ü- KULTUBEEL CENTRUM OF KINDERBOERDERIJ TE BAARDEGEM Een heet Hangijzer! 10-4-11-1977 - De Voorpost In een perskonferentie begin oktober 1976 lichtte burgemeester Robert De Pauw zijn plan, weldra te Baardegem een Kultureel Centrum voor de Falluintjesgemeenten op te richten, toe. En dit als exponent van een volwaardig kultureel, folkloristisch verenigingsleven in de Falluin- tjes. Voor circa 2,5 miljoen wist het gemeentebestuur zich «Van Straetens Hof», een hoeve met ruime boomgaard, centraal gelegen, aan te schaffen met het doel om te bouwen tot een volwaardig kultureel centrum van het kleinste type (D) en anderzijds een domein voor pas sieve rekreatie. Het hele projekt was wel duidelijk te scheiden in twee luiken: het éné, de oude hoeve met bijgebouwen als ruime schuur, stallingen en ruime binnenkoer en anderzijds de boomgaard als domein voor passieve rekreatie (wat bvb aanleg van speelpleinen op sportvel den uitsluit) en waarvoor reeds 635.000 fr als betoelaging werd ontvangen. Voorlopige onkostenraming beliep ongeveer 24 miljoen maar wel werd gevreesd dat moest de realisatie uitgesteld worden de kosten beduidend hoger zouden komen te liggen. De Hoeve zou in de oude bouwtrant worden gerestaureer en funktioneel gemaakt. Op de binnenkoer zou een overdekte en afgesloten wandelgang komen ook dienend als tocht- en lawaaiportaal en tentoonstellingsruimte. Verder waren nog voorzien in de hoeve een biblio- teek, cafetaria met foyer en bijhorende keuken, sanitair en kelder, twee vergaderzalen, een jeugdinstuif en drie hobbyiokalen met afzonderlijk sanitair, een gelijkvloers lokaal voor ouden van dagen en boven een vestiaire, koffiekoeken en vergaderzaal voor tachtig personen. De polyvalente zaal zou bereikt worden via een doorgang met beglaasde wand met zicht op ae binnentuin. De zaal zelf zou bevatten: een tochtportaal, ontvangsthall, vestiaire en sanitair, keuken, kabine met bergen tentoonstellingsruimte, doorgang naar podium, zaal van 16 bij 20 m zitruimte met podium van 16 m bij 9 m en, onder het podium, 4 kleedkamers, een grotere kleedkamer, sanitair, foyer en bergplaatsen. Verder is er de stookplaats en een parkeerruimte te bereiken langs een verlenging van de Blokveldweg. Technisch zou het hele centrum up to date zijn met ook een noodverlichting, een dimmerbord, een lichtorgel met zes kringen, tuin- en parkverlichting en qua klankinstallatie verlichte signalisatie, klanktafel voor P.U., recorders en mikrofoon, versterkers, interfooninstallatie en luidsprekers in verschillende lokalen. Kulinair zou er een grote keuken zijn voor feestmaaltijden, een keuken voor lichte maaltijden en een koffiekeuken en verder centrale verwarming in verschillende kringen. Na de Fusie Na de fusie zou de hele realisa tie werk zijn voor het nieuwe bestuur. Schepen van Kuituur Jan Caudron, nu volksverte genwoordiger, bracht twee maal een bezoek aan Baarde gem in verband met deze plan nen. Eens bij de voorstanders van het projekt, en eens bij de tegenstanders want die waren er, vermits de dorpspolitiek te Baardegem nogal hevig had gewoed, ook. Als slotsom noemde de schepen het hele geval een «heet hangijzer» waarover nog wel wat inkt zou vloeien. Gracienne Van Nieuwen- borgh Gracienne Van Nieuwenborg. 't gratievol B.S.P.-raadslid Aalst dat een week als (onbe zoldigde) hoofdmonitrice meewerkte aan het Jeugdate lier te Baardegem tijdens de vakantie, houdt er echter een heel andere visie op na, wel beklemtonende dat het niet gaat tegen wie of wat en dat deze zaak niet mag «verpoli tiekt» worden. Via de Notulen van de Baardegemse raads vergaderingen komt ze tot vol gende historiek waarbij ze dan haar eigen opmerkingen en vi sie voegt. Wat voorafging: Op 18.2.74 besluit de Baarde gemse Raad tot aankoop van het domein van de erven De Cuyper- Van der Straeten, groot 98 a 64 ca als geschikt voor rekretiegebied voor de jeugd. Op 9.5.74 vraagt de Raad toe stemming het goed voor 2,5 miljoen te mogen aankopen wat op 4.8.75 door de hogere overheid wordt bekrachtigd. Op 22.09.75 aanvaardt de Raad de toelage van Streekekono- mie van 635.000 fr. met als voorwaarde dat de bestem ming zou zijn een «openbare groene ruimte voor passieve rekreatie». Zo aan deze voor waarde niet wordt voldaan kan