C KASTEEL VAN VERDOEMENIS NU STADSEIGENDOM EINDE VAN DE PVV-STORY MEER AANDACHT VOOR MINDER-VALIDEN FRANS LIEVENS: VOORZITTER VAN DE V.A.M I De Voorpost! NIEUWE HERFST- EN WINTERKAPSELS VOORGESTELD 4 - 21-10-1977 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Óf er verwantschap bestond met de Aalsterse schilderrenais sancist die gedurende het tweede kwartaal van de zestiende eeuw het kunstleven van Antwerpen beheerste blijft een open vraag. In 1670 verpachtte Joanna Boone, weduwe van Antoon 't Kint, het hof aan Laurens Van de Putte en priester Philippus 't Kint kocht het aan in 1677. Om streeks deze tijd sprak men over «de straete genaemt de twee steentiens». Met die «steentjes» bedoelde men de twee gebouwen: het ene dat nu de «Grote Verdoemenis» heet en het andere dat erachter is gelegen, «de kleine verdoeme nis». De huidige benaming «Steenstraat» is een herinne ring aan deze steentjes. In 1710 besloeg het domein met neerhof, hovingen, meer sen en een hoplochting 9 bun der, d.i. meer dan 11 ha. Ten slotte verkochten de erfgena men van E.H. 't Kint het goed aan Josephusde Breemaecker in 1726. Het huidige kasteel werd in 1775 opgericht door Jaak- Angelus Dierickx, voorzitter van de Raad van Vlaanderen en partijganger van het Oos tenrijks Bewind. Gevlucht voor de Sans-Culotten werd het kas teel dan in beslag genomen: de burelen werden erin onderge bracht van de «garde-magasin des vivres». Vier jaar later be trok citoyen Jan van Langen- hove een deel van de gebou wen. Na de Franse Revolutie kwam het gebouw in handen van Ba ron Frederik van der Noot de Vreckem (1802 - 1883), Aals- ters Burgemeester van 1833 tot 1848 en later aan heer Eugeen Jelie. Sedert 1913 behoort het Kas teel" Terlinden aan de familie Geerinckx waarvan drie gene raties gedurende 64 jaar er hebben gewoond. Verdoemenis: deze naam zou volgens De Smet («Description de la ville et du comté d'Alost 1852») door de volksmond ge geven zijn nadat Pater Quesnel er zijn kettersboek «Motif de droit du père Quesnel» ge schreven had. Deze priester, volgeling van de «leperse Bis schop Jansenius» was er in ge slaagd te ontsnappen uit de gevangenissen van het Aarts bisdom Mechelen, dank zij de jonge Markies d'Arenberg, die de plaats van de gevangene had ingenomen. Het was op het Hof ter Linden, dat toen aan Priester 't Kint toebehoorde, dat hij dit boek had geschreven. Hij was trouwens een bekend auteur;vanzijn hand verscheen o.a. «Réflexions Morales sur les Evangiles» een werk dat door Z.H. de Paus, door Bos- suet en door vele bischoppen ten zeerste werd geprezen. Jammer genoeg werd hij beïn vloed door zijn vriend Antoine Arnauld, theoloog en verdedi ger van het Jansenisme. Hij werd bekampt door de Jezui- De heer Geerinckx overhandigt de sleutels van het kasteel Ter Linden aan burgemeester D'haeseleer (EL) eten, vluchtte naar Brussel en kwam terecht in de gevange nis. Toen hij een tijd te Aalst had verbleven, voelde hij zich ook hier bedreigd en vluchtte naar Holland vanwaar hij de Heilige Stoel heftig bekampte. Hij bereikte een hoge ouder dom en stierf in de grootste ar moede. Toen de Aalstenaars vernamen dat deze «aanhan ger van Satan» op hun grond gebied had verbleven, kreeg het Hof Ter Linden de naam van Kasteel van Verdoeme nis... De haat tegen het nieuwe kasteel barstte nogmaals los bij het uitbreken van de Brabantse Omwenteling: de bewoner was lid van het Oostenrijks bestuur. De ligging van het kasteel, dicht bij de galg, waar de lijken van de misdadigers dagen lang ten toon hingen als afschrikwek kend voorbeeld, was wel van aard om deze plaats zowel de Grote als de Kleine