I HARMONIE ST MARTINUS OORDEGEM VIERDE ST CECILIA NOVEMBER: TONEELMAAND VOOR GROOT LEDE DAVIDSF0NDS LEDE OP DE DREMPEL VAN EEN NIEUW SEIZOEN MELDERT VROEGER WAT MET DE «DORPSRAAD»?: AKTIVITEITEN TE AFFLIGEM IN NOVEMBER /V kw 12 -4-11-1977 - De Voorpost Vorig weekeinde vierde Koninklijke Harmonie Sint-Martinus uit Oordegem haar traditionele Sint-Ceciliafeest. Het was wel een zeer speciale viering dit jaar, want voor de Harmonie, en speciaal voor het majorettenkorps «De Klaproosjes» was 1977 een gouden jaar geworden, zoals wij het in onze vorige editie schreven. Dit Sint-Ceciliafeest van vorig weekeinde was dan ook het hoogtepunt en orgelpunt voor dit jaar. Een massale belangstelling was hiervoor het sprekendste bewijs. Zaterdag 29 oktober De viering werd ingezet op za terdag 29 oktober om 19 uur met een H. Mis in de parochie kerk van Oordegem. Deze was werkelijk veel te klein voor de vele belangstellenden, zodat heel wat mensen moesten bui ten blijven. Deze mis werd prachtig muzikaal opgeluisterd door de muzikanten. De heer Jozef Huylebroeck vertolkte op prachtige vokalewijze het Panis Angelikus van Mozart, even eens muzikaal begeleid. Zondag 30 oktober 's Anderendaags was er dan het hoogtepunt. In de voormid- daa werden de leden herber giers bezocht. Daarna was het dan het moment om aan de feesttafel te gaan in zaal Sint- Martinus. Niet minder dan 435 sympathisanten en leden van de Harmonie zaten aan de feestdis. Onder de aanwezigen schepenen De Paepe en Roe- landt en raadsleden De Dycker, Rasschaert en Everaert, 's Avonds kwam ook schepen Grepdon even van de am biance genieten. Aan de majo- retten werden geschenken overhandigd voor hun mooie prestaties op de diverse kam pioenschappen en de hieraan verbonden en veroverde titels. Tevens overhandigde raadslid De maand november wordt ongetwijfeld de toneelmaand van dit jaar in Lede. Op dit ogenblik zijn wij op de hoogte van vier toneelstukken die zullen worden opgevoerd. Een ware lukse voor een gemeente waar anders de kuituur eerder stiefmoe derlijk behandeld wordt. Wij durven zelfs zeggen van het goede teveel, want op zaterdag 26 november worden zelfs twee toneelstukken opgevoerd. Geen verwijt aan «Vreugd in Deugd» die op deze datum reeds lang had geprogrammeerd, wel verwijten aan de toneelgroep van Jeugdhuis Leeuwerik die halsstarrig aan deze datum vasthoudt. In tegenstelling met Vreugd in Deugd hebben zij alle mogelijkheden om op een andere datum te spelen. Een eerder kortzichtige opvat ting als zou een premiere in eigen midden moeten gebeuren, ligt hiervan aan de basis. Het is niet te begrijpen dat er op die manier een konkurrentiestrijd wordt geschapen die geen van beiden enig baat zal opleveren. DE MIRAKELMAKERS Een eerste opvoering vindt reeds plaats nu zaterdag 5 no vember 1977 om 20 uur. Meer bepaald in Oordegem organi seren de «Tijlvrienden» een grandioze ontspanningsavond met als hoofdbrok het toneel stuk «De Mirakelmakers». Een blijspel in drie bedrijven onder de vakkundige regie van de overbekende oordegemse jeugdschrijver Gaston Van der Gucht. Dit stuk zal opgevoerd worden door de Wetterse to neelgroep «Zucht naar kunst», welke met bovengenoemd stuk tijdens de Wetterse kermis feesten drie dagen een nok- volle zaal samengebracht. De opvoering van dit stuk gaat door in zaal Sint-Martinus aan de Grote Steenweg te Oorde gem. Een muzikale omlijsting en een optreden van de wereld- re kordhouder surplace Nico Grootvriendt, zorgen ervoor dat de sport- en kultuurgroep «De Tijlvrienden» een totaalspekta kel brengt. Volgens de orga nisatoren uitermate geschikt voor de lachspieren. VICTALIS VAN GILLE Ook de Davidsfondsafdeling van Lede pakt uit met 'n to neelstuk meer bepaald op vrijdag 11 november, om 20 uur in zaal Volkskring te Lede. Hier voert het Heists Kamertoneel het stuk «Het leven en