KLOOSTERGEMEENSCHAP HOSPITAAL NOG NIET DADELIJK ONDER NIEUW DAK AKTUELE TOESTAND IN HET O.C.M.W. DOM MODEST VAN ASSCHE INTIEME HULDE UITREIKING DIPLOMA'S LAUREAAT VAN DE ARBEID VTI-DANSFESTIJN jtr. V 18 - 4-10-1977 - De Voorpost Bij het stadsbestuur werd een aanvraag ingediend om het kloosterpand dat vorig jaar afbrandde te slopen. De plannen voor de nieuwbouw liggen wachtensklaar. Dit wil echter nog niet zeggen dat men nu dadelijk met de werkzaamheden gaat beginnen. Er heeft zich een hanengevecht afgespeeld tussen restaurateurs en nieuwbouwers. Wat lang te voorzien was (ook al gezien de technische expertises) zal nu toch gebeu ren: nieuwbouw. Intussen is een zee van tijd weggestroomd, en heeft men al die tijd de kloostergemeenschap voor kop van jut gezet. Omwille van het zicht bovenaan de Gasthuisstraat (zo heette het) heeft men echter die hele kloostergemeen schap al zo lang in de meest onkomfortabele omstandighe den ondergebracht. We hebben er nog over geschreven, en herhalen: het is nu stilaan wel geweest. Historiek De vorige OCMW (lees COO) schreef na de brand de stad, de architekten, de gemeentedien sten en het ministerie aan om met het heropbouwen van een nieuw kloosterpand te kunnen beginnen. Er werd besloten ar- chitekt De Saedeleer te gelas ten met het tekenen van de plannen. Men dacht toen aan het bou wen van een klooster achter in de hof van het ziekenhuis, en een administratief gebouw op te richten op de plaats van het afgebrand klooster. Hierin zou den de geneesheren meer ruimte krijgen, de onthaaldienst ondergebracht worden en uit breiding mogelijk zijn voor de administratieve staf. Gezien het feit dat de COO toen zoals nu, uit politieke partijen is sa mengesteld, kon men architekt Cammu gelasten met de nieuwbouw in de tuin. Men was dus tot een sluitende oplossing gekomen die iedereen kon be vredigen. Het vorig schepenkollege vond deze oplossing evenwel te duur. Men drong er van be paalde zijde ook op aan om het verloren gegane uitzicht bo venaan de Gasthuisstraat te herstellen. Men opteerde dus voor het bouwen van klooster (1ste verdieping) én admini stratief gébouw (gelijkvloers) op de plaats van het afge brande pand. Een vlugge rekensom: (de ver zekering had 42 miljoen frank toegewezen) oplossing 1: voor de twee gebouwen: 70 miljoen, min 42 van de verzekering 28 miljoen waarvoor de stad moest opdraaien. Hier was evenwel nog subsidie mogelijk (konsultatie, 900-dienst enz.) en kon men de ligdagprijs in het ziekenhuis laten bijdragen in het dekken van de kosten. Op lossing II: 35 miljoen (en even eens 42 miljoen van de verze kering). Men zou er dus nog -aan overhouden (op papier tenminste). Op langere termijn dacht men hier evenwel anders over. Wanneer het klooster ge bouw zou verlaten zijn (zusters naar het nieuw hospitaal op de Siesegemkouter), zou dit ge bouw als rusthuis kunnen fun geren, en zouden de genees heren met konsultatie, verga derzalen, dienst 900 en ont haaldienst ruimer zitten dan nu het geval zal zijn. Er moet bo vendien ook een semipublieke kapel ingebouwd worden. De geneesheren zijn momenteel trouwens wel enigszins ont goocheld. In bepaalde kringen stond men oplossing I voor. Toestand nu: bouw nog niet voor morgen Enige tijd geleden is er nog een vergadering doorgegaan met brandweer, stedebouw, pro vinciale technische dienst, volksgezondheid, dienst Openbare werken en uiteraard ook