SINT-MAARTEN BIJ DE P.V.V. VROUWENBEWEGIN( 14 - 10-11-1977 - De Voorpost Jan Dedroog zei het filmje klaar op hel startheeldje om de synchronizatie Ie beginnen, (zj) Kinova, de Aalsterse amateursklub, telt onder zijn leden een paar mensen die niet alleen reeds lang bij de klub zijn aangesloten, maar die daarnaast ook ergens toonaangevend zijn omdat zij reeds het verst gevorderd zijn. Hun werken zijn kwalitatief hoogstaand. Men vraagt zich soms af hoe deze amateurs, want dat zijn zij, 't klaarspelen dergelijke filmpjes in mekaar te steken. Met eenvoudige middelen wordt de perfektie benaderd. neer men zelf de nodige toe stellen wil aanschaffen kan men altijd te raden gaan bij het bestuur dat op basis van hun praktische ondervinding be paalde merken of modellen zul len aanwijzen die interessant zijn. leder jaar wordt er voor de be ginnelingen van Kinova een filmpje van 5 a 6 minuten uitge dokterd. Een lid van de klub schrijft het scenario met de rode draad zoals men pleegt te noemen, een ander schrijft hei draaiboek en tenslotte gaa men tot het verfilmen van het op papier staanoe idee De gevormde groepen nebben een ruime keuze uit doKumen- taires. reportages speelfilms of verfilmde platen Vooral dit laatste is voer Deginnelingen zeer interessan: Het scenario hebben zij Zij'krijgen het als het ware voorgeschoteld op een plaat. Het geluidsgedeelte is klaar, zij hoeven er alleen maar het beeld op te plaatsen. Aan het realiseren van een de gelijk 5 a 6 minuten durend filmpje worden gewoonlijk 3 a4 avonden verspeeld met het op nemen van de beelden. Over de montage en de synchronisa tie spreken wij met. Daarvoor worden de realisatoren vrij ge laten. Van alle mensen die over een Super 8 of dubbel 8 kamera be schikken zijn er naar schatting maar een 0.5 aangesloten bij een filmklub. En het is juist voor deze halve procent dat Ki nova ook filmlessen inricht. Deze lessen een twintig in aantal, moeten de leden een basiskennis geven van het fil men. Naast deze lessen kuttnen zij ook nog veel leren. Enerzijds zijn er de diverse boeken en tijdschriften die over het on derwerp handelen. Over de boeken dient gezegd dat per nieuwe uitgave ongeveer een vijftal bladzijden nieuw zijn. De rest is algemeen of oud. De tijdschriften volgen de zaken meer op de voet, zijn aktueel, maar daarom niet het best. Momenteel, en dit als voorbe eld, maken bijna alle tijdschrif ten reklame voor super 8-opnamen met rechtstreekse klank. Je ozu gaan denken dat er geen andere kamera's meer zijn. Rechtstreekse klankop name heeft zijn voordelen, Etienne Van der Scheuren en Jan Dedroog chronometreren een muziekstukje voor de synchronizatie van een filmpje, (sj) gedraaid over de vliegmeting te Aalst en realiseerde men een humoristische griezel speelfilm: «De wraak van Ba- mes Jond». In het vooruitzicht staat nog een dokumentaire over het vervaardigen van ju welen en een aantal eksperi- menten van animatie met le vendige personen. JAN DEDROOG Jan Dedroog, leraar lichame lijke opvoeding aan het Hoger Instituut voor Technisch On derwijs is een geboren Limbur ger die na 10 jaar in Gent ver bleven te hebben naar Aalst kwam afzakken omdat hij hier in het onderwijs werd aange steld. Alvorens hij begon te filmen had hij een andere passie: to neelspelen. Hij stond meer maals op de planken, o.a. des tijds ook bij Kern 63. In 1964 zegde hij vaarwel aan het toneel en begon zich te inte resserenvooreen nieuwe hob by. het maken van amateurs filmpjes. Via een kollega kwam hij in kontakt met de Gentse amateursfilmklub «De Dra