lALST EN HET PLAN SPITAELS VG «WE ZIJN GEEN ANDERE iOORT MENSEN» ARDENSE HAMMEN VIJF DAGEN IN BELFORTZAAL EEN DOP IN HET FIRMA-MENT DE RING (VERVOLG) BESCHEIDEN START TE BAARDEGEM EHANDIKAPTEN STELDEN IUN HOBBY'S TENTOON Kunstgalerij PALET FRED STALLAERT De Voorpost-4-11-1977 -7 j maar pas is de stedelijke sub-kommissie voor tewerk- Iling boven de doopvont gehouden, of CVP-raadslid me luw Chris Lievens-Borms heeft een voorstel ter bespreking jediend. 1 vraag luidt als volgt: wat kunnen wij, als stadsbestuur ,hbieden om het werkloosheidspeil te drukken, in uitvoering h het plan Spitaels? Het antwoord beslaat vier bladzijden, tar of de voorstellen allemaal erg realistisch zijn is natuur den ander paar mouwen. (ZONDER TIJDELIJK DER VOOR rrSWERKEN konkrete vraag die het Spitaels op gemeentelijk inpliceert is wat het stads- luur als werkgever kan bieden. Tewerkgestelde klozen de handen uit de jwen laten steken, is een ste alternatief, maar omdat stadsbestuur al zo'n 170 isen in dienst heeft meent is Borms dat zoniet het csimum, dan toch de grens ereikt en dat wij die best niet rschrijden. Andere moge- leid is dan het indelen van klozen bij het zogenaamde zonder tijdelijk kader», ka- dat zich zou moeten bezig iden met het verwezenlijken een groot aantal openbare sociale nutswerken. Het Spitaels specifieert dat die ken een tijdelijk karakter eten vertonen en zeer ar- dsintensief zijn. De werk- ners zullen volgens het plan statuut hebben dat volko- n gelijk is aan datgene dat zouden hebben in de privé- rtor doch de totale loonkos ten, sociale zekerheidslasten inkluis, zouden worden gedra gen door het ministerie van Ar beid en Tewerkstelling. PROJEKTEN De aldus ingeschakelde werk lozen zouden door stad, OCMW of nog door de Inter- kommunale onderzoeks- en studiewerk kunnen verrichten. Volgt dan 'n weliswaar indruk wekkende reeks voorbeelden die evenwel de vraag doet rij zen of de gemeentelijke over heden in het verleden zo nala tig waren dat die dingen nu nog altijd moeten gebeuren. De voorbeelden blijven vaag en wellicht omdat het amper voor stellen zijn wordt ook nergens gespecifieerd waar en hoe men de daartoe gekwalificeerde werklozen gaat vinden, waar men daar het geld zal voor vin den enz... enz. Enkele voorbeelden: socio- kultureel onderzoek, jeugdon- derzoek, statistische gegevens verzamelen aan de hand van een sociologisch onderzoek, opmaken van een algemeen plan van alle bestaande verka velingen, opstellen van een projekt in het kader van de ge plande stadskernhernieu wing... De OCMW bievoor- beeld kan met zo'n tijdelijk ka der o.m. een «enquête doen bij de bevolking overde dienstver leningen die nauw aansluiten bij de bejaardenproblematiek» terwijl de intercommunale we pikken er een voorbeeld uit een «grootscheepse informatie- en participatie kampagne kan voeren om de bevolking te sensibilize ren voor problemen als: ruimtelijke or dening, ekonomische ontwik keling, milieuproblemen, stadskemhemieüwing enz.» Prachtig natuurlijk, maar daar heeft men al langer de mond van vol. Wat de «uit te voeren werken» zelf betreft heeft men over het aanleggen van «groene zo nes», rekreatieparken, riool aansluitingen, parkings... het onderhoud van deze, van ge klasseerde monumenten ook, van gemeentegebouwen, enz... enz. En voor de inter- kommunale: verfraaiing van in dustrieterreinen, de aanleg van groene zones op de industrie terreinen enz. HERWAARDERING HANDENARBEID EN ANDERE BASISIDEEËN En wat met de tewerkstellings kommissie? Raadslid Borms: «Een bevoegd personeelslid of tewerkgestelde werkloze zou volgens mij dienen aangesteld te worden om van elk projekt, ig weekeinde bezochten we in het «Kapelleke» een ten- nstelling die de moeite loonde, niet alleen om wat er te zien maar evenzeer om wat