MOORD, ZELFMOORD EN BIJNA 1 MILJOEN FRANK VERBRAND ZIJPBEEKSTRAAT: ENIGE STRAAT IN AALST ZONDER VERHARD WEGDEK? JONG CVP ERPE-MERE FAMILIE DE VIS TE MELDERT VOLGENS G. PERMENTIER KLOPJACHT 6- 21-10-1977 - De Voorpost Een grote klopjacht werd gehouden op hel domein van 'De Meersman-De jagers poseren met een\ deel van hun buit JM Zaterdagmiddag vond Karei Van der Gucht, wonende te Tervuren zijn ouders dood in hun woning aan de Wapenstraat (vroegere Broekstraat) te Erpe. Zijn moeder was de schedel ingeslagen en zijn vader had zich verhangen. In de ganse woning was heel wat vernield. Spaarcenten ten belope van 900.000 fr. waren in de kachel ver brand. Sedert 1934 woonden Frans Van der Gucht, 86 jaar, afkom stig uit Hof stade en zijn echt genote Maria Verhulst, 81 jaar, geboren te Aalst in een zelfge bouwde woning aan de Broek straat. Maar de woning was veel te groot geworden voor de bejaarden, die niet meer zo best te been waren. Daarom Karei Van der Gucht voor het ouderlijk huis, waar hij weinige ogenblikken voordien zijn beide ouders dood vond (SJ) ook woonden ze in een klein gebouw in de tuin en gingen slechts naar het grote huis om er te slapen. Moeder en zoon waren het eens dat het onder houdswerk voor die grote wo ning te zwaar geworden was en dat verhuizen naar een kleinere woning de ideale oplossing zou zijn. MaarvaderVanderGucht, die slechts leefde voor zijn huis en tuin, er groenten kweekte, met de buren af en toe een praatje maakte, was er niet voor te vinden. De gepensio neerde spoorwegbediende meende dat die plannen niel ernstig moesten genomen worden, was er helemaal niel voor te vinden alles wat hem liel was te verlaten. Toen zoon Karei hen samen met zijn echtgenote kwam ha len, om zaterdag naar de openbare verkoping van een bungalow te Lede te rijden vond hij nog alles gesloten. Hij klom over het hek en ver schafte zich met geweld toe gang tot de woning. Het was een afschuwelijk toneel. Alles was er verwoest, porseleinen serviezen lagen gebroken op de grond, waardevolle schilde rijen, de trots van vader Van der Gucht, werden doorkerfd. Alle meubels waren stukgeslagen en van de ganse huisraad viel niet veel meer te bespeuren. Op de verdieping vond de zoon in de ene kamer zijn vader, hij had zich verhangen. In de ka- De Zijpbeekstraat (grens Hofstade) is een straat waar het bijzonder aangenaam en groen is en rustig om wonen. Is het daarom misschien dat de stad er voor de rest geen aandacht meer aan besteed heeft? Sedert meer dan tien jaar vra gen de inwoners aan het stadsbestuur een verhard wegdek. Momenteel ligt er nog altijd een soort geel zand met steentjes erin, dat in de zomer evenwel een stofwolk doet op waaien. Telkens wanneer een auto er doorheen rijdt, en in de winter of in het nat sei zoenvoor verzopen auto's zorgt. Er zijn reeds verschil lende petitie's naar het stads bestuur gegaan. Maar telkens zonder gevolg. De straat ein digt op een pijpekop. Deze was vroeger grondgebied van Hof- stade. En hierachter stak Aalst zich weg om niet te moeten in grijpen, Hofstade is nu evenwel Aaist geworden. En nog ge beurt er niets. En dit terwijl hier nog niet eens een verhard wegdek is aangebracht, terwijl men op andere plaatsen mil joenen uitgeeft om een be staand wegdek zomaar te wij zigen. Gezien de lange duur zonder positief resultaat, de dwin gende noodzaak (straks is het weer winter) en de ongemak ken die de bewoners ondervin den, vroegen we schepen De Neve hoever het met de plan nen staat omtrent deze straat. Naar hij ons antwoordde heeft men vroeger nogal lichtvaardig bouwvergunningen afgeleverd zonder dat er een straat was. en levert men dus nu geen ver gunningen meer af vooraleer de straat er ligt. De straat staat evenwel om zo te zeggen dichtgebouwd, en men is er zelfs nog aan een woning bezig. Het lijkt ons