E GROTE SCHRIK VOOR DE GROENE MEERDERHEID HERDERSEMSE CHIRO PRIKT, VIERT EN PROBEERT OUDERAVOND DE CVP IS AFWEZIG OF IS ZWIJGEN GOUD? OF WORDT VLAANDEREN EEN CVP-STAAT? Oe Voorpost - 21-10-1977 - 7 woensdag 12 oktober jongstleden zijn talrijke toehoorders in zaal Madeion de Jiige geweest van een bijna 3 uren lang durend paneeigesprek over de juiste iracht van het politiek begrip dat we van onze Waalse landgenoten cadeau jen: de CVP-staat. Niet weinig interessant die avond maar omwille van de weige- van C VP-zijde zelf om de sprekers op die avond officieel van antwoord te dienen, wat het had kunnen worden. Organizator was het humanistische Vrijzinnig mingswerk Aalst. De Vrienden van de V.V.B. afdeling Denderstreek en de Ouder- niging voor de moraal staken een handje toe. rice Van de Steen, vcorzit- an het Humanistisch Ver leidde het debat in. Twee geleden, zo begon hij, door de humanisten aan ilitiekers uit de streek ge- jd wat zij als nfessicneien mochten achten. Konkreet was de of aan hun levensbe- luwing in openbare ge en niet meer aandacht ischonken worden en of ft het kruisbeeld de huma- :he fakkel niet kon wor- lehangen. Uit die tijd her in wij ons wat de toenma- burgemeester Marcel De :hop ons daarop ant- le;voor hem mocht het v maar dan moesten de solen van de anderen er langen. dan ook, er is niets ge- d. Ook nu niet met de hui- bestuursmeerderheid, de de heer Van de Steen oe. r welke was de juiste aan- ig tot het debat? iw< m Vrije Woord aan banden 3 H.V.V. liet zich voor het pa ir gesprek inspireren door fa voorbije kongres van de lanistische Jongeren infe- en ri II. te Antwerpen, ite tongres kreeg meer dan n gewone belangstelling in i teers omdat de BRT de gast- ramma's van HET VRIJE aspRD die eraan gewijd wa- b| verbood uit te zenden. <e n werden de standpunten eneengerijgd die de gast od kers tijdens het kongres lie men. Alle politieke partijen tiiie CVP na waren present is pais enkele niet-politiek- inden sprekers. In hun slot- r duties waarschuwden de ee anistische Jongeren voor d versnelde minorizering in •vflnderen van alles wat niet is, ingeval van federalis- E Het gevaar voor een -staat is dus niet denk- ■■^dig luidde de alarmkreet .VP heeft de macht in han- Het begrip CVP-staat is politiek begrip geworden gebaseerd is op een Jen- en bezitsmaatschap- plaats van op een louter hsbeschouwelijk gegeven, is het H.V.V. -Aalst. an Wies Anthierens «ge- tiglijk» verkouden over die «versnelde mino- ling» te praten waren di- e sprekers uitgenodigd, licht ook om publiek te lok- sristond journalist en vedette m Anthierens op de affi- Dat hij niet kwam opdagen weinig verrassend. Nou, fof het wel want met een stem blijf je inderdaad be- luis en een telegram is nou «et die kost. I De Bisschop liet ook lek gaan. toch kwam hij om de perslui zijn iken gebit dat hij zorgvul- jin een plastic-zakje be- Jrde, te tonen. We knikten jpend: zonder gebit kan je rimin je tanden zetten in onderwerp als dit. cn geen keelpijn hadden wa- uiteindelijk Raymond De It(joernalist. K P Herman »roo (oud-minister, V.U.B.