Meh pikkels of ajontjes? 'RINSENCAEMERE GEEFT «EEN PROGRAMMA A LA CARTE» aimr tiaras DA DOE PLEZIER Op 10 november 1977 om 19 uur zal in de Sint-Martinuskerk van Aalst een eerste jaargetijde worden opgedragen aan Pater Kamiel Heireman. SJ De Voorpost - 4-11-1977 - 3 c i jdens een persconferentie stelde de Prinsencaemere haar aktiviteiten voor de maand no- iicl mber en de komende karnavalperiode voor. Eveneens maakte zij van de gelegenheid en.ibruik om even een terugblik te werpen op voorbije aktiviteiten en festiviteiten. in \ok burgemeester D'haeseleer waagde zijn kans tijdens de ajuinschieting. Hij zag ze echter vliegen., vfnnen kiekens (SJ) Jen drietal aktiviteiten Haarmee men in 1977 hoge Hppen scheerde waren wel He lieftallige «Blue Bell iirls» die met hun hupse penwerk, het hart van ve in gestolen hebben tijdens *7tet Drie Koningenfeest en keë Prinsenverkiezing, de larptektives die tijdens de /e prnavalstoet met reuze- qe^upes de Aalsterse straten ieirfzochten «Op zoek naar lehkndidaat prinsen», maar er ijneen konden vinden en den onmstersen Avond waarop de oepinsencaemere «Chansons st IlaCarte» serveerden, htjaast deze drie toppers ver effenden zij ook nog hun 'SJedewekring aan de karna- '.."fclfeesten op den «Heuvel», "J fen wijk in de deelgemeen ten Erembodegem, het bal «Mare Gal Ie» en een na- iddag voorde 'Derde Leef- d» ingericht door Senator iscour te Sint Kwintens inn ik. t virder staan voor 1977 nog ar( n viertal aktiviteiten op "t programma. Op 5 no- mber ek. om 15 uur haalt Prinsencaemere met lar Prinsenwagen de Sint die per speciale trein in jeijet station zal toekomen, fwaar hij zal begroet wor den door de stadsmagistra- pn, de leden van het feest- legjomitee en de Aalsterse gd. Na een korte toe- enpraak zal een stoet worden tvermd met de Koninklijke irrnonie Concordia et Do- llitas die langs de Sta- pnsstraat, Esplanade- ^%in, Kattestraat naar de ote Markt zal trekken, nop zijn troon, die opge leid is aan de voet van het ilfort, zal de Sint speel- snoepgoed uitdelen aan kinderen. In geval het er te erg moest tegenval- yerschuift men het ge- jel naar de Keizershallen. terwijl men toch met Mnt-Maarten op stap is laakt men van de gelegen- iid gebruik om op 6 no- smber even met de goede jan binnen te wippen op it Sint-Maartenfeest van mylum». Op 3 december e.k. is de Prinsencaemere te gast op de Verkiezing van de Bier prins. De Prinsencaemere zal er in de jury zetelen en er voor zorgen dat er een goe de konferantie voor handen is. Op 18 december tenslotte blazen zij verzamelen in de zaal «Bristo» om er de oud krijgsgevangenen van Aalst en omgeving wat op te vro lijken met een goede mop of een pittig liedje. PRINSENBAR" Op zaterdag 29 oktober II. om 19 uur opende de Prin sencaemere der aloude Kayserlycke stede tot Aalst met prinselijke waardigheid haar Prinsenbar op de hoek van de Geraardsbergse- straat en de Sint-Kamiel- straat. Het vroegere kafee «De raap». Het kafee werd dienstklaar gezet door de ouders van Prins Marcel Henninck en de bediening wordt verzorgd door het ouderpaar en de prinsen met hun familie. Het eerste vat en de eerste pinten werden getapt door ex-Sloeber Remi Buys, voorzitter van de «Horeca»- sektor» en ondervoorzitter van het Feestkomitee. De Prinsencaemere streefde ernaar alle aankopen van bier en dergelijks te doen bij Aalstenaars om aldus de lokale handel te bevorde ren, dit in tegenstelling met andere karnavalorganisa- ties! Tijdens de voorbereidingen en het uitkiezen van een ge schikt kafee, waarbij men een optie had voor het oud kafee «De raap» werd er een kontakt opgenomen met de Dekenij Geraardsbergse- straat. Vooropgesteld werd de lokale handel te helpen bevorderen door het vesti gen van de Prinsenbar al daar en door de