de dood van Victalis van Gille» op, naar de gekende novelle van Ernest Claes. ledereen, van jong tot oud, kent de verhalen van deze Vlaamse schrijver, De Witte, Wannes Raps, Pastoor Cam- pens, Victalis van Gille, het zijn als het ware allemaal familiele den van iedere Vlaming, leder een kent hun levensverhaal, maar toch is 't de moeite om te zien hoe het Heists Kamerto neel erin slaagt ons als het ware te projekteren in de leef- en gevoelswereld van Victalis van Gille. Het is gewoon mees terlijk. Je moet het meemaken hoe de akteurs op 'n unieke wijze hun rol beleven. Een heerlijk stuk volkstoneel, voor iedereen en waarbij af en toe een traan valt weg te pin ken. De regie is in handen van Jos Houben Als akteurs tre den in dit stuk op: Fons Ver vloei Cis Goossens, Romain Beheydt, Irene Scheerens, Jos Feyaerts, Els Ergo, Jos Huy- brechts, Fons Verstrepen en Willy Vetters. Iniedergeval een interessante rolbezetting. IGOR EN JULIUS Op zaterdag 26 november wordt om 19u30 in jeugdhuis Leeuwerik een toneelstuk op gevoerd dat gekreeërd is ge worden door de eigen toneel groep. Igor en Julius, twee ei genaardige namen voor twee eigenlijk niet zo ongewone jon geren. Igor studeert muziek en Na de festiviteiten van het Allerheiligenfestival VTB-VAB volgt op vrijdag 4 november te 20 u. de opening van de tentoonstelling van- werken van FRANS DE KONINCK uit Aalst. J. Van Malderen en Fr. Lemaitre waren zijn leraars tekenen en aan de normaalschool te Brussel was dat dan Jan Heuninckx. Te Aalst in de Akademie vervolmaakte hij zich gedurende 5 jaar o.l.v. J. Mulder en M. Van Mulders waar van hij ook atelier volgde te Erem- bodegem. In de bizondere kursus voor tekenleraars van het K.V.M. en N.O. behaalde hij het diploma met grote onderscheiding. Lange jaren was hij ook dekor- ontwerper, grimeur en dirigent van het kinderkoor van het St.- Maartenskollege dat in 1966 lau reaat werd van de wedstrijd voor schoolkoren. Momenteel is hij nog verbonden aan «Cantate Do mino». Werken van Frans De Koninck kan men terugvinden bij Koning Boudewijn, bij de Belgische Konsul-Generaal te Barcelona, bij de Monseigneur van Raja en de Aartsbisschop van Galilea. In het Kultureel Centrum exposeerde hij reeds in de groepstentoonstelling 1972 en individueel in 1974. Deze expo is open op zaterdagen van 14.30 tot 2Q uen op zondagen van 11 tot 13 u. en van 14.30 tot 20 u. Op vrijdag 11 november zoals op zaterdag. TEILHARD DE CHARDIN, EN DAARNA?» Wordt op maandag 7 november te 20 u. door prof. Dr. N. Windiers behandeld. Via gepolykopieerde bladen vonden de «in Rome ge vaarlijk bevonden» geschriften hun weg. Was volgens zijn opvat ting de lichamelijke evolutie van de mens uiteindelijk aan een eind term gekomen, geestelijk stond de mens nog voor een gigantische ontwikkeling op gebied van we tenschap en techniek door beter onderwijs, betere kommunikatie- mogclijkheden, ruimere vrije tijdsbesteding en verminderde uit gaven voor oorlogsdoeleinden. Opdat deze evolutie zinvol zou zijn dient ze gepaard te gaan met een morele evolutie waarin het kristendom een grote rol zou kun nen spelen en alle bestaande gods diensten omvormen. Wordt deze teorie na twintig jaar «au sérieux» genomen? Kan ze de tand van de tijd doorstaan? Deze voordracht beschouwt men in het KCA als een hoogtepunt van het seizoen. Schilder- teken- en boetseer- atelier op zondagen 6 .en 13 no vember vanaf 10 u. Op woensdag 16 november is er ^een Poppenkast voor alle jongens en meisjes uit de omtrek met «De Wonderbare Appelboom» en op vrijdag 18 november gaat de maandelijkse werkvergadering door van de lokale Dia-klub van VTB-VAB. Eveneens op vrijdag 18 november kontaktavond Groep Hona waarbij spreekbeurt met diaprojektie door J. Taever- nier over «De Ijstijden van het Gebozoïcum» over aktuele vor- singsmetodes, kennis en teorieën. Tenslotte