PARKEN VAN EEUWIGE RUST www mmwm 1 NOVEMBER EREMB0DEGEMS KERKHOF IN EEN NIEUW KLEEDJE rrr'r WWW W:w' fffff WW Onderaan een beeld hoe de kerkhofbanen er te Hof stade vroeger uitzagen. Bovenaan het resultaat na de afboording en de bestrooing met rood grint. (SJ) Het is dus gedaan om steeds vooraan te moe ten gaan water halen. Men heeft nu een waterkraantje op ten hoogste 10 20 me ter van het graf van de dier bare afgestorvenen. Meer dan 40 verlaten grafkelders (einde grafkoncessies) zijn ontruimd en werden door- verhuurd aan belangstel lenden voor een koncessie- termijn van 25 jaar. Naast de koncessierechten voor de grond betaalt men 5.000 fr. voor een huurkelder van maximum 3 personen (en dit voor 25 jaar) of 6.500 fr. voor een huurkelder van 4 tot 6 personen. Het verhuren van deze veer tig huurkelders was juist een van de reden waarom de putten op het ontgravings- veld af en toe zo lang bleven open liggen, dikwijls met stukken kisten zichtbaar voor de voorbijgangers. Al vorens een kelder echter verhuurd is diende men een handtekening te neb ben, en dat sleepte wat aan. Vulde men de put onmid dellijk dan moest de huur der nogmaals 1.500 fr. grondbelasting betalen. Om de huurders 1.500 fr. te be sparen bleven de putten dus open liggen totdat men de handtekening had en men aan de bouw van de kelder kon beginnen. Een andere nalatigheid was dat de grafkoncessies vroe ger niet goed waren bijge houden. Het gevolg was dat graven wiens koncessie reeds verlopen was vanar iy/5 nog steeds in zeer verwaarloosde toestand, op het kerkhof stonden. Zerken die niet door de familie af gehaald werden, werden door Openbare werken ontmanteld. De nog bruikbare stukken werden meegenomen om te herkappen en de afval bleef liggen. Dat waren de zoge zegde in gruizelementen liggende graven. Ook wat de vuilniskontai- ners betreft is men aan het overschakelen. Er wordt overgegaan van privé-aan- besteding naar eigen be heer. Ook aan de verfraaiing van het kerkhof werd wat ge daan. Op de banen werden 375 ton rode grint uitge strooid. Daarnaast werden verspreid over het oude en nieuwe kerkhof acht rust banken aangebracht. Het kolumbarium werd voor het eerst ingebruik geno men op 28 oktober II. toen werden de eerste twee ur nen bijgezet. De verstrooi- ingsweide langs de over kant van de grote baan werd afgeboord met een haagbe planting. Tussen Allerheiligen 1977 en Allerheiligen 1978 staat er voor het kerkhof Aalst- Centrum nog heel wat op het programma. Het oude gebouwtje van de kerkhof bewaarder, uiterst rechts in de hoek van het kerkhof, dat momenteel dienst doet als berg-, kleed- en eetruimte van het kerkhof personeel, zal worden afgebroken. In de plaats komt een nieuw gebouw met aangepaste sanitaire inrichting, berg ruimte en eetzaaltje. Waar het mogelijk is zullen bloemenperken worden aangelegd Het weer had zich gehaast om november nog te halen: het stormde plots af op kou en nattigheid om de dodenmaand in vóór-winterse killigheid te kunnen aanvangen. Het waaide nog gauw de laatste rosse kleuren uit de bomen En toen kwam ineens de zon weer opdagen. Ze scheen tranerig over de witte en gele chrysanten die hel kerkhof kleurden tussen de grijze zerken. Éénmaal per jaar keren we toch terug naar de plaats waar voor ieder van ons de waarheid ligt een harde waarheid die we zo graag met chrysanten verbloemen- We doen die waarheid misschien wel geweld aan door te treuren om wie we verloren: eens komen anderen hun chrysanten op onze zerken plaatsenW.L. 8 - 4-11-1977 - De Voorpost men perken. EREMBODEGEM Op het kerkhof van Erem- bodegem werd de hinderlij ke vuilnisbelt achteraan het kerkhof volledig opgeruimd en genivelleerd met een 100-tal kamions grond waarop gazon en beplantin gen zullen worden aange bracht. De oude haag werd verwij derd en vervangen door jonge boompjes. De banen werden voorzien van 25 ton rode grint en een drietal rustbanken werden ge plaatst. Voor 1978 voorziet