m Vrije Tribune PARKEER PROBLEMEN IN Dl Z0NNESTRAAT KRUISLICHT rH 2 - 10-11-1977 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. REDDINGSPLAN TEXTIEL EN CONFECTIE: SOCIALISTISCH WERKSTUK! Zowat iedereen heeft reeds jaren de mond vol over de moeilijkhe den in de textiel- en confectienij- verheid. Iedereen ziet met ledige ogen aan hoe het ene bedrijf na het andere de fles opgaat en men vraagt zich ietwat benauwd af waar dit proces zal eindigen. Wat het verschijnsel nog benauw der maakt is dat men vaststelt dat gedurende jaren in ons land door de vorige CVP-PVV-RW regering over die moeilijkheden werd ge praat. dat bepaalde maatregelen (op papier) werden genomen, maar dat in feite niets werd opge lost. Komt dan de nieuwe regering waarin de socialisten op de eco nomische sleutelposten zitten en meteen vraagt men zich benieuwd af hoe de socialistische ministers de problemen, die alleen maar verergerd zijn door de besluite loosheid van de vorige regering, zullen aanpakken. MET WILLY CLAES OP ECONOMISCHE ZAKEN FUNDAMENTELE KOERSWIJZIGING Van bij de aanvang heeft Willy Claes op economische zaken het roer van de economische politiek totaal omgegooid: vrij vlug voelde iedereen aan dat onze socialisti sche minister de zaken niet langer op hun (liberaal) beloop wou la ten, maar dat hij de vaste wil had om zijn verantwoordelijkheid ten volle op te nemen en een klare, ondubbel zi nnige i ndustriepol itiek te definiëren voor onze bedreigde sectoren: staalsector, textiel- en confectienijverheid e.d. Willy Claes was van in den be ginne resoluut in zijn beleid: vol gens hem moet het gedaan zijn met de aftakeling van onze belangrijke sectoren. Onze textiel- en confec- tienijverheid heeft nog een belang rijke toekomst voor zich op voor waarde dat alle betrokken partijen bereid zijn samen een dynamisch industrieel beleid te definiëren en ook te helpen realiseren. Van bij de aanvang heeft Minister Willy Claes de aanpak dan ook gesitueerd in een Europese con text. Het is immers evident dat gemeenschappelijke problemen ook een gemeenschappelijke aan pak vereisen. In de volgende punten willen we dieper ingaan op de gestelde pro blemen en op de voorgestelde op lossingen. DE HUIDIGE TOESTAND De Belgische textiel- en kledmgs- nijverheid heeft net zoals de col lega's in de 9 lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap, te kampen met steeds zwaarder doorwegende moeilijkheden. Evolutie van de werkgelegen heid in de twee sectoren. Jaar Bed. Arb. Tot. 1977 14.148 102.208 116.356 1976 15.897 113.082 128.979 1975 16.129 116.302 132.431 1974 17.713 126.481144.194 Deze tabel illustreert duidelijk welke de problemen van de tex tielsector zijn.-jpet name een aan zienlijke teru, gelegenheid Of beter no deze indus t Lijkt aan ïdrijfsgroep in «subsectoren. n techniciteits- intensieve prödükties in overwe ging te nemen,-veeleer dan ge standaardiseerde en eenvoudige te vervaardigen produkties: deze laatsten zouden moeten worden opgegeven aangezien we er op geen enkele wijze nog concurren- tieel mee kunnen zijn. Er kan dus gezegd worden dat het richtplan de uitwerking van een vrijwaringsprogramma voor de textiel- en confectienijverheid beoogt. Dit plan moet kunnen steunen op een ruime consensus van alle be trokkenen. met name de EEG, de Belgische Regering, de beroeps organisaties. de vakbondsinstan ties en de bestuursrechterlijke kringen Zonder een gemeenschappelijke wil kan geen gemeenschappelijk heil worden bereikt We kunnen dan ook de belangrijke punten van dit plan als volgt op sommen: I gemeenschappelijke maatrege len m.b.t. de invoerhandel. 2. financiële maatregelen 3. herstructurerings- en speciali satiemaatregelen. 