begint op vrijdag 25 no vember de tentoonstelling «Het Geschenk uit Vreemde Landen» en dit tot en met 31 december. Geschenken uit Brazilië, China, Denemarken, Engeland, Frank rijk, Indië, Italië, Japan, Mexico, Noorwegen, Nederland, Oost- Duitsland, Philippijnen, Polen, Rusland, Spanje, Taiwan, Tur kije. Tsjecho-Slowakije, U.S.A., West-Duitsland, Zaïre, Zuid- Afrika en Zweden. De opbrengst gaat naar het Ontwikkelingswerk van ontwikkelingsvrijwilliger Willy Wery voor re-adaptatie van genezen melaatsen in Senegal. L.H. en bestuurslid van de harmo nie, Gustaaf De Dycker een nieuwe saxofoon-barriton, waarop dirigent Staf Hoebeek een prachtige serenade gaf. Verder overhandigde schepen De Paepe een speciale gouden herinneringsmedaille voor het jaar 1977 aan alle leden van de harmonie, 's Avonds werd er dan nog verder gedanst in een overvolle zaal tijdens het kam pioene nbal. Er werd eveneens reeds uitge keken naar volgend jaar, want dan wil men met de majoretten naar Europese lauweren mik ken. Verder zal het nieuwe jaar ingezet worden met 'n gloed nieuwe uitrusting, het resultaat van een geslaagde tombola tij dens dit afgelopen Sinte- Ceciliafeest. MON D.G. Julius houdt zich met alles be zig behalve met rechten. Zij wonen samen op één kamer en het is precies in deze kamer dat u ze gedurende een dag aan het werk ziet. De actrice en de twee akteurs hebben er wel werk van ge maakt, want 't stuk werd door henzelf geschreven en dat be tekent dat ieder verantwoorde lijk is voor zijn eigen replieken en ook een beetje voor die van de anderen. Deze drie akteurs zijn Lieve Nijs, Jean-Pierre D'Hondt en Herman Van Molle. Voor het licht, klank en het de- kor staat Luc Rasschaert in. Naast de opvoering in het leugdhuis Leeuwerik zijn er ook reeds opvoeringen voorzien in Dendermonde, Lebbeke en Munkzwalm. EEN MAL MEISJE Ten slotte zorgt ook de ge kende Leedse toneelvereni ging «Vreugd in Deugd» voor een opvoering. Op zaterdag 26 en zondag 27 november tel kens te 20 uur wordt in de zaal Volkskring te Lede het stuk «Een mal meisje» van Marcel Achaer opgevoerd. Het stuk handelt over een moord op een jonge man, en doorheen heel wat situaties zal men uiteinde lijk tot de oplossing van een mysterie of zo iets komen. Het stuk is geen triller, evenmin een klucht. Het is in feite een kome die met trillerallures. De regie is in handen van Caro line Smolders en de akteurs in dit stuk zijn André De Lands heer, Paul Bijl, Ivo en Emiel Bosman, Jan Van Accoleyen, die tevens instaat voor het de- kor, langs de vrouwelijke kant zullen Bea en Marie-Rose Van der Sijpt en Sonja Joos te zien zijn. De toneelliefhebbers in Lede zullen tijdens de maand no vember zeker aan hun trekken komen. Wij raden hen tevens aan een poging te ondernemen om zich in twee te snijden en verder veel kijkgenot. MON D G. WAC Vanal De Davidsfondsafdeling van Lede heeft zopas haar volledig programma voor het komende seizoen 1977-1978 bekend ge maakt. Een verscheidenheid van aktiviteiten wordt opnieuw aangeboden aan de kuituurminnaars die nog de moed heb ben om eens vanuit hun luie zetel op te staan en hun TV- toestel voor een avond te missen. Er wordt gestart met het nieuwe programma op vrijdag 11 november 1977 met een toneelstuk, er wordt geëindigd op 8 juli 1978 met de traditio nele 11-juli-viering. Daartussen zitten een vijftal interessante aktiviteiten die zeker alle aandacht verdienen. TONEEL Vrijdag 11 november dus vindt de eerste aktiviteit plaats, in zaal Volkskring, Kasteeldreef te Lede. Aldaar speelt het Heists Kamertoneel het toneel stuk «Het leven en de dood van Victalis van Gille», naar de ge kende novelle van Ernest Claes. Een interessante avond voor iemand die houdt van volkstoneel, waarbij af en toe een traan valt weg te pinken. DIA-AVOND Op vrijdag 18 november 1977 wordt er dan in