ken». en het was daar dat hij zijn eerste kennis opdeed. Ook voor hem was het een zoeken welk genre hem het best lag. Familiefilpjes, speel- filmpjes en toeristische filmpjes gingen door zijn handen alvo rens hij uiteindelijk het genre met de ring», een film die het Belgische ringen van de duiven uit de doeken doet, «Brons Gie ten» een reportage over de kunstenaar Montayne, «Kera miek», een film over de kera miste Monik Muys, en «Marse pein» een rol peliculle over het maken van deze zoetigheid. In montage heeft hij nog de film «Anjers kweken» en als projekt «De binnenscheepvaart». KINOVA De Aalsterse amateurflimklub Kinova ligt zeer dicht aan het hart van beide hiervoor ge noemde mensen. Naast al dat gene wat zij opstaken in de Ge ntse klub «De draken» hebben zij heel wat te danken aan de Aalsterse klub. Etienne Van der Schueren is momenteel voorzitter, terwijl Jan Dedroog, op het ogenblik minder aktief, toch kan terug blikken op rijkgevulde jaren. Bij Kinova kan iedereen aan sluiten die maar op een of an der vlak geïnteresseerd is in het amateursfilmen. Voornamelijk dan in Supe r 8 Mensen met of zonder aparatuur kunnen er te recht. De vraag rijst misschien wat mensen zonder apparatuur kunnen komen aanvangen bij Kinova. Het antwoord is een voudig. Wie geïnteresseerd is kan erbij, de klub beschikt over apparatuur enerzijds, en wan- maar vooral voor de smalfilmer, nog meer nadelen, 't Grootste is o.a. de haast onmogelijkheid om deftig te monteren. Naast de boeken en tijdschrif ten is er nog een voorname fak- tor die de nieuwe leden flink kan vooruit helpen, en dat is het rechtstreekse kontakt en de uitwisseling van ondervindin gen tusen de leden onderling. Mensen die reeds jaren hun hobby uitoefenen weten nor malerwijze veel meer dan be ginnelingen. Een ander zeer voorname fak- tor die bepalend is of men al dan niet iets presteert in een klub is de gesteldheid waarmee men naar de klub gaat. Velen komen, maar weinigen blijven. Sommigen komen uit nieuws- gerigheid, anderen uit interes se. Vooral bij de 1ste groep zijn er velen die bij het zien van werken van gevorderde leden gedesillusioneerd worden en de pijp aan Maarten geven. Anderzijds zijn er ook enkelen die er niet de tijd kunnen voor opbrengen. Vooral de montage en de synchronisatie van een super-8-film vraagt heel wat werk. Slechts weinigen geven het op omdat zij het financieel niet kunnen bolwerken De meeste apparatuur is voor het ogenblik aangepast aan de geldbeurs van de gemiddelde ETIENNE VAN DER SCHUE REN De Aalstenaar Etienne Van der Schueren, momenteel voorzit ter van Kinova, begon met tij dens zijn verlof dia's te nemen. Na zekere tijd kwam hij echter tot de bevinding dat deze hobby hem niet meer voldeed. Het geheel was te statis. Er entbrak leven. Via zijn vriend en later leer meester Jan Dedroog raakte hij in kontakt met de Gentse ama- teurfilmklub «De Draken». Het was in deze klub dat hij zijn eer ste passen zette in de amateur filmwereld. Aanvankelijk, en zo gaat het wel bij elke amateurfilmer, is het een zoeken naar het genre dat je best ligt. Gewoonlijk pro beert men met vakantiefilmpjes en familiefilmpjes. Zo ook ver liep het met Etienne Van der Schueren. Op zijn repertoire kwamen aldus een drietal films over bergbeklimmen (bergbe klimmen is tussen haakjes ge- zegt een van zijn hobby's), «langs onbegane wegen», «Langs ongebaande wegen» en «Langs obekende wegen». Uit zijn vakanties in Zwitserland bracht hij ook nog een filmpje mee «Bergcloser» genoemd dat handelde over de Alpen- bloemen en een film over