OCMW. Voor Stedebouw en Volksgezondheid zullen er waarschijnlijk geen problemen meer rijzen. De architekt moet nu echter alles volledig vast leggen. De prijs moet vastge legd worden, en de bouwver gunning en slopingsvergun- ning moeten nog afgeleverd worden. En dan rest er ook nog de aanbesteding. Wat men de kloostergemeenschap ook heeft beloofd (men zou reeds vóór het verlof met bouwen be gonnen zijn), dit is allemaal een pleister op een houten been geweest. Ook nu staat het licht weer op groen, maar het blijft nog zeer de vraag of men snel zal doorrijden. Nieuw hospitaal Siesegem kouter Half november zal hierover nog een vergadering doorgaan met de «Gemeentediensten». Over dit architektenbureau was men hier niet bijzonder tevreden. Tot senator Van Ackere zelf twee vergaderingen is komen bijwonen. Afwachten nu wat de presentie van de senator zelf zal opleveren. Het definitief ontwerp zal klaar zijn in maart van volgend jaar. Daarna krijgt men nog zes maanden voor de technische uitwerking (verschillende zie kenhuisdiensten uittekenen en op punt stellen) De ene dienst zal evenwel niet op de andere moeten wachten. De goedkeu ring van de plannen kan in schijven gebeuren, wat de snelheid ten goede zal komen waarmee het definitief ontwerp zal kunnen worden goedge keurd. Toch zal het ten vroegste 1979 zijn, vooraleer men met bou wen kan beginnen. De aanbe steding moet dan immers nog worden aangeschreven en on derzocht. Met de subsidies van het Ministerie van Volksge zondheid blijken er geen moei lijkheden te bestaan. Het hele projekt kan ineens worden ge financierd. Wilfried Lissens In zijn gezellig bureel in het «Hospitaal» ontvangt de joviale O.C.M.W.-voorzitter Martin Van der Speeten ons bij een borrel en overloopt de werking van het O.C.M.W. in de voorbije zes maanden want pas vanaf 1 april is deze nieuwe ploeg gestart. AFGEBRANDE GEBOUWEN De plannen voor de op 27 au gustus 1976 afgebrande ge bouwen (kloosterpand en ka pel) zijn goegekeurd en aan vaard en volgen de gewone pro cedure om te komen tot afbraak en nieuwbouw. Het gelijkvloers van het nieuw op te richten ge bouw komt ten dienste van het ziekenhuis met polyvalente ruimten en eerste en tweede niveau worden ter beschikking van de kloostergemeenschap gesteld. Zo er geen kink in de admini stratieve kabel komt en de mo len niet te langzaam maalt be ginnen de werken in de ko mende lente, een volgens de Voorzitter haalbare streefda tum. NIEUW STEDELIJK ZIEKENHUIS Het nieuw op de Siesegemkou ter op te richten stedelijk zie kenhuis met een oppervlakte van ruim 17 ha waarvan 13.000 rn2 bebouwd zou, zonder on verwachte tegenslagen, nog in 78 in aan besteding kunnen gaan. DIENST VOOR INTENSIEVE ZORGEN Tussen zalen 1 en 2 is men voor 't ogenblik, druk bezig aan het nieuw gebouw voor inten sieve zorgen. De funderingen zijn klaar en men komt nu reeds boven de grond. Het dossier is in orde en de financiële midde len zijn voorhanden. Deze noodzakelijke harlbewakings- apparatuur is reeds besteld en de dienst zal over acht bedden beschikken. Om vlugger te gaan wil men werken met eigen personeel wat voor werken be neden het miljoen mogelijk is. Zoniet zou men de voog dijoverheid moeten om toela ting en goedkeuring vragen wat weer een heel tijdverlies zou betekenen. Tegen de lente hoopt men deze dienst operationeel te kunnen mak6n. SOCIALE DIENST Na de fusie heeft deze dienst de