het Kultureel Centrum, Dorp, Lede een dia avond gehouden door Harold Van de Perre met als onder werp: «Rubens: aanbeden, verguisd» Het Rubensjaar loopt dan stilaan naar zijn ein de. Sommigen stonden enige tijd terug uren in de rij voor een blitzbezoek aan de vermaarde Rubenstentoonstelling te Ant werpen. Wie deze voordracht bijwoont, krijgt een unieke kans dieper door te dringen in het werk van Rubens. Interessant om weten is dat bij deze voor dracht de heer Van de Perre op drie schermen tegelijk zal pro jekteren. GESPREKSAVOND Op vrijdag 13 januari 1978 wordt opnieuw in het Kultureel Centrum een gespreksavond georganiseerd met als aktu- eel onderwerp: «Suid-Afrika» Apartheid, racisme, thuislan den enz. zijn begrippen die we dagelijks in de massamedia ontmoeten. Pater Embo was er 30 jaar thuis en hij wil graag zijn persoonlijke visie en bevindin gen meedelen. Voor wie even wil doordenken een unieke kans. FILMFORUM Een filmforum wordt gehouden op vrijdag 3 februari 1978 in het Kultureel Centrum, Dorp te Le de. Op het programma staat de gekende prent «L'horloger de Saint-Paul», een film naar een roman van de Franse schrijver Georges Simenon, in een regie van Bertrand Tavernier. Zoals steeds bij deze auteur is een moordgeval slechts een aan leiding tot karakterontleding en tot beschrijving van menselijke relaties. Deze film dringt door tot het essentiële in een vader-zoon verhouding. Een verhouding waarin twee men sen zonder veel woorden ertoe komen elkaar te begrijpen en waarin dit keer de vader van de zoon leert. KUNST Een naar alle verwachtingen uiterst interessante avond wordt voorzien voor april 1978 met als onderwerp «kunste naars midden onder u». Een letterkundige, een kunstschil der, een komponist en een de- klamatrice brengen samen een avond die zal toelaten nader kennis te maken met de dendaagse kunst. Een avor het Kultureel Centrum die getwijfeld de moeite zal loi HET BOEK Op zaterdag 27 en zondagl mei 1978 houdt het Dav fonds dan een boekenbeur een «Deuren open»-aktie. is de bedoeling om de deuj van de bibliotheek wat wijl open te zetten voor allen dia nog geen kennis mee maakt] Aldus wil men laten zien we| enorme inspanningen er t daan worden voor de plaat] lijke Davidsfondsbibliotha Hiermede gaat er dan tevé een boekenbeurs gepaard] het vooruitzicht van het vej en de vakantie kan jong en a er zich dan de nieuwste uit} ven op de boekenmarkt aj schaffen. 11 JULI Op zaterdag 8 juli is er dan t< slotte de traditionele vierina het teken van de Vlaari volksgemeenschap met medewerking van het gemej tebestuur. Deze traditionele juli-viering vindt plaats in Kultureel Centrum van Led} SPRI Op d G. Bi E. M L. D' Op d E. H. H. R Telki treffe WER Afspi aan i park Kiecl ling, kund INFC DE I En e deelr In het kader van de aktie «Jaar van het Dorp» wil de Culturele Kring een bijdrage leveren o.a. door het inrichten van een tentoonstelling in de turnzaal van de jongensschool, waar schijnlijk einde juni 78. Thema van deze expo zou zijn het beklemtonen van de waarde van de Meldertse zandsteen die gedurende de Middeleeuwen ons klein dorp zulke belangrijke rol liet vervullen niet alleen in de omgeving maar ook ver buiten onze gewesten en zelfs buiten de huidige landsgren zen. Getracht zal worden, een histo risch gefundeerd en verant woorde studie op te maken en de werkelijke betekenis van de groeven in de Putstraat waar de harde zandsteen werd ge- poeld, op te stellen. Foto's, te keningen en zo mogelijk be schrijvingen van allerhande gebouwen uit Meldertse steen opgetrokken zullen eveneens worden tentoongesteld. Voor al deze aktiviteiten wil de CKM een oproep doen tot U al len om hieraan daadwerkelijk mede te werken door ons even tuele interessante zaken aan te wijzen. Om deze tentoonstelling verder te stofferen en tot een even ement de aktie «Het Jaar