ENRICO LE CLAIR EN ODILE DE GEYTER STELLEN TENTOON RESTAURATIE VOLTOOID DRS. P. OF ALSOF Dl SLECHT KON ISJN KUNSTMIS ST ANTONIUSPAROCHIE 32 - 4-11-77 - De Voorpost Drs. P. de Grand Prix van Dido (SJ) Verleden zondag was de Nederlandse Zwitser Doctor» dus P., schrijf maar Dhr. P., te gast in Dido te Erpe. Vert zend al dat volk en wat minder verrassend was: een prai tig koncert ware het niet dat de brave man met zijn gezi ters Karamazov moeilijk van wal kon steken door een st lang gepruts aan de geluidsinstallatie. Maar Dhr. P. nipt haast met eerbied ervoor aan een Be sche güeuzehij vangt alles vriendelijk open lanceert dan piezierdichtkunst, zijn humor maar ook zijn ernst naar publiek. We hadden voor U een gesprekje met Dhr. P. maar dat kr U pas volgende week van ons kado, want dan is het S Maarten... (RDW- Rechtzetting. In onze rubriek van voorgaande week ko digden we «Fantasia» van Walt Disney aan, in ciné Palat De uitbater van deze zaal besloot echter «Een Brug te vë een produktie van Joseph E. Levine nog een week lani op het programma te houden. Op «Fantasia» zullen we d nog even moeten wachten. Vanwege ons en de uitbater vi Palace, verontschuldiging voor deze onverwachte wi ging. PALACE Ondertussen weet u reeds dat «Een Brug te ver» doorl speeld wordt. In de andere zaal kan u kijken naar «Jamn Vel d'Ardenne». Of de inhoud even smakelijk is als de I ove weten we niet, maar veelbelovend in elk geval is alta wei voor haar fans de medewerking van Annie Girara sia< Verder spelen mee: Ann Petersen, Christian Barbier. N bin thalie Van De Walle, Dominique Drouot, Bonbon, Ai Soreil en Michel Lechat. Het verhaal: In volle zomer wordt een toeristisch dorp gens in de Ardennen verrast door een ware invasie toeristen. Een nieuwe strijd om de Ardennen begint, he - liers vechten om kliënteel. En eens te meer is het de ba w van de «Esplanade» (Annie Girardot) die met charme met sterke hand met alles gaat lopen. De konkurerer hoteliers zijn verontwaardigd en ontketenen een koude o 2 log, vast besloten het moreel van de medewerkers van bazin van de Esplanade te ondermijnen. Onbekomm over dit klimaat van haat wordt de zoon van de «baz verliefd op de dochter van de «frituur»... De houdster het frietkraam maakt gebruik van de amoureuze intrige manipuleert de publieke opinie tegen haar rivale, die eerstdaagse opening van een snack aankondigt. De k kurrerende hoteliers reageren, ronselen het personeel de Esplanade en veroorloven zich de meest gemene sl ken. Maar de bazin laat zich niet van haar voetstuk hal Ze beantwoordt de aanvallen van haar tegenstanders, loopt uit op een ware bestorming. Men slaat haar ruiten ke diggelen, vernietigt haar terras en men schiet op de ond -r nemer die haar hotel vergroot. Het dorp veroorlooft z ,jt alles. Plotseling zet de bazin de tegenaanval in met D Western-schietpartij en verknoeit in een klap het landscl q( rond het frietkraam De oorlog is open verklaart. De ba van de Esplanade staat alleen tegenover allen. Uit dit scenario, beste lezer(es), heeft u reeds gemerkt het hier gaat om een Belgisch-Franse co-produktie. La Films van Brussel en Reganne Films van Parijs. FEESTPALEIS Madame Claude weet van geen ophouden en gaat in de vierde week in. In zaal 2 zal Asterix een poging on< nemen om Rome te veroveren Stel je voor: Gallië, vi jaar voor Kristus. Het ganse land is bezet door de Rom en. Uitgezonderd dan een klein dorpje, wiens bewoners steeds de Romeinen trotseren. Caesar wil natuurlijk sch schip maken. Hij besluit de opstandige Galliërs een kan y geven Indien ze twaalf proeven met sukses doorstaan Caesar hen verder met rust. Om Rome te veroveren, worden natuurlijk Asterix en Ob uitgekozen. Ze beleven 1001 avonturen, geen tegenst der is hen te sterk. Asterix, de dapperste van alle Galli wordt de schrik der Romeinse legioenen. Samen mei oersterke Obelix werkt hij het lijstje met de meest ongeil lijke proeven af. Dit natuurlijk tot grote verwondering Romeinen. Uiteindelijk vinden we onze helden terui Rome zelf, waar ze deelnemen aan de woeste gladiatoi spelen. Wat daar allemaal gebeurt grenst aan het ongek lijke. Dat is trouwens ook de mening