'ROVINCIALE PRIJS VOOR CAMILIEKUNDE fOOR AALSTENAAR LRIC VAN DER BIEST Aa sterse f itsen TUINWIJK «HOREBEEKVELD» PARKEN EN PLANTSOENEN DE KATTEKRANT De Voorpost - 4-11-1977 - 5 n der voorzitterschap van kulturele advizeur Dr. P. Huys en leden J. Dauwe, A. De Baets, Dr. G. d deyne, A. Stoop en Dr. W. Van Hille werd de provinciale prijs voor Genealogie ofte Familiekunde '9 77 door de jury toegekend aan leraar van de Vrije Katholieke Handelsschool te Aalst, Ulric Van der est, Fonteinstraat 29 te Aalst. is T WERK werk, een lijvig boekdeel van pagina's verlucht met talrijke tekeningen van de echtgenote de auteur, Leona Verspecht zeer aktief deelnam aan de vele oekingen in geschriften aller- ide, en waaraan werd gewerkt 1969 tot en met 1976 neemt vertrekpunt 1637 en dat is js heel wat. «Men zou wel men proberen zo ver mogelijk klimmen tot Keizer Karei of schien zelfs tot Adam en Eva, ar als men het enigszins gefun- rd wil doen is starten, of liever nmen tot in de zeventiende reeds een hele kluit»", ver- art ons de auteur, uiteraard he in door opzoekingswerk ter- ;e maar er toch bijvoegend dat zich ergens moet kunnen be ken. K)i gepresenteerd als het is, idt de vanzelfsprekend niet zo lelijk boeiende tekst, althans ..or de leek, opgevrolijkt door ijke pentekeningen van zijn itgenote en afbeeldingen van scllde geschriften, al dan niet ge- /va kkelijk leesbaar, staten van d( ed, toponiemen van Voorde en egn «De Schaepstal». Het werk is I uwens getiteld «Familie Van la< Biest van Ophasselt - Voorde 1 itr Aalst, 1637-1878» als ook voor andere disciplines le irijft de Provincie Oost- 30 aanderen om de twee jaar een di js uit ter aanmoediging. Iedere ar :r wordt hij echter niet uitge- df kt doch het werk van Ulric Van itt r Biest werd valabel gevonden U gehonoreerd met de pnj's voor m mliekunde (10.000 F) b rd 3^t>E BEGINT MEN ERAAN? 0 ij een familiebezoek ter gele- lt iheid van de geboorte van onze lste vond ik bij een tante een amilieboek», uitgegeven irdfjr de KAV, waarin summiere re [evens over de nabije familile- gn niet alleen mijn interesse maar V( ens mlijn nieuwsgierigheid ht kten. Bij de opsomming van de ec deren uit een talrijk gezin, met el melding van ouders, peter en :tcr komt reeds heel wat kijken konkrete gegevens en hier ont- Wiong dan de vonk die mij tot een k zou leiden van ongeveer ze- jaar voortdurend opzoekingen loen in alle mogelijke bronnen, werd dan ook lid van «Vlaamse «i-, een vereniging die zeer ni cd werk levert in het opzoeken :in n familiegeschiedenissen en de :ker met raad en daad bijstaat, leindelijk moet men het echter 1h zélf doen. Door het uitgeven ,s i «kwartierstaten» (gedrukte 39 muiieren waarbij U vanaf U 1'" f en uw echtgenote, steeds via der en moeder, tot in de zesde te ncratie opklimt tot 64 kwartie- i) wordt men wel enigszins i bt, zoekwerk ingeleid en krijgt jn oog voor o.m. mogelijke on- '9' jwkeurigheden in data of ver- 0É ird geschreven familienamen». iet zo verwonderlijk als men re «stelt dat in de huidige dienst- sepitra een stempel wordt ge likt waarop de naam van onze C rgemeester foutief staat ver- e,|ld.) BURGERLIJKE STAND eer waardevol, onmisbaar en vervangbaar is de burgerlijke nd voor onze opzoekingen. Met bedoeling soldaten te kunnen iselen enerzijds en anderzijds te weten te kunnen komen ar zich de grote fortuinen be iden werd de dienst van de bur- rlijke stand opgesteld door de insen. Twee jaar lang heb ik in te registers, in een ontelbaar «al gemeentehuizen uitge- lisd waar ik, meestal althans, tr voorkomend werd ontvangen ch soms wel eens alleen maar loorvoctcnd toegelaten. Nu met fusie, zijn de registers gccentra- eerd en wordt het opzoekings- rk, althans in dit stadium, ver- makkclijkt, Alle registers van de Franse Omwenteling tot 70 liggen nu normaliter in het idsarchicf en die van 1870 tot in de burelen van de burger- ke stand. >k doodsprentjes, familiefoto's, de geschriften zijn vaak waar- volle en verhelderende clemen- die liever niet worden wegge leid maar goed bewaard of aan liefhebber overgemaakt, eat er ook