er niet te kijk stond. Artistiek werk jrdt geboren uit de coïtus van begaafdheid en studie. Hier bpelt echter ook en niet in het minst nog een derde (tor mee: een zekere lichamelijke begrenzing die tot kreati- etijeit aanspoort. Kreativiteit in zekere zin uit noodzaak opge- Dngen dus. Kwaliteit komt soms zelfs op 't achterplan te [pan. Het feit op zichzelf dat men kreatief is, krijgt voorrang, inneer men evenwel met begaafde mensen te doen heeft, an de resultaten echt de artistieke kant op. Maar dit is bij liden evenzeer het geval. tg vóór we de verschillende nds gingen bekijken, praat- uk we met Ann Matthijs, an, irzitster van de plaatselijke G, of: Katolieke vereniging ich >r Gehandikapten, die we ipa Jden willen omschrijven als an i «mobiliënmaatschappij uk i menselijk geluk voor ge- n i idikapten». Ann Matthys irt s laureate op de Olympische va: elen voor gehandikapten in n;; nada (schermen), en is dus garantie voorde dynamiek de vereniging bezielt, een speciale uitgave van de G, en een kleine ^rochure, nemen we evenwel dat alle landikapten welkom zijn, en ook de medewerking van liden» wordt op prijs ge- d. De waaier van aktivitei- is groot. OP EN ONTMOEDIGING stelden vooraf enige vra- Raken de gehandikap- eigenlijkwel ingeburgerd maatschappij, en vallen niet ten prooi aan ont- ïdiging na zoveel belof- en aktiviteiten die voor i op het getouw werden et in het verleden, i Matthys antwoordde ons er inderdaad nog heel wat Dlemen onopgelost bleven: inbare gebouwen, bijvoor- Id zijn nog altijd niet aange- t, zelfs nieuwe gebouwen (Kultureel Centrum?). Een isch voorbeeld terzake was de provinciale ontvangst na onto waarbij de gehandi- len maar enige verdiepin- hoger moesten zien te ge in (zonder lift), om daar in betrokken lokalen ontvan- te worden. Zover had men gedacht, (niet uit slechte dachten we bij onszelf maar "r echt wel een wil, als zelfs Tindemans op een KVG igres moet toegeven dat er ir de gehandikapten mo- inteel niet het nodige geld schikbaar is). En kijk maar er is nog niet eens een pu- Bke autobus aangepast aan landikaptenvervoer. Om te zwijgen over de voetpa- 1 die voor invalidenwagen tjes helemaal niet te gebruiken zijn. GEEN UITZONDERING STATUUT De (lichamelijk) gehandikapten zijn evenwel de laatsten om zichzelf te beklagen. Ook vali den hebben wel eens ogenblik ken dat ze er doorheen zitten. De relatie validen-minder vali den staat evenwel nog niet op punt. Voelen de minder- validen zich achteruitge- steld? Niet helemaal, hoewel... Toch is er van beide zijden een soort drempelvrees waar te nemen, een schuchterheid die de toenadering afremt. Ver bergen validen het feit dat ze de handikap bij minder- validen wel degelijk hebben opgemerkt (wat moeilijk an ders kan) en hoe reageren de gehandikapten hierop? Zij worden niet graag als «minder-valieden» aanzien. Het is echter zo, dat validen soms zwaarder tillen aan de problemen van de gehandikap ten dan de gehandikapten zelf. Hoewel er wel degelijk moet re kening gehouden worden met de handikap, kan men slechts tot een goede samenwerking komen indien de wederzijdse drempelvrees wordt opzij ge zet. Een aanwezig jong (ge- handikapt) echtpaar was de zelfde mening toegedaan, men moet gewoon toegeven dat men gehandikapt is, en de va- lieden moeten hun gevoelens niet pogen weg te moffelen. Dit schept een eerder pijnlijke si tuatie. In Nederland staat men op dit vlak al veel verder. De voorzieningen reiken er trou wens ook al, een heel eind ver der. Maar het feit in een rolstoel te zitten geeft je wel de indruk als het ware afgeschreven te zijn. Is het beoefenen van een hobby een «vlucht»? Helemaal niet. Het is gewoon een vorm van ontspanning. Meer niet. Werkt in dit verband een handikap de kwaliteit van het leven in de hand. Men