- fesscr en volksvertegen- rdiger). Jan Caudron (VU- fevertegenwoordiger) en c Galle (BSP- pvertegenwoordigeren se- Bris van de kultuurraad). leratorYvesVande Steen, korzitter van de Vrienden de V U B afdeling Den- •^Itreek. leidde de gesprek- in goede banen. Idron: een reële bedrei- I tsvertegenwoordiger Jan Idron kreeg het eerst het Ifd. «Iedere te grote s^fhts konsent rati e dreigt te sn naar machtsmisbruik en opolievorming. Ik neem dat het overbodig is te ver in naar voorbeelden in het iden in een stad waar ster Daens gestreden Het is nu wel zo dat in de de dingen veranderd zijn lat er een nieuwe geest it. Daar waar het gaat om politiek Katoiicisme. waar wel méér openheid is ge en, speelteen ernstige ver- ngsfaktor en blijven nog wat zaken de oude stem- Iragen. Maurice Van De Steen (SJ) Yves Van De Steen (SJ) In het katoliek onderwijs bvb. wordt de politieke vrijheid van de leerkrachten sterk gehin derd en de denotologische kode is een vorm van morele dwang die niet meer van deze tijd is.» Spreker gaf toen enkele voor beelden. Hij had het over de CVP die bvb. in de BRT aan monopolievorming doet;over het onderwijs ook: «In sinds lang katoliek bestuurde ge meenten is de gemeenteschool niet de school voor iedereen maar het geestelijk verlengstuk van het vrij onderwijs. Deze toestand heeft de vrijzinnigen genoopt tot het inrichten van een ander net. Als gevolg daar van zagen wij een onderwijsin- flatie met ongezonde konkur- rentie die de gemeenschap mil jarden kost en een bekrompen sfeervan onverdraagzaamheid schept.» Hij riep dan op voor een aktief pluralisme, t.t.z. voor meer dan alleen maar verdraagzaamheid t.o.v. minderheden. Namelijk voor een maatschappij die om goed te funktioneren gediffe rentieerd is en aan geen enkele macht het overwicht geeft. Als woordvoerder van de Volksu nie ontkende Jan Caudron niet dat de meerderheid van de Vlaamse kiezers gelovig zijn, maar hij meende dat dit niet het kriterium kan zijn. Het kriterium is, zo verklaarde hij, dat de VU meer dan een half miljoen kie zers geschaard heeft achter een uitgesproken pluralistisch programma en dat «wij een heel groot deel van die kiezers onttrokken hebben aan diege nen die hen misschien zouden gebruiken voor klerikale poli tieke machtsmonopolies.» De blijvende vrees bij heel wat vrijzinnigen voor een CVP- staat in Vlaanderen bestaat, noemde Jan Caudron op basis van een aantal historische voorbeelden ongegrond. Zo haalde hij het Egmontpakt aan: «Het pakket «Onderwijs en Schoolvrede» is er niet in op genomen omdat de vrijzinnigen willen zeker spelen». Over het Kultuurpakt het vol gende: «Wij betreuren dat dit pakt afgeleid is van zijn oor spronkelijke bedoeling, dat het een pakt tussen partijen is ge worden en dat het voornamelijk dient om aan de partijen be- noemingskwota te bezorgen. De vrijzinnigen trekken daarbij doorgaand aan het kortste eind.» Jan Caudron zag tot slot duide lijk gelijklopende belangen tus sen de vrijzinnigen en de Vlaams-nationalisten. Van de demotratische meerderheid die hoe dan ook tegen de CVP- staat bestaat zei hij het volgen de: «Van deze meerderheid maakt de VU niet alleen deel uit maar zij is er het sluitstuk van zonder hetwelk deze meerder heid wel eens terug een min derheid zou kunnen worden.» De Croo: arrogance of power Herman De Croo nam toen zijn nota's ter hande en in zijn wel gekende stijl waarmee hij krachtdadig belangstelling weet te wekken voor zijn be toog, overliep hij een aantal cij fers. Eerstens haalde hij aan dat de CVP in het parlement op enkele stemmen na de meer derheid heeft. Kyi/asi- monopolies zijn er ook elders: bij de mutualiteiten heeft de kristelijke fraktie de overgrote meerderheid, bij de vakbonden waar het ACV en het Waalse CSE circa 60 van de gesin- dikeerden groeperen, in de BRT met 6 mandaten op 13, in de kultuurpaktkommissie, in de krantenwereld (777.000 lezers voor kristelijk geïnspireerde dagbladen tegenover 286.000 voor