komt bij kijken is het Ulric van der Biest JM leren lezen van oude geschriften. Enkele weken intensieve training kunnen veel helpen. De letters zijn vaak eigenaardig gemaakt en de inkt is dikwijls nogal verbleekt zodat de leek aan de bron, zonder leestraining, weinig heeft. Vooral interessant in de registers van de burgerlijke stand zijn die van de overlijdens. Eerstens gaat het reeds normaal over oudere mensen waarbij U dus verder op klimt in de tijd want ook de ge boortedata zijn aangegeven. Voor wezen is het dan nog interessanter want hierbij werden ook de groot ouders, dus een generatie verder, vermeld. Anderzijds zijn huwe- lijksregisters interessant omdat het steeds gaat over twee partijen met hun voorgangers. In 't begin waren de registers van de burgerlijke stand zeer degelijk en volledig, wat achteraf niet altijd meer kon worden beaamd. PAROCHIEREGISTERS Is na geduldig en lang zoeken in de gegevens van de burgerlijke stand de kous af, dan moet men naar andere bronnen trekken, in casu de «Parochieregisters» Eerst moet men wel te weet komen waar de familie waarvan U de oor sprong zoek leefde. In ons geval was dat de streek van Voorde - Ophasselt maar daar alleen leef den reeds vier families Van der Biest en het was dan wel nauwkeu rig uitkijken welke precies mijn voorouders waren. Ook de paro chieregisters van de omliggende parochies als bvb. Ophasselt en Steenhuize moesten worden uit gepluisd. Dit alles kon men doen in het Archief te Ronse. Parochie registers gaven echter uiteraard veel minder inlichtingen en vaak ook minder nauwkeurige. «STATEN VAN GOED» Wil men nog verder opklimmen, en waarom niet. dan moet men de «staten van goed» en de «schepen akten» konsulteren. Erfenissen, verkavelingen en dergelijke meer kwamen voor de schepenbank, de vierschaar. Dergelijke aktes, «wettelijke passeringen», worden bewaard in het Rijksarchief. Nota rissen waren er wel van in de Mid deleeuwen maar die kwamen er enkel bij zeer machtige of rijke personen bij te pas. Officiële nota riële akten kwamen pas goed in zwang vanaf de Franse Revolutie en dan nog klein in aantal. Toch geven de wettelijke passeringen een brede waaier aan mogelijkhe den in het opzoekingswerk. He laas zijn er ook verdwenen, ver brand en soms vraagt men zich nog af hoe de tand des tijds niet nog lelijker huis heeft gehouden in al deze geschriften. VóóR 1650! Vóór 1650 wordt het inderdaad zëer moeilijk om nog aan nauw keurige gegevens te geraken. Vol gens het Concillie van Trente (1545-1563) zouden van dan af parochieregisters moeten worden opgemaakt doch het duurde nog wel enkele jaren eer ook de laatste pastoor, vooral dan op het plaatte- land, deze taak gewetensvol ter harte nam. Wie verder wil op klimmen kan alleen maar geduldig zoeken en hopen op een dosis ge luk of toeval». L.H. De kinderkribbe kampt momenteel met personeelstekort. Schepen Monsieur deelde mede dat er dringend nieuwe krachten dienen aangeworven. Voor twee jaar is de kinderkribbe gestart en kende niet het verhoopte sukses. Nu is de bezetting bijna volledig. Sche pen Monsieur heeft reeds kontakten gehad met het Natio naal Werk voor Kinderwelzijn. Er zullen drie kinderverzorg sters aangenomen worden en het NWKW is bereid een verpleegster te betoelagen voor drievierde prestatie. Baron Etienne de Bethune-Sully is ernstig ziek. Hij diende te worden opgenomen in een Brusselse kliniek. De familie is op het ergste voorbereid al blijft er steeds hoop dat de eerstvolgende weken verbetering intreedt. Baron Etienne de Bethune is als bewoner van het Kas teel Overhamme aan de Brusselse steenweg steeds inwoner van de stad Aalst gebleven. Ter gelegenheid van hun bezoek aan België bij de herden king van de 60® verjaardag van de Oktoberrevolutie werden drie Sovjetkameraden door de Aalsterse KP ontvangen. Er werd 'n bezoek gebracht aan Amylum, en aan het Rust- ihuis St. Job. In de Valerius De Saedeleerstraat werd de voetgangster Sonja Bruggeman uit de Ledebaan overvallen. Haar tas met een inhoud van 18.000 F werd uit haar hand gerukt. Zij gaf de