van Julius Caesar, beiden uitroept tot helden. Jeugdige toeschouwers zu ongetwijfeld veel pret beleven aan deze film. A Si De vernieuwde gevel straat. De V.V.A.K. (Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon), die ijvert voor dergelijke initia tieven is vol lof over het werk van vader en zoon. Zoals u op beide afbeeldingen kunt merken is uit de grauw be zette en met planken getim- werd op privaat initiatief een bijdrage gelverd tot het aange naam maken van de stadskern. Een daad waarvoor we niet ge noeg lovende woorden ter be schikking hebben. A. De Groeve De kerk van «St. Job», de Sir dermaal te klein, voor de gel kunstmis kwamen bijwonen. Kunst-mis bestaat eigenlijk uit twee woorden, en we vragen ons nog af of men voor de kunst dan wel voor de mis ter kerke kwam. Hoe dan ook, het was een artis tieke eucharistieviering die bij zonderder stijlvol verliep. Het symphonisch orkest en het koor van St. Job verdienen alle lof. Zijwistende inhoud van de liturgie van Allerheiligen sfeer vol te benadrukken door uitge zochte muzikale omlijstingen Koor en orkest bleken ander maal aan de verwachtingen van heel wat toehoorders te voldoen. Niet in het minst gaat onze bewondering naar Roger Van de Wiele, dirigent van koor en orkest, die de muziek uit koos. Zoals men weet luisteren dit koor en orkest alle hoogdagen op in de St.-Antonius- parochiekerk (uitgezonderd op 15 augustus). Voor deze plech tigheid had Roger Van De t-Antoniusparochie, bleek an- ivigen die op Allerheiligen de Wiele een mis uitgekozen van de Vlaming Frans Tielemans, eenzeer verdienstelijk amateur-kcmponist. Roger Van de Wiele orchestreerde zelf de muziek. Als intredelied zong men «Ex- sultate Justi» van Viadana. We kregen ook het «Pater Noster» van Niedermeyer te horen voor solo en koor De solo partij werd zeer kundig door Mw. Daelman-Trofaes gezongen Voor het offertorium koos men het «Ave Maria» van Bonaven- tura Somma. Tijdens de kom- munie zong Hubert Van Geert de solopartij in het «Pie Jesu» van Riga. We bewonderden het mooie timbre in diens stem. Als slotlied kregen we «Exodus» te horen. Het orgel werd bespeeld door Pater J Van Herreweg- hen die eveneens een prach tige bijdrage leverde om samen met koor en orkest een zeer geslaagde liturgische voor dracht te brengen. Wilfried Lissens. Op I november, Allerheiligen, verzorgde het Sint Jobskoor in de Kapucienenkerk een kunstmis (SJ) In een nieuwe woning opgetrokken met oude steen in de Lindenstraat stellen kunstschilderes Odile D'Haese - De Ge- yter uit Lede en beeldhouwer Enrico Le Clair tentoon. Voor een talrijk opgekomen schare belangstellenden en sim- patisanten opende schepen van Kuituur Herman Roels verle den vrijdagavond deze mooie tentoonstelling in een uiter mate simpatiek kader. Mevrouw D'Haese-De Geyter heeft de schildermikrobe goed te pakken. Nadat ze inderdaad te Dendermonde de akademie volgde en amateuristisch schil derde stopte ze ermee om een gezin van niet minder dan acht kinderen groot te brengen. Daarna herbegon ze om weer en regelmatig uit liefhebberij te werken. Dit wordt dan reeds haar derde tentoonstelling na dat ze in het Kultureel Centrum van Lede reeds twee maal deelnam aan een groepsten toonstelling. Onderwerpen voor haar zijn meestal be staande land schappen uit eigen opgeving alsmede treffende stil-levens en vivante bloemstukken. Vol ledig figuratief, mooi afgewerkt met een sprekend koloriet weet ze de gewone man te ontroeren en iets moois bij te brengen zonder te gaan zoeken naar Ultra-moderne procédés of rea lisaties. Vooral haar werken met sneeuwlandschap konden ons uitermate bekoren en we konden er wel enige gelijkenis met werk van Dirk Baksteen in konstateren. Beeldhouwer Enrico Le Clair, Aalstenaar, heeft meer dan één pijl op zijn boog. In zangwed strijden en Ontdek-de-Ster- realisaties is hij met de vertol king van opéra-aria's aller hande een graag gehoorde fi guur. Skulpteren ligt hem. Dat ziet U al van als U aan de voor deur komt Monumentale en kleinere zitbanken, stoelen, meubels, beelden allerhande, tonen zijn aanleg voor deze discipline. Waar hij vroeger bij Justitie werkte, namelijk als verpleger