zorg over een bevolking van 83.000 personen en dringt een uitbreiding van deze dienst zich cp wat meer beschikbare ruimte voor het personeel im pliceert. Bovendien moet dit gebouw gemakkelijk toeganke lijk zijn voor gehandikapten en bejaarden. Teneinde tijd en geld te besparen zal dit ge bouw, op te trekken achter de nieuwbouw, opgericht worden in samenwerking met de Rijks dienst voor Arbeidsvoorzie ning, al dan niet met eigen per soneel. Momenteel is deze dienst, die over een diensthoofd en zes maatschappelijke assistenten beschikt, gehuisvest in de in gang van het Moederhuis. Be doeling is te komen tot een de gelijke installatie voor het per soneel om te komen tot een ra tionele werking en te kunnen voldoen aan alle wettelijke ver plichtingen van het OCMW Men wil geraken tot een opti male werking, funktioneel en operationeel voor gans de be volking van Groot-Aalst. Infor matie over het «bestaansmini mum» aan de hele bevolking is absoluut noodzakelijk maar met het huidige personeel kan men die taken niet aan. De wet van 8.7.76 zegt klaar en duide lijk dat «elke persoon recht heeft op maatschappelijke dienstverlening» en hieraan wil het OCMW trachten te voldoen. PERSONEEL Grootste probleem vormt voor ons het onvoldoende perso neelskader. Het is inderdaad, voor de erbij gekomen taken, onderbezet en anderzijds is er de ermee in kontradiktie zijnde blokkeringswet waarbij binnen de drie jaar geen nieuw perso neel kan worden aangeworven. Zo is er voor de sociale diensl een verdubbeling van het per soneel aangevraagd maar tot hiertoe zonder gevolg. Men zou er inderdaad moeten kunnen toekomen dat, ook voor de mensen van de randgemeen ten waarbij misschien verplaat singsmoeilijkheden en enige drempelvrees optreden, bij gewoon signaleren van een of ander bedroevend geval de dienst zelf naar de mensen kan gaan en in hun eigen milieu ge zamenlijk de problemen be spreken. HOPPERANK Rustoord «Hopperank» van Erembodegem voor valide be jaarden wordt ingeschakeld in het geheel met St.-Job en St.- Lieven (in het stedelijk zieken huis zelf). De bewoners worden er volledig gelijkgeschakeld met die van de andere rusthui zen. Als tussenkomst in de on derhoudskosten betalen ze er 3/ 4 van hun inkomsten en ge nieten daarenboven van een gewaarborgd zakgeld van 1.500 F. Ook genieten de «Hopperankers» van alle bij komende voordelen zoals die in de andere twee rustoorden bestaan. Het gemeenschaps- en ontspanningsleven is er vol ledig gelijkgeschakeld met die van de andere rustoorden zo dat het aantal aktiviteiten in be- langrijké mate zal toenemen. VROEGER PERSONEEL Bij de vroegere C.O.O.'s waren sekretaris en ontvanger bezol digde posten die, uitgezonderd voor Erembodegem met een full-time-job, als bijtaken wer den aangezien. Door de fusie kwamen deze mensen op non-aktief maar bleven hun wedde genieten. Ze nu, als het ware maar voor 'n klein deelln- schakelen in de administratie van het O.C.M.W. dat inderdaad nood heeft aan personeel lijkt niet mogelijk alhoewel dit ook wel een enigszins absurde si tuatie is. L.H. Na een plechtige eucharistieviering in de Sint-Amanduskerk ging buiten in een mistig herfstlandschap een intieme huide plechtigheid door voor het monument van een van Erembo- degems grootste mannen, Dom Modest Van Assche. DOM MODEST VAN ASSCHE Dom' Modest Van Assche, abt van de Sint-Pietersabdij van Steenbrugge, werd op 18 mei 1891 te