men nog in de aanleg van 800m boordstenen voor het afbakenen van de banen en de verspreiding van nog maals 200 ton rode grint. Ter verfraaiing zullen even eens bloemenperken wor den aangelegd. Als voornaamste wijziging is er de verplaatsing van de inkom naar de Grote Baan. Dit om moeilijkheden in de te smalle Kerkhoflaan te vermijden. Voornamelijk bussen hebben het daar zeer moeilijk om door te parkeren. Alvorens men de inkom verandert zal men echter het oude berg plaatsje afbreken dat nu nog staat naast het nieuw opgetrokken gebouwtje. Het nieuwe kolumbarium (SJ) GIJZEGEM Te Gijzegem werd de om heining ook aangevuld met beplantingen. 25 ton rode grint werd op de banen opengestrooid, bloemper ken werden aangelegd en rustbanken geplaatst. In 1978 zal men overgaan tot de aanleg van een nieu we parking juist naast de oude ingang. De inkom zal tergelijkertijd verplaatst worden naar de parking zelf. Eveneens zal overge gaan worden tot de oprich ting van een gebouwen- kompleks met aangepaste sanitaire inrichting, berg en schuilplaats en bureel voor de kerkhofbewaarder. Rozenperken, verspreid over gans het kerkhof, zul len worden a HERDERSEM Te Herdersem werd het in- kómhekken verplaatst. De beplantingen aldaar volle dig vernieuwd en rustban ken geplaatst. Eveneens werden in de omheining aanvullende beplantingen gedaan. Voor de toekomst voorziet men hier in de aanleg van rozenperken. HOFSTADE Te Hofstade werd naast de aanvullende beplantingen in de omheining de inkom ook voorzien van een hek ken. Eveneens werd een aanvang genomen met het plaatsen van boordstenen tussen de graven. Boord stenen waartussen nu reeds 50 ton rode grint is ver spreid. Bloemperken wer den aangelegd en rustban ken geplaatst. Eveneens werden reeds grafkelders verhuurd volgens het prin cipe van Aalst-Centrum. Vroeger was er op het kerk hof van Hofstade helemaal geen water te bekomen. Als noodoplossing heeft men voor het ogenblik twee kon- tainers met water op het kerkhof geplaatst. Achteraf zal eveneens een waterlei ding op het kerkhof aange legd wórden. Voor 1978 voorziet men het kerkhof volledig voorzien te 1 November, Allerheiligen, staat voor de deur. De dag dat men de dierbare afgestorvenen met bloemen en gebeden herdenkt is in aantocht. Overal wordt druk gewerkt om de kerkhoven er fleurig te laten uitzien met het oog op het talrijke bezoek dat binnen een drietal weken dit oord van rust zal overspoelen. Te Erembodegem rooide met de prachtige haag rondom het kerkhof om deze te vervangen door jonge boompjes. Voor het ogenblik ligt het kerkhof er wat open en bloot bij. Mijmerende bezoekers die zich bezinnen over de zin van het leven en het kortstondig bestaan op onze aarde worden voortdurend gestoord door voorbijrijdende wagens en bromfietsen die de spoorweg overbrugging moeten nemen. De vernieuwing toont momenteel zijn nadelige kant, binnen enkele jaren echter wanneer de boompjes bommen zullen geworden zijn zal het kerkhof ondergedompeld zijn in een groen kader. Natuur en mens terug verenigd in een eeuwige rust. S.J. bevoegdheid zou komen staan. In principe werd toegestaan, maar het sleel te aan tot in de maand jul alvorens dit principe koï krete vormen aarvnam. VJ dan af is er reeds heel gewijzigd. De huidige personeelsploj die op het kerkhof is werkgesteld telt 12 persl neelsleden en 10 tewerk<j stelde werklozen. Voor I ogenblik zijn deze ondl verdeeld in drie ploegeT Een op het oud kerkhof v Aalst-Centrum, een plo die de kerkhoven op randgemeenten onderhoiJ en een ploeg die de boofl stenen plaatst plantsoenen onderhouJ Voor volgend jaar hoo[ men te kunnen splitsen in ploegen meer bepaald do) de ontdubbeling van ploeg 'boordstenen' 'plantsoenen». Voor de bouw van de niet Fred i we kompleksen op verschi lende kerkhoven werd c optie van pref abri kat iegt HET I bouw afgewezen. Momei |oevv, teel twijfelt men noa of me ,ust j de volledige ruwbouw ga; jg gn uitbesteden aan