4. gemeenschappelijke maatrege len voor de uitvoerhandel 5. sociale maatregelen 6. maatregelen op het gebied van het onderzoek 7. bestuursrechterlijke maatrege len. Dit plan wil zich niet aanmatigen volledig te zijn. Wij menen echter wel dat het oplossingen op korte en middellange termijn mogelijk maakt waardoor een versteviging van de Belgische textiel- en con fectienijverheid gemakkelijker in het bereik kan komen. Mare Galle BSP-Volksvertegenwoordiger PROGRAMMA TER OPSLORPING VAN DE WERKLOOSHEID Dit programma, kort weg het Plan Spitaels genoemd naar de minister van tewerkstelling, zal de werk loosheid in dit land niet ten gronde oplossen. Onze strukturele werk loosheid, die dus veel dieper zit dan de konjunkturele, lost men zo maar niet op, zelfs niet met een goed plan. De regering hoopt 70.000 werklo zen aan de slag te laten gaan door middel van de volgende zes maat regelen: 1. Oprichten van een tijdelijk speciaal kader voor het uitvoeren van werken van openbaar en so ciaal nut. 2. Verhoging van het aantal te werkgestelde werklozen in open bare diensten. 3. Versoepeling van de toeken- ningsvoorwaarden van het wette lijk brugpensioen. 4. Speciaal brugpensioen voor vrouwen vanaf 55 j. en mannen vanaf 60 jdie het laatste .jaar werkloos waren. 5. Opdrijven van het aantal jon geren met stage. 6. Programma voor menselijke werkvoorwaarden en revalorizatie van de handenarbeid. Dit plan betekent dus voor velen een tijdelijke job in afwachting dat wij inmiddels uit de krisis gera ken. De VU steunt dit plan te meer om dat het eerste punt (biezonder tij delijk kader) zo gegrepen is uit haar eigen programma en uit de besluiten van haar vorige kongres- sen. De VU heeft vóór alle andere partijen gepleit voor een tewerk stelling in de non-profit sektor. Het idee van het derde arbeidscir cuit, zoals menig ander idee op sociaal vlak. werd op het politieke vlak voor het eerst door de VU naar voor gebracht. Omdat dit tij delijk biezonder kader van zuivere VU-inspiratie is en onze ministers erin geslaagd zijn het als voor naamste punt in het plan Spitaels te doen opnemen, wil ik er even bij stilstaan. De gemeenten, de provincies, de openbare instellingen die ervan afhangen, zekere instellingen van openbaar nut, de geregionali- zeerde instellingen worden uitge nodigd een groot aantal werken van openbaar en sociaal nut te verwezenlijken, met tijdelijk ka rakter doch met forse tewerkstel lingsintensiteit. De arbeidskrach ten zouden onder de werklozen worden gerekruteerd. Als voor beeld kan worden gedacht aan de aanleg van sportterreinen, de aan passing van kampeerterreinen, de aanleg van groene ruimten, van toeristische wandelpaden, de uit rusting van «zonings» het onder houd van monumenten, van bos sen, het ter beschikking stellen van tijdelijk personeel voor de kulturele- en sportcentra, voor de vakantiecentra, de verenigingen voor vreemdelingenwerken, de muzea. de biblioteken, de bewa king en het onderhoud van natuur gebieden, evenals voor kleine we- genwerken of afhangend van de bouwsektor die anders bij gebrek aan subsidies of middelen nooit door plaatselijke administraties zouden zijn uitgevoerd enz Daar het geheel van de uitgaven voor de tewerkstelling van dit per soneel ten laste van de staat valt kan verwacht worden dat in 1978 zo een 25.000 werklozen zullen worden ingeschakeld. Onze schepenen, gemeenteraads leden en OCMW-leden zijn reeds bezig met de voorbereiding, de planning en de inventarizering van de taken en de opdrachten die door de nieuwe werknemers van het biezonder tijdelijk kader kunnen verwezenlijkt worden. Bij het opstellen van de prioritei ten moe' volgens nij voorrang ver leend orden aan het verfraaien van het stadsbeeld door het oprui men