Erembodegem gebo ren. Cver deze figuur zei Paul Daels voorzitter van de Vlaamse Volksbeweging, tijdens een Akademische zitting in 1970. naar aanleiding van het vijfen- twintigjarig afsterven van deze man het volgende. «loen uom Moaest van As sche stierf (1945) was ik 24 jaar. Mijn persoonlijke getuige nis kan dus niet steunen op een wezenlijke persoonlijke erva ring. Toch heb ik aanvaard hier te spreken: Ik kon niet weigeren als mens; Dom Modest Van Assche - Va der Abt zoals gans Vlaanderen hem ging noemen in een ge voel van reële familiale gene genheid was een té goede vriend van mijn ouders en van ons gezin geweest. Ik meende dat ik het ook als Vlaming moest aanvaarden, aandurven, over hem te spre ken. Ik zie hem nog bij ons thuis in de huiskamer binnentreden: de zon kwam binnen Een stra lende en verwarmende zon. Voor ieder lid van het gezin had hij een aangepast woord. Ook voor de kleinste kinderen, die na een korte aarzeling hem nu kinderlijk vertrouwen schon ken. Mag ik nogmaals persoon lijk zijn: in de zwarte oorlogsja ren kon niemand mijn goede moeder troosten zoals hij. Hij was echter veel meer dan een trooster van bedrukten, hij bracht licht en zon voor de dag, kracht voor het leven. Op jonge mensen maakte hij een onuitwisbare indruk. Zijn ganse verschijnen straalde Vorige zaterdag ging in de Keizershallen te Aalst het jaarlijks VTI-bal door. Dit jaar, met t samensmelting van scholen, was ook een afvaardiging van de direktie van KIHO, de Katoliek# Industriële Hogeschool van Oost-Vlaanderen aanwezig in de personen van de heren Van Schonen] berghe en Guns. Van de kant van het VTI waren aanwezig: de hr. Van Haver, algemeen direkteur, de hr. Wouters direkteur VTI, de hr. Leon, technisch Direkteur, de hr. Coppens, prefekt en de hr. Van Cauenbergh] direkteur a.i, van de avondschool. Alhoewel de stoelen bijlange niet volzet waren zoals de vorige jaren wist de Sonnorband mej zangeres Inge Summerland er toch de stemming in te houden zodat het geheel uitliep tot in (f vroege uurtjes. Ook het echtpaar D'haeseleer en Bourlon kwam vanwege de stad eens een kijkje nemen op hei dansfestijn. Ambtshalve konden zij echter niet blijven zodat het bleef bij een blitzbezoek var ongeveer een goed half uur, echter lang genoeg om de gezellige sfeer op te snuiven? (SJ) Deze plechtigheid had plaats op donderdag 3 november om 18u30 in de trouwzaal van het stadhuis. Het stadsbestuur en de gemeenteraad waren erop aanwezig. In afwachting van een verslag over deze plechtigheid hier alvast de lijst der gelauwerden: Den Eynde, Vrijheidsstrafia t Servaas Van de Voorde, P 9 destraat 48, Erembodeo Aalst; Karei Van Esscherv beidstraat 76; Leopold Ptm! 1. LAUREATEN Gouden Erekenteken: Jan Bogaert, Boudewijnlaan 41; Jozef Nerinckx, Naarstig heidstraat 119; Gaston Van Den Steen, Ten Bios 16; Erembodegem-Aalst; Petrus Van Landuyt. Bredestraat 293; Kamiel Verdoodt, Koolstraat 61; Gaston Ysebaert, Sint- Annalaan 128. Zilveren Ereteken: Constant Arts, Naarstigheid straat 172; Jean Baeyens, Snoekstraat 18; Willy De Bruy- ne, Guido Gezellestraat 18; Hofstade-Aalst; Jozef Putte- man, Grote Baan 236, Herdersem-Aalst (overleden); Paul De Waen, Kattestraat 15; Joseph Fruithof, Koningshof- baan 14, Hofstade-Aalst; Gus- taaf Van Geert, Hageveld 10. Erembodegem-Aast. Bronzen ERETEKEN: Gaston De Pero, Leopoldstraat 9. Hofstade-Aalst; Etienne Hooghe. Leuvestraat 