v V 0OEFJE PATRICK DE TROY» EELT OOK DE SHOW VIER AALSTERSE GALERIJEN AKTIEF De Voorpost - 10-11-1977 - 15 jar itivpk Joseph Brusse, bij- populair door zijn Ie aktualiteitenrubriek >r de Mensen», in de we Rotterdamse Cou- schreef buiten «Boef ilm ilijl «Landloperij», er de Coulissen», «In achtbuurt» en «Het scheven van de zee». Rie e is de vader van de sati de Nederlandse ak melie we nog voor een 've taanden op de Vlaam "|n%levisie zagen, Kees llec joek werd een meeval voltreffer. Na in 1923 Jaap Van der Poll voor te zijn bewerkt werd i 1939 door Detlev verfilmd. Jarenlang het op het repertoire ,'te Reizend Volksthea- Renaat Grassin (Ie- pjiliktie en «Ketje» uit [onnekloppers) speel se t honderden keren tot ijftigste jaar toe Meldert. In 1971 ging Boefje» in Nederland uw een toneelbewer- i première uk zelf heeft een ster- ciale back-ground en t op konkrete wijze itzichtloos stukje js ving uit de jaren 1900 blijft het steeds niet alleen om de e boefjesstreken van ichooiertje met het '"in hart waarachter al- «n! hooP zwarte ar- b schuilt maar wegens iblematiek die heden age nog steeds niet ig werd opgelost, teeds zijn private ini- mil sn denk maar aan de e< e Baardegem morgen !iS(ten bate van men c<ehandikapten, nood- ven jk en dient bij private jien de geldbeugel te aangesproken om eebod allerhande die via vintere instanties niet gelenigd te verhel in een topprestatie resulte ren wat dan zeker het geval was. Alleen reeds het optreden van Boefje zelf, begeleid door Mark De Bie met een gedegen, beheerste zeg- 3-an ondervraagt Jan, het boefje, hi de woonkamer van de familie Grovers. (jrn) 0-1 )u: ee e opvoering van «Boefje», reeds eens gepland in 1945 maar wegens het overlijden ;lut aria Pauwels geannuleerd doch reeds ten tonele gevoerd in 1957 met Mia Maes in de il heeft de aktieve Baardegemse Toneelkring «Hoop in de Toekomst» de volkse en nentele snaar betokkeld zonder hoge kulturele bedoelingen. Daartoe zou het stuk rujnderdaad ook niet lenen, de pen Boefje, kind uit een talrijk gezin op een armoedig hof je, heeft reeds een lange waslijsi boevenstreken op de kerfstok. Hij wordt .de schrik van de buurt, het kruis van zijn ouders en het eerste kliëntje <Jat «Pro Ju vente», een jeqgdbescher- mende vereniging aan de zorg van Advokaat-journa- list Goemans toevertrouwt Tussen kwajongen Jan en de advokaat, die zijn naam niet gestolen heeft, groeit aldra een wonderlijke vrien- schap die ook voortduurt als Jan in de nor belandt maar later via het klooster te Bree waar hij door de rechter wordt geplaatst weer op het rechte pad ge raakt Opvoering van dergelijk stuk staat of valt uiteraard met de typering van «Boef je» zelf en hierbij willen we niet verhelen dat wij zelf en met ons de volle zaal, eerst in verwondering en nader hand in stijgende bewonde ring hebben gestaan voor de prestatie van de twaalfja rige Patrick De Troy, een voudige volksjongen uit de straat. Hij vertolkte niet zijn rol, hij speelde ze niet onze ogen was hij Boefje Alle regionen wist hij aan te slaanhet brutale dat hem zeker heei goed iag maar ook het lieflijke en bij tus senpozen, zelf het roman tisch-sentimentele. Kor tom, een gedroomd Boefje resultaat van een test door «Hoop in de Toekomst» maanden geleden reeds ge daan. Als men dan weet dat hij omzeggen rechtover or ganisator en bezieler van de vereniging Mark De Bie woont die hem avond aan avond onder handen nam moet het natuurlijk oerta- lent dat in deze jonge student schuilt, geschaafd onder deskundige