de Wintersport: «Snowwittis in Verbier». Een film die nog dient gemon teerd te worden is «Daar waar de weg eindigt», een film die handelt over het leven van een berggids. Een waar gebeurd verhaal van een berggids die verongelukte. Ook zijn film «Het maken van kaas» die het bereidingsproces uit de doeken doet van met de hand ver vaardigde kazen is nog niet gemonteerd aangezien een tweetal filmpjes in het labo slecht ontwikkeld werden. Etienne Van der Schueren ■>hoopt deze twee vernielde filmpjes opnieuw te kunnen op nemen tijdens een van zijn vol gende vrije dagen. Er stelt zich echter wel een praktisch pro bleem De mensen die deze kazen maken verhuren zich normaler wijze voor een be paalde tijd aan een baas. De vorige twee jaar was het steeds dezelfde man die de kazen maakte, maar nu is het goed mogelijk dat het volgend jaar iemand anders is, en dan wordt het een probleem. Gaat de film dan nog te monteren zijn Filmen is met gemakkelijk. Het is voldoende dat er tijdens het hele wordingsproces van een film iels misloopt omdat alle werk voor niets zou geweest zijn. Het is gelukkig meestal niet het geval. Nog een paar goede films zijn: «De laatste grootjuffrouw van Deridermon- de», handelde over 't laatste oegijntje te Dendermonde en «Op de valreep gered» een film over de restauratie van een eeuwenoude houten windmo len. Naast deze films waarvoor Etienne Van der Schueren al leen tekent zijn er ook nog een aantal films die hij maakte in co-produktie met zijn vriend en leermeester Jan Dedroog. «Circulars» is een speelfilmpje «Karnaval in Aalst», hier spreekt de titel voor zichzelf. «In het teken van de V» is een dokumentaire film over het ver vaardigen van V-riemen bij Ga tes Europa. Verder werd op aanvraag ook een reportage gevonden had dat hem aan sprak: de dokumentaire. Na 5 jaar de lessenreeks en de akti- viteiten in de Gentse klub ge volgd te hebben maakte Jan Dedroog in 1969 de zeer goede «Snickers», een film handelend over de vervaardiging van de gelijknamige schoenen Hierna volgde nog een hele reeks: «Kant» over het maken van de Brusselse Kant, «Op avontuur In een modern, groots opgevat kompleks, met ruime lokalen en wijde gangen, met het imago van een open instelling waar de jeugd en de huidige en vroegere KSA-leiders lustig aan het voetballen zijn, ontvangt ons een rijzige, voorkomende en toch kordate priestereen veertiger, in zijn bureau in het bisschoppelijk kollege te Lede aan de Bellaert. Bisschoppelijk - zoals te zien is aan staf en mijter op een, keramiek van M. De Witte en «Sint-Maartens- zoals een andere keramiek van dezelfde kunstenaar ons plastisch vertelt. Te Dendermonde uit een onder wijzersgezin met drie kinderen ge sproten werd Paul De Decker priester gewijd In 1964 werd EH. De Decker leraar godsdienst en geschiedenis te Buggenhout in een (destijds althans) afdeling van het Dendermonds H. Maagdkollege. Wegens zijn pedagogische en or ganisatorische begaafdheid werd E.H. De Decker, toen de Buggen- houtse afdeling zelfstandig werd en tot St.