van sluikstorten, het reinhou- den van de straten en de aanleg en het onderhoud van méér groenbe- planting. Het verlagen van de boordstenen aan de zebrapaden zou de beweeglijkheid van onze gehandicapten ten goede komen. Ik wil er nog op wijzen dat het plan Spitaels de staat (dat zijt gij en ik) 23,7 miljard zal kosten, wat een flinke inspanning betekent om het zo nijpend probleem van de werk loosheid te helpen lenigen De VU wil hieraan pozitief mee werken, niet alleen omdat zij rege ringsverantwoordelijkheid op zich heeft genomen, maar omdat zij in de uitoefening van de macht wil bewijzen dat haar leuze: «VU so ciaal en federaal» geen inhoudloze slogan is maar de vlag die de wer kelijke lading dekt. JAN CAUDRON WAAR DE TUD BLEEF STILSTAAN Vakbonden en werkgevers hebben in de afgelopen weken opnieuw 'n dovemansgesprek achter de rug gehad. De vakbonden blijven luidop dromen van de 36-uren week, die de werkgevers in de huidige eko- nomische omstandigheden als een nachtmerrie afwijzen. Voor hen kan er alleen sprake zijn van deeltijdse arbeid. De tijd is dus blijven stilstaan. Vo rig jaar kwam er wegens dezelfde redenen evenmin een interprofes sioneel akkoord. Komt er ook nu geen toenadering, dan zijn de werknemers uit de zwakke sektoren hiervan de eerste slachtoffers. Men moet in dit land toch eens gaan beseffen, dat men zich momenteel geen krachtproef tussen vakbonden en patronaat kan veroorloven, die hangt wel in de lucht in sterke sektoren, maar wat daar wordt afgedwongen zal hen niet baten. Nu de verminder ing van de arbeidsduur een water kansje is geworden, zullen allicht looneisen worden gesteld. Nochtans is een vorm van loonma tiging vereist indien men de wel vaart in dit land een nieuwe kans wil geven. Onze produkten vinden nu al geen afzet meer omdat zij te duur zijn. Een vermindering van de arbeids duur zou de prijs nog verhogen, vermits nieuwe arbeidskrachten zouden moeten worden aange worven en de anderen evenveel blijven verdienen. Een land dat voor 50% van de uit voer leeft, kan zich dit in moeilijke omstandigheden niet veroorloven. Zij die momenteel van geen loon matiging willen weten, aanvaar den intussen wel dat nieuwe belas tingen de koopkracht van alle la gen van onze bevolking aantasten. Zij, die zich blijven blind staren op een toekomstdroom waarvan nog niet bewezen is dat hij ook arbeids plaatsen schept, dragen een zware verantwoordelijkheid als zij hiervoor een interprofessioneel akkoord op de helling willen zet ten. Zij moeten de waarschuwing in dachtig zijn van de staatssekretaris van Begroting, die zegde dat de Regering desnoods zal ingrijpen om een inkomenstucht op te leg gen. Vakbonden en werknemers zitten dan opnieuw opgescheept met een soort zachte herstel wet, die als de sombere voorspellingen van Mi nister Claes juist blijken, wel eens hard zouden kunnen aankomen. DIANE D'HAESELEER KNOEIBOEL De burgemeester van Gent Flacide De Paepe en zijn privésecretaris. oud-gemeentesecretaris van Le- deberg D'Haenens, zijn naar Ja pan gevlogen om er een nieuwe gróte vestiging van Honda in het Gentse zeehavengebied te gaan bepleiten. In Gent wachten ze ér niet op: on middellijke rechtstreekse onder handelingen met de hoofdzetel in Tokio! Meteen gaan de ogen van de Aals- tenaars wijd open met de vraag: wat gebeurt er met Honda op het Wijngaardveld? Waarom doet Aalst geen pogingen om Honda ter plaatse te behouden en te laten uit breiden? Onze blikken gaan dan ook naar het schepencollege: geen woord, geen teken van leven, geen spier die vertrekt op het gewichtige ge laat van het schepencollege. In feite, kom laat het ons maar zeg gen, is er na 'n klein jaar machts uitoefening, nog geen eerste spoor van economisch