het liberale Laatste Nieuws en amper 107.000 le zers voor de socialistische kranten), in de gemeentebestu ren (in de steden van meer dan 50.000 inwoners heeft de CVP vijf absolute meerderheden en is ze zeven keer in koalitie ge gaan), in het hospitaalwezen (totaal gedomineerd door Cari tas Catholicus), in de Boeren bond in de regering. Tijdens de laatste dertig jaar was de CVP 26 jaar aanwezig in de regering. Aldus werden verschillende sektoren prak tisch gemonopolizeerd: twintig jaar kultuurbeleid, landbouw, middenstand, volksgezond- heid;landsverdediging, onder= wijs (80 van het kleuteron derwijs is in handen van de CVP;op universitair vlak is dat nog ruim 50 enz. Spreker vond het dus maar al te duidelijk dat, al heeft de CVP geen politieke meerderheid, in de strukturen van het land een overwicht is uit deze hoek. Hij vond de cijfers onthutsend. Herman De Croo citeerde ver volgens delen uit de partij standpunten van de CVP. De partij zegt zich te inspireren op een levensbeschouwing (het kristelijk zijn) en niet op een godsdienst (het katholicisme). De Croo daarover: «Geen en kele partij is zo gedekonfessio- nalizeerd als de CVP». Ook De Croo voelde zich be vreesd voor een CVP-staat, niet elektoraal gezien maar op het niveau van de materies. Het gaat nu om een «arrogance of power»: sommige van de be langrijkste beleidsmensen van de CVP voelen zich nog steeds op de teen getrapt als men hun monopoliepositie wil aankla gen. De Smet: fout van de vrijzin nigen zelf Derde spreker was voorzitter van de KP-Dender en joernalist Raymond De Smet. Hij vond de vraagstelling «Is of wordt Vlaanderen een CVP-staat» niet erg gelukkig. Ofwel is de formulering gewild provoke- rend en dan «had ik hier graag een paar gelovigen aan tafel gezien», ofwel is de titel een teken van ontmoediging ofwel is het de formulering van een verkeerde analyse. Spreker: de CVP vormt niet één blok, er zijn verschillende ten densen. (Raymond De Smet haalde tussendoor aan dat het meest klerkale blad «Le Libre Belgique» en het liberale «La Demière Heure» beide eigen dom zijn van één en dezelfde baas). Hij ging verder over de CVP: geen enkele partij heeft het geloof zo misbruikt, is zo onverdraagzaam geweest te genover de vrijzinnigen als de CVP. Er zijn heel wat misbrui ken, maar - zo meende spre ker'politiek gezien is Vlaande ren geen CVP-staat, ook geen klerikale staat. Maar hoe een einde stellen aan die misbrui ken? Volgens De Smet hebben de zogenaamde anti-klerikalen zelf voor een stuk fout aan die misbruiken. Tientallen jaren lang hebben de liberalen en de socialisten de CVP lijdzaam la ten begaan. Is dat uitsluitend de fout van de kristenen dat er een monopoli- zering is in de gezondheids dienst? Hoe komt het dat in de onthaalbureausvande hospita len de zieken worden geklas seerd volgens hun parochie, waarom gebeurt het onthaal door geestelijken enz.? Mare Galle (SJ) Raymond De Smet: «De vrij zinnigen in alle partijen moeten er zich van bewust zijn dat er nieuwe vormen moeten wor den geschapen: door hun aktie, door hun voorbeeld. Dat heeft te maken met bewustwording en zelfeerbied.» Of Vlaanderen dan een kleri kale staat kan worden? Vol gens spreker niet, althans niet gezien de huidige situatie Zie maar naar wat zich afspeelt in de kristelijke arbeidsbeweging. Een eng, provocerend anti klerikalisme zou fout zijn. Galle: socio-ekonomische belangen Volksvertegenwoordiger Mare Galle nam als laatste het woord. «Zo'n diskussie heeft niet de minste zin», zo begon hij: «wie overtuigd is, blijft het, wie niet o ve rtuigd is zou dat pas kunnen als de andere partij er ook is en dat is niet het geval vanavond. Ik betreur dat.» Raymond De Smet (SJ) In een eerste luik had hij het over de kulturele autonomie. Wie heeft de federalistische beweging in gang gezet? Zij is ontstaan aan de Leuvense uni versiteit bij katholieke flamin ganten. Het federalisme dat tot voor enige jaren taboe was wordt nu zelfs verdedigd in de bedrijfswereld. Het gaat dus ook om socio-ekonomische overwegingen. De CVP is in '36 ontstaan uit het sukses van de VNV en Christus Rex;de hunker naar federalisme is ontstaan uit rechtse en klerikale kringen. De CVP, zo ging hij verder, mogen we niet beschouwen als een alleenstaand geval. Wat rond TindemanS? Het is duide lijk dat zijn volgende stap de Europese verkiezingen zijn om dan later burgemeester te wor den van Antwerpen. Er is een verband tussen de socio- ekonomische belangen en de kristelijke ideologie. Jan Caudron (SJ) En verder: het woord vermag alles bij de CVP, het hele pro gramma van de CVP is gebas- seerd op het verbalisme, het houdt de CVP recht. «Omdat mensen belangrijk zijn». Ontleed dat eens. Men duldt geen tegenspraak, het dogma en het autoritaire moet in stand worden gehouden. Dat verbalisme gaat zo ver dat men het woord «pluralisme» durft uitspreken, maar zij aanvaar den alleen maar een pluralis me, scheiding inbegrepen, ver zuiling us. Mare Galle: «We moeten niet bevreesd maar wel op onze hoede zijn.» Er is hoop. De jeugd in Vlaanderen (ook in Leuven) gaat de anti- autoritaire toer op en zon der dogma bestaat de CVP niet meer. De jeugd plaatst nu de vrijheid van de mens voorop. Sprekerwees ookopde interne tegenstrijdigheden binnen het CVP-blok: «uitbuiter en uitge buite zitten daar aan dezelfde Herman De Croo (SJ) tafel». Tot slot herinnerde hij ook aan de oproep van Collard destijds om een progressief front te vormen. Na de pauze zou hij daar tij dens een vraaggesprek met het publiek aan toevoegen dat de uitdrukking «CVP-staat» geen gelukkig iets is. Wij hel pen daar mee de macht van het woord in de hand. «Door er veel over te spreken maken we er reklame voor. Er zijn te veel mensen die niet beter zouden willen dan zich te voelen in een homogeen geheel». Op een vraag of de niet CVP- partijen de jeugd niet verwaar lozen en niet wachten tot zo lang die stemgerechtigd is om ze aan te spreken, antwoordde Herman De Croo: «U heeft ge lijk, we moeten in eigen boe zem durven kijken». Dat zal wel een geschikt .slot woord zijn, denken wij. Rene De Witte Vorige zondag was het de beurt aan de Meisjeschiro van Herdersem om het podium te beklimmen. Zoals in de meeste jeugdbewegingen is het een hoogtepunt van de werking wan neer ouders, vrienden, familieleden uitgenodigd worden voor een gezellige feestavond waarop alle leeftijdstakken hun «nummertjes» opvoeren. «Prik-veer-probeer» is het nieuwe chirotema. Als achtergrond van de hele jaarwerking mocht deze slagzin prijken vooraan op het podium. De Chiro van Berdersem: hoeft het gezegd dat er zodanig veel volk op afkwam dat er stoelen moesten bijgezet worden in de Herder- semse parochiezaal? De Chirogroep Twee jeugdbewegingen zijn er in Herdersem. De KSA biedt de jongens een aangename en zinvolle vrijetijdsbesteding, terwijl de Chiro zich tot de meis jes wendt. Deze laatste bestaat reeds 23 jaren wat met andere woorden wil zeggen dat het ju bileum in zilver binnen twee jaar gevierd wordt! De wind in de vanen hebben ze zeker! Negentig