11, Erembodegem-Aalst; Lucien Petit, Drie Sleutelsstraat 37; Pe trus Schellaert, Gentsesteen weg 530; Louis Van den Bos sche, Kasteelstraat 35, Hofstade-Aalst; Gaston Van hofstadt, Langestraat 16C zef Witzoreck, Welvaarts it één budst e zijn log Jende fetreeh Ping e krc Cadet van de Arbeid Gulden Ster Karei De Brouwer, Apolloniastraat 4. Cadet van de Arbeid Bronzen Ster Marcel Auwelaert. HoogJLe 93, Baardegem-Aalst. date Ie 'in «h 2. ERETEKENS: Frans Nuel, Geldhofstraaf; Leon Van Den Broeck, Zo^ straat 59; Camille Buys, Li veldstraat 1, Hofstade-AalPe n£ dieze ojeyde Boni naast goedheid, kracht uit, ge zag en veroverde energie. Uit zijn leven als aalmoezenier had hij iets van de officier over gehouden. Daarnaast was hi een man van dialoog. Wanneei hij op de Ijzerbedevaart 193C het woord voerde was het nie zozeer in funktie van de Front beweging waaraan hij nauwe lijks had kunnen deelnemen maar wel als groot pacifist. Dom Modest Van Assche hac een radikale Vlaamse overtui ging. Een Vlaamse overtuiging, van zeer goede huize: kwam erger Ct Vé 'l Kapelleken, dekor voor de tentoonstelling van vrije tijdsprodukten (JM) Laat de kcllabcratie een ver gissing geweest zijn. Zij was voor de meesten die er in ston den geen verraad, maar voor zovelen een moreel drama. En dat drama heeft Van Assche meegeleden. Met zijn scherp inzicht doorzag hij al spoedig het Duitse spel, met zijn be- Een ultieme hulde voor hel gedenkteken van Vlaander ens groten (SJ) De oorlog, de bezetting, de kcl- laboratie en de weerstand, de bloedige broedertwisten, het was een zware tijd voor Vader Abt. van Assche niet uit Erembode gem, uit het Land van Aalst, de bakermat van het Daensisme Het Daensisme is ongetwijfeld uit Dom Van Assche's geeste lijke achtergrond niet weg te denken. Hij plaatste de Vlaamse bewe ging in een ruim menselijk per- spektief en beleefde intens al wat in de wijde wereld gebeur de. want zijn Vlaanderen lag voor hem niet op een eiland maar was integraal deel van de grote gemeenschap. Op het ogenblik dat de oorlog 40-45 reeds woedde sprak deze man op aangrijpende wijze over de vredestaat van de kleine volkeren. kommerd hart zag hij wat ge beuren zou. Dat hij zelf zou voorgaan in de beproeving, dat had hij niet voorzien. Een zaak kan men niet verge ten: het schandaal van zijn tweede aanhouding; hij, de doodzieke man, aan wiens on schuld zelfs de bevoegde ma gistraten niet twijfelden, werd toen behandeld als de grootste misdadiger. In de regering bleef slechts één man hem opkomen, de so> Herman Vos; zwakheid e heid van regeerders en 1 aanstaanden, konstanten Vlaamse beweging, blevei Vader Abt niet be Ik geloof dat Vader Abt d< standige jongeren van nu begrepen hebben in hun v< tegen een wereld die plan verovert, maar bommen regenen op weerloze vroi en kinderen. Ik durf gelove hij met Helder Camara zeggen over deze jongi «Excessies Het is nor dat die hier e n daar voorkoi De dag waarop onze j gematigd, voorzichtig en wedt zoals de ouden van gen, zal 't land sterven verveling.» HULDE Deze' man, 'n symbool tiji de oorlogsjaren, waar naar opkeek. Een figuur i Vlaamse Beweging, deze werd vorige zaterdag in gehuldigd. Een eenvou bloemenkrans, weinig w den, maar twee passende deren gezongen door Sint-Amanduskcortje w galmden over de Vlaamse velden: «Vaarwel mijn b der», «MIIJN SCHILT EN VERTROUWEN». Jan tewie)

De Voorpost | 1977 | | pagina 18