beleid. Geen belangstelling ook voor de vermoedelijke verhuis van een be langrijk bedrijf op het stedelijk in dustrieterrein. In de beleidsverklaring «afgelegd door Burgemeester Louis D'hac- scleer ter gemeenteraadszitting van 16 februari 1977» staat ge schreven met vele woorden: «Op economisch vlak zullen onze ak- tiviteiten hoofdzakelijk gericht zijn op de verhoging van de te werkstelling. Wij zullen een poli tiek voeren, waarbij onze be staande werkgelegenheid zal be houden en opgevoerd worden. De huidige industrieterreinen zullen, in de mate van het mogelijke, uit gebreid worden. Nieuwe terreinen zullen aangelegd worden om meer vestigingsplaatsen te creëren». De triestige werkelijkheid is waar schijnlijk dat de belangstelling van de burgemeester en van de be voegde schepen in grote mate op geslorpt wordt door heel, heel, heel veel feestelijkheden en weinig, omzeggens niet, door de zorg voor de uitbreidingskansen voor nieuwe industrievestigingen. Op de laatste gemeenteraadszit ting werd het laatste beschikbaar perceel voor ambachtsvestiging op het Wijngaardveld toegewe zen. Waarom nu niet uitgekeken naar een nieuw, groot en homo geen industrieterrein op het grondgebied van het nieuwe Aalst? Er is lang sprake geweest van uitbreiding met 20 hektaren van het industrieterrein Wijn- gaardsveld in de richting van de Hammestraat en van Herdersem. Persoonlijk moet ik mij daar krachtig tegen verzetten omdat.het onverantwoord lijkt dat de Hammestraat-buurt tegen hoge prijs onteigend wordt. Bovendien stelt het verder inpalmen van de Denderbeemden in de richting Herdersem ook onoverkomelijke leefmilieuproblemen. In feite kunnen de Aalstenaars in Tokio niets gaan doen want ze scheppen nog niet eens vooruit zichten in eigen stad. Alle be leidsverklaringen ten spijt, richt het bestuur van de stad zijn beleid hoofdzakelijk op de organisatie van een doorlopende publiciteits- show, 'n soort doorlopende feest roes, waarvoor geen luxeuitgave te veel is. Het zal een bittere reke ning worden! Paul Stockman Gemeenteraadslid AALSTERSE WOORD VOERDERS... In ons «Plan 3000», met voorstel len voor nieuwe (ewerkstellmg in ons arrondissement, vermelden we als één van de redenen van de industriële teloorgang van ons gewest, ook de verregaande lank moedigheid van degenen die er op sociaal en politiek gebied verant woordelijkheid droegen en dra gen. Het jongste nummer van de «Voorpost» is een illustratie van de manier waarop bijvoorbeeld de volksvertegenwoordigers van het arrondissement «met beide voeten midden in de zo nijpende proble men staan van de algemene krisis, en van deze vpn dc tekstielnijver- heid in het bijzonder...» Vier op de zes Aalsterse woord voerders te Brusselhebben het in hun briefwisseling met de minis ters gehad over verkeersproble men, bescherming van een kp- ninklijk gesticht en aanstellen van advokalen-stagiairs. Niet dat dit niet belangrijk kan zijn, maar wie deze rubriek volgt stelt zich toch de vraag wanneer dc dringende aspekten van de cruciale proble men hun beurt moeten krijgen. Nemen we de «vrije tribune» van het zelfde blad. dan "vinden we CVP-volksvcrtegenwoordiger Willems weer, met een bijdrage waarin hij er zich over beklaagt, dat «men maar in de minderheid moet zitten om niet meer in dc gazet te komen-, terwijl PVV- députc Diane D'haeseleer zich wel ongerust maakt over de toene mende werkloosheid, maar die dan toeschrijft aan het feit dat Tin- demans II zonder PVV slechter is dan Tindemans 1. dat men het zelfvertrouwen bij de bevolking moet herstellen door het profita- riaat en het misbruiken van staats gelden te bestrijden, en het door patronaat méér te laten verdie nen!... BSP-volksvertegenwoordiger Mare Galle