Baardegem er worden aan ge houden de som terug te beta len. «Geen enkel deel van het betoelaagde gebied mag aan de voorgenomen bestemming worden onttrokken». Op 5.02.76 werd de som door Ruimtelijke Ordening (streek- ekonomie) uitbetaald alhoewel de gemeente, overeenkomstig met het kontrakt met Streek- ekonomie, geen BPA voor deze zone had opgemaakt. Dit moest gebeurd zijn binnen het jaar, dus vóór 5.02.77. Deze procedure hield het risiko in dat de subsidie zou moeten wor den terugbetaald. Op 22.09.75 besliste de Raad tot oprichting van een kultureel centrum met bibliotheek ten einde de staatstoelagen te krijgen en een ontwerper aan te stellen. Ogenschijnlijk was er geen te genstrijdigheid in deze beslis singen doch bij nader inzicht bleek wel dat alleen een ver bouwing van de hoeve als kul tureel centrum niet zou vol staan maar dat er polyvalente zaal voor minimaal 300 perso nen moest zijn en deze zaal, die een geheel moest vormen met de boerderij, zou nergens anders kunnen worden ge bouwd dan in de boomgaard, zone voor passieve rekreatie... Op 13 jqnuarie 1976 nam het Kollege het besluit architekt Buelens aan te stellen om een voorontwerp te maken doch hier zou de verantwoordings nota ontbreken, een nota waarin het socio-kultureel le ven van de gemeente moest beschreven worden en waarbij moest worden aangetoond dat er vraag en behoefte aan der gelijke infra-struktuur bestond. Eerste fase: Voor betoelaging van een kul tureel centrum zijn er drie fasen voorzien en alleen wanneer fase 3 voorbij is kan de minister 'n vaste belofte van betoela ging doen Het projekt van Baardegem bevindt zich nog in de eerste fase. Over de ver bouwing van de hoeve had een gesprek plaats met een afge vaardigde van de Kommissie voor Kulturele Centra maar over het plan van de nieuw bouw nog niet. In een brief dd 17.9.76 gaat de minister ak koord met het advies over de verbouwing van de hoeve en De achterkant van de hoeve, misschien kinderboerderij, weldra? JM Robert De Pauw (JM) onder voorbehoud van enxeie wijzigingen zou men een defini tief «ontwerp» mogen opma ken. Toestand op 1 januari 1977: Na de fusie werd vastgesteld dat er geen samenhangend dossier bestond en dat alle ge gevens opnieuw moesten sa mengebracht worden. De gemeente Baardegem, door geen BPA in te dienen, binnen de wettelijke termijn, zou de stad Aalst het risiko doen lopen de 635.000 fr te moeten terugbetalen. Belofte van betoelaging voor aankoop of bouw kultureel cen trum zou er niet bestaan en het gemeentebestuur van Baarde gem zou zich kontraktueel ver bonden hebben in de betref fende zone niet te bouwen. Gracienne Van Nieuwen- borgh vraagt zich af: socio-kulturele situatie Baardegem Baardegem, kleinste deelge meente, beschikt over de SM «Ons Huis» in de Hoogstraat, «Gasthof Vonck» en de Paro chiezaal aan de kerk, alle drie met een feestzaal. Het socio- kultureel leven te Baardegem is vrij bloeiend en de infra- struktuur betrekkelijk uitge breid. Is hier nog vraag naar een vierde zaal? Waarom werden de leegstaande klaslo kalen niet reeds vroeger inge schakeld? hoevestruktuur De hoeve is nog volgens het type van vóór enkele decennia waarbij aan mechanisatie niet werd deelgenomen. Mag met dergelijk waardevol erfgoed op de vooravond van het «Jaar van het Dorp» dermate worden omgesprongen? geschikte ontmoetingsli- kalen? Is het redelijk woon- en slaap vertrekken en ovenkot zonder noemenswaardige aanpassin gen om te dopen tot vergader zaal. hobbylokaal, jeugdinstuif en lokaal voor derde leeftijd? Zijn de ruimten hiervoor niet veel te klein, in moderne opvat tingen slechts geschikt voor 5 a 8 personen? voor Baardegem of voor de Falluintjes? Waar noch Moorsel, noch Mel- dert noch Herdersem vroeger énige inspraak konden laten gelden in dit Baardegems pro jekt wordt het plan nu voorge steld als zijnde van de Falluin tjes. Zouden mensen uit de an dere drie gemeenten naar Baardegem trekken voor jeugd- instuif, kaarting, vergaderin gen, hobbyklubs? Dit zou wel het geval kunnen zijn voor een folkloristisch feest, voor een tentoonstelling. Overigens zou een centrum voor de Falluintjes beter gele gen zijn in het meer centrale Moorsel. Dit zijn allemaal bedenkingen en vragen die Gracienne Van Nieuwenborgh zich en ons