MIDDELEEUWSE STEEN OP HET ORP TE MELDERT KIEST AALST EEN TRIK0L0RE STADSVLAG? KASSEIEN? BETON? ASFALT? WAT ZAL HET WORDEN? K -AATSTE TOCHT VAN !DOM FRANCISKUS WERKGROEP «LEEFMILIEU» die lokalen nu geschikt zijn een kultureel centrum is —turlijk een ander geval, a pging van bestemming II jis men ons verwijt komt FI [rdat de mensen van het de- |pment Kuituur ons gezegd m wat we er best mee in doen. irdegem ligt inderdaad niet traal in de Falluintjes maar was de aankoop gebeurd, lannen opgemaakt en de edure op gang gebracht. Ik niets van het kultureel cen- van Aalst dat meer dan half miljard gaat kosten en m 25 miljoen voor de Fal- Ijes zó overdreven? Waar partij spreekt van decen- iatie is het onbegrijpelijk len zich tegen een plaatse- irojekt zou verzetten. Het is ll|iers niet een «projekt De maar een projekt van de illige raad die, behalve in ïatste zitting, altijd in deze meestemde. irschijnlijk heb ik een paar administratief verkeerd of ig gehandeld maar hier- ir pleit ik wel verzachtende tandigheden. Het moest gebeuren en ik had er ig administratief personeel ir. Zeker is dat ik het via per- ilijke kontakten kon doen dat een kultureel centrum ir de Falluintjes een zegen zijn. raard heb ik niets tegen kinderboerderij alhoewel [voor de Baardegemnaar al- niet interessant kan zijn ir zo men dat toch wil is er b alternatief, nl het uitbetalen een jaarlijkse uitkoopsom br een hoeve waar kinderen, belangstellenden een mejende hoeve kunnen bezoe- Ten andere, een boer krij- ;kréi op de eventueel op te rich- id 2 kinderboerderij op de plaats ran het kultureel centrum zal oes i ander paar mouwen zijn nt er zijn geen gronden, jwelijks 1 ha alles samen, verder spelen zich op de anferderij slechts bepaalde fa tten van het boerenleven af wijl de rest op de velden zelf beurt wat dan in een échte, [ende boerderij ook zou kun- h bekeken worden door ge- ziÉigden.» d$ u deze regels onder ogen Igt is de hele zaak misschien ids voor de tweede maal pr de Kommissie behandeld mogelijk op de agenda van ..raadsvergadering van 3 no- h'tynber geplaatst. 1 1 L.H. r in vete dorpen de aktie «Jaar van het Dorp- eerder schoorvoe- Id van de grond komt werd te Meldert reeds een komitee gevormd een oproep tot alle socio-kulturele verenigingen dat zich aktief :t en reeds zeer konkrete plannen smeedde die 't op de kontakt- i te Meldert in het dienstcentrum op dinsdag 8 november wil gen. Meldertse bevolking wil bij leggen op de belangrijke funktie je gelegenheid vooral de nadruk die hun dorp in de Middeleeuwen, HET VLIEGTUIG GEVELD n het 43ste jaar van zijn kloosterleven en het 38ste van zijn priesterschap overleed Dom Franciscus (Jozef Wiegmans), oc monnik-priester van de abdij Affligem, vrij plotseling, juist op het ogenblik dat hij, reeds voor de vijfde maal, maar zijn imissiepost in Transvaal terugkeerde. )ol Geboren in Geertruidenberg, in het Nederlandse Noord- oulBrabant op 13.9.13 werd hij tot priester gewijd op 4.8.40. ch Op 13.10.50 vertrok hij voor de eerste maal naar Transvaal, iet missieland van de Affligemse Benediktijnen waar hij, na Petersburg, werkzaam was in meer dan tien missieposten, d Na nog voor een paar weken gedurende zijn verlof in Eu- luiropa te Meldert in de pastorij, doorgebracht te hebben en 4met jeugd uit de streek te hebben vergaderd, besloot hij toch, niettegenstaande voorzichtigheid en matiging voor kozijn gezondheidstoestand waren geboden, terug te keren kc naar zijn missiepost. Hij wist namelijk te goed hoe nijpend ledhet gebrek aan priesters ginder was en aan zijn abt- nlbisschop, die verleden zondag nog te Affligem had gepredikt, had hij gezegd: «Ik laat U zeker niet in de steek». Op woensdag 26 zou hij dan, begeleid door Abt Johannes Goetghebeur, Dom Joris en een vriend, tandarts Geerinckx ouvan Asse, naar Zaventem rijden waarbij hij dan nog langs i I Meldert kwam. Ook toen tandarts Geerinckx onderweg zag ijk dat hij er blauw uitsloeg in zijn aangezicht en hem aanzette, althans voorlopig, naar Affligem terug te keren was hij zo danig door het heilig missionarisvuur