Meh pikkels of ajontjes? OLITIETUSSENKOMST STELT HOPELIJK EEN ND AAN WINKELIERSTWISTEN ARKTKRAMERS WETEN NIET AAR TOE WAAR ANDRE DOOMS BREEKT ERMEE AALST HEEFT EEN TOERISTISCHE BOEKHANDEL J VOELT ZICH THUIS tIJ DE VLAAMSE rOERISTEHBOND Vlaamse toeristenbond Vlaamse automobilistenbond Alle toeristische uitgaven ÏAIIe naslagwerken jjllle wegen- en toerismekaarten (He reisdokumenten voor u en uw wagen De Voorpost - 21-10-1977 - 3 vergaderingen aan toe, er is geen enkele stad waar men markt houdt in handelsstraten, markten horen op pleinen te gebeuren. Ook de andere oplossingen vindt men niet zo best: rug-aan-rug de kramen in het midden van de straat opstellen schept opnieuw proble men voor de" brandweerdienst en voor de kopersschare is de afstand tot de trottoirs weer niet zo groot, er zijn dan ook de parkeermcters. Werd dan gedacht aan het opstel len van de kramen in één rij met regelmatige onderbrekingen. Nu, niemand ziet graag de rug van zo'n lange sliert en daarom wou men zelfs afwisselend te werk gaan, de klant zou zich dan eens links, dan weer rechts van de middenrij be geven. Dat is te gek, zegt het ver bond. En de elf daarover? De heer Wachtelaer die er momen teel z'n gebak als zotekoek van de hand krijgt: «Niemand gaat hier graag weg, we staan hier al talrijke jaren en de mensen kennen ons». Het elftal is bang het zakencijfer te zien dalen en over integratie tus sen andere kramen zij het op de Hopmarkt of elders is niet ieder een meteen te spreken. De meningen daarover zijn echter niet erg duidelijk, men zegt dat de elf in blok wensen te verhuizen en dan ligt de Nieuwstraat voor de hand. Dat de betrokkenen daar niet altijd ondubbelzinnig hebben over gesproken (eerst ja, later neen) is schepen Bourlon in het verkeerde keelgat geschoven. Men maakt het hem alleszins niet gemakkelijk... Rene De Witte IKKE NI GEDOON zee, as ge peist da 'k ik èsprès verleide weik geschreiven hem op 'n manier da 't nimand nie 'n kaan leizen in ienen trok deir. 't Er zollen der kenne peizen, omda'k zjust ge schreiven hooi oever «lachen», da 'k da gedoon hooi «ver te lachen» Mor te kontrore, 'k zol der pekanst kenne meh schrieven. lerlèk gezeid, as ek die pikkels en die ajontjes va verleide weik ne kier van dichtboy bezag, 'k verstond er oeik ni veil van. En 't es dorom da 'k zeg: ikke ni gedoon 'k Kaan 't oonneime zee, dat da ni gemakkelèk es vér imand die ni van Olsjt es en dor aal meh ne kier olsjters moet in drikletterkes zetten mor ja, de leizers hemme geren da ze nen tekst verstoon zondier aal te veil moeten te grooin. Wa da 'k oeik nie 'n verstoon dad es iet da 'k dor zjustekes in de radio hoeir afroepen. Onze minister van sengen zol dor iveranst op 'n vergérink van den Heiheigei gezeid hemmen damme wajjer hier in ons land binnen 't kert minder belas tingen gon betolen. 't Was gelèk as 't te pas kwamp oever de meigelèkke manieren vér de krisis op te lossen en volgest die liepe jonges geer op die vergérink zol der mor ien remeide vér zén: minder belastingen betolen omdat elk tèn veil mier zol kennen koeipen en azoei zol der mier weirk kommen, 't Es meigelèk damme wajjer op deize moment al minderzelle moeten betolen, morasekne kieropkommisje goon 'n geloeif ekik dor toch ni aal te veil van. Mé dinkt dad alles noyg opgesleigen es en dat den taks pér eksempel op de sigaretten, vér na mor iet te noemen, toch ni verminderd werd. En va da verminderen, joot, iest zing en tèn gelieven zoy den blenjen In elk ge val, 'k peis da 't zjust oaverècht zal zén en dor zal ek ni veir néwest zen. Oever iet anders gesproeken, wedj er imand wat dat «A» es? Dad es ni allien d'ieste letter van onzen alfabet, dat es oeik iveranst eh woter, iet gelèk as den Denjer, mor tèn op 'n ander. Da moet oeik nog ander dinges wille zeggen, want 'k hem dor hoeire klappen oever de Pei van de A. 