is im- voorgesteld door deze kom missie, een studie te maken die zou vermelden welke de kos tenraming, de vereiste man kracht, de timing en de techni sche uitrusting zouden zijn.» De studie zou dienen overge maakt te worden aan het kol lege van burgemeester en schepenen die dan de uiteinde lijke beslissing neemt over het al dan niet indienen van het pro jekt bij het Ministerie van Arbeid en Tewerkstelling. Volgende basisideeën mogen niet uit het oog verloren wor den, zegt het raadslid: men moet zich hoofdzakelijk richten op de struktureel werklozen, en dit van alle scholingsniveaus, dat daarbij de handenarbeid zou moeten herwaardeerd worden, dat de werknemers hun arbeid als zinvol moeten kunnen en/aren en dat de werknemers moeten aange worven worden met volwaar dige arbeidsovereenkomsten. Inderdaad. R.D.W. 't Schijnt wel een vervolgverhaal te worden, die aankondi gingen over de officiële opening van de afrit, richting Den- dermonde. Lezers die na onze aankondiging van verleden week toch per toeval ter plaatse zouden getogen zijn, kwa men natuurlijk weeral eens bedrogen uit. Want alles was er nog steeds hetzelfde: geen minister, geen opening en nog steeds geen afrit. Onze tekst was natuurlijk reeds lang ter perse, toen er een telex (ja hoor) een telex arriveerde: Z.E. de Minister is belet. Wat de oorzaak of de reden was, werd er niet bij vermeld. Was de ministeriele schaar zoekgeraakt, was ze versleten of moesten er elders belangrijker linten worden doorge knipt? We hebben er het raden naar... in afwachting wacht de afrit. Als er intussen geen speciale boodschapper met een ijlbe- richt komt opdagen is nu toch eindelijk de opening opnieuw eens vastgesteld. En wel voor donderdag 10 november. Wait and see. Wij van onze kant zullen ons echter maar Klaar nouden voor 'n gebeurlijke nieuwe aflevering... A.B. Als u het woord «consumentisme» in uw woordenboek vindt, dan heeft u een recent werk in huis. De term is vrij nieuw maar ook het bewustzijn van de verbruiker dat niet alleen de produ cent op de markt zijn wetten moet stellen is niet van eergiste ren. De consument wil ook wat in de pap te brokken hebben; een goeie pap dan, kwaliteitspap, zonder scheikundige pro- dukten zoiets waar de label Quality Control op mag. Om dat label meer bekendheid te doen verwerven bij het Aalsterse publiek en niet het minst ook om de werking en aktieterreinen van het Instituut voor Kwaliteitskontrole en Informatieve Etikettering te te lichten, liep van woensdag 26 oktober tot zondag II. een informatieve tentoonstelling in de Belfortzaai. perts. Het is pas wanneer dit komitee een gunstig rapport voorlegt dat het Instituut de goedkeuring kan uitspreken... In dit geval mag de producent de label aanbrengen op zijn produkt.en wordt het informa tief etiket opgemaakt. Het is door de label dat de verbruiker een gekontroleerd en goedge keurd produkt kan herkennen. Het informatief etiket geeft hem de eigenschappen van dat pro- mers lichamelijk begrensd, en moet zijn eigen mogelijk heden dus eveneens relati veren? Een antwoord hierop kregen we niet zo direkt. Een bewijs temeer dat gehandikapten «geen andere soort mensen zijn» maar mensen die wel in moeilijkere omstandigheden leven. Voor «gezonde» men sen weze slechts dit gezegd: één sekcnde verstrooid achter het stuur en het kan verkeerd aflopen... TENTOONSTELLING De tentoonstelling was niet zo bijzonder groot, maar toch gaf ze ons een kompakt beeld van wat gehandikapten met hun noodgedwongen vrije tijd uitrichten. Er was een hele va riatie haak-, brei- en borduur werk te zien, rietwerk was er ook bij, en email, poppen en houtsnijwerk en kant. Postze gels en gesmede juwelen (hangers). Schilderijen en een glaswerk-verzameling. Kor tom: kreativiteit kent geen