leiding, geschikt om als achter grond en repliek van Boefje te dienen, toch waren de ve le andere akteurs niet zon der verdienste. Bij de da mes trof ons vooral het na tuurlijk. doorvoeld spel van Marie-Jeanne De Ridder als oe «floeren madam» en de mooie verschijning van re gie-assistente Linda Van den Broeck- Andere dames zagen we uiteraard liever minoer teatraa1 en met een meer natuurlijke zegging. Toch was Melanie Grove: (Lisetie Putteman) goed in haar ro1 van volks vrouw en druk bezige huis vrouw met een tempera ment vol ups en downs. Goed getypeerd vonden we oe grootvaoer van Herman Crabbe alhoewel misschien noga' fors van stem voor zijn hoge ouderdom, de eerder koddige «sjampet- ter>- de cipier met een enigszins uit de toon val lend dialekt wat te verklaren kan zijn wegens zijn funktie en het misschien niet beho ren tot de lokale gemeen schap de onze taal opzette lijk humoristisch radbra kende president van de rechtbank, de «jugepee» van Paul Van Rossem, de deurwaarder van Theo De Boeck, alhoewel misschien ietwat karikaturaal en de beide broeders Hubert Si- ben en Geert De Clerck. Voor de regie nemen we ze ker als een pluspunt dat hij maat heeft weten te houden in een zo talrijke bezetting en de zaal in het vierde schuifje om ze te zeggen lij felijk in het spel betrok door het plaatsen van de getui gen na hun beurt in de zaal zelf. Marcel De Hauwere had weinig problemen met de verlichting die hierbij min- ging en akteerkunst zonder gekunsteldheid noch char ge zijn een verplaatsing naar de Baardegemse Hoogstraat waard. Leek het stuk, hoe verder het vorderde, enigszins op een «one-man-show» van Patrick De Troy met zijn be schermer, en was de rest van de bezetting in minder dankbare rollen vooral ertoe naai het geklaag van Melanie (Lisette Putteman). (jm) der essentieel was maar qua dekorbouw hoed af voor de ploeg van Paul Uyt- tersprot die in no-time ons vijf verschillende interieurs wist voor te schotelen gaan de van de enigszins overla den volkse leefkamer naar de bourgeois-werkkamer van de advokaat. De gevan genis was opgebouwd op het voorpodium in een eer der suggestief dekor en daarna volgde de gerechts kamer met het nodige mobi lair en zelfs de foto's van de toenmalige vorsten en uit eindelijk belandde men in een Kempens klooster. Voor wie geen hoge kulture le eisen stelt. - de boog moet niet altijd gespannen staan en «Hoop in de Toe komst» heeft op haar boog immers nog andere pijlen-, een aangename avond zon der komplikaties, brainwerk of spanning maar met volks, gezond amusement waarvoor we Mark De Bie en het hele gezelschap felici teren. Wil U nog een vertoning bijwonen zoals schepenen De Maght en Monsieur reeds deden er is nog gele genheid vandaag donder dag 10, 11 en morgen vrij dag 11.11 telkens te 20 uur. Slotvertoning a.s. zondag te 19 uur. L.H. De sjampetler Luk Schoonjans) maakt een proces verbaal op voor de stukgeschoten lamp van zijn fiets in het bijzijn van vader en moeder Grovers en de floer e madam, (jm Nelanie Grovers, moeder van het boefje, bedelt bij bompa. Herman Crabbe. (jm) De rij van Belgische kunstenaars welke met een konstruktief geometrisch opgebouwd tema werken is niet zeer lang. Daarbi j komt nog dat de werken van deze mensen kunnen worden onderverdeeld in de aparte 'opties' die ze elk voor zich in hun kunst opnemen. Zo kan men zeggen dat Amedee Cortier en Daan Van Severen kwa struktuur zeer pover werk afleveren (arte povera). Walter Schelfhout een minimale vormgeving met grote expressieve kracht