een soortgelijke wijze, 'n Vijftal weken geleden werd 'n deur zonder meer ingebeukt met omlijsting en al. Men gaat ook zover, de bloemen uit de bakken te rukken op een balkon op de eerste verdieping van een woning. Ook werden de kasseien op gebroken die er de vorige werkdag waren gelegd toen men de St. Jorisstraat nog aan het «plaveien was. Vuilnisbak ken werden honderd meter verder uitgekeerd, en meer dere keren belde men mensen wakker uit hun slaap. En dan is er nog het nachtlawaai. Dit lawaai en andere hinder wordt meestal veroorzaakt door passanten die uit de ver schillende dancings in de om geving in dit afgezonderd straatje de «held» komen uit hangen, wat in het donker in derdaad niet moeilijk is. Alleen worden de heldendaden in het geheel niet gewaardeerd. Inte gendeel begint er zich een dui- nisi r allerlei instanties herhaaldelijk tot hiertoe vruchteloos gebleven pogingen [\d,krnamen om het bekende waterkasteel van Moorsel, daterende uit de zestiende iv en gebouwd onder abt Karei van Croy, voor het publiek toegankelijk te maken :,e$ het Aalsters stadsbestuur verleden vrijdag uit handen van verzekeraar en man het reisbureau Geerinckx de sleutel van het énig historisch kasteel uit (klein) it, het kasteel Terlinden, in de volksmond nogal eens het «kasteeltje van verdoe- Is» genoemd. Helemaal privaat was het sinds lang niet meer want de heer rinckx, oud-scoutsleider en helper voor vele jeugdverenigingen, stelde reeds jaren telkenjare het domein open voor de Vlaamse Kermis van de St.- iparochie. leverachtig verlichte bo- leen lange inrijdreef over j met oude calèche en Wagentje komt men door jroctse voortuin in de kas- limten. Daar zijn o.m. een jtige grote zaal, ons k izins herinnerend aan een j ridderzaal met grootse haard waar tapijten, lerijen, kostbare vazen. schotels, porselein ring en inslag vormen, een met muurgrote wand- lerij en kostbaar meubi- i een eetzaal gedekt met (eerlijk koud buffet om van epen. Reeds dertien jaar (en werd dit kasteel door £d aangekocht en dit voor en ook luttele som van twee miljoen, met dien ver stande dat zulks gebeurde in kombinatie met de oprichting van flatgebouwen in het do mein Terlinden Voor een «selekt» gezelschap met voorzitter van de rechtbank De Bruyn, oud-minister Moe- uersoen, volksvertegenwoor diger Jan Caudron, pastoor deken Constant De Vös en de parochiale geestelijkheid, werd door de heer Geerinckx na een toespraak, aan burgemeester D'haeseleer, geflankeerd van schepenen Monsieur, Bourlon, Hooghuys, De Neve, Van den Eede en Blommaert en in aan wezigheid van raadslid Etienne Bogaert en stadssekretaris C. Willems plechtig de sleutel van het kompleks overhandigd. Historiek: Het kasteel Terlinden gelegen in de oude «praterij» Schaar beek aan de Boudewijnlaan, Sqaure Lt. Jacques Geerinckx werd volgens Petrus Van Nuffel reeds in 1582 vermeld als «'t Prachthoefken» of «'goedt ter Linden». Eigenaar was Diedrik Buys die het nog hetzelfde jaar verkocht aan Hendrik Van der Meere. Een eeuw later was 't Hof ter Linden 22 «dachwanden «groot en behoorde toen aan Jan Coucke en in 1661 aan Kapi tein Jan Louis Coucke. Lees door blz.4 delijke rancune tegen deze «joy-riders» af te tekenen. Maar blijkbaar beseft men bij de politie niet de ernst van de toestand: Of heeft men gewoon schrik van deze verlichte gees ten. Anders is het niet te verkla ren dat de politie slecht 30 - 50 minuten na een oproep komt opdagen. Toen vóór veertien dagen de ordediensten een razzia hiel den in de omgeving van de Hopmarkt en een fikse knaap tegen een gevel stond te wate ren, antwoordde die aan de rijkswachter die hem hierover een opmerking maakte: «Me neer, ik zal zeker voor u in mijn broek z...». De rijkswachter liet begaan. En in dit geval had hij nog gelijk ook. Het sop is inder daad soms de kool niet waard. Men gebruikt immers nogal gemakkelijk het woord «fa scist». Dit alles maar om te zeggen dat de hinder niet zozeer uit de St.