Verdoeme nis te schuwen. Trouwens, het spookte er, zei «men» en een plaatselijk schrijver van volks romans situeerde zijn griezel verhalen in 't kasteel van Ver doemenis. Door een zonderling toeval is «Le Père Quesnel» terugge keerd naar zijn oude schuil plaats. Enkele jaren geleden had ik de gelegenheid dit schil derij te kopen bij een antiquair te Aalst, hijzelf had het gevon den in een Kasteel in de Arden nen. En, U kunt zich allen ver gewissen dat het Pater Ques nel wel is daar hij hier in de Grand Larousse afgebeeld is. Dit alles is lang geleden;de galg is verdwenen, andere bewo ners hebben aan het kasteel een betere faam geschonken. Gedurende de eerste werel doorlog, in 1917 en '18 hebben de Paters Capucienen hier met hun noviciaat een veilige schuilplaats gevonden, nadat hun klooster door de Duitsers bezet was: meer dan 500 mis sen werden hier gelezen. Tussen beide wereldoorlogen en nu nog hebben alle moge lijke jeugdbewegingen en an dere groeperingen er hun intrek kunnen vinden, hun kampen opslaan en hun speelterreinen vinden. Talrijke scholen komen ook nu nog naar hier wandelen en vele jonge paren vereeuwi gen hun huwelijksdag door een foto met het kasteel;als achter grond. Tijdens de jongste we reldoorlog verscholen zich hier tien vijftien Britse piloten en officieren die dan door Luite nant Jacques Geerinckx tot in Spanje werden begeleid. Wat nu? «Voor een «goed» als kasteel Terlinden dient zorg te worden gedragen» is de laatste wens van de heer Geerinckx. Wat gaat de stad nu met dit «kasteel Vervolg van blz. 1 Burgemeester D'haeseleer was echter nog steeds bereid, samen met zijn vol gelingen onderhandelingen aan te gaan De voorstellen van D'haeseleer werden onderzocht door het dagelijks bestuur van de PW Dit bestuur be sliste op 14 oktober om het geval Her- zele in te schrijven op de agenda van het Uitvoerend Komitee dat bijeen zou ko men op 19 oktober, 0NDERHANDELINGS8AZIS Vooreerst werd voor de drie scheurma kers een schorsing van 6 maand ge vraagd. Ook wenste D'haeseleer, in naam van het kanton Herzele en Aalst, de erkenning van één PW-afdeling Herzele, voorgezeten door Willy Ver- gucht. Als derde eis stelde hij dat Ver- leysen, De Ronne en Van Lierde niet meer in de mogelijkheid zouden zijn politieke daden te stellen in de schoot van de PW, noch voor zichzelf, noch voor derden. Er kwam nog een vierde eis bij die voortvloeide uit het niet-nakomen van deze verbintenis en een definitieve uit sluiting zou betekenen De beslissing van deze kwestie zou eveneens door een officiële verklaring van de partij aan de diverse media die nen medegedeeld te worden. 19 OKTOBER Vergezeld van 7 8.000 ontslagbrieven trok burgemeester D'haeseleer naar de bijeenkomst van het Uitvoerend Komi tee. Hij verliet, tijdens de stemming in verband met het dossier Herzele. de zitting Op de 38 stemmen waren er 36 vóór uitsluiting, 1 tegen (Louis Walt- niel) en 1 onthouding. Later op de avond had de PW-voorman een vergadering met de PW- mandatarissen van de kantons Aalst en Herzele en tenslotte rond half negen nam hij het woord voor ruim 500 aan wezigen die opgesteld waren in de hall van de LSW. Hij legde de definitieve tekst, opgesteld door het Uitvoerend Komitee voor. BESLISSING Het komitee beslist, met betrekking tot de voorstellen gedaan door meester Fontaine (raadsheer van D'haeseleer), bij brief van 14 oktober 1977 volgende punten: 1) Naar aanleiding van de perskonfe- rentie, gehouden door de heer D'haese leer op 12 oktober, en de voorstellen door hem gedaan, en rekening hou dend met de uitslag van de stemming van het politiek komitee (oude samen stelling) het dossier Herzele tot zich te trekken en een voortzetting te sturen naar het Uitvoerend Komitee (oude sa menstelling) met het verzoek binnen de 14 dagen uitspraak te doen in verband met de vraag tot tijdelijke schorsing van 6 maand van de heren Verieysen. De Ronne en Van Lierde. 