leden, elf leid sters en sinds dit jaar ook een nieuwe leeftijdstak. De aspiran ten (bij de Chiro spreken ze van Aspi's) krijgen inderdaad sinds dit jaar een eigen ontspan nende en vormende werking!! De overgang naar de nieuwe leeftijdsindelingen vindt vol gende zondag (23 oktober) plaats! Uiteraard zijn nieuwe gezichten altijd meer dan welkom. Om 14 u's zondags gaan de vergade ringen door in de oude pastorij aan de Bredestraat waar nu een aantal jeugdgroepen hun figuurlijke tenten hebben op- geslaan. Naargelang de leeftijd duren de bijeenkomsten tot 17u, 18u of 19u. Buitenspelen gebeuren in het klooster zodat geregeld «gewandeld» wordt! Ouderavond We schreven het reeds: er was erg veel belangstelling en na afloop was iedereen dan ook naar we mochten verne men— zeer opgetogen over wat ze gezien hadden. Er zat afwisseling in het programma dat doorspekt was van dans, muziek, sketchen, choreogra fie e.d.m. Ook zorgde een vooraf opgenomen geluids band ervoor dat tot op de ach terste rijen iedereen duidelijk kon horen wat er gebeurde. Een vanzelfsprekendheid, ja wel, maar die in jeugdgroepen toch vaak over het hoofd ge zien wordt! Na een openingsnummer waarin de hele groep op de Bühne kwam, wilde proost pas toor Mussche iedereen bedan ken. De ouders voor hun ver trouwen in de werking. De le den omdat ze kwamen, ook al was het eens tegen hun «goes ting». De leiding voor hun daadwerkelijke inzet die het jeugdbewegingsleven tot volle ontplooiing laat komen. Daarop volgden dan tiptiens die in een moderne dans hun kunnen lie ten zien. De speelklub die in een wendertuin tot de vaststel ling kwam dat je toch maar be ter naar school gaat... Want dan kun je de sprookjes echt lezen! De madeliefjes die in een konijnendans herinnerden aan het voorbije kamp in het konijnentema «Waterschaps heuvel» (madeliefjes zijn het eerste en tweede leerjaar), en twee tiptiens met een emmer nummer. Volgden dan in dit eerste deel nog de kwiks met een korte-broek-en-bre- tellen-historie omtrent «The Whistling Scouts» en de tippers met een sfeervolle fakkeldans. Origineel was echter de aan loop tot de tombola waarvoor de leiding gezorgd had! Net vóór de pauze verschenen elf mummies op de scene en over elke leidster werd wat gezegd (eet goed, lacht graag, enz.) Aan de hand van de foto in het programmablaadje moest men dan raden: «Wie is wie?» Goed gevonden meisjes! Na een drankrijke pauze kon men dan een madeliefjesdans bewonderen waarbij men een beroep deed op Bobbejaan Schoepen. Een bisnummer kregen de tippers met hun turnprestaties «jonger dan je denkt» waar bij omgekeerd ge turnd werd! Naar het publiek toe keken enkel kille maskers... Na dit erg gesmaakt gymnas- tieklesje konden twee tiptiens de zaal in lachsalvo's doen uit barsten met een sketch over... het ongeval! Leedvermaak maakte echter spoedig plaats voor een brandweerliedenpres tatie! Misschien wist u dat niet, maar de Herdersemse KSA is verlekkerd op een brandweer nummertje naar hun bonds- feesten te oordelen. Dit was de Chiroleiding al geruime tijd op gevallen enne, deze zondag was het zover. Getooid in brandweerhelm en -laarzen, korte broek en... een KSA-T- Shirt gaven zij hun versie van dit eksemplaar van de slappe lach. Nog maar eens moesten pompiers gaan blussen, keken lijkbleke gezichten uit de zo veelste verdieping en dacht je dat ze sprongen? Nee hoor. en toen zijn ze maar weer naar huis getrokken. Een traditional, overal gekend natuurlijk, die precies daarom ook erg ge waardeerd