dus nuttig met deze realiteit reke ning te houden, en teorie ach terwege te laten. De Schepen zei ons evenwel dat de straat in het volgend vijfjarenplan is op genomen. Vijf jaar is evenwel een lange tijd. De schepen ver zekerde ons echter dat de straat in het eerstkomend half jaar zou kunnen aangelegd worden. De moeilijkheden zijn echter gerezen, zei hij ons, wanneer de straat moest wor den aangelegd. De pijpekop was immers grondgebied van Hofstade. Intussen is Hofstade Aalst geworden en die pijpekop dus ook. Een paar honderd me ter asfelt zal er hopelijk ook wel afkunnen. Er wordt immers zo veel met grote bedragen om gesprongen op Openbare Werken. En hier zou het inder daad aan een dringende be- noefte voidoen. We nouden de zaak in de gaten Wilfried Lissens De Zijpbeekstraat, in slechte toestand (EL) Vorige zaterdag heeft de jong CVP van Erpe-Mere zijn prijzen uitgedeeld. De ingezonden foto's werden in de zaal Pax te Erpe tentoon gesteld en de dia's waren doorlopend te bezich tigen. Het geheel verliep eerder bescheiden, alhoewel de mi nisters D'Hoore en De Backer hun jonge discipelen met ere prijzen bedachten. In het totaal zijn er 267 inzendingen binnen gekomen op het sekretari- aat te Erondegem, waaruit blijkt dat Erpe-Mere toch talrijke fotoliefheb bers kent. Bovendien werden twee groepsprijzen uitgereikt: aan Chiro de Belhamel. Erondegem, Ottergem-Vlekkem (je weet wel. de groep die voor een paar weken het wereldrekord haasje-over in de wacht sleepte), ging ook hier met de eerste prijs lopen. VTB-VAB- Mere kwam op de tweede plaats. Een bijzondere prijs voor de jongste deelnemer ging naar Bart De Craecker uit Erpe (hij is vijfjaar). Het draagbaar TV-toestel ging naar de eerste uit de individuele reeks: Albert De Coensel uit Burst met een dia, die de zonsondergang te Burst toont. De verdere uitslag: Jos Mussche, Erondegem Kris Van Den Einde, Erpe Piet Van Damme, Erpe Jozef Van Den Einde, Erpè Hugo De Saedeleer en Kris De Bruycker, Erondegem Frans Redant, Ottergem Henri Roman, Aaigem Herman De Backer, Erpe Patrick Rydant, Ottergem w.h. mer daarnaast lag zijn moeder met ingeslagen schedel. 900.000 fr. die in de woning van het bejaarde paar aanwezig was en moest dienen als voor schot op de aankoop van het nieuwe huis waren in een Leu vense kachel nagenoeg volle dig verbrand. Wat er zich die vrijdagnacht in het huis afgespeeld heeft zal niemand wel met zekerheid kunnen zeggen. Blijkbaar wou de oude man niet verhuizen, oude bomen worden niet graag verplant. Hij had er trouwens nooit over gesproken met zijn buren en met niemand. Onderzoeksrechter Tas en substituut Van Waesberghe zochten de drijfveer in deze moord en zelfmoord in het feit dat de man niet wilde scheiden van zijn oude vertrouwde op geving. Roofmoord was im mers uitgesloten. Roel Van de Plas ln deze woning, die zij binnenkort zouden verlaten werd het bejaard t vermoordde zijn vrouw en pleegde achteraf zelfmoord (SJ) - dood aangetroffen. De jch( irdc De eerste die men aantreft te Meldert is Arnoldus De Vis geboren in 1628 en overleden 29-4-1650. Gehuwd met Catha- rina Van Mulders. Jan Baptist De Vis waarover de schrijver spreekt in zijn artikel is geboren de 17 september 1778 als vierde zoon van Judocus De Vis en Anna Maria Van den Houtte. Gehuwd met Joanna Benedikta De Witte op 20 juni 1808. Dus na dat de Franse bezetter de molen, die zijn vader Judocus huurde van de Abdij van Affligem, verkocht had. kocht het, na de oorlog, aan Mejuffer Josepha De Vis, doch ter van Burgemeester Arthur De Vis. gefungeerd wat trouwi niet het opzet was m en ons antwoord. De watermolen, eigendom van de Abdij van Affligem, werd verkocht: 1. «de 14 Floreal jear 6 aen Ferdinand Heyndrickx tot Gend voor 220.000 franck welke hij niet en heeft betaeld.» 