FSPANNING «DEN BONTEN OS» IE LEDE DOOR DE EEUWEN HEEN ps mm VTB-VAB AFDELING EREMBODEGEM-WELLE WANDELDE GiA» sa in De Voorpost- 4-11-1977 - 19 IYSSE ENC ÏBERGHE erdaad «Den Bonten Os» door de eeuwen heen. Reeds verscheidene tientallen jaren, er dan twee eeuwen zelfs, is deze drankengelegenheid een begrip in Lede. Gedurende lange jaren heeft «Den Os» zich een imago opgebouwd, welke het nu nog steeds bezit waardoor «Den Os» geen kafee is, maar dan «Den Os». Als men de historiek van deze at- nning tracht op te bouwen, wordt men steeds weer gekonfronteerd met die oud-vlaam stempel, waarin de plaatselijke Vlaamse kuituur al die jaren een goeie voedingsbodem et gevonden hebben. Ongetwijfeld zijn ze met zeer weinigen in de streek, de afspan den of herbergen die zich op een dergelijk verleden kunnen beroepen. prachtige smeedijzeren uithangbord van de afspanning - Den Bonten Os-het werk van kunstsmid Luc De —luit Erembodegem EL aan de steeds maar groter wordende schare stam gasten die deze afspanning bezochten. Vooral met ker missen en feesten drong zich steeds meer de behoef te aan uitbreiding op. Daar om bouwde de kastelijn, de heer Oscar Nijs, achteraan het oude molenhuis een ruim, stemmig zaaltje, waarin de jeugd haar gading kon vinden. Dit zaaltje, eveneens in de geest van het stemmige oud-vlaamse interieur, deed dienst zowel voor feestelijkheden als voor kunsttentoonstellin gen, optredens, voordrach ten en allerlei andere aktivi- teiten. In feite het eerste kultureel Centrum van Le de. In het jaar 1964 verlieten dan de uitbaters het oude molenhuis, en openden een nieuwe gelagzaal in de nieuw gebouwde woning, vlak naast het bewuste mo lenhuis. «Den Bonten Os» werd aldus voor een tweede maal op een andere plaats gevestigd. Andermaal bleef hij in zijn oude vertrouwde buurt van de Molenstraat en ENDE BONTEN OS» veel is er niet overge- aan historisch Jeriaal beeld van zijn een >dig beeld van zijn ver- n kan schetsen. Zo kun- of durven we zeker geen chtingsdatum voorop- «Den Bonten Os» één der oudste, zoniet oudste afspanning van zijn. In ieder geval is og één van de enig over- ende afspanningen in .treek. Een eerste ver- Jing werd gevonden in e kronijken uit 1764. fin wordt een eerste tl «huysse ende her- 394he den Bonten Os» ver- md. In andere stukken [dateren uit het jaar 'aar' 'ezen w'i: «Den 20jeyde beginnende aen yi Bonten Osse en Ley- Aafe na Rymeersch mo- diezelfde periode be lt er een lijst van alle trgen en brandewijn die midden 1779 in arkizaat van Lede ge- waren en die opge- t werd volgens het |ct van 21 july 1779». in lezen wij «Joseph Landuyt woonende op ilaatse exerceert hem het behouden van her- |he bij kommissie van |heere van daete 30 8bre hebbende voor uit- bert den bonten os.» In lar telde het Markizaat .ede (niet te verwarren het toenmalige en hui grondgebied van gans 015 herbergen en bran- Ijnhuizen, waarvan we er nu nog weinig terug vin den als we de namen even overlopen. Deze afspanning was toen gevestigd op de hoek van de Molenstraat en de Rosselstraat. Deze afspanning moest evenwel haar oude vesti gingsplaats verlaten we gens urbanisatieredenen. In 1939 besloot de Leedse ge meenteraad om over te gaan tot de onteigening. In dat zelfde jaar werd dat oude gebouw gesloopt en daar kwam dan een nieuw ge bouw dat onderdak bood aan de bioskoop Patria. DE OUD-VLAAMSE GEEST BLEEF Ondanks het feit dat het ge bouw verdwenen was, ble ven toch de geest en het in terieur gevrijwaard voor het nageslacht. De waardin, juffrouw