nastreeft (minimal art), en Guy Van Den Branden, Mark Verstockt of Paul Ibou een meer gemanipuleerd konstruktivisme ontwikkelen. Om maar enkelen te noemen. De middelen om tot zo een uitgebreide konstruktieve vormgeving te komen zijn zo divers dat wij moeilijk kunnen gewagen van een overvloed aan vergelijkingen. Ook wordt in deze kunststrekking het kontrakt met de parallele historische ontwikkelingen maar weinig aangevoeld. Zelfs niet uiterlijk zijn zichtbare kontakten te konstateren. Wij kunnen dus voluit spreken van een eigen klimaat dat de konstruktivistische kunst van na de jaren '50 kenmerkt, (-was mond- riaan er niet geweest dan zou ik toch geometrisch abstrakt geschilderd hebben" Gilbert Deeock in Kreatief nr. 2, 1967) Nochtans mag toch niet wor den onderschat welk baanbre kend werk enkele Ameri kaanse kunstenaars op dit ge bied hebben geleverd. Denken wc aan Barnett Newman. Ellsworth Kelly, Dan Flavin of Bridget Riley, Er zijn er meer. In Aalst werden in het verleden meerdere geometrische kon struktief abstrakt werkende kunstenaars voorgesteld. De galerij S65 toont nu uitge breid werk van een der meest originele in deze zin werkende kunstenaars in dit land. Gilbert Deeock (Knokke 1928). Reeds zeker 20 jaar toont deze man zeer konstant werk. Be perkt evoluerend maar erg per soonlijk konstruktivisme. Men kan zijn werk moeilijk in een der voornoemde deel-opties si tueren. Zijn oeuvre kan omschreven worden als konstruktief, sober en zuiver. Drie elementen die in zijn werk samengaan tot het uiterste. Decock voelt deze samengang zeer goed aan Het werk eist van de kunstenaars een uitstekende techniek Uiterlijk zie je op het schilde rij, de goache. zeefdruk of ob- jekt enkele elementen steeds terugkeren. Dit zijn vierkanten en cirkels. Maar in feite gaat het om rechte en gebogen lij nen. Dit fundamenteel onder scheid is belangrijk omdat de sierlijkheid van deze beide elementaire begrippen in de beeldenden kunst (rechten en gebogen lijnen) nu juist de vormelijkheid van dit kon struktivisme aksenturen. In de objekten van Decock. waarvan er heiaal maar één in de galerij is opgesteld, kan je dat merken aan het feit dat de kunstenaar ze doorkijkbaar maakt. In principe valt daar een stuk uit het geheel weg. Maar voor het oog van de ontwerper is dat vlak er nooit geweest. In tegenstelling tot vroeger werk zorgt Decock nu voor meer afwisseling. Vooral de schilderijen zijn wat rumoeri ger geworden. Daarin is de benuttiging van het aspiekt kleur niet onbelang rijk. Decock werkte vroeger al met een zeer beperkt kleurge bruik. Zijn taak bestaat er blijkbaar in de minimalitcit van de kleur in verhouding tot de konstruktieve kombinaties evenwaardig voor te stellen. Dit is een van de onderwerpen die hem bezig houden en trou wens voor de meeste konstruk- ticvistcn belangrijk is. Decock heeft zich nooit veel bemoeid met musea of buiten landse exposities. Naar wij in de galerij hebben vernomen denkt men er aan om volgend jaar een overzicht van zijn werken in Knokke te organise ren. Dit zal dan misschien een uitstekende gelegenheid zijn om zijn werk even buiten het nationale kader te situeren. In verband met het programma van de galerij S 65 kan worden aangestipt dat men een exposi tie voorbereid met tekenwerk van Daan Van Severen. en dat in de komende weken Hilde Van Sumere en de Amerikaan Levy aan bod komen. De galerij Valerius De Saede- leer is na een periode van be trekkelijke stilte weer gestart met exposities. De galerijhou der wijdt dit aan