van het Dorp» waardig willen we verder «Meldert Vroeger» be handelen, een tentoonstelling, zoals trouwens reeds in '69 eens gerealiseerd, waar het ontstaan van ons dorp wordt getoond en de evolutie tot op heden via archiefstukken, fo to's, oude voorwerpen en der gelijke meer. Ook alle andere zaken zijn ten zeerste welkom als bvb. oude boeken of kerkboeken, beel den, vazen, kaarten, vlaggen, geschriften, plakbrieven, pren ten, uurwerken, verlichtings toestellen, landbouwalaam, muziekspeeltuigen, keukenge rei, wapens en helmen, wijwa- tervatjes, «spreekmachi- schilderijen, «spreekmachi nes», molentjes enz. Spreek er eens over met me kaar. Misschien bezit U meer waardevol materiaal dan U vermoedde. Kijk eens goed uit op zolder. Wellicht vindt U er interssante «schatten». Alle stukken zullen de naam van de eigenaar vermelden en achter glas worden tentoon gesteld. Verder is er een dege lijke verzekering en zullen zelfs nachtwakers op uw kostbaar bezit een oog in 't zeil houden. We rekenen alvast op uw me dewerking. Voor verdere inlich tingen kan U bij elk bestuurslid terecht. Verdere aktiviteiten: Verdere aktiviteiten voorzien voor deze winter zijn een voor dracht met dia's door het echt- oaar De Smedt uit Blaasveld dat hier reeds verschillen malen, steeds suksesvol i trad, over «Dwars door Oca nië», hun laatste trip. Ook z| len schouwburgbezoeken, o aan de Gentse Minard en a| de Brusselse KVS worden <j organiseerd en worden reg nu belangstellende groen uitgenodigd voor het elk jj groeiende Driekoningenfe} waaraan dit jaar ook prins Bi van Aalst zal deelnemen. Bij het ontstaan van de Dorpsraad te Herdersem maakt de Herdersemse «Muziekkrant» orgaan van de bloeiende Har monie «Concordia et Docilitas» een reeks bedenkingen die we U niet willen onthouden. Het weze gezegd dat, althans volgens schrijver dezes, nog niet duidelijk is welke houding het stadsbestuur in het al gemeen en de schepen van Feestelijkheden in het bijzon der hierbij aanneemt. Van enige officiële erkenning zou vooralsnog geen sprake zijn. raad niet evolueren tot i schaduwkabinet van stadsbestuur en moet ied£ een op de hem aangewezi plaats blijven. Regelmaj kontakt tussen de basis i het bestuur lijkt echter tol niet utopisch en wel ha] baar. «De Muziekkrant» juicht de oprichting van een Dorps raad volmondig toe en wenst hierbij niet alleen Feestelijkheden te betrek ken maar evenzeer Kuituur Veiligheid Leefmilieu enz. Ze wil dan ook aan deze en kele bedenkingen meege ven. 1. Advies: Het Stadsbe stuur zou moeten rekening houden met de adviezen van de dorpsraad en zo het er niet mee kan akkoord gaan, zou het tegenargumenten moeten ter tafel leggen. In belangrijke aangelegenhe den zou de dorpsraad op zijn beurt de verenigingen of wijken raadplegen. 2. OverheidsinitiatievenDe dorpsraad zou de verenigin gen moeten informeren over overheidsinitiatieven, bvb. i.v.m. «Het jaar van het Dorp». Hij zou dokumenta- tie kunnen doorspelen en plannen van de verenigin gen verzamelen. Op een al gemene vergadering zouden ze kunnen worden bespro ken, aangevuld en gekoör- dineerd. 3. Werking: Deze dient vooral adviserend, koördi- nerend, informerend en sti mulerend te zijn. Dit als schakel tussen het stads bestuur en de verenigingen en wijken. Hij zou zich kunnen bezig houden met het verdelen van de toelagen, uitdelen van een maandelijkse of veertiendaagse kalender en het ter beschikking stellen van materiële inrichtingen zoals een verplaatsbaar po dium of tent. 4. Infrastruktuur: Een gro te, polyvalente zaal (sport hal?) waarin ook tentoon stellingen, kleinkunst- avonden of koncerten kun nen doorgaan. Uiteraard kan deze dorps- "L,*r M0gvTu uiAM'Wti/ U/A UI &d Bêyoecr Dodenhulde van de Koninklijke Harmonie aan de overleden leden (EL) GEN! Zal t dag i 11 n gaerti 70.54.

De Voorpost | 1977 | | pagina 12