werd. Met de glim lach werd een bisnummer ge weigerd!! De speelklub zocht het hierna bij «coconut»: een choreografie onder de fluore scerende lichten. De kwiks maakten naar Nederlands mo del reklame voor echte onver valste merken, jawel, en de tip tiens lieten nonnen de wijde wereld intrekken met twee pa ters en éen priester. In Spanje, Oostenrijk, China en Zaïre kwamen ze, beklommen ze ladderbergen, hoorden ze Rita De Neve zingen, enz. Resul taat: een nieuwe moderne geest in 't thuisklooster. Een musical met echt originele vondsten. Leidingsploeg Vanaf volgende zondag ziet de leidingsploeg er als volgt uit: Lea Bruyland blijft groepsleid ster en wórdt leister van de as- pi's. Lutgart Stockman neemt met 'Lutgart De Wit de Tip tiens ter harte. Greet smet en Rita Pieters komen bij Tippers. Annemarie Vander Eist en Maria De Wit bij Kwiks. Bij Speelklub staan Patricia De Meersman en Magda Smet. Bij de madeliefjes Regina Van Nuffel. Het allerbeste met het nieuwe werkjaar toch nog. PD Als er éen zaak erg spijtig was aan het paneeigesprek over de CVP-staat in Vlaanderen, is het wel de afwezigheid van de CVP-mannen zelf. Moderator Van de Steen las een korte brief voor van Hubert Van Wambeke die in naam van de kristen-demokraten schreef op de uitnodiging niet te wensen ingaan Over de eventuele deelname van Marcel De Bisschop schreef hij tot slot dat vorengenoemde niet in naam van de CVP kan spreken op het debat. Toch is onderhavige tekst van de hand van oud burgemeester De Bisschop 't enige stuk dat wij terzake in ons bezit hebben. Wij nemen het dan ook integraal over. «het spijt me dat ik door een handikap belet ben aan het gesprek, ik hoop geen debat, kan deelnemen. Voorzover ik weet gaat het over Vlaanderen een C.V.P. Staat. Tot informatie wil ik mededelen dat ik geen C.V.P. stand punt kan innemen, noch verdedigen, ik ben geen orthodoxe C.V.P. Doch wil ik bevestigen dat ik gelovig ben, en overtuigd kristen, doch alle eerbied opbreng voor andersdenkenden, ook kerklozen. Niemand heeft het recht iemand anders te veroordelen of ZIJN MORAAL AAN IEMAND ANDERS OP TE DRINGEN. Doch vraag ik aan andersdenkenden wat mij heilig is, om mij, te respekteren. Ik ken mijn geschiedenis genoeg om te weten wat gewe tensdwang in onze westerse landen drama's heeft veroor zaakt. De tachtigjarige oorlog herleidde onze bevolking tot een derde en maakte het vlaamse volk tot het armste in west-Europa. Wij mogen ons niet laten verdelen, zowel sociaal als kultu- reel hebben wij de eenheid nodig. Kultureel omdat wij, al zijn wij de meerderheid toch twede- rangsburgers blijven in dit land. Sociaal, omdat wij moeten streven naar een nieuwe maat schappij op basis van een rechtvaardige verdeling van het nationaal inkomen. Ik weet het met reden worden sommige katholieken hun sectarisme verweten het moet een demokratisch princiep zijn, DE MINDERHEID MEER KANS TE GEVEN DAN DE MEERDERHEID. Nochtans wil ik beroep doen op de echte humanisten, om niet te trachten nog een nieuwe sekte bij te maken, er zijn al geloofsfanatici genoeg. Ik wil een pleidooi houden voor het ERASMIANISME .Erasmus bekntiseerde de kerk, verdedigde de vrijheid van denken ook op godsdienstig gebied. Zijn vriend Thomas Morus verdedigde 'n utopisch land, waar de priesters mochten trouwen en iedereen gelijk was in macht en in bezit. Doch beiden bleven hun overtuiging trouw. Ons mensdom heeft ware humanisten nodig of ze nu gelo vig zijn of niet.» Aldus Marcel De Bisschop. (RDW)

De Voorpost | 1977 | | pagina 7