diverse ak tiviteiten in en rond het ka fee. Na twee vergaderingen deelde de dekenij mee dat het hen niet interesseerde omdat de vestiging van de Prinsenbar ten nadele zou uitvallen van de plaatselijke herbergiers. Na dit antwoord nam de Prinsencaemere kontakt op met de herbergiers. Resul taat de kafees verklaarden zich 100% bereid om mee te werken en gaven zelfs nog prijzen voor de aktivi teiten in de Prinsenbar. NOVEMBERPROGRAMMA Vanaf de openstelling op 29 oktober II. tot en met de Al- lerheiligendagen had er een grote ajuinschieting plaats. De inzet waren 500 kiekens. de Prinsencaemere met alle karnavalliedjes gezongen door de prinsen welke zij kreëerdert ter gelegenheid van hun Prins zijn. Vanaf 20 uur en dat tot 24 uur zal ook de verkiezing van de beste «Moppentapper» doorgaan, leder persoon die kandidaat is kan gedurende deze tijdspanne twee moppen komen vertellen. Een nog te kiezen jury zal achteraf de beste bekronen. Op 11 november zelf, de dag van de Jaarmarkt wor den geen speciale aktivitei ten voorzien. Wel zal er bier, leute, zang en dans zijn voor Jan en alleman. Op 19 november gaat een grote prinselijke belotting door onder het toezicht van de Prinsen Robert Water schoot en Antoin Van der Heyden. De inzet is 1000 fr. vooruit plus nog vele natu- raprijzen. Dankzij de medewerking van André Doorns, gewezen voorzitter van het feestko mitee kan op 27 november ek. de «Prinsen-Veldloop» doorgaan. Aan deze veld loop zullen atleten van de Aalsterse Atletiekklub «Eendracht Aalst» deelne- KARNAVAL 1978 Momenteel wordt ook reeds flink gedokterd aan karna val 1978 en al wat daaraan vooraf gaat. Prins Jean- Paul is belast met het ont werpen en uitwerken van een nieuw shownummer voor het Driekoningenfeest en de Prinsenverkiezing. Geen gemakkelijke taak na een topper zoals de «Blue Bell Girls». Nadat vorig jaar het idee terschoot. Bij het ontwer pen moet er ook rekening gehouden worden dat nie de voltallige Prinsencaeme re kan deelnemen aan de karnavalstoet. Een deel van de prinsen zijn lid van een of andere karnavalgroep. Van de dertien prinsen kan men maar maximum op een zevental rekenen tijdens de karnavalstoet, zijnde Jean- Paul, Luc Peerlinck, Robert Waterschoot, Johnny Coo- man, Simon D'Hondt, Mar cel Henninck, Louis Van "Pottelberg en misschien Prins 1977 Edy. Voor karnaval, meer be paald tijdens de maand de cember trekt de Prinsen caemere naar Keulen om er op uitnodiging van «Die Fi- delner Kölner» een karna- valzitting bij te wonen. Van deze gelegenheid wil men dankbaar gebruik maken om de kontakten tussen Keulen en Aalst wat nauwer aan te halen. Karnaval Keu len en Karnaval Aalst blij ven echter een probleem aangezien beide karnavals op dezelfde dag gevierd worden. De karnavalzitting is dus een van de weinige kansen die men heeft om in kontakt te komen. PRINSENDAG De zondag na de Aalsterse karnaval is het de dag van de Prinsen. Momenteel zijn reeds kontakten gelegd met de Belgische karnavalprin- sen om van deze kant meer delegaties naar Aalst te krij gen. De laatste jaren im mers zijn het meer en meer Nederlandse prinsendele gaties die naar Aalst komen overgewaaid zodat het be gint op een Hollandse dag Naar jaarlijkse traditie opende de Prinseno 'De Raap (SJ) emerc een gelegenheidskafee. Dit jaar werd het het vroegere kafee Het spel is best te vergelij ken met bakschieten, maar bij een ajuinschieting heeft men een bak met een veel groter gat waarnaar gewor pen wordt met 'dikke' ajui nen, die moeilijk in de ope ning kunnen. Op 5 november ek. wordt een idee van Prins Jean- Paul in realiteit omgezet. Een «Café Chantant» door !t W gevonden werd"om jaarlijks een plaket te ontwerpen is men nu reeds klaar met het ontwerp 1978. Dit aanden ken aan de Prinsencaemere