-Jorisstraat zelf komt. Zeker niet uit een gekende studen tencafé die bij de politie trou wens eerder een gunstige re putatie zou genieten, omdat de uitbater zijn katjes eerst uit de boom kijkt. Nochtans beweerde een persoon dat er van daaruit nogal wat geluidshinder komt, vooral in de zomer als de deu ren openstaan. In dit etablis sement verwonderde men zich evenwel over deze uitspraak, daar er in de omgeving nog an dere gelegenheden zijn die met open deuren de geluidshinder bevorderen, en men hiermee misschien verwarde. KOMITEE Intussen is het zo dat reeds herhaaldelijk petitie's aan het stadsbestuur werden overge maakt. Men kreeg een brief te rug waarin maatregelen aan gekondigd werden. Van die maatregelen werd evenwel nog weinig opgemerktMen denkt er binnenkort toch tot een komi tee over te gaan. Eendracht maakt immers macht. De be woners van de St.Jorisstraa! die de indruk kregen de «vuif* bak van de stad» te zijn, vrager niet meer dan een beetje meet toezicht op dit stukje stad, waar in de weekeinds.alle dicsipline zoek is. NIEUWE STRAAT, MAAR INGESLOTEN Intussen zijn de handelaars wel tevreden over wat er in de straat werd gerealiseerd. De handel zal er zeker op vooruit gaan, zo denken ze. Een an dere zaak is evenwel dat de toegang tof de straat soms wordt belemmerd door een wagen die er door de eigenaar werd achtergelaten, zonder dat men tegen deze chauffeur effi ciënt kan optreden, zoals vorig weekeinde 's nachts gebeurde. De signalisatie is er onduidelijk, om niet te zeggen verwarrend. Auto's raakten vanuit de St. Jo risstraat niet op de Hopmarkt. De politie zocht alle publieke gelegenheden af om de chauf feur te vinden van de auto die de doorgang versperde. Maar tot een proces verbaal kon het niet komen, om dat de zaak, zoals gezegd, nogal dubieus is gesignaliseerd. Er hangen ook nog geen kettingen tussen de verschillende betonnen paal tjes. En de doorgang gaat over een «verhoogde berm». (Mis schien kan een gele lijn voorlo pig de oplossing brengen, zo moeilijk is dat toch ook niet). Er worden regelmatig voertuigen ingesloten. Een oplossing dringt zich dus op. VUILNIS Een andere moeiliikheid is het ophalen van net vuilnis, dat nu verzameld wordt vóór het Groen Kruis; De vuilniswagen kan immers de straat niet bin nen. Maar nu doet zich het ver schijnsel voor dat alles en nog wat op éénzelfde plaats wordt gedeponeerd vuilnis heeft geen naam zodat het daar soms op een «stort» kan gelij ken. Schepen De Neve be loofde een aanhangwagen aan de vuilniswagen, om het vuil in de straat zelf te gaan ophalen. Wilfried Lissens Het Sint Jorisstraat je. verkeersvrij (JM) Zoals algemeen bekend boterde het in de PVV-kringen van het arrondissement Aalst de laatste tijd niet meer. Oorzaak van de strubbelingen was het feit dat drie PW'ers uit Herzele met een scheurlijst opkwamen voor de gemeenteraadsverkiezingen. Even de feiten op een rijtje zetten vooraleer met een happy-end deze PW-story, of mogen we schrijven deze D'haeseleer-story te besluiten. het kasteel Ter Linden (EL) In 1976 vroeg de toenmalige voorzitter van de PW Frans Grootjans, om zoveel mogelijk met uitgesproken PW-lijsten I voor het kiezerskorps te komen en daar waar het zeer moeilijk was centrumhjs- ten te vormen Deze richtlijnen werden in het arrondissement Aalst zeer goed opgevolgdbehalve te Herzele en te Zot- tegem. SCHEURING Op 25 januari '76 beslist het kantonaal bestuur per fuziegemeente één verant woordelijke voor de lijstvorming aan te duiden. Voor Herzele werd dit de heer Verleysen. Op 4 april wordt vastgesteld dat Verley sen in gebreke blijft en er wordt een nieuwe verantwoordelijke aangeduid. Op 26 juli beslist het kanton Herzele een centrumlijst in te dienen. Twee dagen later beslist Verleysen om een aparte lijst te vormen. Op 9 september weigert het arrondis sementeel bestuur om aan de lijst Ver leysen het nationaal PW-nummer toe te kennen. Op 4 oktober sluit het