Josephine An- naert, liet de ganse meubi lering overbrengen naar het oude molenhuis, enkele tientallen meters verder de Molenstraat in. In datzelfde molenhuis werd de vroegere «Bonten Os» opnieuw een realiteit. Het molenhuis zelf kon nog op een oudere re putatie prat gaan, want in de annalen van de gemeen te Lede wordt er immers reeds in de jaren 1448 over «den Meulenberch en den wintmeulen» geschreven. De houten windmolen zelf werd in 1921 afgebroken doch het molenhuis bleef er staan en kreeg met het ver lenen van onderdak aan de afspanning «Den Bonten Os» dus in feite een nieuwe bestemming. De reeds vermelde toen ma- De oorspronkelijke afspanning -Den Bonten Os- op de hoek van de Molenstraat en de Rosselstraat en die in 1939 afgebroken werd om urbanisatieredenen lige uitbaatster juffrouw Josephine Annaert, bedien de meer dan vijftig jaar lang haar trouwe klanten. Zij overleed in 1943 en had dus vier jaar de afspanning op haar nieuwe ankerplaats uitgebaat. Op dat ogenblik betrokken nieuwe bazen de oude herberg. En nieuwe bazen betekende nieuw le ven, ook voor den ouden Os. Nochtans zetten de uit baters Oscar Nijs en Blanche De Backer een eeuwenoude traditie ver der: het interieur van de kleine gelagzaal met zijn oude rode tegeltjes werd in stemmige oud-vlaamse stijl ingericht, de prachtige be schilderde toog werd opge- boend en alles rook er naar die goede vlaamse traditie. In deze kleine gelagzaal ademden de oude eerbied waardige dingen een rust uit van een voorbije, stille tijd. Alles werd er dan ook in deze geest gehouden, geen jucke-box, geen T.V., geen discobar. Was de vroegere «Bonte Os» een stamkafee voor en kele getrouwen, dan was het vooral de jeugd die rond de jaren vijftig de bezieling van deze herberg uitmaakte. De oude afspanning werd een thuis voor de studeren de jeugd. Al vlug voldeed de kleine schenkzaal niet meer de Molenberg en andermaal werd aan de eigenheid en het imago van «den Os» niet getornd. Ook de nieuwe ge lagzaal is ingericht in de voor «den Os» vertrouwde Oud-vlaamse stijl. Aldus kan men nu nog even ver pozen in de rustige sfeer van eeuwen geleden iets unieks als het ware. HARMONIE SINT-CECILIA Afspanning «Den Bonten Os» is steeds het middel punt geweest van een groot deel van het kultureel leven van de gemeente Lede. Heel wat verenigingen met kultu- rele inslag vonden er hun bakermat en kenden er .vooral hun bloeiperiode. Wij gaan dit aktieve vereni gingsleven in en om «den Os» wat van naderbij belich ten. In 1816 werd een muziek maatschappij gesticht on der de naam van Harmonie Sinte-Cecilia. Deze maat schappij had als muzieklo- kaal de vroegere Bonten Os. Dit kan teruggevonden wor den in de notarisaktie die werd verleden door notaris Franciscus van Hauwermei- ren. Bij de stichters die aan wezig waren op de stich tingsvergadering in afspan ning «Den Bonten Os» staan heel wat vooraan- Jan De Geyter, de Vlaamse dichter van Leedse bodem, wier tewieg op 25 mei 1830 in afspanning Den Bonten Os- stond. j. \f; Afspanning Den Bonten Os anno 1977, of een nieuwe uitgave van de Oud-Vlaamse stijl, getrouw aan zijn tradities uit de 8de eeuw. (EL) staand personen van die tijd vermeld. Dat er een muziek maatschappij haar lokaal had in «den Bonten Os» wijst erop dat dit een be langrijke herberg was, daar in die tijd, de leden van een dergelijke maatschappij zich aan zeer strenge regels moesten houden. Tevens was de funktie van een mu ziekmaatschappij in die tijd voornamelijk het steunen van een belangrijke