stelt. Alternatief Nu een volledig dossier over het projekt werd samengesteld kan met kennis van zaken een beslissing worden genomen Niet alleen bliift de noodzaak om ten spoedigste een BPA op te stellen maar is er ook de slechte toestand waarin de hoeve zicht bevindt. Om groter onheil te voorkomen zijn on- dersteunigen en herstellingen dringend noodzakelijk. Boven dien stelt men vast dat de aan grenzende leegstaande rech tervleugel van de gemeente school voor socio-kulturele doeleinden (biblioteek) wordt ingericht Gezocht dient naar een alterna tieve oplossing die rekening houdt met de werkelijke be hoeften van de bevolking, meent Gracienne Van Nieu- wenborgh. Waar de rechter vleugel van de school gebruikt wordt voor socio-kulturele doel einden kan de boerderij in haar oorspronkelijke staat worden hersteld en evolueren tot een KINDERBOERDERIJ waarbij dan de boomgaard zou kunnen blijven als zone voor passieve rekreatie waarvan de dieren van de boerderij en een bouw- speelterreintwee speciale aan- trekkingspunten zouden kun nen zijn. Wie het sukses van de huidige kinderboerderijen in België, o.a. in Brakel. en in Ne derland kent en wie bewust is van de pedagogische waarde ervan voor onze jeugd zal het belang van dit voorstel kunnen inzien. Verder zou, steeds volgens raadslid Van Nieuwenborgh, het behoud van de landelijk heid in de Falluintjes meer ge diend zijn met de oude hoeve dan met een modern kompleks. Robert De Pauw «Uitgerekend in het nog zeer landelijk gebleven Baardegem waar bovendien de boerenstiel nog alledaagse kost is een kinderboerderij oprichten, vooral dan in vervanging van het geplande kultureel cen trum, lijkt me toch een niet aan gepast en moeilijk te verdedi gen wisselprojekt, tenware het alleen zou gaan om bestaande plannen, komende van be stuurders die nu naar de positie werden verwezen, in de scheurmand doen terecht te komen» verklaart ons ex- burgemeester van Baardegem en nu raads- en OCMW-lid van Groot-Aalst Robert De Pauw in zijn riante doening op een vrij rustige zondagnamiddag. «Of alle dokumenten ter plaatse zijn gekomen in Groot-Aalst weet ik uiteraard niet. Na 31 december was mijn rol uitgespeeld en te 0.15 u. werd de sleutel afgehaald zo dat ik voor wat er na 31 decem ber is gebeurd met dossier stukken ik niet meer verant woordelijk kan zijn. Verleden woensdag is er over het projekt Van Nieuwenborgh in de Kommissie van Jeugd uit voerig over gehandeld wat vóór behandeling in de Gemeente raad nogmaals in de Kommis sie zal gebeuren. Persoonlijk heb ik niets tegen een kinder boerderij alhoewel ik er te Baardegem 't nut zo maar niet van inzien. De hele zaak is begonnen met een hoeve die vrij kwam in het centrum van de gemeente waarvoor de vraagprijs4,5 mil joen bedroeg en die gezien de ligging van de gemeente eigendom er helemaal rondlig- gend door ons normaliter 'Een zicht van de binnenkoer Gracienne Van Nieuwenborgh houdt het bij een kinderboerderij zien houdt zij alvast van dieren. (SJ) moest kunnen gekocht worden. Na twee jaar wachten ben ik erin geslaagd de hoeve (onge veer 1 ha) aan te kopen voor 2,5 miljoen zo een minder uit gave van 2 milj. realiserend. De aankoop is volledig in orde en via een lening op twintig jaar ook betaald Op dat ogenblik heb ik inder daad met reglementeringen wel een loopje genomen doch achteraf werd mijn houding van hogerhand volledig goedge keurd met terugwerkende kracht en gezorgd voor de no dige koninklijke besluiten. Wel hebben we de aankoop moeten motiveren en omschrijven als goed gelegen en kunnende 'dienen voor een rekreatiecen- trum. Geïnviteerd door een afge vaardigde van het departement van Nederlandse Kuituur om deel te nemen aan een rondrit door Limburg waar kulturele centra reeds veel verder zijn gevorderd dan hier en dat met «Opbouwwerk Pajottenland» hebben we het nut van kleine kulturele centra ingezien zoals ze door de Minister worden aangeprezen: niet mastodon ten in één Centrum maar wel verdeeld over het hele grond gebied. Een centrum zou moe ten dienen voor bevolkings groepen van 10 15.000 man en dat deed ons uiteraard den ken aan «een kultureel centrum voor de Falluintjes». Primordi aal werd wel gesteld dat er ze ker een biblioteek moest in ko men en Baardegem was de énige deelgemeente