politie een persoonsbeschrijving die leidde tot de aanhouding van een militair, gekazerneerd in Leopoldsburg. Leerlingen van de Handelsschool arbeiders van een firma uit Roosdaal werden in de omgeving van de Keizers- hallen plots onwel. De oorzaak was te zoeken in uitwase mingen afkomstig van een bedrijf in de Arbeidsstraat. Het feestkomitee ging naar Hemelveerdegem in de zaal De Vlasschaard eten. Zijn er geen goede Aalsterse zalen misschien? De viadukt aan de Dendermondse Steenweg, in de volks mond «Konker» genaamd, stond jaren 's winters onder water. Na veel speurwerk vond men de riolen en die werden uitgekuist. Water mag nu naar de Dender lopen, naar de zee of waar ook, maar kan niet meer naar de «Konker». Droge voeten en droge motoren verzekerd! Op de plaats waar momenteel een warenhuis leegstaat en op een andere bestemming wacht, zal men eerlang tot slopen en nieuwbouw overgaan. De PVBA «Polymo» immobiliënmaatschappij, is bouwheer voor een winkelcentrum en II appartemen ten. De gebouwen die eertijds een meubelfabriek en later 'n warenhuis herbergden, zullen dus worden gesloopt. Architekt is Walter Van Herreweghe. De plannen zijn klaar, en liggen ter inzage op het kabinet van de burge meester. Tot 10 november kan men op het stadhuis met eventuele bezwaren terecht. Tijdens de huldiging van Romain Deconinck vorige vrijdag te Gent werd de H.A.M. prijs overhandigd. Louis-Paul Boon medestichter van Honest Arts Movement overhandigde deze prijs die naar hem genoemd is. Op 10 november om 19 uur zal in de Sint Martinuskerk een eerste jaargetijde opgedragen worden ter nagedachtenis van Pater Kamiel Heireman. De inwoners van de Zonnestraat zijn niet te spreken over het parkeerverbod dat onlangs in hun straat van kracht werd. Enkele handelaars die er hun zaak hebben stellen vragen over de verkeerstechnische redenen die hier aan de basis liggen. Bij mondeling protest zullen zij het niet laten. De sierveriichting in de Molenstraat werd door een be nde jonge kerels vernield. De politie kon enkele van deze vandalen opleiden. Inbraken nog steeds aan de orde, liefst tijdens de nacht. Aan een filiaal van het Gemeentekrediet aan Capucienen- laan werden stalen platen weggenomen. Aan het monu ment aan het Vredeplein ontvreemdde men kostbare meta len koepel. Ten nadele van aannemer Van Langenhove werden op het kerkhof nieuwe grafzerken gestolen. Op een baggerboot aan de Dender te Hofstade verdwenen een grote hoeveelheid eetwaren. De politie had werk. Gelezen in De Rode Vaan, weekblad van de KP in ver band met het plan 3.000: «Bij de algemene Vergadering van de KP Aalst op 14 oktober en de Federale Konferen- tie van de KP Dender op 17 oktober werden de voorstel- len besproken om in het kader van het KP- Plan 3000 binnen het jaar in het arrondissement werke lijk te komen tot 't scheppen van 3000 nieuwe arbeids plaatsen verdeeld over de openbare sektor, de KMO's en de grote privé bedrijven. Dit plan dat begin novem ber van de pers komt bevat een reeks zeer konkrete maatregelen om de werkloosheid in ons bijzonder sterk getroffen arrondissement te verminderen en wordt door de KP Aalst aan de arbeidersbeweging en aan de bevolking ter diskussie en uitvoering voorgelegd. In zijn grote lijnen kreeg het plan de goedkeuring van de KP - Algemene Vergadering en Federale Konferentie.» De Dendermondse rechtbank was te klein om vijftien Aal- tenaars, tien mannen en vijf vrouwen ter verantwoording te roepen, voor een reeks diefstallen met inbraak of voor he ling van het gestolen goed. De hele troep was niet bij alle diefstallen betrokken. Toch kunnen ze als een bende be schouwd worden. Alles wat ze maar konden, ontvreemden ze, van aardappelen tot een auto. Enkele herbergiers (ters) zaten als helers op 't bankje. Ze bekenden dat ze wisten dat de handel niet helemaal zuiver op de graat was. Op 7 november doet de rechter uitspraak. In de Volkskundige kroniek, maandblad van de Konink lijke Bond van Oost-Vlaamse Volkskundigen een stukje over Gust Van der Stock, over de gedenkplaat, de Draeckenieren en hun geel