dat in beperkt aantal wordt vervaardigd zal te koop worden aangeboden tegen de demokratische prijs van 100 fr. Het geheel dat op gevat is als een dekoratie bestaat uit een wit-rood- geel lint met daarop een metaalkleurig rechthoek, het eigenlijke plakket. In het midden prijkt een ajuin met een prinsensepter. Daarboven het jaartal 1978 en de prinsenhoed. Onder aan de vermelding «Prinse lijke Carnaval Caemere Aalst». Het bericht vrijgegeven door het feestkomitee, als zou de Prinsencaemere tij dens de 50ste karnavalstoet de Karnavalaffiche uitbeel den, was voorbarig. De Prinsencaemere aanziet de ze opdracht als een te zware financiële last en vreest dat indien zij dit onderwerp moest uitwerken de finan ciële zijde van de Prinsen dag, acht dagen na karna val, zou in het gedrang ko men. Welk humoristisch onder werp er gaat in de plaats komen weet men nog niet. Dat laat men over aan de mensen met spirit zoals Jean-Paul, Antoine Van de Heyden en Robert Wa- te gelijken, en daaraan wil men proberen te verhelpen. In 1978 streeft men ook naar vernieuwing. Deels omdat bepaalde zaken om prak tische redenen dienen her zien te worden, maar ook omdat andere zaken zoals het vuurwerk financieel niet meer rendabel zijn. Te hoge kostprijs en te weinig pu bliek. De bezoeken aan de bejaar den zullen verschoven wor den naar de zaterdag na middag. De zondag voor middag zat reeds vol en het aantal rusthuizen is met een eenheid toegenomen, nl. de Hopperank te Erembode gem. Aan elke delegatie die de zondag zal aanwezig zijn zal gevraagd worden een af vaardiging van 2 3 man te laten komen op zaterdag namiddag. Deze mensen kunnen de Prinsencaemere dan vergezellen tijdens hun bezoek aan het Sint-Lievens gesticht, het Rustoord Sint Job en het tehuis voor be jaarden «De Hopperank», 's Avonds zal men dan met deze afgevaardigden ook present zijn op het G-bal. Zoals reeds gezegd meent men dat de belangstelling voor het vuurwerk heden ten dage te fel afgenomen is om nog een dergelijke in vestering te doen (45.000 fr.). Vandaar dan ook dat men naar een andere formu- as ge azoei in iene kier imand teigekomt da 't lank lein was, gelèk as verleide weik. 't Was toch al veil monjen lein da 'k denne mensj gezing hooi en binsjt da 'k hem eh polleken gaf zoy 'k: nemna, wei dammen door hemmen. En hoe es 't?» Allei, ge wedj wel hein, tgein da ne mensj attoyd zeid in zekken gevallen. En 'k was 't er woorlèk van verschoeten as 'n hoy zoy: ba moy ni zee, ik weit reigelier hoe da 't meh aa es, want 'k leis alle weiken oever a pikkels en a ajontjes...» Wad hooi 'k gezeid: da doe plezier! Da doet oeik plezier as ge azoei op den almanak ziet dagge dichter en dichter komt teigen nen dag konzjei en dagge kendj in a oygen zeggen: ja, tèn gocn ek ne kier didde en ne kier dadde... en ge vindj zuveil ooit dagge moetj doeng. lest en veraal 'n betjen den hof opridderen en og agaa 't ien en 't ander planten woveir da foytelèk den toyd al gepasseird es. En nog veil voyven en zessen. Es as dennen dag tèn gekommen es... vanoyges da 't reget! En da doe minder plezier want 't es miliedjie toch alle kieren 't oygeste. 'n Giel weik goe weir en teigen da 't zoterdag of zondag es: klet marjét, 't spel es om zjiep. En wa doeje tèn? Oeveraal in de weg loeipen, azelven en a vraa ambeteiren, de gazet ejje al ooitgeleizen, ienegte kieren op de kat here steert getorren en onnoeizelhèd ston verkoeipen teigen anne voegel. A vraa begintj a al meh eh vies oeig te belooimen omdagge verom al ne kier nor de keljer trekt. «Hejje gè weiral dést?» «Ba nie 'k vrinjeken, dad es teigen den dést da komt...» Mor zoy 'n kaan der ni meh lachen. Ik oeik ni. En van eiremoej zedje a veir den televizie totas den dienen a oeik begintj iveranst ooit t' hangen. En