2) Een PW-afdeling in Herzele. name lijk deze voorgezeten door de heer Willy Vergucht, te erkennen, hetgeen impli ceert dat de bestuurs- en andere leden van de groep thans voorgezeten door de heer Verieysen en van andere groe pen, geen politieke daden namens de PW kunnen stellen. 3) Ingeval van niet-eerbiedigen van hogervermeld punt een procedure in gesteld wordt tot het nemen van tucht maatregelen, volgens de statutaire be palingen ingeleid zal worden. 4) Voor zover de heer D'haeseleer zijn politieke vrienden kan overtuigen zullen de beslissingen aan de media bekend gemaakt worden ONTROEREND Nadat de 500 militanten eenparig deze beslissing goedgekeurd hadden kwam een vloed van felicitaties aan het adres van D'haeseleer Voor mevrouw werd het op momenten te machtig, ook voor dochter Diane; zij lieten hun gelukstra- nen de vrije loop. EN NU? In concreto zijn de drie scheurmakers van Herzele voor zes maanden ge schorst; zij mogen levenslang geen po litieke daden, binnen de PW-partij meer stellen. Beroep is hier wellicht onmogelijk, gezien, volgens de ver nieuwde statuten, enkel het Uitvoerend Komitee de tuchtmaatregel treft. Een happy-end voor D'haeseleer dus. Zal de strijd tussen de twee Louis nu nog doorgaan? Het lijkt meer dan waar schijnlijk. ROEL VAN DE PLAS Weekblad van Dender - Dnrme - en Sebeldeitreek van verdoemenis» aanvan gen? In zijn wederwoord heeft bur gemeester D'haeseleer deze kwestie aangesneden en er op gewezen dat het bestuur er zich reeds vaak heeft over ge bogen en vele mogelijke oplos singen mogelijk zijn waaruit de beste dientte worden gekozen. Gedacht kan worden, naar men links en rechts hoort, aan een ambtswoning voor de burge meester Zoals in Nederland doch met een smite heeft de burgemeester deze mogelijk heid verworpen. Ook spreekt men van een ruimte voor recep ties van vooraanstaanden waarvoor het kasteel inder daad zoals het er nu uitziet een prachtig kader zou vormen doch het wordt wel ont manteld want mobilair en inboedel verhuizen mee met de vroegere eigenaar. Ook aan een museum kan worden ge dacht maar er is reeds het Oud-Hospitaal en Terlinden is wel ver van het centrum der stad. L.H. Tijdens een demonstratieavond in Ter Mael werd aan de belangstellenden de nieuwe Franse Herfst- est I Wintermode van het kapsel voorgesteld. Aalst had terug een van de primeurs. Jean Mazeau, Millelle k Ouvrier de France en Membre de la Haute Coiffure Frangaise, was naar Aalst overgekomen om er zijn giller 2 oktober in première gegane kapsels aan het talrijk opgekomen publiek te tonen. r oo Vooral wordt gestreeft naar een natuurlijke styling. De variabiliteit van het kapsel moet- tijdens komende herfst- en wintemrmaanden de vrouw nog beter dienen. UDC Na de Franse en Duitse mode haalt de Club Artistiek van het Kapsel-Aalst op 23 oktober e.k. Mispn j< Stephen Way uit Engeland naar België om er de Engelse haarkapselmode voor te stellen. leem Het initiatief van 4 oktober II. was eveneens een initiatief van deze klub. De presentatie tijdens Ijng. frrgai SJma< uren demonstratiegedeelte werd verzorgd door de heren Roelant en De Geyter. 