'k Peisden iest dat dat ne sjarel was die dor dicht teigen da woter op de Vrémden woeindjen, mor 'k was 't er néwest. Da moet iveranst iet in Holland zèn, d'ien of d'ander pèrtie, of hoe noeme ze da geer Awei, denne Pei van de A heid oever ienegte doagen banien geweist en door zolle ze-gezeid hemmen da ze in Holland liever ne prézzedént zollen hem men as heer keininginne. Z'hemmen der droy kieren oever gestemd en afgeteldj gelèk as «onder de pijane stoot 'n pintj...» ge wedj wel hein, en de mieste woren vér de préz zedént. Wa state jonges hein De groeite koppen van die pèrtie woren der efenaf de kloesj va kwoyt en tot op deize moment 'n hemme z'hem ghiel zeikes nog ni verom gevon- nen. Z'hemmen heer tèn oeik ghost vér agaa te zeggen dat de keininginne dad azoei nie 'n mocht opakke zee, da was ni kontrore gezeid en da was mor vér te lachen. «De mieste hemmen da wel gezeid zee, mor 't zèmmen wajjer toch die deirslag geiven», zegge ze. «En dedie die da gezeid hem men, da zèn mor state jonges. En aronjen boeven Verstoot er a nog ooit zee Wa da 'k oeik nie 'n verstoon dad es dat er op den Brissel- schen stieweg in Eirenboedegem en nog op ander plosjen zuveil en zu lank gekampeird werd. Dat es al weiken en weiken da 'k dor azoei tenten zing stoon en die bleiven dor mor stoon. Door es nimmani te zing of t'hoeiren die door omtrentj komt en ik zing dor noeit gi virken vér eiten op te koeken of ne was te droeigen hangen. Da ziede pertank anders woor dat er on 't kampeire zèn newoor. Nie, gien leefdege ziel. En die tenten stoon allemool oever en pit, mor in dènne pit 'n zitj er nimmani. Allien beirgskes moer en ooitgebroeke stienen en iveranst .'n lanteere, dad es alles wa dat er dor on te zing es. 'k Hem al gepeisd da ze dor beizeg zèn meh 't wereldrekord-kampeiren probeiren te breiken. In afwachtink 'n werd er dor niet gebroeken as allicht den ienen of den anderen zèn bien, die oever die beirgskes moer of oever die stienen ne gérla gegoon es. Ien dingen weit ek, dad es dat de gebieren woor dat er azoei eh geval stoot te stoon, gralèk kontent zèlle zèn as die tenten zeilen afgebroeke werren. 't Es woorlèk vér vergoed a goeste te kroygen van gon te kampeiren. Spesjool vér de kinjeren: begintj mor al te peizen op wa dagge godj vroagen on Sintjemèrten hein, want stillekezoon gomme der nortoe, nor de mondj November en vroagt tèn metnienen iet boy ver DOLF. Gemeenteraadslid André Doorns, gewezen voorzitter van ons stedelijk Feestkomitee heeft blijkens de foto (u ziet hem rechts) nog andere pijlen op z'n boog dan deze van Amor, de politiek en de festiviteit. U zal zich misschien herinneren dat burgervader D'haeseleer hem tijdens de jongste ge meenteraad verontschuldigde voor zijn afwezigheid. En inderdaad, André Doorns speelde toen oorlogje in de Elementaire Vliegschool van Goetsenhoven. Als reserve luitenant kolonel bij de Luchtmacht (naast zijn PVV-zijn is dat dus een andere blauwe affiniteit) voerde hij er het bevel over 200 wederopgeroepen soldaten, 15 reserve-officieren en 24 onder officieren. Ze namen er o.m. op 5 en 6 oktober deel aan de oefeningen «Two Six» waarbij het de bedoeling was zijn pijlen te scherpen in de technieken van de vliegveldbeveiliging. In het militair weekblad «Vox» (we danken de redaktie voor het kiekje) lezen we dat André Doorns er de komende weken een en al optimistisch zag. «Ik ga hier het roken verleren,» verkondigde hij overal. Of hij bij het einde van de Mobex 77 (zo noemde de hele oefening) nog steeds hardnekkig elke sigaret bleef weigeren zegt het artikel niet. We vragen het hem als we hem nog eens tegenkomen. Of neen, we zeggen niets en trachten hem op heterdaad te betrappen... als veeg uit de asbak. R.D.W. b^er de talrijke tips over problemen in en rond onze stad die njlmatig op onze redaktie toestromen vinden wij verschil- neje maal de fruit- en bloemenkraampjes in de Groenstraat, a< tover de ingang van de Onze-Lieve-Vrouwkliniek. De uitbaters van het derde win keltje, die sinds 1 oktober de zaak overnamen, lieten zich echter niet zo gemakkelijk klan ten afsnoepen, zodat er de laatste veertien dagen van di verse zijden klachten binnen liepen bij de politie. Zondagavond rond 19 uur kwam de druppel die het vat deed overlopen. De politie arri veerde met een kombie, drie agenten sprongen er uit en be gonnen vliegensvlug de kon- toeren van de uitstalkraampjes op het voetpad af te tekenen. Een proces-verbaal werd op gemaakt, omdat de drie win kels met hun kraampjes niet voldeden aan de geldende normen, zijde 1 m van de voet- padrand blijven. Vorige woensdag konden zij zich op het politiebureel gaan verant woorden. iten van mensen die het tarnen dat zij bij de arm jpen werden en als het in een andere winkel bin- (ieduwd werden. Oudere n. en die ondanks het verkeer in de Groen- je I van 't voetpad moesten 3e it de kraampjes te ver bui- jtonden. Moeders met kin- agens die niet konden eren, enz. ai irzaak van het armgesleur n [{eventuele scheldpartijen men naar men ons ver te gaan zoeken in het jtofenste winkeltje. De dame T ir die de klanten lokt (ver- trejndoet zij niet, deelde men sp< nede) gaat af en toe haar vc je te buiten dehensen in het eerste win- (gezien vanaf de Ael- htiitlaan) laten zich goed doe lig dikwijls de klanten van Brijr de neus wegsnoepen. Ire Politieagenten tekenen de kontoeren van de kraampjes af (SJ) op 25 mei delen. Ook goeverneur De Kinder die op 12 augustus van dit jaar zijn handtekening zette onder de raadsbeslissing. Er werd gestipuleerd dat de verhuis uiter lijk op 1 januari '78 diende te zijn gebeurd. Dat is dus binnenkort. Knellende vraag was en blijft overigens nog steeds waar de be trokken marktkramers naar toe Het probleem is niet eenvoudig. Op het eerste zicht lijken de hui dige standplaatsen flink bezet maar toch menen de tegenstanders van een verhuis naar de Nieuw straat dat er nog ruimte genoeg is voor de 11 en zelfs voor het twin tigtal (sommigen zeggen dat het er een bU-tal zijn) nieuwe Kandida ten, Larie, zegt schepen Bourlon over dit aantal nieuwe kandidaten: «het is ekonomisch gezien niet oppor tuun om de markt uit te breiden.» Hoedanook, men spreekt over een mogelijke herstrukturering (de parking aan de achterkant van de Generale