die over een gemeentelijke biblioteek reeds lang beschikte, een initia tief van mijn voorganger onder impuls van Mark De Bie. Wat de fusie ook zou meebrengen, de Falluintjes blijven een af zonderlijke entiteit die met een kultureel centrum best zouden gediend zijn, verklaarde de mi nister me zelf persoonlijk. De minister vond het maken van een verantwoordingsnota wel nuttig maar niet levensnoodza kelijk omdat de mensen van Kuituur hier meermalen zijn geweest om zich de visu van de toestand te overtuigen en ge zien ze onder de leiding ston den van een gezaghebbende Broeder Machiels, nationaal en internationaal bekend als den ker en realisator van kulturele centra, was hun advies voor de minister voldoende bindend. Zonder dat ik de fameuse ver antwoordingsnota moest voor leggen, alles moest vlug gaan en er waren kredieten be schikbaar kwamen de plannen van ontwerper Be ulens voor de Kommissie voor de Kulturele Centra die het plan volmondig toejuichte, kommis sie die volledig pluralistisch is ingesteld. Betrekkelijk vlug kwam de concensus over de plannen van de architekt en op 17 september 76 betuigde de minister van Nederlandse Kui tuur haar akkoord en stimu leerde ons bestuur, ook zijn ko ninklijk besluit, voort te gaan. Voor de hoeve mocht het defini tieve ontwerp worden opge maakt, na lichte aanpassingen. Voor de kwestie van de polyva lente zaal werd een afspraak gemaakt begin september. Wegens de nakende verkie zingen vond de Kommissie het niet opportuun dadelijk verder bree te gaan en wilde de taak o\jsse r ten aan de nieuwe gemefendr raad van Groot-Aalst. h.Te Voor de passieve rekr«iop zone was het inderdaad akinc er niets mocht aan veras he worden, tenzij mits toesh ar ming van de minister zelf eint e voelde ik, mits een kleine ging in het koninklijk bi zeker haalbaar. Ten anferde deze zaal zou maar eenften deel vragen van die zone passieve rekreatie (39 m en er zouden ruim 50 are schieten, ruim voldoende ik voor het plaatsen van zitjdigd ken, een kaarthuisje en di lijke meer. Ik heb gewoon logisch enj nomisch geredereerd aankoopsom van de verminderd door het haleij raa, toelagen waar ze beschil en verkrijgbaar waren, sekwentie daarvan was o. ik tijdens het jaar een moest opmaken maar loopt zulks verder uil en i aan heeft de minister elders nog geen overdrl belang gehecht, naar ikl f neem van persoonlijke rel I in Streekekonomie Op v ogenblik dat reeds beslist dat we Groot-Aalstenaars jva den worden nog BPA's m ;en zou het hele geval voor d< er volgers nodeloos bezwi „j Trouwens als hun «scha kollege» het nodig had g< Me deeld kon het de dossiers ken en vóór 5 februari 7 f nodige voor een BPA c Verder had het geen zin i BPA op te maken voor de t teit als ik er nog een stukrv nodig had voer de polyva U zaal waarvoor de departer ten Kuituur en Streekekor met elkaar in onderhand||^ waren. De fusie-operatie I dan het hele opzet op de he gebracht en de taak is nuln h het nieuwe bestuur. prie Resumerend: de aankcomoi ongetwijfeld goed, de prijs het tastisch, de bestemming mis sieve rekreatie met een pol Get lente zaal en een herbouBra hoeve is een goed op zich Op dat de Falluintjesgemee het nodig hebben, Pie' Of de bestaande zalen, diNa getal, inderdaad zo pluirop tisch zijn ingesteld als vmel voorgesteld betwijfel ik tocl stelligste want elke partij ki zijn niet aan haar trekken ketnaé evenmin als elk Baarderhet naar. Verder kan geen er bis; van die drie zalen doorgaa hac polyvalente zaal bij gebrek Op de nodige infra-struktuur. Go* Een polyvalente zaal zoi var dereen aan zijn trekken I Me komen en ook de mogelijk dat inhouden dat de goede altf sterse groepen zich eens dar plaatsen en naar de bevol hie toekomen door te Baarde tuic een opvoering te verzoi No voor de Falluintjesstreek. abi Wat betreft de vrijstaande k brc lokalen moet ik wel stipulr On dat die pas nu vrij zijn ge sta men. Er werd een klas gebi lint als lokaal voor muziekles Aa en als die nu afgeschaft Ve komt er uiteraard een lol bel vrij. Verder is er dan een «kl be gevallen en is er nog een lol de vrij. In mijn periode was ba slechts één klas vrij en die v» Vo regelmatig gebruikt als muzi gu lokaal en voor de dienst zijr het Kinderwelzijn. Lees door bil

De Voorpost | 1977 | | pagina 10