ondertissen zidje te peizen: 'k zal ne kier gon beginnen on ménnen tekst vér de Veirpost, mor ge 'n vindj niet, nimmendalen. Jakken. Leig gelèk as denne riesem fleskes die dofleis nog in de keljer stonten. En van ambetanteghèd begindje in annen neis te piljteren tot as a vraa zeid: lodj mor zitte zee, alles es betoldj». Mor door 'n kejje oeik ni meh lachen. En vér tèn toch iet te doenq gojje mor a vraa helpen afdroeigen on den afwas, al petank da 'k dad 'n vrie slechte gewoentje vin. Mor ja, binsjt ziede nor booiten en probeirde 'n voort ooit te sloon oever denne kreemmarchang die meh zekken slecht weir nog meh zèn- nen ottomobil verboyradj. Meh azoei 'n soert van elletrikke meziekdoeis op, die standvasteg 't zelde zoageireken tjingela-tsjangelt. Azoei iet van in de zjaar van «Te loerd op de beirgen», mortèn iet anders. En ge zegt: wie kupt er hem naa kreem, meh aozei eh weir». En ge ziet dat anne gebier van schiefrechtoever aa denne kamieng doe stoppen en hem eh pak kreem kupt. Vroeger flooitjen z'op eh flotjen, zegde, en naa es dat azoei meh nen amparleur en 'n me ziekdoeis en es na eh gedacht, teigen Alderoylegen nog me kreemalagelas rondroyn?». «Ge zie wel, zei mèn vraa, da ze zeer toch nog verkoeipen!» «Jommerja, de mensjen werre zot.» En ge peist op vroeger joren, as ge as kleine gast mei most nor 't keirkhof en dagge dor goe most rondzing, want in de zelste weik moste dortèn in 't schoei 'n opstel oever schroy- ven. Oever die mensjen die stonten te leizen en boezjiekes doeng brannen. (Over da zands stroein, dad hemmek ik nimmer gezing zee, da ropten men ooit de boeken van Dingen... ja, 'k ben zennen noam kwoyt). En oever die gekoleirde blooiren die van aal de boeimen vielen en die zu noyg roef-roef kosten doeng as ge der in tort. En die zu goe koste rieken: nor allerhoylegen. En na es dat vanoyges oeik allemol al veranderd, gelèk as meh de kreemmarsjangs. Na stoon de blommemarsjangs makan deren af te bien en de mensjen 'n kennen der ni gaa genoeg van af zèn. En ze stoon dor meh frit en woafelen en smaal- bollen en zelfs al meh ballongskes. Binnen 't kèrt nog nen ottoskooter. En oever die blooiren gesproeken, de die lig gen meh ghiel pakken in mennen hof. En ik kaan ze ni banienreken want 't es on't regenen. «Zedde geh verom al nor de keljer, roept men vraa. En ik roep verom, jommer'tes mor ne kier vér te zing hoeveil dammen der nog hemmen». En ik kom van affront leigerhand boeven. Want 't er stonten der zoeiveil nimier... Ten langen leste, pak ek tèn toch mor eh stik papier en zet ek meh geried ver meh stiksken te schroyven vér de Veir post. En ver op menne sjefdefil te kommen giet ek meh iest 'n drippelken ooit. «Sé, roept mèn vraa. «Jommer kindj, zei 'k, 't es vér ons bier te sporen want wajjer 'n hemmen pekanst gien nimier. En 'n zoag na ne kier ni hein. Zeg meh liever woroever da 'k naa ne kier zol schroyven...» DOLF Ie zoekt om de Prinsendag waardig te sluiten. Een vraag die naar voor kwam en waarop men nog geen duidelijk antwoord kon geven was: «Waar gaat de Prinsendag 1978 een on derkomen vinden?». Vorig jaar was het de Feestzaal van het Stadhuis die veel te klein was voor de vele ge nodigden. Dit jaar... PRINSENKOSTUUM Dit jaar werden zes prinsen gekleed. Een hele financiële last voor de Prinsencaeme re. Wanneer men weet dat alleen al voor het opnaaien van alle pareltjes op de prinsenhoed men ongeveer één week nodig heeft en een prinsenkostuum be staat uit het kostuum zelf, 2 hemden, een paar schoe nen, een strik en een hoed, dan is 12.500 fr. per pak een luttel bedrag. Wanneer men er echter zes laat ma ken zoals dit jaar is dat toch terug al 75.000 fr. die men op een of andere wijze moet trachten in kas te krijgen. S.J.

De Voorpost | 1977 | | pagina 3