boekje. Wijlen Gijst Van der Stock krijgt er de naam: «Aalsterse Uilenspiegel». Geen dag te vroeg die publikatie! Het Aalsterse Karnavalverbond is kwaad, zeer kwaad zelfs en dreigt met boycot van de komende karnaval- stoet. Oorzaak van dit kwaad bloed moet gezocht wor den in de beslissing van het feestkomitee de prinsen- wagen te laten uitvoeren door de groep Lotjonslos, geen lid van de Aalsterse Karnavalbond. Eerder was gezegd dat de prinsenwagen zou uitgevoerd worden door De Foesjeieers, enige groep die hiervoor interesse betoonde, maar een definitieve toezegging is er nooit geweest. Het OCMW heeft bij het gerecht klacht ingediend tegen onbekenden. Er is aan het licht gekomen dat er de laatste vijfentwintig jaar per maand veel meer melk geleverd is aan het ziekenhuis en in het rustoord van de instelling, dan de afgelopen vier maanden. Waar ging al die melk naartoe? De spotgrage Aalstenaar stuurt nu het gerucht de lucht in dat «de bejaarden vroeger wel met melk gewassen werden». In juni werd een ander leverancier aangesproken en het melk- verbruik daalde met de helft. Dat viel de raad op. Er werd gedacht aan bedrog, maar het blijft vooralsnog een raadsel wie hier de mogelijke daders zijn. De vroegere leverancier, het personeel van de instelling of het personeel van de vroegere COO. Aan het gerecht om uit te maken. ROEL VAN DE PLAS Voor de eerste maal komt de nieuwe procedure, vereist bij het geven van nieuwe straatnamen, in zwang. Waar het vroeger de Raad was die besliste en waar de aangelanden alleen maar werden verwittigd is er nu, het advies nodig van de provin ciale kommissie waarna dan de Gemeenteraad tot stemming komt. Eerst moet er echter een onderzoek plaatshebben en vóór de bouwzone gelegen tussen de «Botermelkstaat» en het «Bos veld» is dit nu het geval met «Tuinwijk Horebeke». «Horebeke» is alvast een zeer goede naam en toponiem, te rug te vinden zowel in het «Kaartenboek van Mijlbeke» doorP.M.M. Rynbautvan 1802 als op de begeleidende kaart in het boek over de Abdij Ten Ro zen door de gewezen Aalsterse stadssekretaris van Moorselse afkomt Oscar Reyntens. Met de naam «Horebeke» deed de bouwmaatschappij S.M.G.W. dus een verantwoorde keuze. Deze naam zou worden gege ven aan de centrale straat. Wat er echter moet gebeuren met de vele straten die er in uitmon den is een ander probleem. Een reeks andere valabele to poniemen is niet voorhanden en dus kwamen er twee voor stellen. Zoals men in Nederland veel doet zou alles kunnen «Hore beke» heten en werkt men met letters die de blokken aandui den. Dus bvb. Jan Janssens, Horebeke, B 14. De desbetref fende letters worden dan in de voortuin klaar en duidelijk aan gegeven. Deze oplossing zou als voordeel hebben dat geen lukrake namen worden gekre- ëerd maar volgens sommigen als nadeel dat het zou kunnen leiden tot verwarring en moei lijkheden zou kunnen teweeg brengen op de dienst «bevol king» waar de straten wel vol gens de gewone namen zijn geklasseerd en waar de ertus- senkomende letters een pro bleem zouden kunnen worden. Alternatieve oplossing kon zijn het geven van de oorspronke lijke naam aan de hoofdstraat en, naar de zienswijze van Henri Van de Perre en ande ren, de andere straten te be noemen met een of ander landbouwgewas. Dit laatste is nu het projekt dat ter tafel ligt met namen als «Tarweveld», «Roggeveld», «Klaverveld», «Graanveld», «Haverveld», «Maïsveld» en «Hooiveld». Of dit nu de echte elegante oplossing van het probleem is laten we aan uw eigen mening graag over. Of letters als «a, b, c» enz meer aanleiding geven tot verwarring dan de namen van graange wassen allerhande blijft een open vraag. Het onderzoek heeft plaats ge durende dertig dagen, tot en met 25 november 1977. De stukken zijn neergelegd op de dienst «BgüfHHp. Katte- straat, waar iedereen de ge wenste inlichtingen kan beko men op werkdagen van 8.30 tot 11.30 u. Opmerkingen en bezwaren dienen schriftelijk aan het kol lege te worden gericht. L.H. VEILIG VERKEER leid. Als we de parken willen behouden als een stukje puur natuur mogen de