politie ke figuur in het dorpsleven. Deze harmonie is dan wat uit de belangstelling ge weest. Van omstreeks 1890 blijkt de muziekmaatschap pij opnieuw aktief. Deze vereniging was toen nog gevestigd in de «Bonten Os». JULIUS-JAN DE GEYTER In het geboorteregister van Lede staat op 25 mei 1830 Jan de Geyter, zoon van Li- vinus en van Maria-Joanna De Corte, beide van Oorde- gem, aangetekend. Op dat ogenblik was de heer Livi- nus de Geyter de uitbater van afspanning «Den Bon ten Os». Dus in deze her berg stond de geboortewieg van één van onze grote Vlaamse dichters. In 1847 schreef hij zijn eerste ge dicht «Een ode aan Vlaan deren». Doch toen reeds was hij samen met zijn fa milie uit Lede uitgeweken naar Antwerpen. Naar het schijnt zou dit verband houden met moeilijkheden met de plaatselijke kerke lijke overheid. Gedurende een paar jaar, tijdens de tweede wereldoorlog, herinnerde een straatnaam te Lede aan deze illustere Ledenaar, die volledig met het verleden van zijn ge boortedorp had gebroken. Sinds 1962 dan werd de Achterstraat, die begint on geveer op de plaats waar zijn geboortehuis «Den Bonten Os» vroeger stond, naar hem genoemd. STUDENTENKLUB «OCHSENIA» De «thuis» voor de stude rende jeugd van rond de vijftiger jaren, werd dan ook in 1952 het lokaal van de dit jaar jubilerende studenten- klub Ochsenia. «Ochsenia» ten andere betekent «Zonen van den Os», uiteraard doe lend op hun geliefd stamlo- kaal. Zij werd gesticht door Walter Daelman, Gerard Goeman en Geert Daelman. Dus reeds 25 jaren doen de dicipelen van «Moeder Och senia» de salamanders en de studentikoze liederen lustig weergalmen tegen de muren. Deze studentengil- de raakte wijds en zijds be kend, vooral door de orga nisatie van haar wijn feesten. Zij begon hiermee in 1958, onder impuls van praeses Wilfried Lanckman. Deze werden gehouden op de Molenberg vóór «Den Bonten Os». Doch reeds het jaar nadien moest deze gezellig pleisterplaats verlaten we gens plaatsgebrek. Van dan af werden ze georganiseerd in de tuin van Burms. Maar zoals het goed begonnen was, zo is het eveneens geëindigd in «Den Bonten Os». Daar immers hadden de laatste wijnfeesten plaats in 1967. Een tienja rige traditie ging teloor. OPEN KRING Doch niet alleen aan het zotteen het leutige dachten deze studenten van «Moe der Ochsenia». Immers on der impuls van Ochsenia-lid Guy Gabriëls werd «Open Kring» in 1957 gesticht. De doelstelling van deze vere niging was aan de jonge kunstenaars de kans geven hun werken aan het ruime publiek voor te stellen, zonder hiervoor grote finan ciële uitgaven te moeten doen. Het financieel aspekt werd opgelost door de tra ditie van «de hoge zijden hoed». Zo hebben tal van jonge kunstenaars, zowel schilders, glazeniers als beeldhouwers van deze unieke gelegenheid gebruik gemaakt om in «Den Bonten os» te exposeren. Ook op die manier geraakte de naam «Den Bonten Os» tot ver in Vlaanderen bekend. Als we even een greep doen uit de kunstenaars die er tentoonstelden, moeten we zeer bekende namen van dit ogenblik citerenVan Meir- veld, Etienne Lecompte, Boer Teuninck, Jules Kep- pens, Teseley, Jackeline Moerman, Kunstsmid Luc De Mot, enz...Aan een opening van een tentoon stelling werd tevens een op treden van een of andere troebadour gekoppeld. Al dus stonden daar op de planken Cor Van der Goo- ten, het trio Cassiman, 't Ketje en zovele anderen. Deze interessante vereni ging bloeide in «Den Bon ten Os», maar een verhuis naar een andere Leedse zaal betekende haar spijtige, doch