aangegrepen dat hij 'ol hieraan geen gevolg kon geven en te Zaventem het vlieg- 1e tuig toch nam. Nog maar pas waren Vader Abt en Dom Joris terug in de abdij of de droeve mare van het overlijden van hun mede- ^broeder bereikte hen. Onwel geworden in het vliegtuig zelf werd hij, juist voor de g< start, weggevoerd naar Schaarbeek waar men in een instel- ?b ling van het OCMW het stoffelijk overschot liet brengen naar Verleden zaterdag, bij een relatief geziene opmerkelijke lol belangstelling, werd hij in zijn geliefd Affligem ter aarde 0 besteld. De wens van de Noordbrabander en rasechte Ne derlander ging in vervulling: mogen rusten in de Zuidbra bantse Abdij Affligem. Voor wie hem heeft gekend, zal de herinnering aan de gulhartige, joviale man, vlot in de omgang en spiritueel in zijn woorden, nog lang blijven voortleven. toen in de Meldertse zandsteen- groeven harde zandsteen werd ge- poeld, als voornaamste centrum tussen Brussel en Aalst vervulde. Met dergelijke zandsteen, gehakt o.a. door steenkappers komende uit Thiaumont («Doment») en wonende op de wijk «Huizekens» die getransporteerd werd langs «Parijs» naar de Dender te Her- dersem, werden vele kerken en gebouwen, tot in Mechelen en Antwerpen, ja tot in Duitsland op getrokken. Op het Dorp wil Meldert dan, met de medewerking van het stadsbe stuur voor de technische middelen, een reusachtig zandsteenmonu- ment plaatsen met een inskriptie als bvb. «Meldert - 1978». Dergelijke inhuldiging zou uiter aard gepaard gaan met aangepaste festiviteiten. Zo zou, op een vrij dag einde juni, er een optreden zijn van beide fanfares (er zal hen altans worden om gevraagd) en zou de pastoor, begeleid door misdienaars in de vroegere gewa den, de steen zegenen. Why not? Vandaar zou men via de school gaan waar een aangepaste ten toonstelling waar de funktie van de Meldertse zandsteen nader zou worden belicht en de ermede ge realiseerde gebouwen getoond waarna in' het Parochiecentrum een receptie zou volgen in de stal, voor de gelegenheid getransfor meerd in een oude boerenherberg. Op zaterdag zou er dan een soort fietsrondrit zijn voor de dorpelin gen met oude fietsen zonder kom- petitief karakter in te richten door de plaatselijke wielerklubs waarna op het Dorp een volksbal zou wor den gehouden met een landelijke formatie. Op zondag zouden er volksspelen zijn rond het Parochiecentrum en allerhande nader te bespreken feestelijkheden. WANDELINGEN Vier wandelingen doorheen Mel dert met het telkens aandoen van een of andere, liefst oude en kleine hoeve, zijn eveneeens gepland. Steeds op zondagen komt er één in ;lk seizoen waarbij dia-projekties zijn voorzien en gezorgd wordt dat na de wandeling een landelijk maal kan worden genomen. We denken zo maar aan ovenkoeken, vlaai, platte kaas, radijzen, boer- melk enz. KAART Een zeer grote kaart zal worden opgehangen in het Centrum waar bij al wat speciaal mooi is te Mel dert op foto kan worden getoond doch ook al wat lelijk is en dus zou moeten verdwijnen. Reeds nu doen we een oproep om foto's te nemen van frappant mooie of le lijke zaken. Die komen dan op de kaart «aan de klaagmuur». Verder zal er een aktie worden ge voerd om de huizen met bloemen te versieren en zullen de hoeven, ter gelegenheid van de wandelin gen, een typische naam krijgen. In augustus komt de Claerhaegse Comedie dan aan bod met verto ningen van «De Vlasschaard» van 5 tot 15 augustus (6 vertoningen) en een expo uit de tijd van Streu- vels in Affligem waarna de Ro- chusvrienden ook hun inbreng doen rond de Rochuskapel. Gepland werd ook het afsteken van een gelegenheidsvuurwerk en misschien ook het inrichten van een aangepaste kleinkunstavond. Met Kerstmis wordt dan in de kerk de aktie afgesloten maar gehoopt wordt dat de aktie zal leiden tot verdere nawerking. L.H. Waar de heer Frans Nuelant - Hespeels als reaktie op het artikel onder zelfde hoofding in De Voorpost van 14 oktober 11. beweert dat mw. L.H. niet durft schrijven dat «het merendeel der Melderte- naars zeker geen kasseien zou kiezen maar veeleer beton of asfalt