grenzen. Enige namen: Maria Van Hauwe (kantwerk), M. Wa terschoot, BBO Levensvreug de, A. Rimaux, J. Tillon, Hilde Van Der Biest, M. D'Herde (mooie sprei), C. Poels, Juliette Temmerman, (mooi bloemen- schilderijtje met schelpen ver vaardigd, evenals andere fi guurtjes), Chris Leunen, C. Staelens (postzegels en mooie smirna-tapijten), M. Lanckman, M. Schollaert, Gaby Coppens (vlechtwerk), Jo Blendeman (hout- en vlechtwerk en kera miek), Y. Van Den Bossche, D. Verleysen (glaswerk en schil derijen), A. Boon (schilderijen). Ter herinnering nog even het bestuur van de vereniging: Voorzitster Ann Matthys, secre taris: Constant Staelens, Proost: Pater Van Looy; leden: Gaby Caestecker, Agnes De Gols, Angèle Meireson, Rob. Liebrecht, Hugo Van De Voor de. Mw. Staelens, Elisabeth Rousseau, en Petrus Troch. Een vereniging die, naar we konden merken, goed samen hangt en een efficiënte werking heeft. Wilfried Lissens 'TT CONTROL De burgemeester drukte zijn waardering uit voor het werk van Quality Control (SJ) Verschillende standjes met lui ers, dekens, bier, lekkere ge uze of lambik, chokolade, koek jesen Ardense ham waren in 'n daartoe haast te kleine bel fortzaal opgesteld. Geen han delsfoor. maar de tentoonstel ling van een beperkt assorti ment van de zowat 500 produk- ten die tot op heden de kwali teitskontrole van het instituut hebben doorgemaakt en op de markt herkenbaar zijn aan het embleem dat u bij dit artikel af gedrukt vindt. Recht op informatie De heer F. Merckx, public- relation van het instituut, in zijn openingstoespraak: «Het doel van Quality Control is in formatie te verstrekken overde kwaliteit van de op de markt gebrachte produkten, alsook de producenten aan te sporen hun produkten steeds te verbe teren». Een opdracht, zo meende spreker, die om vol daan te worden vraagt dat we in het dagelijks leven het recht op informatie gestalte geven. Iets dat het instituut overigens doet in samenwerking met verbrui kerspartners: de Bond van Grote en Jonge Gezinnen en de «Ligue des Families». Label en informatief etiket Een producent die aan de ver bruiker eerlijke informatie wil verstrekken wendt zich nu tot nieuwe middelen, namelijk de «label» en het «informatief eti ket» en hier springt Quality Con trol in het verhaal. F. Merckx: «De producent laat zijn produkten analyseren en testen door Quality ontrol, een officieel erkend kontroieorga- nisme, op basis van strenge kwaliteitsnormen opgesteld door een technisch komitee dat bestaat uit onafhankelijke ex- dukt.'Het produkt blijft dan on der regelmatige kontrole.» Of het instituut streng is Naar verluidt wel, want verleden jaar zouden 30 van de geteste produkten geweigerd zijn voor goedkeuring. 500 Produkten Op het ogenblik kontroleert Quality Control een 500-tal produkten. het kontroleert een hotelketen in de Ardennen en werd ook gelast door het Minis terie van Middenstand met de certifikatie en de kontrole van de eerste Belgische benaming van oorsprong: «Ardense Ham» (dit door het Koninklijk Besluit van 18-2-74). Het Insti tuut verdedigt en beschermt ook sedert jaren de met de hand gemaakte kant van Brug ge. (De volledige lijst van de er kende produkten kan u koste- ^Aury coNTT"^ loos bekomen op volgend ad res: Instituut voor Kwaliteits kontrole en Informatieve Etiket tering s.v. Lombardstraat 26 - bus 2 - 1000 Brussel-Tel. 02- 511.16.81) Ontmoetingsplaats Omdat de producent in deze massamaatschappij ontelbare en anonieme kopers moet in" lichten en de verbruiker ander zijds behoefte heeft aan infor matie is het dus noodzakelijk dat er ergens in onze samenle ving een plaats bestaat waar de eisen van de producenten en van de verbruikers elkaar ont moeten en tot overeenstem ming komen. F. Merckx: «Qua lity Control is deze ontmoe tingsplaats, waar