tijdsgebrek maar kondigt voor de komende maanden een reeks tentoon stellingen aan. Nu wordt daar werk getoond van de Engelse kunstenares Josephine Day en haar Belgische man De Ker- pel. Het visitekaartje van Day vermeld studies aan een kunst school in Londen en herhaal delijke tentoonstellingen in verschillende landen. Het tekenwerk dat ze daar bij De Saedeleer heeft laten op hangen is voornamelijk klas siek opgebouwd met een uit ermate sterke figuratieve in slag. De lijnen zijn met een zeer ge voelige zachte hand op papier gezet. Dit is van redelijk be lang voor haar omdat dit juist een Fijnzinnige tint aan haar Fi guren meegeeft. In enkele an dere werken, maar in minder heid, probeert ze de Figuren meer de aksenturen door krachtiger op het papier te drukken. In deze stukken ver liest ze ook die toch wel be langrijke Fijnzinnnigheid ten opzichte van ons oog en merk je nogal vlug enkele kombina ties die niet erg goed in eikeaar zitten. De werken van De Ker- pel zijn geen nieuwigheden. Nochtans zitten ze vol spits vondigheden welke onze aandacht trekken. Jef merkt ook dat hij meer expressie wil meegeven aan dit werk. Het aanbrengen van opgeplakte watte in enkele werken draagt bij tot smaakvorming. Het ge- zamelijk werk van deze kun stenaars moet naar een zeer persoonlijk oordeel worden getroffen. Het is een kwestie van de interesse die de kijker voor dit werk opbrengt. Het is niet kwaad, is technisch in vele opzichten verfijnd overge bracht. Maar het mist aktuali- teit om echt te boeien. Aan de kijkers het laatste woord! In de New Reform was de laat ste weken een tentoonstelling te zien van de Amerikaanse Fluxus kunstenaar Ken Fried man. Een eerste deel van deze expositie werd vorig seizoen getoond en bestond uit zeven kollages. Nu zijn er nog teke ningen. Het ontstaan van de Fluxus beweging dateert van rond I960. Het begin situeerde zich in een galerij te Wuppcrtal. West Duitsland. Daar op die plaats werden 'happenings georganiseerd met het doel de statische formalistische vorm geving van de 20'" ceuwse kunst uit haar evenwicht te ha len. Fluxus is niet ingewikkeld als kunst te omschrijven. Het gaat hem er hoofdzakelijk om dat de kunstenaars welke aan die beweging deelnemen zeer gewone alledaagse bezigheden als kunst voorstellen. Hun kunst lopt niet over van kom- plexe begripjjen. Men moet geen goed tekenaar zijn om kunstenaar te worden. Of an ders gezegd de individuele kreativitcit neemt een voor namere plaats in dan de uiter lijke vormgeving. Dit neemt niet weg dat de meeste van de ze Fluxus kunstenaars een akademische opleiding hebben genoten. Zo is het ook bij Ken Friedman. Zijn tekeningen ge ven ons een overzicht van idéétjes welke deze man tij dens het dagelijks doen en al ten te binnen schieten. Soms zijn die zo gek omschreven dat je ze niet voor eerlijk kan ne men. Maar dat hoeft ook niet. Het verdere programma van de New Reform kondigt voor 19 november de opiening aan van een tentoonstelling met teke ningen, dias en Films van Anna Banana eveneens Ameri kaanse. Deze expositie was al eerder tijdens het vorige sei zoen aangekondigd maar moest toen worden afgelast omdat het werk niet tijdig ter plaatse was. Ook in de vierde Aalsterse ga lerij Pieter Coucke wordt een tentoonstelling aangekondigd met werk van Herwig. De opening wordt op 18 novem ber te 20 uur gehouden en zal worden ingeleid door Yves Van de Steen. Maar daarover hebben wij volgende week een gesprekje met Herw ig zelf ROGER D'HONDT

De Voorpost | 1977 | | pagina 15