over de hele lijn» heeft hij inderdaad gelijk. Dergelijke bewering durven wij inderdaad niet onderschrijven omdat ze op niets steunt tenzij op een incidenteel gesprek en men een klakkeloze affirmatie alleen kan nemen voor wat ze waard is. Of het een Kultureel Centrum blijft of een Kinderboerderij wordt is een beleidsoptie die we uiteraard aan de politiekers overlaten en waarin wij als mi lieugroep ons niet wensen te mengen, ook al hebben we daar wel een persoonlijke me ning over. Waar we ons echter vastbera den tegen willen verzetten is dat er iets zou worden gewij zigd aan de bestemming van de gronden voorzien voor pas sieve rekreatie en hiervoor steunen we ons dan op het Ko ninklijk Besluit van 7 november 1975 uitgaande van Stede- bouw en Ruimtelijke Ordening, Dienst van het Groenplan. Op 8 december 1975 richtte hoofdingenieur-direkteur L. Le- rot tot het Baardegems bestuur de vraag bij elke vergadering betreffende het domein een af gevaardigde van het Groen plan te willen uitnodigen. Wat vermeldt dit K.B.? Gelet o.a. op de aankoop door de gemeente Baardegem, op het toekennen van een lening voor een bedrag van 2.547.000 fr., gelet ook op het aanvaarden van een toelage van Streek- ekonomie onder voorwaarden vermeld in het schrijven van 4.08.75 wordt besloten 1. Baardegem krijgt 635.000 fr. voor aankoop van gronden met het doel ze als groene zone «openbaar park» te benutten 2. Deze bestemming als openbare groene ruimtè voor passieve rekreatie moet nauw keurig worden vastgelegd in het BPA binnen het jaar na het uitkeren van de rijkstoelage. Geen enkel gedeelte van het betoelaagde gebied mag aan de voorgenomen bestemming onttrokken worden. Moest het bestuur van Baardegem toch daartoe besluiten dan dient 35 van de gerealiseerde waarde met een minimum be drag van de huidige toelage aan de Staat terugbetaald. 3. Beheersdaden en al wat een deel der groene ruimte kan in gevaar brengen als ontbos- sen, vellen van bomen, aan leggen van wegen en paden, ontginnen, wijzigen van de ve getatie en van het reliëf moeten door de Dienst van het Groen plan worden goedgekeurd. Verder dient elk jaar een be heersplan te worden opge maakt met de vooruitzichten voor de volgende vijfjaar, ver gezeld van een financieel pro gramma. 4. De gemeente Baardegem kan eraan gehouden worden de toelage terug te betalen zo aan de voorwaarden niet wordt voldaan. Wat wil men te Baardegem? Het bouwen van een polyva lente zaal in een zone voor passieve rekreatie zou de aard van de bestemming van de grond wijzigen en dit mag niet. De boomgaard zou ten andere na opbouw van de zaal en rea lisatie van de parkeergelegen heid achteraan veel aan waarde verliezen. Misschien kunnen de nu vrij staande lokalen van de school, mits aanpassing of zelfs nieuwbouw, gebruikt worden voor kulturele doeleinden. Wat wil de Werkgroep? Of het een Kultureel Centrum wordt of een Kinderboerderij valt buiten de bevoegdheid van de Werkgroep. Tegen enige ombuiging van de bestemming van de grond voorzien als «openbaar park» zal de Werk groep zich echter aktief verzet ten. L.H. De voormalige hoeve, tol kultureel centrum herboren (JM De Voorpost - 4-11-1977 - 11 In de St Martinuskerk traden «Die Regensburger Domspatzen» op. (EL) Feit is zeker dat het raadslid Van de Sijpe is die de kat de bel heeft aangebonden en die ijvert voor het behoud van kassei, altans in een gemilderde versie in de dorpskom en in de Putstraat. Met die mening staat hij niet al leen. Tijdens de hoorzitting te Meldert liet Schepen van Open bare Werken Jan de Neve inder daad verstaan dat de dorpskern, nog met kasseien belegd, intakt bewaard zou blijven om het lande lijk karakter te bewaren. Hoe de meerderheid der Melder- tenaars erover denken kan men al leen veronderstellen, daarbij eigen wensen voor werkelijkheid ne mend. Letterlijk schreven we dan ook «wat de inwoners er zelf over denken, en wat de mening is van de aangelanden, kan uiteraard en kel maar worden verondersteld. Misschien ware een soort opinie peiling hier wel nuttig en alleszins verhelderend.» Dat