1 he In de aktie «Veilig Verkeer» moeten ook de minder-validen aan bod komen. Waar de voetgangers reeds de meest kwets bare weggebruikers zijn is zulks a fortiori zeker waar voor minder-validen. «Personen die een wagen voor minder-validen aan de hand leiden moeten dezelfde regels naleven als de voetgangers». Ze moeten dus begaanbare trottoirs, verhoogde of gelijk- grondse bermen volgen en zo er geen zijn desgevallend het fietspad waar ze fietsers'en bromfietsers voorrang moeten verlenen. Zo er geen fietspad is moeten ze. behoudens uitzon derlijke omstandigheden, zo dicht mogelijk de rand van de rijweg links gebruiken «Minder-validen die een voer tuig besturen dat ze zelf voort bewegen of dat aangedreven wordt door een motor waarmee niet sneller kan gereden wor den dan stapvoets mogen eveneens de trottoirs ge bruiken». «Mogen» is hier be langrijk want men kan deze mensen moeilijk verplichten de trottoirs te gebruiken met al die hogenrechte boordstenen die voor hen zeker geen uitnodi ging zijn. Men heeft alles wel met technisch oog bekeken maar met de mens werd weinig rekening gehouden Menselijkheid veronderstelt ook van alle weggebruikers voorkomendheid tegenover kinderen, ouderlingen en minder-validen. Dat een plei dooi dient te worden gehouden voor minder-validen waar die toch zoals elk burger gewoon hun rechten hebben is voor onze samenleving wel een be schamend iets daar hun rech ten al te lang werden gene geerd. In de nieuwe straten komen dan ten behoeve van minder-validen schuinqe- plaatste boordstenen. Het stadsbestuur wil ook 't nodige doen om deze mensen te laten genieten bvb van de jaarbeurs, het kriterium, de karnavalstoet, enz. Wagentjes voor minder- validen met motor uitgerust moeten vooraan een wit of geel en achteraan een rood licht dragen. Die lichten mogen ech ter ook in één enkel toestel ver enigd zijn gemonteerd dat dan links moet worden geplaatst of gedragen. Parkeerfaciliteiten: Wanneer minder-validen hun kaart «Parkeren voor onbeperkte duur» gebruiken binnenin op de vooruit of, zo er geen is aan de voorkant van het voertuig, gelden de tijdsbeperkingen niet voor hen. Deze kaart vervangt eventueel ook de parkeerschijf. Dergelijke kaart dient te wor den aangevraagd per aangete kende brief 1 door oorlogsinvaliden (mili taire) en door militaire invaliden van vredestijd bij het Ministerie van Financiën. Bestuur der Pensioenen, Jan Jacobsplein 10 te 1000 Brussel 2. door burgerlijke oorlogsin validen bij het Ministerie van Volksgezondheid, Bestuur der Oorlogsgetroffenen, Lucht- scheepvaartsquare 31 te 1070 Brussel 3. door andere belangheb benden bij het Rijksfonds voor sociale reklassering van minder-validen, Meiboom straat 14 te 1000 Brussel. Bij de aanvraag dient een doktersat test te worden gevoegd dooi een zelf te kiezen arts. Parkeermeters: Zo de minder-validen boven genoemde kaart gebruikt is hij, en dat voor onbeperkte duur, vrijgesteld van enige betaling op parkeerplaatsen waar par keermeters staan. Toemaatje: Voor het bejm 2 van een invalidenwarf,'en' uitgerust met een motor i?n 9r minimum-leeftijd voorzief9 r fide Reeds vóór de fusie bestond de V.A.M., de «Vereniging van Aalsterse Muziekmaatschappijen», die tot stand gekomen is mede onder impuls van Burgemeester Marcel De Bisschop. Om de twee drie maand was er een samenkomst in de di verse lokalen van de aangeslo ten muziekmaatschappijen. Wanneer dan de fusie gereali seerd was leek het wel moeilijk ook in de lokalen van de rand gemeenten om beurten verga deringen te houden en werd er uitgekeken naar een vast lo kaal. Met goedkeuring van het stadsbestuur, dat ook instaat voor briefpapier voor de ver eniging, werd in de Bar van de stedelijke Brandweer in het Ar senaal in de Vrijheidsstraat een onderkomen gevonden. Waar vroeger het voorzitterscnap en het sekretariaat werd waarge