privéfi oor. ma's of gaat laten bouwe ewee door een 'herscholing' enja; ploeg'. Privé zou sneller e erpele doelmatiger werken, terwierdu; de herscholing trager e en ik minder efficiënt zou we «kek ken, eventueel ook ten m »aaru dele van de kwaliteit. Wi iportc het juist gaat worden is o het schepenkollege echtfp nog niet beslist. Op alle kerkhoven zal mej overgaan tot de bouw huurkelders. Naast grondkoncessie betaa men voor een graf van ma 3. personen een huur va 5.000 fr. voor 25 jaar of 2( fr. per jaar. Voor een gr; van 4 tot 6 perspnen wort dat 6.500 fr. voor 25 jaar 260 fr. per jaar. In totaal zullen op de ve schillende kerkhoven 8.00 boordstenen geplaatst wo den en daartussen zal zo'i 700.000 kg rode grint open gestrooid worden. De Aalsterse kerkhoven gaan de parken van d eeuwige rust worden. hebben van boordstenen waartussen rode grint zal gestrooid worden. Even eens zal men overgaan tot de bouw van een kompleks met sanitair, bergplaats en bureel voor de kerkhofbe waarder. Het kerkhof zal uitgebreid worden, rozenperken zullen het geheel opsmukken en voor de automobilisten zal een parking aangelegd wor den. MELDERT Te Meldert werden de banen voorzien van rode grint. De omheining werd volledig aangeplant en er werden rustbanken geplaatst. De metalen omheining van het kerkhof die reeds 50 jaar oud is was nooit geverfd geweest met het gevolg dat ze grotendeels doorgeroest was. Ze werd nu volledig ontdaan van het roest, her steld en herverfd. De muur rechts van het kerkhof staat zeer bouwval lig en buigt over naar de straatkant. In de lente van toekomend jaar zal deze af gebroken worden en ver vangen door een nieuw bouw. Met de aanleg van bloemenperken zal dan eveneens een aanvang ge nomen worden. Momenteel is men te Mel dert nog bezig met de uit bouw van een watervoorzie- ningsnet dat zoals te Aalst op diverse plaatsen op het kerkhof moet voorzien in kraantjes. MOORSEL Te Moorsel werden rust banken aangebracht. Voor de toekomst voorziet men daar het plaatsen van boordstenen langsheen de wegen tussen de graven. Het aanleggen van bloe menperken en het uitwer ken van een parking. NIEUWERKERKEN Te Nieuwerkerken werd reeds 25 ton rode grint rondgestrooid evenals rust banken geplaatst. In 1978 zal het oude gebouw dat dienst doet als berg plaats worden aangepast en voorzien van de nodige sa nitaire installaties. Even eens zullen bloemenperken worden aangelegd. PERSONEEL Dat het kerkhof de plaats was van de eeuwige rust gold vroeger ook groten deels voor het aldaar te werkgestelde stadsperso- neel. Openbare werken die heel wat hooi op zijn vork moest nemen kon geen de gelijke kontrole uitoefenen met alle gevolgen van dien. Bij het begin van zijn ambtsperiode eiste sche pen Hooghuys dat het kerk- hofpersoneel onder zijn Gescheurde en half weggehaalde graven gaven gedurende enkele dagen een verwoeste aanblik aan her kerkhI (SJ) Vervolg van blz. 1 In het voorjaar van 1978 zal worden overgegaan tot de uitbreiding links van het nieuwe kerkhof. Dit zal tot gevolg hebben dat de ont ruiming van de gewone gra ven maar zal moeten plaats hebben na 15 jaar, waar dat nu moet gebeuren na ïu 11 jaar. Ook zal verder ge gaan worden met de ont ruiming van verlaten graf kelders. In de tweede helft van 1978 zullen door de stadsdiensten huurkelders worden gebouwd, welke ter beschikking van de bevol king zullen worden gesteld aan hogervermelde huur prijs en voor een koncessie- termijn, van 25 jaar. BAARDEGEM Op het kerkhof van Baarde- gem werden reeds aanvul lende beplantingen gedaan aan de omheining. Even eens werden zoals te Aalst rustbanken geplaatst. Voor 1978 staat nog op het programma, de oprichting van een inkomgebouw waarin de nodige sanitaire installaties zullen voorzien worden evenals een bureel voor de kerkhofbewaarder en een berg- en schuil plaats, de aanleg van een parking en de verfraaiing van het kerkhof door bloe- UyF"

De Voorpost | 1977 | | pagina 8