niet iedereen er dezelfde me ning op nahoudt als de heer Frans Nuelant uit Erpe moge blijken uit een schrijven reeds daterende van vóór de fusie vanwege de Claer haegse Comedie en genaamtekend namens het Komitee door Fons De Koninck, Piet Bernaert, Jos Man- naert en Arnold Van de Perre. Wij citeren letterlijk uit hun schrijven gericht aan de heer Van de Sijpe, aan schepenen De Maght en De Neve en aan de pers: «Het behoud van de kasseien in de Put straat, op het Dorp en in de Dorp straat is niet enkel voor de huidige Meldertenaar van belang. Het is evident dat ik volledig akkoord ga met deze tekst.» Het Komitee van de Klaarhaag verzet er zich echter tegen dat ook op Kokerij en in de Klaarhaag de kasseien niet zouden behouden blijven, maar dal men «De Klaar- haagstraat zou willen verloederen (sic) met asfalt of beton». Ze wil len zelfs een komitee oprichten om nauwlettend op de gang van zaken toe te zien. Dat er ook buiten deze kring men sen zijn die ijveren voor het be houd van de landelijkheid, o.a. door het bewaren van kasseien (in de dorpskom en in de Putstraat), stelden wij nog gisterenavond bij besprekingen in verband met ma nifestaties in «Het Jaar van het Dorp» vast, en dat dan -oral bij milieu-vriendelijke personen of groej>en. In elk geval-hebben wij, alhoewel zelf geen voorstander van kassei, gepoogd de gangbare meningen objektief weer te geven en dit zon der zuurzoete oprispingen en na weeën van voorbijgestreefde dorpspolitieke veten allerhande. L.H. HERDERSEM BAARDEGEM RKERKEN [REMBQDEGEM HOFSTAPE MOOR5EL De nieuwe stadsvlag volgens het -Genootschap-Tekening van Frans Gameman. In september richtte het «Ge nootschap voor Aalsterse Ge schiedenis «met o.a. Rik Strij- pens en Jos Ghysens zich tot het Kollege en stelde voor een rood-wit veld met daarop, rond het wapen van Aalst -Stad de wapenschilden van de gefu sioneerde gemeenten. De opsmukking van de nieuwe Aalsterse vlag met de gemeen- teschilden van de verdwenen dorpen zou deze dorpen, sim- bolisch altans, een unieke kans tot overleven bieden. Anderzijds houdt het Dirk Mar- tenskomitee het resoluut bij de trikolore vlag en vindt de rood-witte vlag eerder «schraal» wat het Genoot schap, daar schraal als sino- niem van «eenvoudig» naar de oudste vorm van heraldiek zou verwijzen, juist goed vindt. Vertrouwelijk vernemen we dat alle ter tafel liggende voorstel len, ook dus dat van het Mar- tenskomitee van december 76 toen Gaston Van den Eede nog schepen van Kuituur was, door specialisten worden onder zocht en dat het voorstel van het «Genootschap» niet &ls va label zou worden aangezien. De toevoeging van de vele schilden, met allerlei metalen en kleuren op het bikoloor veld, vindt het Martenskomitee niet verantwoord en in kontradiktie met de meest elementaire re gels. Een ander voorstel is het in brengen van een heraldisch zwaard, simbool van de ver gane gerechtelijke grootheid van Aalst. Volgens de stadsarchivaris krijgt het voorstel van Lambert Van de Sijpe waarbij een zwarte els (els= Aelst) op een groen vlak (kleuren van de Daensisten) nooit de goedkeu ring van de kommissie voor heraldiek, zelfs al hechtte de Raad er zijn goedkeuring aan. Voor het ogenblik zou het stadsbestuur geneigd zijn tot het kiezen van de rood-wit-gele vlag met het wapenschild van het Land van Aalst. Op de op merking dat dan twee metalen, zilver en goud, naast elkaar komen als wit en geel wordt ge zegd dat de pauwelijke kleuren eveneens wit-geel zijn. Naar wordt gefluisterd geeft de Raad voor Heraldiek reeds volgende week een deskundig rapport uit dat, naar we verhopen, zo ge fundeerd zal zijn dat iedereen er zich kan bij neerleggen. Is het tenslotte 'n levens kwestie of alleen maar een «kluif»? L.H. Wordt het eerlang een bi- of een trikolore vlag die Aalst zal tooien? Een twistpunt waarbij de Gemeenteraad de knoop zal moeten doorhakken. Verschillende instanties voelden zich hierbij tot advies aan de stadsbestuurders geroepen en alle maal beroepen ze zich op historische feiten en waardevolle bronnen.

De Voorpost | 1977 | | pagina 11