heeft het wél over de krisis, en dan in het bijzonder over het «socialistisch werkstuk, het reddingsplan van tekstiel en kon- fektic». Maar HOE en WELK plan! NERGENS komt in zijn «socialis tische» tekst ook maar één woord kritiek voor op het kapitalistisch systeem. Het plan zoals het is voorgesteld kan zonder de minste aarzeling door het binnen- en bui tenlands tekstiel-groot-patronaat ondertekend worden. Wat niet verwonderlijk is. want flink wal voorafgaandelijke ruggespraak zal er wel geweest zijn Bij de op somming van de oorzaken van de tekstielkrisis «vergeet» Galle dat de fabrieken in de gevaarlijkste invoerlanden van buiten de Euro pese Ekonomischc Gemeenschap, eigendom zijn van investeerders uit de kapitalistische landen, inbe grepen uit West-Europa en zonder twijfel uit België. Geen woord over dc ontwaarding van dc dollar die bij lijdzaam toezien van België en dc E.G.G. dc USA-grenzcn voor dc tekstiel gesloten heeft. F' worth geklaagd -over de steun aan dc teksticlsektor in sommige lan den, maar met geen woord gerept over de drie miljard zevenhonderd zeven en vijftig miljoen aan staatsgelden, die door het tekstiel-grootpatronaat van 1962 tot 1976 werden opgestreken, ter wijl de tewerkstelling in de tekstiel alsmaardoor verder achteruit- boerde. Er wordt gezwegen als vermoord, over de rol van de Bel gische regeringsafgevaardigen - waaronder BSP-ers - in de EEG. Gedane zaken hebben geen keer? Wat dan met de voorstellen van Claes die zogezegd het roer van de ekonomische politiek totaal om gegooid heeft? Opnieuw geld aan de groten, waaronder de rus UCO die alles domineert en de scoiale klok achteruit wil zetten. De over heersende klemtoon moet gelegd worden op de rationaliserings- en specialisatieplannen. Men moet techniciteitsintensieve produkties in overweging nemen, alleen sti mulerende hulp wanneer het om bedrijven en investeringen gaat die «toekomstdragers» zijn. Dit moet men dan even zien voor een gewest als Aalst, waar 65% van de ondernemingen van 0 tot 4 mensen te werk stellen en nog eens 20% van vijf tot negentien. Hoe veel mensen zullen er door dit plan méér aan het werk gesteld worden en HOEVEEL ZULLEN ER U1TGERATIONALISEERD WORDEN? Welnu, wij zeggen NEEN aan dit plan. Niet opnieuw miljarden aan het tekstielgrootpatronaat en talrijke multinationals die hier genesteld hebben. Hulp de Kleine en Middelgrote On nemingen. Geen geld zondet werkstelling. Afremmen vai import. Vermindering van werkduur met kostenhulp aaij KMO. e zet ij Dit zijn slechts enkele van voorstellen, maar wellicht gei om Mare Galle er toe aan te van uit de werkelijkheid vert kend, wat minder enthousiast de messias van I nomische Zaken, Willy Clae; volgen. Ray DE SM "Maar aarli Piet. ad ai is of njidu g gee iMaai schoi dien De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. EEN VOORBEELD VOOR DEZE TIJD! Het is zeker een louter toeval dat de wapenstilstand in 1918 gesloten werd op 11 november, feest van Sint Martinus, Dat heeft voor ons, Aalstenaars, het nadeel dat we niet goed we ten wat we die dag moeten her denken: onze stadspatroon of de wapenstilstand. Het is een eiaenaardig geval met de Martinus, want in Bel gië, Frankrijk, Nederland en een groot deel van Duitsland is er geen heilige zo populair als hij Alleen in groot-Aalst heb ben drie parochies en vroegere gemeenten hem als patroon: Aalst zelf, Moorsel en Gijze- gem in ons bisdom is Martinus de patroon van 45 parochies;in Frankrijk zijn het er een paar duizend. Hij was ook de eerste patroon van Frankrijk;de St.