-Michielskollege werd gedoopt de leiding over de techni sche afdeling toevertrouwd. Sa men met superior Schollacrt werkte hij aan de groei en de uit bouw van de Buggcnhoutse instel ling waarvan het Vrij Technisch Instiuut voor het ogenblik bestaat uit een sekundaire afdeling me- chanika en elektriciteit en uit een beroepsafdeling mcchanika. Ook in de ckonomischc afdeling te Buggenhout was hij aktief als le raar en als zondagsonderpasloor op de schilderachtige parochie •<dcn Briel» aan de Schelde had den de jeugdbewegingen aan deze dinamischc figuur een Hink leider. Eind september raakte echter be kend dat E.H De Decker Bug genhout zou verlaten wal voor hem persoonlijk een erkenning van zijn talent betekende maar wat in het Buggenhoutse Kollege een ware leemte achterliet. Op humoristische wijze brachten zowel superior Schollacrt. waar mede hij zo vruchtbaar dertien jaar samenwerkte, als de burgemeester hulde aan de scheidende direkleur die ze prezen om zijn inzet, zijn kennis van zaken en zijn vasthou dendheid. Uit een grote doos haalde de burgemeester dan het gelegenheidsgeschenk, een vlieg tuig, «een dekker-, waarmede de scheidende nog menigmaal naar Buggenhout zou, kunnen terug «vliegen». Verscheidene andere geschenken werden hem aangeboden, o.a. een nieuw kleurentelcvisictocstel, waarna hij zijn eigen draagbaar TV-apparaat, sinds enkele dagen stiekem verdwenen, terugkreeg. Als opvolger van superior Tem merman. van Erembodegem, die nu fungeert in hei St.- Gregoriuskollege te Ledeberg, staat de nieuwe supcior voor een zware taak. Met zijn 524 leerlin gen in de basischool (op gans het grondgebied van Groot-Lcde be staat geen enkele lagere gemeen teschool meer nadat die van Oor- degem onlangs verdween) zijn 311 studenten uit middelbaar. i pr uk cial st itzi technisch en beroepsonderwijs e^vin zijn zestig personeelsleden E.H Superior De Decker voor trachten de traditie van de he e Temmerman, een harde werk die de gebouwen niet heeft zi< ,n maar doen groeien, in ere trachtt gen te houden en te zorgen voor kont nuïteit in de aktie Buiten de lage school is alles immers tota nieuwbouw. Realisatie van moderne zaal voor lichamelijl opvoeding is nu, alvast in same werking met E.H. Temmermi die het dossier samenstelde, ec1 eerste akticpunt Qua didaktisc materiaal zijn er voorlopig gecpha hiaten maar wat betreft de zwen jk lessen is er, sinds het sluiten vj ler de Bambrugse «Sun valley enige moeilijkheid Met school van 900 leerlingen vim men niet zo maar direkt wekelijks zwemgelegenheid E.H Superior De Decker die. priester ook wil zoprgen dat katolick karakter van de scht ongerept in ere wordt gehoudci wensen wc hierbij een vruchtbt werking, in zijn nieuw arbei veld, toe. L obh ~*W (g itee 'en le E 'COOC uDare Zondagnamiddag 6 november, kwam Sint-Maarten de kinderen van de P.V.V. Vrouwenbeweging bezoeken, hetgeen reeds een ja renlange traditie geworden is. In aanwezigheid van hel voltallig bestuur verwelkomde voorzitster Mevr. R. Reynaert de 96 inge schreven kinderen van 2 tot 10 jaar. Ook de ouders, grootouders en familieleden waren meegeko men naar de Salons Verspaille Burgemeester en Mevrouw L D'HAESELEER. Diane D'haese leer, Willy Van Remerghcril schepen De Maght en raadslil André Doorns waren ook aanw^j zig. Emilienne Van Pottelbergh gastte de kinderen op twee tilmj o.a. -12 jaar P.V V kinderbal Temidden zingende, juichende soms bevende kinderen deed grote Sint dan zijn intrede, fi kregen ze een mooie pop ol match-bal en wat snoepgoej Tenslotte had er nog een speelgoed tombola plaats. De montage is een geduldwerkje, Etienne Van der Schueren spendeert drie maand elke avond voor de mor, en synchronizatie van een filmpje, (sj) burger. Wanneer er moeilijk heden zijn kan de klub, die er tenslotte toch voor is. nog in springen met belichtingsmateri aal. synchronisatiemateriaal of kamera's. Mensen die naar de klub ko men om iets meer uit te halen moeten in feite bezeten zijn door de mikrobe, anders gaat het niet. Indien men de perfek tie wil nastreven dient men er veel tijd aan te investeren. Een