het weder zijds vertrouwen, dat objektief wordt gewaarborgd, tot stand komt. Indien deze niet be stond dan zou men ze moeten uitvinden. En precies omdat ze bestaat, laten wij ze samen uit bouwen.» En tot slot: «Het is dus onze taak en hier spreek ik als verbruikerdit initiatief te vol gen om de markt te saneren en te komen tot een beter en ge zonder leefmilieu. Dit heet «consumentisme».» Geen verbruikersklub te Aalst Naast de louter wetenschappe lijke research en de bespreking in de technische komitees, werkt het instituut ook met zo genaamde verbruikersklubs, een aantal doorsnee- konsumenten die als lid van Quality Control een deel van het praktische werk op zich nemen. Het onderzochte artikel wordt gebruikt of verbruikt en uit die konsumptie zelf, trekt de klub zijn konklusies. Rond Aalst werken acht dergelijke klubs in alle stilte mee aan de kwali- teitskontroles. «Eigenaardig, aldus onze zegsman, dat er in Aalst zelf nog geen is.» (RDW) Dat vele mensen eerder sceptisch staan tegenover de nu gelanceerde aktie, vaak schoorvoetend en uitstellend, «Het Jaar van het Dorp en het hele geval aanzien als een pleister op een houten been, moeten we nu wel ervaren. «Eerst heeft men de dorpen met de fusie op alleszins veel te grote schaal kapotgemaakt en nu wil men de gemaakte wonden helen», wordt wel hier en daar gehoord. Tenware er plaatselijke enkele mensen zijn die de zaak kost wat kost willen op gang brengen en er van maken wat er nog van te ma ken is, schijnt de belangstelling eerder matig, ja vaak bijna onbe staande. Te Gijzegem kon men de volwas- sen aanwezigen, het personeel van Aalst-Stad uiteraard niet meege rekend. bijna op één hand tellen en duurde het hele geval, met inbe grip van de pröjektie van een tach tigtal dia's, nauwelijks een half uur. Schepen De Maght (schepen Roels was verontschuldigd) mocht wel vertegenwoordigers verwel komen van Jeugdatelier Free- Ting, Balletgroep Gijzegem. Wie- lerklub «Uiltjesvrienden», vzw «Sport- en Rekreatiecentrum»het «Klein Muzieksken», het St.- Martinuszangkoor en de lagere en kleuterschool St.-Vincentius. Projekten werden nog niet ge maakt en reakties over het voorge stelde kwamen er niet. Niet min der dan zestien uitgenodigde ver enigingen stuurden hun kat en als kontaktman werd kunstschilder Jozef Daelman, toevallig vanwege een tentoonstelling in het gebouw aanwezig, aan. Verenigingen kunnen nog steeds bij hem. in de Pontstraat 5 te Gij zegem, voor aansluiting of inlich tingen terecht. Moskou, zes uur 's morgens. Midden op het Rode Plein staat een Rus op en neer te springen op een riooldeksel, terwijl hij luidkeels roept: «Eenendertig! Eenendertig! Eenendertig!». Er komt een gehiemagent van de KGB voorbij, die dat natuutr- lijk hoogst verdacht vindt en uit leg eist. «Ua's mijn ochtendgymnas tiek», zegt de man. «En dat roe pen, dat zijn ademhalingsoefe ningen die mijn dokter heeft voorgeschreven. Het werkt echt verkwikkend: ge zoudt het ook eens moeten proberen». De KGB-er stapt op het riool- deksel en begint ook te springen, terwijl hij uit volle borst brult: «Eenendertig! Eenendertig! Ee nendertig! Eenendertig!...» Plotseling trekt de ander het deksel weg, zodat de geheima gent in het riool dondert. De man legt het deksel weerop de put, springt er bovenop en be gint weer te springen en te roe pen: «Tweeëndertig! Tweeën dertig Tweeendertig!» Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERM. Tel. 052/21.46.10 KUNSTSCHILDER Nodigt U uit op de opening van zijn tentoonstelling op zaterdagavond, 29 oktober 1977. De tentoonstelling is alle dagen toegan- j kelijk van 9 tot 19 u. en dit tot 10 vember 's zondags van 10 u. tot 13 u. v en van 16 u. tot 20 u. Kattestraat 49 .9300 AALST Tel. 053/17.40.55

De Voorpost | 1977 | | pagina 7