- Martinuskerk van Tours was het oudste nationale heiligdom van Gallië. Martinus was ook eerste niet-martelaar die door het kerkvolk als heilige werd vereerd. Een vraag die dan toch spon taan opkomt is deze: wat kan de reden zijn van die buitenge wone populariteit? Om op die vraag een ernstig antwoord te kunnen geven, moeten wij naar zijn leven gaan kijken. Een la tere bisschop van Tours, nl. Gregorius, schreef rond 560 meerdere boeken over heili gen, ook over zijn voorganger Martinus;die boeken waren zeer verspreid en hebben hem zonder twijfel in het Europa van toen bekend gemaakt. Wat wij over Martinus weten, komt gro tendeels uit het boek van Gre gorius. Nu mag men wel niet vergeten dat de schrijvers het niet zo nauw namen met de his toriciteit van wat zij schreven;zij hadden met hun boeken een dubbel doel: iets mee te delen, maar ook de lezers te stich- ten;geschiedenisboeken uit die periode waren een mengsel van «Wahrheit und Dichtung» De traditie leert ons nu over Martinus hefvolgende: hij zou geboren zijn in het huidige Hongarije rond 315;zijn vader was een romeins magistraat, die wilde dat zijn zoon carrière zou maken in het romeinse le ger. De ouders van Martinus waren waarschijnlijk geen kris tenen, want keizer Konstantijn liet maar in 313 door het edikt van Milaan het kristendom als godsdienst toe Martinus is geloofsleerling en soldaat, als hij voor de stads poort van Amiens een bede laar ziet zitten, die hem om eten en kleren vraagt. We weten hoe Martinus reageerde: hij snijdt zijn mantel in twee stukken en geeft de helft aan de bedelaar. Korte tijd daarna laat Martinus zich dopen en verlaat hij ook het leger om als kluizenaar te leven in de buurt van Poitiers. Zijn streng leven, zijn geleerd heid en ook zijn sympathiek voorkomen zijn oorzaak dat hij in 360 door het volk tot bis schop van Tours wordt geko zen. Hij moet zijn kluis verlaten, maar sticht in de buurt van Tours het grootste klooster van die tijd, het «maius monaste- rium», Marmoutiers, waarvan nu nog enkele ruines overblij ven. Die abdij was in de vol gende eeuwen één van de grootste centra van kuituur en missionering;het zijn de mon nikken van die abdij en het boek van Gregorius die Marti nus hebben bekend gemaakt in onze streken. Martinus ook een heilige, een voorbeeld voor onze tijd? In derdaad. twee feiten recht vaardigen die bewering: zijn naastenliefde en wat we met een modern woord zouden noemen zijn pacifisme, het op geven van zijn militaire loop baan. Men kan toch geen kris ten zijn zonder een man van vrede te zijn, zonder tegen oor log en geweld te zijn In de liturgie van Kerstmis wordt Kristus de «Vredesvorst» genoemd;iedere H.Mis begint en sluit met een vredeswens: «genade zij u en vrede van God onze Vader... Gaat nu allen heen in vrede». Tijdens de vie ring zelf is er gedurig spraak over vrede. Als er in de ge schiedenis voorbeelden te ge ven zijn van kristenen leken of priesters die geen vrede brengers zijn geweest, dan wa ren zij in die mate zwak en on trouw aan hun roeping. Over de naastenliefde moeten wij niet veel zeggen: met haar valt of staat het kristenck Martinus deelde broeder1 omdat hij in die arme sukkel een broeder zag, een me mens;hij gaf niet van zijn veel, van zijn overschot: deelde in de echte zin van woord. Ook wij kunnen en moeter kennen zijn aan onze echte waarachtige naastenliefde medemenselijkheid;ook wij maar kristenen, als wij terf, geweld en oorlog zijn, tea bewapening en onderdrukki maar voor rechtvaardigheid vrede. C.l ortel HTE t Stat vele amen d og< pdc zou gden het pcom iepen mag! arnav :vena Ajui hem liet v larm stoi leZel :tten eve bi feelgii Je pré 'an e< Enige tijd geleden werd in de Zonnestraat plots een volledig d keerverbod van kracht, dit tot grote ergernis van de bewoners deze straat die zich afvroegen waarom nu juist dit stuk Zonnestrf waar toch éénrichtingsverkeer