in een gevangenis, gaf hij er na een ongeval de brui aan en wilde zelfstandig werken. In Ti- rol, namelijk in Elbigenalp in het schilderachtige Lechtal, volgde hij de Holzschnitzschule en leerde er de knepen van het Enrico Le Clair bij enkele van zijn beeldhouwwerken (JM) vak. Hij specialiseerde zich qchter in polychromie, vooral dan in bewerkingen en restau ratie. Zo deed hij een stage in Bokrijk onder wijlen konserva- tor Weyns. Lang zocht hij naar het gepaste procédé om vol gens het oude sisteem restau raties uit te voeren. Als hout voor zijn skulpturen gebruikt hij uitsluitend oude eik of Oosten rijkse «Silbe», een houtsoort flip pnkpl nn hnnp hprntnnnpn te vinden is en die uitmunt zo wel door haar zachtheid als door haar duurzaamheid. Andere aktiviteit is het ontwer pen van Vlaamse schouwen en het restaureren van antieke meubels. Waardeloos lijkende kasten weet hij met zijn polych romie te herscheppen tot prachtige stukken. Tot zelfs in Frankrijk beginnen de openbare besturen zijn akti- de stad Aalst zelf moet hij eer lang twee beelden maken, ko pijen dan die echter bijna niet te onderscheiden zijn van de ori ginele, van St.-Rochus en St.-Barbara. Ook voor grote, oud-uitziende staanhorloges kan U er terecht. Zijn atelier be vindt zich Lindenstraat 167 en dat van Mw De Geyter in nr 10 van de Dries te Lede. L.H. Onlangs legde de heer Johan Dierick de laatste hand aan de restauratie van een oud pand gelegen in de Rozemarijnstraat te Aalst. Voorbijgangers zullen ongetwijfeld reeds opgemerkt hebben dat hier iets speciaals aan de hand was. Dat vonden wij ook en we gingen dan even praten met de moedige jonge man. Johan Dierick heeft het huis gekocht met de bedoeling het te restaureren. Voordien werd het gebouw gebruikt als sta pelplaats. Wetende dat derge lijke restauratie meer geld en moeite kost dan een nieuw bouw vroegen we naar het waarom van deze daad. J.D.: «Ik heb het huis in zijn oorspronkelijke staat willen brengen uit liefde voor de tradi tie. Ik verkeerde in de overtui ging dat een degelijk en mooi gerestaureerde gebouw leef baarder is dan een nieuwbouw. Het is zo iets als de liefde, de voorkeur die sommige mensen hebben voor antieke meubels. Waarom dan al die moeite Gewoon uit eerbied. Waarom al die kosten Een antiek meu bel kost ook meer dan een mo dern serieprodukt..» Daarmee zijn we het roerend eens. Tenslotte is een gebouw de drager van traditionele waarden en kuituur. Een ge bouw is niet inhoudsloos, is meer dan een opeenstapeling van stenen. J.D.: «Vele waardevolle ge bouwen laat men vrijwillig ver krotten om te vermijden dat ze geklasseerd worden en aldus financieel in waarde verminde ren. Kijk bijvoorbeeld naar de slachtoffer worden van speku- Stationstraat die op die wijze slachtoffer worden van spe ku- lanten voor appartementsge bouwen». Het spreekt vanzelf dat bij een dergelijk werk talrijke techni sche moeilijkheden om de hoek komen kijken. Johan Dierick hierover: «Een der grote pro blemen is: hoe de gevel in z'n oorspronkelijke staat terug brengen en hoe hem te be schermen tegen korrosiever- schijnselen. Met bepaalde pro- dukten worden de stenen ver hard en waterdicht gemaakt. stabiel. Zo "stond de schouw in mijn huis klaar om naar bene den te vallen. Met deze risiko's moet men natuurlijk ook reke ning houden en voorzichtig te In deze toestand trof men vóór enkele maanden het huis aan. Waterdicht maar zodanig dat de steen nog kan «ademen». De stenen dienen waterdicht gemaakt te worden omdat re genwater bepaalde scheikun dige produkten bevat (zuren) die de steen kunnen aantasten. Verkrotte huizen zijn vaak on- werk gaan. Het is ook moeilijk om oude materialen, zoals eik, terug netjes te krijgen. Bij het inrichten van het huis moet men trachten een eenheid in stijl te bewaren. Daartoe dient een doordachte rekuperatie vn materialen doorgevoerd te merde gevel een historisch gebouw geboren, ruim twee- .honderdvijtig jaar oud, met raamomlijstingen in Bale- gemse zandsteen. Od die wijze worden.» Johan Dierick deed al het werk praktisch alleen. Zijn vader, Raoulwerkt aan de restaura tie van een huis in de Kerk-

De Voorpost | 1977 | | pagina 32