reden waarom zelfs trouwe leden weinig of niet vooruit gaan is het feit dat zij niet op de hoogte blijven van de aktuele strekkingen en presta ties. Veel te weinig amateurfil mers gaan naar regionale, na tionale of internationale festi vals. Gewoonlijk zijn het daar altijd dezelfde gezichten die men ziet, en dat zijn er maar enkele. Daarnaast is er ook de faktor eksperimenteren. Veel te weinig mensen wagen zich aan eksperimenten. En het is juist daaruit dat men zeer veel kan' leren. «Kijken om te leren WAAROM GEEN 16MM Waarom houdt een filmklub het bij super 8 wanneer er leden zijn die over 16mm apparatuur beschikken 16mm heeft trouwens het voordeel dat er kan gewerkt worden met 16mm geperforeerde magneetband, wat de synchronisatie sterk vergemakkelijkt. De reden dient niet vergezocht. Als hoofdreden is er de kostprijs. Gemiddeld kost een 16mm- produktie 4 maal meer dan een super 8 produktie, en dit alleen al aan materiaal. Er dient op nemen te worden aan 24 beel den persekonde. terwijl men bij Super8aan 18 beelden perse konde kan opnemen. Er kan met synchrone klankopnamen geweri<t worden. maar de ap paraten daartoe zijn zeer duur. evenals de kamera's. Eveneens de montages en de synchronisatie valt zeer duur uit. Beschikt men over geen ei gen montagetafel (minimum 90.000 fr) dan moet men er een gaan huren Professionele geluidsstudio's voor de synchronisatie lopen ook in de duizenden per dag. 't Gevolg zou zijn dat de films er kwalitatief zouden onder lij den. En dat is nu juist een van de sterke punten van de Super 8. Alles kan met betrekkelijk weinig geld tot in de perfektie worden uitgewerkt. Men dient alleen de bekwaamheid en het geduld er voor over te hebben. De 16mm-produkties hebben ook nog een ander gevaar, namelijk het kommerciële. Wanneer mensen een groot kapitaal gaan besteden aan een film gaan zij ook proberen achteraf dit kapitaal terug te winnen door bv. hun films te verhuren of te verkopen aan TV-stations. En daar vooral zien amateursfilmers een ge vaar in schuil gaan. AKTIVITEITEN De aktiviteiten van Kinova wor den zoals bij elke vereniging geleid door een bestuur be staande uit voorzitter Etienne Van der Schueren, ondervoor zitter Brecht De Vos. secretat Guy De Kegel, materiaalmeej ter Jan Ghyselen. Publi relationman Herman Van Hj ren, feestleider Roger Van Meerssche en penningmee: Eric Van Der Borght. Om de veertien dagen orgar seren zij een bijeenkomst d om 19u30 start met een les. e an 0 per jaar worden er zo een 20-1 gegeven, en daarna, om 20u„ overgaat in een klubbijee komst waarop af en toe kluiaria uit andere steden worden u genodigd om hun produkties tonen of waarop wordt teruèider geblikt op het eigen verlede of plannen gemaakt voor toekomst e oj aria tl he men der Jo; P 18 NOVEMBER Op 18 november e.k. organ seert Kinova een eigen festiv in de Feestzaal van het Aal terse stadhuis. Meer r d Ne sch pk er c ich een festival van de toeristïscrfieve film. e is Het doel van deze organisati de is tweeledig. Vooreerst wil mejjje de toeschouwers ervan ove tuigen dat zij vakantieherinn^|ey ringen via film kunnen vastlei gen, en op de tweede plaats vt ^ek men de filmers ervan overlu gen dat zij door bij een klub aa te sluiten meer uit hun repc j~~' tage kunnen halen dan ee doorsnee zelfstandige filmer. Op het programma staan film1 over Bretagne, Turkije, Tener fe, de Gallopago's, de winter51 F sport, Jemen, de Verenigd' Staten, de Ivoorkust en Etiopii *lkt De inkom is gratis. -oni S.« t hc jfti! '.Mi Boe vol laaf

De Voorpost | 1977 | | pagina 14