geldt, door deze maatregel w] getroffen. We gingen hieromtrent puzzelen bij de bewoners van q straat en bij de betrokken instanties. Het is alleszins een feit dat deze hel binnenrijden), de zaal Car| maatregel een enorme belasting is (uitstappen van gasten) en I geworden voor de omliggende Ruimtemaat, dat steunde opl straten (Windmolenstraat. Maan- dfrricntingen voor bral straal) waar chauffeurs nu zoeken Prcventie (om vciligheidsredel om hun auto's kwijt tc geraken. dus> Me" verzekerde ons ecj Deze straten, evenals hel verdere dal cr Vimwcgc deze aanvrafl ^venwi luiste stuk Zonnestraat, hebben twee- verder niet dc minste druk is 1 richtingsverkeer en meestal parke- geoefend- Wanneer men op j ren langs beide kanten aanvragen inging, bleef er inl Men geraakt er dus soms bijzonder stu^ Zonnestraat niet veel parkj moeilijk door. Bovendien razen de auto's nu wel bijzonder snel door heen dc Zonnestraat wat de veilig heid van fietsers en (overstekende) voetgangers in het gedrang brengt. Men verdacht bepaalde gelegen heden ervan (o.a een feestzaal) de aanstoker geweest te zijn van dit volledig parkeerverbod. In dc week zou men wagens ge- vcrbalizeerd hebben, en tijdens het weekeind zou men dit nagela ten hebben, zo werd gezegd. Het is inderdaad zo. dat er wagens ge parkeerd staan in de omgeving van de betrokken feestzaal wanneer daar eén of andere festiviteit door gaat. Bi j navraag deelde men ons echter mede. dat dan evengoed als tijdens werkdagen geverbalizeerd werd. OORSPRONG De oorzaak van de huidige moei lijkheden ligt dicht bij de stads kernvernieuwing. zo zei men ons. Langs verschillende kanten wilde men het stadscentrum ontlasten van het druk verkeer o a, langs de Ridderstraat die toen nog op een breedte van 20 meter werd ge pland. De Ridderstraat blijft echter zoals ze is. Dus de andere kant uit. richting Zonnestraat. Maar dan blijft nog de vraag waarom men juist het stuk met eenrichtingsver keer heeft genomen, en de ver keerschaos vergroot in de omlig gende straten. AANVRAGEN De aanvragen voor parkeerverbod kwamen van drie kanten: het jeugdcentrum (problemen voor ruimte meer over. Dus heeft r het verbod meteen volledig I maakt. NOG NIET GOEDGEKEURD Er zijn al proccsscn-vcrbaal wecst, die voor minnelijke scl king bij de politierechter zijn rechtgekomen. Het plaatsen dc verbodstekens werd event nog niet goedgekeurd door «B ncnlandsc Zaken». Of rt daarom echter de verkeerstek! mag negeren, blijft een kluif vj juristen, daar de verkeerstekens zichzelf moeten gerespektq "worden. Anders is het gesteld n de parkeerplaatsen die de pol zich toegeëigend heeft op het p kecrplein voor het politiebures het teken uitgezonderd politie k met wettelijk. Verbalizeren is h dus al even onwettig. Wat men de Zonnestraat wel kan aanmcrli is het feit dat de verkeerstekens na de goedkeuring op de ge mei tcraad. te vroeg zijn geplaatst. Een ander feit is ook dat het n gebruikelijk is. dat men onmidd lijk zo streng optreedt na het voeren van een nieuwe verkee regeling. Dit alles neemt ech niet weg dat dc moeilijkheden de omgeving van de Zonnesti eerder toe- dan afgenomen zij Aan het kruispunt met de Wii molenstraat heeft men wel parkeerplaatsen gemaakt, maart betekent helemaal niets in verg lijking met de verloren parkei ruimte, zo menen de bewoners niet van plan zijn het hierbij laten. WILFRIED LISSEN li nli{ ling WERKTEN MEE AAN DIT NUMMER Dolf Boel Peter Dauwe Mon De Gendt André De Groeve René De Witte Roger D'Hondt Lieve Haverals Ghisleen Henderickx Willy Hostens Eddy Lamin Wilfried Lissens Mare Marcel Jan Muylaert Jan Strickx Erich Van der Eist Jet Van Hove Patrick Kieckens Eindredaktie: Roel Van de Plas

De Voorpost | 1977 | | pagina 2