nomen door de bestuursleden van het lokaal waar toevallig werd vergaderd wil men nu wel overgaan tot het aanstellen van een vast dagelijks bestuur om meer efficiëntie en kontinuïteit in de aktie te bewerkstelligen. Doel van de vereniging is vooral de problemen van de soms in nood verkerende maatschappijen te bespreken en te helpen lenig en tevens zich solidair gezamenlijk te kunnen opstellen tegenover het stadsbestuur om aldus de belangen van de aangesloten harmonieën en fanfares beter te kunnen behartigen. Bij handgeklap werd dan in zit ting van 12 september II Frans Lievens, lid van het Stedelijk Feestkomitee, voorzitter van de Meldertse CVP-afdeling en dinamische voorzitter van de Meldertse Koninklijke Fanfare St.-Cecilia tot voorzitter aan gesteld. Stadsbediende Victor Steenhaut van «Hand in Hand» werd sekretaris mede door zijn dagelijks kontakt met de stede lijke overheid en Jozef Van de Sijpe (Groen Kruis) werd hulp- sekretaris en verslaggever. Om voor betoelaging in aan merking te komen dienen vier prestaties per jaar te worden volbracht Voorstel voor het stadsbestuur: deze honoreren met 4.500 fr per prestatie. Door afwezigheid van de schepenen werd het punt over de betoela ging, waarbij Herdersem veel aanmerkingen heeft i.v.m. het aantal prestaties en de kwanti teit van de verschillende korp sen, verdaagd. Begin 78 verschijnt een bro chure met een historiek van de verschillende aangesloten korpsen en vermelding van de aktiviteiten van elk korps gedu rende het komend jaar. Kultuurkaarten, recht gevend op vermindering op de in- gangskaarten voor festiviteiten ingericht door de dienst Kui tuur, bvb bij het «Festival van Vlaanderen» kunnen voor alie leden van de verenigingen worden bekomen. Hierbij dan de lijst van de ne gentien aangesloten maat schappijen: Kon. Harmonie «De oude Garde», vr Emiel Van Schoote. sek August Renders, dir. Ed- gard Branckaert Kon. Symfoniekring «Door Eendracht Groot», vz Paul Eeüans, sek. Gaston De Mae- seneer, dir. Raoul Ladeuze Kon. Harmonie «Al groei end bloeiend», vz Etienne Bo- gaert, sek. Herman Van der Biest, dir. Leon Van den Bos sche Soc. Harmonie «Hand aan Hand», vz Martin Van der Speeten, sek. Viktor Steen haut, dir. Marc Van Wolvelaer Sted. Vrijwillige Brandweer, vz Jozef Verspaille, sek. Pierre Va, Holder, dir. Carlos De Vuyst Kon. Fanfare «Nut en Ver maak», vr Marcel De Bisschop, sek. Jozef Van de Sijpe, dir. Remi Van den Abbeele Aalsters Postharmonie, vz Henri Beirens, sek. Lucien Ruyssinck, dir. Edgard Branc kaert Voor de deelgemeenten ziet de lijst eruit als volgt: Baardegem: Kon. Harmonie «St.-Cecilia», vz Petrus De Ridder, sek Paul D'Hauwere Baardegem. Jeugdfanfare «Bardo». vz Honoré Monsieur Erembodegem: Kon. Muziek maatschappij «Niets zonder arbeid», vz Frans Boel, sek Marcel Temmerman, dir. Paul Van Henden Erembodegem: Kon. Muziek maatschappij «St.-Cecilia», vz Florent Herzeel sek Firmin Pal- v - it er Frans Liev sterman Erembodegem: «De Té naren», vz Frans Redafl Désiré Van den Brylle t Gijzegem: Kon. Fi «Vreugd der vreugde», I mile Schuddinck, sek Vai Maeyer, dir. E Veldemaf Herdersem: Kon. Hart i «Concordia et Docilitaé I Achiel Cayet, sek. G| I Lambrechts Hofstade: Kon. Fanfare I Cecilia», vz Alfons De Ri Meldert: Kon. Fanfare Cecilia, vz Frans Lievenj Roger Van Nuffel, dir. Van Nuffel Meldert: Fanfare St.-Ceel Maurice Maesschalck, Henri De Decker. Moorsel: Kon. Fanfare Jonge Garde», vz Gj Caudron, Lucien Merck) i Etienne Van Nuffel Moorsel: Kon. Harmonij Cecilia, vz Raymond U sprot, dir Jos Muylaert In nieuwerkerken is geel kele muziekmaatschappij

De Voorpost | 1977 | | pagina 4