voorspelde einde. DE MOLENBERGER BLAASKAPELLE Deze fanfare is ontstaan in 1961 en is samengesteld uit meestal oud-leden van stu- dentenk'ub «Moeder Och senia». Deze oud-studen tenfanfare kreeg de naam van de plaats waar het lo kaal «Den Bonten Os» zich bevindt, «de Molenberg». Deze fanfare nam intensief deel aan het gemeentelijk muzikaal leven, door het houden van wandelkoncer- ten en het opluisteren van diverse feestelijkheden. De ze fanfare is nog steeds zeer aktief en nam bijvoor beeld enkele weken terug deel aan de fameuze Brueghelfeesten te Winge- ne. Regelmatig de vrijdag avond kan men nog steeds hun oefenklanken aanhoren in het zaaltje van «Den Bon ten Os». Inderdaad, ook het sociale aspekt komt aan bod in «Den Bonten Os», reeds meer dan 18 jaar is het Na tionaal Werk voor Kinder welzijn te gast in deze af spanning bij deze gastvrije, sociale uitbaters. De toen malige verpleegster van dit werk, juffrouw Jeanne Tanghe, opteerde voor deze oplossing boven een weing hygiënisch plaatsje in de gemeentelijke school. Ai- dus worden nog steeds op geregelde tijdstippen hier in «Den Bonten Os» deze ver plegingen door de helpsters van het werk voor Kinder welzijn uitgevoerd. In de eeuwenoude afspan ning «Den Bonten Os» krijgt men dus werkelijk een gans programma aktiviteiten van onze huidige moderne maatschappij naast mekaar voorgeschoteld. Een eeuwenoude traditie die ten zeerste met «Den Bon ten Os» vergroeid is en het ongetwijfeld zal blijven. Mon De Gendt Op zondag 30 oktober II. verzamelden zich heel wat dapperen op het Dorp te Erembodegem om het kille herfstweder te trotseren en een fikse wandeling te ma ken doorheen de mooiste plekjes van deze Aalsterse deelgemeente. Om 14 uur werd het ver treksein gegeven op het Dorp. Via de Denderstraat, de Denderbrug, de Leuve- straat, langsover de nieuw aangelegde Kortestraat, de Boonhofstraat, terugko mend op de Leuvenstraat om wat verder af te slaan in de Sint-Amandusstraat be gaf de groep zich naar de in 1636 herstelde en herbouw de Sint-Amanduskapel. In de nabijheid van dit kapel letje bevindt zich een bron welke tans opgemetst is en in de volksmond het «Sint Amandusputteken» wordt genoemd. Met het water uit deze bron worden de zieke ogen gewassen om gene zing te bekomen. De land bouwers gieten naar oude traditie een schep water in de aal put om de akkers te gen de wormen te bescher men. De relikwie en de lita nies berusten sinds meer dan een halve eeuw bij de daar rechtover wonende heer Hilloné Callebaut. Na even verpoosd te hebben in het prachtige landscnap dat wel eens «Klein Zwitser land» wordt genoemd, zet men zich terug in bewe ging. Via de Stillebeeck en de Ressebeke kwam men tot aan de steenbakkerij waar links af werd geslagen naar Ten Bos. In de herberg «Bij Bomma» konden de dorstigen hun kelen spoe len. Via de veldweg naar Hekelgem belandde men op de Molenberg om linksaf naar beneden te trekken, de steenweg Aalst-Brussel over te steken en verder te gaan in de richting Lange- straat. Deze straat werd ge kruist in de richting vlieg- plein om terug halt te hou den in de herberg «De Oude Snas». Wat verder links af via de Kluizendreef met zijn Kluiskapel gaat men naar de Bredestraat vanwaar men via de Groenstraat op de Hogeweg belandt van waar men gemakkelijk terug het Dorp kan bereiken. Wie over een vrije namiddag beschikt raden we graag deze wandeling aan. Vooral de natuur met zijn prachtige herfstkleuren is nu een lust voor het oog. S.J.

De Voorpost | 1977 | | pagina 19