Bankmaatschappij bvb) en het opvullen van de momenteel onbezette standplaatsen (de hoek van de Hopmarkt aan het Groen Kruis, de ene helft van het Vre deplein...) zodat eenieder zijn plaatsje onder de handelszon krijg' Schepen van ekonomische eks- pansie en middenstand Gilbert Bourlon vindt dat niet de beste op lossing en daarbij haalt hij dan het brandweerreglement aan dat een doorgang van 4 meter voor de op rukkende brandweerwagen eist. De schepen heeft gelijk als hij zegt dat die doorgang op diverse plaat sen niet wordt geëerbiedigd maar meer kan hij nog niet kwijt want het verslag van de brandweerlui dat ter aanleiding van een vraag vanuit het publick tijdens de hea ring van 12 september, moet nog worden afgegeven. Dat gebeurt eerstdaags. Het probleem van de elf markt kramers op de Grote Markt is dus geen alleenstaand geval. Het on derzoek is bezig maar de ganse bespreking staat lang nog niet voor de deur. Bourlon is er zich van bewust dat de handelaars zich zor gen maken. «We zoeken naar de beste oplossing» zegt hij. Als we het goed begrepen hebben dan ziet de schepen heil in een plaatsing in de Nieuwstraat. Oorspronkelijk bleken de winke liers uit de Nieuwstraat zich met de noodlottigheid van dit voorstel te willen verzoenen maar toen tij dens een vergadering met de Aals- terse Marktkoopliedenbond scheen dat de kramers ook niet erg happig zijn om een deel van hun kollega's naar de winkelstraat verwezen te zien. werd een bond genoot gevonden om net als sche pen De Neve overigens, deze op lossing af te wijzen. En inderdaad, geen enkele winke lier ziet graag het zicht op zijn uitstalraam en de toegang tot zijn zaak op zo'n drukke dag als de zaterdag een hele ochtend belem merd. Komt daarbij dat de kramen vaak dat blijkt zeker met de jaarlijkse foor en met karnaval wanneer de pleinen bezet zijn en o.m. de Nieuwstraat gebruikt wordt nauw aansluiten en de klant mag dan maar heksetoeren uithalen om zich een weg te banen naar één of andere winkel. Sekretaris van het dekenijbestuur van de Nieuwstraat Herman Louis vertelt u daar wel over. Overigens, voegt Etienne Mertens daar in Voonplaats ide it lijk op 1 januari eerstkomende moeten de elf marktkramers die in enteel 's zaterdags rond het graspleintje op de Grote Markt hun uitstallen, hun pakken maken en verhuizen. Waar zij juist toe moeten is nog niet beslist. De tijd is dus binnenkort weer dan ooit aan het argumenteren, het sensibilizeren... het on- andelen ook, want niet iedereen schaart zich achter schepen irai Ion die de elf betrokken handelaars mogelijk naar de Nieuw- zal verwijzen. aa I ad an 'erhaal is niet van vandaag, tro al staan de reizigers aan het 3lu laamde «gat van de markt» Si lelo ïte rc h als een trechter voor het verkeer uit de Kattestraat. Vroeger toen de scholen nog op zaterdagochtend open waren was dit probleem ak- kuut en het is wellicht om die pro blematiek een oplossing te geven dat oud-burgemeester Marcel De Bisschop een tweetal jaren terug de mening opperde dat het elftal beter weg zou gaan. De gemeente raad vond dat geen slecht idee en stemde op 26 november '76 het voorstel goed. Een mening die de huidige raads leden blijkens hun bekrachtiging ION VOOR GRATIS PRACHTIGE WINTERBROSJURE rder rustige shot van de Grote Markt, niet altijd zo natuurlijk.' (SJ) Kerkstraat 12 - 9300 Aalst

De Voorpost | 1977 | | pagina 3