2. «Den 17 Februarius 1804 ofte 27 Pluviose jaer 12 is den watermeulen verkocht voor den Prefekt van het Departe ment van de Schelde tot Gend en is verbleven aen F.E. Van den Hecke voor 16.400 Fr.» 3. «Den 31 Julius 1817 is er gedwongen ontgoedinge ach tervolgt door Mijnheer Rollier ten laste van M. Van den Hecke op den tribunael tot Dender- monde verkocht circa 57 bun deren land, meersch ende den Watermeulen van Meldert aen den geseyden Rentheffer voor een capitalesomme van 26.000,0,0. neeriands ofte wis selgeld. ende alnoch voor onkosten van tribunaal enregi- strement etc 12 ten honderd.» Later was de watermolen ei gendom van de heer de For- manoir de la Cazerie te Gent. Door huwelijk kwam hij in het bezit van de heer Van Caloen de Basseghem te Varsenare. Na de oorlog werd hij aange kocht door de Heer Van Gin- derachter De historiek van de watermolen om te bewijzen dat geen De Vis kloostergoed kocht. De ongefungeerde en uit de lucht gegrepen veronderstel lingen worden ook vernietigd door het feit dat ten huize van Judocus De Vis een Pater Ka pucijn ondergedoken was: Pa ter Paschalis Kint van Tielt. Deze bleef er nadat de fransen weg waren, tot zijn dood.De gouden kelk waarmee de Pater de H. Mis opdroeg werd door de nakomelingen aan de Kerk van Meldert geschonken. Daar berust hij nog. Stond ten an dere in 19Ó8 te Brussel in de tentoonstelling in de religieuse kunst. In het Huis van Joanna Be nedikta De Witte te Hekelgem, verbleef gedurende de franse bezetting Dom Regaus van Af fligem. Joannes De Vis 19-1-1699 en 27-8-1768, de grootvader van Jan Baptist de Vis, was een zeer vermogend man. Dit blijkt uit de akten getekend door de greffier van de Abdij van Affli gem, van voor de franse bezet ting. Jan Baptist De Vis had vijf kin deren: 1 Catharina Paula De Vis ge huwd met dokter Van Balen, geneesheer te Moorsel 2. Benedictus Emmanuel De Vis 3. Charles-Louis De Vis 4. Petrus-Paulus De Vis 5. Isidorius Hubertus De Vis. Foto 2 De mooie molen geci teerd «en nadien in het bezit van de Familie De Vis». Dit is voldoende weerlegd met de historiek. Begin van kolom twee «Deze was nog in het bezit van Bur gemeester Arthur De Vis Hier spreekt de schrijver over de water en windmolen. «In 't jaer 1788 de windmeulen gemaeckt, den 5 Februarius heeft hij den eerste keer ge draaid» Burgemeester Arthur De Vis is zelf geen Familie van De Vis «Smoiljers». Na de dood van het dertiende kind van Isidorius-Hubertus De Vis, Gustaaf De Vis, overleden te Meldert de 25 juni 1940, is het hof verkocht, in openbare ver koping aan de HeerGheyssens van Erembodegem. Deze ver- Wij danken de heer Permen- tier voor zijn historisch sterk gestoffeerde aanvulling van het «Meldertse» onderdeel van onze «Familie De Vis» geschiedenis. Daar waar hij echter stelt dat wij de voorouders van de Familie De Vis in discrediet wilden brengen laten wij zijn konklusie geheel voor zijn rekening. Als er onwaarheden werden verteld over de Meldertse pe riode dan gebeurde dit ge heel ongewild. Wat hierover door ons werd geschreven was inderdaad niet historisch-wetenschappelijk was wel gefungeerd op \H.V halen welke ons door [ges stammelingen van deze fajvoc lie werden verteld. lani Wij hebben hierbij alleenlri II bedoeling gehad in grote^on nen de herkomst van j ge' Aalsterse familie De Vis tejers tueren. [ran De reaktie van dhr. GasPRI Permentier, die, zoals bl ve uit de informatie welke pn v hierin verstrekt, buiteneen woon gedokumenteerd Iker: over de Meldertse Familielhiei Vis, is vanuit streng hide C risch oogpunt overigens (lals heel begrijpelijk. pnde Wij vragen niets liever <|luti< dat een eventueel verkee>ani voorstelling of verkeerd jver interpreteerde gegevAnde worden rechtgezet. t is, E.A. Van der Ej He f-stc De bladeren vallen, de herfst is aan, de geweren knallen, het wild eraan (JM)

De Voorpost | 1977 | | pagina 6