erin vertoevende dieren niet worden lastig gevallen en a fortiori zeker niet gevangen. Ook klim men in de bomen en roven van vogelnesten is verboden. Verder mag U er evenmin dieren Voor parken en plantsoenen gelden bizondere regels. Ze zijn immers aangelegd om de wandelaars stilte en rust te laten genieten in oases van groen. Deze oases worden steeds maar zeldzamer. We moeten ze dus beschermen en er zeker geen beschadigingen aanrichten. Pluk er geen bloemen en loop niet "op de grasperken tenzij daar waar het toegelaten is. Op de speel pleinen kunnen de kinderen naar hartelust ravotten doch daarbuiten moeten ze de natuur leren waarde ren gewoon door er rustig en ont spannen in te vertoeven. Vuilnis moet steeds in de daartoe bestemde vuilnisbakken worden gedeponeerd. Hoe zou men nu kunnen van het stadspark, het Kravaalbos en andere groene plekken als men er zelf een vuil nisbelt van maakt? Fietsen op de paden in parken is Verboden want deze banen zijn als wandelpaden bestemd. Zelfs aan de hand geleid zijn Fietsen hinder lijk voor de anderen: daarom zijn er bij de ingang Fietsenstallingen aangebracht. Honden moeten aan de leiband worden gehouden en mogen niet over de aanplantingen worden ge- achterlaten, geen waterdieren in de vijvers zetten of er dieren laten baden. U mag dat ten andere zelf evenmin. Na al deze verboden zou U zich wel kunnen afvragen wat er dan echt nog mag! Welnu, doe het eens. Slenter eens rond, volledig ontspannen. Wees er eens rustig bewust van planten en dieren, luis ter er eens naar de geluiden van de natuur. U vindt er zeker diepe ontspanning en onpeilbare rust. L.H. MET TE VERTROUWEN Klein Jantje schrijft een brief naar Sint-Niklaas. Brave sint wilt ge zo goed zijn 3000 F op te sturen voor een trein. Ons vader is zonder werk en ons moeke is zoek. Komt die brief op de grote post aan, waar een postbediende de brief opent. Na dit gelezen te heb ben gaat de brave man met zijn kepie rond, en bekomt een som van 2500 F en stuurt die naar Jantje. Een week later komt er weer een brief voor Sirtt-Niklaas. Dezelfde postbediende opent de brief waarin te lezen staat: Beste Sint bedankt voor de 3.000 F maar ge lieve in het vervolg niet nicer langs de post te sturen, want die post mannen hebben er 500 F uit ge pikt. Kontakt tussen ouders en school is een van de meest elementaire vereisten in ons sehoolbestel. Het Stedelijk Onderwijsinstituut nummer 1. Vrijheidstraat 65, voelde dit inderdaad zeer goed aan en is reeds aan de zevende jaargang toe. Aan de ouders, aan de leden van het komitee en verder aan alle belangstellenden licht het niet enkel de aktiviteiten uit de school van «de Kat» toe maar houdt het hen eveneens op de hoogte van vernieuwingen waarbij de ouders anders maar in het duister tasten. Zo brengt Herman De Nul. uit een brochure van de Pedagogische Week. een interessante bijdrage over «vernieuwde wiskunde» met voor het basisonderwijs ordening van lijnen. Figuren en lichamen, die ons omringen, situering in de ruimte en metend rekenen. De kleuterschool komt eveneens aan bod met situerings- cn vergelijkingsbegrippen waarbij via het lichaamsbewustzijn allerlei stoornissen kunnen worden onderkend en hopelijk onder vangen. Van de bijzondere leermeesteres, mevrouw De Bruyne verneemt U meer over een voor het ogenblik heet hangijzer in ons bisdom, nl. de «nieuwe catechismus»Memoriseren ligt niet in onze bedoeling», zegt de bisschop, «wel een houvast van de kristelijke leer die er. vóór de plechtige kommunie. moe' zijn». Ook een hoekje «moraal» is voorzien waarbij onderzocht >rdt welk moeilijk werk «opvoeden» inderdaad is en waarbij zowel ouder- als kinderproblemen onder de loupe worden genomen. Verder is er de interne keuken met namen van klasafgevaardigden en dagelijks bestuur en ook voor de leerlingen pret en verzet met spelletjes en versjes. Op donderdag 10 november komt St.-Maarten waarbij ook ou ders en grootouders zijn uitgenodigd. Eveneens: een bal. eindc- iaarsfeesten. een reis, een wafelslag en een T-Dansant. L.H

De Voorpost | 1977 | | pagina 5