kantonnaal be stuur van Herzele de scheurmakers uit. Op 16 maart '77 wordt vanwege de kantons Herzele en Aalst een motie aan voorzitter Groot|ans overgemaakt om een beslissing te nemen inzake de scheurmakers vóór 19 maart 1977 Op 15 juni stuurt D'haeseleer zijn ont- van de scheurmakers Herzele tegen de uitvoering van het Uitvoerend Komitee behandeld De behandeling van de uitsluiting van de scheurmakers van Herzele diende te gebeuren op bazis van de statuten van voor het PW-kongres van 24 en 25 september 1977 De reden daartoe is juridisch te vinden in het feit dat de gebeurtenissen zich voordeden in 1976 en het Uitvoerend Komitee haar beslis sing nam voor het voornoemd kongres. Het politiek komitee is krachtens artikel VII van de OUDE statuten samengesteld uit 138 personen Er waren op deze stemming slechts 58 personen aanwe zig waarvan 36 zich uitspraken vóór de bekrachtiging van de uitsluiting, 20 personen tegen en 2 zich onthielden. Op bazis van de oude statuten moeten twee derden van de aanwezigen zich uitspreken en deze meerderheid werd niet behaald Eén van de statuten van het Politiek Komitee voorziet dat de samenstelling van het Politiek Komitee moet herzien worden binnen de 2 maanden na de wetgevende verkiezingen. Die hadden plaats op 17 april 1977. De bij de statu ten vastgestelde herziening van de sa menstelling is niet gebeurd tussen 17 april en 17 juni, noch tot op heden. Verder ontvingen bepaalde leden die nochtans voorkomen op de lijst van het Politiek Komitee geen uitnodiging tot de vergadering (ondermeer schepen De Maght). Er werd ook geen enkele kon- trole uitgevoerd of de afgevaardigde le den lid zijn van de Vlaamse PW, wat noodzakelijk is. Er werd evenmin een telling gedaan van het aantal overhan digde stembrieven. Er zijn dus procedure-fouten vastgesteld, zegt D'haeseleer BESLISSING VERWORPEN De verantwoordelijken van het arron dissement Aalst in spoedvergadering bijeengekomen op 12 oktober '77 stel len vast dat het Politiek Komitee van de PW de beslissing van het Uitvoerend Komitee totaal verwerpt Zij wijzen erop dat zi| in de kantons Herzele en Aalst (de tweede sterkste partij) steeds de onder richtingen van de partijleiding gevolgd hebben met als doel de PW nog sterker te maken Zij benadrukken dat het ge laat van de PW een sociaal karakter kreeg vooral door de meer dan 30- jange sociale aktiviteit. De leiding van deze arrondissementen neemt het dus niet dat scheurmakers ongestraft, ze kregen zelfs geen blaam, de partij geen goede diensten bewi|zen. Hierbij verwijzen zij naar de uitspraken van Willy De Clercq, voorzitter, en doen zij een oproep tot alle PW'ers van het Vlaamse land opdat de scheurmakers uitgesloten zouden blijven Zij besluiten hun ontslag te handhaven en dit in uit werking te zullen laten gaan op 16 okto ber. Lees door blz.4 De jaarlijkse Dirk Martensprijs is toegekend aan de letterkundige Paul De Wispelaere voor zijn studie «Louis Paul Boon, tedere anarchist». De Wispelaere, professor aan de Universitaire Instel- Ilingen Antwerpen was jarenlang de grote man in het T.V. pro gramma «Vergeet niet te lezen». Hij is redakteur van het Nieuw Vlaamse Tijdschrift en literair recensent van het dagblad Vaderland Iin Den Haag. Hij publiceerde verschillende romans en essays en kreeg in 1968 de Jan Uampertprijs voor het essay De jury bestaande uit Willem M. Roggeman, voorzitter en de leden Hugo Bousset, Ludo Simons en Marcel Wauters, besliste met eenparigheid van stemmen: De prijs van 20.000 fr. zal tijdens een feestzitting in het Stadhuis in de tweede helft van november uitgereikt worden. (RVdP) e"|RUDAG 21 OKTOBER 1977 itje Ier EEN UITGAVE VAN DRUKKERIJ-UITGEVERU A. DE CUYPER- ROBBERECHT P.V.B.A Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER Oude Vest 34 10 Dendermonde Tel.: 052-21.40.60 PCR 000.0115692.68 Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel. 053-70 41.19

De Voorpost | 1977 | | pagina 1